P&O - Srpanj 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Ayrton Veliki je napisao/la:Mladene,hvala Vam na dosadasnjim odgovorima i molio bih Vas da mi kazete,ako vam je poznato,koliko dugo je Senna jos planirao voziti.
Neki ljudi misle da je on dosao u Wiliams da se oprosti od F1 sa cetvrtom titulom u rukama.
Znam da je ovo pitanje,pa i eventualni odgovor, mozda u sferi hipotetickog,ali mi je tesko prihvatiti da takava fanaticna trkacka licnost moze u 35-oj reci zbogom F1.
Meni osobno je Luca di Montezemolo rekao da su pregovori Ferrarija sa Sennom početkom 1994. bili već uveliko u toku, i plan je bio da 1996. on prijeđe u Maranello. Vjerojatno bi, dakle, vozio bar još 1996. i 1997. za Ferrari, i onda bi možda došlo vrijeme za povlačenje.
O ovom sam dosta davno napisao jednu kolumnu (˝Pogled iznutra˝) na ovom websiteu. Sjećam se da me je negdje netko popljuvao (mislim na forumu HTV-a) i rekao da nikog nije briga što bi bilo da je bilo.
Ja, naravno, mislim da je cijela stvar prilično intrigantna, jer, naravno, Michael Schumacher pri takvom razvoju događaja ne bi 1996. otišao u Ferrari. I tako dalje.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Vleki je napisao/la:Mislim da će se gospodin Jergović ispraviti, ali "vrag mi ni dal mira" pa bum se porinul!!

Austrijanci prenašaju utrke Formule 1 na ORF1 i odlično to rade, naravno na čelu sa već legendarnim Heinz Prüllerom.

Treninge prikazuju od petka, uključuju se prije trke otprilike nekih sat i 15min, primjer: ako utrka poćne u 14:00 oni se več jave u 12:45 sa novostima
i naravno za vrjeme utrke nema reklama.

Problem je jezik(ako ga nisi imao prilike učiti) i sičušna zamjerka komentatoru:ponekat ne sasluša razgovor između vozača i tima kada je veza uključena za eter, dobro sad malo cjepidlaćim ali u tom djelu je naš komentatorski tandem puno bolji.
Inače kad se sve zbroji i oduzme odlični su!
Da, OK, sada je, očito, to na ORF1. Ali, ako makar malo znate njemački, svakako se isplati. Prüller je jedan od rijetkih pravih znalaca. U Zagrebu sam kao klinac gledao austrijske F1 prijenose i odrastao uz njegove komentare. Čovjek je jako važan za moju ljubav prema Formuli 1. I puno godina kasnije postali smo dobri frendovi na utrkama.
Ali, da, ovo s razgovorima s vozačima je boljka većine vanjskih komentatora. Ne znam zašto ljudi ne misle da gledaoci žele nešto i sami čuti.
U tome su Ivica i Neven stvarno jako fer jer odmah zašute i puste i nas da slušamo.
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Hamiltonov kotač

Post Postao/la DTF »

Jel se na Premiere-u još uvijek može odabirati koje kamere ćeš gledati. Isto tako na pit wall-u se može vidjeti da momčadi sa više od jedne kamere prate stazu (uz sve one telemetrijske podatke, raspored bolida na stazi). Kako to funkcionira, tko sada producira te stvari. Da li FOM jednostavno momčadima šalju sve kamere pa oni odlučuju što će gledati, Pretpostavljam da je isto i sa Premierom. Ono što me još više, zanima i povezano je s gornjim pitanjem je: Nedugo nakon Hamiltonovog udesa su kamere prikazale boks i mehaničara koji je držao spravu za pričvršćivanje kotača. Kako su u Mclarenu znali nedugo nakon udesa da je problem bio u otpuštanju kotača. Da li su na snimci prijenosa vidli da je nešto izletilo sa osovine, jesu li suci sa staze u šikani našli maticu i javili (mislim da su se suci ipak zanimali za Hamiltona, i da im nije posao javljati u boks neke stvari). Pomoču telemetrije ne vjerujema da su to mogli vidjeti. Najizglednije mi je da su pomoču raznih kamera na bolidu vidjeli da je matica (ako je to i bila neka vrsta matice) izletjela.
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:
McLarenovka je napisao/la:ono što je mene uvijek nekako zanimalo je - formula 1 nakon ecclestonea? on je već u svojim sedamdesetim i logično je razmišljati da neće još toliko dugo ostati u ovom poslu, što svojom voljom, što jel... voljom viših sila :) ko bi mogao doći na njegovo mjesto, kako će sve to izgledati, na šta će ličiti, da li će biti bolje, gore ili tu negdje, šta se sve ustvari mijenja njegovim odlaskom itd?
pozdrav.

