Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

@zonelsk, jel sam ja tebe necim uvredio? koliko vidim nisam ti se ni obratio. ako u holandiji i barceloni uvode od 2030 zabranu emitovanja co2 iz motora moje pitanje glasi kako ce f1 voziti tamo?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Jednostavno neće voziti tamo?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 27 svi 2020, 11:20 Jednostavno neće voziti tamo?
pa ne znam bas max u holandiji ima veliko trziste i f1 ce imati koristi od toga. u barceloni nije samo trka zbog sainca vec se i obavljaju testiranja.

a secate se kad je vw saopstio da se koncentrise na EV vozila evo sada isto stize i iz daimlera (mercedesa)

Daimler stops developing internal combustion engines to focus on electric cars
https://electrek.co/2019/09/19/daimler- ... tric-cars/

a svi znamo da car makerima f1 sluzi kao reklama za cestovna auta. ja samo povezujem stvari.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la: 27 svi 2020, 11:45
Cuky je napisao/la: 27 svi 2020, 11:20 Jednostavno neće voziti tamo?
pa ne znam bas max u holandiji ima veliko trziste i f1 ce imati koristi od toga. u barceloni nije samo trka zbog sainca vec se i obavljaju testiranja.

a secate se kad je vw saopstio da se koncentrise na EV vozila evo sada isto stize i iz daimlera (mercedesa)

Daimler stops developing internal combustion engines to focus on electric cars
https://electrek.co/2019/09/19/daimler- ... tric-cars/

a svi znamo da car makerima f1 sluzi kao reklama za cestovna auta. ja samo povezujem stvari.
Trenutno sto mogu iz F1 povuc u cestovna vozila je eventualno razvoj komore izgaranja. MGU-H se ne koristi (postoje neke E verzije trubina ali nije to kao F1). Eventualno MGU-K.

Očito ne čitas člankove koje kačiš tu. Ti si onaj klasični čitatelj koji samo prođe kroz naslov i na temelju toga donese svoj zaključak
While they will not invest in the development of new combustion engines, Schaefer reportedly noted that they still might work on some specific parts to improve on their existing engines.
Sam članak ti govori da neće ulagat u razvoj KOMPLETNO NOVIH, ali će nastavit razvijat neke dijelove motora.

Shvaćam da je živimo u vremenima kad je slobodno iznosit vlastita mišljenja ali jbmu ako si u krivu si u krivu. Svatko ko piše u ovoj temi je složan u jednom , a to je da si ti u KRIVU.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

@finac ja citam sta je Toto rekao (dakle tehnologija iz F1 se prenosi na njihova cestovna vozila) i posto se merc okrece EV nema poente (niti para) da u f1 furaju neki drugi koncept. a taj citat sto si izvuko ne bi se zamaro oko toga jer je to sitnica.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

F1 ne može biti na električni pogon jer FE ima ekskluzivu sa FIA-om
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

Izbrisan post popeye. Poceo si spammat. Koristi opciju edit/bump
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 svi 2020, 10:08 @zonelsk, jel sam ja tebe necim uvredio? koliko vidim nisam ti se ni obratio. ako u holandiji i barceloni uvode od 2030 zabranu emitovanja co2 iz motora moje pitanje glasi kako ce f1 voziti tamo?
Ovo je forum, samim time trebas ocekivat da su svi slobodni komentirati tvoje postove. Osobno sam spreman da mi bilo tko komentira ako sam nesto napisao.
Ako ti se to ne svidja, imas privatne poruke pa mozes s nekim direktno pricati bez uplitanja trecih strana.

Drugo, ja sam tebe uvrijedio? Isprike ako jesam. Samo sam htio sazeti ono sto sam od tebe vidio u nekoliko postova prije.
Mene nisi uvrijedio ako mislis da je to bio moj poriv da pisem nesto, nego samtram da stvari treba iznositi kao cinjenice i probati to argumenitrati a ne bubati infgormacije bez konteksta i sl.
Za otovrenu sam raspravu uvijek, a iz tvojih postova sam vidio da ti nisi - time i takav moj odogvor.

