Povijest

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Povijest

Post Postao/la speedy56 »

E fučkaj ga, premlad sam da bi se u toj mjeri sjećal F1R :lol:
slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

@speedy56

Nemam dojam da si toliko mlad, da se ne sjećaš 2007. ili 2008., kada je Mladen Jergović imao neki fight sa hrvatskim izdavačem za F1 Racing? I digao sidro, iz te biznis situacije.....

EVO magazin je bio pod free, tko god je kupovao hrvatsko izdanje F1 Racinga. Znači kupiš F1R, dobiš džaba EVO.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

je, to sam i ja kupovao 2005-2007, ako se ne varam taman negdje u ljeto 2007. sam kupio zadnji broj i novi više nikako nisam dočekao na kiosku. Ili je to bilo 2008? uglavnom, samo je naglo prestalo
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Koliko se sjećam.... zadnji brojevi hrvatskog izdanja F1R su izlazili kroz 2009.-u...... nisam siguran.... trebao bih otići nma tavan i pogledati arhivu - ne da mi se, sada.

Uglavnom, ta hrvatska izdanja F1R u 2009. su bila blijeda slika, onoga što je 2005. na 2006. pokrenuo Mladen Jergović: smanjen broj stranica, kvaliteta papira, sve se svelo.... pa skoro na kvalitetu F1 teksta u običnim auto - moto magazinima i časopisima.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

a sjećam se da je nakon nekog vremena prestao izlaziti F1R kao zaseban magazin i onda je bilo jedino opcija da njega i EVO kupiš zajedno, a jedan od njih (mislim da F1R) je bio dosta tanji, lošije kvalitete i sl.)

Ono što sam siguran je da kod nas na kiosku na Rabu nije bilo moguće kupiti F1R od negdje 07-08 jer sam siguran da nisam imao u rukama magazin sa slikama bolida iz 2009.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Povijest

Post Postao/la speedy56 »

pospani gad je napisao/la: 08 tra 2018, 19:53 @speedy56

Nemam dojam da si toliko mlad, da se ne sjećaš 2007. ili 2008., kada je Mladen Jergović imao neki fight sa hrvatskim izdavačem za F1 Racing? I digao sidro, iz te biznis situacije.....
Mlad polugolubradi :lol:
Od tih godina cirka imam baš svoje autoklubove doma još, prije sam ih listal (jer nisam kužil kaj piše :lol: ) kad nam je tatin frend znao posuditi.
Ali da, priču o F1R kod nas otprilike znam, ali ne od toga da se sjećam, nego od toga kaj sam kasnije čital po internetu (najviše ovaj forum) i neki stariji EVO.
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Interesantno kako s godinama sezone u F1 su postajale sve duže a vozači sve mlađi, tako da ne čudi recimo da jedan peterostruki svjetski prvak (Fangio) koji je počeo s 39 godina u F1, ima manje startova od Maxa Verstappena koji ima tipo 20 godina
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Povijest

Post Postao/la Kenny »

Honda F1 cars that never raced: RC101 (1992). RC101B (1996). RA099 (1999).
slika

slika

slika
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Znam da se Honda vraćala u F1 1999., sa momčadi BAR.
Ali zašto je Honda izradila bolid za 1992. godinu, kada je McLaren bio njihova prva momčad?

1991. su bili sa Tyrrellom uz dugogodišnju uspješnu suradnju sa McLarenom. A 1992. je bio uključen Mugen-Honda sa Arrowsom ( Footwork? ), koliko se sjećam... bez googlanja?

1995. / 1996. / 1997. su bili prisutni sa Ligierom Mugen-Hondom u F1..... ne razumijem, čemu ovaj pokušaj sa F1 bolidom za 1996.-u?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Lako moguće da su to bili testni bolidi? Veće promjene na motoru koje su zahtjevale opsežnija testiranja.

Recimo, 1992. su koristili V12 motor sa McLarenom, dok je Footwork 1993. koristio 3,5L V10 motor pod nazivom Mugen-Honda.

1996. Ligier je koristio 3,0L V10 Mugen-Honda motor pa je vjerojatno ovaj bolid bio pred 1996. sezonu kako bi se taj motor pošteno testirao. Zanimljivo, Footwork je 1996. i dalje koristio 3,5L V10 Mugen-Hondu.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Ovaj iz 92 nije bio testni bolid. Ovo je cisto djelo inzinjera koje je Honda poticala da prave svoje kreacije. Taj bolid nije bio u sklopi Hondinog programa nego su inzenjeri van svog radnog vremena radili na njemu
However, engineers at Honda decided to launch their own separate project by attempting to build a full Formula One car, something Honda had not done since the 1960s. Honda at the time encouraged engineers to create their own projects in an attempt to motivate and boost morale. Funds from Honda's motorsports budget were specifically put aside each year for engineers to be able to realistically create these projects. These projects were however not backed by Honda Motor Company, and the engineers actually had to work on their personal projects on their own time.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Cuky je napisao/la: 22 tra 2018, 12:34 Lako moguće da su to bili testni bolidi? Veće promjene na motoru koje su zahtjevale opsežnija testiranja.