Htio sam se baš nadovezati na ovu temu.Zanima me mladene,ako recimo bernie ode iz formule 1 i ostavi taj posao nekom drugom da li to daje više šansi nama da imamo utrku u Hrvatskoj jer meni se čini da bernie ima osobnih zamjerki nama.Možda se i to promjeni ako dođe neko nov.

Još jedno pitanjce.
Mislite li da se kimi bolje snašao u ferrariu u svojoj prvoj sezoni nego što se snašao u mclarenu 2002.godine kada je tamo došao
1) Da, onda bismo imali normalne šanse kao i svi drugi. Ovako imamo kuglu i lanac oko noge.

2) Zapravo, odgovor mora biti da. Jer, Räikkönen je već pobijedio 3 puta ove sezone, a 2002. je s McLarenom bio tek 4 puta na postolju, od čega samo u Francuskoj drugi. (OK, tu je trebao pobijediti da nije bilo onog ulja u posljednjim krugovima.) Dakle, svakako da mu ovo, po tim mjerilima, nije loša sezona. Nevolja je jedino u tome što su svi (uključujući i mene) očekivali da će biti još i puno bolje, i da će naslov prvaka biti vrlo vjerojatan.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLarenMercedes je napisao/la:Mladene, možete li reći nešto o Martinu Whitmarshu? Navijam za McLaren 11 sezona ali taj čovek me je oduvek pomalo nervirao. Hvala.
Martin Whitmarsh je klasični proizvod McLarena i Rona Dennisa. Beskonačno lojalan i beskonačno savršen, plastičan, bez boje, okusa i mirisa. Ali, valjda baš to treba Dennisu. Whitmarsh, kažu, ne zna baš puno o utrkama, ali zna sve o McLarenu i dizajniran je da jednog dana naslijedi Dennisa kad se ovaj malo makne u stranu.
Fer i OK čovjek, ali sigurno ne najuzbudljiviji karakter na svijetu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sjubic je napisao/la:Mladene 1969. bilo je na gridu nekoliko automobila koji su imali pogon na sva četiri kotača i nisu se nešto dobro proveli.
Inače te su godine sve pobjede odnjeli bolidi koji su imali coswortov motor koji je osim snage imao i pouzdanaost.
Ono što mene zanima je da čelnici Fia-e planiraju uvesti kroz nekoliko godina upravo taj pogon na sva četiri kotača.
Pitanje je da li će to zaživjeti šta će ako to prođe s time dobiti vozači osim lakše upravljanja bolidom.
Da li će s time formula izgubiti ili dobiti na atraktivnosti.
Kad su to Lotus, McLaren i Matra probali posljednji put, dakle prije 38 godina, stvar je bila daleko prekomplicirana i preteška. Vozači nisu nikako voljeli ponašanje auta, jer im je bilo teško kontrolirati višak trakcije i naprijed i otraga. (To je, jasno, bilo vrijeme bez traction controla.) Zbog toga su preferirali da se diferencijal podesi tako da tek oko 25 posto snage ide na prednje kotače, a 75 na stražnje. Kad se to namjestilo, onda su navijali da se to još malo pomakne prema otraga. A onda je to postalo glupo: zašto uopće svi ti ekstra dijelovi i ekstra težina da bi skoro sva snaga ionako išla otraga?
I tako je taj koncept tiho zguran pod tepih.
Tu još treba reći da je krajem šezdesetih pogon na sva 4 kotača bio jako u modi u Indyju, i bio je vrlo efikasan. Jasno, u Indyju nema sporih zavoja i velikog proklizavanja pogonskih guma u zavojima.
Nemam pojma zbog čega bi FIA željela da se F1 enormno poskupi uvođenjem pogona na sva 4 kotača. Pretpostavljam da je to jedna od onih Mosleyevih ješki na koje ne računa pretjerano ozbiljno, jer se nada da će mu proćie neke druge ako ovu naknadno odbaci.
Što se atraktivnosti tiče, pogon na sva 4 kotača i traction control spojeni zajedno doveli bi do vožnje kao po šinama. Ako se stvarno ukine traction control, morat će se riješiti isti problemi kao i prije 38 godina.
Osobno, mislim da bi najatrktivnije bilo bez traction controla i bez pogona na sva 4 kotača.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Hamiltonov kotač

Post Postao/la Mladen Jergović »

