Arhiva pitanja i odgovora - 19.4 - 30.6.2007.

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

dino ferrari je napisao/la:Poštovani gospodine Jergoviću, što mislite što je razlog Kimijeve suzdržanosti ove sezone i gdje je nestala ona njegova agresivnost. Da li je razlog timska odredba da se moraju završavati utrke i skupljati bodove ili je nešto u njegovoj glavi?
Mislim da je još malo rano donositi zaključke o nekakvom gubitku agresivnosti. Jednostavno, čovjek je imao jednu super-laku utrku i dvije malo manje lake. Idemo vidjeti kako će to ići dalje. Ali, svakako da su mu bodovi u glavi, osobito tamo gdje unaprijed zna (kao u Maleziji) da ima problem s autom. Tako su uvijek razmišljali svi veliki vozači.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Jelena je napisao/la:Pozdrav Mladenu.jako cijenim vase misljenje o svemu sto se tice F1 i imam mali milion pitanja...za pocetak samo par njih.
1) Sta mislite koliko dugo ce Kimi biti u F1?Negdje sam procitala njegovu izjavu da bi ovaj ugovor mogao biti i njegov poslednji..
2)Zanima me ko vodi glavnu rijec prilikom oredjivanja taktike za svaku utrku,i kolika je uloga vozaca u svemu tome?
3)I ako nije problem,kratak komentar Kimijeve voznje u Bahreinu?Da li mislite da je mogao biti drugi da nije bilo greske na startu,ili one situacije kod ponovnog starta kad se nije "poredao"odmah iza vodece trojke?(nisam gledala Studio F1 posle utrke,stoga ovo pitanje..)
hvala unaprijed i puno pozdrava svima iz Bosne
1) Mislim da Kimi neće biti vječno u Formuli 1. ne bi me čak začudilo da pokupi svoj prvi naslov prvaka i, čim mu istekne ugovor, zdimi doma u Finsku, Monako itd. nešto kao Jody Scheckter nekada.
2) Odluku uglavnom donose inženjeri ekipe (ukoliko nemaju nekog glavnijeg poput Brawna ili Symondsa). Vozači, osobito oni iskusniji, uvijek imaju vrlo veliku riječ u planiranju, ali samu odluku točno o krugu zaustavljanja kad jednom utrka počne, uglavnom donosi čovjek na zidu boksova.
3) Nisam posve siguran da bi Kimi lako prešao bilo koga na stazi u Bahreinu, čak i da je ranije došao do Hamiltona prije kraja utrke. Nitko od vozača naprijed (osim Heidfelda) nije prešao nikog na stazi - auti su bili vrlo izjednačeni. Ali, da, možda bilo više šansi da Kimi nije zaspao u te dvije situacije. osobito je čudno bilo ono spavanje nakon povlačenja Safety Cara. Nemam neko objašnjenje za to.
bmw_sauber_f1
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1202
Pridružen/a: 03 pro 2006, 22:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: BMW - Heidfeld
Lokacija: Vinkovci

Post Postao/la bmw_sauber_f1 »

Gospodine Jergoviću, evo ima 2 pitanjaca.... naravno vezana su uz BMW-e.

1. Zanima me dali ste ikada imali priliku pričati s Mariom Theissenom, Nickom Heidfeldom ili s Robertom Kubicom... ako da molim vas da mi opišete malo te razgovore.... :)

2. Prije par mjeseci Doktor M. Theissen je izjavio da oni imaju čovjeka koji može biti svjetski prvak, naravno mislio je na Nicka Heidfelda... E sad je Vas pitam šta mislite o tome i općenito Vaše mišljenje o Nicku... HVALA UNAPRIJED!!!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dexter je napisao/la:Pozdrav gospodinu Jergoviću i pitanje:
Naime tiče se Felipea Masse, kojega, kako mi se čini, baš pretjerano i ne cijenite. Čak ste prije početka sezone u jednoj od svojih kolumni ustvrdili da u osvajanje naslova može vjerovati samo njegova mama. Međutim, evo, stvari se razvijaju unekoliko drugačije. Naime Brazilac je nakon katastrofe u Maleziji pokazao zavidnu mentalnu čvrstinu vrativši se pobjedom i svima pokazao da će ipak biti neizostavan faktor u ovogodišnjem prvenstvu. (nije to lako, nakon što ga je doslovno cijeli svijet tjedan dana ismijavao i po nemu se nabacivao drvljem i kamenjem).
Dakle, mislite li još da je Felipe među sadašnjim konkurentima u borbi za vrh i dalje "nitko", ili ste donekle promijenili mišljenje?
Evo, službeno sada velim da u Felipeovo osvajanje naslova mogu vjerovati samo njegova mama i Dexter...
Nisam osobito promijenio mišljenje. I dalje mislim da je to vozač koji je jako dobar kad mu je auto poštelan jako dobro. I kad starta naprijed (primijetit ćete da je sve tri pobjede uhvatio s pole positiona).
Ja još nikako nisam uvjeren. Mislim da je, jednostavno, Ferrari jako, jako dobar, i da će Raikkonen biti taj koji će, na kraju, od toga izvući najveću korist.
Slažem se s vama da je Bahrein bila jako slatka pobjeda. Slažem se da će Felipe biti važan faktor u prvenstvu. Ali, vjerovat ću da može biti svjetski prvak tek kad mu se tako poklope sve karte da taj naslov stvarno i osvoji. Ne smije se zaboraviti da je 1999. čak i Eddie irvine skoro osvojio naslov prvaka svijeta.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

rosberg's biggest fan je napisao/la:Gospodine Jergoviću želio bih da mi napišite što mislite o Nici Rosbergu. Unaprijed hvala.
Mislim da je Nico Rosberg odličan vozač, ali mislim da je možda malčice precijenjen, zbog svog tate, i one sjajne prve utrke 2006. u Bahreinu. U karijeri je uvijek malo patio od sindroma Hamilton (od kojeg je uvijek gubio), i sad će ga to snaći i u Formuli 1.
Ali, mali definitivno ima štofa, i ove godine mu trebao samo malo pouzdaniji Williams da postane dovoljno iskusan za veće stvari. Ako je uistinu sposoban za njih.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

bmw_f1_team je napisao/la:Gospodine Jergoviću, evo ima 2 pitanjaca.... naravno vezana su uz BMW-e.

1. Zanima me dali ste ikada imali priliku pričati s Mariom Theissenom, Nickom Heidfeldom ili s Robertom Kubicom... ako da molim vas da mi opišete malo te razgovore.... :)

2. Prije par mjeseci Doktor M. Theissen je izjavio da oni imaju čovjeka koji može biti svjetski prvak, naravno mislio je na Nicka Heidfelda... E sad je Vas pitam šta mislite o tome i općenito Vaše mišljenje o Nicku... HVALA UNAPRIJED!!!
1) Pričao sam s Theissenom i s Heidfeldom. S Kubicom nikad jer se pojavio (u F1) tek lani, ali veli mi Peter Windsor da je lik super faca, s vrlo otkačenim smislom za (poljski?) humor.
Dr Theissen je prototip (relativno) ozbiljnog, vrijednog, inteligentnog Nijemca. Postavi cilj i onda po ravnoj crti do njega. Vrlo pragmatičan, ponekad malo krut u prvom kontaktu, ali poslije se razgali i sve je OK.
Heidfeld je vrlo, vrlo skroman i tihi tip. Od karizme ni K, i to mu je možda najveća mana (uvjetno rečeno). Uđeš u garažu, on je negdje u uglu, ali ga niti ne primijetiš. Inače, privatno je OK, vrlo pristojan, tihog glasa, i ima (što je ponešto rijetko za Nijemca) fini smisao za humor.
2) Ja sam nedavno napisao (na ovom siteu) napisao kolumnu o Heidfeldu i dosta ga ishvalio. Naravno, odmah se našao netko da me popljuje. Ali, ja isto mislim da je čovjek potencijalni svjetski prvak. Svatko tko ima muda onako prijeći Alonsa jednostavno mora biti dobar. Točka.
Đuro
Postovi: 27
Pridružen/a: 26 tra 2007, 22:27

Post Postao/la Đuro »

Mladen Jergović je napisao/la:
Đuro je napisao/la:Poštovanje Mladene! :bye:

Mene bi zanimalo da malo usporedite braću Schumacher, Michaela i Ralfa. Već je bilo par pitanja u vezi Michaela na kojim ste nam odgovorima dočarali neke susrete i razgovore sa njim, a bilo bi dobro i da usporedite i mlađeg bracu u odnosu na starijeg. Da li ste sa njime (Ralfom) ikada razgovarali, i ako jeste, da li je istina da je on pomalo ''prgav'' (što se u početku pripisivalo Michaelu).
Po vama, da li ima ikakve razlike između njih dvojice (ne gledajući na postugnute rezultate u karijeri) po pristupu na pojedinu utrku, samom stilu vožnje i kakvi su po pitanju poznavanja tehničke strane. (Michael je koliko znamo učio zanat automehaničara pa zna jako puno, a Ralf....kakav je on?) Na kraju bih Vas molio da objasnite malo svoje viđenje na činjenicu da Ralf još nije uspio pobjediti na 7 grand prix utrka, a Michael ima 7 osvojenih naslova prvaka.
Ralf, zapravo, nije loš vozač, ali ima peh u karijeri da je brat Michaela Schumachera. Kakvu god glavu imali, to vas mora dobro klepnuti.
Inače, da, on je malo puno prgav. Michaela su uvijek, u svakoj ekipi mehaničari obožavali. ralfa baš i ne, ali to i nije čudno ako se zna da ih je on znao (u radio komunikacijama) zvati kretenima kad bi na autu u utrci nešto puklo. To vam baš neće osgirurati obožavaoce.
S druge strane, ja sam s ralfom nakratko popričao jednom u Kölnu, u nekakvom kafići gdje je izašao s društvom. Posve OK lik. Vrlo normalan, smiren, bistar. I vele ljudi u Istri, gdje počesto dođe i jurca se na cross-morotima, da je OK.
Tehnički, mislim da je znatno manje potkovan od Michaela. On je jedan od onih vozača koji su jako dobri ako voze jako dobar auto. Michael je uvijek mogao biti znatno bolji od svo auta. I to je ključna razlika, i možda glavni zarlog zbog kojeg je Ralf dobio samo 6 utrka, u kojima je stvarno imao super-auto.
Ali, sve vo treba uzeti s malom ogradom. Na dosta mjesta sam gledao Ralfa na stazi, i moram reći da zna biti vrlo, vrlo brz.
Zahvaljujem na odgovoru!

A imate li kakva saznanja o Ralfovom mogučem odlasku u BMW Sauber sljedeće godine, a evo jučer se nešto spominjao čak i Renault. Naime, poznato je da je Ralf 2004 bio najavljen kao mogući vozač Renaulta u 2005 sezoni. Da li je već možda tada potpisao neki predugovor?
Avatar
dalibort
Postovi: 109
Pridružen/a: 24 sij 2006, 21:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la dalibort »

Malo o Senni.
Ovaj tekst sam našao na jednoj drugoj stranici koja se bavi formulom 1.
Zanima me vaše mišljenje o tome. Je li moguće da je Senna bio mrtav na stazi, ali je FIA u javnost dala verziju koja njima odgovara?

"...FIA i talijanske vlasti i dalje tvrde kako Senna nije poginuo na stazi, nego da je umro u bolnici, gdje je bio prebačen helikopterom, iako su liječnici trenutno izveli hitnu traheotomiju, prije no što su ga pomaknuli. Mnogi vjeruju, kako to nije bilo tako, te da jedini razlog zašto Senna nije bio odmah proglašen mrtvim, leži u činjenici da bi to uzrokovalo prekid utrke. FIA je tu koncepciju odbacila kao neosnovanu teoriju konspiracije..."

Zanima me vaše mišljenje o tome. Je li moguće da je Senna bio mrtav na stazi, ali je FIA u javnost dala verziju koja njima odgovara?
Avatar
Dexter
Postovi: 83
Pridružen/a: 28 tra 2007, 12:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: iz Grada

Post Postao/la Dexter »

Mladen Jergović je napisao/la:
Dexter je napisao/la:Pozdrav gospodinu Jergoviću i pitanje:
Naime tiče se Felipea Masse, kojega, kako mi se čini, baš pretjerano i ne cijenite. Čak ste prije početka sezone u jednoj od svojih kolumni ustvrdili da u osvajanje naslova može vjerovati samo njegova mama. Međutim, evo, stvari se razvijaju unekoliko drugačije. Naime Brazilac je nakon katastrofe u Maleziji pokazao zavidnu mentalnu čvrstinu vrativši se pobjedom i svima pokazao da će ipak biti neizostavan faktor u ovogodišnjem prvenstvu. (nije to lako, nakon što ga je doslovno cijeli svijet tjedan dana ismijavao i po nemu se nabacivao drvljem i kamenjem).
Dakle, mislite li još da je Felipe među sadašnjim konkurentima u borbi za vrh i dalje "nitko", ili ste donekle promijenili mišljenje?
Evo, službeno sada velim da u Felipeovo osvajanje naslova mogu vjerovati samo njegova mama i Dexter...
Nisam osobito promijenio mišljenje. I dalje mislim da je to vozač koji je jako dobar kad mu je auto poštelan jako dobro. I kad starta naprijed (primijetit ćete da je sve tri pobjede uhvatio s pole positiona).
Ja još nikako nisam uvjeren. Mislim da je, jednostavno, Ferrari jako, jako dobar, i da će Raikkonen biti taj koji će, na kraju, od toga izvući najveću korist.
Slažem se s vama da je Bahrein bila jako slatka pobjeda. Slažem se da će Felipe biti važan faktor u prvenstvu. Ali, vjerovat ću da može biti svjetski prvak tek kad mu se tako poklope sve karte da taj naslov stvarno i osvoji. Ne smije se zaboraviti da je 1999. čak i Eddie irvine skoro osvojio naslov prvaka svijeta.
Zahvaljujem na odgovoru. A što se tiče Massinog naslova ja u isti vjerujem jednako koliko i u Hamiltonov. Naime, kad tad će se obje momčadi morati opredijeliti za jednog od vozača kojeg će se dalje gurati u borbi za naslov. Prilično sam siguran da to neće biti ni Hamilton (u McLarenu je, naravno, već od prve utrke sve jasno, iako sam poprilično siguran da Hamiltonov trenutni bodovni saldo i zastupljenost u medijima već pomalo žuljaju Alonsa kojega, ruku na srce, u zadnje vrijeme nitko ni ne primjećuje. E sad, znajući za, već u javnosti pokazano, Asturijančevo "ja, pa ja" to neće na dobro... ), ni Massa. Imate pravo glede Massinog "Damon Hill sindroma" (sve štima kad nema nikoga ispred), ali ja i dalje smatram da Brazilac vrijedi puno više nego npr. do nebesa precijenjeni Fisichella, gore spomenuti Irvine, penzionirani Frentzen, ili recimo "pomozite mi da u Ferrariju koji je 1 - 1,5 sec. brži od konkurencije na jedvite jade budem viceprvak" Barichello.
Opet, što se tiče naslova... slažem se, ako i kad bude svjetski prvak tad ćemo bit sigurni.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

