P&O - Srpanj 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

dalibort je napisao/la:Da se malo vratim na sustav bodovanja.
Bernie je nedavno izjavio nešto kao da bi trebalo ukinuti bodove ako sam ja to dobro shvatio.
Zanima me misli li on to ozbiljno? Mislim da bi to bilo najbolje i najpravednije rješenje.
Vozač sa najviše pobjeda postaje svj. prvak. Drugi po broju pobjeda osvaja drugo mjesto itd. U takvom slučaju bi npr. Kimi već na sljedećoj utrci mogao biti vodeći u prvenstvu kada bi pobijedio.

I još jedno pitanje. Ima li Hrvatska i najmanju šansu dobiti F1 utrku u sljedećih 15 godina?

Hvala
O ovome smo pisali neki dan, i čak je pala jedna vrlo suvisla sugestija o novom sistemu bodovanja, koju sam ja proslijedio tamo gdje treba.
Dakle, maus u ruku i potražite to na nekoj od prethodnih stranica ovog podforuma.
Da, Ecclestone misli ozbiljno da se sistem bodovanja treba promijeniti. Hoće li se to i kada će se promijeniti, to ne možemo znati.

Odgovor na drugo pitanje: ne, kako stvari stoje ovog trenutka.
starks
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 387
Pridružen/a: 10 ruj 2006, 17:12

Post Postao/la starks »

Kubica će sigurno još mnogo napredovati a i Hamilton će pokazati
svoj talent pretjecanja u svoj svojoj raskoši kada bude trebalo i kada to situacija bude nalagala...

Moje drugo pitanje je vezano uz Renault,ali uz Renault kao tim,prvenstveno u sferi doprinosa razvoju F1...

Da li se slažete da je Renault jedna od najinovativnijih ,ako ne i najinovativniji tim u F1...možda je ovo presmiona tvrdnja no ja ću pokušati obrazložiti ovou moju tvrdnju...

Svi već znamo da od top timova su uvijek(barem u prošlosti prije ove zadnje ture kada su se vratili u F1) kuburili sa proračunom no uvijek
su iznenađivali svijet svojim inovacijama...U jednom prilogu izdatom u
uz jedan auto tjednik pročitao sam specijalan prilog o ulozi Renaulta u F1...Moram priznati da sam bio fasciniran koje su sve ideje potaknuli...

Jednom rječju moglo bi ih se opisati kao vizionare...Sam put do F1 je bio
impresivan...

Ne znam da li mnogi znaju no Renault je jedini proizvođač koji ima pobjede i u LeMansu,WRCu,i čini mi se i u rallyu Paris Dakar(za ovo nisam siguran)..no WRC i LeMans uspjesi su bili odskočna daska za F1...
Ulazak u F1 je bio popraćen uvođenjem turbo motora u F1(inače je Renault i firma koja je prva uvela turbo i u mali auto serijske proizvodnje)....u početku su bili predmet sprdnje no vrlo brzo svi su pohitali prema turbu...Na žalost sredinom 80ih financijska kriza ih je otjerala iz F1...
Navodno se hrpa Renaultovih inženjera razbježala po drugim timovima ...Druga polovina 80tih je prošla u dominaciji McLaren Honde no povratak Renault je bio obilježen dvostrukom pobjedom već nakon tri mjeseca..Navodno je Max Mosley izjavio da je Renault tada spasio
obraz europskoj auto industriji...

No ono što je mene iznenadilo je činjenica,ako sam dobro razumio,da je i Renaultov izum i pneumatsko zatvaranje ventila što je praktički otvorilo
put "neograničenom" povećanju broja okretaja...
O dominaciji 90ih svi već znamo jer sjesti u ono doba u bolid pogonjen Renaultovim motorom je značilo gotovo sigurnu titulu...
U današnje doba Renault ima i momčad koja je odgovorna i za šasiju
no čini mi se da općenito kada je aerodinamika u pitanju,dominiraju inžinjeri iz Velike Britanije iako su gotov sve ekipe vrlo,vrlo internacionalizirane...no razvojni dio vezan uz motor je oduvijek bio u Viryu u Francuskoj....
Danas više ne bih tretirao Renauklt kao momčad koja kuburi sa novcem
no i dalje nisu na vrhu,ali ideje se i dalje množe...Gotovo da mi je
žao što je zaustavljen razvoj motora(znamd da su oni to inicirali ali eto...

Da li možda znate još koju ideju koja je potekla iz tvornice u Viryu(V10 motori,kut od 72 stupnja itd) i
da li je istina da i u F1 postoji nešto kao velika četvorka nekada u nogometu i koji bi to timovi bili? Ja imam nekakvu ideju. ;)

Unaprijed hvala!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

starks je napisao/la:Kubica će sigurno još mnogo napredovati a i Hamilton će pokazati
svoj talent pretjecanja u svoj svojoj raskoši kada bude trebalo i kada to situacija bude nalagala...

Moje drugo pitanje je vezano uz Renault,ali uz Renault kao tim,prvenstveno u sferi doprinosa razvoju F1...

Da li se slažete da je Renault jedna od najinovativnijih ,ako ne i najinovativniji tim u F1...možda je ovo presmiona tvrdnja no ja ću pokušati obrazložiti ovou moju tvrdnju...

Svi već znamo da od top timova su uvijek(barem u prošlosti prije ove zadnje ture kada su se vratili u F1) kuburili sa proračunom no uvijek
su iznenađivali svijet svojim inovacijama...U jednom prilogu izdatom u
uz jedan auto tjednik pročitao sam specijalan prilog o ulozi Renaulta u F1...Moram priznati da sam bio fasciniran koje su sve ideje potaknuli...

Jednom rječju moglo bi ih se opisati kao vizionare...Sam put do F1 je bio
impresivan...

Ne znam da li mnogi znaju no Renault je jedini proizvođač koji ima pobjede i u LeMansu,WRCu,i čini mi se i u rallyu Paris Dakar(za ovo nisam siguran)..no WRC i LeMans uspjesi su bili odskočna daska za F1...
Ulazak u F1 je bio popraćen uvođenjem turbo motora u F1(inače je Renault i firma koja je prva uvela turbo i u mali auto serijske proizvodnje)....u početku su bili predmet sprdnje no vrlo brzo svi su pohitali prema turbu...Na žalost sredinom 80ih financijska kriza ih je otjerala iz F1...
Navodno se hrpa Renaultovih inženjera razbježala po drugim timovima ...Druga polovina 80tih je prošla u dominaciji McLaren Honde no povratak Renault je bio obilježen dvostrukom pobjedom već nakon tri mjeseca..Navodno je Max Mosley izjavio da je Renault tada spasio
obraz europskoj auto industriji...

