Skandali u F1

Rasprave o događajima (ne)izravno vezanim uz Formulu 1

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

Evo da ne trpamo momčadske teme i teme vozača sa raspravama, u ovoj temi raspravljajmo o skandalima koji su potresali F1 (spygate, crashgate, testgate i sl....)
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Skandali u F1

Post Postao/la zonelsk »

Hh mogla bi se lijepo popuniti.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

A sto se tice te nelegalne podnice Ferarija to prvi put cujem priznajem nisam znao ali sta je tu istina? Ako je bila nelegalna onda je FIA valjda zabranila. Ako nije-nije. Ne znam u cemu je tu problem. Ali ne moze neko (u ovom slucaju mclaren) provaliti u tudju kucu i krasti (u ovom slucaju ajmo nazvati ‘trik’) jer onda oni (Mclaren) postaju lopovi. Ti ako imas sumnje na nekog prijavis ga policiji pa onda oni uz nalog za pretres idu obavljati. U ovom slucaju mclaren je trebo to prijaviti FIA-i. Ali naravno da nisu oni zbog toga krali vec radi sebe i sad bi kao u ocima ovog zonelska trebali ispasti dobrice jer su lopovi slucajno otkrili druge prevarante. How nice. Srce mi se slama. Havla bogu pa su ih kaznili sa $100 mil. da im tako nesto vise nikad ne padne na pamet. Inace to je i jedan od razloga zasto ih je Mercedes napustio, jer su im naneli stetu na ugled firme.

E da to sa nelegalnom podnicom Ferarija me podsetilo kako je Mercedes sumnjao u nelegalnost PJ Ferarija prosle godine pa je pritiskao FIA-u da dodaje jos i jos senzora dok se Ferari nije povuko da ne budu otkriveni ili sta je vec bilo a zataskano ko zna. E na taj nacin se to radi gospodo lopovi iz Mclarena. I btw manje-vise svi inzenjeri gledaju da ‘prevare’ pravila, traze rupe, drugacije interpretacije, i nekog ce uhvatiti nekog nece ali da se nekom provaljuje u kucu to treba najstrozije kazniti. Evo sad cu biti fer pa reci, setio sam se i kad je pre Reno rekao da ih je neko spijuniro (provalio u njihove kompjutere) i da je trag vodio iz nemacke (u to vreme 2 tima su tamo bila stacionirana: bmw motori i Tojota). Ali samo se na tome zavrsilo i ca-ca. verujte ima tu dosta stvari za koje mi ne znamo jer je F1 jedna politicka igra, biznis pa onda sport i kako je Kultard jednom rekao: “F1 je 90% biznis a samo 10% sport i ja sam tu zbog tih 10%.”
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Scuderia »

Dajte pls ljudi drzite se teme a to su Skandali u F1

Par postova obrisano zbog OT.
slika
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Toon »

...ajme scud ponašaš se ko onaj brkati iz rusije sa sredine prošlog stoljeća...

...čudno mi je kako nije bilo nikakvih reakcija na ovo...nagradna pitanja glase: 1.Što se vidi na ovoj slici?2. Kada se to dogodilo? 3.Kako glase pravila?

A svi vičemo da je potrebna KONZISTENTNOST!!!!!!!

slika
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

pa zasto onda Hamilton nije kaznjen zbog rizicnog vracanja na stazu ispred Maxa na treningu?

ma sve su to gluposti ne znam sta zelis postici?

i ovo je tema "Skandali" a ovo tvoje nije skandal promasio si temu osim ako ti nije cilj provokacija a mislim da jeste.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Toon »

Prvi odgovor Vam je netočan, drugi također, a nažalost i treći...žao nam je ali ovaj put niste baš ništa osvojili čak ste pokazali da morate poprilično ponoviti gradivo...nadam se da ćete i dalje sudjelovati u našim nagradnim igrama, želimo Vam više uspjeha u slijedećem sudjelovanju...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Vuksa_KC »

Ak je iz Q1 ili 2, to mu je ono poništeno vrijeme, a u utrci imaju dva-tri upozorenja.
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Toon »

