P&O - Kolovoz 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

muamert je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
muamert je napisao/la: Iz prethodnog mjeseca.

U F1 bolid diferencijal je integrisan u mjenjac. Znaci spona izmedju mjenjaca i tockova. F1 diferencijal spada pod limitirajuce slip-type diferencijale. To znaci da stepen kupliranja (lock) izmedju ulaza diferencijala i tockova moze biti varijabilan. Kupliranje odredjuje kako je obrtni moment prenesen na jedan od tockova zavisno od drugog. Znaci ako jedan od tockova gubi trakciju, nejednako od drugog dolazi (npr. kada pola auta ode na travu), diferencijal oduzima moment sa tog tocka. Diferencijal sada ne moze operirati sa velikim promjenama momenta sa jednog na drugi tocak. Ljudi cesto koriste izraze “understeer” I “oversteer” kada objasnjavaju lockiranje diferencijala. U realnosti samo imamo “oversteer”, to je samo zato sto nedostatak oversteer-a normalno tezi ka understeer-u.

Pomocu senzora racunar usporedjuje broj okretaja pogonskih tockova, tj. referentnog i drugog i ond na osnovu toga vrsi doziranje, odnosno oduzimanje momenta, sa jednog od tockova...

Pozdrav
OK, super. Ali, jel može objašnjenje kakve točno veze ima blokiranje (lockiranje?) diferencijala s podupravljanjem i nadupravljanjem? I zašto nedostatak nadupravljanja normalno teži k podupravljanju, i kakve su tu veze s diferencijalom? I zašto u realnosti imamo samo nadupravljanje?
Mislim, kako to fizikalno točno funkcionira?
Za mene, molim, polako i strpljivo, kao da imate posla s petogodišnjim djetetom.
Unaprijed hvala.
Ovako, nisam se bas najbolje izrazio ovdje. Sa understeer i oversteer se najcesce opisuje efekat blokiranja diferencijala. Realno samo se regulise oversteer pomocu diferencijala. Smanjenjem oversteer-a, auto tezi prema understeer-u pa se zato i naziva understeer,ali je realno to jos uvjek oversteer, samo manji. To sam pokusao da kazem. Zavisno od levela blokiranja diferencijala, imat cemo veci ili manji oversteer, bjezanje zadnjeg dijela auta usljed gubljenja trakcije pogonskih tockova.
Ako jedan tocak bude gubio trakciju razlicito od drugog pogonskog tocka(npr. jedan tocak na travi, drugi na asfaltu), onda diferencijal smanjuje obrtni moment na tocku koji ima manji stepen trakcije.

Npr. ako je lock na 0% oversteer je minimaliziran,a ako je lock na 100%, tj. uvjek se moment prenosi jednako na oba pogonska tocka oversteer je maksimalan, tj. dolazit ce do plesanja zadnjeg kraja auta usljed gubljenja trakcije.

Znaci ovaj primjer sa polovicom auta na travi, zbog manjeg trenja izmedju trave i gume, nego izmedju asfalta i gume dolazi do proklizavanja tocka na travi, sto dovodi do zanosenja zadnjeg kraja auta (oversteer), onda nastupa diferencijal i redukuje moment na jednom od tockova, oduzima ga , tako da bi se minimiziralo to proklizavanje i smanjilo zanosenje.(ako lock nije na 100%).

Toliko, nadam se da sam mogao pomoci. Ipak moje znanje o ovom problemu, kao i sviju nas obicnih smrtnika je izuzetno oskudno. Imam jos nesto na ovu temu, doduse na engleskom, sa skicama i opisanim radom ovog LSD (limited slip diferencijala) pa mogu izbaciti ovdje, ili da napravim posebnu temu da ne zabusavam ovu.

Ovako izgleda ovaj tip diferencijala:
slika

Pozdrav
Super, ovo je već bolje. Puno hvala.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Jordan od 2008 ponovo u F1???

Post Postao/la Mladen Jergović »

[quote=""Al" Pease"]Pozdrav,
Novi sam na ovom forumu, ali stari ljubitelj F1 i potajni navijac Jordan team-a.
Pitanje za gosp. Jergovica.

Sudeci po ovom site-u :
http://www2.f1network.net/main/s79/st93774.htm

postoje naznake da ce se Jordan vratiti u F1 2008.

Mislite li da je to moguce i koliko ce taj team doprineti zanimljivosti utrka Formule 1.

Iako su uvek bili ispodprosecna ekipa, uvek su bili nadprosecno zanimljivi, atraktivni i intrigantni.

Hvala za odgovor,
Pozdrav.

AL "slowly but safely" Pease[/quote]

Zgodno, ali vijest vam je malko stara: travanj 2006. To je još iz vremena kad se Jordan kandidirao za 12. mjesto 2008., mjesto koje je onda dobio Prodrive Davida Richardsa.
Moje informacije su da se Eddie Jordan neće tako skoro vraćati u Formulu 1.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ZL je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
zozo je napisao/la:Gosp.Jergović Vas vaše mišljenje dali su trebali kazniti McLareni ili ih oslobodidi optužba.
Po meni su krivi dali su koristili informacije ili ne,zbog drugih timova jer postoji mogućnost da sad i oni počnu raditi takve situacije.
Nisam siguran da znam na koje situacije mislite.

McLaren je proglašen krivim jer je njihov zaposlenik imao tuđe dokumente, ali nije kažnjen jer nije dokazano da se tim dokumentima okoristio. Moje je mišljenje da FIA-ino vijeće nije trebalo proglasiti McLaren krivim, ako ga nije namjeravalo kazniti. To mislim i zbog toga jer mislim da McLaren ne može biti kriv za ludost jednog svog (nezadovoljnog) zaposlenika.

Ovo se doista pretvara u trakavicu koja je besmislena valjda svakome tko je gledao ovogodisnje utrke. No ipak, nekakva logika (makar je to jako alternativna logika) sigurno postoji iza svega.
Osobno ne mogu zamisliti da se odjednom Hamilton i Alonso nađu na dnu poretka bez bodova - a vidjeli smo da su se dosada opako borili kako bi došli do njih.

Imate li Vi Mladene ikakvih dodatnih saznjanja hoce li to više prestati?

P.S. sto tek misliti nakon "kriv si, ali nećemo te kazniti, ali mogli bismo možda u budućnosti.... !?!?!
Ja samo znam da Ecclestone želi da se cijela ova farsa što prije završi jer mu krade vrijednost Formule 1. Po meni, najveći klaun je Mosley jer se silom želi uvući i Ferrariju i talijanskim novinarima, prema kojima je uvijek bio slab.
Jedno je sigurno: ukoliko sad otmu bodove McLarenovim vozačima, Formulu 1 iduće godine gledat će 50 % manje ljudi u svijetu, a tkogod postane svjetski prvak uvijek će biti obilježen kao netko tko je osvojio naslov, ali u takvim okolnostima i takvoj sezoni. Ukratko, katastrofa i za McLaren i za Ferrari i za svih preostalih 10 ekipa (uključujući i Prodrive).
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Kenny je napisao/la:Mene zanima jel u formuli 1 ima rezerni vozač safeti cara i što oni testiraju na test vožnjama.
Nije predviđen stalni rezervni vozač Safety cara. Pretopostavljam da bi se u slučaju neke više sile angažirao neki od mnogih ne-F1 vozača obično prisutnih na svakom Grand prix vikendu.
Obično se obave rutinske vježbe i određeni testovi samo na početku sezone, neposredno prije prve utrke. Na svakoj utrci Bernd Maylander samo proveze nekoliko bržih krugova u četvrtak ili petak, tek toliko da se podsjeti na stazu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Nedja je napisao/la:Tako sam i mislio.

Ne znam ko je rekao da ne moze zamisliti da se hamiltonu i alonsu oduzmu bodovi i da budu na dnu tabele. Negde sam prochitao da se oni nece kazniti sigurno, tj da ce oni zadrzati svoje bodove, dok ce meklaren kao tim biti kaznjen.
Nebu he ceka ta prica zaista bezveze, misilm za koga je taj inzennjer nabavljao te podatke, sigurno nije da bi se kuci zabavljo sa njima ili ih koristio za lozenje vatre
Meklaren bi sigurno kaznio mada ne oduzimanjem svih bodova, a bogami i vozace manje vise, taman toliko da ostanu u borbi za titulu, jer i oni su izvukli dobit iz tih muckanja. MIslim ovo je po meni vishe nego smeshno, Sumaher je bio kaznjen pre 10 godina za izzbacivanje sa staze, tj za pokusaj koji se nikada nece moci dokazati, i takodje je bio kaznjen i prosle godine u monaku, a ovi ce biti krivi ali ne kaznjeni smeshno.
Da ne pomisli neko da sam na strani ferarija, zaista nisam kao shto rekoh navijam za hamiltona, ali ovo je neso zaista vece od toga, josh sam negde prochitao da je u tu pricu ukljucena i honda, tj da se ovaj dizajner meklarena nudio njima zajedno sa tim podacima da im bude glavni covek tima tj isto ono shto je u meklarenu.

Za kraj samo da pitam Mladena Jergovica, da li je zaista realna ona prica o srpskom gran pri-u sinoc sam naisao na taj podatak i prosto nisam mogao da verujem, a mislim da bi bili daleko bolja opcija nego madjarska.
A propos špijunske afere, nemam baš neki osjećaj da ste pručavali sva pitanja i sve odgovore na ovu temu ranije na ofom forumu. Predlažem da to sve pročitate prije nego tako pobacate paušalne ocjene.

Što se Grand Prixa u Srbiji tiče, pripreme su uvelike u toku, ali sve, naravno, ovisi o završnim dogovorima Ecclestonea sa srpskom vladom.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: hamilton

Post Postao/la Mladen Jergović »

amaster je napisao/la:Gospodine Jergoviću:

Mislite li da je Hamiltonovo vrijeme polako odbrojano, tj. da su sada na redu Kimi i Alonso. Čak i na Britanskim kladionicama ne stavljaju Hamiltona na prvo mjesto. Stavljaju ga čak na treće. Ja se slažem sa tim, osobno sada kada su Kimi i Alonso u formi.
Ne, ne mislim da Hemiltonovo vrijeme polako odbrojano.
Britanske kladionice uvijek reagiraju na posljednju utrku i to vam je objašnjenje njegovog trenutkog slabijeg rejtinga.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Ayrton Veliki je napisao/la:
Mladen Jergović
Test vozač

. Recimo, baš kad sam ja bio na tom briefingu došlo je do opake prepirke Senne i nekolicine vozača oko dozvoljenih blokrianja pretjecanja. U takvim situacijama Senna, i vjerujem danas Alonso ili Räikkönen, nisu nikakvi super-starovi, nego vozači kao i svi drugi. Prepirka je bila bez pardona i bez puno obzira prema naslovima prvaka, ali moram reći da je Senna bio nevjerojatno brz i oštar (i) na jeziku.


Ovo je jedan od Vasih ranijih odgovora,a mene zanima da li nam mozete malo detaljnije reci kakava je to prepirka bila i kakav je bio Sennin stav konkretno?
Radilo se o malom razmimoilaženju mišljenja između Senne i M Schumachera oko jedne situacije u Južnoj Africi 1993. kad je Schumacher napao Sennu, a ovaj ga je blokirao, nakon čega se Schumi izvrtio.
I onda se raspravljalo je li to bilo jedno blokiranje ili više njih. Senna je, naravno, tvrdio da je bilo jedno, nekoliko drugih vozača (od kojih neki to nisu niti vidjeli, što im je Senna brzo utrljao u brk) je tvrdilo da su bila bar dva.
Uvijek isto, čini mi se.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:Imam pitanje za gosp. Jergovića
Što mislite o počecima Jeana Alesija u Formuli 1 i koji je, po vama, razlog njegovog pada u prosječnost nakon odlaska u Ferrari?
Jean Alesi je imao sjajn start u Formuli 1, osobito krajem 1989. i početkom 1990. u Tyrrellu. kad je prešao u Ferrari upao je u tu ekipu točno u vrijeme njihove velike organizacijske i tehničke krize, u godinama prije Schumachera. Budući da Alesi nije bio Schumacher, to jest nije bio u stanju okrenuti cijelu ekipu oko sebe i raditi s inženjerima svaki dan do dva ujutro, rezultati su izostali, i njegova karijera nije se nikada posve oporavila.
Gogy
Veteran
Veteran
Postovi: 2632
Pridružen/a: 13 vel 2005, 16:29
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Split

Post Postao/la Gogy »

Mladen Jergović je napisao/la:
Fiorano04 je napisao/la:Imam pitanje za gosp. Jergovića
Što mislite o počecima Jeana Alesija u Formuli 1 i koji je, po vama, razlog njegovog pada u prosječnost nakon odlaska u Ferrari?
Jean Alesi je imao sjajn start u Formuli 1, osobito krajem 1989. i početkom 1990. u Tyrrellu. kad je prešao u Ferrari upao je u tu ekipu točno u vrijeme njihove velike organizacijske i tehničke krize, u godinama prije Schumachera. Budući da Alesi nije bio Schumacher, to jest nije bio u stanju okrenuti cijelu ekipu oko sebe i raditi s inženjerima svaki dan do dva ujutro, rezultati su izostali, i njegova karijera nije se nikada posve oporavila.
Zar on nije imao u đžepu ugovor sa Williamsom za 1991., ali se na kraju predomislio (možda i na nagovor Prosta ) i završio u Ferrariju u najgore moguće vrijeme? Danas bi možda o njemu pričali kao o svjetskom prvaku, a s obzirom na dominaciju kombinacije Williams Renault u godinama nakon toga, da nije povukao taj potez.
Zadnja izmjena: Gogy, dana/u 02 kol 2007, 17:52, ukupno mijenjano 2 puta.
slika
Avatar
muamert
Test vozač
Test vozač
Postovi: 598
Pridružen/a: 31 srp 2006, 11:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Bosna i Hercegovina

Post Postao/la muamert »

Mladen Jergović je napisao/la:
muamert je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: OK, super. Ali, jel može objašnjenje kakve točno veze ima blokiranje (lockiranje?) diferencijala s podupravljanjem i nadupravljanjem? I zašto nedostatak nadupravljanja normalno teži k podupravljanju, i kakve su tu veze s diferencijalom? I zašto u realnosti imamo samo nadupravljanje?
Mislim, kako to fizikalno točno funkcionira?
Za mene, molim, polako i strpljivo, kao da imate posla s petogodišnjim djetetom.
Unaprijed hvala.
Ovako, nisam se bas najbolje izrazio ovdje. Sa understeer i oversteer se najcesce opisuje efekat blokiranja diferencijala. Realno samo se regulise oversteer pomocu diferencijala. Smanjenjem oversteer-a, auto tezi prema understeer-u pa se zato i naziva understeer,ali je realno to jos uvjek oversteer, samo manji. To sam pokusao da kazem. Zavisno od levela blokiranja diferencijala, imat cemo veci ili manji oversteer, bjezanje zadnjeg dijela auta usljed gubljenja trakcije pogonskih tockova.
Ako jedan tocak bude gubio trakciju razlicito od drugog pogonskog tocka(npr. jedan tocak na travi, drugi na asfaltu), onda diferencijal smanjuje obrtni moment na tocku koji ima manji stepen trakcije.

Npr. ako je lock na 0% oversteer je minimaliziran,a ako je lock na 100%, tj. uvjek se moment prenosi jednako na oba pogonska tocka oversteer je maksimalan, tj. dolazit ce do plesanja zadnjeg kraja auta usljed gubljenja trakcije.

Znaci ovaj primjer sa polovicom auta na travi, zbog manjeg trenja izmedju trave i gume, nego izmedju asfalta i gume dolazi do proklizavanja tocka na travi, sto dovodi do zanosenja zadnjeg kraja auta (oversteer), onda nastupa diferencijal i redukuje moment na jednom od tockova, oduzima ga , tako da bi se minimiziralo to proklizavanje i smanjilo zanosenje.(ako lock nije na 100%).

Toliko, nadam se da sam mogao pomoci. Ipak moje znanje o ovom problemu, kao i sviju nas obicnih smrtnika je izuzetno oskudno. Imam jos nesto na ovu temu, doduse na engleskom, sa skicama i opisanim radom ovog LSD (limited slip diferencijala) pa mogu izbaciti ovdje, ili da napravim posebnu temu da ne zabusavam ovu.

Ovako izgleda ovaj tip diferencijala:
slika

Pozdrav
Super, ovo je već bolje. Puno hvala.
Nema na cemu, bilo mi je drago. Samo bih na ovo sve jos dodao:

LSD se sastoji od dva paketa lamela smještenih na početku svake poluosovine. Lamele su naizmjenično učvršćene za poluosovine i pogonsku čahuru te plivaju u hidrauličkom ulju i rade kao viskozna spojka (pogonski se moment prenosi hidrodinamičkim odnosno viskoznim efektom). Elektronsko-hidraulički mehanizam približava ih ili udaljava i tako omogućuje prenošenje većeg ili manjeg momenta. Većina ovakvih sklopova automatski 'zatvara' diferencijal do 30 posto, a u određenim slučajevima i potpuno, čime se eliminira glavna mana diferencijala - proklizavanje neopterećenog kotača. LSD omogućuje ravnomjerna vozna svojstva u svim uvjetima (sportska vožnja, terenski uvjeti, pogonsko proklizavanje), što je posebice važno kod automobila s pogonom na samo dva kotača. 'Tajna' pametnog šper-diferencijala je u automatskom prebacivanju pogonskog momenta s proklizavajućeg na kotač u zahvatu s podlogom, što sprečava gubljenje potiska automobila.

I jedno pitanje. Procitao sam negdje da McLaren ima bolid dvosjed, znaci ako nekoga interesuje kako je se voziti u bolidu, platis i neko te provoza. Takodjer sam cuo da iskustva nisu bas ugodna, za ove koji se prvi put provozaju. Dali su to samo patk, ili je to stvarno tako.

Unaprijed hvala.


Pozdrav
"Aerodynamics are for people who can't build engines." Enzo Ferrari

"Never hate your enemies -- it effects your judgement." The Godfather III

"Now I'm happy and I don't think much about luck. If you work hard, you can get what you want." Kimi Raikkonen
Avatar
*PLONKER*
Postovi: 73
Pridružen/a: 17 lis 2006, 16:00
Navijam za: Nikoga
Lokacija: ZAGREB

Post Postao/la *PLONKER* »

muamert je napisao/la: I jedno pitanje. Procitao sam negdje da McLaren ima bolid dvosjed, znaci ako nekoga interesuje kako je se voziti u bolidu, platis i neko te provoza. Takodjer sam cuo da iskustva nisu bas ugodna, za ove koji se prvi put provozaju. Dali su to samo patk, ili je to stvarno tako.

Unaprijed hvala.


Pozdrav
bravo "muamert"...

...mene isto zanima da li je još uvijek u upotrebi onaj McLaren-ov dvosjed i ako se dobro sjećam, Renault je imao složen jedan "Espace" sa F1 tehnologijom???
pretpostavljam da su u tim autima ipak malo limitirani motori, ali isto tako, vj. je to nešto najsličnije F-1,u čemu se obični smrtnici imaju prilike voziti :p
G.Jergović, jeste li se imali prilike voziti u tim bolidima, ako jeste kakve su impresije i ako imate kakvih saznanja o teh. karakteristikama istih???
...who the heck is $@Ł€ ???
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Gogy je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
Fiorano04 je napisao/la:Imam pitanje za gosp. Jergovića
Što mislite o počecima Jeana Alesija u Formuli 1 i koji je, po vama, razlog njegovog pada u prosječnost nakon odlaska u Ferrari?
Jean Alesi je imao sjajn start u Formuli 1, osobito krajem 1989. i početkom 1990. u Tyrrellu. kad je prešao u Ferrari upao je u tu ekipu točno u vrijeme njihove velike organizacijske i tehničke krize, u godinama prije Schumachera. Budući da Alesi nije bio Schumacher, to jest nije bio u stanju okrenuti cijelu ekipu oko sebe i raditi s inženjerima svaki dan do dva ujutro, rezultati su izostali, i njegova karijera nije se nikada posve oporavila.
Zar on nije imao u đžepu ugovor sa Williamsom za 1991., ali se na kraju predomislio (možda i na nagovor Prosta ) i završio u Ferrariju u najgore moguće vrijeme? Danas bi možda o njemu pričali kao o svjetskom prvaku, a s obzirom na dominaciju kombinacije Williams Renault u godinama nakon toga, da nije povukao taj potez.
Alesi je pola Francuz pola Talijan, a i inače je mogućnost za voziti u Ferrariju nešto o čemu sanja većina mlađih vozača (a bogme i starijih). Tako je Alesi odbacio vrlo realnu opciju (već gotov ugovor) Williamsa i otišao u Ferrari. To je, naravno, bilo katastrofalno jer od 1991. do 1997. Williams je bio daleko najjača ekipa u Formuli 1, i Alesi bi u najmanju ruku osvojio više od jedne pobjede koliko je dohvatio s Ferrarijem.
Jedna emocionalna i katastrofalna odluka, i ode karijera na krivu stranu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

*PLONKER* je napisao/la:
muamert je napisao/la: I jedno pitanje. Procitao sam negdje da McLaren ima bolid dvosjed, znaci ako nekoga interesuje kako je se voziti u bolidu, platis i neko te provoza. Takodjer sam cuo da iskustva nisu bas ugodna, za ove koji se prvi put provozaju. Dali su to samo patk, ili je to stvarno tako.

Unaprijed hvala.


Pozdrav
bravo "muamert"...

...mene isto zanima da li je još uvijek u upotrebi onaj McLaren-ov dvosjed i ako se dobro sjećam, Renault je imao složen jedan "Espace" sa F1 tehnologijom???
pretpostavljam da su u tim autima ipak malo limitirani motori, ali isto tako, vj. je to nešto najsličnije F-1,u čemu se obični smrtnici imaju prilike voziti :p
G.Jergović, jeste li se imali prilike voziti u tim bolidima, ako jeste kakve su impresije i ako imate kakvih saznanja o teh. karakteristikama istih???
Mislim da su ti dvosjedi (imao ih je dva i Minardi) malo u penziji. Ja sam jednom bio blizu da me provoza Brundle u tom dvostrukom McLarenu po Silverstoneu, ali onda su iskrsli nekakvi problemi vezani uz osiguranje (Bernard nije htio izgubiti svog producenta, valjda), pa je sve bućnulo u vodu. Ali da, neki koji su se vozili vele da je živa frka za vratne mišiće, kičmu i, hm, najdonji dio kičme.
Ti F1 dvosjedi su po karakteristikama bili vrlo slični pravim F1 autima, osim što su, jasno, bili malo teži.
Ovi drugi, kao, obični auti s F1 motorima i podvozjem, su nešto drugo i moram reći da s tim stvarima nikad nisam imao nikakva iskustva, na žalost.
Avatar
p@rtibrejker
Veteran
Veteran
Postovi: 2562
Pridružen/a: 07 kol 2006, 20:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hrvatsku Kunu
Lokacija: tu sam

Post Postao/la p@rtibrejker »

Mladen Jergović je napisao/la:
*PLONKER* je napisao/la:bravo "muamert"...

...mene isto zanima da li je još uvijek u upotrebi onaj McLaren-ov dvosjed i ako se dobro sjećam, Renault je imao složen jedan "Espace" sa F1 tehnologijom???
pretpostavljam da su u tim autima ipak malo limitirani motori, ali isto tako, vj. je to nešto najsličnije F-1,u čemu se obični smrtnici imaju prilike voziti :p
G.Jergović, jeste li se imali prilike voziti u tim bolidima, ako jeste kakve su impresije i ako imate kakvih saznanja o teh. karakteristikama istih???
Mislim da su ti dvosjedi (imao ih je dva i Minardi) malo u penziji. Ja sam jednom bio blizu da me provoza Brundle u tom dvostrukom McLarenu po Silverstoneu, ali onda su iskrsli nekakvi problemi vezani uz osiguranje (Bernard nije htio izgubiti svog producenta, valjda), pa je sve bućnulo u vodu. Ali da, neki koji su se vozili vele da je živa frka za vratne mišiće, kičmu i, hm, najdonji dio kičme.
Ti F1 dvosjedi su po karakteristikama bili vrlo slični pravim F1 autima, osim što su, jasno, bili malo teži.
Ovi drugi, kao, obični auti s F1 motorima i podvozjem, su nešto drugo i moram reći da s tim stvarima nikad nisam imao nikakva iskustva, na žalost.
Sjećam se da sam bio oduševljen konceptom Espace F1. Iz 1995. god, još su ga zvali i Williams Renault sa karoserijom Espace-a. Ne znam da li je bio po čemu (osim po aerodinamici naravno) ograničen ali eto malo podataka o njemu:



1995 Renault Espace F1
Year 1995
Make Renault
Model Espace F1
Engine Location Mid
Drive Type Rear Wheel

Performance
0-60 mph 2.8 seconds.
Top Speed 194 mph | 312.1 km/h Similar top speeds

Engine
Engine Configuration V
Cylinders 10
Aspiration/Induction Normal
Displacement 3500.00 cc | 213.6 cu in. | 3.5 L.
Horsepower 804.00 BHP (591.7 KW)
Torque 520.00 Ft-Lbs (705.1 NM)
HP / Liter 229.7 BHP / Liter

Transmission Information
Gears 6
Transmission Automatic

Dimensions
Exterior
Length 174.001 in | 4419.6 mm.
Width 81.001 in | 2057.4 mm.
Wheelbase 107.001 in | 2717.8 mm.

Zvuk tog Espacea je prejak...

EDIT: Evo još malo o tom konceptu. Čak se sjećam jednog članka iz Auto Kluba u to vrijeme kad je novinar napisao da je to najbliže F1 što se običan čovjek može približiti...



Inače u ono vrijeme mi je izgledao prejako, sad mi je pomalo smiješan ;)
- Oviedon Ihmisohjus -
...who are you to wave your finger?...
ignore lista: MP4don - 07.04.09. ivanpetka - 29.07.09. mmilo42 - 02.10.09. Butt-kisser 23.10.09. Felipe Massa 01.08.10.
Avatar
"Al" Pease
Postovi: 16
Pridružen/a: 01 kol 2007, 17:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Jordan
Lokacija: Pit Lane

Post Postao/la "Al" Pease »

Zahvaljujem,
Zadovoljan odgovorom.
Al
Avatar
One and only
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1591
Pridružen/a: 12 srp 2007, 22:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari- M. Schumacher
Lokacija: Mostar

Post Postao/la One and only »

Mladen Jergović je napisao/la:
*PLONKER* je napisao/la:
muamert je napisao/la: I jedno pitanje. Procitao sam negdje da McLaren ima bolid dvosjed, znaci ako nekoga interesuje kako je se voziti u bolidu, platis i neko te provoza. Takodjer sam cuo da iskustva nisu bas ugodna, za ove koji se prvi put provozaju. Dali su to samo patk, ili je to stvarno tako.

Unaprijed hvala.


Pozdrav
bravo "muamert"...

...mene isto zanima da li je još uvijek u upotrebi onaj McLaren-ov dvosjed i ako se dobro sjećam, Renault je imao složen jedan "Espace" sa F1 tehnologijom???
pretpostavljam da su u tim autima ipak malo limitirani motori, ali isto tako, vj. je to nešto najsličnije F-1,u čemu se obični smrtnici imaju prilike voziti :p
G.Jergović, jeste li se imali prilike voziti u tim bolidima, ako jeste kakve su impresije i ako imate kakvih saznanja o teh. karakteristikama istih???
Mislim da su ti dvosjedi (imao ih je dva i Minardi) malo u penziji. Ja sam jednom bio blizu da me provoza Brundle u tom dvostrukom McLarenu po Silverstoneu, ali onda su iskrsli nekakvi problemi vezani uz osiguranje (Bernard nije htio izgubiti svog producenta, valjda), pa je sve bućnulo u vodu. Ali da, neki koji su se vozili vele da je živa frka za vratne mišiće, kičmu i, hm, najdonji dio kičme.
Ti F1 dvosjedi su po karakteristikama bili vrlo slični pravim F1 autima, osim što su, jasno, bili malo teži.
Ovi drugi, kao, obični auti s F1 motorima i podvozjem, su nešto drugo i moram reći da s tim stvarima nikad nisam imao nikakva iskustva, na žalost.
Čitao sam jednom u starijim brojevima autokluba (nekad tamo 98' ili 99') da su svi koji su se provozali s Martinom imali osjećaj da koči malo kasnije nego što bi trebao. Ako se ne varam tada je i bila neka nagradna igra u VB, a glavna nagrada je bila baš ta vožnja. Šteta što se i vi niste provozali u tom dvosjedu da nam malo dočarate utiske iz F1 bolida.
Nedja
Početnik
Početnik
Postovi: 229
Pridružen/a: 01 kol 2007, 06:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: debenlija

Post Postao/la Nedja »

Mladene, u pravu ste, tachno je nisam sve procitao, ne toliko zato shto me mrzi, vec zato shto se uvek dokachim na internet u kasne nocne sate, a i digao sam ruku od toga, jer kako vidim tesko da ce biti ikakve kazne.

Zaista ne mogu da verujem da bi se mogla odrzhati f1 trka u Srbiji, davno (1999) sam secam se citao neki clanak gde je SLavica Ekleston rekla da bi se mogla odrzhati trka na Grobniku, ali o VN Srbije, se kod nas ni ne razmislja, jednostavno tu vest niko nije ni spominjao.
Da li mozda znate kada bi postojala mugucnost da se trka uvrsti u kalendar, mislim koje godine?
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Mladene znate li oće li biti kakvih testiranja nakon mađarske
Možemo li u mađarskoj očekivati onakav spektakl kao i lani,naravno u slučaju da padne kiša i može li netko izvan ovog četveroboja Alonso-Hamilton-Raikkonen-Massa doći do pobjede kao lani Button?
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Post Postao/la McLewis »

mladene sta je sa ekipom prodrive? predstavljanje bolida i vozaca za sljedecu godinu su bila najavljena za silverstone a koliko ja vidim od toga nista?
McLaren u <3
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Nedja je napisao/la:Mladene, u pravu ste, tachno je nisam sve procitao, ne toliko zato shto me mrzi, vec zato shto se uvek dokachim na internet u kasne nocne sate, a i digao sam ruku od toga, jer kako vidim tesko da ce biti ikakve kazne.

Zaista ne mogu da verujem da bi se mogla odrzhati f1 trka u Srbiji, davno (1999) sam secam se citao neki clanak gde je SLavica Ekleston rekla da bi se mogla odrzhati trka na Grobniku, ali o VN Srbije, se kod nas ni ne razmislja, jednostavno tu vest niko nije ni spominjao.
Da li mozda znate kada bi postojala mugucnost da se trka uvrsti u kalendar, mislim koje godine?
Koliko ja znam, mediji u Srbiji bili su prepuni izvještaja o posjeti Ecclestonea i Slavice Beogradu prije sedam mjeseci. Osobno sam vidio te izvještaje.
Kao što sam rekao, o točnim terminima, ako ih bude, znat ćemo tek nakon novih satanaka i pregovora srpeske vlade i Ecclestonea.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:Mladene znate li oće li biti kakvih testiranja nakon mađarske
Možemo li u mađarskoj očekivati onakav spektakl kao i lani,naravno u slučaju da padne kiša i može li netko izvan ovog četveroboja Alonso-Hamilton-Raikkonen-Massa doći do pobjede kao lani Button?
Mislim da nakon Mađarske ide propisana pauza u testiranjima kako bi svima u Formuli 1 bio omogućen odmor.
Posljednje prognoze vele da u nedjelju neće biti kiše.
Ali da, kiša uvijek otvara sve mogućnosti. Recimo, BMW-i i Renaulti bi mogli biti u dobroj prilici ako bude kiša.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

*silberpfeil je napisao/la:mladene sta je sa ekipom prodrive? predstavljanje bolida i vozaca za sljedecu godinu su bila najavljena za silverstone a koliko ja vidim od toga nista?
David Richards je čudno rezerviran po tom pitanju. On veli da biste se začudili koliko se toga može pripremiti u relativno kratkom periodu. Ali, meni je to sve malo čudno. Pogotovo jer još nije objavljeno niti čije će aute i motore koristiti u 2008. (premda svi govore da je to McLaren-Mercedes). Ne znam, sigurno postoje razlozi, ali malo se to sve ostavlja za jako kasno u ovoj sezoni.
fformula
Postovi: 21
Pridružen/a: 02 srp 2007, 17:57
Navijam za: Nikoga
Lokacija: MONTENEGRO

Post Postao/la fformula »

mozeteli nam prevesti razlog hamiltonovog udara sa www.f1.com?
unapried hvala!
KIMI and MASSA
Avatar
slavenko
Postovi: 4
Pridružen/a: 25 srp 2007, 19:43

Pitanje za Jergovića

Post Postao/la slavenko »

Poštovanje gospodine Jergoviću!
Hm.. evo ovako, pošto je teško doći do nekakvih informacija, a i svi mi znamo da ste vi "maher" za te stvari, dakle može li jedno vaše mišljenje o ženama u F1. Zna se da su nekad davno par žena učestvovale u GP, što vi mislite o tome i da li je u skorijoj budućnosti moguće vidjeti ženu za volanom u F1?
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad »

Evo jedno pitanje, kroz više podpitanja..... očekujem jedan odgovor...

Zašto sada Jacques pjeva?

U F1 je više novaca uzeo, nego što je pokazao što može učiniti sa bolidom.

Zašto se Jacques sada nigdje ne natječe? Da li je to zato što se druži (još uvijek) sa Craig Pollockom? Da li se samo odmara... pa će voziti? Je, osvojio je prvenstvo... pobjede.. meni je drag... ali da li je toliko "nediscipliran i 'oću-po-svom" da toliko odudara od svoga oca?

Gdje mu ostade ona krv Gillesa Villeneuva?

Mi, njegovi fanovi volili bi ga viditi da dobro vozi i sa lošim autom (kao što nije) jer on je tako fakat dobar lik......
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Zaključano