Zanimljivosti

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
cezar
Postovi: 125
Pridružen/a: 30 lis 2007, 23:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi

Post Postao/la cezar »

Igor77 je napisao/la:Klackalice? Mislim da si se malo zabunio. "Klackalice" se koriste u motorima s bregastom unutar bloka motora, a kad je bregasta u glavi klackalica nema.
Problem kod visokih obrtaja leži u oprugama vrentila zbgo toga se koriste pneumatske umjesto metalnih spiralnih opruga.
Kad je bregasta u glavi motora klackalica ima.Opel 1.3 OHC Toyota corola 1.3 12 v itd. Raspitaj se.
Kimi je najbolji
Avatar
cezar
Postovi: 125
Pridružen/a: 30 lis 2007, 23:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi

Post Postao/la cezar »

tex je napisao/la:[ http://img85.imageshack.us/img85/1342/4 ... bacpp1.jpg ]
Kao što je prikazano na slici vidimo gdje se nalazi spojka na motoru, tj. na prednjoj strani motora. Ovdje je prikazan Fordov V6 motor sa spojkom i svim priključcima.
To je zadnji deo motora.Prednji je kod razvodnog kaisa ili lanca.Ne zelim kritikovati nego da ne bude zabune.
Kimi je najbolji
Avatar
cezar
Postovi: 125
Pridružen/a: 30 lis 2007, 23:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi

Post Postao/la cezar »

tex je napisao/la:
cezar je napisao/la: To je zadnji deo motora.Prednji je kod razvodnog kaisa ili lanca.Ne zelim kritikovati nego da ne bude zabune.
položaj i mjesto spojke i mjenjačke kutije ovisi o položaju motora u automobilu. uvijek je sa jedne strane razvodni mehanizam (remenice koljenastog vratila i bregaste osovine povezane sa remenom ili lancom, ovisno o vrsti motora i proizvođača) a s druge strane ide zamašnjag, a njega spojka koja veže mjenjačku kutiju, pa diferencijal i tako dalje
svi motori imaju takav raspored osim venkela i dvotaknih motora
Osim reno 4 koji ima i razvod i menjac na istoj strani.
Kimi je najbolji
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

tex je napisao/la:nešto me zanima znate li šta je ovo i tko je to izmislio
ovako ide: "bolid tokom vožnje po ravnici se spušta a kad bude u zavoju se diže"
Nemam pojma što je autor htio reći. Tako nešto se događa svaki put, zbog downforcea. A da bi doskočili tome, konstruktori su prvo izmislili hidraulički ovjes 1981., a nakon toga i aktivni ovjes.
Posjedujem velik izbor F1, Moto GP, Le Mans, WSBK, INDY, WRC i ostalih utrka, te nogometnih i hokej utakmica.
Svi zainteresirani za razmjenu nek se jave na pp.
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

tex je napisao/la:
sepulctor je napisao/la:
tex je napisao/la:nešto me zanima znate li šta je ovo i tko je to izmislio
ovako ide: "bolid tokom vožnje po ravnici se spušta a kad bude u zavoju se diže"
Nemam pojma što je autor htio reći. Tako nešto se događa svaki put, zbog downforcea. A da bi doskočili tome, konstruktori su prvo izmislili hidraulički ovjes 1981., a nakon toga i aktivni ovjes.
ma danas je profesor postavio to pitanje na pradavanju i to je prvi napravio McLaren na svojem bolidu. a kako je profesor to objasnio, postavio je krilca tako da zrak daje silu koja može spustiti i podići bolid, a šta se tiće ovjesa to nebi znao tko kad je kakav koristio
Tvoj prof je otkrio Ameriku! Heureka - negativan uzgon!

Hidraulički ovjes - 1981. Brabham/Gordon Murray - nađi to na netu.

