Utrke 2015 - Arhiva-Komentari

Komentiranje utrka, kvalifikacija i ostalih događaja tijekom GP vikenda...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73,luka_kimi

Zaključano
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Kenny »

A i ti si se javio, do prije 2 godine ste svi pljuvali po Vettelu kako čovjek nema pojma da vozi, kako je osvojio 4 prvenstva zbog RBRa, a danas Hamilton vozi još bolji auto i niko se nepita jel on to osvojio zbog Mercedesa

OK desilo se Rosbergu to, ali Hamilton konstantno izgura druge vozače sa staze kad ih prestiže, jer valjda drgačije ni nezna

Nije cmizdrio u Canadi, ali je u Spa cmizdrio, nakon što se on zabio u Rosberga
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la dmarijon »

Da, ali pravit će razliku i kod izgaranja. Ne vjerujem da ima puno veze turbo i ne turbo. Rijedak zrak bit će pravi izazov za "štelovanje" mašine.
p.s. makar ne znam . možda je vidc i u pravu i kod turba to neće radit toliku razliku (napuni ga na silu koliko treba)
Samo neka se trkaju.
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Slash »

Eto, od cijelog svijeta jedino ti vidiš da se u Belgiji se on zabio u Rosberga...

Nađi mi jedan post gdje sam rekao da Vettel nema pojma da vozi. Ja sam ga uz vidca valjda najviše branio prošle se sezone kad su svi govorili da je to ''dokaz'' da je loš. Ova godina je dokaz da je top vozač.

Jesam uživao u Vettelovoj dominaciji? Naravno da ne. Ali nikad nisam osporavao uspjehe. Nitko nikad nije i neće osvojit naslov u nenajboljem bolidu (ili barem izjednačenom) i točka. Logično dakle da je i HAM naslove osvojio zbog Mercedesa jednako kao i Vettel zbog Red Bulla i Schumacher zbog Ferrarija i Alonso zbog Renaulta itd...
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la dmarijon »

Lewis je jednostavno iritantan. I meni i - koliko vidim - puno drugih ljudi. Vettelovi prstići su mi ipak bili nekako simpatično ili iritantno... štreberski, ne ovako iritantni.
iako bi bio sretniji da neko drugi uzme naslov, moram se još jedno složiti - "incident sa kapom je baš potpuno prenapuhan.
Nego, "kapa dole" ( :P ) američkim režiserima (i to baš u americi, ha) jer su nas upravo oni uveli u tu dramaturgiju nakon trke. Konstantno krupni plan boks i oni. Sigurno je i to jako puno utjecalo na dojam nekih.
S druge strane, Hami je na stazi ispao pizda. Negirali to neki ili ne.
Samo neka se trkaju.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la F1NAC »

Slash je napisao/la:Nemrem vjerovat kakvo bespredmetno djetinjasto pljuvanje po trostrukom svjetskom prvaku #-o #-o :roll: .

Baš ste pravi fanovi F1 kad zbog osobne netrpeljivosti sasujete drvlje i kamenje po jednom od tri najbolja vozača današnjice, i jednom od najboljih vozača uopće bez ikakvog suvislog razloga...

''incident'' s kapom je tolko prenapuhan da se to uopće ne može riječima izrazit. LH je njemu bacio kapu: ajde idemo na podij. NR ju je bacio nazad: odjebi nejdem na podij ljut sam na cijeli svijet. i to su obojica tako iskomentirali. samo vi vječni mrzitelji morate pronać neki tobože razlog za kenjažu.

Prvi zavoj, obojica su ušli duboko, LH je s unutarnje strane - njegov je zavoj amen. Ne sjećam se da je on u kanadi 2014 plakao da je NR bio preagresivan a bila je vrlo slična situacija i još nije bilo mokro. NR je bio unutra i doviđenja.

https://www.youtube.com/watch?v=MjlQZkRjDU8
U ovom videu sam ostao jedino impresioniran frajerom koji na glavi nosi brdo pive :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16016
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Cuky »

Kenny je napisao/la:
Cuky je napisao/la:Hulkenbergov auto nije bio na stazi. Bio je na jednom od najsporijih djelova staze parkiran na unutrašnjoj strani u travi. Ericssonov i Kvyatov bolid su bili na stazi na mjestima gdje se ipak postižu veće brzine.
Ericssonov je isto bio na unutarnjoj
Ericssonov je bio na stazi kojom su prolazili bolidi i trakor je morao izaći na stazu. Hulkenbergov je bio na travi, na puno sporijem dijelu staze nego što je bio Ericsson. Kako ne shvaćaš da su potpuno dvije različite situacije kad traktor mora po bolid ić na stazu ili kad ga miče pored staze i to još na unutrašnjem dijelu jednog od najsporijih djelova te iste staze.

Kenny je napisao/la:
Cuky je napisao/la:Ljudi kad izađu na stazu su manja opasnost nego tromi i teški traktor. Kao što si mogao vidjeti, redari su se svaki put kad bi im bolidi prilazili pod VSC-om sklanjali u stranu dok bolidi ne prođu pa bi onda nastavili sa skupljanjem djelova.
Za vozače je sigurnije, ali mislim da nije za ljude koji skupljaju te djelove, ipak moraju stalno pazit na aute koji dolaze do njih, postoji mogućnost da i oni naprave grešku, a onda za njih tu nema spasa
Postoji mogućnost. Ali je opet sveukupno opasnost manja nego kad je traktor na stazi. Prvo, čovjek je puno manji i manja je vjerojatnost da će ga bolid pogodit nego što je to slučaj sa traktorom. Drugo, VSC je i vozači voze smanjenom brzinom što opet smanjuje opasnost i daje više vremena za reakciju i vozaču i čovjeku koji je išao pokupiti djelove.


I još jedna stvar...pravilima je propisano da vozila koja ne sudjeluju u utrci (traktori, kamioni, medicinski automobil...) na stazu smiju jedino kada je utrka pod kontrolom SC-a.
Kenny je napisao/la:
Cuky je napisao/la:Treba im duže da sustignu SC jer je pravilima ograničeno koja im je maksimalna brzina (tj. vrijeme od jedne do druge kontrolne točke brže od kojeg ne smiju ići) što je napravljeno kako bi se spriječilo da vozači jure iza SC-a (ili ispred njega ako su prošli izlaz boksova prije SC-a) kako bi stekli prednost. SC je na stazi da se vožnja uspori, a onda njihova jurnjava nema logike.
pa mogu im dat da voze brže u sektorima u kojima nije slupan auto, ili šta već
Vremena su unaprijed određena i ipak nema smisla za stotine različitih mogućnosti izračunavati vremena jer ne možeš prije utrke znati gdje će se, kako i na koji način netko razbiti. Zato bez obzira na to gdje je nezgoda vremena su im uvijek ista kad je SC na stazi.

Ljudi se žale da je F1 prekomplicirana, ti si ako se ne varam među njima, a evo upravo si predložio da još više zakompliciraju stvari jer ti se ne sviđa da im treba krug-dva da se poslože iza SC-a
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16016
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la Cuky »

kako nema puno veze turbo i ne turbo? Bez turba imaš zrak na pritisku na kojem jest...što na većim nadmorskim visinama znači rijeđi zrak, puno manje kisika i veliki gubitak snage. Sa turbom ionako reguliraš pod kojim pritiskom zrak ulazi u motor bio ti na 0m visine ili na 2km visine. Razlike opet ima, ali je daleko daleko manja nego bez turba.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Kenny »

Cuky je napisao/la:Ericssonov je bio na stazi kojom su prolazili bolidi i trakor je morao izaći na stazu. Hulkenbergov je bio na travi, na puno sporijem dijelu staze nego što je bio Ericsson. Kako ne shvaćaš da su potpuno dvije različite situacije kad traktor mora po bolid ić na stazu ili kad ga miče pored staze i to još na unutrašnjem dijelu jednog od najsporijih djelova te iste staze.
Istina
Cuky je napisao/la:Postoji mogućnost. Ali je opet sveukupno opasnost manja nego kad je traktor na stazi. Prvo, čovjek je puno manji i manja je vjerojatnost da će ga bolid pogodit nego što je to slučaj sa traktorom. Drugo, VSC je i vozači voze smanjenom brzinom što opet smanjuje opasnost i daje više vremena za reakciju i vozaču i čovjeku koji je išao pokupiti djelove.