Ponavljam, ako sam nesto pogrijesio - isprike.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

F1NAC je napisao/la: 27 svi 2020, 17:45 Izbrisan post popeye. Poceo si spammat. Koristi opciju edit/bump
nisam editovo jer otkud znam da neko u medjuvremenu ne pise no nema veze evo ga to je ustvari odgovor na ovo tvoje da iz f1 malo toga mogu preneni na cestovne aute
F1NAC je napisao/la: 27 svi 2020, 12:49
Trenutno sto mogu iz F1 povuc u cestovna vozila je eventualno razvoj komore izgaranja. MGU-H se ne koristi (postoje neke E verzije trubina ali nije to kao F1). Eventualno MGU-K.
MERCEDES AMG BOSS SAYS ROAD CARS WILL GREATLY BENEFIT FROM F1 DEVELOPMENTS

Toto Wolff, Executive Director (Business) & Head of Mercedes-Benz Motorsport explains how Mercedes’ F1 program will directly benefit the road cars of the marque.

Auto123.com met with Toto Wolff, Executive Director (Business) & Head of Mercedes-Benz Motorsport during the weekend of the Canadian Grand Prix. Wolff explained how Mercedes’ F1 program will directly benefit the road cars of the marque.

“In F1, we now have the most efficient engines, and just 100kg of fuel for the race,” said Wolff.

“Yes, the lap time’s a bit slower than last year mainly because of changes to the aerodynamic rules. However, the top speed is faster. At Barcelona, cars reached 318km/h last year. This year, it was 357km/h; and that with an engine that uses one-third less fuel.

“That technical development has a direct effect on our car business as we will be able to develop smaller engines that will also be more efficient and more powerful,” Wolff told us.

Technology exchange
Wolff said there was a direct exchange of technology between the F1 team and engineers at Mercedes-Benz.

“We had an example a few months ago when we ran into a problem with the cooling system. We did not understand why. We got the guys back at R&D in Stuttgart to look into it and they found an instant solution, because they knew the problem from the road-car department. The exchange was quite interesting. They solved our problem, but they found our cooling technology so interesting and innovative that they want to implement it in the next generation S-Class. Being able to rely on these guys is one of our strengths,” Wolff explained.

Can you measure the benefits of the Formula 1 program?

“No, you can’t really measure it. The idea is to shape the brand, to make it more appealing, maybe to a slightly younger audience that fits with the new models from Mercedes,” Wolff replied.

“Everything we do here is about branding. In terms of tech regulation, that kind of format with very powerful yet very efficient hybrid engines is what we are doing with the road cars. In our communication campaigns, we refer to the hybrid tech winning at the pinnacle of motorsport. Mercedes-Benz has made a long-time commitment to F1,” concluded Wolff.
ima i slican tekst sa forbsa
Toto Wolff: “Many people say technology transfer is just a marketing story. I can tell you from here it is not. The S-Class is running on a 6 cylinder turbo engine and the way we optimise our engines in terms of efficiency and power deployment translates directly into road cars. We are using some technology for cooling invented here and that technology is being used in the next generation of S-Class as well. It is all because of the development on track absolutely. So that is happening. It is a reality and this is why the hybrid 6 cylinder turbo engines are so important for us.”
https://www.forbes.com/sites/csylt/2015 ... 4b88327b65

ali eto najlakse je reci da je neko u krivu i to jos velikim slovima



BUMP
Cuky je napisao/la: 27 svi 2020, 17:40 F1 ne može biti na električni pogon jer FE ima ekskluzivu sa FIA-om
evo sad sam saznao da imaju istog vlasnika. bas sam hepi sto iz ove nase rasprave nesto novo naucim :)
Even if F1 wanted to suddenly switch to electric power -- or merge with Formula E -- it isn't as simple as turning on a switch.
"Formula E has an exclusivity deal with the FIA for electric single-seater racing [until 2038]," Nicholls explains. "That's the tricky position F1 are in, they can't just become electric and more relevant."
Interestingly, both championships have common ownership with Liberty Global a shareholder in Formula E and Liberty Media acquiring F1's commercial rights in 2017. The two are separate entities but both come under the umbrella ownership of U. billionaire John C. Malone.
"Within the sport you're told Liberty Global and Liberty Media are two separate companies and there isn't much crossover but obviously if something needed to be done I'm sure it could be," Nicholls suggests.