dalibort je napisao/la:Malo o Senni.
Ovaj tekst sam našao na jednoj drugoj stranici koja se bavi formulom 1.
Zanima me vaše mišljenje o tome. Je li moguće da je Senna bio mrtav na stazi, ali je FIA u javnost dala verziju koja njima odgovara?

"...FIA i talijanske vlasti i dalje tvrde kako Senna nije poginuo na stazi, nego da je umro u bolnici, gdje je bio prebačen helikopterom, iako su liječnici trenutno izveli hitnu traheotomiju, prije no što su ga pomaknuli. Mnogi vjeruju, kako to nije bilo tako, te da jedini razlog zašto Senna nije bio odmah proglašen mrtvim, leži u činjenici da bi to uzrokovalo prekid utrke. FIA je tu koncepciju odbacila kao neosnovanu teoriju konspiracije..."

Zanima me vaše mišljenje o tome. Je li moguće da je Senna bio mrtav na stazi, ali je FIA u javnost dala verziju koja njima odgovara?
Bio sam 1994. u Imoli. Tada sam filao TV grafike za svjetski prijenos i bio u neprekidnom radio kontaktu s talijanskim (RAI-jevim) režiserom. Čitavo vrijeme sam ga slušao kako kuka i zapomaže jer nije znao kako pokrivati mjesto nesreće. Čak se sjećam da sam mu rekao (govorim talijanski) da makne na veću visinu helikopter s kamerom, da ne smeta doktorima. (Nisam se to ja pravio pametan, nego mi je tako naredio Bernie.)
Kad su Sennu odvezli hlikopterom u bolnicu u Bolognu, i kad je utrka nastavljena, tačijanski je režiser neprestalno ispitivao svoje osoblje o novostima. I, u jednom trenutku (negdje pri završenoj prvoj trećini nastevljene utrke) čuo sam kako su mu javili da je Sennin ˝mozak mrtav˝. On da je još živ, ali bez nade u oporavak.
Senna je stvarno, klinički umro negdje iza 18 sati tog istog dana, i to se odmah proširilo paddockom Imole.
Osim toga, puno puta sam o ovome razgovarao s doktorom Sidom Watkinsom, koji je tada bio dežurni F1 doktor, čovjek koji je prvi točno vidio kakva je situacija. On je vidio po Senninim zjenicama da se radi o terminalnoj ozljedi mozga, ali da još (slabo) diše. On je izveo traheotomiju na mjestu nesreće, koju ne bi izvodio da Senna nije bio živ.
Dr Watkins je bio prva osoba koja je čula iz bolnice da je Senna (tamo) umro.
Ove (i još mnoge druge) su činjenice za koje ja znam, Dakle, u ovom slučaju FIA nije kriva za krivo informiranje javnosti.
ogi
Postovi: 77
Pridružen/a: 24 tra 2007, 16:47
Navijam za: Michael Schumachera
Lokacija: Pula

Post Postao/la ogi »

Mladene, imam jedno pitanje, možda je malo glupo, ali ću ga ipak postaviti. Znamo da vozači dobivaju novce od ekipa i sponzora. No, dali npr. pobjednik neke velike nagrade, osim šampanjca, pehara i bodova dobije i novce od organizatora ili nekog drugog?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ogi je napisao/la:Mladene, imam jedno pitanje, možda je malo glupo, ali ću ga ipak postaviti. Znamo da vozači dobivaju novce od ekipa i sponzora. No, dali npr. pobjednik neke velike nagrade, osim šampanjca, pehara i bodova dobije i novce od organizatora ili nekog drugog?
Pojedinci ne dobivaju novčane nagrade, ali ekipe da. No, to je beznačajno u odnosu na ono što se dobiva od sponzora i od FOM-a (na osnovu plasmana na kraju sezone).
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Senna

Post Postao/la pospani gad »

Poštovanje Mladene!

Vozači su prije češće ginuli, na stazi ili preminuvši na putu do bolnice i u bolnici (Peterson). Williamson je izgorio u ostatcima bolida, ali ne znam zbog čega je došlo do okretanja njegovog auta (no, nije tema ovog posta). De Angelis je slično prošao i koliko znam bilo je to uzrokovano zbog tehničkog problema na bolidu. Zbog sličnog problema Ratzenberger izlijeće u nedokazanom Simteku i u strašnom udesu gubi život. Villeneuve je poginuo svojom greškom, ali to ne umanjuje njegov genij.

Pitanje i rasprava ovog posta je: Što je sa Sennom? Nisam nikada do sada čuo, pročitao, točnu verziju što se zapravo zbilo. Želim vaše mišljenje zbog čega je Senna poginuo. Evo i mojih "gledatelljskih" konstatacija, iako ne želim da ispadne kao da mi ne vidimo dalje od svojih ekrana...

Moja stajališta;

1. Senna nije napravio vozačku grešku. Ali u Williamsu se je to često spominjalo. Gdje se mogla vidjeti ta greška? Vozač sa toliko iskustva da ne zakrene volan za nekoliko stupnjeva i nastavi u željenom smjeru?!!

2. Po mom mišljenju može biti kriv i sam Tamburello. Da li je moguće da je na tom mjestu staza bila toliko, kako se to kaže bumpy?, pa je jednostavno odskočio u zid...

3. Nisam fan Schumachera, niti približno. Ja sam jedan od onih kojima on ne nedostaje (tu se slažem sa prvim "žaokama" Jacquesa Villeneuva, iako je on to poslije malo ublažio....), ali izjava da je Michael naterao Sennu u zid (smrt), jer ga je slijepo pratio, je dokraja neprimjerena i neutemeljena...

Ja u ovom postu uz traženje Vašeg mišljenja o tome želim reći da je kriv Williams Enginnering Ltd. ili kako već, i samo oni i nitko drugi. I nadam se da ću poživjeti bar još 50 godina i da će se kad-tad objelodaniti ta istina da su baš oni pogriješili, ( da ne koristim težu riječ) i da je zbog njih Senna tako završio...

Senna je najbolji vozač kojeg sam ikada gledao, i čovjek s čijim sam se stavovima i mišljenjima mogao poistovjetiti i jednostavno osjetiti strast kojom je taj čovjek postajao jedno sa strojem kojim je upravljao. Igrom sudbine u Imoli je završio u onom zidu.

P.S. U tom zidu, završili su i Nelson i Gerhard, doduše ne znam tbog čega, ali su se izvukli ( ne valjda samo zbog sreće ) nego su uspjeli preživjeti. To je isto mogao i Senna, ali stroj mu to nije omogućio.

Pa da se vratim na pitanje namjenjeno Vama; što je po Vama uzrok Senninog izlijetanja ( s obzirom da raspolažete uvijek velikom količinom realnih informacijama i činjenica)?

P.S.Pravi ste novinar od formata, a za F1 ste stvoreni!

Pozdrav iz Slavonskog Broda!
Zadnja izmjena: pospani gad, dana/u 02 svi 2007, 23:05, ukupno mijenjano 1 put.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
parabolica
Postovi: 6
Pridružen/a: 23 tra 2007, 22:18

Post Postao/la parabolica »

poštovani gosp. Jergoviću, hvala na odgovoru i imam još jedno vrlo kratko.da li ste se susreli s Kimijem i jeste li pričali? Kakav je lik uopće?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Senna

Post Postao/la Mladen Jergović »

pospani gad je napisao/la:Poštovanje Mladene!

Vozači su prije češće ginuli, na stazi ili preminuvši na putu do bolnice i u bolnici (Peterson). Williamson je izgorio u ostatcima bolida, ali ne znam zbog čega je došlo do okretanja njegovog auta (no, nije tema ovog posta). De Angelis je slično prošao i koliko znam bilo je to uzrokovano zbog tehničkog problema na bolidu. Zbog sličnog problema Ratzenberger izlijeće u nedokazanom Simteku i u strašnom udesu gubi život. Villeneuve je poginuo svojom greškom, ali to ne umanjuje njegov genij.

Pitanje i rasprava ovog posta je: Što je sa Sennom? Nisam nikada do sada čuo, pročitao, točnu verziju što se zapravo zbilo. Želim vaše mišljenje zbog čega je Senna poginuo. Evo i mojih "gledatelljskih" konstatacija, iako ne želim da ispadne kao da mi ne vidimo dalje od svojih ekrana...

Moja stajališta;

1. Senna nije napravio vozačku grešku. Ali u Williamsu se je to često spominjalo. Gdje se mogla vidjeti ta greška? Vozač sa toliko iskustva da ne zakrene vozač za nekoliko stupnjeva i nastavi u željenom smjeru?!!

2. Po mom mišljenju može biti kriv i sam Tamburello. Da li je moguće da je na tom mjestu staza bila toliko, kako se to kaže bumpy?, pa je jednostavno odskočio u zid...

3. Nisam fan Schumachera, niti približno. Ja sam jedan od onih kojima on ne nedostaje (tu se slažem sa prvim "žaokama" Jacquesa Villeneuva, iako je on to poslije malo ublažio....), ali izjava da je Michael naterao Sennu u zid (smrt), jer ga je slijepo pratio, je dokraja neprimjerena i neutemeljena...

Ja u ovom postu uz traženje Vašeg mišljenja o tome želim reći da je kriv Williams Enginnering Ltd. ili kako već, i samo oni i nitko drugi. I nadam se da ću poživjeti bar još 50 godina i da će se kad-tad objelodaniti ta istina da su baš oni pogriješili, ( da ne koristim težu riječ) i da je zbog njih Senna tako završio...

Senna je najbolji vozač kojeg sam ikada gledao, i čovjek s čijim sam se stavovima i mišljenjima mogao poistovjetiti i jednostavno osjetiti strast kojom je taj čovjek postajao jedno sa strojem kojim je upravljao. Igrom sudbine u Imoli je završio u onom zidu.

P.S. U tom zidu, završili su i Nelson i Gerhard, doduše ne znam tbog čega, ali su se izvukli ( ne valjda samo zbog sreće ) nego su uspjeli preživjeti. To je isto mogao i Senna, ali stroj mu to nije omogućio.

Pa da se vratim na pitanje namjenjeno Vama; što je po Vama uzrok Senninog izlijetanja ( s obzirom da raspolažete uvijek velikom količinom realnih informacijama i činjenica)?

P.S.Pravi ste novinar od formata, a za F1 ste stvoreni!

Pozdrav iz Slavonskog Broda!
O onom što se u Imoli dogodilo 1. svibnja 1994. mogao bih pričati tri dana non-stop, i još ne bi bilo dosta. O samoj Senninoj nesreći imam vrlo određeno mišljenje, kao i o njezinim uzrocima, ali, na žalost, još o tome ne mogu pisati. Razlozi su vrlo ozbiljni i konkretni. Jednostavno, morate mi vjerovati na riječ kad velim da još nije vrijeme.
Nešto, međutim, ipak mogu reći. Naravno da za nesreću nije bio kriv Michael Schumacher. On je radio ono što bi i Senna radio u obrnutoj situaciji: biti što prisutniji u retrovizorima vozača ispred i eventualno ga natjarati na pogrešku. (Druga stvar je što je to vjerojatno činio automobilom s one strane tehničke legalnosti. No, to je druga priča.)
I također: za nesreću nije kriv nitko iz ekipe Williams. Moje je uvjerenje da na Williamsu tog dana nije otkazao upravljač, niti bilo što drugo. Dugo sam o tome pričao jednom prilikom s Adrianom Neweyem, i znam što govorim.
I na kraju: za nesreću nije bio kriv sam Senna.
Kako bilo da bilo, Senna je tog dana imao nevjerojatnu nesreću. Točno, i Piquet 1987. i Berger 1989. preživjeli su na istom mjestu jednako teške nesreće (zapravo i teže, jer se Bergerov Ferrari još i zapalio). Senni se dogodilo da mu dio slomljenog prednjeg ovjesa prođe tik uz gornji dio vizira kacige. Centimetar i pol više, i vjerojatno bi se odbio od kacige. (Ovo nisu moje tvrdnje već one doktora Watkinsa.)
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

parabolica je napisao/la:poštovani gosp. Jergoviću, hvala na odgovoru i imam još jedno vrlo kratko.da li ste se susreli s Kimijem i jeste li pričali? Kakav je lik uopće?
Jesam, 2001. dok je još bio u Sauberu, i onda 2002. kad je tek došao u McLaren. Tada je bio isti kao i danas: da, ne, da, aha. Doduše, kad ste s njim malo dulje, kao i većina takvih ljudi, malo se opusti. Ali, on je takav lik. Njemu je sve što je vezano uz Formulu 1 profesionalni dio života, i on to vrlo jasno dijeli od privatnog. Mislim da ga samo ljudi izvan Formule 1 (i možda Ron Dennis) poznaju stvarno izbliza.
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Senna

Post Postao/la pospani gad »

O onom što se u Imoli dogodilo 1. svibnja 1994. mogao bih pričati tri dana non-stop, i još ne bi bilo dosta. O samoj Senninoj nesreći imam vrlo određeno mišljenje, kao i o njezinim uzrocima, ali, na žalost, još o tome ne mogu pisati. Razlozi su vrlo ozbiljni i konkretni. Jednostavno, morate mi vjerovati na riječ kad velim da još nije vrijeme.


Vjerujem Vam na riječ. To mi nije problem. Problem je nestrpljivost, pogotovo jer sam očekivao da se o tome ne može samo tako otvoreno pisati. A ta moja nestrpljivost je čekala 13 godina pa će ako treba još toliko...
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Senna

Post Postao/la Mladen Jergović »

pospani gad je napisao/la:O onom što se u Imoli dogodilo 1. svibnja 1994. mogao bih pričati tri dana non-stop, i još ne bi bilo dosta. O samoj Senninoj nesreći imam vrlo određeno mišljenje, kao i o njezinim uzrocima, ali, na žalost, još o tome ne mogu pisati. Razlozi su vrlo ozbiljni i konkretni. Jednostavno, morate mi vjerovati na riječ kad velim da još nije vrijeme.


Vjerujem Vam na riječ. To mi nije problem. Problem je nestrpljivost, pogotovo jer sam očekivao da se o tome ne može samo tako otvoreno pisati. A ta moja nestrpljivost je čekala 13 godina pa će ako treba još toliko...
Bit će, mislim, manje.
Avatar
rindt
Postovi: 119
Pridružen/a: 22 vel 2007, 10:45
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Država Hrvatska

Post Postao/la rindt »

Mladene, koje su vam utrke među top tri koje ste odgledali ? I jeste li imali prilike gledati u živo Gillesa Villeneueva ? Vidio sam uživo bolid Ferrarija iz 1979.g. kojeg je vozio, ostao sam fasciniran , ne bolidom nego hrabrošću ondašnjih pilota. Sam bolid je sa stajališta sigurnosti katastrofalan, najobičnija limena kutija (bar za vidit), čovjek je trebao biti ludo hrabar samo za sjest u njega.
slika
Avatar
-Briatore-
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1498
Pridružen/a: 28 vel 2006, 09:28
Ja sam: Vozač

Re: Senna

Post Postao/la -Briatore- »

Mladen Jergović je napisao/la:

Senni se dogodilo da mu dio slomljenog prednjeg ovjesa prođe tik uz gornji dio vizira kacige. Centimetar i pol više, i vjerojatno bi se odbio od kacige. (Ovo nisu moje tvrdnje već one doktora Watkinsa.)
A što je bio razlog pucanja ovjesa?
Da li govorimo o pucanju ovjesa na samoj stazi ili nakon izlijetanja sa staze...?
Avatar
muamert
Test vozač
Test vozač
Postovi: 598
Pridružen/a: 31 srp 2006, 11:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Bosna i Hercegovina

Post Postao/la muamert »

Pozdrav svima.
Evo nesto citam ove postove i odgovore i koliko vidim svi pisemo o vozacima, i njihovim voznjama, super, ali licno mislim da su pravi umjetnici u garazama.
Jer ono sto oni rade je zaista poput slika daVincija ili kompozicija Beethovena.
Svaka cast za Schumachera, Alonsa, itd., ali bez dobro pripremljenog bolida oni tesko mogu nesto napraviti. Mozda je to zbog toga sto studiram masinstvo/strojarstvo, ili...:)
Sada pitanje
gosp. Jergovic, kako se postaje inzenjerom u nekom od timova u F1 i koliko u stvari treba biti genijalan da bi se doslo do toga.
Toliko
Pozdrav
"Aerodynamics are for people who can't build engines." Enzo Ferrari

"Never hate your enemies -- it effects your judgement." The Godfather III

"Now I'm happy and I don't think much about luck. If you work hard, you can get what you want." Kimi Raikkonen
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

rindt je napisao/la:Mladene, koje su vam utrke među top tri koje ste odgledali ? I jeste li imali prilike gledati u živo Gillesa Villeneueva ? Vidio sam uživo bolid Ferrarija iz 1979.g. kojeg je vozio, ostao sam fasciniran , ne bolidom nego hrabrošću ondašnjih pilota. Sam bolid je sa stajališta sigurnosti katastrofalan, najobičnija limena kutija (bar za vidit), čovjek je trebao biti ludo hrabar samo za sjest u njega.
Hmm, tri utrke. Bio sam u živo na blizu 200, pa je malo teško na brzinu odrediti. Recimo, Austrija 1978. i Peterson po kiši. Barcelona 1996. i M Schumacher po kiši. Ali, svakako je nabolja bila ona u Doningtonu 1993. Senna po kiši. Sve po kiši. To nešto govori, zar ne?
Gillesa Villeneuvea sam u živo vidio samo dva puta: u Austriji 1978. (treći) i opet u Austriji 1979. (drugi). Moja naredna utrka uživo - nije se imalo para - bio je Monako 1982., dva tjedna nakon njegove pogibije.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Senna

Post Postao/la Mladen Jergović »

-Briatore- je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:

Senni se dogodilo da mu dio slomljenog prednjeg ovjesa prođe tik uz gornji dio vizira kacige. Centimetar i pol više, i vjerojatno bi se odbio od kacige. (Ovo nisu moje tvrdnje već one doktora Watkinsa.)
A što je bio razlog pucanja ovjesa?
Da li govorimo o pucanju ovjesa na samoj stazi ili nakon izlijetanja sa staze...?
Ne, ne, auto je tehnički bio OK sve do udarca u zid. Taj dio ovjesa jen doletio nakon udarca u zid i razbijanja desne strane auta.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

muamert je napisao/la:Pozdrav svima.
Evo nesto citam ove postove i odgovore i koliko vidim svi pisemo o vozacima, i njihovim voznjama, super, ali licno mislim da su pravi umjetnici u garazama.
Jer ono sto oni rade je zaista poput slika daVincija ili kompozicija Beethovena.
Svaka cast za Schumachera, Alonsa, itd., ali bez dobro pripremljenog bolida oni tesko mogu nesto napraviti. Mozda je to zbog toga sto studiram masinstvo/strojarstvo, ili...:)
Sada pitanje
gosp. Jergovic, kako se postaje inzenjerom u nekom od timova u F1 i koliko u stvari treba biti genijalan da bi se doslo do toga.
Toliko
Pozdrav
Za inženjera treba prvo završiti strojarstvo. Naš strojarski faks u Zagrebu je, by the way, jako cijenjen svugdje. Onda se ode van i nađe neki posao koji ima veze s auto-industrijom. I onda se počne vrlo pažljivo pratiti oglasni dio Autosporta i sličnih piblikacija, i kad se vidi da neka ekipa oglašava za inženjera (što bude počesto) odmah se skoči na to, ode na intervju i dobije posao.
Zapravo, faza dva (ona s već nekim poslom) može se i preskočiti, ali obično ekipe vole bar neko radno iskustvo.
Kako biti siguran da ćete dobiti posao? Nikako. Sve ovisi o tom intervjuu, veze pomažu tek za kontakte (ali i to vrlo rijetko), ali ništa ne garantiraju.
Ako ne želite čekati na oglas u Autosportu, onda uporno nazivate ekipe i pitate ima li štogod. Prije ili kasnije, nešto će se pojaviti. Radi se samo o upornosti, i o tome da u međuvremenu imate od čega živjeti.
Kad jednom dobijete posao, onda morate biti jako, jako, jako dobri, i opstat ćete. To je jedini kriterij.
Za mehaničare vrijedi sve isto, ali bez završenog faksa. S time što tu morate biti apsolutni čarobnjak u rastavljanju i sastavljanju svega sa šarafima, plus morate biti svakako mlađi od 25-27 godina.
Avatar
rindt
Postovi: 119
Pridružen/a: 22 vel 2007, 10:45
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Država Hrvatska

Post Postao/la rindt »

Mladen Jergović je napisao/la:
rindt je napisao/la:Mladene, koje su vam utrke među top tri koje ste odgledali ? I jeste li imali prilike gledati u živo Gillesa Villeneueva ? Vidio sam uživo bolid Ferrarija iz 1979.g. kojeg je vozio, ostao sam fasciniran , ne bolidom nego hrabrošću ondašnjih pilota. Sam bolid je sa stajališta sigurnosti katastrofalan, najobičnija limena kutija (bar za vidit), čovjek je trebao biti ludo hrabar samo za sjest u njega.
Hmm, tri utrke. Bio sam u živo na blizu 200, pa je malo teško na brzinu odrediti. Recimo, Austrija 1978. i Peterson po kiši. Barcelona 1996. i M Schumacher po kiši. Ali, svakako je nabolja bila ona u Doningtonu 1993. Senna po kiši. Sve po kiši. To nešto govori, zar ne?
Gillesa Villeneuvea sam u živo vidio samo dva puta: u Austriji 1978. (treći) i opet u Austriji 1979. (drugi). Moja naredna utrka uživo - nije se imalo para - bio je Monako 1982., dva tjedna nakon njegove pogibije.
Hvala puno ! Pametnom dosta .
slika
Zaključano