I još jedna stvar...pravilima je propisano da vozila koja ne sudjeluju u utrci (traktori, kamioni, medicinski automobil...) na stazu smiju jedino kada je utrka pod kontrolom SC-a.
Ako vozač ima vremena za reagirat ako vidi čovjeka na stazi onda jednako tako ima vremena i da reagira dok je traktor na stazi

Cuky je napisao/la:Vremena su unaprijed određena i ipak nema smisla za stotine različitih mogućnosti izračunavati vremena jer ne možeš prije utrke znati gdje će se, kako i na koji način netko razbiti. Zato bez obzira na to gdje je nezgoda vremena su im uvijek ista kad je SC na stazi.

Ljudi se žale da je F1 prekomplicirana, ti si ako se ne varam među njima, a evo upravo si predložio da još više zakompliciraju stvari jer ti se ne sviđa da im treba krug-dva da se poslože iza SC-a
Nisi me shvatio dok je SC na stazi ako je nesreća u 1 sektoru, onda neka imaju vrjeme kojim moraju proć u njemu, a 2 i 3 sektor neka stisnu gas da što prije stignu SC, a ne na kraju da imamo par grupa vozača što se zna desit
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la F1NAC »

Dmarijon hodi tamo na 2 km pa provaj vidit kako gre disanje :D dal ces strgat :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16016
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Cuky »

ova prva dva dijela ja šumom a ti drumom tako da više neću nastavljat tu raspravu...

Što se zadnjeg tiče, to ne funkcionira tako. Nije određeno po 3 mjerna sektora koja imamo na livetimingu za vremena u treninzima, kvalama i slično zato jer bi onda vozač mogao juriti kroz cijeli sektor i onda na kraju nagazit na kočnicu da ne dođe prije vremena do kraja sektora. Opet se pobija smisao SC-a, a to je da se utrka neutralizira. Zato im se gleda vrijeme po onim kontrolnim sektorima koji su parsto metara dugački svaki i kojih ima 20-ak (negdje više, negdje manje) na stazi.

I gdje si vidio da imamo par grupa vozača? Pa SC se vozi stazom dok se svi ne skupe iza, propuste zaostale i kad zaostali odmaknu nekoliko zavoja dalje onda SC ode natrag u boks.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Kenny »

Cuky je napisao/la:ova prva dva dijela ja šumom a ti drumom tako da više neću nastavljat tu raspravu...

Što se zadnjeg tiče, to ne funkcionira tako. Nije određeno po 3 mjerna sektora koja imamo na livetimingu za vremena u treninzima, kvalama i slično zato jer bi onda vozač mogao juriti kroz cijeli sektor i onda na kraju nagazit na kočnicu da ne dođe prije vremena do kraja sektora. Opet se pobija smisao SC-a, a to je da se utrka neutralizira. Zato im se gleda vrijeme po onim kontrolnim sektorima koji su parsto metara dugački svaki i kojih ima 20-ak (negdje više, negdje manje) na stazi.

I gdje si vidio da imamo par grupa vozača? Pa SC se vozi stazom dok se svi ne skupe iza, propuste zaostale i kad zaostali odmaknu nekoliko zavoja dalje onda SC ode natrag u boks.
Ja pričam samo o pravom SCu da bi se stebali brže iza njega skupit. Sjećam se da je Kimi na jednoj utrci pitao jel se smije približit ovima od ispred i nije smjeo, a mislim da je bio tada pravi SC i da nakon što je otišao SC sa staze nisu se svi približili vodećima
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16016
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Cuky »

Pa i ja pričamo o SC-u...pisalo je SC, a ne VSC. Pravila su što se tiče vremena po određenom dijelu staze brže od kojeg ne smiju ić ista i kad je SC i kad je VSC. Razlika je u tome što je SC osjetno sporiji od tih vremena pa mu se vozači koji su zaostali uspiju približiti, dok pod VSC pravilima svi vozači moraju voziti po tim vremenima i u teoriji nebi trebalo biti dobitnika i gubitnika, tj. razmaci se nebi trebali mijenjati.

