Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16015
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la: 24 stu 2020, 22:30
Cuky je napisao/la: 24 stu 2020, 22:09

Ako se ne varam, ovo su kompletni operativni troškovi momčadi za sezonu, a ne samo razvoj šasije. Ne miješati kruške i jabuke
Samo za sasije Caki
Ti nemaš pojma što su operativni troškovi vidim ja.

To su budžeti, kako si napisao u jednom postu EXCLUDING ENGINES ali se odnosi na kompletne troškove momčadi, dakle:
- R&D
- proizvodnju bolida
- plaće osoblja
- smještaj osoblja
- putovanja na utrke
- trošak na PR evente
- ako imaju kakve legalne poslove (sudovi i sl)
- sve što sam još zaboravio

.. a ne samo šasija kako si ti naveo.

Piše ti lijepo "Team budget", a ne "chasis budget"

popeye je napisao/la: 24 stu 2020, 23:32
Cuky je napisao/la: 24 stu 2020, 22:09 ...
evo Caki kad moram i ovo vaditi

Uzalud ti kad ne shvaćaš što piše u tome što vadiš
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

joj Caki pa normalno da se na sve to odnosi ali ja sam ti odgovarao na tvoje da je i motor ukljucen kad nije
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16015
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

sad si počeo i meni riječi ubacivati koje nisam rekao. Ti si rekao da je to samo za šasiju, ja sam ti napisao da nije:
Cuky je napisao/la: 24 stu 2020, 22:09 Ako se ne varam, ovo su kompletni operativni troškovi momčadi za sezonu, a ne samo razvoj šasije. Ne miješati kruške i jabuke
Ni u jednom momentu nisam spomenuo razvoj ili kupnju PU
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

"kompletni operativni troškovi"

mislio sam da si mislio i na motore

okej ako nisi
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16015
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

ti si napisao da su to budžeti samo šasije bez motora, ja sam se na to nadovezao da to nije samo za šasiju nego sveukupni budžet koji imaju za sezonu.


Da se vratimo na novosti:

jedna od stvari koja se uvodi kao rezultat FIA-e i FIM-a je ta da će od 2022. sve staze koje organiziraju F1 i MotoGP morati imati svjetlosne panele za signalizaciju zastava i uvjeta na stazama (kao što se u F1 koristi već godinama), dok će od 2023. to isto morati imati i sve staze koje organiraju FIA WEC, WSBK te FIM Endurance World Championship. Navedene staze morati će imati instalirane T1 ili T2 homologirane svjetlosne signale.

Od 2023. sve FIA Grade 1 i Grade 2 staze na kojima se održava bilo koje FIA sankcionirano prvenstvo morati će imati instalirane T2 panele, dok će od 2024. i sve FIA Grade 3 staze morati imati instalirane svjetlosne panele kada se održavaju FIA-ina prvenstva, ali u ovom slučaju mogu biti i T3 specifikacije.

https://www.motogp.com/en/news/2020/11/ ... cks/359444
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 26 stu 2020, 22:23 ti si napisao da su to budžeti samo šasije bez motora, ja sam se na to nadovezao da to nije samo za šasiju nego sveukupni budžet koji imaju za sezonu.
pa napiso si R&D i proizvodnja sasije ja kad sam reko za sasiju to se sve tu podrazumeva kao i plate svima. nema veze nismo se razumeli

slika
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 09:31 pa napiso si R&D i proizvodnja sasije ja kad sam reko za sasiju to se sve tu podrazumeva kao i plate svima. nema veze nismo se razumeli

slika
I obojca ste u krivu jer se ni u jednoj firmi cijeli budget ne odnosi samo na operativni budget nego i kapitalni i stvar je puno kompleksnija nego sto ti grafovi prikazuju i statistike pokazuju. Vecina tih brojeva je aproximacija / procjena.

A cijela rasprava je krenula od cinjenice. Da RB grupa, imho, trosi najvise novaca na razvoj sasije. I ima najvise ljudi kojima je fokus na sasiji. Zapravo u RB je jedino fokus na sasiji i aero djelu bolida.
Ferrari, Mercedes i Renault imaju ljude koji "rade" i na motoru i dobar dio novaca takodjer odlazi na taj dio. (Place, rnd, materijal, oprema itd).

RB ima dvije momcadi koje usko suradjuju i djele resurse i naucene stvari. To je cinjenica.
Kako ti to zelis shvatiti i obrnuti je iskljucivo na tebi.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

zonelsk ako ti meni dokazes da 480 zaposlenih u Toro Rosu radi na razvoju RB16 a ne na AT01 ja cu ti onda reci imas pravo.

i na kraju krajeva ne znam ni zasto je to bitno kad je ovde stvar u motoru koji RB nema para razvijati i to su 100 puta ponovili. Pa nije valjda da si ti pametniji od njih i da znas kojim novcem oni raspolazu i kolko stvarno treba za takav poduhvat i sta sve treba. Mislim glupo je meni o tome raspravljati sa tobom kad znam da nisi kompetentan.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 14:07 zonelsk ako ti meni dokazes da 480 zaposlenih u Toro Rosu radi na razvoju RB16 a ne na AT01 ja cu ti onda reci imas pravo.

i na kraju krajeva ne znam ni zasto je to bitno kad je ovde stvar u motoru koji RB nema para razvijati i to su 100 puta ponovili. Pa nije valjda da si ti pametniji od njih i da znas kojim novcem oni raspolazu i kolko stvarno treba za takav poduhvat i sta sve treba. Mislim glupo je meni o tome raspravljati sa tobom kad znam da nisi kompetentan.
Ako ti smatras da TR r'n'd ne razvije nesto dobro i to zavrsi na nekom RB bolidu, znas jako malo ocito. Drugo, TR razvija / trenira inzenjere, vozace i managere da jednog dana doprinesu prvoj RB momcadi. A to sve ima svoju cijenu. Tako da da. Uvjeren sam da ako kazem da RB ima velike koristi od TR sam u pravu. Samim time, ima prednost u razvoju sasije ispred Mercedesa i Ferrarija.

Zalosno je da "tvoju" momcad poznajem vise od tebe.

Upravo si rekao ono sto je jakooo bitno. Nemaju para (ili ne zele dati, koga briga). Nema ni Haas, nema ni Alfa, pa ne kukaju i traze da se zamrzne nesto, eto da bi oni bili prvaci. RB ili nek kupi motor, ili nek razvije svioj motora, ili nek nadje nekoga ko bude razvio svoj motor.
Ali netreba zaljepiti pljusku Ferrariju, Renaultu, i Mercedesku koji su lulozili ogromne novce u motro i od toga ima (valjda) neke korisiti.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

i po istoj matrici ja mogu tvrditi da Has i Alfa Romeo rade za Ferari sasiju

kao i Racing Point i Vilijams za Mercedes.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

zonelsk je napisao/la: 27 stu 2020, 14:16

Upravo si rekao ono sto je jakooo bitno. Nemaju para (ili ne zele dati, koga briga). Nema ni Haas, nema ni Alfa, pa ne kukaju i traze da se zamrzne nesto, eto da bi oni bili prvaci.
Cekaj mislis da Gin Has to ne zeli? Da Zak Braun to ne zeli? nemoj me sad terati da nalazim citate

Has koji dolazi iz Nascara gde uredno pobedjuje doso u F1 da prodaje dupe

__________________________
imali smo u proslosti slucaj kad je TAG placao Porseu da radi motor za McLaren. I to bi RB mogao placati japancima u Sakuri. Ali problem je sto se Honda okrece elektrifikaciji i sve resurse usmerava ka tome. Da li ti je sad malo jasnije. a drugog proizvodjaca je nemoguce naci jer niko nece da ulaze u ove motore.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 14:16 i po istoj matrici ja mogu tvrditi da Has i Alfa Romeo rade za Ferari sasiju

kao i Racing Point i Vilijams za Mercedes.
Nitko nema tako dobar odnos kao RB i TR, niti imaju identicnog vlasnika koji iz iste kase placa obje momcadi.
Ponovit cu ti opet, ako stvarno da Ferrari ima isti odnos sa Haasom ili AR, smatram da znas jako malo i F1.