...Q3 i nije mu poništen...i bio je brži od Norrisa za 0,009s te umjesto Mclarena on završio na 4 mjestu...ranije mu je poništen zbog iste stvari (začudo taj nije bio ni potreban jer je imao brži krug), jednako "konzistentni" su suci bili i prema Russellu u Q1 - isto je napravio i nije mu brisano vrijeme...čisti skandal...također i nesposobnost Mclarena da barem oni dignu buku zbog ovoga kada suci "nisu vidjeli"....
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Skandali u F1

Post Postao/la zonelsk »

Toon je napisao/la: 25 lip 2019, 14:20 ...Q3 i nije mu poništen...i bio je brži od Norrisa za 0,009s te umjesto Mclarena on završio na 4 mjestu...ranije mu je poništen zbog iste stvari (začudo taj nije bio ni potreban jer je imao brži krug), jednako "konzistentni" su suci bili i prema Russellu u Q1 - isto je napravio i nije mu brisano vrijeme...čisti skandal...također i nesposobnost Mclarena da barem oni dignu buku zbog ovoga kada suci "nisu vidjeli"....
Da sam to ja postao - rekli bi da drukam za McLaren - SKANDAL!!!
:P

Kakva god da su pravila - bila bi ok da su konzinstentni(ji) suci. Ili da za pocetak isti budu kroz sve trke
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

Toon je napisao/la: 25 lip 2019, 14:20 ...Q3 i nije mu poništen...i bio je brži od Norrisa za 0,009s te umjesto Mclarena on završio na 4 mjestu...ranije mu je poništen zbog iste stvari (začudo taj nije bio ni potreban jer je imao brži krug), jednako "konzistentni" su suci bili i prema Russellu u Q1 - isto je napravio i nije mu brisano vrijeme...čisti skandal...također i nesposobnost Mclarena da barem oni dignu buku zbog ovoga kada suci "nisu vidjeli"....
koliko je "skandal" govori da nikom od tih sto su osteceni nije bilo stalo.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

Toon je napisao/la: 25 lip 2019, 10:15 ...ajme scud ponašaš se ko onaj brkati iz rusije sa sredine prošlog stoljeća...

...čudno mi je kako nije bilo nikakvih reakcija na ovo...nagradna pitanja glase: 1.Što se vidi na ovoj slici?2. Kada se to dogodilo? 3.Kako glase pravila?

A svi vičemo da je potrebna KONZISTENTNOST!!!!!!!

slika
Nije samo Max radio to, to su radili svi. To je ono što sam pisao u temi za utrku, na nekim se mjestima tolerira izlaženje van sa staze jer "nisu dobili nikakvu prednost" dok se na drugim mjestima kažnjava. Evo recimo u Spa, kažnjavaju izlazak sa sva 4 kotača u kompleksu Eau Rouge, Radillon, dok u zavoju 11 (jadan ostao bez imena, lijevi zavoj prije Pouhon zavoja) su poništavali pred koju godinu vremena ako se išlo široko. Isto tako, u Hungaroringu su u onoj lijevo-desno-lijevo-desno kombinaciji nakon šikane tolerirali ako bi se nakon prvog desnog zavoja išlo široko, ali su kažnjavali ako bi se išlo široko nakon drugog desnog te na izlazu iz T5.

A jednostavno treba: svaki izlazak sa 4 kotača van staze kazna. Poništavanje vremena u kvalifikacijama, u utrci 2-3 upozorenje pa kazna. Pa da vidiš kako bi svi ostajali unutar linija jer bi znali što ih čeka ako izađu. A ovako je sve "po mišljenju sudaca" pa jedan bude kažnjen,a drugi ne


I za kraj, odgovori na tvoja pitanja:
1. Max je sa sva 4 kotača van staze na izlazu iz T6
2. Ako se ne varam u Q3
3. Pravila kažu:
27.3 Drivers must make every reasonable effort to use the track at all times and may not
deliberately leave the track without a justifiable reason.
Drivers will be judged to have left the track if no part of the car remains in contact with it and,
for the avoidance of doubt, any white lines defining the track edges are considered to be part
of the track but the kerbs are not.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

jednostavno pravila po kojima se ne sme prosirivati staza treba ukinuti jer su glupa. nije to da je vozac skratio stazu pa steko prednost. ovde je prosirio jer je staza naprosto uska. a u stvari i to je staza samo sto su nacrtane linije. onda su trebali travu postaviti ako nisu zeleli da i taj deo bude staza.

i pre je prosirivanje staza bilo dozvoljeno a onda se neko jednog dana setio da uvede pravilo i za to. #-o
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Skandali u F1

Post Postao/la F1NAC »

Toon je napisao/la: 25 lip 2019, 10:15 ...ajme scud ponašaš se ko onaj brkati iz rusije sa sredine prošlog stoljeća...

