Utrke 2019 - Arhiva-Komentari

Komentiranje utrka, kvalifikacija i ostalih događaja tijekom GP vikenda...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73,luka_kimi

Zaključano
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

A isss
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

Dva ulaska, pa čemu
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

A vjerojatno ne bi izdržali
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

i to je to ljudi za ovu sezonu. Matematički Mercedes je osigurao konstruktorski naslov. Matematički Mercedes je osigurao i vozački naslov jer još samo Bottas (hahahahaha) i Hamilton mogu osvojiti naslov
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

Čestitke, ali šteta da je već gotovo.

Danas Ferrari nije ništ sjbo, samo vozači.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

Vettel he kiksao start, ali mislim da bi i uz dobar start P2 bilo maksimum. Još u petak se vidjelo, a danas dokazalo, da je Ferrarijev race pace bio loš ovdje. S druge strane, Leclerc je napravio glupost i čudi me da je prošao bez kazne. Verstappen je npr. Ricciardu to napravio u Mađarskoj (2017. ako se ne varam) i dobio kaznu


BUMP: Fun Fact: Bottas je prvi kojem je pošlo za rukom pobjediti u Suzuki startajući iz 2. reda
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

Evo kazne za Leclerca, dvije, sudar i prekasni ulazak po novo krilo, sedmi je na kraju:

https://www.motorsport.com/f1/news/lecl ... C6IQtddo0Y
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

I neka je dobio. Za sudar nije kriv nitko nego on, a za krilo ga je momčad zvala u boks, a on je odbio. Onda kad su ga napokon uvjerili da na kraju 2. kruga dođe u boks njemu je bočna stranica odletila i otkinula retrovizor Hamiltonu.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la popeye »

Vuksa_KC je napisao/la: 13 lis 2019, 08:55 Čestitke, ali šteta da je već gotovo.

Gotovo je bilo posle prve trke ko je znao 'gledati' ;)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

Cuky je napisao/la: 13 lis 2019, 12:36 I neka je dobio. Za sudar nije kriv nitko nego on, a za krilo ga je momčad zvala u boks, a on je odbio. Onda kad su ga napokon uvjerili da na kraju 2. kruga dođe u boks njemu je bočna stranica odletila i otkinula retrovizor Hamiltonu.
Binotto kaže da nisu išli u boks radi svejedno solidnog tempa, tak bi i ostalo. Tek na inzistiranje Masija su ušli, ali već onda je bilo kasno.
Bilo je dijelova i u brake ductu Norrisa
popeye je napisao/la: 13 lis 2019, 13:01

Gotovo je bilo posle prve trke ko je znao 'gledati' ;)
Pa već poslije druge je bilo opet drukčije za očekivati, tj. ujednačeno.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

Vuksa_KC je napisao/la: 13 lis 2019, 13:20 Binotto kaže da nisu išli u boks radi svejedno solidnog tempa, tak bi i ostalo. Tek na inzistiranje Masija su ušli, ali već onda je bilo kasno.
Bilo je dijelova i u brake ductu Norrisa
Tokom prvog kruga su mu rekli da uđe u boks, al se on krenuo buniti i tražiti objašnjenje zašto mora u boks u toku čega je prošao pored ulaza u boks bez da je ušao. Tokom drugog kruga su ga mislili ostaviti, ali su u razgovoru sa Massijem rekli da će ga povući u boks na kraju 2. kruga i tu su nastali problemi sa raspadanjem krila

BUMP:

Rezultati su još pod znakom upitnika. Naime Racing Point je uložio žalbu na kočioni sustav kod Renaulta te će FIA započeti sa istragom Renaultovih hardvera, softvera i telemetrije. Djelovi koji će biti pregledavani, volan i ECU sa oba bolida, biti će zapečaćeni i zaplijenjeni kako bi se provela istraga. Racing Point tvrdi da Renault ima predprogramiran sustav za porešavanje omjera kočenja F:R koji je ovisan o udaljenosti prijeđenoj u krugu, a što je zabranjeno člankom 11.1.4. tehničkog pravilnika koji kaže: “any change to, or modulation of, the brake system, other than any movement of the minimal flexible parts described in Article 11.4 to 11.6 [front and rear air ducts], whilst the car is on the track must be made by the driver’s direct physical input or by the system referred to in Article 11.9 [the rear brake control system], and may not be pre-set.”

https://www.racefans.net/2019/10/13/ren ... t-protest/


BUMP2: Sve momčadi su popravile svoja vremena u Suzuki u odnosu na prošlu godinu osim Williamsa. Također, ovo je staza na kojoj se Ferrari najviše popravio u odnosu na prošlu godinu. Razlike 2019-2018:
1. McLaren -2.269s
2. Ferrari -1.215s
3. Red Bull -0.998s
4. Toro Rosso - 0.974s
5. Mercedes -0.467s
6. Alfa Romeo -0.452s
7. Renault -0.414s
8. Haas -0.337s
9. Racing Point -0.239s
10 Williams +0.047s
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la popeye »

slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

I što sa time? Da pomaknuo se, i suci su rekli da se pomaknuo, ali nedovoljno da senzori registriraju pomak i zato nije kažnjen. Usporedi sa Kimijem u Rusiji prije dva tjedna kada je izašao 2-3m izvan svog mjesta na gridu prije nego se zaustavio.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la vidc »