DTF je napisao/la:Jel se na Premiere-u još uvijek može odabirati koje kamere ćeš gledati. Isto tako na pit wall-u se može vidjeti da momčadi sa više od jedne kamere prate stazu (uz sve one telemetrijske podatke, raspored bolida na stazi). Kako to funkcionira, tko sada producira te stvari. Da li FOM jednostavno momčadima šalju sve kamere pa oni odlučuju što će gledati, Pretpostavljam da je isto i sa Premierom. Ono što me još više, zanima i povezano je s gornjim pitanjem je: Nedugo nakon Hamiltonovog udesa su kamere prikazale boks i mehaničara koji je držao spravu za pričvršćivanje kotača. Kako su u Mclarenu znali nedugo nakon udesa da je problem bio u otpuštanju kotača. Da li su na snimci prijenosa vidli da je nešto izletilo sa osovine, jesu li suci sa staze u šikani našli maticu i javili (mislim da su se suci ipak zanimali za Hamiltona, i da im nije posao javljati u boks neke stvari). Pomoču telemetrije ne vjerujema da su to mogli vidjeti. Najizglednije mi je da su pomoču raznih kamera na bolidu vidjeli da je matica (ako je to i bila neka vrsta matice) izletjela.
Premiere, niti bilo tko drugi, nikad nije imao sistem da oni biraju kamere. Mogli su se birati samo kanali. Mislm da tako i danas Premiere može dobiti cijeli kanal s OBC kamerama, i ništa drugo.
Na pit-wallu svi gledaju samo jedan program, onaj isti kao i vi doma. Ali, često možete vidjeti zaostatak od nekoliko sekundi, kad se uključi baš kamera koja pokazuje recimo Todta. To je zbog svih satelitskih linkova i ostalih veza. Ali, na kraju Todt počne gledati sam sebe.
Nitko nikada u Formuli 1 nije mogao sam birati kamere, osim glavnom pruducenta prijenosa. (To sam, dok sam radio u FOM-u, radio ja.)
Druga stvar su telemetrijski podaci, ali oni ne idu na pit-wall (gdje ih može vidjeti svatko), već otraga, u pozadinu garaža.
Pozicije auta na stazi se mogu vidjeti na pit-wallu i to je jedna strašno zgodna stvar, osobito za TV producenta i njegove režisere.
Program danas funkcionira tako da postoji režija staze, režija boksova, OBC režija, režija replaya i operateri grafika. Glavni producent (Dean Locke) kontrolira sve te režije i onda ih sve spaja, uz pomoć svojeg produkcijskog pomoćnika, u finalni prijenos kojeg gledate sa svakog Grand Prixa. Ali, nitko ne dobiva zasebne režijske kanale, osim Premierea koji dobivaju nešto kao OBC kanal.

U McLarenu nisu na TV vidjeli ništa više od vas. Oni ne mogu gledati nikakve individualne kamere. Dakle, prvo su vidjeli sudar u živo iz OBC kamere iznad Hamiltonove glave. Onda su išli svi mogući replayi. Na jednom od njih se vidjelo da je iz kotača izletjelo nešto još i prije nego što je došao do pijeska. Onda se na usporenom OBC snimku vidjelo da je kotač odjednom postao labav, što je onda probušilo gumu.
U McLarenu su dobili i telemetrijske podatke koji su potvrdili da je kotač ispao iz ležišta, i zato su odmah znali da problem mora biti u tome što kotač nije bio dobro pričvrščen.

U slučaju ovako velike nesreće obično se desi da ekipa kasnije dođe FOM-u i zatraži kopije svih individualnih TV traka sa snimkama svih uglova nesreće, kako bi se stvari mogle analizirati i spriječiti za ubuduće.
Ali, to je tek poslije. U živom prijenosu, ponavljam, oni vide točno što i vi kod kuće.
stipe-st
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 srp 2007, 16:46

Post Postao/la stipe-st »

G Jergovicu jel nam mozete reci za koga vi navijate u f1 trenutno? Za koga ste navijali u borbama Villeneuve-Scumacher i Hakkinen-Schumacher. Ja sam novi ovdje pa neznam al ako ste vec odgovorili na ova pitanja ne treba odgovor i ako mislite da zbog svog posla ne bi smjeli to otkriti ok.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

stipe-st je napisao/la:G Jergovicu jel nam mozete reci za koga vi navijate u f1 trenutno? Za koga ste navijali u borbama Villeneuve-Scumacher i Hakkinen-Schumacher. Ja sam novi ovdje pa neznam al ako ste vec odgovorili na ova pitanja ne treba odgovor i ako mislite da zbog svog posla ne bi smjeli to otkriti ok.
Aargh! Ali, dobro, novi ste pa vam opraštam. Radio sam jako dugo u Formuli 1, i kad ste u takvoj situaciji, onda prestanete navijati. Dakle, ja već odavno ne navijam, već jednostavno uživam, u cijeloj Formuli 1.

