Mala škola AERODINAMIKE

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la F1NAC »

pospani gad je napisao/la: 16 kol 2018, 17:59
Cuky je napisao/la: 16 kol 2018, 15:47 S obzirom da je kod Prosta u toj njihovoj zadnjoj sezoni kronično nedostajalo downforcea mislim da je to bio samo najjednostavniji način za dodati downforce na stazama na kojima preveliki drag nije bio toliki problem (ako se ne varam, po rubnicima bih rekao da je fotka iz Mađarske). Nešto slično kao ova dva slučaja kod Arrowsa i Jordana na FP u Monaku te iste godine:

..............................

Kasnije, kada su prvo u Renaultu, a onda i drugi, počeli takva krilca stavljati na svoje bolide to se više koristilo za fino usmjeravanje zraka oko prednjih kotača nego za downforce na prednjem krilu te su zapravo dobivali i ukupno smanjenje draga pošto je manje strujanja bilo ometano prednjim kotačima.
Zanimljivo..... to nisam znao. A pojasniš mi pojam drag? To je ono kada treba što manje downforcea, kao na stazi u Monzi, kada su i prednja i stražnja krila "pojednostavljenja"? Pomislim i na NASCAR i na one rakete na četiri kotača - ona suluda ubrzavanja, gdje se zaustavljaju padobranom.

Drag ti je efektivno nusprodukt u slučaju F1 downforca ili u avijaciji lifta. Za početak kako rade krila na kojem principu? imaš aeroprofil nalik suzi koji je zaobljen. Za primjer poprečni presjek profila krila (stražnje krilo sastavljeno od 2 profila)

slika

Sa svojim nagibom i zaobljenjem mijenja se tlak oko profila. U slučaju F1 imaš viši tlak s gornje strane i niži s donje što rezultira normalno downforceom. E sad zašto to spominjem, zato jer zone viši/niži tlak utječu na drag. A to si možeš zamislit kao silu otpora tvojeg kretanja recimo kroz vodu. Dok plivaš probaj s rukom gurnut vodu, i dok guraš prati kako se valovi generiraju (to radim kad mi je dosadno na moru) i vidjet ćeš kako ti voda na rubovima dlanova bježi odiza prema unutra gdje je tlak dosta niži nego onaj ispred ruke. Normalno veličina draga ti ovisi o brzini objekta koji se kreće kroz fluid. Što se monze tiče da, što je manje krila to je manja razlika u tlakovima i dolazi do manjeg draga.

Za više

slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la pospani gad »

Da. Na to sam mislio...... na BMW Sauberu. Šteta što nije iskorišteno. Možda da su smanjili visinu tih towera?
Inače obožavam sve te novotarije koje hvataju struju zraka oko bolida i rade downforce i slično čemu već služe; usmjeravaju struju zraka,..... itd. To mi je "ludnica" i obožavam kada se nešto novo smisli u ovome području - zato volim F1 više od IndyCara; ondje se sve napravi za sve jednako i onda stativa - svi imaju isto...... #-o .

I sâm imam ideja, nekada napravim skicu. Imam ideju za prednji dio nosa bolida - skicirao sam to,..... samo, di sam to stavio? #-o
Ako nađem, skeniram, pa uploadam. Naravno, ako ne zaboravim i ako stignem.

Znam, hvalim se, ali imam i ideju, kako bi F1 bolidi trebali izgledati za cca 10 godina - totalno drugačije od raznih objavljenih futurističkih najava...... baš sam skroman...... :oops:
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la F1NAC »

da su smanjili visinu nebi imalo željeni efekt(bolje usmjeravanje struje prema stražnjem krilu)
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Iz Lole pričaju o mogućim greškama koji mogu prouzrokovati pogrešne rezultate u zračnom tunelu
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Lijepa demonstracija, uz pomoć dima, vortexa koji se stvara na stražnjem krilu
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Zanimljiv komentar u članku koji objašnjava promjene aero pravila u vezi prednjih kočnica:
As ever with Formula 1 a long list of addenda are added to the regulations where a simple stipulation could cover the intent. For example, from the FIA Formula E technical regulations:
...front air ducts [are] for the sole purpose of cooling the front brakes and not producing downforce…
would be sufficient to prohibit any bodywork in the brake duct volume considered to have a secondary influence on the car, provided the FIA stewards actually enforced the intent of the rule during inspection of the cars.
To samo pokazuje koliko su pravila u F1 prekomplicirana

Cijeli članak: https://www.f1technical.net/news/21878? ... f2cde1c09a
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Fun Fact: zbog razlike u gustoći zraka između staze u Meksiku i Monze ona mršava krila koja se korite u Monzi proizvode više downforcea nego velika, skoro kao za Monako, krila korištena u Meksiku
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Schumy.d »

Svi znamo što je DRS, ali evo još jedan novi zanimljivi video:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Ja to stavio u mehaniku nekidan jer puno ljudi ne zna kako funkcionira mehanizam koji ga aktivira :biggrin:
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Video koji se isplati pogledati koji sagledava malo širu sliku kako su nova pravila dovela do poskakivanja. Autor je bivši Mercedesov aerodinamičar koji je za momčad radio u 3 sezone od 2018-2020
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Tech Tuesday članak na f1.com navodi da bi novi trikovi sa korištenjem ispuha za aerodinamičke efekte mogli biti iza Leclercovog spina u Francuskoj i Verstappenovog u Mađarskoj

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... jveRZ.html
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori