Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

dve velike nagrade od ovih 5 otpadaju za sledecu godinu: Španjolska, Meksiko, Njemačka, Velika Britanija i Italija. ja mislim da ce to biti spanija i meksiko.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Meksiko skoro pa sigurno, nova vlada ne želi financirati utrku. Organizatori u Italiji su nedavno objavili kako su postigli dogovor za organizaciju utrke do 2023. ako se ne varam. Njemačka je upitna, ali navodno zbog mogućnosti da Mick uđe u F1 žele zadržati utrku. VB i Španjolska su upitne
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Bit ce kaoticna 2021. Za timove. Dio pravila je obznanjen momcadima i najveca promjena je ta da parc ferme pocinje prije nego bolidi uopce kroce na stazu u petak. Scrutineering je u petak ujutro i od tada nisu dozvoljene promjene na bolidu.


Fp1 pocinje kasnije. U europi u 13:00 te FP2 oko 17:00 ako se ne varam. Dozvoljeno je testirati timovina ako donesu nove dijelove, no za subotu i nedjelju ih moraju skinut ukoliko nisu bili na scrutineeringu. Isto tako nece bit dozvoljeno na pregled donijeti 2 razlicita krila i usporedit koji je bolji. Zato timovi moraju vec u petak ujutro odluciti koju konfiguraciju ce koristit. Sad pocinje rasprava sa tehnickim direktorima, te vec prva zamjerka je da na krilo recimo nemogu zakacit gurney ukoliko ga nisu stavili na krilo tokom pregleda. FIA zeli dogovor do bar 16. Lipnja te nakon toga ide glasanje. Eventualni rok za neke promjene je do kraja lipnja .
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

kakva debilana... znači, momčadi će ulupavati još više novaca u simulatore kako bi došli na stazu sa spremnim setupom i onda će u petak malo probati da vide jesu li pogodili ili ne i čekat kvalifikacije da ne troše bezveze PU. Ionako ne smiju mijenjati setup nakon što izađu na stazu u FP1 pa onda čemu kasnije više voziti
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la speedy56 »

Znači veće momčadi će već i prije starta biti u još većoj prednosti.
Ne vidim baš puno smisla u ovome.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

za 2021. predloženo je ograničenje budžeta na 175m $ po sezoni. U tu brojku ne bi ulazila kupnja motora i plaće vozača. Među predloženim kaznama za prekoračenje su oduzimanje konstruktorskih bodova i ukida je licenci za rad u F1 šefovima momčadi


BUMP: Liberty Media za ovaj vikend, točnije jučer, imala je organiziran F1 Fan Festival u Chicagu... i fanovi su razočarani. Bilo je sve ga 6 bolida, koji su se praktički svi pokvarili pa je krugove radio Ferrari 458. Samo 3 simulatora sa ogromnim redovima za čekanje, skupa hrana i piće (trokut pizze 9$) i štand sa rekvizitima kojem nije stigla pošiljka rekvizita te nije bilo moguće ništa kupiti.

https://www.gpfans.com/en/articles/4066 ... a-disaster
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Scuderia »

Bernie / Max vratite se, sve vam je oprosteno.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

FOM i 3M riješili probleme oko trademarka zbog toga što je novi F1 logo sličan 3M-ovom Futuro brendu steznika. Uglavnom, FOM se obvezao kako među rekvizitima koje prodaju sa tim logom neće biti steznika i ortopedskih pomagala te da će na etiketama odjevnih predmeta stajati kako nisu namjenjeni za korištenje u ortopedske ili terapeutske svrhe. 3M je to prihvatio te povukao svoju tužbu

https://www.pitpass.com/64920/F1-to-mod ... g-for-logo


BUMP: FOM nam je refundao po 4€ zbog problema sa F1TV za vrijeme VN Kanade
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la: 21 lip 2019, 15:03


BUMP: FOM nam je refundao po 4€ zbog problema sa F1TV za vrijeme VN Kanade
Ništa još kod mene
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

U četvrtak sam dobio ovaj mail:
Hello,
Following the problems with F1TV Pro during the Canadian Grand Prix, we will be refunding you 4 EUR to apologise.