Posljednji vozač koji mi je u Formuli 1 bio idol bio je Ayrton Senna.
Avatar
SA face
Postovi: 98
Pridružen/a: 09 srp 2007, 14:35
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la SA face »

Postovanje
Interesuje me kako vozaci znaju ko je gdje na stazi, da li samo putem radio veze ili imaju mogucnost da vide na displeju volana stazu sa recimo razlicitim bojama tockica kao razlicite vozace.
Takodjer, da li FOM ima neki poseban pravilnik u slucaju (ne)prikazivanja teskih udesa? Primjetio sam posljednjih godina da kad se poslije minutu dvije primjeti da vozac ostane sjediti u bolidu, kamere snimaju iz daljine ili tek kad dodje sanitet i ograde prostor onom improviziranom pregradom.
neprijatelj nikad nespava
Vleki
Test vozač
Test vozač
Postovi: 621
Pridružen/a: 12 lip 2007, 11:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Michaela Schumachera

Post Postao/la Vleki »

Peter Windsor imao je jednu zanimljivu vožnju sa Heikki Kovalainenom(ne znam godinu).

1)Zanima me da li ste možda imali prilike popričati s njime o vožnji s Haikkiem?

2)Ako jeste, molim vas komentar njegovih dojmova?

3)Da li ste se Vi možda imali prilike voziti sa bilo kojim profi vozačem, ne mora biti nužno iz f1 (Vaši dojmovi)?

4)I kako je Zidan komentirao vožnju sa Schumacherom u Magny Courusu?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

SA face je napisao/la:Postovanje
Interesuje me kako vozaci znaju ko je gdje na stazi, da li samo putem radio veze ili imaju mogucnost da vide na displeju volana stazu sa recimo razlicitim bojama tockica kao razlicite vozace.
Takodjer, da li FOM ima neki poseban pravilnik u slucaju (ne)prikazivanja teskih udesa? Primjetio sam posljednjih godina da kad se poslije minutu dvije primjeti da vozac ostane sjediti u bolidu, kamere snimaju iz daljine ili tek kad dodje sanitet i ograde prostor onom improviziranom pregradom.
Vozači nemaju mogućnost vidjeti taj sistem u autima. O pozicijama drugih vozača obaviještavaju ih isključivo iz boksova.

FOM nema nikakav poseban pravilnik. Moje je pravilo bilo - a i sad se nastavlja, vidim - da, ako se vozač ne miče, ili ne izlazi iz auta, da sve kamere idu na široke kadrove i povlače se nazad. To sam pravilo uveo nakon što sam vidio što se može dogoditi ukoliko su kamermani previše revni pa zumiraju na kacigu vozača bez da znaju što se točno dešava, u subotnjim kvalifikacijama Imole 1994., prilikom nesreće Rolanda Ratzenbergera. Da vam sad ne pričam morbidne detalje ovdje. Talijanski režiser tada nije previše mislio na obitelj i prijatelje Ratzenbergera. Da se radilo o njegovom sinu, vjerojatno bi.
Kada sam ja preuzeo taj posao 1997. uveli smo to pravilo, i FOM ga je sjajno odradio u Nürburgringu, uključujući i onaj briljantan snimak u živo Hamiltona na nosilima, i njegov palac gore. U tom trenutku Dean (glavni producent) je već čuo od FIA-e da je Hamilton OK, premda je na nosilima, i odlučio je prići s kamerama bliže. I onda je Hamilton, reagirajući na povike publike uz stazu, pokazao taj svoj znak da je OK, kojeg su kamere uhvatile.
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Mladene ako bi se formula 1 vratila u SAD koja bi se staza odabrala za utrku.Sumnjam da bi se vratili u Indy.Osobno sviđa mi se ona u las vegasu ako se ne varam.Šta vi mislite o tome?
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Vleki je napisao/la:Peter Windsor imao je jednu zanimljivu vožnju sa Heikki Kovalainenom(ne znam godinu).

1)Zanima me da li ste možda imali prilike popričati s njime o vožnji s Haikkiem?

2)Ako jeste, molim vas komentar njegovih dojmova?

3)Da li ste se Vi možda imali prilike voziti sa bilo kojim profi vozačem, ne mora biti nužno iz f1 (Vaši dojmovi)?

4)I kako je Zidan komentirao vožnju sa Schumacherom u Magny Courusu?
1 i 2) Nisam o tome još pričao s Peterom, ali OK, pitat ću ga. Baš smo danas pričali, vjerojatno ćemo i sutra.

