FORMULA E

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Pogledana snimka prve utrke.

Sve zajedno je bilo malo zbunjujuće. Prvo zato što su svi bolidi crni, tamno tamno sivi ili neka verzija sive/srebrne/bijele. Praktički jedina dva očito različita bolida su DS Techeetah i Mahindra. Druga stvar, a tu su komentatori dodatno zakomplicirali, je Attack Mode. Do sada sam kroz sav materijal viđen na YT kao uvod mislio da vozač kako bi mogao koristiti AM mora proći označenim dijelom i onda ga iskoristiti kada to poželi. Na kraju ispada da mu se aktivira kada prođe tim dijelom staze i stoji mu aktivan 4 minute. To trajanje ako se ne varam će se mijenjati od staze do staze baš kao i koliko puta ga moraju koristiti.

Sad kad smo to prekoračili, moram priznat da ovi bolidi jako jako dobro izgledaju na stazi. I izgleda kao da je vrlo lako voziti bolidu ispred sa nosom u difuzoru. Kad bi bar F1 uspjela tako nešto postići 2021. Također DS Techeetah se čini kao najbolje spremljena ekipa, ako izuzmemo kazne za prekoračenje energije kod regena. BMW je ugodno iznenadio na debiju, dok su me Nissan i Dragon malo razočarali.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Imam jedno pitanje. Jel taj "mario kart" mod moraju svi vozaci iskoristiti? A bas su ga stavili na nezgodno mesto to mi se ne svidja.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Moraju ga svi koristiti određeni broj puta u utrci (ovdje je bilo 2 puta). Na nezgodno mjesto je postavljen namjerno, tako da vozač koji ga želi koristiti ne bude odmah na repu ovome ispred koji ga ne koristi nego da ipak mora malo brzine žrtvovati kako bi onda koju minutu imao prednost.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Cekaj, znaci 2 puta moraju preci to polje?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la: 15 pro 2018, 19:31 Cekaj, znaci 2 puta moraju preci to polje?
ovisi od utrke do utrke. Sat prije utrke FIA objavi informacije o poziciji i minimalnom broju koliko moraju iskoristit te ukupan broj dostupnih. Attack mode je raspoređen da traje najviše 8 minuta. Odnosno moze se dogoditi da za jednu stazu odrede 4 attack modea u trajanju po 2 minute ili 2 po 4 min ili 1 po 8 minuta. Sve to varira. Tokom SCa se normalno prazni pa ako neko pokupi taman prije SCa popuši (recimo danas Buemi koji je ocekivao valjda da će se ubrzo maknut full course yellow, pa mu je došao SC). Malo me zbunilo mjesto starta te kasnije di je startno ciljna linija.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Pa evo na ovoj trci, i ja sam cuo da se koristi 2x ali nije mi jasno da li to znaci da dva puta predju to polje?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la: 15 pro 2018, 20:12 Pa evo na ovoj trci, i ja sam cuo da se koristi 2x ali nije mi jasno da li to znaci da dva puta predju to polje?
Za svaki put moraš preć preko polja da ti se aktivira. Postoji senzor u sredini
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la: 15 pro 2018, 20:12 Pa evo na ovoj trci, i ja sam cuo da se koristi 2x ali nije mi jasno da li to znaci da dva puta predju to polje?
Unutar toga polja je senzor koji "pročita" tvoj bolid i aktivira mu Attack Mode. Moraš proći kompletnim poljem inače ništa od toga. Ako je vozač uspješno aktivirao HALO će mu svijetliti plavo i tako će ostati za cijelog vremena dok mu traje Attack Mode (danas je to bilo 4 minute).

To koliko traje i koliko puta moraju iskoristiti u utrci se objavi tik pred start kako momčadi ne bi mogle unaprijed pripremiti taktiku korištenja nego da moraju to pripremiti "u letu".

Također je pravilo da moraš sve iskoristiti prije nego završi utrka. Dakle, ako traje utrka 45 minuta + 1 krug, a Attack Mode traje 4 minute ti moraš ako želiš biti skroz siguran biti na aktivaciji 4 minute prije kraja utrke kako bi u toku zadnjeg kruga završio tvoj Attack Mode i ne bi bio kažnjen.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
marcus
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1127
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: Lewis Hamilton

Re: FORMULA E

Post Postao/la marcus »

Meni najviše (ajd jedino u biti) što smeta su bezlične/jednake staze. Jasno mi je da su to sve ulične utrke jer bi na 90% F1 staza utrke izgledale kao da doma u boravku vozim autić na daljinski....smiješno i jadno. Budući su ulične utrke zbog sigurnosti moraju biti "u ogradama", ali zbog toga su sve potpuno iste. Ne vidiš navijače, ne vidiš tribine, ne vidiš travu - samo reklame. U F1 pravi navijač po fotki zavoja može prepoznati utrku, a ovdje jbg. Tako je kako je. Svaki početak je težak, ali za sada super napreduju.
Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics: Even if you win, you’re still retarded.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