On Sunday 9 June we experienced a severe disruption to the service triggered by the failure of our Disaster Recovery system.

Ahead of the race our engineers noticed a problem that could potentially have impacted your enjoyment of the service so took the decision to switch to the Disaster Recovery System.

Unfortunately, in making what should be a straightforward change we experienced an unexpected issue that caused an abnormally high spike in requests, which flooded the system and took a long time to recover from.

This is not an issue that we’ve seen previously, but immediate steps have been taken to prevent this problem reoccurring. We are very sorry for the challenges you’ve been experiencing this season. We are listening to your comments and feedback and we are working hard to ensure we give you a product that works when you need it most.

The refund will be paid onto the card you subscribed with so you don’t need to do anything.

Many thanks for your ongoing support.

The Team at F1
A jučer mi je na računu osvanula uplata od 4,00€ od strane Formula1.com
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la zonelsk »

Jos koja utrka i ja u plusu. :P
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

pa baš to... ako sam dobro računao vratili su mi do sada 12 ili 16 EUR... još 2-3 utrke i ja sam u nuli.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la speedy56 »

Pogledam rezultate FE utrke jučer i vidim da je Lotterer 4. Danas se probudim, pročitam vijesti i vidim da je Lotterer u međuvremenu 14...
https://www.motorsport.com/formula-e/ne ... y/4480258/

Ukratko sumirano:
"It was extremely harsh because if anything it just helped [the officials] and it didn’t change anything. That’s how racing is nowadays – it’s not really about the sport but it’s about the rules."
Ne znam kako vama, ali mislim da se ovo u motorsportu mora promijeniti i to pod hitno. Ako FIA nije u stanju provoditi pravila tokom utrke, onda ih i nebi trebala provoditi (ok, kužim da ne mogu tokom utrke nekoga izvagati i dati mu dsq ako je ispod limita mase).
Nisam gledao ovu utrku, ali kolko sam skužio po opisu, isto neka glupost za koju im je evo trebalo sve do nakon utrke da ju odluče kazniti.
Isti slučaj kao na Le Mansu neki prošli vikend. Cijelu utrku gledamo borbu za pobjedu u GTE-Am-u, da bi se na kraju Keatingov Ford diskvalificirao zbog prebrzog dolijevanja goriva. Ako nisu bili (u 24h utrke!) sposobni primijetiti taj propust (koji je naravno donio par desetinki, i to ne u svakom pit stopu....), nisu ga uopće trebali primijetiti. Utrka koju su ljudi gledali na kraju je bačena u vodu zbog gluposti, a eventualni pobjednik nema ni pol posto "osjećaja" pobjede.
F1 u Kanadi isto...gledamo jednu utrku na stazi, a druge rezultate na kraju.

Zanimljivo primjerice, da kontrola utrke u Motogp-u sve stigne riješiti do kraja utrke...a nije baš da je motogp neko lokalno natjecanje s 10ak vozača i 3 a4 stranice pravilnika...

Pišem tu, a ne u FE temu jer je ovo postao obrazac u motorsportu (pod Fia-om) općenito.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Lotterer ima sreće da je dobio samo vremensku kaznu, obično je do sada u bilo kojoj FIA-inoj seriji izlazak kroz crveno svjetlo = DSQ. Ono što se slažem sa tobom je da su to trebali puno ranije kazniti, jer su odmah znali da je izašao kroz crveno. Ovako je njegova vožnja utjecala na razvoj utrke i kaznom nakon iste su doslovno namjestili rezultat.