Aktivni ovjes radi na principu da diže mrvicu bolid na ravnicama (jer je na visokim brzinama downforce ogroman i tadašnji bolidi su grebali podnicom o stazu, što se zove bottoming), a spušta ga u zavojima i balansira poprečnu visinu bolida, radi što optimalnijeg strujanja zraka - boljeg downforcea.

Lotus, koji je prvi to koristio u utrkama 1987. imao je aktivni ovjes baziran na rudimentarnoj tehnici - na bolidu su postojale cijevčice kroz koje je strujao zrak i ovisno o brzini strujanja, bolid se dizao i spuštao. Problem je bio, što su se Senni u Hockenheimu zaštopale cijevčice, pa mu je bolid cijelo vrijeme grebao po stazi - nije mogao preko 280km/h (a stari Hock je bio staza s ogromnim ravnicama).

Iste godine Williams je predstavio reaktivni ovjes, koji se bazirao na elektromagnetskim motorima (umjesto klasičnih dijelova ovjesa) i senzorima brzine, poprečnog nagiba, kutne brzine i još štošta.

Za najbolji i najrazvijeniji aktivni ovjes smatra se McLarenov iz 1993.
Gledao sam dokumentarac gdje se Dennis hvali kako za svaki zavoj na stazi, čip koji daje naredbe ovjesu pamti 8 različitih pozicija ovjesa. Prevedeno, programirali su ovjes za svaki zavoj/situaciju na stazi.
Posjedujem velik izbor F1, Moto GP, Le Mans, WSBK, INDY, WRC i ostalih utrka, te nogometnih i hokej utakmica.
Svi zainteresirani za razmjenu nek se jave na pp.
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

sepulctor je napisao/la:Tvoj prof je otkrio Ameriku! Heureka - negativan uzgon!

Hidraulički ovjes - 1981. Brabham/Gordon Murray - nađi to na netu.

Aktivni ovjes radi na principu da diže mrvicu bolid na ravnicama (jer je na visokim brzinama downforce ogroman i tadašnji bolidi su grebali podnicom o stazu, što se zove bottoming), a spušta ga u zavojima i balansira poprečnu visinu bolida, radi što optimalnijeg strujanja zraka - boljeg downforcea.

Lotus, koji je prvi to koristio u utrkama 1987. imao je aktivni ovjes baziran na rudimentarnoj tehnici - na bolidu su postojale cijevčice kroz koje je strujao zrak i ovisno o brzini strujanja, bolid se dizao i spuštao. Problem je bio, što su se Senni u Hockenheimu zaštopale cijevčice, pa mu je bolid cijelo vrijeme grebao po stazi - nije mogao preko 280km/h (a stari Hock je bio staza s ogromnim ravnicama).

Iste godine Williams je predstavio reaktivni ovjes, koji se bazirao na elektromagnetskim motorima (umjesto klasičnih dijelova ovjesa) i senzorima brzine, poprečnog nagiba, kutne brzine i još štošta.

Za najbolji i najrazvijeniji aktivni ovjes smatra se McLarenov iz 1993.
Gledao sam dokumentarac gdje se Dennis hvali kako za svaki zavoj na stazi, čip koji daje naredbe ovjesu pamti 8 različitih pozicija ovjesa. Prevedeno, programirali su ovjes za svaki zavoj/situaciju na stazi.


venturijeva cijev?
Avatar
muamert
Test vozač
Test vozač
Postovi: 598
Pridružen/a: 31 srp 2006, 11:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Bosna i Hercegovina

Post Postao/la muamert »

