F1 Volan

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Fuc-Q
Postovi: 7
Pridružen/a: 12 lip 2006, 16:04

F1 Volan

Post Postao/la Fuc-Q »

da li netko ima neke slike, text ili zna kako je rijesen prenos okreta s volana na tockove.
Avatar
sale
Site Admin
Site Admin
Postovi: 6074
Pridružen/a: 28 kol 2003, 12:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Kontakt:

Post Postao/la sale »

Evo par fotki F1 volana, a kako on funkcionira možeš pročitati OVDJE

slika slika slika slika
$@Ł€: Tražite prije postanja slika
Avatar
Doki
Postovi: 86
Pridružen/a: 28 srp 2006, 23:27
Navijam za: Safety Car
Lokacija: ak ti kazem morat cu te ubit
Kontakt:

Post Postao/la Doki »

evo volan kojeg sam ja sliko na auto showu u zg.
slika
slika
Fuc-Q
Postovi: 7
Pridružen/a: 12 lip 2006, 16:04

Post Postao/la Fuc-Q »

ok hvala na linku, ali to mi nije dovoljno :( ako ima jos neko nesto neka posta :)
Avatar
Senna
Veteran
Veteran
Postovi: 3398
Pridružen/a: 05 svi 2005, 16:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Minardi _ Alonso
Lokacija: Skradnik
Kontakt:

Post Postao/la Senna »

slika
Ovo je volan Minardija PS05. 8)
admin
Site Admin
Site Admin
Postovi: 968
Pridružen/a: 28 kol 2003, 12:08
Navijam za: Nikoga
Kontakt:

Post Postao/la admin »

Fuc-Q je napisao/la:ok hvala na linku, ali to mi nije dovoljno :( ako ima jos neko nesto neka posta :)
pa neznam šta bi više, reci.
U načelu volan na Formuli 1 funkcionira kao i onaj kod cestovnih automobila, jedina je razlika u materijalima i u tome što se koristi hidraulički servo za razliku od elektroničkog. Geometrija je slična običnim autima, postoji i letva volana i svi ostali elementi
The only difference between men and boys is the cost of their toys!
Vertigo
Postovi: 83
Pridružen/a: 17 vel 2007, 12:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Donji Miholjac
Kontakt:

Post Postao/la Vertigo »

Ovo morate pogledati obavezno!!!

[img][img]http://img72.imageshack.us/img72/2409/s ... tl5.th.jpg[/img][/img]
Avatar
red_devil
Veteran
Veteran
Postovi: 2862
Pridružen/a: 02 ruj 2006, 08:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher - Ferrari

Post Postao/la red_devil »

Vertigo je napisao/la:Ovo morate pogledati obavezno!!!

[img][img]http://img72.imageshack.us/img72/2409/s ... tl5.th.jpg[/img][/img]
Lol stari lol :lol: već sam mislio da je ovo od nekog drugog na kojem će pisat hit Hamilton :lol: :lol: :lol:
.
Avatar
Cavalino Rampante
Postovi: 10
Pridružen/a: 05 pro 2006, 22:19
Navijam za: Nikoga

Sato san

Post Postao/la Cavalino Rampante »

red_devil je napisao/la:
Vertigo je napisao/la:Ovo morate pogledati obavezno!!!

[img][img]http://img72.imageshack.us/img72/2409/s ... tl5.th.jpg[/img][/img]
Lol stari lol :lol: već sam mislio da je ovo od nekog drugog na kojem će pisat hit Hamilton :lol: :lol: :lol:
Ako niste znali tako vam izgleda satov Volan! Vjerojatno ovosezonski jer ne piše "Hit Schumi"
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

ima tko cjenu ovogodišnjeg volana,jer znam da do prije 3-4 godine je koštao od 100 000 do 120 000 eura,ovisno o momčadi...
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
red_devil
Veteran
Veteran
Postovi: 2862
Pridružen/a: 02 ruj 2006, 08:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher - Ferrari

Post Postao/la red_devil »

Koliko je meni poznato volan košta 20000 ili 25000 eura ;)

To što si naveo je malo previše :D :p
.
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

red_devil je napisao/la:Koliko je meni poznato volan košta 20000 ili 25000 eura ;)

To što si naveo je malo previše :D :p
tak sam ja čuo,il je to možda bilo u markama :?: znam da je cifra ta,samo u kojim novčanicama,to nisam ziher
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Post Postao/la McLewis »

evo na mclarenovoj stranici ima slika volana i opisano za sta je koji gumbic

http://www.mclaren.com/features/technic ... _wheel.php
McLaren u <3
Avatar
majstor iz maranella
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1237
Pridružen/a: 22 kol 2005, 19:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Schumachera

Post Postao/la majstor iz maranella »

McLewis je napisao/la:evo na mclarenovoj stranici ima slika volana i opisano za sta je koji gumbic

http://www.mclaren.com/features/technic ... _wheel.php
Dobar.
Avatar
shrkec
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 540
Pridružen/a: 26 lis 2007, 08:27
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Hrv.Zagorje.
Kontakt:

Post Postao/la shrkec »

dal itko zna kaj to svijetli na mclarenovom volanu kad pokazuju vozača ?
slika
Porsche je Porsche , a sve ostalo su samo auti!
ice on fire
Postovi: 64
Pridružen/a: 01 stu 2007, 22:20
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Konjščina, Bočaki 59

Post Postao/la ice on fire »

shrkec je napisao/la:dal itko zna kaj to svijetli na mclarenovom volanu kad pokazuju vozača ?
vjerujem da je to onaj pokazatelj broja okretaja. ak nije nek neko pametniji odgovori.
Kimi rules
Avatar
sale
Site Admin
Site Admin
Postovi: 6074
Pridružen/a: 28 kol 2003, 12:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Kontakt:

Post Postao/la sale »

ice on fire je napisao/la:
shrkec je napisao/la:dal itko zna kaj to svijetli na mclarenovom volanu kad pokazuju vozača ?
vjerujem da je to onaj pokazatelj broja okretaja. ak nije nek neko pametniji odgovori.
Točno, broj okretaja. Iako vozači sami znaju kad promijeniti brzinu, u nekim slučajevima (recimo na startu kada je buka nevjerojatno velika) im pomaže singnalizacija LED-ica na volanu ;)
$@Ł€: Tražite prije postanja slika
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Post Postao/la McLewis »

jel zna tko mozda da sad ne gnjavim mladena jel imaju koji vozaci u cocpitu bolida brzinomjer? da znaju dcki koliko voze brzo
McLaren u <3
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

sale je napisao/la:
ice on fire je napisao/la:
shrkec je napisao/la:dal itko zna kaj to svijetli na mclarenovom volanu kad pokazuju vozača ?
vjerujem da je to onaj pokazatelj broja okretaja. ak nije nek neko pametniji odgovori.
Točno, broj okretaja. Iako vozači sami znaju kad promijeniti brzinu, u nekim slučajevima (recimo na startu kada je buka nevjerojatno velika) im pomaže singnalizacija LED-ica na volanu ;)
mali dodatak,to je istina al neki su još imali (i još imaju) zvučne signale u slušalicama kako bi baš u pravom trenutku prešaltali. bar je tako montoya izjavio nakon što je napustio mclaren
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
brz i zestok
Početnik
Početnik
Postovi: 346
Pridružen/a: 12 ožu 2008, 08:04
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zabok
Kontakt:

Post Postao/la brz i zestok »

To je prekomplicirano i preskupo! Kolko sam skužil ni vozači ne znaju sve gumbe na volanu, pa ih ovi iz boksa moraju usmjeravati!
A najlošije za volanom se snalaze Hamilton i Kovalainen!!!
Vettel pobjednik Monze 2008.!
slika
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

Jedno tehničko pitanje...