Recimo, 1992. su koristili V12 motor sa McLarenom, dok je Footwork 1993. koristio 3,5L V10 motor pod nazivom Mugen-Honda.

1996. Ligier je koristio 3,0L V10 Mugen-Honda motor pa je vjerojatno ovaj bolid bio pred 1996. sezonu kako bi se taj motor pošteno testirao. Zanimljivo, Footwork je 1996. i dalje koristio 3,5L V10 Mugen-Hondu.
Provjerio sam..... jer se nisam mogao sjetiti koje motore je u stvari koristio Footwork ( Arrows ). Posumnjao u tvoju rečenicu - pa sam provjerio, jer koliko se sjećam Mugen - Honda je imala samo jednog korisnika ( F1 momčad ) u sezoni:

1992 - 1993: Footwork
1994: Lotus ( onaj pravi; Colin Chapmanovo nasljedstvo od 1982. )
1995 - 1997: Ligier
1998 do ne znam točno: Jordan

Footwork ( Morbidelli i Fittipaldi ) je bio na Hart motorima, dok se nije uključio uspješni i pozitivni lik iz F1 Tom Walkingshaw i preimenovao Footwork u Arrows, doveo motor Yamahu i Damon Hilla.

Sve u svemu; fascinira me tadašnji pristup Honde.... 1992. ovo čudo od bolida, pa 1996., pa 1999. To je bio F1 život - općenito.... ideja, namjera, rad, inženjering, sloboda, novac..... bilo je svega. A danas?

Zanimljivo, failure sa V12 od 1992., a ipak su složili ovo čudo ( što je F1NAC komentirao; da sada ne pišem još jedan post ) u potpunom entuzijazmu i slobodi..... puno slobode i "života".

E, zato i dalje vjerujem u Hondu..... nema odustajanja... sada da malo drobim: samurajski ili nindža duh? :)

Zato i pratim F1, jer što reče bajo Steiner, ne treba nam još jedan IndyCar:

https://www.f1puls.com/27897/formula-1- ... o-indycar/

F1 je bitna.... iako je PREkomplicirana.

I taj ostanak Honde preko Mugena, je slična shema kao što je Renault poslije 1997. ostao u F1 preko Mecachroma u F1, zar ne?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

tnx za info
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Povijest

Post Postao/la Kenny »

pospani gad je napisao/la: 22 tra 2018, 11:19 Znam da se Honda vraćala u F1 1999., sa momčadi BAR.

1999 se Honda trebala vratit u F1 i sve je bilo spremno, ali nakon što im je dizajner Harvey Postlethwaite umro otkazali su povratak u F1, a ove ranije bolide nemam pojma zašto su radili, samo sam naletio na slike
pospani gad je napisao/la: 22 tra 2018, 14:35
I taj ostanak Honde preko Mugena, je slična shema kao što je Renault poslije 1997. ostao u F1 preko Mecachroma u F1, zar ne?
Nebi reko da jeslično jer je Honda te motore razvijala, vjerovatno im je bio cilj napravit reklamu za Mugen, a ovo sa Renaultom je totalno drugo, Mecarchome je otkupio stare Renaultove motore koji se nisu razvijali
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Honda je, barem u ranim 2000-im bila prisutna sa Honda brendom (u bolidima BAR-a) i Mugen-Honda (u bolidima Jordana). Mislim da početkom 2002. je Honda odlučila da će se više posvetiti BAR-u i zapravo ga "zabila otraga" Jordanu, koji je onda imao izbor ili sa skupim Ford Cosworth motorima ili biti bez motora. Gledao sam jedan razgovor sa Eddijem, on je to naveo kao jedan od detalja koji su prelili čašu po pitanju financija i zbog čega je morao prodati momčad
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Povijest

Post Postao/la Kenny »

Tako je reko bi najsličnije danas sa Ferrari i Alfa romeo motorima
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Niti blizu... Motori u Sauberovim bolidima identični su (barem hardverski) onima u bolidima Ferrarija i Haasa, jedino nose ime Alfa Romeo. Ista stvar je sa Renaultom u bolidima Red Bulla koji je identičan onome kod momčadi Renault i kod McLarena, samo nosi naziv TAG Heuer.