Mercedes je mercedes, a ostalo su samo auta

slika

Inženjeri iz Mercedesa konstruirali su motor koji ima dizelski okretni moment i potrošnju, a snagu motora i kvalitetu ispušnih plinova kao beznzinac.Riječ je o četverocilindarskom motoru zapremine 1800 ccm koji uz pomoć turbo punjača razvija 175 kW/238 KS i 400 Nm okretnog momenta.
DiesOtto radi na benzin i za paljenje smjese koriste se svijećice, ali ne svaki put. Kod visokih opterećenja smjesa se pali iskrom, a na niskim okretajima paljenje smjese benzin/zrak postiže se kompresijom kao kod dizelskog motora. Mercedes je ovu inovaciju nazvao Homogeneous Charge Compression Ignition (HCCI). Jedna od najvećih prednosti ovog motora je potrošnja koja iznosi 6l / 100 km i to u S klasi, u Mercedesu tvrde kako su to postigli izravnim ubrizgavanjem goriva i promjenjivom kompresijom koja smanjuje temperature u motoru što se očituje kroz manju emisiju štetnih plinova u ispuhu. Iako je sličnu tehnologiju već predstavio Vokswagen u Mercedesu tvrde kako je VW-ova tehnologija nekoliko godina iza njih budući da Volkswagenov motor koristi sintetičko gorivo koje nije u redovnoj prodaji, dok Mercedesov motor koristi obični benzin. Mercedes je vrlo optimističan glede ovog motora što pokazuju riječi Prof. Dr. Herberta Kohlera: “Naš slijedeći cilj je napraviti benzinski motor koji će biti ekonomičan kao dizelski, a u DiesOttu vidimo sve preduvjete za to, u njemu su objedinjene sve prednosti benzinskog i dizelskog motora.“ Kohler je također istaknuo kako su završena sva laboratorijska istraživanja i kako sad sve to treba isprobati u praksi,a na pitanje kada ovaj motor možemo očekivati u nekom serijskom automobilu odgovorio je kako će za to biti potrebno najmanje pet godina. S obzirom na sve veći uspjeh današnjih dizelaša ovaj bi koncept trebao pomoći benzincima da ponovno postanu atraktivniji iako će to biti teško zbog visoke cijene izrade ovog agregata. DiesOtto ime je dobio po Rudolphu Dieselu i Nikolausu Ottou koji je 1867.g. izumio benzinski motor, a predstavljanje će se održati na rujanskom sajmu automobila u Frankfurtu.

www.hrautosport.com

Pozdrav
"Aerodynamics are for people who can't build engines." Enzo Ferrari

"Never hate your enemies -- it effects your judgement." The Godfather III

"Now I'm happy and I don't think much about luck. If you work hard, you can get what you want." Kimi Raikkonen
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

Jučer je Marc Surer na Premieri objašnjavao kako se odvija startna procedura tj na koji način vozači startaju u utrku što nalazim da je prilično zanimljivo.
Evo o čemu se radi: sa stražnje strane volana nalaze se 4 klackalice (McM ima 6 a zašto-nemam pojma), gornje služe za promjenu brzina u plus/minus, a doljnje su kvačilo. Pošto je objašnjenje o hondinom volanu - lijeva tipka (klackalica) služi za potpuno odvajanje motora od mjenjača dok je desna za kontrolirano proklizavanje tako da start izgleda, iz perspektive vozača ovako: obje tipke su stisnute prije starta. Gašenjem crvenih svijetala na semaforu, lijeva tipka se naglo i potpuno otpušta dok desna je i dalje pritisnuta. Kad bolid postigne dovoljnu brzinu (po procjeni vozača, a može se ugraditi i lampica koja signalizira tu brzinu) desna tipka se otpušta.
Dakle, opet imamo jednu vrstu launch controlla!
Zadnja izmjena: zvjerko, dana/u 24 srp 2008, 10:53, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Post Postao/la Walter »

Ross Brawn je optimističan po pitanju novih pravila za 2009. i misli da će ona poboljšati preticanje

Hondin šef Ross Brawn je rekao da vjeruje da će ukidanje grijača guma i nova pravila o aerodinamici omogućiti više pretjecanja sljedeće godine.

