P&O - Srpanj 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Mladene gledao sam ova današnja testiranja u Mugellu i Jerezu

.Zanimaju me dvije

Što je točno ferrari u mugellu testirao(koje komponente)
Vidio sam onaj Buemi u red bullu je ostvario dobro 5.vrijeme.Imam osjećaj da je taj vozač jako dobar.Par riječi o njemu.

Hvala unaprijed :bye:
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
muamert
Test vozač
Test vozač
Postovi: 598
Pridružen/a: 31 srp 2006, 11:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Bosna i Hercegovina

Post Postao/la muamert »

Pozdrav mr MJ.

Par pitanjca:

1. Iz mehanike fluida sam ucio da kada se tijelo krece kroz fluid iza njega ostaju mali vrtlozi tog fluida u ovom slucaju tijelo je formula a fluid zrak. Anyway to podrucje malih vrtloga je takodjer mjesto smanjenog pritiska, sto uzrokuje nedovoljnu silu pritiska na spojlere bolida iza i imamo smanjenje gripa. Eh sada dali je to tzv. ''Prljavi zrak'' ili su ispusni gasovi bolida ispred prljavi zrak.

2. Mario Theissen, dali mozete nesto vise reci o njemu. Mene licno fascinira taj covjek. Procitao sam da ste radili intervju s njim. Mislim fantasticno vodi BMW.

3. Ko prema vama ima najbolji tim inzenjera u F1.

Hvala
Pozdrav
"Aerodynamics are for people who can't build engines." Enzo Ferrari

"Never hate your enemies -- it effects your judgement." The Godfather III

"Now I'm happy and I don't think much about luck. If you work hard, you can get what you want." Kimi Raikkonen
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Kubica

Post Postao/la DTF »

Cijelo vrijeme je Kubica bio ispred Heidfelda, a na kraju je Heidfeld prije prosao ciljem. Jel netko zna gdje ga je i kako pretekao? U zadnjih par krugova se to negdje dogodilo.
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Vleki
Test vozač
Test vozač
Postovi: 621
Pridružen/a: 12 lip 2007, 11:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Michaela Schumachera

Post Postao/la Vleki »

Molim Vas još me malo trpite, pa obečajem da ću stati s ovom temom.
1) Ako ste imali prilike voziti pravi go-kart (što nije nužno ono što je najčešće u ponudi na našim raznim kartodromima), onda ste možda probali koristiti kočnicu i gas zajedno, tako da je kočnica kao neka vrst kvačila u zavojima, i služi, zapravo, za smirivanje auta i za bolju kontrolu uglavnom se (pri šaltanju na dolje) ne dira gas. Kad prođe šaltanje, onda vozači ponekad malo pipkaju gas da bi bolje stabilizirali auto. To kod sredine zavoja i izlaska. pri samom jakom kočenju za zavoj ponekad je dobro koji Ako još to niste probali, probajte. Odmah će vam biti jasno zašto većina F1 vozača, bar onih koji vuku korijene iz kartinga, radi to i danas, pogotovo sada kad nema nožnog kvačila, i kad se koči lijevom nogom.
Prilično sam siguran da vozači koji se danas koriste takvom tehnikom pipaju gas baš na svako šaltanje u nižu brzinu, ne poslije šaltanja, kao što je to radio
veliki Senna.

To se može dobro vidjeti na onoj grafici na treningu ili u samoj utrci kad se vozača prati onboard kamerom. Na grafici se vidi između ostalog i u kojoj se brzini nalazi i kako se služi kočnicom i gasom.

Kod ovih vozača se to i najbolje vidi, pogotovo hod Heidfelda:
Vidio sam to kod oba BMW-ova vozača, Rosberga, Webbera, Coultharda, da li znate još nekog?
Zadnja izmjena: Vleki, dana/u 29 srp 2007, 10:05, ukupno mijenjano 1 put.
alen34
Postovi: 4
Pridružen/a: 26 srp 2007, 18:52
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la alen34 »

Gospodine Jergovicu smatra te li vi da je Ferrari ne dodirljiv za Fiu i Fia-ine suce? Zadnji primjer gdje je Ferrari pola prosle sezone vozio sa patosom koji se pomijra pri povecanju brzine. S takvim podom poceo je i ovu sezonu, Ferrari ubire bodove na zabranjenim dijelovima koje stavljeju na bolid i sve se zavrsava bez sudskih sporova a kamo li suspenzija ili oduzimanjem bodova sto sa drugim ekipama ocito nije slucaj.
Avatar
Ivan 26
Početnik
Početnik
Postovi: 321
Pridružen/a: 29 ožu 2006, 21:27
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi
Lokacija: VARES
Kontakt:

Post Postao/la Ivan 26 »

gosp. Mladene zanima me Alex Wurz... covjek je evo bio naj brzi na testiranjima i na pokojim testiranjima prije, cinilo mi se da bi mogao ostvariti dobar rezultat za Wiliams ali on se na moze dogurati u utrkama dalje od 10. mjesta(je li mu se ovaj plasman u prosloj utrci posrecio ili dobro vozi po kisi).....koliko se sjecam zadnji put je vozio utrke za Beneton....ustvari koliko je on dobar ili los vozac....
I jos jedno pianje (ako nije pre osobno) koju ste srednju skolu zavrsili i koji fakultet.... ;)
Pozdrav 8)
Zadnja izmjena: Ivan 26, dana/u 27 srp 2007, 17:06, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Buba
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 379
Pridružen/a: 04 svi 2007, 14:56
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mclaren i Mercedes

Post Postao/la Buba »

Molim Mladene da prokomentarisete odlomak preuzet s autosport.com


Former Ferrari driver Mika Salo said the scandal was nothing new.

"When I was driving for Ferrari we always spied on McLaren, listening their radio traffic. After every practice session I had in front of me, on paper, all the discussions Mika Hakkinen had had with his engineer," he told Finnish newspaper Ilta-Sanomat.


Sada Ferari dize frku oko ovoga jer im je propala najbolja sansa za osvajanje titule,a dobro se zna da u Formuli 1 svi jedni druge spijuniraju.Bijedno od njih sto na ovaj nacin narusavaju ugled momcadi poput Mclarena,Stvarno mislim da pogotovu Ron Denis nije imao nista s ovim,a jutros je cijela Italija popljuvala Mclaren i FIA-u...Ako Mclaren pobijedi u Monzi bice svega....
"Jebes pijanstvo ako te sutra nije sramota"
Avatar
Dexter
Postovi: 83
Pridružen/a: 28 tra 2007, 12:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: iz Grada

Post Postao/la Dexter »

Evo, još jedna farsa je, izgleda, završena. FIA je presudila da je optuženik kriv, ali, eto, ovaj put će mu oprostiti.
Za pošteno reći: bilo je iluzorno očekivati da će FIA dosuditi bilo kakvu kaznu McLarenu i time naštetiti atraktivnosti prvenstva, svojoj blagajni, a napose riskirati da na sebe navuče bijes kompletnog Britanskog (i ne samo njihovog) tiska ako bi recimo Hamilton ostao bez bodova i na taj način izgubio šansu za osvajanje naslova.
Meni sve ovo sliči na hipotetski slučaj u kojem, recimo, netko nekome mazne, primjera radi, 100 € iz novčanika. Poslije nekog vremena ga uhvate, sigurni su da je on krivac, ali ga svejedno ne kazne iz prostog razloga što on te eure nije potrošio, odnosno, da parafraziram FIA - u, nije od njih imao direktne koristi.
Nakon svega ovoga sjetim se riječi nekog mudrog čovjeka koji je, evo svakim danom se sve više i više ispostavlja, jako pametno ustvrdio da ne zna što je danas Formula 1, ali da je 100% siguran da nije sport.
Na kraju se eto ispostavilo da sam onda bio u pravu tvrdeći da je McLaren kriv. Drugi je par rukava što FIA ipak pravdi pretpostavlja vlastite interese.
Ovdje vam prilažem link na članak iz Daily Maila, pa bih volio nakon što ga pročitate čuti vaše mišljenje (na koje, obećavam, poslije neću reći niti riječi), a posebno što se tiče onog dijela u kojem se govori da je svaki poslodavac direktno odgovoran za postupke svojih zaposlenika.


http://www.dailymail.co.uk/pages/live/a ... ge_id=1954

Pozdrav!
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Svašta se može pročitati ovdje, između ostaloga i to da je Ferrari "bijedan" jer narušava ugled McLarena na ovaj način, znači teza je slijedeća: Ferrari je bijedan jer je otkrio da je više visokopozicioniranih McLarenovih zaposlenika koristilo ukradene Ferrarijeve dokumente koje nisu smjeli imati. Sorry ali ovo je stvarno van svake pameti

Evo pitanja za gosp. Jergovića: Smatrate li da je jednako imati fotografije i podatke dobivene usmenom predajom kao i imati kompletnu dokumentaciju jednog bolida + podatke o ogranizaciji i funkcioniranju momčadi?