...čudno mi je kako nije bilo nikakvih reakcija na ovo...nagradna pitanja glase: 1.Što se vidi na ovoj slici?2. Kada se to dogodilo? 3.Kako glase pravila?

A svi vičemo da je potrebna KONZISTENTNOST!!!!!!!

slika
Mislim da mu je zadnji tocak jos unutar limita tbf :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Toon »

Cuky je napisao/la: 25 lip 2019, 15:05 A jednostavno treba: svaki izlazak sa 4 kotača van staze kazna. Poništavanje vremena u kvalifikacijama, u utrci 2-3 upozorenje pa kazna. Pa da vidiš kako bi svi ostajali unutar linija jer bi znali što ih čeka ako izađu. A ovako je sve "po mišljenju sudaca" pa jedan bude kažnjen,a drugi ne

I za kraj, odgovori na tvoja pitanja:
1. Max je sa sva 4 kotača van staze na izlazu iz T6
2. Ako se ne varam u Q3
3. Pravila kažu:
27.3 Drivers must make every reasonable effort to use the track at all times and may not
deliberately leave the track without a justifiable reason.
Drivers will be judged to have left the track if no part of the car remains in contact with it and,
for the avoidance of doubt, any white lines defining the track edges are considered to be part
of the track but the kerbs are not.
...bravo Cuky...moralo bi se kažnjavati...a ne kažnjava se...sada je "posran" Norris slijedeći će put Leclerc, možda jednom i Max doživi sranje po glavi pa će i drugi vikati Kako to? Kako to?...odnosno gro ljudi doživljava "nepravdu" samo kada su njihovi ljubimci u pitanju - kada je "netko drugi" onda je slijeganje glavom i misao jbga nije imao sreće jedino što se radi...
....poentirajmo kratko: sve treba graditi ispočetka...kažnjavaj sve ili nemoj kažnjavati nikog (do prve smrti koja će brzo nastupiti), jasno napisati što se smije što ne i toga se striktno držati ma kako se taj zvao i borio se u posljednjem krugu posljednje trke za titulu ili kružio u prvoj trci...i nikada, baš nikada dozvoliti slobodno sudačko uvjerenje jer će to uvijek biti za nekoga nepošteno...u ovom slučaju istog vozača sa isti prekršaj jednom kazne (kada je nebitno) i jednom ne kazne (kada je jako bitno "mojem vozaču")...a jbga nije im'o sreće?...

....pošalji u PP adresu pa ćemo neku nagradicu poslati....čak možeš birati nešto od 50ak do 100injak kn ako želiš...ako meni prepuštaš na izbor to je tvoj rizik...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

Toon je napisao/la: 25 lip 2019, 15:55

...bravo Cuky...moralo bi se kažnjavati...a ne kažnjava se...sada je "posran" Norris slijedeći će put Leclerc, možda jednom i Max doživi sranje po glavi pa će i drugi vikati Kako to? Kako to?...
Jel sam se ja zalio na ono sa Hamiltonom na treningu? a mogao sam.

a sto se tice ovih linija ja sam bio jasan i ne volim kada se bilo koji vazac kaznjava zbog te gluposti i one sto se desilo u Kanadi izmedju Fetla-Hama. To jednostavno unistava trke. Gde je ona "Let them race" kako su obecali?



ovo je TRKA
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

Uspoređivati NASCAR i F1 je kao uspoređivati olimpijski maraton i skijaško trčanje. U suštini su i jedno i drugo isto (ovdje utrke u automobilima, ovdje utrke u trčanju), ali se jedno od drugog razlikuju prilično.

Za početak, u NASCAR-u kad se guraju nema velike opasnosti od oštećivanja automobila ili velike nesreće (tipa prevrtanje kao Webber u Valenciji 2010.). Tu nisu kriva ni pravila ni vozači ni momčadi ni nitko, jednostavno je za to kriva priroda bolida F1 (otvoreni kotači + krila koja vise ispred i iza kotača koja su lako lomljiva, a oštra u kontaktu sa gumama).

Što se tiče ovog klipa: čemu uopće odrediti di je staza kad vozači mogu koristiti izletnu zonu kako god žele? Ajmo jednostavno zabetonirati veliki parking i neka svatko vozi kako god želi, pa tko zadnji ostane u vožnji bez da je ostao bez goriva je pobjednik. Ali dobro, u SAD-u to toleriraju i kad gledam njihove utrke to očekujem pa se prilagodim. Al odmah nakon toga, plavi auto #2 udari u stražnji kraj #18 i okrene ga... to je utrkivanje? Izbaciti protivnika jer si brži od njega, ali te blokirao? Poslije toga #2 i #9 sijeku šikanu. Opet, čemu označiti stazu i potrošiti novce na izgradnju iste kad su slobodni voziti di god žele? Predzadnji zavoj, #2 gura #9 van staze. Za mene to nije utrkivanje nego blaža verzija demolition derbyja. Praktički jedini čisti potez u tom klipu za koji bi ja upotrijebio "e to je utrkivanje" je kada je #9 u zadnjem zavoju pretekao #2. Bilo je na mišiće, agresivno, ali je ostavio suparniku dovoljno prostora da oboje završe utrku bez štete.

Uostalom, takvo agresivno utrkivanje sa puno dodira imamo tolerirano u Formuli E... pa se doslovno svi rugaju sa njima da voze kao početnici.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 25 lip 2019, 19:01 Uspoređivati NASCAR i F1 je kao uspoređivati olimpijski maraton i skijaško trčanje.
ne slazem se jer ima vozaca koji su vozili i jedno i drugo (open-wheel i stock car) a to su: Montoja, Hornis, Patrik, Almendinger, Stjuart (on je cak bio sampion u obe) itd.


Za početak, u NASCAR-u kad se guraju nema velike opasnosti od oštećivanja automobila
nisam rekao da u F1 treba da se guraju oni ni ne mogu da se guraju jer bi odma stradalo prednje krilo. ali treba dozvoliti slobodno trkanje pravila pojednostaviti kao one gume sto su uprostili ako se secas rekao sam ti da one rainbow gume nemaju smisla i evo od ove godine kao da su me culi jer imamo samo 3 obelezja ;)
ili velike nesreće (tipa prevrtanje kao Webber u Valenciji 2010.).
si siguran?

slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la: 25 lip 2019, 19:23
Cuky je napisao/la: 25 lip 2019, 19:01 Uspoređivati NASCAR i F1 je kao uspoređivati olimpijski maraton i skijaško trčanje.
ne slazem se jer ima vozaca koji su vozili i jedno i drugo (open-wheel i stock car) a to su: Montoja, Hornis, Patrik, Almendinger, Stjuart (on je cak bio sampion u obe) itd.
Nisam komentirao o tome gdje je tko vozio... vozio je i Surtees i F1 i motocikle, pa opet ne kažemo da je utrkivanje slično i da se mogu uspoređivati ;)

Stvar je u tomi da su discipline jako različite. Iako je suština ista, vozilo na 4 kotača sa jednim vozačem u kokpitu, sama izvedba je nebo i zemlja.

popeye je napisao/la: 25 lip 2019, 19:23
Za početak, u NASCAR-u kad se guraju nema velike opasnosti od oštećivanja automobila
nisam rekao da u F1 treba da se guraju oni ni ne mogu da se guraju jer bi odma stradalo prednje krilo. ali treba dozvoliti slobodno trkanje pravila pojednostaviti kao one gume sto su uprostili ako se secas rekao sam ti da one rainbow gume nemaju smisla i evo od ove godine kao da su me culi jer imamo samo 3 obelezja ;)
ili velike nesreće (tipa prevrtanje kao Webber u Valenciji 2010.).
si siguran?