Vidimo da ledice za pokazivanje okretaja (5 zelenih, crvenih i plavih) nekad svijetle nekad ne. Od ove godine konfiguracija pokazivača je jednaka kod svih jer se korisiti standardiziran McLaren ECU... Znam da je bila priča da je McLaren imao i mogućnost šaltanja po zvuku (pišti u slušalicama) pa me sad zanima kad se koriste ledice, a kad zvuk? Kad se gleda onboard čuje se da se okretaji maksimalno koriste, ali ponekad ne svijetle ledice kad bi trebale... IMHO ledice bi trebale biti uključene samo onda kada je vozač u razgovoru s teamom jer u protivnom ne bi ništa čuo od pištanja, koje bi se javljalo pri svakoj promjeni brzine. Je' tko zna što više o tome? Hvala

p.s. jedino o tome ne mogu naći točan odgovor i objašnjenje... :?
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:Jedno tehničko pitanje...

Vidimo da ledice za pokazivanje okretaja (5 zelenih, crvenih i plavih) nekad svijetle nekad ne. Od ove godine konfiguracija pokazivača je jednaka kod svih jer se korisiti standardiziran McLaren ECU... Znam da je bila priča da je McLaren imao i mogućnost šaltanja po zvuku (pišti u slušalicama) pa me sad zanima kad se koriste ledice, a kad zvuk? Kad se gleda onboard čuje se da se okretaji maksimalno koriste, ali ponekad ne svijetle ledice kad bi trebale... IMHO ledice bi trebale biti uključene samo onda kada je vozač u razgovoru s teamom jer u protivnom ne bi ništa čuo od pištanja, koje bi se javljalo pri svakoj promjeni brzine. Je' tko zna što više o tome? Hvala

p.s. jedino o tome ne mogu naći točan odgovor i objašnjenje... :?
Iskreno, ovo za zvučni signal prvi puta čujem i baš mi ne zvuči logičnim riješenjem jer buka motora je stvarno jaka i to bi trebao biti oštar, gotovo iritirajući zvuk što baš i ne smatram nekom pomoći vozaču. Ledice se pale zadnjih 300 do 500 okretaja na koliko je namješten režim rada motora jer ne vrti ga se cijelo vrijeme do plafona od 19000. Zadaća im je upozoriti vozača da se bliži vrijeme (prva grupa ledica), da je vrijeme (druga grupa ledica) i da je krajnje vrijeme za promjenu stupnja prijenosa. Ovo sa zvukom bi imalo više logike da upozorava vozača na preniske okretaje zbog manje buke - bar mislim. A gdje si naletio na info o zvučnoj pomoći?
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

Pa ovo sa zvukom je Montoya izjavio dok je bio u McLarenu, 2005. g. Rekao je da se brzine mijenjaju po nekakvom pisku.

Ovo sa paljenjem lampica i broja okretaja mi je jasno. Nema problema, pa ipak se u slobodno vrijeme samo igra F1 na compu ili play-u... :p

Ma zbunjuje me to što kad ponekad na onboardu prikazuju onu shemu s okretajima, motor se vrti do oko 18.900 okr., a ledice ne svijetle kad je potrebna promjena u veću brzinu (znači ne kad vozi u 7., onda kod McLarena ne svijetli, ali prekjučer sam vidio da je kod Trullija u 7. došlo do paljenja ledica - to pak sigurno ovisi o postavkama mjenjača)... ;) Što znači da postoji neka druga caka. Short shift je jasan, normalno i onda se ledice ne stignu upalit. Znači po prikazu sheme okretaji su oko 19 k, što znači da vozač iskorištava puni potencijal motora, a ledice ne svijetle... :?:

Eh i da ne zaboravim, vidim da se kod izvrtanja ili udesa pali svaka druga ledica (i onda se prebacuje 1,3,5,7,9,11,13,15 - 2,4,6,8,10,12,14), to radi bolid automatski kada primjeti neuobičajeno stanje ili kad vozač nešto pritisne na volanu (pokrene neki program) ili kad povuče ručicu spojke...?