@Finac & Caki

Hvala sad mi je jasno. Ali imam jos jedno pitanje posto mi se ne poklapa sa onim jutube videom sto je Caki postao i onoga sta je komentator rekao. Dakle zanima me kolko fan boost daje dodatnih kw 25 ili 50? I da li se moze paralelno koristiti kad i mario kart mod?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la: 15 pro 2018, 21:34 @Finac & Caki

Hvala sad mi je jasno. Ali imam jos jedno pitanje posto mi se ne poklapa sa onim jutube videom sto je Caki postao i onoga sta je komentator rekao. Dakle zanima me kolko fan boost daje dodatnih kw 25 ili 50? I da li se moze paralelno koristiti kad i mario kart mod?
Fan Boost daje 25 kW tj omogućuje povećanje do maksimalno 25 kW. Pravilima su ograničeni da maksimalno mogu iskoristit energiju od 100kJ. Odnosno ako zele maksimalno iskoristit 25 kW, fanboost će trajat oko 4 sekunde, ukoliko si strateski zele oduzit vrijeme koristenja fan boosta to mogu ali neće bit 25kW nego manje. I da moze se koristit paralelno kad i kart mod. Halo će bljeskat objema bojama (ljubičasto za FB , plavo za Mario kart)

@marcus.
Jbg uspoređuješ serije koje datiraju još prije/nakon rata kad su neke staze izgrađene. Ko zna možda jednom kad budu dovoljno snažne baterije možda budu mogli vrtit nešto egzotičnije (mada je to još ulala, pošto EV već tokom vožnje postižu visoke temperature u području baterija, no gaženjem pedale konstantno se drasticno smanje preformanse, primjer Tesla a i drugi auti no najviše pratim TEslu)
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Samo 4 sekunde traje e to nisam znao. Jel se to u praksi pokazalo efikasnim?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la: 15 pro 2018, 21:59 Samo 4 sekunde traje e to nisam znao. Jel se to u praksi pokazalo efikasnim?
To je minimalno. Mogu ga i razdužit ako zele samo će koristit manje snage kroz taj period. Vjerovatno se pokazalo. Ne pratim baš taj sport.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

U prošloj generaciji bolida je bilo ponešto efikasnije. Naime maksimalna snaga je bila 200kW koja je bila dostupna u kvalifikacijama, dok je ista bila ograničena na 170kW u utrci, uz dodatnih 30kW prilikom korištenja Fan Boosta, a to je za prošlu sezonu bilo promijenjeno na 180kW u utrci i 20kW Fan Boost. Također, Fan Boost su ako se ne varam imali na korištenje 20 sekundi, no trenutno nisam dovoljno priseban da idem u potragu za točnim podatkom. Brzinsko traženje dovelo me do informacija za ovu novu sezonu.
Uglavnom, prošle sezone su u utrci, ako nemaju Fan Boost, imali mogućnost koristiti 90% od maksimalne snage, a 3 sretnika koji su zaradili Fan Boost su na drugom bolidu mogli koristiti i tih preostalih 10% u određenom vremenskom periodu


Sa novim bolidima maksimalna snaga je 250kW, dok je u utrci dostupno 200kW. To znači da je ove godine u utrci dostupno na korištenje 80% od maksimalne snage koju ima bolid, a uz dodatnih 25kW koje doda Fan Boost znači da se koristi 89% maksimalne snage. Ista je situacija i sa Attack Modeom. Ubiti, najbolja strategija bi vjerojatno bila ukoliko dobiješ Fan Boost aktivirati svoj Attack Mode da ga iskoristiš da se skroz približiš suparniku i onda na mjestu gdje je pretjecanje najlakše iskoristiš i Fan Boost. Jer ako ih koristiš zajedno dobiješ punih 250kW, dok suparnik koji se brani ako nije aktivirao Attack Mode ima samo 200kW. Time to pretjecanje ispadne slično onome sa DRS-om u F1, samo umjesto pomičnog krila gledaš kako HALO svijetli u ljubičasto-plavoj kombinaciji
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Odličan početak za Antonia Felix de Costu i za BMW.
Rano je za reći, ali nadam se da će Antonio uzeti ono što zaslužuje nakon napuštanja Red Bulla:

https://www.grandprix247.com/2018/12/15 ... d-diriyah/

Loš debi za Felipea Massu. Ali, ima vremena, za "starca".
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Jel vi koji gledate idete na sajt da glasate za fan boost?

btw, nisam razumeo sto je Techeetah kaznjena? (oba vozaca)

e da, i sto Verlajn nije vozio ovu trku?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

nisam još nikada glasao za fan boost. Da budem iskren, zaboravim svaki put i sjetim se već usred utrke kad počnu spominjati, a tad me nije volja :D

Oba Techeetah bolida i Massa ako se ne varam su dobili drive through zbog prekoračenja maksimalne energije prilikom regena na kočenju. Doduše, Techeetah su uz malu pomoć SC-a jako dobro nadoknadili ono što su izgubili.