Jesam. Jer nisam napisao da nije moguće da se tako nešto dogodi. Samo je kod uske borbe i kontakta veća vjerojatnost da će F1 bolid završiti na boku, "krovu" ili saltom kroz zrak, dok je kod NASCARA ovisno o tome kako se okrene (kao i kod IndyCar bolida, kad idu ispravno su super stabilni, dok su bočno ili unatrag vole poletjeti).
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

Moj je zakljucak da F1 ne treba sve posmatrati pod lupom. svaki mali kontakt ili nesto, oni nama gore napisu "pod istragom" ja ne znam cemu to. valjda zato sto su trke dosadne pa da necim zainteresuju gledaoce. jer to pre nikad nije bilo. i bile su slobodnije trke. svi pricaju o tome da bi da se vrate ta vremena. znaci slobodnije trke i prosirivanje staze kao ova:


slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

Ja bih se djelomično složio sa tobom. Slažem se da treba pustit da se utrkuju i da treba što manje viđati natpise "pod istragom" i "kazna". Ali, isto tako, treba vozače prisiliti da se drže unutar staze. To bi trebali biti "najbolji vozači na svijetu", oni bi to trebali biti u stanju čak i prilikom borbe. Opet kažem, uzet primjer MotoGP. Dozvoljavaju utrkivanje, borbe, obrane, čak i vijuganje na pravcu da bi se obranio... ali sve mora biti unutar granica staze. U svakom zavoju i na svakom pravcu. Bez iznimka. Kad znaš da će tvoja ekskurzija van sigurno imati posljedice onda ćeš i napraviti sve što možeš da bi to izbjegao, pa makar to značilo i 2km/h sporije proći kroz taj zavoj.

Dok god postoji ona opcija "slobodna procjena direktora utrke" ili "sudačka procjena" nikada neće biti konzistencije i uvijek će netko biti kažnjen za nešto danas, a za 2 tjedna za istu stvar ne.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 25 lip 2019, 20:38 Ja bih se djelomično složio sa tobom. Slažem se da treba pustit da se utrkuju i da treba što manje viđati natpise "pod istragom" i "kazna". Ali, isto tako, treba vozače prisiliti da se drže unutar staze.
ali na mestima gde ne sticu prednost odnosno ne skrate po meni je glupo kaznjavati. staze su ionako uske. kao sto vidis sa klipa iznad pre nije bilo to pravilo.
To bi trebali biti "najbolji vozači na svijetu", oni bi to trebali biti u stanju čak i prilikom borbe. Opet kažem, uzet primjer MotoGP. Dozvoljavaju utrkivanje, borbe, obrane, čak i vijuganje na pravcu da bi se obranio... ali sve mora biti unutar granica staze. U svakom zavoju i na svakom pravcu. Bez iznimka. Kad znaš da će tvoja ekskurzija van sigurno imati posljedice onda ćeš i napraviti sve što možeš da bi to izbjegao, pa makar to značilo i 2km/h sporije proći kroz taj zavoj.
da li je Rosi prosao sporije ili preko trave :)


Dok god postoji ona opcija "slobodna procjena direktora utrke" ili "sudačka procjena" nikada neće biti konzistencije i uvijek će netko biti kažnjen za nešto danas, a za 2 tjedna za istu stvar ne.
jednostavno treba da kazu Let them race i takvo utrkivanje dozvoliti. I to bi pospesilo preticanja, vozace ohrabrilo jer neki sada se ni ne usudjuju napasti jer se boje kazne. Sumahera su kaznili kad je pogresio i slucajno udario drugog vozaca ali i sebe je izbacio iz trke (pa jos mu oduzeli pol poziciju sledecu trku tek to je van svake pameti). to pre nikad nije bilo da se greska kaznjava. Cudna vremena dosla :)


ili ovaj primer:



1:09

Rosi van staze i kad se vratio natero Stonera malo siroko. Ovo bi u F1 istrazivali i verovatno kaznili (Fetl-Ham Kanada). Pa ti sad vidi zasto sve vise ljudi ceni vise trke u motogp nego u F1.




Markez prilikom preticanja Rosija prosirio stazu ali koga briga oni oba se grle posle trke jer je bila super. Kad se neko u F1 zagrlio posle trke?




dodirnuli se tockovima i Montoja malo natero Sumija siroko. ovo bi danas u najmanju ruku bilo za "istrazivanje".




