P&O - Srpanj 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
BMW
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 lip 2007, 17:50

Re: Alonso vs. massa

Post Postao/la BMW »

Mladen Jergović je napisao/la:
amaster je napisao/la:Jedan nadasve zanimljiv video. Naime radi se o Alonsovom preticanju masse. Ovaj video opovrgava massinu tvrdnju o setu vibrirajućih guma, jer se jasno vidi da na ravnini ne može stići ferrari, a da su massi vibrirale gume i na ravnom bi ga stizao bez problema. Međutim u zavojima vidimo Alonsovu moć u kišnim uvjetima. massa jednostavno nije htio da prihvati poraz i da prizna da je ovaj puno bolji vozač.

Obvezno pogledati!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=jzwK0PFK5hI
Već sam negdje ranije rekao da je to Massina isprika. Onda me popljuvalo.
Ali, mislim da ste u pravu. Prilično se dobro vidi na ovoj snimci kako je Alonso zapravo mnogo brži u zavojima, i to u sporim zavojima, gdje se vribracije (kad ih ima) osjećaju bitno manje.
Mladene možete li komentirati ovo boldano jer mi se to čini totalno krivo.
Avatar
McLarenMercedes
Postovi: 58
Pridružen/a: 23 srp 2007, 23:02
Navijam za: Alonsa
Lokacija: Beograd

Post Postao/la McLarenMercedes »

Mladene, šta mislite o odnosima između Rona Dennisa i Alonsa? Da li su zaista tako loši kao piše f1-live? Ja sam baš stekao utisak da Dennis izuzetno ceni Alonsa, pa čak i da se više raduje njegovim pobedama nego Hamiltonovim.

Hvala.
Zadnja izmjena: McLarenMercedes, dana/u 26 srp 2007, 14:38, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Toranosuke Takagi
Postovi: 24
Pridružen/a: 17 lip 2007, 22:00

Re: Alonso vs. massa

Post Postao/la Toranosuke Takagi »

Kad već pljujemo po Bergeru ;)

Ne razumijem jedno. Čovjek je '89 osvojio dva druga i jedno prvo mjesto u GP, a sve ostale utrke nije završio. Bizarno. Zar je Ferarri stvarno imao toliko problema tada ili on nije imao sreće?

Što mislite o Yamamotu?
Gdje je on u odnosu na Takagia i Idea po kvaliteti?

Kad bih želio ići gledati utrku što bi mi se više isplatilo? Mađarska ili Monza? Što je jeftinije? Neki kažu Monza, dok sam ja tražio neke aranžmane na netu pa mi se Mađarska čini povoljnijom.

Koji vozači trenutno gotovo sigurno nemaju ugovor za sljedeću sezonu? Koga neće biti iduće sezone?

I na kraju: da li se resetiraju vremena kad se prekine utrka kao ova zadnja ili se zbrajaju? Zbunili su me komentatori. Koliko je meni poznato pravila se u vezi toga nisu mjenjala, a komentatori nisu demantirali kasnije, dapače, nisu ni spomenuli to nakon 15 minuta. Pa me zanima što je sad s tim. Znam da ste odgovarali na slična pitanja ali nisam uspio povezati :) Znači, ostaje poredak na novom startu s resetiranim vremenima ili se ona zbrajaju?

Pozdrav.

P.S. koji je točan razlog prekida utrke bio? Kiša? Ili Liuzzievo zabijanje u safety car? Jer ako je kiša...mogli su odmah prekinut...a ne nakon par krugova, zar ne? Bilo bi puno bolje po utrku.

Hvala.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Vleki je napisao/la:Gospodine Jergoviću, hvala na prijašnje pitanje. (biti ću jako dosadan, zato hvala unapred na strpljenju)

Zanima me jedan dio vozačkog stila koji je koristio i Schumacher, vjerujem da ste to već vidjeli kod njega (samo se nadam da ga na forumu još niste prokomentirali, ako jest sorry unaprijed)

Ovaj boldani tekst molim vas kopirajte na http,hvala.

http://video.google.com/videoplay?docid ... &plindex=0

Pitanja:

1)Kakvo imate mišljenje o onom pipanju gasa na kočenju?

2)Zašto uspijeva kasnije kočiti od de la Rose ili Španjolac namjerno prije koči da bi mogao biti brži sa full gasom na izlasku iz zavoja?

3)Zašto se Schumacher više služi kočnicom kroz neke zavoje, da li je to posljedica onog problema sa gumama koje je imao ili on i inače voli bolid balansirati malo sa kočnicom?

4)Da li znate nekoga od vozača koji se danas koristi sličnim vozačkim stilom. Tu mislim prvenstveno na ono pipanje gasa na kočenju?
Vidio sam to kod oba BMW-ova vozača, Rosberga, Webbera, Coultharda, da li znate još nekog?

Puno hvala!
Milsim da jesmo već pričali o ovom ˝kartingaškom˝ načinu vožnje negdje ranije.

1) Ako ste imali prilike voziti pravi go-kart (što nije nužno ono što je najčešće u ponudi na našim raznim kartodromima), onda ste možda probali koristiti kočnicu i gas zajedno, tako da je kočnica kao neka vrst kvačila u zavojima, i služi, zapravo, za smirivanje auta i za bolju kontrolu uglavnom se (pri šaltanju na dolje) ne dira gas. Ka dprođe šaltanje, onda vozači ponekad malo pipkaju gas da bi bolje stabilizirali auto. To kod sredine zavoja i izlaska. pri samom jakom kočenju za zavoj ponekad je dobro koji Ako još to niste probali, probajte. Odmah će vam biti jasno zašto većina F1 vozača, bar onih koji vuku korijene iz kartinga, radi to i danas, pogotovo sada kad nema nožnog kvačila, i kad se koči lijevom nogom.

2) Različiti vozače imaju svoje različite stilove. Nije uvijek slučaj - premda najčešće je - da je onaj koji koči kasnije brži. Dosta ovisi i o radu upravljača kroz zavoj, premještanju težišta, i načinu na koji je auto pozicioniran za izlazak iz zavoja.

3) Schumacher je vozio Formulu 1 kao go-kart. Vidi 1).

4) Uglavnom se svi vozači koji su došli iz kartinga igraju s aplikacijom gasa i kočnice istovermeno. A to znači, od ove trenutne generacije, baš svi.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

BMW je napisao/la:Mladene vidljivo je da nemate neko mišljenje o Massi, stoga molim vas da prokomentirate to da je on otprilike brz kao i Raikkonen(slično kao i Hamilton Alonso). Dakle ako su Alonso i Raikkonen otprilike podjednaki po tome ne bi trebalo biti prevelike razlike između Hamiltona i Masse. Naravno da je Hamilton debitant i da je bolji od Masse, no po meni niti je on toliko sjajan niti Massa toliko loš koliko neki misle. Budući da ne odgovarate na provokacije nemojete ovu smatrati jednom, samo recite vaše mišeljenj o italic dijelu posta.
Drugo pitanje je ono o tome što ste rekli da bi vozači mogli voziti i u četrdesetima. Možete li reći malo detaljnije na čemu temeljite tu informaciju budući da mi se čini nevjerjatno da neki manji timovi ne bi ponudili bivšim svjetskim prvacima mjesto u svojoj momčadi.

Treće pitanje meni najzanimljivje je da ako možete da poredate staze po tome koliko je vozačko uvjeće bitno u ukupnoj brzini odnosno imamo dva vozača različite kvalitete u istom bolidu i zanima na kojoj stazi bi bili naveće razlike između njih. Pretpostavljam da su Spa i Monaco među prvima a da je Monza uvjerljivo zadnja.
Naravno da ovo ne smatram provokacijom. jedino, imali smo odgovor na ovo pitanje jedno sto šezdeset dva puta. Räikkönenu je trebalo nekih šest ili sedam utrka da počne potpuno razumijevati način rada Bridgestone guma u sprezi s Ferrarijevom šasijom, kao i način rada Ferrarijevog inženjera (premda je Chris Dyer danas možda najbolji inženjer u Formuli 1). jednako je i s Alonsom, kojem je trebalo nešto manje vremena da se odvikne od Michelin guma koje su, ne smijemo zaboraviti, u svoje posljednje tri godine u Formuli 1 bile dizajnirane praktički oko Renaulta i Alonsa.
Ako mislite da ove stvari nisu važne jako se varate. U tome glavni razlog činjenice da se Massa činio jednako brzim kao i Räikkönen, a i činjenice da je Hamilton (kojem izrazito odgovara kombinacija Bridgestone/McLaren) bio jednako brz, ili brži, od Alonsa.
Baš u činjenici da je Hamilton gotovo zasjenio Alonsa u svojoj prvoj F1 sezoni treba vidjeti dvije stvari: 1) on je istinski fenomen i 2) on je značajno bolji vozač, ne samo od Masse, nego i od većine drugih F1 vozača danas.

Vozači bez problema mogu voziti u četrdesetima, ali je mali problem u tome što kad dođu u tu dob, većina ih već ima za sobom mnogo godina vrhunskog automobilizma za sobom, i najvažnije, mnogo milijuna dolara u banci.
Super-kvalitetnih ekipa ima dvije, ili najviše tri. Vozači jednostavno ne žele, i ne moraju, riskirati glavu u nekoj slabijoj ekipi bez izgleda da pobjeđuju. Možete li zamisliti M Schumachera da sada vozi u Toru Rossu?

Pretpostavljam otprilike ovako: Spa, Suzuka, Monako, Istanbul, Sepang, Melbourne, Barcelona, Interlagos, Silverstone, Nürburgring, Indianapolis, Montreal, Hockenheim, Monza, Šangaj, Magny Cours, Hungaroring.

Molim, primijetite da to nisu staze poredane po tome kako se na njima može pretjecati, nego kako diferenciraju vozače. Po mojem mišljenju, i bez puno vremena provedenog nad tim pitanjem.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Alonso vs. massa

Post Postao/la Mladen Jergović »

BMW je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
amaster je napisao/la:Jedan nadasve zanimljiv video. Naime radi se o Alonsovom preticanju masse. Ovaj video opovrgava massinu tvrdnju o setu vibrirajućih guma, jer se jasno vidi da na ravnini ne može stići ferrari, a da su massi vibrirale gume i na ravnom bi ga stizao bez problema. Međutim u zavojima vidimo Alonsovu moć u kišnim uvjetima. massa jednostavno nije htio da prihvati poraz i da prizna da je ovaj puno bolji vozač.

Obvezno pogledati!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=jzwK0PFK5hI
Već sam negdje ranije rekao da je to Massina isprika. Onda me popljuvalo.
Ali, mislim da ste u pravu. Prilično se dobro vidi na ovoj snimci kako je Alonso zapravo mnogo brži u zavojima, i to u sporim zavojima, gdje se vribracije (kad ih ima) osjećaju bitno manje.
Mladene možete li komentirati ovo boldano jer mi se to čini totalno krivo.
To nije posve bez veze. Ako gume stvarno proizvode veliku, neizdrživu vribraciju, to bi se, prvo, vidjelo na on-board kameri najviše po ravnom dijelu staze, i drugo, vozač bi bio za nijansu sporiji po ravnom, ili nešto ranije abgasao. Činjenica je da je Alonso najviše - po mokrom - hvatao Massu u zavojima (gdje Massi teoretski vibracije malo manje smetaju), a ne po ravnom, meni veli da je Alonso jednostavno bio puno brži po kiši.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLarenMercedes je napisao/la:Mladene, šta mislite o odnosima između Rona Dennisa i Alonsa? Da li su zaista tako loši kao piše f1-live? Ja sam baš stekao utisak da Dennis izuzetno ceni Alonsa, pa čak i da se više raduje njegovim pobedama nego Hamiltonovim.

Hvala.
Nemam pojma što veli f1-live, ali uopće ne mislin da Dennis ne cijeni Alonsa. Posve suprotno, moje su informacije da ga izuzetno cijeni i da puno vremena provodi s njim, na utrkama i van njih.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Alonso vs. massa

Post Postao/la Mladen Jergović »

Toranosuke Takagi je napisao/la:Kad već pljujemo po Bergeru ;)

Ne razumijem jedno. Čovjek je '89 osvojio dva druga i jedno prvo mjesto u GP, a sve ostale utrke nije završio. Bizarno. Zar je Ferarri stvarno imao toliko problema tada ili on nije imao sreće?

Što mislite o Yamamotu?
Gdje je on u odnosu na Takagia i Idea po kvaliteti?

Kad bih želio ići gledati utrku što bi mi se više isplatilo? Mađarska ili Monza? Što je jeftinije? Neki kažu Monza, dok sam ja tražio neke aranžmane na netu pa mi se Mađarska čini povoljnijom.

Koji vozači trenutno gotovo sigurno nemaju ugovor za sljedeću sezonu? Koga neće biti iduće sezone?

I na kraju: da li se resetiraju vremena kad se prekine utrka kao ova zadnja ili se zbrajaju? Zbunili su me komentatori. Koliko je meni poznato pravila se u vezi toga nisu mjenjala, a komentatori nisu demantirali kasnije, dapače, nisu ni spomenuli to nakon 15 minuta. Pa me zanima što je sad s tim. Znam da ste odgovarali na slična pitanja ali nisam uspio povezati :) Znači, ostaje poredak na novom startu s resetiranim vremenima ili se ona zbrajaju?

Pozdrav.

P.S. koji je točan razlog prekida utrke bio? Kiša? Ili Liuzzievo zabijanje u safety car? Jer ako je kiša...mogli su odmah prekinut...a ne nakon par krugova, zar ne? Bilo bi puno bolje po utrku.

Hvala.
Po Bergeru ne pljujemo, nego samo velimo da nam se ne sviđa. Razlika je suptilna, ali postoji.
1989. je bila godina u kojoj je Ferrari uveo elektronsko mijenjanje brzina pomoću kontrola na volanu. Pouzdanost tog sistema bila je grozna, pa su i Mansell i Berger imali sezonu s puno odustajanja. Austrijanac i inače nije nikada bio nježan prema svojim autua, pa je možda zato prošao i gore od Mansella.

O Yamamotu ne mislim osobito puno. Mislim da je bolji od Idea, ali nisam siguran da je bolji od Takagija, koji je bio jedan od boljih Japanaca u Formuli 1, i zapravo je šteta što nikada nije bio u boljoj ekipi.

Ja se između Moze i Hungaroringa ne bi dvoumio niti pola milisekunde. Jedino ako ste baš kritični s novcima, onda odite u Mađarsku, ali niti to nije baš skroz točno. Ovisno o tome gdje ćete spavati u Monzi (ima kamp na samoj stazi), tamo možete proći dosta OK. A o ambijentu i svemu ostalom da ne govorim... Usporedba između Monze i Hungaroringa je kao usporedba između Aston Martina DB9 i Škode Fabije. Mislim, i Škoda Fabia ima 4 kotača i ausphu, ibaš je super auto, ali...

Hmm. Koliko ja znam, ovi nemaju čvrsti ugovor za 2008.: Davidson, Speed, Liuzzi, R Schumacher, Heidfeld, Kubica, Sutil i Fisichell. Prvoj četvorici je, po mojim saznanjima, ozbiljna frka.

Ovo smo već imali, ali niste pazili. Komentatori su slušali Jergovića koji nije imao pojma da su se pravila promijenila. Dakle, sjedi, jedan.
A pravila su se promijenila utoliko što je vrijeme utrke nastavilo teći bez obzira što je bila crvena zastava i svi su stali na gridu. To znači da su svi razmaci znulirani, otprilike kao i kod Safety Cara. Winkelhock je imao 33 sekunde prednosti, ali kad je utrka ponovno startala, tog razmaka više nije bilo jer su ga na gridu, da tak velim, svi stigli.

Razlog crvene zastave bili su progresivno sve lošiji uvjeti za vožnju. Ono jezero u prvom zavoju nastalo je tamo tek kad je palo dovoljno kiše. Zato nisu prekinuli prije.
sila
Postovi: 25
Pridružen/a: 30 kol 2006, 11:18

Post Postao/la sila »

Znači svi na ponovnom startu su bili u istom krugu bez obzira na prijašnje zaostatke. U, pa Hamilton je da nije bilo onog preranog odabira guma za suho još mogao i dobrih bodova uzeti.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sila je napisao/la:Znači svi na ponovnom startu su bili u istom krugu bez obzira na prijašnje zaostatke. U, pa Hamilton je da nije bilo onog preranog odabira guma za suho još mogao i dobrih bodova uzeti.
Točno.
Avatar
ZL
Postovi: 6
Pridružen/a: 11 lip 2007, 18:41

Post Postao/la ZL »

Mladene, nemojte gubiti živce zbog ponekih provokacija, idržite barem cijelu sezonu, ako je moguće!

Evo malo statistike na temu starijih postova o sistemu bodovanja:

aktualno bodovanje 10-8-6-5-4-3-2-1

HAMILTON 70
ALONSO 68
MASSA 59
RAIKKONEN 52

prethodno bodovanje 10-6-4-3-2-1

HAMILTON 56
ALONSO 54
MASSA 45
RAIKKONEN 43

alternativno bodovanje 15-10-7-5-4-3-2-1 (rekli ste da Vam se sviđa)

HAMILTON 91
ALONSO 90
MASSA 75
RAIKKONEN 69


alternativno bodovanje 12-9-7-5-4-3-2-1 (ovo se meni više sviđa)

HAMILTON 81
ALONSO 78
MASSA 67
RAIKKONEN 60

Kako god okrenuli Hamilton i dalje vodi, negdje više, negdje manje.
Moje mišljenje je kako naprosto ne možete dobrog vozača limitirati sistemom bodovanja.
E sad, naravno da bi mi svi željeli
gledati svaku trku kako se oni trgaju za pobjedu skoro kao gladijatori,
ali ako se trezvenije pogleda ipak se natjecanje zove prvenstvo F1,
sezona traje 8 mjeseci, ima 16-17 utrka i ne znam koliko bi bilo
pošteno one koji su stalni u uspješnosti i pouzdanosti proglasiti dosadnim
skupljačima bodova.

Izvinjavam se na podužem postu, nadam se da ćete imati volje to
prokomentirati.

Pozdrav
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ZL je napisao/la:Mladene, nemojte gubiti živce zbog ponekih provokacija, idržite barem cijelu sezonu, ako je moguće!

Evo malo statistike na temu starijih postova o sistemu bodovanja:

aktualno bodovanje 10-8-6-5-4-3-2-1

HAMILTON 70
ALONSO 68
MASSA 59
RAIKKONEN 52

prethodno bodovanje 10-6-4-3-2-1

HAMILTON 56
ALONSO 54
MASSA 45
RAIKKONEN 43

alternativno bodovanje 15-10-7-5-4-3-2-1 (rekli ste da Vam se sviđa)

HAMILTON 91
ALONSO 90
MASSA 75
RAIKKONEN 69


alternativno bodovanje 12-9-7-5-4-3-2-1 (ovo se meni više sviđa)

HAMILTON 81
ALONSO 78
MASSA 67
RAIKKONEN 60

Kako god okrenuli Hamilton i dalje vodi, negdje više, negdje manje.
Moje mišljenje je kako naprosto ne možete dobrog vozača limitirati sistemom bodovanja.
E sad, naravno da bi mi svi željeli
gledati svaku trku kako se oni trgaju za pobjedu skoro kao gladijatori,
ali ako se trezvenije pogleda ipak se natjecanje zove prvenstvo F1,
sezona traje 8 mjeseci, ima 16-17 utrka i ne znam koliko bi bilo
pošteno one koji su stalni u uspješnosti i pouzdanosti proglasiti dosadnim
skupljačima bodova.

Izvinjavam se na podužem postu, nadam se da ćete imati volje to
prokomentirati.

Pozdrav
Super, hvala na ovome.
Mislim, logično je Hamilton uvijek vodi jer čovjek je skupio 9 postolja, što je ipak ključno.
Ono što je važno je da pobjede budu stimulirane. Hoću reći, sa sadašnjim sistemom bodovanja, recimo da je u Indyju Alonso bio prvi, Hamilton drugi. Alonso bi vodio u prvenstvu s 70 bodova, samo 2 ispred Hamiltona. A Alonso bi imao 4 pobjede, prema Hamiltonovoj jednoj. To je ono što mene (i Ecclestonea) smeta.
S onim trećim sistemom bodovanja (15-10-7 itd), Alonso bi imao 95 bodova, Hamilton 86, opet uz 4-1 u pobjedama.
To je već nešto. Tu bi se vozači već malo više trudili da pobijede. Kužite što mislim?
ogi
Postovi: 77
Pridružen/a: 24 tra 2007, 16:47
Navijam za: Michael Schumachera
Lokacija: Pula

Post Postao/la ogi »

Mladene, Vaš komentar odluke FIA-e o McLarenu. Izgleda da su se tresla brda a rodilo se ništa.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ogi je napisao/la:Mladene, Vaš komentar odluke FIA-e o McLarenu. Izgleda da su se tresla brda a rodilo se ništa.
Desilo se točno ono što se trebalo desiti. FIA nije mogla dokazati da se McLaren okoristio materijalima koji su pronađeni kod Coughlana, već samo konstatirati da se to dogodilo.
Stvar koja je najbitnija, i to sam tvrdio od početka: McLaren treba biti nevin dok se ne dokaže da je kriv. I to se nije moglo dokazati, bez obzira što je cijela Italija (uz stanoviti dio ljudi s ovog foruma) željela da se to dokaže
Budite bez brige: da je FIA to mogla dokazati, dokazala bi.
Na kraju, Dennis je to dobro sažeo: ˝Kazna odgovara zločinu.˝
Avatar
p@rtibrejker
Veteran
Veteran
Postovi: 2562
Pridružen/a: 07 kol 2006, 20:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hrvatsku Kunu
Lokacija: tu sam

Post Postao/la p@rtibrejker »

Mladen Jergović je napisao/la:Desilo se točno ono što se trebalo desiti. FIA nije mogla dokazati da se McLaren okoristio materijalima koji su pronađeni kod Coughlana, već samo konstatirati da se to dogodilo.
Stvar koja je najbitnija, i to sam tvrdio od početka: McLaren treba biti nevin dok se ne dokaže da je kriv. I to se nije moglo dokazati, bez obzira što je cijela Italija (uz stanoviti dio ljudi s ovog foruma) željela da se to dokaže
Budite bez brige: da je FIA to mogla dokazati, dokazala bi.
Na kraju, Dennis je to dobro sažeo: ˝Kazna odgovara zločinu.˝
McLaren je oslobođen optužbi, i to je naravno bilo i za očekivati. Zanima me komentar na slijedeću vijest prenesenu sa naslovne strane ovog site-a:
Međutim, na današnjem zasjedanju nije isključena mogućnost diskvalifikacije McLarena iz ovogodišnjeg prvenstva, ali i onog u 2008. godini ukoliko se u budućnosti dokaže njihova krivnja.
Krivnja u budućnosti? Mislim na slijedeće:
Očigledno se misli na razvoj bolida za sezonu 2008 i dalje, i na tehnologiju bolida. Zanima me da li će ovakva odluka FIA-e usporiti McLaren u razvoju. Jer mislim da može, ali i ne mora značiti da tim McLarena zna tehnologiju F2007, ali bi se moglo dogoditi ili se događa da već razvijaju slične koncepte u odnosu na F2007 (kao što uostalom timovi nastoje iskopirati suparničke tehnologije). Prvenstveno mislim na recimo naplatke na F2007. Ukoliko McLaren već razvija neku svoju verziju te tehnike, da li će morati odustati od toga? Mogu biti slični, ali ne moraju biti isti, ali će opet biti na istoj namjeni i možda istoj ideji. Gdje je granica ove odredbe?

Pitam jer bi se moglo dogoditi da McLaren utuče vremena i novaca razvijajući nešto što je potencijalno upotrebljeno na F2007 pa moraju odustati od toga jer bi moglo biti iskopirano (makar su i sami mogli doći do iste ideje ili rješenja).
- Oviedon Ihmisohjus -
...who are you to wave your finger?...
ignore lista: MP4don - 07.04.09. ivanpetka - 29.07.09. mmilo42 - 02.10.09. Butt-kisser 23.10.09. Felipe Massa 01.08.10.
Avatar
10dana
Postovi: 59
Pridružen/a: 20 lip 2007, 12:18

Post Postao/la 10dana »

Mladen Jergović je napisao/la: Stvar koja je najbitnija, i to sam tvrdio od početka: McLaren treba biti nevin dok se ne dokaže da je kriv. I to se nije moglo dokazati.
što se ti če prve rečenice kako komentirate:
"The FIA World Motor Sport Council has found McLaren guilty of possession of unauthorised Ferrari documents" (pruzeto sa autosport.com). i što mislite o presudi krivi ste, a izostanku bilokakve kazne?

što se tiče drugoga, podaci o ferrarievom bolidu su mogli biti u svojevrsnoj provjeri točnosti, zar ne? rekli ste sami da se u takvim mulitmilijunskim biznisima ništa neide na povjerenje, nego na činjenice crno na bijelo. dok su se drugim podacima mogli na mnogo načina iskoristiti bez da ima pisanih i konkretnih dokaza, samo poznavanje bolida jako pomaže. što vi mislite o tome?
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Naplatci

Post Postao/la DTF »

Neki smatraju da cak do 70% otpora zraka otpada na otpor zbog guma, ocito to ovisi o setup-u bolida i ostalim stvarima. Istina je da vecina tog otpora dolazi od sudara zraka i prednje površine gume što se i ne može riješiti, ali nešto dolazi i od bocnih strana. Pa zašto onda i ostale momcadi ne slijede primjer Ferrarija i ne naprave naplatke, jel to zbog markentinga ili cega. Mozda stvarno to i nije aerodinamicki dio kako i tvrdi Ferrari kad ostale momcadi ne slijeda njihov primijer.
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Avatar
blazenko
Postovi: 52
Pridružen/a: 15 svi 2007, 10:36

Post Postao/la blazenko »

Poštovanje g. Jergović!!

Vidim da ste se dotaknuli sistema bodovanja, pa bi Vas upitao, ako se dobro sjećam, sistem bodovanja je mijenjan kada je Michael Schumacher bio superioran u prethodnim sezonama, zar nije tako?
Odgovorili ste mi da su Schumacherovi kupili uću u Motovunu, znači li to da tamo dolazi i Michael? Pozdrav iz Zagreba!!!!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

p@rtibrejker je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:Desilo se točno ono što se trebalo desiti. FIA nije mogla dokazati da se McLaren okoristio materijalima koji su pronađeni kod Coughlana, već samo konstatirati da se to dogodilo.
Stvar koja je najbitnija, i to sam tvrdio od početka: McLaren treba biti nevin dok se ne dokaže da je kriv. I to se nije moglo dokazati, bez obzira što je cijela Italija (uz stanoviti dio ljudi s ovog foruma) željela da se to dokaže
Budite bez brige: da je FIA to mogla dokazati, dokazala bi.
Na kraju, Dennis je to dobro sažeo: ˝Kazna odgovara zločinu.˝
McLaren je oslobođen optužbi, i to je naravno bilo i za očekivati. Zanima me komentar na slijedeću vijest prenesenu sa naslovne strane ovog site-a:
Međutim, na današnjem zasjedanju nije isključena mogućnost diskvalifikacije McLarena iz ovogodišnjeg prvenstva, ali i onog u 2008. godini ukoliko se u budućnosti dokaže njihova krivnja.
Krivnja u budućnosti? Mislim na slijedeće:
Očigledno se misli na razvoj bolida za sezonu 2008 i dalje, i na tehnologiju bolida. Zanima me da li će ovakva odluka FIA-e usporiti McLaren u razvoju. Jer mislim da može, ali i ne mora značiti da tim McLarena zna tehnologiju F2007, ali bi se moglo dogoditi ili se događa da već razvijaju slične koncepte u odnosu na F2007 (kao što uostalom timovi nastoje iskopirati suparničke tehnologije). Prvenstveno mislim na recimo naplatke na F2007. Ukoliko McLaren već razvija neku svoju verziju te tehnike, da li će morati odustati od toga? Mogu biti slični, ali ne moraju biti isti, ali će opet biti na istoj namjeni i možda istoj ideji. Gdje je granica ove odredbe?

Pitam jer bi se moglo dogoditi da McLaren utuče vremena i novaca razvijajući nešto što je potencijalno upotrebljeno na F2007 pa moraju odustati od toga jer bi moglo biti iskopirano (makar su i sami mogli doći do iste ideje ili rješenja).
Vaše razmišljanje je posve u redu. Ova odluka, teoretski, može imati utjecaja na daljnji razvoj McLarenovih automobila. Međutim, goovo sam siguran da je ta FIA-ina formulacija i mahanje prstom samo ˝grace saver˝, odnosno nekakav mehanizam da ne ispadne da su se tresla brda, a rodio majušni miš. Ovako, oni su, kao, ipak rebnuli McLaren tom prijetnjom. Budite uvjereni da se za tri mjeseca nitko neće više sjećati te prijetnje, kao što se nitko nikada ne sjeća nikakve uvjetne kazne koja ga je snašla.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

10dana je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: Stvar koja je najbitnija, i to sam tvrdio od početka: McLaren treba biti nevin dok se ne dokaže da je kriv. I to se nije moglo dokazati.
što se ti če prve rečenice kako komentirate:
"The FIA World Motor Sport Council has found McLaren guilty of possession of unauthorised Ferrari documents" (pruzeto sa autosport.com). i što mislite o presudi krivi ste, a izostanku bilokakve kazne?

što se tiče drugoga, podaci o ferrarievom bolidu su mogli biti u svojevrsnoj provjeri točnosti, zar ne? rekli ste sami da se u takvim mulitmilijunskim biznisima ništa neide na povjerenje, nego na činjenice crno na bijelo. dok su se drugim podacima mogli na mnogo načina iskoristiti bez da ima pisanih i konkretnih dokaza, samo poznavanje bolida jako pomaže. što vi mislite o tome?
Prva rečenica govori o kolektivnoj odgovornosti. McLaren je kriv jer je njihov uposlenik upleten u skandal krađe dokumenata. Ali, FIA nije zbog te krivice mogla kazniti McLaren nekakvom drastičnom kaznom, ukoliko nema dokaza da je McLaren inicirao tu krađu, ili iskoristio detalje iz tih dokumenata.

Cijela stvar je dosta bedasta. Naime, zašto biste išli krasti tih 780 stranica, kad na svakoj utrci svatko od svakog mažnjava ideje. Fotografi u pit-laneu nisu plaćeni samo od novina ili agencija. Ima tu fotografa koji vrlo profesionalno rade za određene ekipe i stalno slikaju detalje sa suparničkih auta. Zašto bi McLaren krao bunt dokumenata, kad i njihovi i Ferrarijevi fotografi stalno dobavljaju hrpe novih informacija? I ne samo fotografi. Ja sam milijun puta vidio Adriana Neweya, i apsolutno svakog dizajnera u Formuli 1, u zamišljenoj pozi ispred nečije druge garaže, s blokićem u rukama.
To je Formula 1. Svi kopiraju sve, svi imaju od toga koristi, ili nemaju, jer se sve na kraju poravna.

Ova vaša teza o poznavanju auta, ili provjeri točnosti možda stoji. Stvar je, međutim, u tome da to nitko ne može dokazati. A cijela bit FIA-ine istrage, i mogućnost kažnjavanja Mclarena, bila je u pokušaju dokazivanja da je McLaren inicirao krađu dokumenata, i potom pokušaju dokazivanja da je McLaren otuđio Ferrarijeva intelektualna prava.

To je ono što sam ovdje već govorio: mrzim Rona Dennisa, dakle, on je sigurno kriv. To nije dobra logika. Je li McLaren imao koristi od tih dokumenata, nećemo nikada saznati. Ostaje nam da vjerujemo da nije, ili da vjerujemo da je. Ovisi o set-upu u našoj glavi.
Ali pravno, taj set-up ne utječe ni na što.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Naplatci

Post Postao/la Mladen Jergović »

DTF je napisao/la:Neki smatraju da cak do 70% otpora zraka otpada na otpor zbog guma, ocito to ovisi o setup-u bolida i ostalim stvarima. Istina je da vecina tog otpora dolazi od sudara zraka i prednje površine gume što se i ne može riješiti, ali nešto dolazi i od bocnih strana. Pa zašto onda i ostale momcadi ne slijede primjer Ferrarija i ne naprave naplatke, jel to zbog markentinga ili cega. Mozda stvarno to i nije aerodinamicki dio kako i tvrdi Ferrari kad ostale momcadi ne slijeda njihov primijer.
Iskreno, ne znam odgovor na vaše pitanje. Da sam ja vođa F1 ekipe, sigurno bih ozbiljno proučio tu stvar, jer sam siguran da je dosta važna.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

blazenko je napisao/la:Poštovanje g. Jergović!!

Vidim da ste se dotaknuli sistema bodovanja, pa bi Vas upitao, ako se dobro sjećam, sistem bodovanja je mijenjan kada je Michael Schumacher bio superioran u prethodnim sezonama, zar nije tako?
Odgovorili ste mi da su Schumacherovi kupili uću u Motovunu, znači li to da tamo dolazi i Michael? Pozdrav iz Zagreba!!!!
Da, to je promijenjeno za 2003., nakon što je M Schumacher napravio smijuriju od 2002. Ali, onda je 2004. bila još puno gora...

Ne u Motovunu, nego nedaleko. Koliko ja znam, bio je tamo dva ili tri puta, vrlo incognito.
Avatar
McLarenMercedes
Postovi: 58
Pridružen/a: 23 srp 2007, 23:02
Navijam za: Alonsa
Lokacija: Beograd

Post Postao/la McLarenMercedes »

Mladen Jergović je napisao/la:
McLarenMercedes je napisao/la:Mladene, šta mislite o odnosima između Rona Dennisa i Alonsa? Da li su zaista tako loši kao piše f1-live? Ja sam baš stekao utisak da Dennis izuzetno ceni Alonsa, pa čak i da se više raduje njegovim pobedama nego Hamiltonovim.

Hvala.
Nemam pojma što veli f1-live, ali uopće ne mislin da Dennis ne cijeni Alonsa.
Kažu da pobeda Alonsa na Nurburgringu ništa nije promenila i da je situacija između šefova McLarena i Alonsa i dalje katastrofalna jer Alonso ne može da im oprosti favorizovanje Hamiltona, i navodno to se moglo videti po tome što se nije pozdravio sa Dennisom posle pobede.
ferrariteam
Postovi: 13
Pridružen/a: 05 srp 2007, 21:40

Post Postao/la ferrariteam »

Pozdrav, zanimaju me test vozači, koliko su oni cijenjeni i koliko su oni važni u f1 ekipi?

Svi slušamo da se na testiranjima vrti velik broj kilometara, zanima me koliko mogu određeni vozači npr. Lucoa Badoer pružiti kvalitetne vožnje odnosno brzinu ako znamo da su to "navodno sporiji vozači" od onih koji voze utrke a kao što znamo u f1 je svaka desetinka dragocijena.

Dakle zanima me na koji način momčad zna da je unaprijedila bolid u odnosu na prošlo testiranje bez da zna njegovove prave performanse koje bi pružio standardni vozač koji vozi utrku (mada znam da na skoro svaki kraj testiranja dolazi standardni vozač iz utrke, ali vozi jedan dan eventualno dva)?
Avatar
Ayrton Veliki
Postovi: 22
Pridružen/a: 22 srp 2007, 00:02

Post Postao/la Ayrton Veliki »

Mladene,mozete li mi reci da li je FOM od svog pokretanja radio prenos svakog Grand Prix-a i ako nije,ko je radio onaj prvi u Maleziji 1999.g.?
Zaključano