Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Ne samo to, nego i momčadi koje kupuju motore neće te troškove imati uračunate pod ograničenje. Dakle, ne znam... Honda u Red Bullu prasne 10 puta u toku 2021. oni će moć kupiti tih 11 PU bez straha da probiju ograničenje. Dao sam primjer Honde čisto zato jer Renault nema kupca motora za 2021. iako njihovi sada više krepavaju.

BUMP: F1 objavila novi teaser bolida za 2021.
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Chase Carey: "Hope WMSC approves the regulations for 2021"

Today is an exciting day for Formula 1. If the FIA ​​World Motor Sport Council approves the submitted regulations for 2021, they will be officially presented today. Liberty Media CEO Chase Carey has good hopes, but wait patiently.

The new regulations for 2021 have had quite a few feet in the ground, but now an agreement seems really close. Liberty Media and Formula 1 have officially submitted their plans to the FIA ​​World Motor Sport Council, or WMSC for short. Should this organization approve the plans, they will be presented to the general public today. The new regulations contain five elements on which changes are made. Today, three of these five elements will be voted on. The other two elements are a little less exciting and so it will be voted on later, Carey says.

"There are actually five elements present in the discussions that we have had with the teams," said the Liberty Media CEO, quoted by Motorsport.com . "Three of them relate to regulations, both financial, technical and sporting. People (the WMSC) will vote on this. Things like the budget ceiling are part of the financial part, while aerodynamics and things like that fall under the technical aspect. the other two elements that are not being voted on are the administrative part and the profit distribution. We are already in an advanced discussion with the teams about this. One agreement ultimately means ten individual agreements with the teams. "

According to Carey, people don't know much else at the moment than to wait and see what comes out of the WMSC vote. However, he is hopeful that the process will be successfully completed. "We have a good feeling about this vote. It was a long process and we led the WMSC through the vote earlier this month. I am full of hope and I expect everything to be approved, but in the end we do not decide" Carey.
pomolimo se :biggrin:
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Danas u 17:00 po našem vremenu uživo objava pravila novih, uz live stream na youtubeu


BUMP: Live video još traje, a ovdje je skraćeno sve promjene koje ulaze u F1 2021.


Meni osobno jako zanimljiva je odredba po kojoj sve momčadi koje se natječu u F1 moraju na barem 2 slobodna treninga u sezoni u bolidu umjesto jednog od vozača imati vozača koji je odradio 2 ili manje utrka u F1. To je uvedeno kako bi se mlađim vozačima dala bolja prilika za pokazati što znaju

I za kraj: bolid kakav je FIA zamislila
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Pošto će biti izgubljeno u prošlom postu evo u novom...

Jedna po meni glupa odluka: Parc Ferme stupa na snagu po izlasku bolida na stazu u FP3 umjesto kao do sada sa početkom kvalifikacija. Također, momčadi će morati bolide dati na pregled standardno prije FP1 i u FP3, kvalifikacijama i utrci bolid će morati biti u specifikaciji u kojoj je pregledan. Dakle, ako momčad želi koristiti novi dio na stazi morati će ga staviti na bolid prije pregleda bolida i ako ne budu zadovoljni rezultatima testova u petak svejedno će ga morati imati na bolidu ostatak vikenda. Ako pak ne žele riskirati bolid će biti pregledan bez npr. novog prednjeg krila kojeg momčad može testirati na FP1 i FP2, ali u subotu i nedjelju to krilo ne smije biti na bolidu. To je kao uvedeno da bi se usporio razvoj kroz sezonu
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la vidc »

Dakle ako neko pogodi neku rupu u novim pravilima, a šanse su velike da hoće, još teže će bit ostatku grida da ih stigne. Svaka čast FIA
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Isto tako momčadi će FIA-i dostavljati CAD materijale na temelju kojih će se procijeniti legalnost bolida, te će se laserskim scanom verificirati da uživo taj element odgovara CAD-u. Inače ima preko sto stranica tehničkog pravilnika. Najkompleksniji do sad

@vidc.. Sve živo su počeli ograničavat ovim pravilnikom, pogotovo područja gdje je vitalno kontrolirati prljav zrak kotača, te zone su praktički standardizirane. Tako da neki najveći gainovi, a to bi bili u tom području su znatno otežani.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

negdje sam pročitao točan broj... samo sam zaboravio je li 138 ili 183 stranice.

Također, promjer cijelog kotača sa gumom je nešto veći nego do sada (kaže Scarbs 720mm), kočioni diskovi su veći nego do sada, ali sa manjim brojem guma za ventiliranje te su one većih dimenzija. Također postojat će ograničenje slično kao kod mjenjača, koliko točno mora trajati disk i pločice, a svako prerano mijenjanje diskova ili pločica rezultirati će kaznom na gridu (još jedna glupost).

Grijači guma ostaju za 2021. i 2022., a trebali bi valjda biti zabranjeni u 2023. Također, standardizirane kočnice bi trebale postati stvarnost u 2023. DRS također ostaje.