Jordan je 2000. koristio Mugen-Honda MF-301HE, BAR je koristio Honda RA000E motor. Nije samo naziv i oznaka različita, nego i dizajn motora te performanse istog. Da se ispravim odozgo: Honda je bila tvornički motor, Mugen-Honda su bili jeftinija varijanta. Za 2001. Honda je prekinula isporučivati Mugen-Honda motore te su i Jordan i BAR koristili tvorničke Honda motore, a nakon 2002. Honda se okrenula isključivo BAR-u
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Povijest

Post Postao/la Kenny »

To nisam znao, pomislio sam da je isto ko sa Ferrarijem i Alfom
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

"prozori" na tyrellu da vozač može vidjeti 2 para kotača napred (P34 - šest kotača)

slika

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Nakon što je Graham Hill odustao, Jo Siffert je stao sa strane na stazi i pitao Hilla da mu posudi vizir, padala je kiša i Siffert je imao samo one naočale tako da mu je kiša stalno udarala u lice

slika

A ovo su fotke od gospode odiza s fotićima
ova pripada momku u plavom a druga momku u žutom
slika

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Michele Alboreto tijekom testiranja Footworka Porschea '91. Sretniji ishod (kut udarca blaži) nego onaj 3 godine kasnije

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Nisam do sada, vidio ove fotke. Hvala F1NAC. :driver:

Michele Alboreto - nedavno je bila godišnjica njegove pogibije. Da, to je bilo 1991., ali 10 godina kasnije smrt je ipak došla po svoje:

https://www.youtube.com/watch?v=mB-3Ed64xjo

Neobično, koliko je sreće imao tu sa Footwork-om, za razliku od Ayrtona Senne. Samo je prošetao sa mjesta nesreće.....
Sjećam se, Michele je imao solidnu sezonu 1992. sa Footwork - Mugen Hondom. Prošla 1991. sa povratkom Porschea, bila je ista kao McLarenova sa Hondom 2015.-e.

NAPOMENA: Nadam se da Porsche zna što radi, ako stiže 2021. u F1?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Data sheet Ayrtona Senne iz Monaka 1988.

slika

Prakticki sekundu brzi od 2. Plasiranog. Kasnije se Prost pocinje priblizavat i tada Senna pocinje kao manijak vozit i ode u Portieru
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

F1NAC je napisao/la: 16 svi 2018, 09:53 Data sheet Ayrtona Senne iz Monaka 1988.

slika

Prakticki sekundu brzi od 2. Plasiranog. Kasnije se Prost pocinje priblizavat i tada Senna pocinje kao manijak vozit i ode u Portieru
Prost se počeo približavati SAMO zato jer je Senni sa pitwalla naređeno da uspori...... Senna je usporio, ali kada je shvatio da mu opada prednost, nastavio je ponovno voziti kao životinja.....
Dakle, Prost nije bio brži nego je Senna dobio naredbu da uspori:


https://maxf1.net/na-danasnji-dan-1988- ... -u-monaku/


Razmak između vodećega dvojca stabilizirao se na oko 50 sekundi, ali tada je Prost skinuo Senni oko šest sekundi jer mu je Ron Dennis na radio rekao da uspori kako bi potvrdili dvostruku pobjedu.

Da je mirno priveo VN Monaka 1988. kraju, Brazilac bi danas imao sedam uzastopnih pobjeda u Monaku. Ali to onda ne bi bio Senna.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Kenny je napisao/la: 22 tra 2018, 15:52
pospani gad je napisao/la: 22 tra 2018, 11:19 Znam da se Honda vraćala u F1 1999., sa momčadi BAR.

1999 se Honda trebala vratit u F1 i sve je bilo spremno, ali nakon što im je dizajner Harvey Postlethwaite umro otkazali su povratak u F1, a ove ranije bolide nemam pojma zašto su radili, samo sam naletio na slike
pospani gad je napisao/la: 22 tra 2018, 14:35
I taj ostanak Honde preko Mugena, je slična shema kao što je Renault poslije 1997. ostao u F1 preko Mecachroma u F1, zar ne?
Nebi reko da jeslično jer je Honda te motore razvijala, vjerovatno im je bio cilj napravit reklamu za Mugen, a ovo sa Renaultom je totalno drugo, Mecarchome je otkupio stare Renaultove motore koji se nisu razvijali
Mecachrome i Playlife su otkupili Renault motore, i mislim da ih nisu razvijali. Ali je 1999. u F1 ušao Supertec koji je također kupio stare Renaultove motore, ali ih je i razvijao:

Potražiti pod motore; Supertec na stranici:

http://www.allf1.info/

Ne znam.... mislim da je ipak koristilo Hondi, ovakvo iskustvo Mugen - Honde od 1992. na 1999.-u.
Honda nije bila direktno prisutna u F1 u to doba, ali je ipak "odražala korak" u F1 preko Mugena.
Zato mislim i da je Supertec nešto slično radio za Renault.

Po meni, to ima smisla, ako kao proizvođač motora ne želiš direktno sudjelovati u F1.... preko nekog tunera ipak biti djelomično zastupljen..... za recimo..... lakši povratak u F1 natjecanje.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Odgovori