3) Vozio sam se u Porscheu po Monaku u nedjelju ujutro s Mikom Häkkinenom, ne skroz polako. Iskustvo je sjajno. Ti ljudi su s nekog drugog svijeta. Vozio sam je jednom i s bergorom s aerodroma na stazu (u Južnoj Africi 1993., mislim), pa onda s DC-jem, i mislim s još nekima, ali to je sve bilo po cesti. Ovo s Mikom je bilo jedino na pravoj F1 stazi.

4) Čuo sam da je istinski uživao i da se uopće nije prepao. Pretpostavljam da se sa Schumacherom nitko ne bi stvarno mogao bojati.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:Mladene ako bi se formula 1 vratila u SAD koja bi se staza odabrala za utrku.Sumnjam da bi se vratili u Indy.Osobno sviđa mi se ona u las vegasu ako se ne varam.Šta vi mislite o tome?
Moje mišljenje je da jedino ima smisla da se vraća u Indy. Sve ostalo bio bi veliki posao od nule, osim, recimo, u New Yorku, što nije realno.
Svugdje drugdje, uključujući i Vegas, morali biste publiku učiti sve od početka. I ne samo publiku, nego organizatore itd.
Avatar
rindt
Postovi: 119
Pridružen/a: 22 vel 2007, 10:45
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Država Hrvatska

Post Postao/la rindt »

Mladen Jergović je napisao/la:
sjubic je napisao/la:Mladene 1969. bilo je na gridu nekoliko automobila koji su imali pogon na sva četiri kotača i nisu se nešto dobro proveli.
Inače te su godine sve pobjede odnjeli bolidi koji su imali coswortov motor koji je osim snage imao i pouzdanaost.
Ono što mene zanima je da čelnici Fia-e planiraju uvesti kroz nekoliko godina upravo taj pogon na sva četiri kotača.
Pitanje je da li će to zaživjeti šta će ako to prođe s time dobiti vozači osim lakše upravljanja bolidom.
Da li će s time formula izgubiti ili dobiti na atraktivnosti.
Kad su to Lotus, McLaren i Matra probali posljednji put, dakle prije 38 godina, stvar je bila daleko prekomplicirana i preteška. Vozači nisu nikako voljeli ponašanje auta, jer im je bilo teško kontrolirati višak trakcije i naprijed i otraga. (To je, jasno, bilo vrijeme bez traction controla.) Zbog toga su preferirali da se diferencijal podesi tako da tek oko 25 posto snage ide na prednje kotače, a 75 na stražnje. Kad se to namjestilo, onda su navijali da se to još malo pomakne prema otraga. A onda je to postalo glupo: zašto uopće svi ti ekstra dijelovi i ekstra težina da bi skoro sva snaga ionako išla otraga?
I tako je taj koncept tiho zguran pod tepih.
Tu još treba reći da je krajem šezdesetih pogon na sva 4 kotača bio jako u modi u Indyju, i bio je vrlo efikasan. Jasno, u Indyju nema sporih zavoja i velikog proklizavanja pogonskih guma u zavojima.
Nemam pojma zbog čega bi FIA željela da se F1 enormno poskupi uvođenjem pogona na sva 4 kotača. Pretpostavljam da je to jedna od onih Mosleyevih ješki na koje ne računa pretjerano ozbiljno, jer se nada da će mu proćie neke druge ako ovu naknadno odbaci.
Što se atraktivnosti tiče, pogon na sva 4 kotača i traction control spojeni zajedno doveli bi do vožnje kao po šinama. Ako se stvarno ukine traction control, morat će se riješiti isti problemi kao i prije 38 godina.
Osobno, mislim da bi najatrktivnije bilo bez traction controla i bez pogona na sva 4 kotača.

Nadovezat ću se ako smijem na ovo pitanje, početkom osamdesetih Williams je obavljao eksperimente s bolidom koji je imao šest kotača ali za razliku Tyrellovih koji je imao 4 sprijeda, williams je imao četri straga, (imam biografiju 25.g.Williamsa u F1 )i bolid je ružan i nezgrapan , bar za vidit. Zanima me gdje je zapelo u razvoju ? , kakve su bile performanse bolida ?, i kakva su pravila onda vladala kad je moguće bar sa današnjeg gledišta takovo kršenje pravila ?
Bit ću slobodan i zamolit vas da se ne osvrćete na gluposti od pitanja i komentara diletanata. F1 pratim 26 godina, života imam 11 više i još nisam imao ni približne mogućnosti komentara s tolikim znalcem i poznavateljem formule, neki vaši odgovori mi nisu po guštu čisto iz emotivnih razloga prema nekim vozačima i to je ljudski , a što se svega ostalog tiče vi ste samo obogatili i počastili ovaj forum vašim sudjelovanjem.
slika
Avatar
SA face
Postovi: 98
Pridružen/a: 09 srp 2007, 14:35
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la SA face »

