Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Vuksa_KC »

Ma atmosfera je totalno neučinkovita, jeftina zato je, logika.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Porse stavio tacku na F1 pricu
Porsche rules out F1 project

The VW-owned German sports car has switched from Le Mans to Formula E, and Mark Webber says Porsche wants to dominate the electric series.

"The gloves are off now. "We've got to do our best," said the former Porsche sports car driver.

Formula with the former F1 drivers Andre Lotterer and Neel Jani, means that Formula 1 is ruled out.

"It is the wrong time," said Porsche's racing boss Fritz Enzinger.

He told Auto Bild: "The Formula 1 topic is really a thing of the past for us."
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

normalno, VW se povlači iz svih neelektričnih serija. Čak prestaju i sa podrškom za dosadašnje kupce njihovih Polo R5 reli vozila i još nekih..
https://www.racetechmag.com/2019/11/vw- ... or-racing/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

da ali to je samo VW brend. nisu rekli i za Audi i Porse (koji ostaju da se takmice i u serijama sa sus motorima).
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Ovo je prijevod iz 2-3. ruke pa treba uzeti malo sa rezervom. Ali, navodno je jedna visokopozicionirana osoba iz FIA-e Motorsport.it-ovom novinaru otkrila brojke njihovih mjerenja snage motora po kojima ispada da Ferrari nije ni blizu 50KS+ snažniji od konkurencije kako su iz Mercedesa i RB-a tvrdili.

Prema tom izvoru Ferrari ima cca. 26-30KS više od Mercedesa, koji ima oko 15KS više od Honde. Vettelov motor je u Brazilu u usporedbi sa novim kod Leclerca imao oko 20-25KS manje. Prema istom izvoru, ove brojke se odnose na maksimalnu izmjerenu snagu. S druge strane, isti izvor tvrdi da je Honda jako konkurentna u smislu prosječne snage tokom cijelog kruga.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

samo da mi neko objasni kako su to izmerili :) (ovo je sad nevezano ko je u prednosti)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Navodno su koristili telemetrijske podatke da bi izmjerili. Za razliku od ekipa koje imaju na uvid samo svoje, FIA ima na uvid sve.

PS: Walter Koster opet udara svojim pitanjima :lol:
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 28 stu 2019, 17:52 Navodno su koristili telemetrijske podatke da bi izmjerili. Za razliku od ekipa koje imaju na uvid samo svoje, FIA ima na uvid sve.
tako se ne moze tacno izmeriti. samo na stolu. ovo je ko ono sto je pre FIA rekla za renoov motor da je unutar 0,3s za mercom sto je bilo smesno.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Možda je po samoj maksimalnoj snazi i bio... ali je u tim prvim godinama Renaultov problem bio što maksimalnu snagu nisu mogli koristiti, pogotovo u RB-u, bez pregrijavanja u kvarova. Dok Lotus/tvornički Renault jednostavno nisu imali bolid pa da su ga i sa tekućim dušikom hladili.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 28 stu 2019, 20:43 Možda je po samoj maksimalnoj snazi i bio...
pa tolko su puta rekli da nije o cemu da pricamo


a ovako se ispituju motori nikakve telemetrije i sta ti ja znam

slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la gjoko-mkd »

Mislim da mogu.....kada mogu da izmere masu i njen sustav neke zvezde udaljene više miljuna s.godina od nas....mogu i ovo da izmere ,, na daljinu,,
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Nisu ispitivali motore na dinamu nego su te informacije dobili iz telemetrijskih podataka sa bolida dok su isti na stazi.

Ali čak i da je motor testiran na dinamometru, opet su podaci prikupljeni metodom telemetrije... jer telemetrija je daljinsko mjerenje pri kojem je mjerno osjetilo udaljeno od uređaja za obradbu mjernoga podatka (znači senzor na jednom mjestu, u ovom slučaju recimo na pogonskoj osovini mjeri snagu, dok je računalo koje te podatke prikuplja i obrađuje u 3m udaljenoj prostoriji).. veza može biti žičana, radijska, svjetlosna ili mehanička (npr. pneumatička).

I opet kažem: motori nisu ispitivani na taj način kao u videu (jer sumnjam da su imali sve motore kod sebe na testu pa zaključili koja je razlika između Vettelovog korištenog i Leclercovog novog).
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

naravno da nisu imali ni jedan motor tako jer niko nije lud da im da to kriju ko zmija noge. a i kad bi im dali mislis da bi otkrili sva softverska podesavanja i trikove?

zato ne verujem u ovo sto je FIA iznela jer tacne brojke znaju samo oni (timovi) u svojim fabrikama. znam da je Botas jednom rekao kad ga je tamo neko od reportera u garazi pitao kolko 'konja' ima njegov mercedes a on je rekao da cak ni on ne zna vec samo mali broj ljudi u fabrici. to je tajna skoro kao drzavna :) i sad neko to da iznese tacno nema sanse. pa sto onda ne objave oficijalno nek kazu to je tako ovi potpisu i svi znaju. malo sutra...
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Navodno je Mercedes jako razočaran Ferrarijevim ne ulaganjem veto-a u vezi sa novim pravilima za 2021

https://www.essentiallysports.com/merce ... 021-rules/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 28 stu 2019, 17:00 Ovo je prijevod iz 2-3. ruke pa treba uzeti malo sa rezervom. Ali, navodno je jedna visokopozicionirana osoba iz FIA-e Motorsport.it-ovom novinaru otkrila brojke njihovih mjerenja snage motora po kojima ispada da Ferrari nije ni blizu 50KS+ snažniji od konkurencije kako su iz Mercedesa i RB-a tvrdili.