BUMP: Usporedba količine downforcea pratećeg bolida po novim pravilima u odnosu na bolid po aktualnim pravilima
slika

Po grafu je vidljivo da bolid 1 duljinu bolida (znači cca 4m) iza vodećeg bolida sa trenutnim bolidima ima samo 55% maksimalnog downforcea, dok bi 2021. to trebalo narasti do 86%.

7 duljina bolida iza (cca 30m) umjesto samo 79% od downforcea kojeg je u čistom zraku bolid sposoban proizvesti imati će čak 98%.

Ako se te brojke ispune bit će to super stvar :)
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Binoto: „Velike momčadi će 2020. iskoristiti za neograničen razvoj bolida za 2021., te za izgradnju novih postrojenja i za svakakva nova ulaganja koja bi se trebala dugoročno isplatiti.“

„I mi smo jedna od takvih momčad, te imamo u planu velike investicije koje bi nam trebale osigurati što povoljniji položaj za nadolazeće godine. Vjerujem da su Red Bull i Mercedes također u procesu ulaganja.“
Ja lepo reko sa ovim budzet capom bice tesko ulagati u nova postrojenja i sad se mora iskoristiti.
Cuky je napisao/la: 30 lis 2019, 18:40 Uopće se to u tvom citatu ne govori. Nego piše da će momčadi ulupati iduće sezone mnogo novaca da se pripreme... nije "priprema = nabavka opreme".
:roll:
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Something Ferrari hopes will be tinkered with is the regulations regarding the budget ceiling. They would like to see this expanded and want the engine to be included throughout the story. "The budget ceiling now only covers certain parts of the car. The best example is that the engines do not fall under the budget ceiling. We would like to see a cap for the motor plane in the future," says Camilleri.
evo Caki i za ovo sto nismo bili sigurni. Troskovi za razvoj motora ne spadaju tu ali ce Ferari teziti da se to u buducnosti uvrsti.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Dogodine će Pirelli biti na aparatima... naime, iz uprave u Zandvoortu najavljuju da će posljednji zavoj na stazi biti pod nagibom po uzoru na američke ovale, a nagib bi trebao biti dvostruko veći od onog u Indianapolisu.

Točnije nagib zavoja biti će 32% ili preneseno u možda razumljivije brojke 18° ili vanjska strana će biti 4,5m viša od unutrašnje.

Za usporedbu, ovo su neki od nagiba:
Indianapolis - 9°
Monza stari oval - 21°
Daytona - 31°

Također i T3 će dobiti nagib, koji će biti paraboličnog oblika, tj. unutrašnja strana će biti manjeg nagiba (ali ne manje od 8% što je cca. 5°), dok će vanjska strana biti većeg nagiba (do maksimalno 18% što je između 10-11°) kako bi se omogućilo da dva bolida kroz zavoj idu paralelno.

https://www.motorsport.com/f1/news/zand ... s/4597579/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Dok god nije onaj dijamantni asfalt... :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

slika

max se popravio :D
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

a sad da vidimo plate i ko trosi vise nego sto zaradi :D
DRIVER TEAM SALARY 2019

Alexander Albon Toro Rosso $170,000

George Russell Williams $180,000

Antonio Giovinazzi Alfa Romeo $230,000

Lando Norris McLaren $260,000

Daniil Kvyat Toro Rosso $300,000

Robert Kubica Williams $570,000

Kevin Magnussen Haas $1,200,000

Lance Stroll Racing Point $1,200,000

Pierre Gasly Red Bull $1,400,000

Romain Grosjean Haas $1,800,000

Sergio Perez Racing Point $3,500,000

Charles Leclerc Ferrari $3,500,000

Carlos Sainz McLaren $4,000,000

Nico Hulkenberg Renault $4,500,000

Kimi Raikkonen Alfa Romeo $4,500,000

Valtteri Bottas Mercedes $8,500,000

Max Verstappen Red Bull $13,500,000

Daniel Ricciardo Renault $17,000,000

Sebastian Vettel Ferrari $45,000,000

Lewis Hamilton Mercedes $57,000,000
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Vuksa_KC »

popeye je napisao/la: 19 stu 2019, 14:54 a sad da vidimo plate i ko trosi vise nego sto zaradi :D
DRIVER TEAM SALARY 2019
Ovima iz vlastitih akademija i škola vožnji davao bi "minimalac" neki. Relativno tako i je u RB.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

stigla nova tehnička direktiva, no ova se odnosi na slijedeću sezonu. Od slijedeće sezone svi bolidi će morati imati ugrađen i drugi senzor za kontrolu protoka goriva.


BUMP: Barcelona ima ugovor za održavanje VN Španjolske produžen za iduću sezonu, to već znamo. A nakon toga izgleda da bi se VN Španjolske mogla vratiti u Jerez i to na 3 godine (2021-2023).

