Povijest

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

Odgovori
pospani gad
Veteran
Veteran
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad » 26 vel 2018, 11:44

To samo pokazuje u kojem smjeru ide F1, i svi sportovi općenito. Kod F1, to je cijena općenitog tehnološkog razvoja i napredovanja u svim uključenim područjima.
Jer, kao što znamo F1 je još uvijek vrh u svemu.... osim u utrkivanju. Da, F1 vozači se utrkuju, ali se gubi onaj ljudski faktor. Previše razmaženosti, udovoljvanja nekim lijevim, novim zahtjevima okoline. Po meni je bilo jako pogrešno uključiti navijače.
Ono, ne znamo što ćemo, ajmo pitati: što navijači žele? Inače F1 gubi smisao sa praznim tribinama - kao i drugi sportovi.
Ako ćeš ostati vjeran F1, bez obzira na sve i gledati taj cirkus, to je jednostavna odluka..... ako si pravi F1 navijač.

F1 treba biti surova, gladijatorska, bez poštede, brutalna, na rubu svega i svačega..... Naravno, ne treba nam krvi i smrti..... ali to je dio ovog automobilskog cirkusa.... pogledajte samo rally Paris - Dakar. Ako si smotan, ako si ne znam što, netalentiran, onda se nećeš baviti vratolomnim / pogibeljnim sportovima.....

Ako se želi gledati pravo utrkivanje.... dovoljno je pogledati IndyCar sezonu u kompletu. Ima i ova serija svojih mana, ali je ljudski faktor više uključen nego kod F1.

F1 je jedan od najbogatijih sportova, i onda se tu svi hoće upetljatavati.... i zbog zarade, i zbog glamoura, zbog reklame.....
Tako da, po meni, F1 uništava samu sebe, i tko želi gledati pravo utrkivanje.... uvijek će nešto naći u nižim serijama, ili nekim "zanemarenim" ili "nedostupnim" serijama, poput Blancpain GT serije, australske V8 serije..... pa čak i BTCC-a.

Sve u što se umiješa novac i politika..... gubi smisao.... a opet F1 bez love ne može.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:

Cuky
Moderator
Moderator
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Cuky » 26 vel 2018, 12:02

Eto da se ti i ja oko nečeg i složimo. Mislim da si sa tim postom pogodio "u sridu"
slika
slika x4
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

pospani gad
Veteran
Veteran
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 26 vel 2018, 17:02

OK. Mogao sam biti, i rječitiji..... ali skužili smo poantu. Imam feeling da će sezona 2018. biti..... dobra.

A što se tiče teme, rasprave oko momčadi..... htio sam još nešto složiti..... ali neka.... za sada, ostane na ovome. Priznali smo si prava na svoja mišljenja - to je demokratski, i prije svega ljudski, rasprava nije bila bezkorisna, bez obzira koliko su nam logike, miljama udaljene: ti vjeruješ da si u pravu, a ja osjećam da sam u pravu.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:

Scuderia
Moderator
Moderator
Navijam za: Michael-Mick Schumacher

Post Postao/la Scuderia » 25 ožu 2018, 08:32

Sad kamera uhvatila Prosta, covjek ima koju sijedu vise, ali na prvu, covjek ne stari. :p :oops: :p
Bubnjar u penziji :-({|=

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 25 ožu 2018, 09:03

Prost ne stari, on oduvijek izgleda staro :D
slika
slika x4
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

Kranči
Početnik
Početnik
Kontakt:

Post Postao/la Kranči » 07 tra 2018, 12:01

https://telesport.telegram.hr/price/zas ... formule-1/

Telesport u zadnje vrijeme ima dosta priča vezanih uz F1.

speedy56
Veteran
Veteran
Navijam za: FAlonso ALotterer

Post Postao/la speedy56 » 07 tra 2018, 13:45

Ako se dobro sjećam, mislim da je taj gosp. Milić-Jakovlić pisao za naše izdanje EVO magazina (dok je to još trajalo)
Sjećam se da sam volio onda pročitati njegov tesktić
slika

pospani gad
Veteran
Veteran
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 07 tra 2018, 20:37

Kada je Dino Milić-Jakovlić zamijenio Mladena Jergovića na mjestu urednika hrvatskog izdanja F1 Racing časopisa, on je za mene bio no-name lik.... i priznajem, zbog toga sam sumnjao u njega.....

Ali, sada..... Dino je zakon..... i svestran je.... "posjeduje" i ovo:

http://blog.dnevnik.hr/dmj/

=D> =D>

speedy56
Veteran
Veteran

Post Postao/la speedy56 » 08 tra 2018, 12:01

E fučkaj ga, premlad sam da bi se u toj mjeri sjećal F1R :lol:
slika

pospani gad
Veteran
Veteran
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 08 tra 2018, 19:53

@speedy56

Nemam dojam da si toliko mlad, da se ne sjećaš 2007. ili 2008., kada je Mladen Jergović imao neki fight sa hrvatskim izdavačem za F1 Racing? I digao sidro, iz te biznis situacije.....

EVO magazin je bio pod free, tko god je kupovao hrvatsko izdanje F1 Racinga. Znači kupiš F1R, dobiš džaba EVO.