Nico Rosberg
“Maybe we will never even get to that point (where Formula E is bigger than F1) and we will just see a merger between Formula One and Formula E before that,” Rosberg said in a telephone interview with The Associated Press on Monday. “When the moment comes that Formula One needs to go electric, which will happen, maybe you will just see a merger then.”
“If the whole world is selling and driving electric cars,” he added, “it doesn’t make sense for Formula One to be combustion engines, so that moment will come. The advantage is that Formula One and Formula E have the same owner.”

Mahindra racer Jerome D'Ambrosio agrees a merger could be possible in the future.
"The manufacturers are going to have to keep in line with what they produce," he reasons. "If in 10 or 15 years they are only producing electric vehicles, I find it hard to see them spending money on something they do not sell."
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Danas su na svjetskom motorsport koncilu potvrdili nekoliko promjena pravila koja stupaju na snagu iduće sezone (2021)
1. Uvodi se "aero-hendikep" koji će momčadima ograničiti količinu vremena dozvoljenog u zračnom tunelu i broj simulacija u CFD-u u ovisnosti o tome gdje su završili sezonu prije. Bolje plasirane momčadi će imati na raspolaganju manje vremena za simulacije.

2. Pošto je već prije odlučeno da će zbog korone iduće sezone biti zamrznuti brojni djelovi na aktualnim bolidima uvodi se sustav tokena kojim će biti ograničeno koliko promjena momčadi mogu napraviti na aerodinamici bolida između ove i slijedeće sezone

3. Uvodi se ograničenje na količinu vremena provedenog na testiranju PU na onim simulatorima koji praktički vrte cijeli bolid kao da je na stazi.

4. Budget cap se sa prethodno planiranih 175m $ smanjuje na 145m $ te će u dvije sezone nakon (2022 i 2023) biti smanjen za po 5m $ u svakoj

5. Podnica na stražnjem dijelu (vjerojatno i difuzor) biti će smanjeni kako bi se smanjio downforce te tako zadržalo razinu sličnu trenutnoj s obzirom na očekivane dobitke na downforceu na drugim dijelovima bolida.

https://www.racefans.net/2020/05/27/low ... -approved/

“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

Danas bi se trebali oglasit Nizozemci vezano za VN Nizozemske. Zbog toga sto nece bit navijaca na tribini, nece bit ni same utrke ove godine.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Slash »

Zanimljivo, jako zanimljivo.

Kad sam čuo 'zamrzavanje' već sam se prepao jer to uvijek rade - kao zamrznu zbog uštede, a to u biti onda znači samo da onaj koji je bio naprijed je i zamrznut naprijed jer ga drugi ne mogu ulovit.

Ovaj aero hendikep je dosta zanimljiv koncept, moglo bi to dobro izgledat ako se dobro 'dozira'.
Problem je jedino ako je hendikep prevelik, pa npr. drugi tim dobije 1.5 sekundu, a ovaj koji je gusto pobjedio prvenstvo dobije 0.5 sekunde, onda će cijelu sezonu dominirat bivši drugi tim, dok on ne bude hendikepiran za iduću sezonu...
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

Slash je napisao/la: 28 svi 2020, 10:19 Zanimljivo, jako zanimljivo.

Kad sam čuo 'zamrzavanje' već sam se prepao jer to uvijek rade - kao zamrznu zbog uštede, a to u biti onda znači samo da onaj koji je bio naprijed je i zamrznut naprijed jer ga drugi ne mogu ulovit.

Ovaj aero hendikep je dosta zanimljiv koncept, moglo bi to dobro izgledat ako se dobro 'dozira'.
Problem je jedino ako je hendikep prevelik, pa npr. drugi tim dobije 1.5 sekundu, a ovaj koji je gusto pobjedio prvenstvo dobije 0.5 sekunde, onda će cijelu sezonu dominirat bivši drugi tim, dok on ne bude hendikepiran za iduću sezonu...
Proporcionalan je hendikep za sva mjesta.
320 runova u zracnom tunelu svakih 8 tjedana ili prosjecno 40 tjedno je baseline.