"Bolidi će imati puno manje downforcea, tako da će to definitvno značiti novi smjer." komentirao je Brawn. "Ideja je ta da bi uz više razine mehaničkog gripa i manje razine aerodinamičkog gripa mogli lakše slijediti bolid ispred."
"A tip bolida kojeg želimo imati je takav da je sposoban slijediti druge bolide. Imamo i prilagodljivo prednje krilo, tako da vozač može promijeniti balans svog bolida kada se nađe iza nekog drugog vozača. Što znači da ne gubi ništa od aerodinamičkog potiska u zavojima dok slijedi suparnika."

"Puno je razloga zbog kojeg bi utrkivanje trebalo postati bolje, ali za sve druge ili treće efekte koje možda nismo predvidjeli morat ćemo sačekati pa tek onda vidjeti."

S obzirom na izbivanje grijača guma, izlazni krugovi na nezagrijanim slickovima bit će osjetno sporiji od krugova voženih na gumama na radnim temperaturama. Neki predviđaju da će vozači tako nastojati što rijeđe ići u boks, a stintove maksimalno rastegnuti. Brawn smatra da to ne mora nužno biti slučaj.

"Mislim da se to neće tek tako dogoditi i u svim slučajevima. Mislim da će postojati vrlo interesantne strategije jer kada iziđete iz boksa na hladnim gumama nećete biti u prilici braniti se protiv onoga tko vas napada. A zamislite sad da vas prethodno zadržava vozač koji vozi duži stint."

"Ranije uđete u boks, natočite gorivo, promijenite gume i zatim ih zagrijete na radnu temperaturu. Onda onaj drugi vozač nakon tri kruga ode u boks i mora promijeniti gume. A ako ostanete u kontaktu i imate zagrijane gume moći ćete ga napasti. U tome vidim mnogo različitih scenarija. Ne mislim da su stvari tako jednostavne i da će pobijediti onaj koji ostane najduže na stazi. Neće to biti baš tako."

"A ako su gume umjereno podložne degradaciji, cijelo vrijeme postaju sve sporije, tako da se u toj situaciji pojavljuje disbalans."

"Bit će fascinantno dok ste na hladnim gumama. Morat ćete odvoziti dva ili tri kruga tijekom kojih ćete biti ranjivi. A drugi će vas moći pretjecati."

"Upravo je to ono što želimo i dijelić toga viđamo u GP2." podvukao je.
slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

tex je napisao/la: Prosječna brzina: 160kph (100mph)

link
kaj nije prosječna brzina 260? na kaj se odnosi točno ovaj podatak?
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

tex je napisao/la:
čuj, neznam dal je 160 ili 260, ali to su podaci koje dala honda

a prosječna brzina se odnosi na omjer kolko je staza dugačka i vremena koje se postigne. jednostavna formula za gibanje nekog tijela iz fizike, tj. točnije dinamike. da je v=s/t

baš sam izračunal. staza je dugačka 3340 metara i najbolje je vrijeme od schumija: 1:14:439.
Za ugrubo uzeo sam 75 sekundi da je potrebno da se je prođe. kada se vrijeme podijeli sa dužinom staze dobije se 44,53 m/s ili preračunato 160 km/h
aha,može bit,onda je maksimalna brzina do 260 il tak nekaj,uglkavnom to je jako sporo ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:
tex je napisao/la:
čuj, neznam dal je 160 ili 260, ali to su podaci koje dala honda

a prosječna brzina se odnosi na omjer kolko je staza dugačka i vremena koje se postigne. jednostavna formula za gibanje nekog tijela iz fizike, tj. točnije dinamike. da je v=s/t

baš sam izračunal. staza je dugačka 3340 metara i najbolje je vrijeme od schumija: 1:14:439.
Za ugrubo uzeo sam 75 sekundi da je potrebno da se je prođe. kada se vrijeme podijeli sa dužinom staze dobije se 44,53 m/s ili preračunato 160 km/h
aha,može bit,onda je maksimalna brzina do 260 il tak nekaj,uglkavnom to je jako sporo ;)
Na izlazu iz tunela je oko 280.
Avatar
Piquet20
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1596
Pridružen/a: 06 lis 2007, 17:41
Ja sam: Vozač