A Wehrlein nije vozio iz ne znam točno kojeg razloga. Mislim da je tako unaprijed bilo dogovoreno da će prvu utrku odraditi Rosenquist kojem je ovo bila posljednja Formula E utrka jer seli u IndyCar
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 16 pro 2018, 15:58 nisam još nikada glasao za fan boost. Da budem iskren, zaboravim svaki put i sjetim se već usred utrke kad počnu spominjati, a tad me nije volja :D
Pa tad ni ne moze, treba valjda pre trke?
Oba Techeetah bolida i Massa ako se ne varam su dobili drive through zbog prekoračenja maksimalne energije prilikom regena na kočenju.
Ne razumem ovo, sta je regen?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la: 16 pro 2018, 16:07
Cuky je napisao/la: 16 pro 2018, 15:58 nisam još nikada glasao za fan boost. Da budem iskren, zaboravim svaki put i sjetim se već usred utrke kad počnu spominjati, a tad me nije volja :D
Pa tad ni ne moze, treba valjda pre trke?
Glasanje za Fan Boost traje od nekoliko dana prije utrke do 15. minute u utrci. Tada se glasanje završava i FanBoost bude dodijeljen petorici sa najviše glasova koji onda mogu taj Fan Boost iskoristiit kada god žele, ali tek nakon 22. minute utrke.

popeye je napisao/la: 16 pro 2018, 16:07
Oba Techeetah bolida i Massa ako se ne varam su dobili drive through zbog prekoračenja maksimalne energije prilikom regena na kočenju.
Ne razumem ovo, sta je regen?
Regen je skraćeni naziv za Regeneration ili regeneracija = prikupljanje energije i punjenje baterije prilikom kočenja. Ograničeno je, ako se dobro sjećam tehničkih specifikacija, na 250kW maksimalno. Sve preko toga se kažnjava i zato je jako bitno kako se podese postavke za Regen jer to utječe na raspored snage kočenja između MGU koji usporavanjem bolida proizvodi struju i kočnica na svakom od kotača.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Ne gledam direktno FE, ako nemam priliku - jako mi na nerve ide onaj NEzvuk,..... tako je neprirodan.
Ali, recimo da je bilo na Areni ( nisam provjeravao ), gledao bih - obožavam utrkivanje,..... nemam tu što dodati. Što bi rekli, NEstručnjaci; kako možeš gledati blente koji idu u krug......

No nebitno. Da se vratim na poantu - niti ne znam, na koju foru mogu aktivirati fan boost. Nije da me baš zanima, jer to mi je tek umjetno ( generalno ); uključivanje gledatelja u aktivno sudjelovanje u utrku....... #-o #-o
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

za fan boost moraš se registrirati na Formula E stranici i onda možeš dati glas vozaču. Glasanje završava kad istekne 15. minuta utrke, a 5 vozača sa najviše glasova dobiva mogućnost koristiti fan boost. Kao što u F1 moraš biti unutar sekunde onome ispred da bi koristio DRS, tako ovdje moraš biti unutar top5 na glasanju da bi dobio mogućnost korištenja.

Fan Boost se aktivira pritiskom na gumb na volanu. Do sada je to bilo nama fanovima prikazano tako da bi se na grafici pojavio Fan Boost logo sa imenom i vozača koji ga je aktivirao, no od ove sezone je malkice jasnije. Na onom stupcu skroz lijevo u grafici gdje piše trenutni poredak pojavi se ružičasta (ljubičasta) oznaka pored imena vozača uz koju piše Fan Boost te LED svjetla na HALO-u tog bolida svijetle u istoj toj boji.

Fan boost traje 5 sekundi i daje 25kW ekstra snage na 200kW koje smiju koristiti. Može se koristiti i dulje, ali je onda snaga koju daje manja.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la: 16 pro 2018, 15:58 nisam još nikada glasao za fan boost. Da budem iskren, zaboravim svaki put i sjetim se već usred utrke kad počnu spominjati, a tad me nije volja :D

Oba Techeetah bolida i Massa ako se ne varam su dobili drive through zbog prekoračenja maksimalne energije prilikom regena na kočenju. Doduše, Techeetah su uz malu pomoć SC-a jako dobro nadoknadili ono što su izgubili.

A Wehrlein nije vozio iz ne znam točno kojeg razloga. Mislim da je tako unaprijed bilo dogovoreno da će prvu utrku odraditi Rosenquist kojem je ovo bila posljednja Formula E utrka jer seli u IndyCar
Wehrlein nije vozio jer ga iz Merca nisu pustili. Tj ugovor mu istice na kraju godine. Vraca se u Marrakesh
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Bit će vatreno nakon utrke u BMW-u.. Da Costa i Sims su imali skoro cijelu utrku 1-2 i onda je Sims krenuo u napad, oboje blokirali kotače i Da Costa koji je tada vodio završio utrku u zidu, a Sims pao na 4. mjesto
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Video sam Da Kosta je pogresio.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Vergne ovu trku isao full Vettel-2018 mode.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Odgovori