za 2021 onda prvi dobiva 90% toga, drugi 92.5% itd.
1. 90%
2. 92.5%
3. 95%
4. 97.5%
5. 100%
6. 102.5%
7. 105%
8. 107.5%
9. 110%
10. 112.5%

a za 2022
1. 70%
2. 75%
3. 80%
4. 85%
5. 90%
6. 95%
7. 100%
8. 105%
9. 110%
10. 115%
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Scuderia »

Die Formel-1-Saison 2020 kann mit den Rennen am 5. und 12. Juli in Österreich verspätet beginnen. Das österreichische Gesundheitsministerium bestätigte am Samstag nach Angaben der Nachrichtenagentur APA, dass das Gesundheitskonzept der Veranstalter die aktuellen Erfordernisse in der Corona-Pandemie erfülle.
F1 dobila zeleno svjetlo za RB Ring 5. i 12.7
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Potvrđeno prvih 8 utrka za ovu sezonu
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

s tim da je prva runda VN Austrije, druga će bit VN Štajerske(savezna drzava u Austriji), te jedan Silverstone će bit VN Velike Britanije dok će drugi bit u svrhu 70. godišnjice F1 (70th anniversary GP)
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Opa! idemo :vibro:
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

Isto tako ako jedan vozač ili momčad budu spriječeni zbog pozitivnog testa, vikend se nastavlja. Po meni to je zesca glupost i trebalo bi jednostavno otkazat sezonu.

Inače RB u zadnje vrijeme dobro ide u Austriji tako da bi lako mogli nategnut s Mađarskom dobre bodove. Ovo je najbolja prilika Maxu za skinut Vettela s trona i uzet tu rekord jos.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

cekaj to nisam nigde procito. znaci ako neki vozac bude pozitivan zabranjuje mu se nastup na trci?

usput vlada Hamilton a ne Fetel.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

da to su potvrdili, mislim da sam pročitao na RaceFans to.
https://www.racefans.net/2020/06/02/f1- ... -covid-19/
popeye je napisao/la: 02 lip 2020, 23:18 usput vlada Hamilton a ne Fetel.
Vjerojatno misli na to da je Vettel još uvijek najmlađi prvak

BUMP: Dodao sam link na članak u vezi neodgađanja utrka ako netko bude pozitivan na koronu
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

da da sinoc sam procito. to su rekli i u Nascaru i za divno cudo proslo je 5 trka i nikog nisu iskljucili :)

ne mogu zamisliti trku bez Hamiltona ili Maxa ili Carlija. Bodovi osvojeni bez njih pa ne znam ne bi bilo u redu. Takav naslov to nije to.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Scuderia »

F1NAC je napisao/la: 02 lip 2020, 20:55 Isto tako ako jedan vozač ili momčad budu spriječeni zbog pozitivnog testa, vikend se nastavlja. Po meni to je zesca glupost i trebalo bi jednostavno otkazat sezonu.


Nisi jedini.

Primjer
Na prvoj utrci u Austriji svi negativni, svi voze, 5 dana kasnije prave ponovno test, jedan dio pozitivan.


Vikend se nastavlja . - Logika u **** :xx:

No sta ces, jedna industrija posebno trlja ruke…..
slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

i sad dolazi ona Markova kad su ga svi napali jer je reko da bi pustio svoje vozace da se zaraze kako bi stekli imunitet i upravo sada bili bezbrizni ;)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Scuderia »

Kod virusnih infekcija imunitet, ti nije nikakva garancija.

Klasican primjer : upala pluca.

Bakterijska upala se sa antibioticima ( u mom slucaju penicilin ) lijeci, kad se izlijeci, nema je.... dok virusna ostaje u "jednom kutu" organizma i "vreba" priliku da se ponovno aktivira.

Ista stvar kao i sa Hepatitisom C.... i svim ostalim virusnim infekcijama.
slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 03 lip 2020, 13:12 i sad dolazi ona Markova kad su ga svi napali jer je reko da bi pustio svoje vozace da se zaraze kako bi stekli imunitet i upravo sada bili bezbrizni ;)
Notorni debilizam covjeka kome je jedino lova i uspjeh na pameti. Niti ima potrebno znanje ili obrazovanje da bi tako nesto tvrdio.
I like to race, not to do laps alone.
Zaključano