Pitanje br.2: Možete li prokomentirati onih prvih par kišnih krugova u Nurbergringu tj. vožnje pojedinih vozača u tim krugovima, Alonsa, Hamiltona, Masse i Raikkonena?
kompa
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2007, 19:41

Post Postao/la kompa »

Poštovani g. Jergoviću, imam nekoliko pitanja u vezi momčadi McLaren-Mercedes :

1. Znamo da je dotična momčad formalno britanska pa me zamima tko ima veću zastupljenost pri proizvodnji bolida : McLaren ili Mercedes?
Osim motora koje još dijelove za bolid proizvodi Mercedes?

2. Ove sezone sam jako iznenađen puozdanošću McLaren-Mercedesa pa me zanima koji je tomu uzrok? Znamo da im je u nekoliko prošlih godina pouzdanost bolida bila očajna ( sjetimo se 2002. i 2004.), 2003. bi Kimi možda osvojio naslov prvaka da mu nije otkazao motor na Nirburgringu, 2005. su imali najbrži bolid na stazi i osvojili bi oba naslova ali opet slaba pouzdanost bolida. Ove sezone NITI JEDNO odustajanje McLarenovih vozača. Kako to da sad odjednom imaju tako pouzdan bolid?

Hvala.
amaster
Postovi: 30
Pridružen/a: 27 tra 2007, 19:06
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Županja

Briatore

Post Postao/la amaster »

Da li Flavio bijesni sto Mclaren nije kaznjen jer mu je propala prilika da dovede Alonsa ponovno za volan Renaulta?
BMW
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 lip 2007, 17:50

Re: Alonso vs. massa

Post Postao/la BMW »

Mladen Jergović je napisao/la: To nije posve bez veze. Ako gume stvarno proizvode veliku, neizdrživu vribraciju, to bi se, prvo, vidjelo na on-board kameri najviše po ravnom dijelu staze, i drugo, vozač bi bio za nijansu sporiji po ravnom, ili nešto ranije abgasao. Činjenica je da je Alonso najviše - po mokrom - hvatao Massu u zavojima (gdje Massi teoretski vibracije malo manje smetaju), a ne po ravnom, meni veli da je Alonso jednostavno bio puno brži po kiši.
Nekako mi se ne čini da je trakcija na ravnom osim pri ubzravanju iz sporih zavoja toliko važna kao u zavojima, ali ne želim ovo pretvoriti u raspravu jer
a) nisam siguran :D
b) ne želiim trošiti vaše vrijeme i kršiti forumska pravila
P.S. Ono pitanje o Massi i Hamiltonu ne znači da nisam pročitao vaše prethodne odgovore, samo sam stekao dojam da se i Raikkonen i Alonso obojica privikavaju na gume, pa sam zato pitao o usporedbi Masse i Hamiltona.

I pitanje vezano uz dokumente-da li se točno zna što je u njima bilo?
Ja sam našao samo ovo.
"780 pages of secret Ferrari technical data and drawings"
Avatar
rindt
Postovi: 119
Pridružen/a: 22 vel 2007, 10:45
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Država Hrvatska

Post Postao/la rindt »

Mladene, kakve su šanse da Imolu opet vidimo u kalendaru, imao sam prilike biti na jednoj GP utrci mjesto je kao iz bajke, doduše staza nije atraktivna ali sama atmosfera oko i na samoj utrci je odlična, gdje je zapelo ? Drugo pitanje kakve su šanse da vidimo bolide na A1 Ringu ? ,ovako naivno gledajući ne mogu vjerovat da država koja ima Red bull racing te Scuderia Toro Roso f1 timove nema GP vikend, a ima kompletnu infrastrukturu, bogata je i ima vjerojatno najbogatijeg šefa od ekipa Ditera Matesicha, nije zainteresirana. I na kraju ko može smjenit Maxa Mosleya, već sam se ranije osvrnuo na njegov "doprinos" auto sportu, ne mogu vjerovat da čovjek koji još nije uspio sastavit dvije sezone za redom a da ne mjenja pravila stoji na čelu FIA_e, totalni diletant i neznalica ,u nekoliko je navrata skoro ubio zanimanje za f1, vjerojatno mu se kao i tati njegovom sviđa zapovjedat !

