Skandali u F1

Rasprave o događajima (ne)izravno vezanim uz Formulu 1

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

FIA open to changing rejoining rule for Formula 1 in 2020

Formula 1 race director Michael Masi says he is open to changing rejoining rules for 2020 in the wake of the incident between Lewis Hamilton and Sebastian Vettel in Canada.

The controversy caused by Vettel's five-second penalty at the Canadian Grand Prix for rejoining the track in an unsafe manner and pushing Hamilton off circuit has prompted calls for F1 to rethink how it deals with such incidents.

Many feel that F1 is now over regulated and the spectacle is being ruined because drivers cannot race hard as they risk being punished by the stewards.

It is understood that the Grand Prix Drivers' Association (GPDA) held a lengthy meeting at the French Grand Prix to discuss the situation, and there are suggestions it will consider ways that the FIA's International Sporting Code can be improved to allow more freedoms.


upravo ono sto sam prico.


EDIT
Cuky je napisao/la: 25 lip 2019, 23:23 problem sa svim ovim klipovima je što su... stari. Osim možda onog u Assenu kada je Rossi sasjekao i prošao naprijed, ali tada su nekažnjavanje pravdali time da ga je Marc izgurao.

Prije su bila neka druga vremena... manji novci su bili u igri, manje sponzora je bilo u igri i manje je ljudi gledalo TV prijenose.
pa ovo nije tacno bili su i duvanski sponzori bilo je i vise para.

a gledanost je od 2008 u konstantnom padu

slika

jedino se prosle godine vratilo na 490


Momčadi danas ne žele da zbog pogreške drugog vozača moraju trošiti novce kako bi popravili štetu

a inace te pare nemaju ne razumem pa to je sica u odnosu na ono sta trose za R&D, plate, proizvodnju i operacije.

pa RB vozaci su sami sebi naneli stetu u Baku prosle godine kada su se slupali i izbacili i kome su se zalili? :)

komplet F1 auto kosta oko 7 miliona dolara a budzeti top timova su 400 miliona dolara.

slika


Momčadi danas tuže organizatore ako se zbog problema sa stazom ošteti bolid (Baku ove godine i Williams, Haas 2017. u Sepangu), dok se recimo Buttonu dogodilo, nisam točno siguran koje godine, da je pogodio šaht u Monacu i nije bilo tolike pompe oko toga. Dogodilo se i idemo dalje.
to je zbog toga sto staza mora biti sigurna za ucesnike to nema veze sa njihovim trkanjem i duelima na koje racunaju. svaki tim dolazi sa rezervnim delovima na vikend.

Cuky je napisao/la: 26 lip 2019, 09:09 Upravo to. Ako su sposobni u Monaku ili Singapuru biti unutar staze jer prijeti zid, tako da se konstantno i bez puno razmišljanja kažnjava izlazak van isto bi stajali unutra jer bi im prijetio "zid" koji se zove kazna.


jel bolje pustiti ovakve stvari ili Kimija i Fetla koji su dva puta u dve krivine prosirili stazu i bili van kazniti?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Skandali u F1

Post Postao/la vidc »

ovisi, ako su stekli prednost, treba kaznit. očigledno je da su izgubili vrijeme i pozicije u vožnji dužim putem
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

vidc je napisao/la: 26 lip 2019, 14:02 ovisi, ako su stekli prednost, treba kaznit. očigledno je da su izgubili vrijeme i pozicije u vožnji dužim putem
da je Kimi ovde prestigo Hama posle prve ili druge krivine ti bi ga kaznio?

a i sam si reko "duzim putem" pa zasto je to onda za kaznu ako se ide duzim putem?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Skandali u F1

Post Postao/la vidc »

pa ovisi o situaciji. ako je Hamilton bio skroz ispred a Kimi nakon zavoja završio ispred njega, onda je kazna ok.
nekad duži put daje brže vrijeme jer omogućuje ravniju putanju i veću brzinu prolaza kroz zavoj.
treba gledat kontekst a ne samo da li je neko prešao preko bijele linije ili nije
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

vidc je napisao/la: 26 lip 2019, 14:39 pa ovisi o situaciji. ako je Hamilton bio skroz ispred a Kimi nakon zavoja završio ispred njega, onda je kazna ok.
nekad duži put daje brže vrijeme jer omogućuje ravniju putanju i veću brzinu prolaza kroz zavoj.
treba gledat kontekst a ne samo da li je neko prešao preko bijele linije ili nije


2:12

Fetl sa sva 4 tocka van staze prilikom preticanja Grozana jer se zaleteo i prosirio stazu.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Skandali u F1