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 08 tra 2018, 20:08

je, to sam i ja kupovao 2005-2007, ako se ne varam taman negdje u ljeto 2007. sam kupio zadnji broj i novi više nikako nisam dočekao na kiosku. Ili je to bilo 2008? uglavnom, samo je naglo prestalo
slika
slika x4

pospani gad
Veteran
Veteran
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 08 tra 2018, 20:37

Koliko se sjećam.... zadnji brojevi hrvatskog izdanja F1R su izlazili kroz 2009.-u...... nisam siguran.... trebao bih otići nma tavan i pogledati arhivu - ne da mi se, sada.

Uglavnom, ta hrvatska izdanja F1R u 2009. su bila blijeda slika, onoga što je 2005. na 2006. pokrenuo Mladen Jergović: smanjen broj stranica, kvaliteta papira, sve se svelo.... pa skoro na kvalitetu F1 teksta u običnim auto - moto magazinima i časopisima.

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 08 tra 2018, 21:18

a sjećam se da je nakon nekog vremena prestao izlaziti F1R kao zaseban magazin i onda je bilo jedino opcija da njega i EVO kupiš zajedno, a jedan od njih (mislim da F1R) je bio dosta tanji, lošije kvalitete i sl.)

Ono što sam siguran je da kod nas na kiosku na Rabu nije bilo moguće kupiti F1R od negdje 07-08 jer sam siguran da nisam imao u rukama magazin sa slikama bolida iz 2009.
slika
slika x4

speedy56
Veteran
Veteran

Post Postao/la speedy56 » 09 tra 2018, 18:18

pospani gad je napisao/la:
08 tra 2018, 19:53
@speedy56

Nemam dojam da si toliko mlad, da se ne sjećaš 2007. ili 2008., kada je Mladen Jergović imao neki fight sa hrvatskim izdavačem za F1 Racing? I digao sidro, iz te biznis situacije.....
Mlad polugolubradi :lol:
Od tih godina cirka imam baš svoje autoklubove doma još, prije sam ih listal (jer nisam kužil kaj piše :lol: ) kad nam je tatin frend znao posuditi.
Ali da, priču o F1R kod nas otprilike znam, ali ne od toga da se sjećam, nego od toga kaj sam kasnije čital po internetu (najviše ovaj forum) i neki stariji EVO.
slika

F1NAC
Moderator
Moderator
Navijam za: Scuderia Ferrari

Post Postao/la F1NAC » 16 tra 2018, 16:22

Interesantno kako s godinama sezone u F1 su postajale sve duže a vozači sve mlađi, tako da ne čudi recimo da jedan peterostruki svjetski prvak (Fangio) koji je počeo s 39 godina u F1, ima manje startova od Maxa Verstappena koji ima tipo 20 godina
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION :D 2011

Kenny
Legenda
Legenda
Navijam za: Williams i MS
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 21 tra 2018, 19:48

Honda F1 cars that never raced: RC101 (1992). RC101B (1996). RA099 (1999).
slika

slika

slika
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

pospani gad
Veteran
Veteran
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 22 tra 2018, 11:19

Znam da se Honda vraćala u F1 1999., sa momčadi BAR.
Ali zašto je Honda izradila bolid za 1992. godinu, kada je McLaren bio njihova prva momčad?

1991. su bili sa Tyrrellom uz dugogodišnju uspješnu suradnju sa McLarenom. A 1992. je bio uključen Mugen-Honda sa Arrowsom ( Footwork? ), koliko se sjećam... bez googlanja?

1995. / 1996. / 1997. su bili prisutni sa Ligierom Mugen-Hondom u F1..... ne razumijem, čemu ovaj pokušaj sa F1 bolidom za 1996.-u?

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 22 tra 2018, 12:34

Lako moguće da su to bili testni bolidi? Veće promjene na motoru koje su zahtjevale opsežnija testiranja.

Recimo, 1992. su koristili V12 motor sa McLarenom, dok je Footwork 1993. koristio 3,5L V10 motor pod nazivom Mugen-Honda.

1996. Ligier je koristio 3,0L V10 Mugen-Honda motor pa je vjerojatno ovaj bolid bio pred 1996. sezonu kako bi se taj motor pošteno testirao. Zanimljivo, Footwork je 1996. i dalje koristio 3,5L V10 Mugen-Hondu.
slika
slika x4

F1NAC
Moderator
Moderator
Navijam za: Scuderia Ferrari

Post Postao/la F1NAC » 22 tra 2018, 14:16

Ovaj iz 92 nije bio testni bolid. Ovo je cisto djelo inzinjera koje je Honda poticala da prave svoje kreacije. Taj bolid nije bio u sklopi Hondinog programa nego su inzenjeri van svog radnog vremena radili na njemu
However, engineers at Honda decided to launch their own separate project by attempting to build a full Formula One car, something Honda had not done since the 1960s. Honda at the time encouraged engineers to create their own projects in an attempt to motivate and boost morale. Funds from Honda's motorsports budget were specifically put aside each year for engineers to be able to realistically create these projects. These projects were however not backed by Honda Motor Company, and the engineers actually had to work on their personal projects on their own time.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION :D 2011

pospani gad
Veteran
Veteran
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 22 tra 2018, 14:35

Cuky je napisao/la:
22 tra 2018, 12:34
Lako moguće da su to bili testni bolidi? Veće promjene na motoru koje su zahtjevale opsežnija testiranja.