Mladen Jergović je napisao/la:
SA face je napisao/la:Postovanje
Interesuje me kako vozaci znaju ko je gdje na stazi, da li samo putem radio veze ili imaju mogucnost da vide na displeju volana stazu sa recimo razlicitim bojama tockica kao razlicite vozace.
Takodjer, da li FOM ima neki poseban pravilnik u slucaju (ne)prikazivanja teskih udesa? Primjetio sam posljednjih godina da kad se poslije minutu dvije primjeti da vozac ostane sjediti u bolidu, kamere snimaju iz daljine ili tek kad dodje sanitet i ograde prostor onom improviziranom pregradom.
Vozači nemaju mogućnost vidjeti taj sistem u autima. O pozicijama drugih vozača obaviještavaju ih isključivo iz boksova.

FOM nema nikakav poseban pravilnik. Moje je pravilo bilo - a i sad se nastavlja, vidim - da, ako se vozač ne miče, ili ne izlazi iz auta, da sve kamere idu na široke kadrove i povlače se nazad. To sam pravilo uveo nakon što sam vidio što se može dogoditi ukoliko su kamermani previše revni pa zumiraju na kacigu vozača bez da znaju što se točno dešava, u subotnjim kvalifikacijama Imole 1994., prilikom nesreće Rolanda Ratzenbergera. Da vam sad ne pričam morbidne detalje ovdje. Talijanski režiser tada nije previše mislio na obitelj i prijatelje Ratzenbergera. Da se radilo o njegovom sinu, vjerojatno bi.
Kada sam ja preuzeo taj posao 1997. uveli smo to pravilo, i FOM ga je sjajno odradio u Nürburgringu, uključujući i onaj briljantan snimak u živo Hamiltona na nosilima, i njegov palac gore. U tom trenutku Dean (glavni producent) je već čuo od FIA-e da je Hamilton OK, premda je na nosilima, i odlučio je prići s kamerama bliže. I onda je Hamilton, reagirajući na povike publike uz stazu, pokazao taj svoj znak da je OK, kojeg su kamere uhvatile.
Samo da Vam kazem svaka cast. Jako pametno. Neki dan sam gledao gotovo sve vece nesrece u F1 racinajuci i Roland i moram Vam reci da me jos drzi taj neki osjecaj "morbidnog detalja", gdje gledate prije svega covjeka kojeg samo par sekundi odvaja od smrti. Bolje da i nisam gledao, posebno ono izletanje Villeneuva iz bolida, a mogu samo zamisliti kako se osjecaju njihove porodice. I pitam se koliko su puta na stazi te slike proletile kroz glavu njihovim sinovima koji su nastavili ocevim stopama, recimo samom Jacqeusu, ali vjerovatno samo oni znaju taj odgovor.
neprijatelj nikad nespava
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

rindt je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
sjubic je napisao/la:Mladene 1969. bilo je na gridu nekoliko automobila koji su imali pogon na sva četiri kotača i nisu se nešto dobro proveli.
Inače te su godine sve pobjede odnjeli bolidi koji su imali coswortov motor koji je osim snage imao i pouzdanaost.
Ono što mene zanima je da čelnici Fia-e planiraju uvesti kroz nekoliko godina upravo taj pogon na sva četiri kotača.
Pitanje je da li će to zaživjeti šta će ako to prođe s time dobiti vozači osim lakše upravljanja bolidom.
Da li će s time formula izgubiti ili dobiti na atraktivnosti.
Kad su to Lotus, McLaren i Matra probali posljednji put, dakle prije 38 godina, stvar je bila daleko prekomplicirana i preteška. Vozači nisu nikako voljeli ponašanje auta, jer im je bilo teško kontrolirati višak trakcije i naprijed i otraga. (To je, jasno, bilo vrijeme bez traction controla.) Zbog toga su preferirali da se diferencijal podesi tako da tek oko 25 posto snage ide na prednje kotače, a 75 na stražnje. Kad se to namjestilo, onda su navijali da se to još malo pomakne prema otraga. A onda je to postalo glupo: zašto uopće svi ti ekstra dijelovi i ekstra težina da bi skoro sva snaga ionako išla otraga?
I tako je taj koncept tiho zguran pod tepih.
Tu još treba reći da je krajem šezdesetih pogon na sva 4 kotača bio jako u modi u Indyju, i bio je vrlo efikasan. Jasno, u Indyju nema sporih zavoja i velikog proklizavanja pogonskih guma u zavojima.
Nemam pojma zbog čega bi FIA željela da se F1 enormno poskupi uvođenjem pogona na sva 4 kotača. Pretpostavljam da je to jedna od onih Mosleyevih ješki na koje ne računa pretjerano ozbiljno, jer se nada da će mu proćie neke druge ako ovu naknadno odbaci.
Što se atraktivnosti tiče, pogon na sva 4 kotača i traction control spojeni zajedno doveli bi do vožnje kao po šinama. Ako se stvarno ukine traction control, morat će se riješiti isti problemi kao i prije 38 godina.
Osobno, mislim da bi najatrktivnije bilo bez traction controla i bez pogona na sva 4 kotača.