Naravno kao i uvjek hvala na odgovoru.
slika
Avatar
*PLONKER*
Postovi: 73
Pridružen/a: 17 lis 2006, 16:00
Navijam za: Nikoga
Lokacija: ZAGREB

Post Postao/la *PLONKER* »

g. Jergović,
znam da ste već dosta govorili o Senni i Schumacheru, ja osobno smatram da su njih dvoje imali puno više sličnosti nego što to ljudi misle...

Njihove veličanstvene vožnje osobito po kiši me često tjeraju na razmišljanje o usporedbi njih dvoje, i bez obzira na činjenicu da su to sad samo hipotetske pretpostavke, interesira me Vaše mišljenje o pretpostavki da Senna nije poginuo...
dakle, kol'ko bi još sezona eventualno odvozio i paralelno tome, kako bi se to direktno odrazilo na karijeru M. Schumachera. Po meni je sigurno, da bi uzeo još barem 2 prvenstva i polagano završavao karijeru... Schumacher; naravno u takvom scenariju nebi bio u mogućnosti osvojiti ona 2 prvenstva sa benetonom, ali bi zato sa Ferrarijem osvojio sve ovo što i je, naravno ako bi u takvom scenariju ikad i uspio doći do Ferrarija...

za nagradu Vam dajem link na kojem možete skinuti filmić od cca. 20MB u kojem se može vidjeti sav talent pokojnog A. Senne kako testira na stazi Hondu NSX-R

http://rapidshare.com/files/45573982/Ay ... _.avi.html
...who the heck is $@Ł€ ???
cico-mcaron36
Postovi: 3
Pridružen/a: 23 lip 2007, 11:00

hvala

Post Postao/la cico-mcaron36 »

*PLONKER* je napisao/la:g. Jergović,
znam da ste već dosta govorili o Senni i Schumacheru, ja osobno smatram da su njih dvoje imali puno više sličnosti nego što to ljudi misle...

Njihove veličanstvene vožnje osobito po kiši me često tjeraju na razmišljanje o usporedbi njih dvoje, i bez obzira na činjenicu da su to sad samo hipotetske pretpostavke, interesira me Vaše mišljenje o pretpostavki da Senna nije poginuo...
dakle, kol'ko bi još sezona eventualno odvozio i paralelno tome, kako bi se to direktno odrazilo na karijeru M. Schumachera. Po meni je sigurno, da bi uzeo još barem 2 prvenstva i polagano završavao karijeru... Schumacher; naravno u takvom scenariju nebi bio u mogućnosti osvojiti ona 2 prvenstva sa benetonom, ali bi zato sa Ferrarijem osvojio sve ovo što i je, naravno ako bi u takvom scenariju ikad i uspio doći do Ferrarija...

za nagradu Vam dajem link na kojem možete skinuti filmić od cca. 20MB u kojem se može vidjeti sav talent pokojnog A. Senne kako testira na stazi Hondu NSX-R

http://rapidshare.com/files/45573982/Ay ... _.avi.html
majstor je majstor a sve ostalo su loše kopije!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ferrariteam je napisao/la:Pozdrav, zanimaju me test vozači, koliko su oni cijenjeni i koliko su oni važni u f1 ekipi?

Svi slušamo da se na testiranjima vrti velik broj kilometara, zanima me koliko mogu određeni vozači npr. Lucoa Badoer pružiti kvalitetne vožnje odnosno brzinu ako znamo da su to "navodno sporiji vozači" od onih koji voze utrke a kao što znamo u f1 je svaka desetinka dragocijena.