Haas cak ni ne proizvodi svoje djelove, samo crta i Dalara ih radi za njih. Od Ferrarija kupuju sve sto mogu, a ne da razvijaju neke za njih.
Bilo je price di se iz Ferrarija prelazilo u AR pa natrag, ali to je jako malo u odnosu na RB-TR.
Ferrari i AR uopce namaju istog vlasnika, a vjerojatno niti iste interese.

Williams je u takvom rasulu da nisam siguran da stignu biti razvojni poligon za Mercedes.
RP je doslovce kupio proslogodisnjih Mercedesov bolid jer nije htio razvijati nista. Oni omaju skroz druge planove nego to ima TR.

I nakon svega recenog.
Cak i da recimo uzmemo primjer Ferrari - Alfa Romeo i kazemo da imaju identican odnos kao RB i TR.

Oni razvijaju dvije stvari motor i sasiju. RB momcadi samo sasiju. I njima je 24 sata na dam samo sasija u glavi.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

zonelsk je napisao/la: 27 stu 2020, 15:06
popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 14:16 i po istoj matrici ja mogu tvrditi da Has i Alfa Romeo rade za Ferari sasiju

kao i Racing Point i Vilijams za Mercedes.
Nitko nema tako dobar odnos kao RB i TR, niti imaju identicnog vlasnika koji iz iste kase placa obje momcadi.
Ponovit cu ti opet, ako stvarno da Ferrari ima isti odnos sa Haasom ili AR, smatram da znas jako malo i F1.
nemaju odnos, eto slucajno su u Alfi dva Ferarijeva vozaca i slucajno je glavnog sponzora postavio Fijat. i slucajno ce u Has Mik Sumaher.
Haas cak ni ne proizvodi svoje djelove, samo crta i Dalara ih radi za njih. Od Ferrarija kupuju sve sto mogu, a ne da razvijaju neke za njih.
e to ti ne znas da li oni usput testiraju nesto u nekoj trci za ferari. ja znam kad je prosle godine racing point u trkama testirao za mercedes motore pa su se dimili.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 15:14
zonelsk je napisao/la: 27 stu 2020, 15:06
popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 14:16 i po istoj matrici ja mogu tvrditi da Has i Alfa Romeo rade za Ferari sasiju

kao i Racing Point i Vilijams za Mercedes.
Nitko nema tako dobar odnos kao RB i TR, niti imaju identicnog vlasnika koji iz iste kase placa obje momcadi.
Ponovit cu ti opet, ako stvarno da Ferrari ima isti odnos sa Haasom ili AR, smatram da znas jako malo i F1.
nemaju odnos, eto slucajno su u Alfi dva Ferarijeva vozaca i slucajno je glavnog sponzora postavio Fijat. i slucajno ce u Has Mik Sumaher.
Haas cak ni ne proizvodi svoje djelove, samo crta i Dalara ih radi za njih. Od Ferrarija kupuju sve sto mogu, a ne da razvijaju neke za njih.
e to ti ne znas da li oni usput testiraju nesto u nekoj trci za ferari. ja znam kad je prosle godine racing point u trkama testirao za mercedes motore pa su se dimili.
Pa ja nisam rekao da nemaju odnos, ako odbijas citati sto pise.