Ako je SC na stazi krug ili dva normalno da se nekad dogodi da se ne stignu svi približit ako su veći zaostatci, a pogotovo ako dio vozača ode u boks, a dio ostane na stazi. U slučajevima kada većina ode u boks SC se zaustavi i čeka dok onaj koji je u vodstvu stigne iza njega. Kimi je pitao smije li se približit i to je smio. Ono što nije smio je voziti brže nego što mu je dopušteno, a što je on htio napraviti kako bi ih brže sustigao.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la speedy56 »

Samo mala opaska, Raikkonen je pitao dali može proći ove ispred sebe jer su bili (pre)spori iza SC-a. (ako si mislio na taj team radio, ne sjećam se da je bio još koji tokom ove sezone, barem ne u prijenosu)
The safety car is called out for Marcus Ericsson’s spin, but Ferrari’s Kimi Raikkonen doesn’t think Sauber’s Felipe Nasr is doing enough as the restart approaches...
“Can I pass these people, because they are not even trying to catch the safety car?”
To je bilo u Maleziji
slika
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la Toon »

Turbo - da se nadovežem osim što je u prednosti i to velikoj u odnosu na običan motor (mislim da sam negdje nekad čuo/pročitao da je otprilike na svakih 300-400 metara gubitak kod običnih motora oko 3%) čak dolazi i do malog poboljšanja performansi zbog manjeg pritiska zraka na ispuhu - ništa revolucionarno ali i to da se zna. Kratko i jasno: turbo motori neće doživjeti pad performansi zbog nadmorske visine, obični bi doživjeli drastičan pad.
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la dmarijon »

F1NAC je napisao/la:Dmarijon hodi tamo na 2 km pa provaj vidit kako gre disanje :D dal ces strgat :D
:D da ča, orko dindio. Kad ne dišem na turbo.

Ok, sad mi je jasnije to s turbom. u biti, skroz je logično, samo nisam o tome prije razmišljao.
Al svejedno, trebat će ih opet pretpostavljam naštelat (još više zraka u odnosu na gorivo) ? Ako da, ovisi tko će taj poso bolje izvest
Samo neka se trkaju.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16016
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la Cuky »

Pa i neće trebati...jer turbo zrak uvijek u motor ubacuje u količini koja ovisi o brzini vrtnje, a određena je dizajnom turba. Na manjim okretajima motora ubacuje manje zraka, na većim okretajima više...ali je ta količina uvijek ista za određeni broj okretaja neovisno o vanjskim prilikama (pod ista se razumije da postoji varijacija od +/- nekoliko % jer ipak sve oko nas nije idealno i uvijek postoje manje varijacije zbog npr. prljavog filtera, muhe koja je usisana zajedno sa zrakom i sl. ali sve je to zanemarivo)
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la dmarijon »

Da, ali i atmosferski ubacuje istu količinu... sad nagađam, ali čini mi se da je problem u "rijeđem" zraku što je ... lošiji. Manje iskoristiv u odnosu na količinu
Samo neka se trkaju.
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la zizi »

dmarijon je napisao/la:Da, ali i atmosferski ubacuje istu količinu... sad nagađam, ali čini mi se da je problem u "rijeđem" zraku što je ... lošiji. Manje iskoristiv u odnosu na količinu
gubitak snage na 2400 mnm je cca 24 % za motor s unutarnjim sagorijevanjem bez turbine (u odnosu na razinu mora). pošto naši ljubimci imaju turbine i to bez ogranjčenja tlaka turbine, visina im ne bi trebala smetati. električni motor ne osjeća nadmorsku visinu, tako da ne bi trebalo biti nekog značajnog gubitka snage.

glede aerodinamike, treba imati u vidu da osim "downforce"-a, s nadmorskom visinom opada i "drag", pa se te dvije stvari međusobno poništavaju
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16016
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la Cuky »

dmarijon je napisao/la:Da, ali i atmosferski ubacuje istu količinu... sad nagađam, ali čini mi se da je problem u "rijeđem" zraku što je ... lošiji. Manje iskoristiv u odnosu na količinu

Atmosferski ne ubacuje istu količinu, količina zraka koju atmosfersku ubaci ovisi o tome koliko ga uspije zahvatiti sa svojim usisom. Što je manji tlak zraka oko automobila/bolida to je i manji tlak zraka koji ulazi u motor. Kod turbo motora kompresor je tu da taj rijeđi zrak sabije tako da ono što dođe do cilindara bude na tlaku za koji je motor dizajniran.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la dmarijon »