pa prema pravilniku trebao je zaradit kaznu. čudi me da nakon austrije 2017 nisu ništa promijenili što se tiče toga. taj senzor bih koristio samo za trigger za istragu a onda video snimke kao potvrdu jump starta.
ok, vettel je stao nakon što je ranije krenuo i tu je ustvari izgubio vrijeme. ali da je prekršio pravilo, prekršio je.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

vidc je napisao/la: 14 lis 2019, 10:25 pa prema pravilniku trebao je zaradit kaznu. čudi me da nakon austrije 2017 nisu ništa promijenili što se tiče toga. taj senzor bih koristio samo za trigger za istragu a onda video snimke kao potvrdu jump starta.
ok, vettel je stao nakon što je ranije krenuo i tu je ustvari izgubio vrijeme. ali da je prekršio pravilo, prekršio je.
Pa valjda je senzor pouzdaniji/precizniji od video snimke, a senzor se nije upalio.
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la vidc »

loš neki senzor :D
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

vidc je napisao/la: 14 lis 2019, 10:25 ok, vettel je stao nakon što je ranije krenuo i tu je ustvari izgubio vrijeme. ali da je prekršio pravilo, prekršio je.
Stao je. I ono najbtinije, što ga je vjerojatno spasilo kazne, ostao je unutar označenog mjesta te zato nije senzor registrirao prerani start.


Fun Fact: Uveli su ove godine digitalnu zastavu za označavanje kraja utrka kako se ne bi događalo da se maše zastavom prerano - opet su uspjeli signalizirati kraj krug prerano
https://www.racefans.net/2019/10/14/use ... g-blunder/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la vidc »

pravilo veli da se bolid ne smije kretati prije nego se svjetla ugase.
problem su loši mehanizmi detekcije koji u nekim slučajevima dozvoljavaju jump start
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

Mehanizmi detekcije su takvi, sa ugrađenim tolerancijama, jer samo ubacivanje bolida u 1. brzinu nakon stajanja u "leru" je dovoljno da pogurne bolid prema naprijed, čak i kada je vozač drugom nogom na kočnici. Iz tog razloga postoje tolerancije jer bi inače svake nedjelje imali 15-20 kazni za prerani start
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Vuksa_KC »

A i u Suzuki start najviše "visi" prema dolje.
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la vidc »

Cuky je napisao/la: 14 lis 2019, 11:09 Mehanizmi detekcije su takvi, sa ugrađenim tolerancijama, jer samo ubacivanje bolida u 1. brzinu nakon stajanja u "leru" je dovoljno da pogurne bolid prema naprijed, čak i kada je vozač drugom nogom na kočnici. Iz tog razloga postoje tolerancije jer bi inače svake nedjelje imali 15-20 kazni za prerani start
ok,jasno sve. al opet mislim da ne bi trebalo zanemarivat video snimak kao dokaz.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

vidc je napisao/la: 14 lis 2019, 11:48 ok,jasno sve. al opet mislim da ne bi trebalo zanemarivat video snimak kao dokaz.
Ovisi kako je u pravilima naznačeno da se provjerava. Jer na oko je i Bottasov start pred 2 godine u Austriji izgledao kao prerani, između ostalog se i više vozača u njegovoj blizini bunilo. Ali, određeno je da ako sistem ne prijavi prerani start preranog starta nema pa su se izvukli i on i Vettel.

U MotoGP imaju npr. na zidu bokseva montiranu kameru paralelno sa svakim startnim redom (dakle svaka gleda 3 vozača) koja snima usporeno sa ispisom vremena na ekranu. I kada provjeravaju mogu točno vidjeti kad je svjetlo na semaforu ugašeno i ako se kotači iti malo pomiču prije tog točnog trenutka ide kazna.

Primjer: Crutchlow u Argentini ove godine
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 14 lis 2019, 10:15 I što sa time? Da pomaknuo se, i suci su rekli da se pomaknuo, ali nedovoljno da senzori registriraju pomak i zato nije kažnjen. Usporedi sa Kimijem u Rusiji prije dva tjedna kada je izašao 2-3m izvan svog mjesta na gridu prije nego se zaustavio.
ne razumem zasto senzori trebaju registrovati kad se golim okom video pomak. al ok sudijska je zadnja.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la Cuky »

Zato jer je tako određeno pravilnikom. Kao što sam gore iznad napisao, kod F1 bolida (baš kao i kod jakih motocikala, kako trkaćih tako i cestovnih) kada je mjenjač u "leru" i ubaciš u prvu brzinu dođe do toga da se bolid/auto/motocikl cimne prema naprijed. Ako bi "pomak bolida viđen golim okom" ocijenili kao dovoljan dokaz za prerani start, 99% grida bi svakog GP vikenda imalo kaznu. Jer u brzinu ubace kada se svjetla počnu paliti i bolid cimne naprijed. Dakle, pomaknuli su se. Zato postoje senzori ispod svakog mjesta na gridu koji detektiraju pomak transpondera kojeg svaki bolid mora imati (kako bi se mjerilo vrijeme, utvrdio položaj na stazi i sl). te ako je taj pomak veći od predodređenog maksimuma dopuštenog onda se to označi kao prerani start. Jednostavno, makar izgleda glupo kad je, kao u slučaju Vettela, vidljivo.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: VN Japana, Suzuka International Racing Course, 11-13. Listopad 2019

Post Postao/la popeye »

joj Caki o cemu ti pricas kad je Fetl sam priznao prerani start gresku. Bio je nestrpljiv. Oprostili su mu kako su naveli samo zato sto nije presao onu crtu gde se na pocetku parkiro.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Zaključano