Samo kazem da takav odnos je zanemariv za onakav kakav imau RB i TR.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

ne bih rekao da je bas zanemariv jer Ferari ima dva B tima i Mercedes isto dva a RB samo jedan.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2905
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Vuksa_KC »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 15:39 ne bih rekao da je bas zanemariv jer Ferari ima dva B tima i Mercedes isto dva a RB samo jedan.
Zanemariv je u odnosu na vezu kakvu RB i AT imaju koji nisu samo trgovinski kao u slučaju Ferrarija i Mercedesa i njihovih "satelita".

To što im juniori voze u tim momčadima vrlo vjerojatno padne neki popust na motore ili dijelove, tj. ništa više od obične razmjene novca.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

ne bih rekao da su samo trgovinski jer itekako oni testiraju odredjene delove za njih. to je opste poznato.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16015
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

kako testiraju djelove za njih?? Alfa ima totalno drukčiji koncept bolida, počevši od vrha nosa pa sve do kraja stražnjeg krila, dok Haas koristi prošlosezonske djelove za ono što se smije + neke nove ako slučajno moraju zbog kompaktibilnosti sa motorom i/ili mjenjačem.
popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 16:27 ne bih rekao da su samo trgovinski jer itekako oni testiraju odredjene delove za njih. to je opste poznato.
dokazi?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

eh Caki ti ako to ne znas... ja sad trebam kopati citate a to svi znaju


evo samo jedan tekst na prvu sto sam nasao

Where is Formula 1 Heading With Clone Cars and B Teams?
https://www.essentiallysports.com/where ... d-b-teams/

The close technological collaboration gives a lot of leverage to the bigger teams

drugi

Renault concerned about F1 'B-teams'

Renault team principal Cyril Abiteboul has expressed his concern at the growing number of "B-teams" on the Formula 1 grid.

A B-team in this instance is a team that has strong links with a top team, with a good example being the relationship that exists between Ferrari and Haas.

Haas was the first team to benefit from a rule change that meant that more parts could be bought from other teams than they could before.

This new regulation meant that Haas could not only buy the engine and gearbox from Ferrari, they could also use the same suspension as the Scuderia. There are what are known as 'listed parts', which the teams must design and build in-house. However, any items that do not fall under this list can be outsourced to another manufacturer.

Due to the success of this relationship, it has become increasingly popular. For example, Red Bull and Toro Rosso are working more closely than ever before this season, and world-champions Mercedes linking up with Racing Point.

However, Abiteboul has claimed that this is very damaging to the development of Renault, who are midway through their six-year plan to return to the front of the grid.

"It looks like you will soon be unable to win races if you do not have a B-team. We see this as a serious problem that needs to be recognized by the FIA. We do not want to be part of such a Formula 1," Abiteboul told Auto Motor und Sport.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

op op Ferari sada podrzava zamrzavanje motora =D>
Ferrari sada podržava zamrzavanje razvoja motora od 2022. jer je dogovoreno ranije uvođenje novog pravilnika za motore

Ferrari je promijenio svoj stav po pitanju zamrzavanja razvoja motora od 2022. te bi sada podržali taj prijedlog jer je dogovoreno ranije uvođenje novog pravilnika za motore.

F1 već neko vrijeme razmišlja o uvođenju zamrzavanja razvoja motora od 2022., a cijelu ‘priču’ je pokrenuo Hondin najavljeni izlazak iz sporta poslije završetka naredne sezone.

Red Bull želi nastaviti koristiti Hondine motore nakon 2021. tako što bi preuzeli njihovo intelektualno vlasništvo, ali im je za to potrebno da Formula 1 zamrzne razvoj pogonskih jedinica, jer austrijska ekipa nema kapacitete da se natječe u razvoju motora sa ostalim proizvođačima.

Mercedes je od početka bio za ovu opciju, ali su se Renault i Ferrari protivili. Međutim, Ferrari je nakon posljednjih razgovora sa F1, FIA-om i ostalim proizvođačima odlučio promijeniti svoj stav. Šef talijanske ekipe Mattia Binotto je otkrio da bi podržali zamrzavanje razvoja motora, s obzirom da je dogovoreno ranije uvođenje novog pravilnika za pogonske jedinice. Prvobitno je bilo planirano da se 2026. uvedu novi motori, ali to će se sada desiti 2025.