Nadovezat ću se ako smijem na ovo pitanje, početkom osamdesetih Williams je obavljao eksperimente s bolidom koji je imao šest kotača ali za razliku Tyrellovih koji je imao 4 sprijeda, williams je imao četri straga, (imam biografiju 25.g.Williamsa u F1 )i bolid je ružan i nezgrapan , bar za vidit. Zanima me gdje je zapelo u razvoju ? , kakve su bile performanse bolida ?, i kakva su pravila onda vladala kad je moguće bar sa današnjeg gledišta takovo kršenje pravila ?
Bit ću slobodan i zamolit vas da se ne osvrćete na gluposti od pitanja i komentara diletanata. F1 pratim 26 godina, života imam 11 više i još nisam imao ni približne mogućnosti komentara s tolikim znalcem i poznavateljem formule, neki vaši odgovori mi nisu po guštu čisto iz emotivnih razloga prema nekim vozačima i to je ljudski , a što se svega ostalog tiče vi ste samo obogatili i počastili ovaj forum vašim sudjelovanjem.
Prvo, hvala na vašim riječima. Naravno da su neki moji komentari, osobito mišljenja o vozačima i drugim F1 ljudima, po samoj definiciji osobni, neće sve učiniti sretnima. Međutim, pretpostavljam da, ako me već pitate o nečemu, uzimate u obzir dvije stvari: 1) da o tim stvarima nešto znam nakon 15 godina provedenih unutar same Formule 1, i 2) uzet ćete u obzir da su neki moji komentari subjektivni, neki objektivni, ali svi su skupljeni iz mnogo izvora unutar Formule 1. Ne želim ad me se krivo shvati, ali ako me se nešto pita, možda nije posve na mjestu očekivati da ću mijenjati svoje mišljenje samo zato što se nekom ne sviđa, ili je, naizgled, protiv ekipe ili ljudi za koje se navija.

Ovo se ne tiče samo vas osobno, naravno, nego svih koji mi se ovim putem obraćaju. (Usput i a propos vašeg pseudonima: kćerku Jochena Rindta, Natashu, primio sam pri kraju devedesetih na posao u FOM, i neko je vrijeme bila moja asistentica u prijenosima. Super cura. Poslije je otišla u SAD, položila sve moguće pilotske ispite, i sada opet radi u FOM-u kao Eccletsoneova pilotica. Izgledom, pljunuti otac. Svake godine, kad smo bili na Grand Prixu u Austriji, pustio bih je u petak ranije s posla da ode u obližnji Graz i stavi cvijeće na grob oca, kojeg se ne sjeća jer je imala 2 godine kad je poginuo.)

I konačno, o Williamsu sa 6 kotača nedavno sam ovdje pisao. Pojavio se u zimi 1980/81. i bio je, kaže, vrlo obećavajući koncept, ali posve druga stvar od pravog pogona na sva 4 kotača (koji je uključivao, naravno, prednje, upravljive kotače). Williams se potom usredotočio na sezonu 1981. i koncept je odbačen, a kasnije ga je i FIA zabranila za Formulu 1. No, Williams s 4 pogonska kotača imao je kasnije dosta uspjeha u britanskom prvenstvu brdskih utrka.
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Senzori

Post Postao/la DTF »

Pa, mislim, ljudi nemojte pitat stvari koje zatjevaju subjektivnost tipa, ko vam je bolji, komentirajte ovo i ono, ... pa nebude ni bilo subjektivnih odgovora. U suprotnom nemojte ni misliti da možete dobiti nesubjektivne odgovore. Nadovezo bi se ne moje zadnje pitanje. Osim onih senzora za koje i na televiziji vidimo da postoje (TC, G sile, brzina, broj okretaja, throtle i brake) zanima me koliko još jedan bolid ima senzora i koje. Pretpostavljam da je to nekoliko stotina, pa vjerojatno nećete sve nabrojati. Ako netko zna gdje mogu naći više informacija o senzorima na bolidima molim neka javi.
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Senzori