Recimo, 1992. su koristili V12 motor sa McLarenom, dok je Footwork 1993. koristio 3,5L V10 motor pod nazivom Mugen-Honda.

1996. Ligier je koristio 3,0L V10 Mugen-Honda motor pa je vjerojatno ovaj bolid bio pred 1996. sezonu kako bi se taj motor pošteno testirao. Zanimljivo, Footwork je 1996. i dalje koristio 3,5L V10 Mugen-Hondu.
Provjerio sam..... jer se nisam mogao sjetiti koje motore je u stvari koristio Footwork ( Arrows ). Posumnjao u tvoju rečenicu - pa sam provjerio, jer koliko se sjećam Mugen - Honda je imala samo jednog korisnika ( F1 momčad ) u sezoni:

1992 - 1993: Footwork
1994: Lotus ( onaj pravi; Colin Chapmanovo nasljedstvo od 1982. )
1995 - 1997: Ligier
1998 do ne znam točno: Jordan

Footwork ( Morbidelli i Fittipaldi ) je bio na Hart motorima, dok se nije uključio uspješni i pozitivni lik iz F1 Tom Walkingshaw i preimenovao Footwork u Arrows, doveo motor Yamahu i Damon Hilla.

Sve u svemu; fascinira me tadašnji pristup Honde.... 1992. ovo čudo od bolida, pa 1996., pa 1999. To je bio F1 život - općenito.... ideja, namjera, rad, inženjering, sloboda, novac..... bilo je svega. A danas?

Zanimljivo, failure sa V12 od 1992., a ipak su složili ovo čudo ( što je F1NAC komentirao; da sada ne pišem još jedan post ) u potpunom entuzijazmu i slobodi..... puno slobode i "života".

E, zato i dalje vjerujem u Hondu..... nema odustajanja... sada da malo drobim: samurajski ili nindža duh? :)

Zato i pratim F1, jer što reče bajo Steiner, ne treba nam još jedan IndyCar:

https://www.f1puls.com/27897/formula-1- ... o-indycar/

F1 je bitna.... iako je PREkomplicirana.

I taj ostanak Honde preko Mugena, je slična shema kao što je Renault poslije 1997. ostao u F1 preko Mecachroma u F1, zar ne?

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 22 tra 2018, 14:37

tnx za info
slika
slika x4

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 22 tra 2018, 15:52

22 tra 2018, 11:19
Znam da se Honda vraćala u F1 1999., sa momčadi BAR.

1999 se Honda trebala vratit u F1 i sve je bilo spremno, ali nakon što im je dizajner Harvey Postlethwaite umro otkazali su povratak u F1, a ove ranije bolide nemam pojma zašto su radili, samo sam naletio na slike
22 tra 2018, 14:35

I taj ostanak Honde preko Mugena, je slična shema kao što je Renault poslije 1997. ostao u F1 preko Mecachroma u F1, zar ne?
Nebi reko da jeslično jer je Honda te motore razvijala, vjerovatno im je bio cilj napravit reklamu za Mugen, a ovo sa Renaultom je totalno drugo, Mecarchome je otkupio stare Renaultove motore koji se nisu razvijali
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 22 tra 2018, 17:54

Honda je, barem u ranim 2000-im bila prisutna sa Honda brendom (u bolidima BAR-a) i Mugen-Honda (u bolidima Jordana). Mislim da početkom 2002. je Honda odlučila da će se više posvetiti BAR-u i zapravo ga "zabila otraga" Jordanu, koji je onda imao izbor ili sa skupim Ford Cosworth motorima ili biti bez motora. Gledao sam jedan razgovor sa Eddijem, on je to naveo kao jedan od detalja koji su prelili čašu po pitanju financija i zbog čega je morao prodati momčad
slika
slika x4

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 22 tra 2018, 18:44

Tako je reko bi najsličnije danas sa Ferrari i Alfa romeo motorima
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 22 tra 2018, 20:12

Niti blizu... Motori u Sauberovim bolidima identični su (barem hardverski) onima u bolidima Ferrarija i Haasa, jedino nose ime Alfa Romeo. Ista stvar je sa Renaultom u bolidima Red Bulla koji je identičan onome kod momčadi Renault i kod McLarena, samo nosi naziv TAG Heuer.

Jordan je 2000. koristio Mugen-Honda MF-301HE, BAR je koristio Honda RA000E motor. Nije samo naziv i oznaka različita, nego i dizajn motora te performanse istog. Da se ispravim odozgo: Honda je bila tvornički motor, Mugen-Honda su bili jeftinija varijanta. Za 2001. Honda je prekinula isporučivati Mugen-Honda motore te su i Jordan i BAR koristili tvorničke Honda motore, a nakon 2002. Honda se okrenula isključivo BAR-u
slika
slika x4

Odgovori