“Već postoje pravila koja omogućuju Red Bullu da ima rješenje, a možda bi ih mogao opskrbljivati i drugi proizvođač. Shvatamo da oni žele nastaviti koristiti Hondine motore u budućnosti. U posljednjih nekoliko dana smo imali sastanke sa F1 i FIA-om. Ferrari razumije situaciju.”

“Podržavamo (zamrzavanje razvoja motora) u pokušaju da predvidimo zamrzavanje razvoja motora za jednu sezonu, godinu dana, jer bi to značilo da predviđamo nova pravila za pogonske jedinice od 2025.”

“Razumijemo i shvatamo situaciju. Ovo nije prvi put da Ferrari reagira razumno u tom smislu. Podržat ćemo razvoj motora jer očekujemo da će se nova pravila uvesti godinu dana ranije,” rekao je Binotto.

Binotto naglašava da performanse pogonskih jedinica moraju biti podjednake kako bi se zamrznuo razvoj. Trenutno to nije slučaj.

“Razgovaramo sa FIA-om i F1 o tome da li trebamo uvesti neki mehanizam ujednačavanja performansi motora u slučaju da je jedan proizvođač u velikom zaostatku za drugim.”

“Takvi detalji će biti jako važni ako planiramo na 3 godine zamrznuti razvoj motora.”

Binotto kaže da Formula 1 do sredine slijedeće godine mora imati okvirnu predstavu novih pravila za pogonske jedinice.

“Kako bismo 2025. imali novi format pogonskih jedinica, do sredine slijedeće godine moramo odrediti pravila. Mislim da će te pogonske jedinice biti znatno drugačije od današnjih, jer tu postoje, barem sa Ferrarijeve tačke gledišta, važni ciljevi koji se moraju postaviti.”

“Mislim da te nove pogonske jedinice moraju koštati 50% manje od današnjih. Moramo postaviti ciljeve i što se tiče CO2 ‘otiska’. Moramo biti proaktivni. F1, FIA i svi proizvođači moraju sarađivati kako bismo uskoro definirali pravila. To će odrediti budućnost Formule 1 od 2025. do 2030.”
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 18:00 eh Caki ti ako to ne znas... ja sad trebam kopati citate a to svi znaju


evo samo jedan tekst na prvu sto sam nasao

Where is Formula 1 Heading With Clone Cars and B Teams?
https://www.essentiallysports.com/where ... d-b-teams/

The close technological collaboration gives a lot of leverage to the bigger teams

drugi

Renault concerned about F1 'B-teams'

Renault team principal Cyril Abiteboul has expressed his concern at the growing number of "B-teams" on the Formula 1 grid.

A B-team in this instance is a team that has strong links with a top team, with a good example being the relationship that exists between Ferrari and Haas.

Haas was the first team to benefit from a rule change that meant that more parts could be bought from other teams than they could before.

This new regulation meant that Haas could not only buy the engine and gearbox from Ferrari, they could also use the same suspension as the Scuderia. There are what are known as 'listed parts', which the teams must design and build in-house. However, any items that do not fall under this list can be outsourced to another manufacturer.

Due to the success of this relationship, it has become increasingly popular. For example, Red Bull and Toro Rosso are working more closely than ever before this season, and world-champions Mercedes linking up with Racing Point.

However, Abiteboul has claimed that this is very damaging to the development of Renault, who are midway through their six-year plan to return to the front of the grid.

"It looks like you will soon be unable to win races if you do not have a B-team. We see this as a serious problem that needs to be recognized by the FIA. We do not want to be part of such a Formula 1," Abiteboul told Auto Motor und Sport.
Upravo si dokazao sto? da momcadi kupuju djelove?