Post Postao/la Mladen Jergović »

DTF je napisao/la:Pa, mislim, ljudi nemojte pitat stvari koje zatjevaju subjektivnost tipa, ko vam je bolji, komentirajte ovo i ono, ... pa nebude ni bilo subjektivnih odgovora. U suprotnom nemojte ni misliti da možete dobiti nesubjektivne odgovore. Nadovezo bi se ne moje zadnje pitanje. Osim onih senzora za koje i na televiziji vidimo da postoje (TC, G sile, brzina, broj okretaja, throtle i brake) zanima me koliko još jedan bolid ima senzora i koje. Pretpostavljam da je to nekoliko stotina, pa vjerojatno nećete sve nabrojati. Ako netko zna gdje mogu naći više informacija o senzorima na bolidima molim neka javi.
Naravno, ekipe su se sve složile da samo dio tih podataka bude dostupan FOM-u, i onda u obliku TV grafika predočeno i TV gledateljstvu. Ima još, kao što velite, puno podataka, i iz same dinamike auta, i iz aerodinamike i još štošta drugo, ali samo jedan mali dio ekipe su voljne prepustiti na uvid baš svima. Što je i posve razumljivo.
McLarenovka
Postovi: 94
Pridružen/a: 25 sij 2005, 17:18
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Post Postao/la McLarenovka »

hm, zašto herman tilke? otkud to da u zadnjih nekoliko godina isključivo on dizajnira staze, postoje li kakve šanse da neki drugi ljudi dobiju priliku, pogotovo s obzirom na to da ono što je uradio, izuzev turske, bar meni i nije nešto inventivno i zanimljivo? zar ne bi bilo bolje imati možda i nekoliko različitih dizajnera i pravi mali bučkuriš na kraju... ili kako to već funkcionira?
imenjak
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 srp 2007, 17:01

Post Postao/la imenjak »

imam jedno pitanje za gospodina jergovica koga izuzetno postujem i cenim.

kako je dozvoljeno na poslednjoj trci u nemackoj da se hamilton vrati u trku posto su ga suci sa bagerom izvukli iz peska? zar tako nesto nije zabranjeno.
jedan je Alonso
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLarenovka je napisao/la:hm, zašto herman tilke? otkud to da u zadnjih nekoliko godina isključivo on dizajnira staze, postoje li kakve šanse da neki drugi ljudi dobiju priliku, pogotovo s obzirom na to da ono što je uradio, izuzev turske, bar meni i nije nešto inventivno i zanimljivo? zar ne bi bilo bolje imati možda i nekoliko različitih dizajnera i pravi mali bučkuriš na kraju... ili kako to već funkcionira?
Dobro pitanje, na kojeg nema lakog odgovora. Tilke se dopada Ecclestoneu, i to je bazično to. U Formuli 1 ima puno ljudi koji navode upravo iste stavri kao i vi, ali u Formuli 1 puno stvari je samo onako kako želi Bernard. I tu je onda priči kraj.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

imenjak je napisao/la:imam jedno pitanje za gospodina jergovica koga izuzetno postujem i cenim.

kako je dozvoljeno na poslednjoj trci u nemackoj da se hamilton vrati u trku posto su ga suci sa bagerom izvukli iz peska? zar tako nesto nije zabranjeno.
Predložio bih, ako može, da odete nekoliko stranica unatrag. Vidjet ćete da smo na ovo ne samo pokušali pronaći odgovor, nego smo se, bogme, i dobro zakrvili oko njega. Dakle, miš u ruke i ajmo natrag u povijest ovog podforuma!
imenjak
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 srp 2007, 17:01

Post Postao/la imenjak »

Mladen Jergović je napisao/la:
imenjak je napisao/la:imam jedno pitanje za gospodina jergovica koga izuzetno postujem i cenim.

kako je dozvoljeno na poslednjoj trci u nemackoj da se hamilton vrati u trku posto su ga suci sa bagerom izvukli iz peska? zar tako nesto nije zabranjeno.
Predložio bih, ako može, da odete nekoliko stranica unatrag. Vidjet ćete da smo na ovo ne samo pokušali pronaći odgovor, nego smo se, bogme, i dobro zakrvili oko njega. Dakle, miš u ruke i ajmo natrag u povijest ovog podforuma!
jel moze link ka tome jer ja stvarno ne znam gde se nalazi :(
jedan je Alonso
Zaključano