Post Postao/la vidc »

pa već ga je bio pretekao... čak se vidi da mu se grosjean i malo približio u tom momentu tako da neku prednost širenjem staze i nije ostvario
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

vidc je napisao/la: 26 lip 2019, 15:21 pa već ga je bio pretekao... čak se vidi da mu se grosjean i malo približio u tom momentu tako da neku prednost širenjem staze i nije ostvario
je ga pretekao ali je moro da se zaleti i ode van potom.


nego...
„Svi su krivi. Problem je što nam štete ove stvari,“ rekao je Vettel. „Mislim da su s ovim davno počeli—je li prešao bijelu liniju, da li je koristio previše rubnika? Pustite nas da radimo šta želimo.“

„Ako niste sretni kako se utrkujemo ili kako vozimo, onda napravite druge staze. Imamo parkirališta s linijama i rubnicima.“

„U svakom slučaju, tako je kako je. Kao što sam rekao, postoji previše paragrafa, ali šta uraditi da to promijenite? Nadam se da će samo spaliti papire (pravilnik).“
objasnio
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Skandali u F1

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la: 26 lip 2019, 12:51


komplet F1 auto kosta oko 7 miliona dolara a budzeti top timova su 400 miliona dolara.

slika

da.... 7 milijuna.. a ono u pozadini? R&D pomoću kojih se dolazi do takvih dijelova, promjena tih dijelova tokom sezone? 14 milijuna ti samo dođe paket motora za cijelu sezonu (za 1 bolid :!: kao što vrijedi i za sve navedene cijene) , dok se razvoji bolida kreću i do 200 milijuna. Kad već ljepiš slike, mogao bi pročitat članak i proučit i ostale slike..

slika

s tim da u tom članku se ne spominje razvoj motora koji je u ovoj eri vrlo skup pošto nema zamrzavanja motora
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

F1NAC je napisao/la: 26 lip 2019, 21:15 da.... 7 milijuna.. a ono u pozadini? R&D pomoću kojih se dolazi do takvih dijelova, promjena tih dijelova tokom sezone? 14 milijuna ti samo dođe paket motora za cijelu sezonu (za 1 bolid :!: kao što vrijedi i za sve navedene cijene) , dok se razvoji bolida kreću i do 200 milijuna. Kad već ljepiš slike, mogao bi pročitat članak i proučit i ostale slike..
To je sve uracunato u budzet jer vidis da ti pise na toj slici R&D samo ja nisam tu sliku hteo postaviti jer mi se ne poklapa sa onim budzetom od $400 mil. A na nekom mestu sam procito i da je preko $500 mil. I nije tacno da se svaki deo sa bolida menja jer volan, monokok i telemetrijski softver ostaju za sve trke. A naravno da znam da ostali delovi ne traju sve trke i da ima 2 auta po timu. Ali kao sto rekoh sve je to uracunato u budzet i svaki tim kad dodje na trku je spreman sa rezervnim delovima.


2018

Mercedes Approx. €450 million ($510 mil.)
Ferrari Approx. €430 million
Red Bull Approx. €350 million
McLaren Approx. €250 million
Renault Approx. €200 million
Sauber Approx. €135 million
Williams Approx. €135 million
Toro Rosso Approx. €125 million
Haas Approx. €110 million
Force India Approx. €110 million
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

od kad se to monokok, volan i sl. ne mijenjaju? Evo recimo Magnussen je morao startati iz boksa u Kanadi jer su mu morali mijenjati monokok, što je značilo da bolid mora ponovno proći inspekciju, a kako je već bio pod parc fermeom to znači start iz boksa. Volana, ne znam jesu li iz Mercedesa ili Sky-a u suradnji sa nekom od momčadi napravili video o volanu... da za vozača po sezoni naprave 5-12 volana. Neki se koriste samo za testove, neki budu oštećeni, a često se događa i da vozač poželi neke promjene u rasporedu gumbiju. Plus sjeti se pred koju godinu u Singapuru kad su Mercedesi za vrijeme stopova mijenjali volane u nadi da će to riješit probleme koje su imali
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 27 lip 2019, 13:22 od kad se to monokok, volan i sl. ne mijenjaju? Evo recimo Magnussen je morao startati iz boksa u Kanadi jer su mu morali mijenjati monokok, što je značilo da bolid mora ponovno proći inspekciju, a kako je već bio pod parc fermeom to znači start iz boksa. Volana, ne znam jesu li iz Mercedesa ili Sky-a u suradnji sa nekom od momčadi napravili video o volanu... da za vozača po sezoni naprave 5-12 volana. Neki se koriste samo za testove, neki budu oštećeni, a često se događa i da vozač poželi neke promjene u rasporedu gumbiju. Plus sjeti se pred koju godinu u Singapuru kad su Mercedesi za vrijeme stopova mijenjali volane u nadi da će to riješit probleme koje su imali
konkretno za monokok sam procito da moze izdrzati celu sezonu i da je to navodno uradio Bron GP u svojoj sampionskoj godini.
It was recently noted somewhere (possibly here, I forget) that Brawn built only three cars for the 2009 season - one for each driver and a spare. Without any chassis being written off, they didn't need any more.
a volan ne znam sto bi se menjao. pa i na onom sajtu odakle je slika ti lepo pise da su neki delovi reupotrebljivi
The car’s technology nerve-centre is the steering wheel and it is one of the few reusable components.
uglavnom evo popusticu i nek bude da se sve menja opet kao sto sam prethodno rekao sve je to kao i rezervni delovi uracunato u budzet tako da ne znam sta nije jasno.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Skandali u F1