Prema tom izvoru Ferrari ima cca. 26-30KS više od Mercedesa, koji ima oko 15KS više od Honde. Vettelov motor je u Brazilu u usporedbi sa novim kod Leclerca imao oko 20-25KS manje. Prema istom izvoru, ove brojke se odnose na maksimalnu izmjerenu snagu. S druge strane, isti izvor tvrdi da je Honda jako konkurentna u smislu prosječne snage tokom cijelog kruga.
Kad se razvija ta snaga? u kojim uvjetima je to izmjereno? Na kojoj stazi? Kojoj nadmorskoj visini? Kakvo je stanje hybridnog pogona u tom trenutku bilo? Koliko je trajao taj peak snage kod jednog, drugog ili treceg?. U kojem modu je pojedini motor bio - Full ili 99.8%, u mjerenom trenutku koliko je motor bio star?

I milijun takvih pitanja.
I na kraju dana 15ks jaci motoru u hyabridnoj eri je mozda lošiji motor.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Jasno... to je mjerenje u jednom trenutku (ili možda bolje reći jednom vikendu) i koje ne može dati kompletnu sliku. Osim evo recimo ovo između Leclerca i Vettela gdje se zna da je Leclerc imao novi motor (u Brazilu), a Vettel već izvozani.

Jedino realno viđenje tih podataka bi smo dobili kada bi se objavile snage iz svake utrke i onda imaš mogućnost vidjeti kako snaga varira i donositi neke točnije zaključke
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la: 29 stu 2019, 09:38 Navodno je Mercedes jako razočaran Ferrarijevim ne ulaganjem veto-a u vezi sa novim pravilima za 2021

https://www.essentiallysports.com/merce ... 021-rules/
a da je Ferrari uložio veto onda bi svi s*ali po Ferrariju i kako uništavaju sport, a vidi se da svi veći igrači praktički imaju slična razmišljanja.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

FIA je objavila danas provizornu entry listu za iduću sezonu
https://www.fia.com/news/f1-2020-provisional-entry-list


BUMP: FIA je dovršila istragu i sprema izvještaj u kojem će otkriti svoja saznanja na sastanku svjetskog motorsport koncila koji se održava u srijedu. Na tom će sastanku također predložiti promjene za sva natjecanja jednosjeda pod svojim okriljem.
https://www.racefans.net/2019/11/30/fia ... next-week/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la F1NAC »

Zimska testiranja ce opet biti live na F1Tv
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

jedan zanimljiv video...
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

F1NAC je napisao/la: 01 pro 2019, 18:04 Zimska testiranja ce opet biti live na F1Tv
hocemo nesto zakljuciti/izvuci iz testiranja? :D
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Ovako izgleda simulirani onboard krug na dorađenom Zandvoortu


Važno za primjetiti:
- izlaz iz boksa preseljen od tik prije T1 na tik nakon T1
- T3 ima priličan nagib
- veliki nagib u poslijednjem zavoju
- sva okolina izvan ograde biti će uklonjena i zamijenjena prazninom
ovo zadnje je šala


BUMP: Pirelli je potvrdio da će svih 10 timova tokom 2020. pripremiti bolide za testiranje novih 18" guma za 2021. kao što su Ferrari, Mercedes i RB pripremili bolide za testiranje novih guma za 2017.
https://drivetribe.com/p/pirelli-confir ... _N86TXxgzg
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Promjene za iduću sezonu:
Nakon greške u Japanu ove godine nakon 12 mjeseci "eksperimentiranja" iduće godine će opet klasična kockasta zastava označavati službeno kraj utrke, a ne svijetleći panel.

Za 2021. potvrđen je BBS kao dobavljač felgi za sve momčadi. Također je potvrđeno da će Magneti Marelli dobavljati svima primarnu pumpu za gorivo, dok će Bosch bitj dobavljač visokktlačne pumpe.

https://www.racefans.net/2019/12/05/f1- ... at-suzuka/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la speedy56 »

Znači - nakon grešaka ljudi (koji su mahali zastavom prije vremena) uveli su taj digitalizirani sustav, da bi nakon njegovog polufunkcioniranja ipak vratili grešne ljude :lol:
slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Vuksa_KC »

speedy56 je napisao/la: 05 pro 2019, 09:36 Znači - nakon grešaka ljudi (koji su mahali zastavom prije vremena) uveli su taj digitalizirani sustav, da bi nakon njegovog polufunkcioniranja ipak vratili grešne ljude :lol:
Griješili su oni mutavi celebrityi.
Zaključano