Što se tiče ovog u Le Mansu, ja sam pročitao da su u svakom stopu (mislim da su ih imali 23) zaradili 0.6 sekundi što im je donijelo ukupnu prednost od 13.8 sekundi. Ne zvuči puno, pogotovo ne u kontekstu utrke koja traje 24h, ali je bila bliska borba za pobjedu i normalno da će detalji prevagnuti. Čak i kazna, 55.2 sekunde, opet u konetkstu 24h utrke nije drakonska. Nažalost, opet je patila utrka jer se kazna mogla donijeti za vrijeme trajanja iste... ili su mogli momčad upozoriti "čujte, postoje vam nepravilnosti kod dolijevanja goriva pa pokušajte to otkloniti kroz slijedeći sat dok auto opet ne dođe po gorivo, pa ako ta nepravilnost bude i dalje prisutna biti će sankcionirano".

MotoGP isto zna zabrljati sa odlukama (Argentina prošle godine mi pada na pamet), ali uglavnom oni za razliku od FIA-inih sportova nemaju stvari "po procjeni sudaca" nego jasno određeno:
- Ideš 2-3 puta široko van staze = upozorenje. Prvi izlazak široko nakon upozorenja = long lap kazna.
- Motocikl se kreće prije nego se svjetla za start ugase = ride through
- Presiječeš zavoj = doda ti se na kraju utrke vremena koliko si zaradio tim rezanjem
- Izguraš/srušiš suparnika = ride through ili vremenska kazna, ovisno o tome koliko je situacija opasna bila i kolike su brzine bile u igri.

I ono najbitnije, to što si rekao, kazne se riješe u toku utrke. Nakon utrke ako ima ičega to je u slučaju da je netko zaslužio još neku dodatnu kaznu, no ista najčešće ne utječe na završenu utrku (osim ako je DSQ zbog kršenja tehničkog pravilnika) nego bude bacanje niže na gridu u slijedećoj.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la speedy56 »

Cuky je napisao/la: 23 lip 2019, 09:09 Lotterer ima sreće da je dobio samo vremensku kaznu, obično je do sada u bilo kojoj FIA-inoj seriji izlazak kroz crveno svjetlo = DSQ.
Upravo zato, situacija je crno na bijelo, spiči mu odmah kaznu koju treba i to je to.
Što se tiče ovog u Le Mansu, ja sam pročitao da su u svakom stopu (mislim da su ih imali 23) zaradili 0.6 sekundi što im je donijelo ukupnu prednost od 13.8 sekundi.
Nisu imali od početka utrke taj problem, tako da je nezahvalno računati tih 6 desetinki na svakom pit stopu:
However, the new rubber bladder inside the cell expanded by 0.4 of a litre during the race, and our new fuel rig got more efficient by 0.6 seconds after being used a bunch of times over the course of the race’s 24 hours. It is a tough situation, but we failed to build in any margin for error. We were at the limit because we didn’t feel like we had any margin to give.
Također, nakon toga su dobili DSQ zbog prevelikog kapaciteta tanka za 0.1l (ukupan bi trebao biti 96l).
Auto koji je inače prošao scrutineering prije utrke... Ista stvar i s tvorničkim Fordom (team usa, ne znam više koji broj, onaj Bourdaisov)
ili su mogli momčad upozoriti "čujte, postoje vam nepravilnosti kod dolijevanja goriva pa pokušajte to otkloniti kroz slijedeći sat dok auto opet ne dođe po gorivo, pa ako ta nepravilnost bude i dalje prisutna biti će sankcionirano".
Na kraju krajeva, i ovo.