Post Postao/la Piquet20 »

schuey je napisao/la:kaj nije prosječna brzina 260? na kaj se odnosi točno ovaj podatak?
Najveca prosjecna brzina jednog kruga u F1 iznosi 262.242 km/h. Taj rekord je postavio Montoya 2004. u Monzi. A najveca prosjecna brzina jedne utrke je 242.616 km/h, a datira iz davne 1971. (Gethin u Monzi).
Dakle prosjecna brzina od 260km/h je nezamisliva za vecinu staza, a kamoli za GP Monaca. ;-)


Sto se pak tice max brzine u Monacu - Speed trap iz 2007. (kvalifikacije):
1 Fernando Alonso 289.2 km/h
2 Lewis Hamilton 288.4 km/h
3 Robert Kubica 287.0 km/h
4 Heikki Kovalainen 286.7 km/h
5 Giancarlo Fisichella 286.1 km/h
slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

zanimljivo....znam podatak da najmanju prosječnu brzinu odvežene utrke ikad ima hakkinen i to čini mi se baš u monacu
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Maestro
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1113
Pridružen/a: 18 sij 2008, 20:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernando Alonso
Lokacija: Čapljina City
Kontakt:

Post Postao/la Maestro »

Je li mi netko (Tex) može malo bolje objasniti šta je KERS i koja je točno njegova uloga?
kakav potpis staviti???
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

Maestro je napisao/la:Je li mi netko (Tex) može malo bolje objasniti šta je KERS i koja je točno njegova uloga?


Kinetic Energy Recovery System a.k.a. KERS je sustav za nadoknadu* kinetičke energije. (recovery se može prevesti na više načina. tu bi se mogla upotrijebiti i riječ povrat ili obnavljanje). u f1 će se koristiti sustav koji će pretvarati energiju "izgubljenu" tijekom usporavanja bolida u okretanje zamašnjaka. ta energija će biti na raspolaganju vozaču za ubrzanje. kers će imati maksimalni dozvoljeni kapacitet od 400 kJ po jednom krugu. to je otprilike dovoljno da doda 60 kW (cca 82 ks) u trajanju od 6-7 sekundi. očekuje se da će težina cijelog sustava biti cca 24 kg, ali izgleda da neće biti limita za težinu.

u cestovnim vozilima se kers već koristi, ali obično verzija sa pretvaranjem energije u električnu. to su teži sistemi jer trebaju električni generator i baterije

nadam se da je ovo pomoglo
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

Piquet20 je napisao/la:
schuey je napisao/la:kaj nije prosječna brzina 260? na kaj se odnosi točno ovaj podatak?
Najveca prosjecna brzina jednog kruga u F1 iznosi 262.242 km/h. Taj rekord je postavio Montoya 2004. u Monzi. A najveca prosjecna brzina jedne utrke je 242.616 km/h, a datira iz davne 1971. (Gethin u Monzi).
Morat ću te razočarati ;)

Schumi je 2003. odvozio utrku u Monzi prosječno 247.835km/h :!:
http://f1-facts.com/results/race/2003/31/classification

Znam, znam, dosadan sam...

P.S.
Nikad ne bi pogodili tko drži rekord u top speedu u Monacu :p
Posjedujem velik izbor F1, Moto GP, Le Mans, WSBK, INDY, WRC i ostalih utrka, te nogometnih i hokej utakmica.
Svi zainteresirani za razmjenu nek se jave na pp.
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

sepulctor je napisao/la: Morat ću te razočarati ;)

Schumi je 2003. odvozio utrku u Monzi prosječno 247.835km/h :!:
http://f1-facts.com/results/race/2003/31/classification

Znam, znam, dosadan sam...