Post Postao/la Cuky »

Brawn je odradio sezonu sa jednim monokokom jer nisu imali novaca za napraviti novi. Ako se ne varam Button je svojeg bio oštetio i dobio je taj treći izgrađeni te su do kraja sezone bili bez rezervnog monokoka. Jedan jači udarac pod nezgodnijim kutem u zid i taj vozač bi izvisio ostatak sezone.

Volan sam napisao već. Najčešće momčadi (pričam sada o imućnijima) imaju 1-2 volana za svakog vozača namjenjenog testiranjima. Imaju par komada dostupna ekipi u simulatoru. I imaju nekoliko koje imaju na stazi. Ako se jedan pokvari, ako žele isprobati neke promjene u ergonomiji ili rasporedu kontrola na volanu, ako se u sudaru desi da se volan ošteti (kao što je Schumacher jednog u Ferrariju slomio svojim koljenom kada se zabio u zid), ako se ošteti kad ga vozač u bijesu baci iz bolida i sl. To što se može koristiti ne samo cijele sezone nego možda i za dogodine ne znači da će momčadi proizvesti samo po jednog za svakog vozača.

U budžet je uračunat R&D nadogradnji, proizvodnja istih. Proizvodnja rezervnih djelova također... ali ako u toku sezone određeni vozač ima više udesa iz ovog ili onog razloga onda moraju proizvesti više rezervnih djelova nego li je planirano. Znači kupiti materijal, utrošiti energiju za prozvodnju istog te platiti ljude koji će ga proizvesti, provjeriti da nema nepravilnosti kako onih koje se tiču pravila tako i konstrukcijskih i onda ga sastaviti i dopremiti na stazu. Svaki dio koji nije bio dio plana povećava troškove, tj. novac iz budžeta planiranog za sezonu se umjesto na recimo R&D novog bolida mora utrošiti na proizvodnju.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

cekaj ali meni nije jasno do cega smo mi sada dosli. ja sam ti samo hteo pokazati onu sliku da vidis kolko koji deo kosta i da je to stvarno sica ako ode recimo prednje krilo prilikom sudara. i normalno oni okvirno zacrtaju budzet koji ce imati za nadolazecu sezonu i ako nesto premasi preko toga (ne mora to biti zbog slupanih delova) oni ce traziti jos para od vlasnika (konkrento na primeru Mercedes od Daimlera).
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Skandali u F1

Post Postao/la popeye »

Fetl se ponovo oglasio o pravilima


Vettel: F1 rulebook 'a bit of a mess'

Sebastian Vettel has described the Formula 1 rulebook as a "bit of a mess", believing the sport to be over-regulated.

In Canada earlier this year, Vettel received a time penalty which denied him a win when he was deemed to have rejoined the track dangerously in front of Lewis Hamilton after making a mistake.

Last weekend in Austria, the stewards investigated Max Verstappen's overtake on Charles Leclerc for the lead of the Grand Prix, with the verdict coming over three hours after the chequered flag.

Vettel jokingly called for the FIA to "burn the rulebook and start over", but remains firm on his belief that too much is coming under scrutiny in F1.

"I think the problem is now we have so many rules trying to put in writing what you can't put in writing," he said.

"It's just a bit of a mess, I can't think of any other sport where case by case, things are exactly the same.

"Things are always a bit different. And in our sport it's difficult to put everything and every possible outcome in writing. We need to simplify and give freedom to race each other."

Ferrari has not yet won a race in 2019, being denied in the late stages of Bahrain, Canada and Austria.

Rumours have been swirling about the future of Vettel in F1, however the German has stated that he will still be racing in F1 next year.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Odgovori