----
I da, zaboravio sam spomenuti one famozne F1 situacije tipa: "legalno vam je prednje krilo, ali ako neka od drugih momčadi slučajno uloži protest, možda ipak neće biti legalno"
Koliko me pamćenje služi, zadnji puta smo tu situaciju imali krajem prošle godine s onim Mercedesovim felgama.
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Je bila kad utrka FE a da nije bilo razlike u privremenon poretku i konacnom poretku utrke? :D ja sam pogledao par trka doduse i u svakoj bi neko popio kaznu nakon utrke
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Bilo je do ove sezone... od ove nema više promjena bolida, staze su uske i vozači idu više na mišiće da ugrabe poziciju
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Bernie ima neke ideje kako promijeniti F1... neke čak na prvu zvuče zanimljivo, ali sve zajedno je zapetljao do bola
https://www.espn.co.uk/f1/story/_/id/27 ... ormula-one
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

T1 u Red Bull Ringu, do danas poznat pod imenom Castrol Edge, od danas nosi novo ime: Niki Lauda Kurve

Što znači da sada imena zavoja redom idu:
Niki Lauda Kurve
T2
Remus
Schlossgold
T4
Rauch
Würth Kurve
T8
Rindt
Red Bull Mobile
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Kao sto pisu po redditu... dosta ciganski.. prvo su maknuli njegovo ime da bi stavili nekog sponzora i ssd vracaju njegovo ime i cak ne na isti zavoj.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Utržak od sponzora u zadnjih 10 godina, ne nužno i koliko su potrošili jer pogotovo Ferrariju ispadne podijeljeno na 10 godina cca polovica godišnjeg budžeta.
  1. Ferrari - 2 milijarde $
  2. McLaren - 1.2 milijarde $
  3. Red Bull - 972,6 milijuna $
  4. Mercedes/Brawn - 944.9 milijuna $
  5. Renault/Lotus - 777.0 milijuna $
  6. Williams - 701.3 milijuna $
  7. Sauber/BMW - 459.5 milijuna $
  8. Force India - 355.8 milijuna $
  9. Toro Rosso - 278.0 milijuna $
  10. Haas - 92.6 milijuna $
Brojke uključuju samo prihode od sponzora i samo za timove trenutno u F1. Ulaganja vlasnika nisu uključena u ovu tabelu.

https://www.forbes.com/sites/csylt/2019 ... 3d54d7ca31
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 01 srp 2019, 15:41

Brojke uključuju samo prihode od sponzora i samo za timove trenutno u F1. Ulaganja vlasnika nisu uključena u ovu tabelu.

kao ni deo od FOM-a.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Kad pogledaš te brojke skužiš koliko je u početku tog razdoblja u kojem su računali McLaren imao jake sponzore... Vodafone, Johnnie Walker, Santander... da čak i nekoliko sa sponzorima sušnih godina nije bilo dosta da ih strmoglavi iza konkurencije
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 03 srp 2019, 12:34 Kad pogledaš te brojke skužiš koliko je u početku tog razdoblja u kojem su računali McLaren imao jake sponzore... Vodafone, Johnnie Walker, Santander... da čak i nekoliko sa sponzorima sušnih godina nije bilo dosta da ih strmoglavi iza konkurencije
Svi gledaju kolko npr. Ferrari Merc ili RB potrose u jednon sezoni. A ne gledaju kolko R&D dobivaju iz oistalih svoji grana. Kolko novaca se trozi a ne gleda se kroz F1 buđet za jednu sezonu.

Male momcadi poput Haasa ili RP imaju 4 puta manji buđet nego veci igraci - i to je na papiru. U realnost je puno veca razliga. I zato svaka lipa koju potrose na zdrobljeni mateerija, krilo ili kaj dosta utjece na dev plan za tu sezonu.

I dog god je tako - razlika sa prvim djelom grida i drugim ce bit sve veca. A limited budget ce samo unistit F1 po meni.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Upravo zato mi se ne sviđa ograničenje budžeta. Mali će igrati po tome jer oni i sada rade sa malim budžetima, a veliki, posebno proizvođači auta, će istraživanja za F1 momčad provoditi van momčadi i tako zaobići pravila. Onda će dizajnirati novi dio, testirati ga i "wow čim smo ga ubacili u cfd/tunel dao je rezultate bolje od očekivanja".
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Zaključano