THX
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

2 tex: Pa baš mi je to toliko i zanimljivo... malo tko prati te stvari... pa sam mislio da će ovdje netko znati nešto više od mene i da riješim tu stvar koja me stalno bode... :p Ajd' sljedeći put prati pa ćeš vidit.

Što se tiče ovog drugog to sa spojkom i stajanjem bolida znam, no probem. Jedino me interesira kako dolazi do tog paljenja lampica... samo od sebe (comp) ili reakcijom vozača...

Ovdje se vidi da Lewis sam pokreće program... ;)

http://www.youtube.com/watch?v=_Gm4lDpnSgs

Gledaj ledice kod sudara... sumnjam da je Lewis nešto uspio pritisnut na volanu, možda nešto iza...

http://www.youtube.com/watch?v=937hh-eq ... re=related

Kimi je nešto petljao iza volana...

http://www.youtube.com/watch?v=NmJuu3w6AXo

Sad kvragu ne mogu naći neku onboard snimku gdje se vidi obrtaljka i ledice... ponekad ledice svijetle na 19 k okr, a ponekad ne... neka je caka sigurno... ;)

_____________________________________________________________

Što označa ovaj mali donji display na F2008-ici... koliko se sjećam, Ferrari ga ima već dosta dugo... Ostali ne... Možda pokazuje ostvareno vrijeme, krugove itd...

slika
slika
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:2 tex: Pa baš mi je to toliko i zanimljivo... malo tko prati te stvari... pa sam mislio da će ovdje netko znati nešto više od mene i da riješim tu stvar koja me stalno bode... :p Ajd' sljedeći put prati pa ćeš vidit.

Što se tiče ovog drugog to sa spojkom i stajanjem bolida znam, no probem. Jedino me interesira kako dolazi do tog paljenja lampica... samo od sebe (comp) ili reakcijom vozača...

Ovdje se vidi da Lewis sam pokreće program... ;)

http://www.youtube.com/watch?v=_Gm4lDpnSgs

Gledaj ledice kod sudara... sumnjam da je Lewis nešto uspio pritisnut na volanu, možda nešto iza...

http://www.youtube.com/watch?v=937hh-eq ... re=related

Kimi je nešto petljao iza volana...

http://www.youtube.com/watch?v=NmJuu3w6AXo

Sad kvragu ne mogu naći neku onboard snimku gdje se vidi obrtaljka i ledice... ponekad ledice svijetle na 19 k okr, a ponekad ne... neka je caka sigurno... ;)

_____________________________________________________________

Što označa ovaj mali donji display na F2008-ici... koliko se sjećam, Ferrari ga ima već dosta dugo... Ostali ne... Možda pokazuje ostvareno vrijeme, krugove itd...

slika
slika
Do paljenja lampica dolazi i reakcijom vozača i samo od sebe jer signalizira dosta toga: bolid je u "leru", bolid je ugašen, nepravilnost u radu neke od komponenti bolida, aktiviranje fail/safe moda, pit limiter...uglavnom zahtijev za obraćanjem pažnje. A ledice okretaja - pa nisam baš ni ja primijetio da se nekad ne pale na najvišim okretajima, točnije jesam ali to je bilo zbog sunčevog svijetla pa se nisu vidile ledice sa onboard kamere, no sigurno nisi mislio na to.
Ovo na F2008 je multifunkcijski display koji pokazuje razne parametre, a sa gumbićima 10 i 1 se kreće kroz meni. Ups - to je za gornji, a možda vrijedi i za donji. ovdje možeš viditi evoluciju ferrarievog volana.
Zadnja izmjena: zvjerko, dana/u 08 ruj 2008, 15:20, ukupno mijenjano 1 put.
Odgovori