P.S.
Nikad ne bi pogodili tko drži rekord u top speedu u Monacu :p
takuma sato?na blef jordan?
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

schuey je napisao/la:
sepulctor je napisao/la: Morat ću te razočarati ;)

Schumi je 2003. odvozio utrku u Monzi prosječno 247.835km/h :!:
http://f1-facts.com/results/race/2003/31/classification

Znam, znam, dosadan sam...

P.S.
Nikad ne bi pogodili tko drži rekord u top speedu u Monacu :p
takuma sato?na blef jordan?
Eh, ak baš hoćeš - pogle ovo http://forum.f1-hr.com/viewtopic.php?t=967
Posjedujem velik izbor F1, Moto GP, Le Mans, WSBK, INDY, WRC i ostalih utrka, te nogometnih i hokej utakmica.
Svi zainteresirani za razmjenu nek se jave na pp.
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

sepulctor je napisao/la:
Piquet20 je napisao/la:
schuey je napisao/la:kaj nije prosječna brzina 260? na kaj se odnosi točno ovaj podatak?
Najveca prosjecna brzina jednog kruga u F1 iznosi 262.242 km/h. Taj rekord je postavio Montoya 2004. u Monzi. A najveca prosjecna brzina jedne utrke je 242.616 km/h, a datira iz davne 1971. (Gethin u Monzi).
Morat ću te razočarati ;)

Schumi je 2003. odvozio utrku u Monzi prosječno 247.835km/h :!:
http://f1-facts.com/results/race/2003/31/classification

Znam, znam, dosadan sam...

P.S.
Nikad ne bi pogodili tko drži rekord u top speedu u Monacu :p


ovako iz glave, rekao bih "jungle boy"
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

zizi je napisao/la: ovako iz glave, rekao bih "jungle boy"
Frank Williams je napisao/la: In qualifying, Nelson Piquet had to brake from 192.6 mph!
Nije jungle boy, ali nije niti daleko ;)

Radi se o 1986., Williams Honda FW11 je bolid.

192.6 mph = 309.9km/h
Posjedujem velik izbor F1, Moto GP, Le Mans, WSBK, INDY, WRC i ostalih utrka, te nogometnih i hokej utakmica.
Svi zainteresirani za razmjenu nek se jave na pp.
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

@ sepulctor

piquet sr.??
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

zizi je napisao/la:@ sepulctor

piquet sr.??
Vjerovao ili ne ;)

Turbo era, radi se o tome, da su zbog suviška snage na većini staza (čak i u Monzi) 1986. koristili puno više krilaca nego u modernije doba, dok na stazama s maximalnim downforceom razlike nema (jer oba bolida koriste maximalnu površinu krilaca), pa zato dobiješ zanimljivu situaciju, da u Monacu starci idu 310km/h (2004. recimo 303km/h), a u Monzi 351km/h (2004. 370km/h).
Posjedujem velik izbor F1, Moto GP, Le Mans, WSBK, INDY, WRC i ostalih utrka, te nogometnih i hokej utakmica.
Svi zainteresirani za razmjenu nek se jave na pp.
f1 champs
Postovi: 147
Pridružen/a: 13 tra 2008, 22:11

Post Postao/la f1 champs »

Evo malo zanimljivosti vezanih uz trenutne snage motora i načine na koje momčadi zaobilaze/koriste pravila o zamrzavanju.
Čini se da svi nekako nalaze dodatnu konjažu u motorima osim Renaulta?


http://www.f1racing.com.hr/index.php?su ... om=&ucat=2&
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

Nekad prije nekih 10 ili 9 godina pa čak i manje, na utrkama na samom startu su se često gasili motori. Uvjek mi je ostalo u glavi slika žalosnog Mike koji je čak i plakao koliko je puta ostao s ugašenim motorom na startu i to dosta puta iz prvog reda. Kasnije se puno puta gasio i Kimiu i još nekim vozačima ali me zanima ako je neko dobro upućen u motore i mehaniku da mi objasni razliku onda i danas i zbog čeg su se ti motori tako gasili (nevjerujem da je svaki put bila greška vozača).
slika
Odgovori