Baš me zanima da li bi prihvatili VN Meksiko da su još atmosferski motori :)
Samo neka se trkaju.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la F1NAC »

zizi je napisao/la:
dmarijon je napisao/la:Da, ali i atmosferski ubacuje istu količinu... sad nagađam, ali čini mi se da je problem u "rijeđem" zraku što je ... lošiji. Manje iskoristiv u odnosu na količinu
gubitak snage na 2400 mnm je cca 24 % za motor s unutarnjim sagorijevanjem bez turbine (u odnosu na razinu mora). pošto naši ljubimci imaju turbine i to bez ogranjčenja tlaka turbine, visina im ne bi trebala smetati. električni motor ne osjeća nadmorsku visinu, tako da ne bi trebalo biti nekog značajnog gubitka snage.

glede aerodinamike, treba imati u vidu da osim "downforce"-a, s nadmorskom visinom opada i "drag", pa se te dvije stvari međusobno poništavaju
da tako da nebi trebalo bit cudno ukoliko se vidi vise krila
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Dani
Legenda
Legenda
Postovi: 5675
Pridružen/a: 28 svi 2007, 11:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona
Lokacija: Zagreb, Maximir

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Dani »

Williams je još jednom pokazao da nema mercedes pod poklopcem, da bi bio prosječna ekipa, lošiji od saubera. Na kaj je spala ova ekipa.
Biti drugi znači biti prvi među gubitnicima. Ayrton Senna.

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la F1NAC »

imaju sreće da Red Bull ima Renault i da FI nije imala B spec od pocetka. Najjace mi je da su nedavno izjavili da su napravili odjeljak u momcadi koji se bavi razumijevanjem i poboljsavanjem ucinka bolida u mokrim uvjetima. Prva prava skoro kišna trka odu iz trke :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: VN SAD, Circuit of The Americas, 23/24/25 Listopad 2015

Post Postao/la Kenny »

Dani je napisao/la:Williams je još jednom pokazao da nema mercedes pod poklopcem, da bi bio prosječna ekipa, lošiji od saubera. Na kaj je spala ova ekipa.
A koliko oni imaju love, akoliko vodeći?
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Meksika - Autodromo Hermanos Rodriguez, 30/31. Listopad/1. Studeni

Post Postao/la dmarijon »

U svakom slučaju, zanimljivo.

Paddy Lowe, Executive Director (Technical)
The circuit layout is an interesting one, with long straights but almost exclusively low-apex-speed corners. Top speeds will be amongst the highest of the season - despite more downforce being required than at Monza, for example. This is aided by the altitude of Mexico City which, at over 2,000 metres, reduces drag effect. The rarefied air density will all make cooling a challenge, and also means the turbocharger compressor must work harder in order to deliver equivalent power output to sea level. With a freshly laid track surface also to consider, it will be interesting to see how the cars behave and how the order plays out. We're all excited to be tackling the circuit and keen to leave our mark on another historic Grand Prix venue. I was actually working at the last Mexican Grand Prix in 1992 and one thing that stands out from my memories of previous races there is the enthusiasm of the spectators. This is a country with a great racing heritage, so fingers crossed we can put on another spectacular show!”

Yasuhisa Arai, Honda R&D senior managing officer - chief officer of motorsport
Plus, the turbocharger must work harder to maintain its usual output due to the increase in altitude, to push more air to the engine. Energy management will also be difficult, as the track consists of long straights and tight corners.

Nick Chester, Technical director
“There’s one very notable factor about the location of the Mexican Grand Prix and that’s the altitude. Mexico City is located at over 2200 metres and surrounded by mountains, some over 5000 metres. The altitude of the track means less dense air. Previously, with naturally aspirated engines, the air density would make quite a difference to engine power, but turbo-charged engines are less affected by this due to their forced induction. The current generation Formula 1 cars also have electrical power deployment, with the energy recovery and subsequent deployment not susceptible to air density variation. The altitude isn’t only relevant to engine performance however, there is also cooling and aerodynamics to consider. The less dense air provides less downforce and drag than we would produce at sea level. Because of this we could see some pretty fruity speeds along the start-finish straight. Less dense air also means you can’t cool everything you want to be cooled as well as would be the case at lower ground levels.
Samo neka se trkaju.
Zaključano