Opce poznata je stvar da tvornicke momcadi prodaju djelove. Ferrari Haasu i AR, a Mercedes TR. Sto je i legalno i dozvoljeno. Mercedes ili Ferrari nesto razviju (sami) i onda prodaju u manje teamove, da vrate dio ulozenog, a manji teamovi ne morajui trositi pare i ljude na RND.

Ono sto je sporno je cijena (di se recimo McLaren i Renault bune). Jer, karikiram - RP dobije bolid za 50milijuna eura, jer ga je kupio od Mercedesa (proslogodisnji bolid) a jednako je brz kao McLarenov koji je ulozio iste pare ali i vrijeme i trud, i ljude.
Ali mi ne pricamo o tom problemu.

Pricamo da TR ne kupuje djelove od RB. TR ne kupuje ljude i vozace od RB, TR ne kupuje opremu od RB. Sve to dobiva besplatno. I ono kaj ti pokusavam reci, ono sto TR razvije ili napravi, a dobro je ide prema RB, takodjer besplatno. Zbog toga sto TR moze reciklirati velik broj djelova koje je napravio ili dizajnirao RB ostaje im dosta vremena i resursa da se pozabave stvarima koje ce testirati i razviti za RB.

Takvu vezu na gridu nema nitko osim ta dva tima.

A ti ja sve vise i vise mislim da neznas o cem pricas kad se dotaknemo f1 teme. Jer kaze, netko tko pono prati RB poput tebe. Ovo bi trebao znati.
Ili mozda znas, ali ne zelis priznati.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

I ono kaj ti pokusavam reci, ono sto TR razvije ili napravi, a dobro je ide prema RB
hehe samo sto mi to jos nisi dokazao. svaki tim mora sam dizajnirati delove "sa liste" a one koji nisu na listi moze kupiti od drugog tima (to su motor, menjac, ovjes...)

ti kazes toro rosovi inzenjeri rade na RB sasiji. okej a ko onda radi na alfataurijevoj sasiji? kazes imaju viska vremena da rade na obe, okej ali daj neke dokaze. isto i ja mogu tvrditi da Hasovi inzenjeri dizajniraju Ferarijevu sasiju ali nemam dokaze :)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 22:02
I ono kaj ti pokusavam reci, ono sto TR razvije ili napravi, a dobro je ide prema RB
hehe samo sto mi to jos nisi dokazao. svaki tim mora sam dizajnirati delove "sa liste" a one koji nisu na listi moze kupiti od drugog tima (to su motor, menjac, ovjes...)

ti kazes toro rosovi inzenjeri rade na RB sasiji. okej a ko onda radi na alfataurijevoj sasiji? kazes imaju viska vremena da rade na obe, okej ali daj neke dokaze. isto i ja mogu tvrditi da Hasovi inzenjeri dizajniraju Ferarijevu sasiju ali nemam dokaze :)
Evo tebe opet u najblistavijem izdanju.
Ti prozvas nekoga da je nesto napisao bez dokaza? :lol: Malo ranije te je Cuky zamolio da dokazes di to netko testira djelove za Ferrari pa si poslaqo neki glupi clanak za kupovinu djelova....Tipcno za tebe.

Ja nisam nigdje rekao da rade na RB sasiji. Ili sta god tebi taj termin znacio. Necu ti vise ponavljati sto sam napisao. Mozes procitati ponovno ako sporje kopcas. Ali ti necu dozvoliti da ponovno stavljas mi rjeci u usta.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

okej onda da zavrsimo nit ja vama moram nesto dokazivati nit vi meni

slika
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 27 stu 2020, 22:39 okej onda da zavrsimo nit ja vama moram nesto dokazivati nit vi meni

slika
Nit ce itko s tobom normalno razgovarati. Jedini ti uvjek stvaras porbleme, mozda da se zapitas sto je stime?
I like to race, not to do laps alone.
Zaključano