Na pitanja novinara gradonačelnica Jerez de la Frontera, Mamen Sanchez, rekla je kako je razočarana time što su vijesti o mogućem povratku F1 u Jerez procurile u javnost jer već 2 godine rade na tome da vrate F1 i nadaju se da ovo neće narušiti šanse za ostvarenje tog plana te da ne može više ništa reći jer imaju dogovore sa LM da ne izlaze u javnost sa izjavama dok ne bude sve potpisano.

https://www.essentiallysports.com/amid- ... -steps-up/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Vuksa_KC »

Cuky je napisao/la: 22 stu 2019, 08:45
Na pitanja novinara gradonačelnica Jerez de la Frontera, Mamen Sanchez, rekla je kako je razočarana time što su vijesti o mogućem povratku F1 u Jerez procurile u javnost jer već 2 godine rade na tome da vrate F1 i nadaju se da ovo neće narušiti šanse za ostvarenje tog plana te da ne može više ništa reći jer imaju dogovore sa LM da ne izlaze u javnost sa izjavama dok ne bude sve potpisano.
Tooo, dosadna Barcelona off =D>
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

a realno, koliko god je Circuito de Jerez – Ángel Nieto (koji naziv, mogli su kad su već htjeli po Nietu dati ime jednostavno Circuito de Ángel Nieto) odlična staza za moto utrke i za hotlapanje u simulatorima, toliko mislim da nije baš adekvatna za utrke današnje F1. Jednostavno je preuska, a ne bi bilo dobro da ju idu "renovirati" zbog F1. Plus, F1 layout korišten na zimskim testiranjima koristi onu glupu šikanu u zadnjem dijelu da uspori dugi desni zavoj.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Navodno... i to jako navodno:
- Honda razmišlja o povlačenju iz F1 jer nekoliko pobjeda u sezoni ne opravdava ogromna ulaganja
- Renault razmišlja o povlačenju iz F1 jer nema rezultata + nova šefica nije baš zadovoljna trošenjem velikih novaca na F1
- Mercedes razmišlja o povlačenju jer su osvojili sve što se može osvojiti i jedini put je nizbrdo
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 26 stu 2019, 13:01 Navodno... i to jako navodno:
- Honda razmišlja o povlačenju iz F1 jer nekoliko pobjeda u sezoni ne opravdava ogromna ulaganja
- Renault razmišlja o povlačenju iz F1 jer nema rezultata + nova šefica nije baš zadovoljna trošenjem velikih novaca na F1
- Mercedes razmišlja o povlačenju jer su osvojili sve što se može osvojiti i jedini put je nizbrdo
Što se tice Mercedesa. Nece otici 100%, ali pitanje je koliko ce involmenta ostati. Lako je moguće da celni ljudi momcadi odu dalje. Dok PU dio ce ostatiti sigurno. Momcad mozda prodaju.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

znaci samo Ferari ostaje ta nemojte me zezati :lol:

a pazi ovo
- Mercedes razmišlja o povlačenju jer su osvojili sve što se može osvojiti i jedini put je nizbrdo
onda je Ferari u provaliji vec 12 godina =D>
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Vuksa_KC »

I Honda 28, dva puta =D>

A tipično za takve sterilne momčadi, nakon poraza se odlazi.

Ostat će se na motorima vjerojatno, Merc, Renault i Honda.
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Slash »

Realno neće nitko otić osim moooožda Renaulta. To su te klasične priče svakih 5 godina ovaj će otić onaj će otić, na kraju ista meta isto odstojanje.

Honda se već jednom opekla, 2008 otišli, 2009 njihov bolid osvojio naslov.
Valjda nisu tolko glupi da ponavljaju greške. Taman im je krenulo nakon šta su bili dno dna od 2015 naovamo i sad kad im krene će se povuć zato jer nije dovoljno samo pobjedit koju utrku???? a dovoljno je s mclarenom zaostajat 7 sekundi po krugu....
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Hondu vise brine dal ce Max ostati sa njima nego da investiraju. Slicno kao sto je Citroen ostao bez Ogiera pa se povuko jer nema top vozaca koji bi opravdao ulaganja kompanije.
Vuksa_KC je napisao/la: 26 stu 2019, 15:54

Ostat će se na motorima vjerojatno, Merc, Renault i Honda.
pa Honda je i sad samo sa motorima.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Vidjet ćemo, puno je "dvosmislenih" izjava zadnjih tjedana da bi se išta znalo za 100%.

Ali gledajmo to sa vedrije strane: ako bi se npr. 2 proizvođača povukla možda bi se vratilo na jednostavne atmosferce kako bi se omogućilo manjim firmama (poput npr. Coswortha) da razviju motor za F1
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 26 stu 2019, 21:24 Vidjet ćemo, puno je "dvosmislenih" izjava zadnjih tjedana da bi se išta znalo za 100%.

Ali gledajmo to sa vedrije strane: ako bi se npr. 2 proizvođača povukla možda bi se vratilo na jednostavne atmosferce kako bi se omogućilo manjim firmama (poput npr. Coswortha) da razviju motor za F1
Ain't gonna happen!
I like to race, not to do laps alone.
Zaključano