No ono što je mene iznenadilo je činjenica,ako sam dobro razumio,da je i Renaultov izum i pneumatsko zatvaranje ventila što je praktički otvorilo
put "neograničenom" povećanju broja okretaja...
O dominaciji 90ih svi već znamo jer sjesti u ono doba u bolid pogonjen Renaultovim motorom je značilo gotovo sigurnu titulu...
U današnje doba Renault ima i momčad koja je odgovorna i za šasiju
no čini mi se da općenito kada je aerodinamika u pitanju,dominiraju inžinjeri iz Velike Britanije iako su gotov sve ekipe vrlo,vrlo internacionalizirane...no razvojni dio vezan uz motor je oduvijek bio u Viryu u Francuskoj....
Danas više ne bih tretirao Renauklt kao momčad koja kuburi sa novcem
no i dalje nisu na vrhu,ali ideje se i dalje množe...Gotovo da mi je
žao što je zaustavljen razvoj motora(znamd da su oni to inicirali ali eto...

Da li možda znate još koju ideju koja je potekla iz tvornice u Viryu(V10 motori,kut od 72 stupnja itd) i
da li je istina da i u F1 postoji nešto kao velika četvorka nekada u nogometu i koji bi to timovi bili? Ja imam nekakvu ideju. ;)

Unaprijed hvala!
Otprilike ste pobrojali sve važno. Renault uistinu jest enormno važan za modernu Formulu 1. Zanimljivo, za koji dan u Silverstoneu bit će 30 godina kako su ušli u nju s turbo motorom (i da, svi su se tada smijali).
Osobno, imam ogroman respekt prema većini ljudi u Renaultu, od Pata Symondsa, do Roba Whitea i Boba Bella. Svi su oni u Formuli 1 iz pravih razloga, svi su pravi raceri. (Flavio Briatore je tu samo vanjski priljepak, prema njemu ne osjećam nikakav respekt, jer znam previše o njemu.)

Velika F1 četvorka? Ferrari, McLaren, Renault i Williams.
tg
Postovi: 24
Pridružen/a: 27 svi 2007, 18:39
Navijam za: Nikoga
Lokacija: crna gora

$$$$$$$$?

Post Postao/la tg »

zanima me ko je najbogatiji od aktivnih vozaca? koliko se krecu zarade? koliko dobijaju od reklama? 8)
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: $$$$$$$$?

Post Postao/la Mladen Jergović »

tg je napisao/la:zanima me ko je najbogatiji od aktivnih vozaca? koliko se krecu zarade? koliko dobijaju od reklama? 8)
Kimi Räikkönen je s 51 milijun dolara po sezoni najbolje plaćen Grand Prix vozač svih vremena. Alonso ove godine dobiva u McLarenu 22 milijuna. Računajte da dobri vozači (to uključuje i Kimija u boljim godinama u Mclarenu) dobivaju 10-12 milijuna godišnje. Ostali od pola milijuna do 5 milijuna. Treba računati da veći vozači danas zarade 5-6 milijuna dolara po sezoni od osobnih reklamnih ugovora.
Eto, tu su vam sastojci, pa sad izračunajte.
Michael_Schumacher
Početnik
Početnik
Postovi: 183
Pridružen/a: 04 ožu 2006, 19:56
Navijam za: Nikoga
Lokacija: okolica Zagreba

Post Postao/la Michael_Schumacher »

kad smo već kod zarada vozača, imate li saznanja koliko je schumacher zarađivao kao vozač od momčadi i sponzora? negdje sam čitao da mu je godišnji prihod bio preko 100 milijuna dolara...
slika
slika
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la sunseeker »

poštovani g. Jergović izuzetno mi je drago da pronalazite vremena odgovarati nam na ovome forumu.

a sad bih se malo osvrnuo na proteklu VN francuske i hamiltona, odmah da razjasnim apsolutno ništa nemam protiv hamiltona
i smatram da je talent koji se rađa jednom u 20-g, apsolutno ima sve predispozicije da postane velikan f1, a
hoće li mu to uspjeti pokazati će vrijeme i on sam. ono što me ipak smeta je to što ga se već nakon 8 utrka
proglašava onime što tek možda mora postati, pustimo dečka da odvozi punu sezonu, dvje pa ćemo onda pisati leksikone...
ima vremena. hamilton je pokazao da je izuzetno brz, spretan i pun potencijala ali to je za sada to, ništa više.

recimo ovo pretjecanje kubice, koje je zapravo polu-pretjecanje i ničim se ne može usporediti sa alonsovim pretjecanjem
heidfelda, prije možda fisichelle. jer hamilton je izašao iz boksa paralelno sa kubicom, nije se vozio krug, dva li deset iza i
"jeo prljavi turbolentni zrak" pritom se poljak uopće nije snašao i jednostavno je prepustio unutarnju putanju koju je hamilton
objeručke prihvatio, poljak je, stavimo ruku na srce, reagirao jako loše baš kao i fisichella.

hamiltom je tim potezom pokazao da ima onaj potrebiti "killer-instict", neophodan da postane ono što mu je možda suđeno,
ali apsolutno ništa još nije dokazao.

niti mu je još vrijeme da se dokazuje, onome kome pak jest vrijeme je alonso

-čovjek je u protekle dvije sezone pokazao da zna opako voziti, da ima muda napraviti poteze koji čine krucijalnu razliku među vozačima ali tek sada
ima priliku dokazati da ga se može smatratim jedim od najvećih, jer pred sobom ima prepreku kakvu jedan m.schumacher nije imao
(sada će se svim ljubiteljima m. schumachera dići kosa na glavi), mišljenja sam da m.schumacher niti jedan naslov nije osvojio
protiv dostojnog protivnika i mislim da je on toga svjestan i da je to jedan od razloga što je toliko potencirao hakkinena, koji
je jedini bio najbliže tom pojmu, ali opet jako daleko od njega. '94. je schumacheru donjela sve ali i odnjela ono nabitnije, legitimnog protivnika.
kad sam već kod schumachera, mislim da je njegovo najveće postignuće to što je od smješne momčadi napravio vrhunski tim, što je na kraju je imalo direktan i jak
utjecaj na samu talijansku ekonomiju u vidu rekuperacije fiata.

ovo je moje viđenje f1, stoga molim da se nitko ne osjeti pozvan na raspravu i svađu jer to nije bio cilj ovog posta.
ono što želim je kratki osvrt g. Jergovića na moja razmišljanja

lijep pozdrav svima!
puba
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 378
Pridružen/a: 10 lip 2007, 01:05

Post Postao/la puba »

Poštovani gosp Jergović,

Mene interesira jedna stvar. Da ste na mijestu Raikkonena koji je došao u Ferrari dali bi Vi slušali Schumija kao boga ( kao što to čini Massa ) ili bi radili sa momčadi kako mislite da je najbolje? Jer nezaboravimo da Kimi ima iskustva i svoje ja, isto tako mislim i za Alonsa.

Još samo jedna opaska. Pratim utrke od sredine 80-ih i mogu reći da nisam vidio u padocu nečijeg tatu, mamu i cijelo selo koji dolaze na trke gledati i šepuriti se kao paunovi po boxovima (mislim naravno na Hamiltona).
Onda se pitam gdje su oni vitezovi poput Senne, Mansella i ostalih?! F1 je u principu individualni sport a ovi gore navedeni su maheri svog zanata i prave face za razliku od ovih današnjih. Danas u f1 jedino su Kimi i Alonso ostali na tragu nekakvog individualizma.

Pozdrav, i hvala što ste pročitali moj post.
Avatar
Dexter
Postovi: 83
Pridružen/a: 28 tra 2007, 12:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: iz Grada

Post Postao/la Dexter »

Pozdrav g. Jergoviću!

Gledam tako VN Francuske, a posebno onu Alonsovu kalvariju iza Heidfelda i mislim si kako sam u pravu kad tvrdim da je Heidfeld puno bolji nego što mu to rezultati priznaju. BMW je uistinu bar za dvije stepenice lošiji od McLarena, ali današnja aerodinamička filozofija, plus Heidfeldova odlična vožnja, držale su Alonsa u pozadini ohoho krugova.
Ono što sam još primijetio (ustvari je puno važnije od svega gore navedenog) je savršenost McLarenovog aerodinamičkog paketa. Alonso je konstantno logorovao u Hedfeldovom stražnjem spojleru, a automobil se ponašao (uz izuzetak samo par iznimno škakljivih situacija prouzročenim prije jakim kočenjem nego gubitkom stabilnosti zbog utjecaja prljavog zraka) u najmanju ruku uzorno.
Dojma sam da Alonso i Hamilton s onakvim autom mogu na stazi raditi što god im padne na pamet. Ovim ne želim umanjivati njihov uspjeh (a posebno ne uspjeh mladog Britanca u čije se osvajanje bar stotonjak naslova prvaka nakon samo 8 odvoženih utrka sad već mnogi kunu, te skoro da su spremni i ubiti neistomišljenike), ali je činjenica da im je puno lakše raditi posao i biti tu gdje jesu sjedeći u onakvom autu. Ferrari u Francuskoj možda jest bio brži, ali da se je trebalo probijati kroz poredak smatram da na samoj stazi (dakle klasično se utrkujući) nebi učinili gotovo ništa. Po meni, u odnosu na Ferrari, McLaren donekle ima taj, danas ga mirne duše možemo nazvati, luksuz vožnje u prljavom zraku, odnosno utrkivanja kao takvog.
Komentar Hamiltonovog pretjecanja Kubice neću iznositi, mada bi se o već sad legendarnoj genijalnosti Hamiltonovog poteza dalo diskutirati, a posebno u svijetlu Kubičine pasivnosti.
Na kraju, uz komentar gore navedenog, molim vas da mi odgovorite kolika je POLITIČKA volja FIA - e da kazni McLaren zbog industrijske špijunaže. Mislim, mogu se oni od svog inžinjera ograđivati do sudnjega dana, ali sasvim je logična činjenica da on te podatke nije dobavljao svojoj djeci da bi se ona kasnije njima igrala.
Moje je mišljenje da, idući logikom: manje neizvijesnosti - manje gledatelja - manje novca, FIA u pogledu McLarena neće učiniti ništa, jer bi to značilo predati titulu u ruke Talijanima i samim time sebi financijski donekle uništiti sezonu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Michael_Schumacher je napisao/la:kad smo već kod zarada vozača, imate li saznanja koliko je schumacher zarađivao kao vozač od momčadi i sponzora? negdje sam čitao da mu je godišnji prihod bio preko 100 milijuna dolara...
Moguće, premda mislim da je to malo pretjerana cifra. Znam da je u posljednje dvije godine zarađivao 48 milijuna dolara samo od Ferrarija (tj. Phillip Morrisa). Je li zarađivao još toliko od sponzora i ostalih aktivnosti, ne znam, premda nije posve nemoguće.
Sveukupna procjena za njegovu karijeru je preko 700 milijuna dolara.
Avatar
47
Moderator
Moderator
Postovi: 3448
Pridružen/a: 22 ožu 2005, 18:35
Ja sam: Vozač
Navijam za: Crveno
Lokacija: Žabjak
Kontakt:

Post Postao/la 47 »

imam i ja pitanjce. Pošto se već nekoliko dana divimo bojama Renaultovog bolida, zanima me da li znate dal će se stvarno Renault pojaviti u Silverstoneu u ovim bojama?!

slika
Ipak je to R26, pa nas zanima sve dal je ovo samo mala proslavica.

Ipak ste vi čovjek s malo više veza od nas.

EDIT: nema veze,već sam saznao da će biti samo maketa. šteta
Zadnja izmjena: 47, dana/u 05 srp 2007, 10:40, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sunseeker je napisao/la:poštovani g. Jergović izuzetno mi je drago da pronalazite vremena odgovarati nam na ovome forumu.

a sad bih se malo osvrnuo na proteklu VN francuske i hamiltona, odmah da razjasnim apsolutno ništa nemam protiv hamiltona
i smatram da je talent koji se rađa jednom u 20-g, apsolutno ima sve predispozicije da postane velikan f1, a
hoće li mu to uspjeti pokazati će vrijeme i on sam. ono što me ipak smeta je to što ga se već nakon 8 utrka
proglašava onime što tek možda mora postati, pustimo dečka da odvozi punu sezonu, dvje pa ćemo onda pisati leksikone...
ima vremena. hamilton je pokazao da je izuzetno brz, spretan i pun potencijala ali to je za sada to, ništa više.

recimo ovo pretjecanje kubice, koje je zapravo polu-pretjecanje i ničim se ne može usporediti sa alonsovim pretjecanjem
heidfelda, prije možda fisichelle. jer hamilton je izašao iz boksa paralelno sa kubicom, nije se vozio krug, dva li deset iza i
"jeo prljavi turbolentni zrak" pritom se poljak uopće nije snašao i jednostavno je prepustio unutarnju putanju koju je hamilton
objeručke prihvatio, poljak je, stavimo ruku na srce, reagirao jako loše baš kao i fisichella.

hamiltom je tim potezom pokazao da ima onaj potrebiti "killer-instict", neophodan da postane ono što mu je možda suđeno,
ali apsolutno ništa još nije dokazao.

niti mu je još vrijeme da se dokazuje, onome kome pak jest vrijeme je alonso

-čovjek je u protekle dvije sezone pokazao da zna opako voziti, da ima muda napraviti poteze koji čine krucijalnu razliku među vozačima ali tek sada
ima priliku dokazati da ga se može smatratim jedim od najvećih, jer pred sobom ima prepreku kakvu jedan m.schumacher nije imao
(sada će se svim ljubiteljima m. schumachera dići kosa na glavi), mišljenja sam da m.schumacher niti jedan naslov nije osvojio
protiv dostojnog protivnika i mislim da je on toga svjestan i da je to jedan od razloga što je toliko potencirao hakkinena, koji
je jedini bio najbliže tom pojmu, ali opet jako daleko od njega. '94. je schumacheru donjela sve ali i odnjela ono nabitnije, legitimnog protivnika.
kad sam već kod schumachera, mislim da je njegovo najveće postignuće to što je od smješne momčadi napravio vrhunski tim, što je na kraju je imalo direktan i jak
utjecaj na samu talijansku ekonomiju u vidu rekuperacije fiata.

ovo je moje viđenje f1, stoga molim da se nitko ne osjeti pozvan na raspravu i svađu jer to nije bio cilj ovog posta.
ono što želim je kratki osvrt g. Jergovića na moja razmišljanja

lijep pozdrav svima!
Posve se slažem s vama u vezi s Hamiltonom i Kubicom u Francuskoj, s tim što bih dodao da su Hamiltonove gume bile (relativno) hladne, plus njegova super-odlučnost i brzina rekcije (na uputstva iz boksova) je bila vrlo impresivna.

Ne bih se posve složio s vašim mošljenjem o, recimo, Häkkinenu, Villeneuveu (u boljim danima) i ostalim vozačima te generacije. Häkkinen osobito bio je fantastičan vozač, vjerojatno jednako brz kao i Räikkönen u najboljim danima (ako ne i bolji kad se računa cijela duljina utrke), i nisam siguran da ga je Schumacher samo hvalio da bi sebi napumpao rejting. Schumi je ovakav ili onakav, ali takav nije.

Uvijek je vrlo teško reći koliko su dobri drugi vozači u eri u kojoj postoji jedan toliko dominantan vozač. Vrlo je lako reći da u vrijeme Fangija nije bilo dostojnih drugih vozača, ili u vrijeme Clarka, ili u vrijeme Stewarta, samo zato jer su oni bili toliko dobri da su se svi ostali činili slabijima. Reći da je Fangio govorio kako je Moss dobar (ili kako je Clark govorio kako je Gurney dobar, ili kako je Stewart govorio koliko je Peterson dobar) zato da bi podigli svoju vrijednost, jednostavno ne stoji, i bilo bi, iskreno, glupo.

Također, ne slažem se posve s vama da Hamiltona treba pustiti da odstoji malo. Mislim da na njega treba obratiti punu pažnju jer se radi o nevjerojatnom fenomenu u čijim vožnjama treba uživati ovdje i sada. Jeste li znali da je Senni i Schumacheru i Senni trebalo 18 GP utrka do prve pobjede? Točno, oni nisu odmah imali u rukama auto poput ovogodišnjeg McLarena, ali zbog toga nije kriv Hamilton. Vrhunski vozač uvijek dođe do vrhunskog auta, prije ili kasnije. Ako dođe prije, to samo ide u prilog njegovog iznimnoj kvaliteti.
Zapamtite, Lewis Hamilton nije lošiji vozač samo zato što svi misle i kažu da je fantastičan.
Vleki
Test vozač
Test vozač
Postovi: 621
Pridružen/a: 12 lip 2007, 11:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Michaela Schumachera

Post Postao/la Vleki »

Gospodine Jergoviću, već sam isfrustriran Hamiltonom, pa trenutno moje amatersko oko ne može naći nikakvu grešku: jak je u glavi, zna čuvati poziciju , zna i preticati, čekam još samo da ga vidim kakav je na mokrom terenu. Od ove vodeće četvorke mislim(i to je samo moje mišljenje, ispravite me) da je Alonso najbrži u kišnim uvjetima.

Da li se Hamilton može dokazati i u takvim kišnim uvjetima; ili će Alonso, Raikkonen, i Massa voditi glavnu riječ?
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad »

Bog Mladene!

Svašta smo vas pitali iz domene F1, pa bih ja vas pitao nešto, ne kao stručnjaka, nago kao iskusnog čovjeka koji je uspio u životu i radi ono što želi i voli, nešto izvan te domene.

Da li osoba u životu uspijeva uz rad, rad i rad i sa onim što se sam odluči raditi bez obzira na posljedice (za obitelj,za društvo,... za samoga sebe,..) ili mora imati nekakav put unaprijed istrasiran (sudbina, dobro usmjerenje, sve povoljne okolnosti koje idu na ruku prema uspijehu,....)?

Prije svega čovjek mora znati što želi, a i ne živi samo za sebe i svoju sreću.

U svakom slučaju.......hm.....slobodno preskočite pitanje.....
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

puba je napisao/la:Poštovani gosp Jergović,

Mene interesira jedna stvar. Da ste na mijestu Raikkonena koji je došao u Ferrari dali bi Vi slušali Schumija kao boga ( kao što to čini Massa ) ili bi radili sa momčadi kako mislite da je najbolje? Jer nezaboravimo da Kimi ima iskustva i svoje ja, isto tako mislim i za Alonsa.

Još samo jedna opaska. Pratim utrke od sredine 80-ih i mogu reći da nisam vidio u padocu nečijeg tatu, mamu i cijelo selo koji dolaze na trke gledati i šepuriti se kao paunovi po boxovima (mislim naravno na Hamiltona).
Onda se pitam gdje su oni vitezovi poput Senne, Mansella i ostalih?! F1 je u principu individualni sport a ovi gore navedeni su maheri svog zanata i prave face za razliku od ovih današnjih. Danas u f1 jedino su Kimi i Alonso ostali na tragu nekakvog individualizma.

Pozdrav, i hvala što ste pročitali moj post.
Koliko ja znam (a znam) Räikkönen uopće ne komunicira sa Schumacherom, osim na zajedničkim briefinzima. Ali, zato on sluša ˝kao boga˝ Chrisa Dyera, svojeg trkaćeg inženjera (koji je bio Schumijev trkaći inženjer, i koji je genijalac), što mu je, recimo, u Francuskoj donijelo pobjedu, osobito nakon onog briljantnog poteza u Q3 kvalifikacijama.

Ja također pratim utrke od 70-tih, štoviše bio sam na većini utrka kasnih 80-tih, i na svima 90-tih. I mogu vam reći da niste u pravu. Gilles Villeneuve je uvijek vodio cijelu obitelj na utrke, također Mansell, Piquet, Arnoux, Prost, vrlo često Senna (osobito brata i sestru). Schumacherima su često na utrkama bili i tata i (danas pokojna) mama.
Menadžer Lewisa Hamiltona je njegov otac Anthony. Ne znam da li znate, ali svim vozačima vrlo često su na utrkama njihovi menadžeri. I Räikkönen i Alonso, usput, gotovo na svaku utrku vode svoje supruge.

Mišljenje da su zbog (netočnih) tvrdnji o porodicama i pratnji F1 vozača na utrkama nekadašnji vozači bili face, a današnji nisu, jednostavno spadaju među ona kojih se drže nedovoljno informirani, ili oni koji i inače tvrde da je nekad sve bilo bolje i ljepše. Kao što vjerojatno znate, na to sam malo alergičan, jednostavno zato jer to ne stoji.
Što se Hamiltona tiče, pokušajmo biti objektivni i prihvatiti da je dečko fenomen i istinski vrhunski F1 vozač, a ne ga pljuvati već sada i to samo zato jer (opravdano) plijeni toliku pažnju medija.
Ja znam da je u našem mentalitetu da sve dobro pljujemo i osuđujemo, pogotovo kad o nečemu ne znamo dovoljno, ali idemo se malo izdići iznad te razine. Može?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dexter je napisao/la:Pozdrav g. Jergoviću!

Gledam tako VN Francuske, a posebno onu Alonsovu kalvariju iza Heidfelda i mislim si kako sam u pravu kad tvrdim da je Heidfeld puno bolji nego što mu to rezultati priznaju. BMW je uistinu bar za dvije stepenice lošiji od McLarena, ali današnja aerodinamička filozofija, plus Heidfeldova odlična vožnja, držale su Alonsa u pozadini ohoho krugova.
Ono što sam još primijetio (ustvari je puno važnije od svega gore navedenog) je savršenost McLarenovog aerodinamičkog paketa. Alonso je konstantno logorovao u Hedfeldovom stražnjem spojleru, a automobil se ponašao (uz izuzetak samo par iznimno škakljivih situacija prouzročenim prije jakim kočenjem nego gubitkom stabilnosti zbog utjecaja prljavog zraka) u najmanju ruku uzorno.
Dojma sam da Alonso i Hamilton s onakvim autom mogu na stazi raditi što god im padne na pamet. Ovim ne želim umanjivati njihov uspjeh (a posebno ne uspjeh mladog Britanca u čije se osvajanje bar stotonjak naslova prvaka nakon samo 8 odvoženih utrka sad već mnogi kunu, te skoro da su spremni i ubiti neistomišljenike), ali je činjenica da im je puno lakše raditi posao i biti tu gdje jesu sjedeći u onakvom autu. Ferrari u Francuskoj možda jest bio brži, ali da se je trebalo probijati kroz poredak smatram da na samoj stazi (dakle klasično se utrkujući) nebi učinili gotovo ništa. Po meni, u odnosu na Ferrari, McLaren donekle ima taj, danas ga mirne duše možemo nazvati, luksuz vožnje u prljavom zraku, odnosno utrkivanja kao takvog.
Komentar Hamiltonovog pretjecanja Kubice neću iznositi, mada bi se o već sad legendarnoj genijalnosti Hamiltonovog poteza dalo diskutirati, a posebno u svijetlu Kubičine pasivnosti.
Na kraju, uz komentar gore navedenog, molim vas da mi odgovorite kolika je POLITIČKA volja FIA - e da kazni McLaren zbog industrijske špijunaže. Mislim, mogu se oni od svog inžinjera ograđivati do sudnjega dana, ali sasvim je logična činjenica da on te podatke nije dobavljao svojoj djeci da bi se ona kasnije njima igrala.
Moje je mišljenje da, idući logikom: manje neizvijesnosti - manje gledatelja - manje novca, FIA u pogledu McLarena neće učiniti ništa, jer bi to značilo predati titulu u ruke Talijanima i samim time sebi financijski donekle uništiti sezonu.
Potpuno ste u pravu u pogledu McLarenovog aero paketa, koji je sigurno značajno bolji od svih drugih, osobito od Ferrarijevog, čiji su vozači imali osobitih problema (prije Francuske) u praćenju auta ispred.
Međutim, naravno da nije Hamiltonova krivnja što se našao u ekipi koja je za ovu godinu složila odličan auto. Ja znam da biste vi svi voljeli da se on pridržava pravila i da ne bude toliko dobar, ali, vjerujte, da se nađete u sličnoj situaciji i vi biste pokušali dati sve od sebe.
Osobno mislim da Hamiltonov potez protiv Kubice nije možda bio genijalan, ali svakako je bio vrlo, vrlo dobar. Čovjek je izašao iz boksova na hladni(ji)m gumama. Znate po čemu se uvijek vidi koji vozač ima ono nešto vrhunsko u sebi? Po tome kako može voziti na hladnim gumama. Senna, M Schumacher, Räikkönen i Alonso tu su bili osjetno bolji od drugih. Sada u tu kategoriju ulazi i Hamilton, svidjelo se to vama ili ne. O pomodnosti pljuvanja Hamiltona, molim pročitajte prethodni odgovor.

Što se tiče ove špijunske afere, nisam siguran da razumijem vašu ideju nekakvom kažnjavanju McLarena. Vi se petljate u vrlo ozbiljne stvari o kojima ne znate puno. Naime, inkriminirani materijal pronađen je u privatnoj kući McLarenovog zaposlenika, čovjeka koji je s Nigelom Stepneyem radio skoro 15 godina i čovjeka koji je na glasu kao samozvana super-zvijezda, kojeg u McLarenu ne vole upravo zato jer ima reputaciju preuzimanja tuđih ideja kao svojih.
Činjenica da je Ron Dennis izjavio da će McLaren učiniti sve da pomogne istrazi u ovom slučaju (što uključuje otvaranje svih svojih dizajnerskih programa od travnja do sada, kako bi se ustanovilo je li McLaren preuzeo bilo koju ideju od Ferrarija. Istraga je već ustanovila da nije.), zapravo je vrlo loša vijest za Stepneya i Marka Coughlana. Jer, Ferrari je, otpustivši Stepneya, manje-više digao ruke od svega, budući da su (prema mojim saznanjima) dobili garancije da McLaren nema ništa s cijelom aferom. Ali, sada je McLaren odlučio zašiljiti cijelu stvar, i vrlo je vjerojatno da će i Stepney i Coughlan upasti u ozbiljne legalne probleme.
Hoću reći: radi se vrlo vjerojatno o tome da je Stepney postao vrlo nezadovoljan statusom i novcima u Ferrariju, nakon odlaska Rossa Brawna i neispunjavanja nekih Stepneyevih nada, pa se odlučio na svoju malu privatnu osvetu. Petljao je nešto po Ferrarijevim autima kad je mislio da ga nitko ne gleda (i ne snima CCTV), i onda je vjerojatno poslao svom kompi u McLarenu neke materijale. Ovaj je, opet, bio toliko blentav da je to čuvao kod kuće, i pored činjenice da se o Stepneyu već uveliko svugdje pisalo i da držati te stvari kod kuće može samo vrlo glup čovjek.
Ukratko: cijela je stvar previše amaterska i infantilna da bi u nju bile uključene velike firme kojima upravljaju vrlo, vrlo inteligentni ljudi. Ma što o tome vi mislili.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dino Mclaren je napisao/la:
Vleki je napisao/la:Gospodine Jergoviću, već sam isfrustriran Hamiltonom, pa trenutno moje amatersko oko ne može naći nikakvu grešku: jak je u glavi, zna čuvati poziciju , zna i preticati, čekam još samo da ga vidim kakav je na mokrom terenu. Od ove vodeće četvorke mislim(i to je samo moje mišljenje, ispravite me) da je Alonso najbrži u kišnim uvjetima.

Da li se Hamilton može dokazati i u takvim kišnim uvjetima; ili će Alonso, Raikkonen, i Massa voditi glavnu riječ?
Alonso je po meni najjači,pa Kimi i Hondini vozači. Massa nije nešto koliko se sjećam. Hamiltona nikad po kiši nisam vidio,ali tu bi se trebalo vidjeti ako je stvarno tako odličan.
Hamilton je dosad imao dosta sreće,taktike,ne kvari se bolid,pravi trenutak u boks i slično. Dečko zna vozit,to je dokazao,ali,sve mi je to malo neuvjerljivo,uz veliku dozu sreće ili nesreće protivnika.
U ovom današnjem bolidu,izvinjavam se na izrazu,ali mislim da bi 90% vozača osobnih automobila,u pravom F1 bolidu sigurno bila nakon par krugova,na razini većine vozača na gridu.
Po meni,6-7 vozača na gridu su iznimni. To su Kimi,Alonso,Lewis,Kubica,Heidfeld i Sutil.
Svi su talenti,znaju voziti,neki se još nisu dokazali u pravom bolidu,neki nemaju sreće...
No spomenuo bih još dva vozača.
David Coulthard,se sjećate od koje godine je on u F1...Da,od 1994,kada je uskočio nakon smrti Najvećeg. Coulthard je jučer baš potpisao novi ugovor sa Red bullom. A čovjek vozi borbeno,u 36 godini još ima žara i volje (a ne ko npr. Ralf),on ima njabolji smisao za humor,i upotpunjuje cjelinu i imidž Red bull racinga.
Drugi je,Takuma Sato,pomalo forsirani vozač od strane Honde,ali omaleni Japanac svakako zna voziti,i to jako dobro. Iskorištavajući gume,bolid,greške drugig do maksimuma. Imao je šansu u BAR-u 2004.,no tada nije bio vozča,kao što je npr. ove sezone. Sato se bori,ako ništa drugo,daje nam malo zanimljivosti u neke dosadne trke.
Izvinjavam se na ovakvom dugom postu,a i nije možda moj posao da odgovaram,već je to posao g.Jergovića. Zato,još jednom isprika!
Sve stoji, osim onog komadića o 90% vozača osobnih automobila. Morate znati da za voziti auto Formule 1, bio to i Spyker, 2,5 sekunde sporije od, recimo, Alonsa na pole positionu, vi još uvijek morate biti potpuni genijalac. Jednom kada budete izbliza vidjeli F1 vozače u punoj akciji, recimo u Monaku ili Montrealu, znat ćete o čemu govorim.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

pospani gad je napisao/la:Bog Mladene!

Svašta smo vas pitali iz domene F1, pa bih ja vas pitao nešto, ne kao stručnjaka, nago kao iskusnog čovjeka koji je uspio u životu i radi ono što želi i voli, nešto izvan te domene.

Da li osoba u životu uspijeva uz rad, rad i rad i sa onim što se sam odluči raditi bez obzira na posljedice (za obitelj,za društvo,... za samoga sebe,..) ili mora imati nekakav put unaprijed istrasiran (sudbina, dobro usmjerenje, sve povoljne okolnosti koje idu na ruku prema uspijehu,....)?

Prije svega čovjek mora znati što želi, a i ne živi samo za sebe i svoju sreću.

U svakom slučaju.......hm.....slobodno preskočite pitanje.....
Naravno, odgovor na ovo vrlo kompleksno pitanje ovisi o svakoj osobi individualno. Ja sam već nekoliko puta (i na TV) rekao da, po mojem mišljenju, nema takvih stvari kao sreća, sudbina itd.
Po meni, sve uvijek gradite sami. Kakav ćete balans pronaći između samo vaših stvari i vaše obitelji, i ostale okoline, to opet ovisi o vašim željama i potrebama. Netko može raditi puno, zna se fokusirati, ima neke svoje zacrtane ciljeve i onda samo slijedi tu putanju. Netko drugi to ne može (ili nema mogućnosti, ili ih ne zna stvoriti), pa više zuji kao pčelica od jednog usputnog cilja do drugog, bez neke konačne vizije.
Oba puta mogu biti vrlo privlačna, i dati dobre rezultate i zadovoljstva.
Ja sam osobno uvijek držao da rad, upornost i šira vizija kad-tad moraju dati rezultate, ako strastveno radite ono što stvarno volite. Kad je tako, onda vam to nije teško, a kad vam nešto nije teško - sky is the limit.
Jedno je sigurno: trebate biti svjesni da apsolutno ništa nije nemoguće (postići) ako to stvarno, stvarno želite. I drugo: nema ljepše stvari u životu nego biti plaćen za svoj hobi.

Ne znam je li vam ovaj odgovor baš pomogao, ali eto...
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Marko FF je napisao/la:
Vleki je napisao/la:Gospodine Jergoviću, već sam isfrustriran Hamiltonom, pa trenutno moje amatersko oko ne može naći nikakvu grešku: jak je u glavi, zna čuvati poziciju , zna i preticati, čekam još samo da ga vidim kakav je na mokrom terenu. Od ove vodeće četvorke mislim(i to je samo moje mišljenje, ispravite me) da je Alonso najbrži u kišnim uvjetima.

Da li se Hamilton može dokazati i u takvim kišnim uvjetima; ili će Alonso, Raikkonen, i Massa voditi glavnu riječ?
Vrati se starnicu nazad imaš odgovor na to pitanje
Kao što veli čovjek, već smo o ovome imali i pitanje i odgovor.
Ali, evo: uzevši u obzir fini Hamiltonov stil vožnje, pretpostavljam da će njemu kiša osobito dobro odgovarati. Otprilike, mislim, kao i Buttonu, Barrichellu ili Fisichelli.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

47 je napisao/la:imam i ja pitanjce. Pošto se već nekoliko dana divimo bojama Renaultovog bolida, zanima me da li znate dal će se stvarno Renault pojaviti u Silverstoneu u ovim bojama?!

slika
Ipak je to R26, pa nas zanima sve dal je ovo samo mala proslavica.

Ipak ste vi čovjek s malo više veza od nas.

EDIT: nema veze,već sam saznao da će biti samo maketa. šteta
Na žalost, čini mi se da to neće biti službene boje u utrci, osim ako se ING ne smiluje u posljednji trenutak i pusti to.
Avatar
M. Schumacher
Postovi: 31
Pridružen/a: 02 svi 2007, 13:45

Post Postao/la M. Schumacher »

Bok, Mladene!
Evo upravo sam pročitao da P.Diddy namjerava kupiti neku F1 momčad!?što mislite o tome i ima li šanse za to??
Schumi KRALJ
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

M. Schumacher je napisao/la:Bok, Mladene!
Evo upravo sam pročitao da P.Diddy namjerava kupiti neku F1 momčad!?što mislite o tome i ima li šanse za to??
Mislite Diddy, aka Puff Daddy?
Ne, na mislim da ima nekih šansi za to, premda znam da je taj lik F1 fan, i da je uvijek na utrci u Monaku.
Avatar
Dino@lonso
Postovi: 125
Pridružen/a: 25 tra 2007, 19:17
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la Dino@lonso »

Mladen Jergović je napisao/la:
Dino Mclaren je napisao/la:
Vleki je napisao/la:Gospodine Jergoviću, već sam isfrustriran Hamiltonom, pa trenutno moje amatersko oko ne može naći nikakvu grešku: jak je u glavi, zna čuvati poziciju , zna i preticati, čekam još samo da ga vidim kakav je na mokrom terenu. Od ove vodeće četvorke mislim(i to je samo moje mišljenje, ispravite me) da je Alonso najbrži u kišnim uvjetima.

Da li se Hamilton može dokazati i u takvim kišnim uvjetima; ili će Alonso, Raikkonen, i Massa voditi glavnu riječ?
Alonso je po meni najjači,pa Kimi i Hondini vozači. Massa nije nešto koliko se sjećam. Hamiltona nikad po kiši nisam vidio,ali tu bi se trebalo vidjeti ako je stvarno tako odličan.
Hamilton je dosad imao dosta sreće,taktike,ne kvari se bolid,pravi trenutak u boks i slično. Dečko zna vozit,to je dokazao,ali,sve mi je to malo neuvjerljivo,uz veliku dozu sreće ili nesreće protivnika.
U ovom današnjem bolidu,izvinjavam se na izrazu,ali mislim da bi 90% vozača osobnih automobila,u pravom F1 bolidu sigurno bila nakon par krugova,na razini većine vozača na gridu.
Po meni,6-7 vozača na gridu su iznimni. To su Kimi,Alonso,Lewis,Kubica,Heidfeld i Sutil.
Svi su talenti,znaju voziti,neki se još nisu dokazali u pravom bolidu,neki nemaju sreće...
No spomenuo bih još dva vozača.
David Coulthard,se sjećate od koje godine je on u F1...Da,od 1994,kada je uskočio nakon smrti Najvećeg. Coulthard je jučer baš potpisao novi ugovor sa Red bullom. A čovjek vozi borbeno,u 36 godini još ima žara i volje (a ne ko npr. Ralf),on ima njabolji smisao za humor,i upotpunjuje cjelinu i imidž Red bull racinga.
Drugi je,Takuma Sato,pomalo forsirani vozač od strane Honde,ali omaleni Japanac svakako zna voziti,i to jako dobro. Iskorištavajući gume,bolid,greške drugig do maksimuma. Imao je šansu u BAR-u 2004.,no tada nije bio vozča,kao što je npr. ove sezone. Sato se bori,ako ništa drugo,daje nam malo zanimljivosti u neke dosadne trke.
Izvinjavam se na ovakvom dugom postu,a i nije možda moj posao da odgovaram,već je to posao g.Jergovića. Zato,još jednom isprika!
Sve stoji, osim onog komadića o 90% vozača osobnih automobila. Morate znati da za voziti auto Formule 1, bio to i Spyker, 2,5 sekunde sporije od, recimo, Alonsa na pole positionu, vi još uvijek morate biti potpuni genijalac. Jednom kada budete izbliza vidjeli F1 vozače u punoj akciji, recimo u Monaku ili Montrealu, znat ćete o čemu govorim.
Istina. Rekao sam to bez "dokaza",nikad nisam vidio ijednog vozača uživo kako vozi (nisam bio na trci naravno).
U pravu ste,kao i uvijek! ;)
Avatar
Dexter
Postovi: 83
Pridružen/a: 28 tra 2007, 12:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: iz Grada

Post Postao/la Dexter »

Mladen Jergović je napisao/la:
Dexter je napisao/la:Pozdrav g. Jergoviću!

Gledam tako VN Francuske, a posebno onu Alonsovu kalvariju iza Heidfelda i mislim si kako sam u pravu kad tvrdim da je Heidfeld puno bolji nego što mu to rezultati priznaju. BMW je uistinu bar za dvije stepenice lošiji od McLarena, ali današnja aerodinamička filozofija, plus Heidfeldova odlična vožnja, držale su Alonsa u pozadini ohoho krugova.
Ono što sam još primijetio (ustvari je puno važnije od svega gore navedenog) je savršenost McLarenovog aerodinamičkog paketa. Alonso je konstantno logorovao u Hedfeldovom stražnjem spojleru, a automobil se ponašao (uz izuzetak samo par iznimno škakljivih situacija prouzročenim prije jakim kočenjem nego gubitkom stabilnosti zbog utjecaja prljavog zraka) u najmanju ruku uzorno.
Dojma sam da Alonso i Hamilton s onakvim autom mogu na stazi raditi što god im padne na pamet. Ovim ne želim umanjivati njihov uspjeh (a posebno ne uspjeh mladog Britanca u čije se osvajanje bar stotonjak naslova prvaka nakon samo 8 odvoženih utrka sad već mnogi kunu, te skoro da su spremni i ubiti neistomišljenike), ali je činjenica da im je puno lakše raditi posao i biti tu gdje jesu sjedeći u onakvom autu. Ferrari u Francuskoj možda jest bio brži, ali da se je trebalo probijati kroz poredak smatram da na samoj stazi (dakle klasično se utrkujući) nebi učinili gotovo ništa. Po meni, u odnosu na Ferrari, McLaren donekle ima taj, danas ga mirne duše možemo nazvati, luksuz vožnje u prljavom zraku, odnosno utrkivanja kao takvog.
Komentar Hamiltonovog pretjecanja Kubice neću iznositi, mada bi se o već sad legendarnoj genijalnosti Hamiltonovog poteza dalo diskutirati, a posebno u svijetlu Kubičine pasivnosti.
Na kraju, uz komentar gore navedenog, molim vas da mi odgovorite kolika je POLITIČKA volja FIA - e da kazni McLaren zbog industrijske špijunaže. Mislim, mogu se oni od svog inžinjera ograđivati do sudnjega dana, ali sasvim je logična činjenica da on te podatke nije dobavljao svojoj djeci da bi se ona kasnije njima igrala.
Moje je mišljenje da, idući logikom: manje neizvijesnosti - manje gledatelja - manje novca, FIA u pogledu McLarena neće učiniti ništa, jer bi to značilo predati titulu u ruke Talijanima i samim time sebi financijski donekle uništiti sezonu.
Potpuno ste u pravu u pogledu McLarenovog aero paketa, koji je sigurno značajno bolji od svih drugih, osobito od Ferrarijevog, čiji su vozači imali osobitih problema (prije Francuske) u praćenju auta ispred.
Međutim, naravno da nije Hamiltonova krivnja što se našao u ekipi koja je za ovu godinu složila odličan auto. Ja znam da biste vi svi voljeli da se on pridržava pravila i da ne bude toliko dobar, ali, vjerujte, da se nađete u sličnoj situaciji i vi biste pokušali dati sve od sebe.
Osobno mislim da Hamiltonov potez protiv Kubice nije možda bio genijalan, ali svakako je bio vrlo, vrlo dobar. Čovjek je izašao iz boksova na hladni(ji)m gumama. Znate po čemu se uvijek vidi koji vozač ima ono nešto vrhunsko u sebi? Po tome kako može voziti na hladnim gumama. Senna, M Schumacher, Räikkönen i Alonso tu su bili osjetno bolji od drugih. Sada u tu kategoriju ulazi i Hamilton, svidjelo se to vama ili ne. O pomodnosti pljuvanja Hamiltona, molim pročitajte prethodni odgovor.

Što se tiče ove špijunske afere, nisam siguran da razumijem vašu ideju nekakvom kažnjavanju McLarena. Vi se petljate u vrlo ozbiljne stvari o kojima ne znate puno. Naime, inkriminirani materijal pronađen je u privatnoj kući McLarenovog zaposlenika, čovjeka koji je s Nigelom Stepneyem radio skoro 15 godina i čovjeka koji je na glasu kao samozvana super-zvijezda, kojeg u McLarenu ne vole upravo zato jer ima reputaciju preuzimanja tuđih ideja kao svojih.
Činjenica da je Ron Dennis izjavio da će McLaren učiniti sve da pomogne istrazi u ovom slučaju (što uključuje otvaranje svih svojih dizajnerskih programa od travnja do sada, kako bi se ustanovilo je li McLaren preuzeo bilo koju ideju od Ferrarija. Istraga je već ustanovila da nije.), zapravo je vrlo loša vijest za Stepneya i Marka Coughlana. Jer, Ferrari je, otpustivši Stepneya, manje-više digao ruke od svega, budući da su (prema mojim saznanjima) dobili garancije da McLaren nema ništa s cijelom aferom. Ali, sada je McLaren odlučio zašiljiti cijelu stvar, i vrlo je vjerojatno da će i Stepney i Coughlan upasti u ozbiljne legalne probleme.
Hoću reći: radi se vrlo vjerojatno o tome da je Stepney postao vrlo nezadovoljan statusom i novcima u Ferrariju, nakon odlaska Rossa Brawna i neispunjavanja nekih Stepneyevih nada, pa se odlučio na svoju malu privatnu osvetu. Petljao je nešto po Ferrarijevim autima kad je mislio da ga nitko ne gleda (i ne snima CCTV), i onda je vjerojatno poslao svom kompi u McLarenu neke materijale. Ovaj je, opet, bio toliko blentav da je to čuvao kod kuće, i pored činjenice da se o Stepneyu već uveliko svugdje pisalo i da držati te stvari kod kuće može samo vrlo glup čovjek.
Ukratko: cijela je stvar previše amaterska i infantilna da bi u nju bile uključene velike firme kojima upravljaju vrlo, vrlo inteligentni ljudi. Ma što o tome vi mislili.
Mislim da sam negdje, usput krivo shvaćen!
Što se tiče Hamiltonove kvalitete i možebitne genijalnosti, od nje ne bježim i slažem se da je momak donekle izvanserijski vozač. Ovo "donekle" ne znači da mu išta osporavam, nego se samo pitam koliko bi ustvari bio rezultatski dobar (pa slobodno možemo reći i zvijezda) vozeći, recimo, BMW ili Renault, a da sad ne spominjem nekakvu još lošiju ekipu. Ponavljam, protiv mladca nemam ništa i ovom prilikom samo pitam koliko je u svemu tome važan auto, koji u njegovom slučaju, bogme, nitko i ne spominje?
To što sam stavio nekakav, 'ajde recimo, upitnik na Hamiltonove dosadašnje rezultate uopće ne znači da sam podlegao nekakvoj, kako je vi karakterizirate, pomodnosti osporavanja rookijevih rezultata, ili što ja znam čemu sve ne. Ja, dakle, samo javno pitam koliku ulogu u svemu tome igra činjenica da momak vozi najbolje i po ponašanju na stazi (što je ove sezone od krucijalne važnosti) najzahvalnije auto koje se u ruke uopće može dobiti?
Što se tiče špijunske afere, imate pravo, o njoj ne znam baš puno, ali zdrav razum, a o ovome mome (zdravom razumu) vjerujte mi znam dosta, mi ukazuje da takve stvari nisu i ne mogu biti bez vraga. E sad, gdje točno vrag leži, to vjerojatno vi znate puno bolje nego ja.
Dalje, iskreno sam se začudio vašoj reakciji kad sam spomenuo moguću upletenost samog McLarena u cijeli slučaj. Reagirali ste kao da sam, u najmanju ruku, ugrozio nacionalnu sigurnost. Sad vas evo pitam: Zašto bi to bilo nemoguće? Sama činjenica da su povjerljivi podaci i nacrti nađeni u privatnoj kući ne mora značiti ništa, jer nigdje ne piše u čijim su rukama prije spremanja u tu istu kuću prethodno bili. Istraga je, kako kažete, utvrdila da na Mclarenovom bolidu nema niti jedno riješenje koje se nalazi u tim materijalima, ali to nikako ne znači da se u Wokingu nisu na neki drugi način okoristili dobijenim podacima. Ne pitajte me na koji način, jer ja to ni na koji način ne mogu znati. Da znam, vjerojatno bi već do sad bio na platniom popisu jedne od ekipa.
To što McLaren daje nekakve garancije da s aferom nema ništa samo je smiješno i ništa više. Pa zar, za Boga, mislite da bi oni, kad im se već ništa ne može dokazati, (ili bilo tko drugi kad bi se našao u njihovim cipelama) išta priznali?
Evo, na cijelu se stvar može gledati i ovako, ma što o tome vi mislili.
I na kraju krajeva, zar stvarno mislite da McLaren... ma evo da ne ispadnem McMrzac... da Ferrari, ili bilo tko drugi nebi iskoristio ponuđenu mu priliku da malo zaviri u sve tajne konkurencije?
Ako uistinu mislite da nebi onda ste stvarno jako "Felipe Massa" (mislim da znate što u ovom kontekstu znači ovo ime), ili totalni naivac.
Avatar
mkomlj38
Početnik
Početnik
Postovi: 235
Pridružen/a: 31 ožu 2007, 18:53
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mclaren i Lewis Hamilton
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la mkomlj38 »

Što mislite,hoće li Mclaren biti kažnjen u vezi Stepneya i društva>? Negdje sam čuo da bi Mclarenu mogli biti oduzeti konstruktorski bodovi?
Zaključano