Dakle zanima me na koji način momčad zna da je unaprijedila bolid u odnosu na prošlo testiranje bez da zna njegovove prave performanse koje bi pružio standardni vozač koji vozi utrku (mada znam da na skoro svaki kraj testiranja dolazi standardni vozač iz utrke, ali vozi jedan dan eventualno dva)?
Jako puno testiranja nije vožnja ˝na nož˝ nego, recimo, 96 posto vožnje ˝na nož˝ u kojoj se probaju najrazličitije stvari na autu, ponekad i uvjetima simulacije utrka. Za tako nešto više je nego dovoljan i test-vozač, ber ako se radi o nekom iskusnijem vozaču koji jednostavno nije jednako brz kao prva dva vozača ekipe (recimo, Pedro de la Rosa ili Luda Badoer).
U nekim slučajevima, pak, radi se o vozačima koji jesu vrlo brzi (ili čak i brži od prvih vozača), ali koji tek skupljaju prva F1 iskustva. Recimo, lani je, nakon Indyja, Leiws Hamilton bio test-vozač, a de la Rosa vozač utrka. Hamilton je, nema dvojbe, bio brži od de la Rose.
U vašoj posljednjoj rečenici rekli ste ključnu stvar: na kraju auto vrlo često na testu proba i vozač utrka, i onda se valorizira i posao test-vozača.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Ayrton Veliki je napisao/la:Mladene,mozete li mi reci da li je FOM od svog pokretanja radio prenos svakog Grand Prix-a i ako nije,ko je radio onaj prvi u Maleziji 1999.g.?
FOM i ove godine radi tek 13 (od 17) prijenosa. Do ove godine postepeno se povećavao broj FOM-ovih prijenosa, ali recimo prošle godine bilo ih je tek 7, pretprošle tek 4 itd.
Maleziju 1999. radila je malezijska državna televizija, i to je bio prilično očajno. Ja sam odradio nekoliko sati brifiranja malezijskih kolega producenata i režisera u tjednu prije utrke (zajedno s austrijskim režiserom Fritzom Malcherom), ali malezijska televizija je (u to vrijeme) bila u srednjem vijeku, i bilo je gotovo nemoguće pripremiti ih za Formulu 1 - koja je najteži vid sportskog prijenosa u živo, uz atletiku - za samo dva ili tri dana.
Prvi kompletni živi prijenos jedne F1 utrke za cijeli svijet (dakle, ne digitalni multi-kanalni prijneos, nego ono što se gleda besplatno u 185 zemalja svijeta) FOM je radio iz Indianapolisa 2001.
Ja sam bio glavni izvršni producent tog prijenosa.
Avatar
rnrboi
Početnik
Početnik
Postovi: 216
Pridružen/a: 11 lip 2007, 10:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi

Post Postao/la rnrboi »

Gospodine Jergoviću što se vi ne priključite gospodi Blažićku i Novaku za vrijeme prijenosa? Sigurno bi prijenos bio bolji i zanimljiviji sa vašim komentarima.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:Mladene gledao sam ova današnja testiranja u Mugellu i Jerezu

.Zanimaju me dvije

Što je točno ferrari u mugellu testirao(koje komponente)
Vidio sam onaj Buemi u red bullu je ostvario dobro 5.vrijeme.Imam osjećaj da je taj vozač jako dobar.Par riječi o njemu.

Hvala unaprijed :bye:
Koliko je meni poznato, Ferrari je testirao neke aero-komponente za Hungaroring, i unapređenja na hidrauličkom sistemu koji je (opet) otkazao u Nürburgringu.

Sebastian Buemi je 18-godišnji Švicarac koji je trenutno u Formuli 3, i pokazujuje vrlo obećavajuću brzinu. On je dio Red Bullovog programa mladih vozača, što znači da su, za sada, riješeni financijski problemi napredovanja njegove karijere.Ostaje, međutim, da se vidi hoće li Red Bull ustrajati u podršci ovom vozaču, i ima li Buemi alternativne puteve financiranja svoje karijere. U prošlosti se, naime, pokazalo da Red Bullov program zna izgubiti fokus točno kad je to za jednog vozača najmanje potrebno. Slučaj drugog dobrog Švicarca Neela Janija, koji je sada u SAD, to dobro ilustrira.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

muamert je napisao/la:Pozdrav mr MJ.

Par pitanjca:

1. Iz mehanike fluida sam ucio da kada se tijelo krece kroz fluid iza njega ostaju mali vrtlozi tog fluida u ovom slucaju tijelo je formula a fluid zrak. Anyway to podrucje malih vrtloga je takodjer mjesto smanjenog pritiska, sto uzrokuje nedovoljnu silu pritiska na spojlere bolida iza i imamo smanjenje gripa. Eh sada dali je to tzv. ''Prljavi zrak'' ili su ispusni gasovi bolida ispred prljavi zrak.

2. Mario Theissen, dali mozete nesto vise reci o njemu. Mene licno fascinira taj covjek. Procitao sam da ste radili intervju s njim. Mislim fantasticno vodi BMW.

3. Ko prema vama ima najbolji tim inzenjera u F1.

Hvala
Pozdrav
1. Najvećim dijelom (recimo, 95 posto) prljavi zrak su aero-vrtlozi od auta ispred. Ostatak su ispušni plinovi.

2. Mario Theissen zaista je fascinantan lik, jedan od najozbiljnijih, najsistematičnijih i najkvalitetnijih šefova ekipe u Formuli 1. On je najprije uspio nagovoriti upravni odbor BMW-a da ova tvrtka treba ići sama u Formulu 1, nakon relativno neuspješne suradnje s Willliamsom, a to je uvijek strahovito teško. Zatim je odlučeno da se kupi Sauber, ali Theissen nije onda razrušio i razgradio ekipu koju je kupio, nego je zadržao sve (mnoge) dobre strane Saubera, uključujući i sve najbolje ljude, i onda je cijelu strukturu obilato ojačao osobljem i novcem BMW-a. Rezultat je očit već ove godine, a BMW bi za dvije-tri godine lako mogao na sam vrh, osobito ako se ostvari Theissenova želja da u ekipu jednog dana dovede Fernanda Alonsa. Theissen je na transformaciji Saubera u BMW-Sauber većinu najvažnijih poslova odradio sam, i odradio ih je fantastično. I to neprestano putujući na relaciji München-Hinwil (blizu Züricha). Ako BMW jednom dođe do samog vrha Formule 1, bit će do u značajnoj mjeri zbog Theissenovih izuzetnih menadžerskih kvaliteta.

3. Po meni, još uvijek Ferrari, zatim Renault i McLaren.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Kubica

Post Postao/la Mladen Jergović »

DTF je napisao/la:Cijelo vrijeme je Kubica bio ispred Heidfelda, a na kraju je Heidfeld prije prosao ciljem. Jel netko zna gdje ga je i kako pretekao? U zadnjih par krugova se to negdje dogodilo.
Heidfeld je sam izjavio da je Kubica napravio malu pogrešku pri kočenju u pretposljednjeg krugu, što je onda njemu omogućilo da ga prestigne. U prijenosu se nije vidjelo, pa ne znam gdje se to dogodilo.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

alen34 je napisao/la:Gospodine Jergovicu smatra te li vi da je Ferrari ne dodirljiv za Fiu i Fia-ine suce? Zadnji primjer gdje je Ferrari pola prosle sezone vozio sa patosom koji se pomijra pri povecanju brzine. S takvim podom poceo je i ovu sezonu, Ferrari ubire bodove na zabranjenim dijelovima koje stavljeju na bolid i sve se zavrsava bez sudskih sporova a kamo li suspenzija ili oduzimanjem bodova sto sa drugim ekipama ocito nije slucaj.
Uvijek postoje te priče da je netko nedodirljiv itd. Evo, sad Jean Todt kaže da je McLaren nedodirljiv, i da je Ferrari bio u ovoj McLarenovoj situaciji, da bi kazna bila teška i drastična.

U Formuli 1 se stvari uvijek rade na samoj granici legalnosti, ili preko te granice. Naravno, postaje jasno kad se te granice prelaze samo onda kad se to sazna. Dakle, ni vi ni ja ne znamo u kolikoj mjeri je trenutni auto Ferrarija, McLarena i drugih posve legalan i što sve ima na njima što možda malo prelazi tu liniju legalnosti.

I onda, tu su i mediji. Britanski tvrde da je Ferrari pod zaštitom FIA-e, talijanski tvrde da je McLaren pod zaštitom FIA-e. Godinama i godinama.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Ivan 26 je napisao/la:gosp. Mladene zanima me Alex Wurz... covjek je evo bio naj brzi na testiranjima i na pokojim testiranjima prije, cinilo mi se da bi mogao ostvariti dobar rezultat za Wiliams ali on se na moze dogurati u utrkama dalje od 10. mjesta(je li mu se ovaj plasman u prosloj utrci posrecio ili dobro vozi po kisi).....koliko se sjecam zadnji put je vozio utrke za Beneton....ustvari koliko je on dobar ili los vozac....
I jos jedno pianje (ako nije pre osobno) koju ste srednju skolu zavrsili i koji fakultet.... ;)
Pozdrav 8)
O Wurzu smo već imali pitanje i odgovor. Po meni, on kao F1 vozač nije ništa osobito, premda je krasan čovjek.
Završio sam (bez polaganja mature) Matematičku gimnaziju u Zagrebu. Završio sam, onda, dvije godine fizike, zatim dvije godine političkih nauka, i onda sam se počeo profesionalno baviti novinarstvom i zaključio da mi se dalje ne da gnjaviti s faksom. Nikad nisam požalio.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Buba je napisao/la:Molim Mladene da prokomentarisete odlomak preuzet s autosport.com


Former Ferrari driver Mika Salo said the scandal was nothing new.

"When I was driving for Ferrari we always spied on McLaren, listening their radio traffic. After every practice session I had in front of me, on paper, all the discussions Mika Hakkinen had had with his engineer," he told Finnish newspaper Ilta-Sanomat.


Sada Ferari dize frku oko ovoga jer im je propala najbolja sansa za osvajanje titule,a dobro se zna da u Formuli 1 svi jedni druge spijuniraju.Bijedno od njih sto na ovaj nacin narusavaju ugled momcadi poput Mclarena,Stvarno mislim da pogotovu Ron Denis nije imao nista s ovim,a jutros je cijela Italija popljuvala Mclaren i FIA-u...Ako Mclaren pobijedi u Monzi bice svega....
Da, bit će svega u Monzi.
Mislim, o ovome sam puno puta pisao. Bar pola fotografa u Formuli 1 ne radi ni za kakve novine ili agencije, nego za pojedine F1 ekipe. Svaki se dan snime tisuće fotki koje ne idu nikuda osim u tehničke arhive svake ekipe. Itd, itd.
Zato je ova špijunska afera i bila toliki nonsens.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dexter je napisao/la:Evo, još jedna farsa je, izgleda, završena. FIA je presudila da je optuženik kriv, ali, eto, ovaj put će mu oprostiti.
Za pošteno reći: bilo je iluzorno očekivati da će FIA dosuditi bilo kakvu kaznu McLarenu i time naštetiti atraktivnosti prvenstva, svojoj blagajni, a napose riskirati da na sebe navuče bijes kompletnog Britanskog (i ne samo njihovog) tiska ako bi recimo Hamilton ostao bez bodova i na taj način izgubio šansu za osvajanje naslova.
Meni sve ovo sliči na hipotetski slučaj u kojem, recimo, netko nekome mazne, primjera radi, 100 € iz novčanika. Poslije nekog vremena ga uhvate, sigurni su da je on krivac, ali ga svejedno ne kazne iz prostog razloga što on te eure nije potrošio, odnosno, da parafraziram FIA - u, nije od njih imao direktne koristi.
Nakon svega ovoga sjetim se riječi nekog mudrog čovjeka koji je, evo svakim danom se sve više i više ispostavlja, jako pametno ustvrdio da ne zna što je danas Formula 1, ali da je 100% siguran da nije sport.
Na kraju se eto ispostavilo da sam onda bio u pravu tvrdeći da je McLaren kriv. Drugi je par rukava što FIA ipak pravdi pretpostavlja vlastite interese.
Ovdje vam prilažem link na članak iz Daily Maila, pa bih volio nakon što ga pročitate čuti vaše mišljenje (na koje, obećavam, poslije neću reći niti riječi), a posebno što se tiče onog dijela u kojem se govori da je svaki poslodavac direktno odgovoran za postupke svojih zaposlenika.


http://www.dailymail.co.uk/pages/live/a ... ge_id=1954

Pozdrav!
To što je FIA utvrdila da je McLaren kriv, ne znači da je McLaren kriv. Ja, recimo, ne mislim da je McLaren kriv, jer nema dokaza nije inicirao krađu dokumenata i, pogotovo, jer ja ne vjerujem da ekipa može biti kriva ako jedan pojedinac te ekipe (koji je nezadovoljan svojim trenutnim položajem) učini nešto loše.
Dakle, moje je mišljenje da je FIA pogriješila što je McLaren proglasila krivim. Ferrari sada ima, s priličnim pravom, razloga za ljutnju. Tih bi razloga bilo znatno manje da je FIA objavila da McLaren nije kriv, budući da za krivicu nema dokaza, osim onih koji se tiču nezadovoljnog zaposlenika van kontrole.

Posve usput, i bez veze s ovim konkretnim slučajem, Daily Mail je bljak žuta novina.
Zaključano