Sumaher izguro Montoju van staze ni pod "istragom" :) a zatim Montoja nateruje Ralfa na travu i nikom nista. To su trke koje ja zelim ponovo gledati.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

problem sa svim ovim klipovima je što su... stari. Osim možda onog u Assenu kada je Rossi sasjekao i prošao naprijed, ali tada su nekažnjavanje pravdali time da ga je Marc izgurao.

Prije su bila neka druga vremena... manji novci su bili u igri, manje sponzora je bilo u igri i manje je ljudi gledalo TV prijenose. Također, ljudi su bili daleko manje osjetljivi na neuspjehe i općenito na stvari koje nisu išle po njihovim željama. Momčadi danas ne žele da zbog pogreške drugog vozača moraju trošiti novce kako bi popravili štetu plus još izgubiti novce zbog slabijeg rezultata. Momčadi danas tuže organizatore ako se zbog problema sa stazom ošteti bolid (Baku ove godine i Williams, Haas 2017. u Sepangu), dok se recimo Buttonu dogodilo, nisam točno siguran koje godine, da je pogodio šaht u Monacu i nije bilo tolike pompe oko toga. Dogodilo se i idemo dalje.

Tako da... ne možeš uspoređivati stara vremena sa današnjima. Vrijeme, ekonomija i ljudi su se promijenili. Ali zato treba postaviti jasan pravilnik: To ne smiješ, to ne smiješ i to ne smiješ, a ako napraviš dobiješ tu i tu kaznu. A ne sad: "to ne smiješ raditi, osim u slučaju kada se dogodi slučaj da se desio slučaj i sudac po svom mišljenju misli da je to možda u tom slučaju bilo ok" I sad ti znaj ako se boriš sa nekime i blokiraš ga dal će ovog puta biti kazna ili ne.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Ferrari-BiH »

popeye je napisao/la: 25 lip 2019, 15:36 jednostavno pravila po kojima se ne sme prosirivati staza treba ukinuti jer su glupa. nije to da je vozac skratio stazu pa steko prednost. ovde je prosirio jer je staza naprosto uska. a u stvari i to je staza samo sto su nacrtane linije. onda su trebali travu postaviti ako nisu zeleli da i taj deo bude staza.

i pre je prosirivanje staza bilo dozvoljeno a onda se neko jednog dana setio da uvede pravilo i za to. #-o
Staza nije uska nego je vozac prebrzo usao u zavoj.
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

Upravo to. Ako su sposobni u Monaku ili Singapuru biti unutar staze jer prijeti zid, tako da se konstantno i bez puno razmišljanja kažnjava izlazak van isto bi stajali unutra jer bi im prijetio "zid" koji se zove kazna.

Što se tiče ovog, tek sam sad vidio ovaj dio
popeye je napisao/la: 25 lip 2019, 15:36 jednostavno pravila po kojima se ne sme prosirivati staza treba ukinuti jer su glupa. nije to da je vozac skratio stazu pa steko prednost. ovde je prosirio jer je staza naprosto uska. a u stvari i to je staza samo sto su nacrtane linije. onda su trebali travu postaviti ako nisu zeleli da i taj deo bude staza.

i pre je prosirivanje staza bilo dozvoljeno a onda se neko jednog dana setio da uvede pravilo i za to. #-o
To nije staza, pravilnikom je jako jasno označeno što je staza: dio asfalta između dvije linije, uključujući i te linije. Ništa izvan tih linija, bilo da je rubnik, trava, šljunak ili zid, ne smatra se dijelom staze.

Zadnja rečenica: Nije se netko dosjetio da se uvede to pravilo. Pravilo je postojalo skoro oduvijek, da vozač mora biti na stazi u svakom trenutku. Ali, staza nije bila jasno definirana i onda su neki vozači radili sve kako bi zadržali svoje bolide na stazi i gubili u odnosu na ove koji nisu bili u stanju ili nisu htjeli zadržati bolid na stazi. I onda se definiralo što je staza kako bi se ta siva zona uklonila, ali se jednako tako pustilo sucima na slobodnu procjenu treba li kazniti ili ne i zato imamo zbunjenu situaciju kao sada. Onda nisi znao smiješ li ili ne široko jer nije bilo definirano što smiješ, danas ne znaš smiješ li jer ne znaš kako je noć prije sudac spavao i je li mu doručak bio po ukusu.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori