P&O - Kolovoz 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Post Postao/la DTF »

Zanima me logistika selidbe jedne momcadi sa jedne utrke na drugu, jos pogotovo ako su utrke na razlicitim kontinentima. Znaci ako bi mogli opisati kad se sto od opreme pakira, kad se otprema u kamione, te kad to dolazi na sljedecu utrku... Jos bi bilo najbolje kad bi opisivali kako to rade najbolje momcadi. Sto vise napisete to mi je bolje, cak mislim da bi i za kolumnu imali dosta materijala.
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Avatar
Dino@lonso
Postovi: 125
Pridružen/a: 25 tra 2007, 19:17
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la Dino@lonso »

Recite nam Mladene nešto o projektu Lole,timu koji je nastupio u kvalama za Australiju 1997,bio po 15 sekundi sporiji od ostalih. Kasnije su naprosto nestali.
Isto tako,vaš dobar prijatelj Allan Mcnish testirao je Lolin bolid 1995. godine na Silverstoneu.

Slika (izvinjavam se ako smeta,ali možda vam pomogne)
slika

Nemamo baš puno informacija o Loli,znate li vi nešto više?
slika
Prodajem F1 trke,svi zainteresirani neka se jave na MSN ili PM!
Luko
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 kol 2007, 13:20
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la Luko »

ferrariteam je napisao/la:Evo znam da bi ovdje trebala biti pitanja za Jergovića al samo bih htio naglasiti nesto u vezi ovih krugova tijekom utrke. Ovakav prikaz sigurno stvara probleme kod ulaska vozaca u bokseve jer moramo racunati u kojem su krugu usli u boks i u tom slucaju se slazem da bi bilo bolje da su krugovi prikazani "normalno" npr. 20/60 bi znacilo 20-ti krug utrke ali takav prikaz nam opet otezava situaciju kad zelimo znati koliko je krugova ostalo do kraja utrke tada bismo opet trebali racunati sto u sadasnjem prikazu nije potrebno.
Zelio bih samo naglasiti da je sa jednim prikazom krugova nemoguce rijesiti dvije potrebe. Jedan prikaz je bolji kod ulaska u bokseve drugi je bolji za saznanje kolko jos ima do kraja. Da se mene pita (al me se ne pita) mozda bi bilo dobro da se ostavi sadasnji prikaz i jos doda brojac ispod koji bi prikazivao koji je krug utrke. Evo mozda bi od pocetka bilo malo zbunjujuce ali vjerujem da bi svatko brzo shvatio o cemu se radi.
Evo slikovito kako sam to zamislio:
47/60
13
Gospodine Jergoviću sto Vi mislite o tome da se prikazu obje varijante?
to je i meni palo na pamet, ali mi se cinilo da je broj krugova nepotreban... nesto u stilu 47/13/60. jedan broj vise ionako nebi ukrao puno slike...
al necu vise o tome, da ne bude offtopic, ovo cisto da mladen vidi kako obicni puk razmislja ;)

kad smo vec kod toga, rade li se kakve ankete u svezi prijenosa, pa se nadlezni vode prema rezultatima pri odlukama, ili je to cisto unutarnja odluka, pa obicni korisnik nema nikakvog utjecaja?
s obzirom da imate nekog utjecaja u svemu tome, smatrate li da vam pomazu nekakvi komentari prijatelja, poznanika, pa i ovakve neke informacije sto pokupite po nekom tamo forumu ;)
hvala.
Chuck Norris has two speeds. Walk, and Kill.
f-on-off
Postovi: 10
Pridružen/a: 22 kol 2007, 15:10

Post Postao/la f-on-off »

Prvo, pozdrav gospodinu Jergoviću. Redovno i s guštom čitam ovaj podforum od samoga početka, no nisam dosad nijednom postao jer zahvaljujući gomili raznoraznih informacija koje su stizale nije ni bilo neke potrebe. Al' ajd' da i ja iskoristim priliku…

Istinski talenti uglavnom, prije ili poslije, doguraju (ili, u krajnjoj liniji, možda „isprovociraju“ sreću?) do zaslužene slave (samo friški primjeri: recimo Hamiltona ste još davno najavljivali i evo ga odmah; Fernando je imao nešto duži put ali sad je već zacementirao svoje mjesto u povijesti… da ni ne idem prema Schumiju, Ayrtonu itd.), ali ono što bih vas ja zapravo htio pitati odnosi se na vozače koji tu sreću nisu uspjeli „isprovocirati“, a eventualno su imali sve preduvjete. Pritom ne mislim na one kojima su nesreće odnijele karijere ili čak živote, nego na one koji su svoju priliku propustili, da se tako izrazim, alesijevskom srcem vođenom pogrešnom odlukom ili sličnim spektakularno pogrešnim poslovnim, ili jednostavno nesretnim (ne nužno vlastitom krivnjom), odlukama.

Vjerujem da ste barem ovlaš dotaknuli tu temu, pa se ispričavam ako je zaista i bilo ovakvo pitanje, ali toliko ih se dnevno postavi da se teško prisjetiti je li, gdje i kad točno, nešto u tom stilu već „sletilo“. No da se vratim na pitanje, postoji li i u vašoj „riznici“ netko za čijim „strateškim pogreškama“ žalite?

Apdejt: Evo još jedno za istu cijenu…
U vrijeme VN Francuske i silnih peripetija oko (tada) neizvjesne budućnosti utrke, vaš prijatelj Peter Windsor – ako se ne varam radilo se o rubrici Windsor's Wisdom na itv-ovom sajtu – iznio je ideju o organizaciji VN u Le Castelletu kao ultimativnom televizijskom spektaklu: em je u Berniejevom vlasništvu, em super izgleda, em je tehnološko čudo… em nema gledatelja, ali veli, za razliku od Magny Coursa, imali bi pravu stazu.
Sad, znamo kako se francuska zavrzlama završila, ali što vi kažete hoćemo li mi vidjeti da jednoga dana nadobudni šeik spremno isplati Bernieju sve njegove zahtjeve (dobro, ovaj dio već gledamo), montira stazu u vlastito „dvorište“, ložu uz ciljnu ravninu za samoga sebe i kamere po stazi za ostatak svijeta?
Zadnja izmjena: f-on-off, dana/u 22 kol 2007, 18:12, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Dnohla Vopi
Postovi: 28
Pridružen/a: 06 kol 2007, 12:21

Post Postao/la Dnohla Vopi »

Mladene, kad smo vec kod TV pracenja, koje mi se ovako svida kao tema. Zasto Mosley, u duhu prica o priblizavanju F1 obicnom gledatelju, atraktivnosti itd. itd. jednostavno ne donese dekret kojim se kaze "postovani sefovi momcadi, nas u FIA-i lagano boli banana jel vi svoju telemetriju i radio poruke smatrate tajnom, te trazimo da do slijedece utrke omogucite pristup FOM-u do istih podataka. kome se ne svida, izlaz je druga vrata lijevo. hvala lijepo"

Mislim, F1 se u krajnjoj liniji ne vozi zbog momcadi, Jeana Todta ili Rona Dennisa, niti zbog Kimija Raikkonena i Lewisa Hamiltona. F1 se vozi zbog gledatelja, a ovakva paranoja sigurno ne doprinosi njihovom osobnom dojmu. ispada da se gledatelji moraju prilagodavati momcadima, a ne obratno. recimo takav pristup nema americka champcar serija, gdje gledatelji na stazi imaju dan kad su boksevi otvoreni, mogu sve razgledati. nema razno-raznih plahti, skrivanja automobila .... .... .... sto smo vidjeli od bossova F1 momcadi. Hvala unaprijed na odgovoru

btw, vidim da je rasprava o broju krugova aktualna. po meni bi najbolji prikaz bio do-kraja/odvozeno. recimo 45/20, ukupan broj krugova ionako samo sluzi da si covjek izracuna koliko ima do kraja, ili koji je krug, ovisno o prikazu. kod ovakvog prikaza je irelevantan. jedino ostaje na ekipi u grafici da smisli kak napravit savrseno jasnim koji je broj koji i zadnjem laiku
bolje cevap u ruci nego posao u struci

pretpostavka je majka svih zajeba
Marvin
Postovi: 14
Pridružen/a: 28 ruj 2006, 12:45

Post Postao/la Marvin »

Poštovanje.

Pitanje za G. Mladena

Kako su s "jubitoa" maknuli F1 snimke ne mogu nigdje pronači snimku jednog od boljih pretjecanja u F1. Naime radi se o pretjecanju Nelsona Piqueta u autobusnoj stanici (Spa) u Bennetonu, mislim da je to bila njegova zadnja sezona. Zanima me znate li možda koga je to šišnuo i koje godine. treba mi ta informacija kako bi kompletirao neke privtne arhive koje imam.

Hvala
marvin the maritian
amaster
Postovi: 30
Pridružen/a: 27 tra 2007, 19:06
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Županja

Post Postao/la amaster »

Gospodine Jergoviću:

Da li se ikada u povijesti formule 1 vozila utrka po malo jačoj magli?
"Right now I am thinking: me or Hamilton? But I know that nothing will change."
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Mladene tijekom povijesti događale su se situacije da vozači koji nisu imali neko veliko vozačko umijeće su postajali prvacima.Možete li navesti neke primjere vozača koji po vama nisu bili nešto osobito,a ipak su bili prvacima i obrnuto možete li navesti vozače koji su po vama bili vozački geniji ali ipak nisu bili prvacima.

Pozdrav :bye:
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Marvin
Postovi: 14
Pridružen/a: 28 ruj 2006, 12:45

Post Postao/la Marvin »

G: Mladene.

Jesu li se ikad u povjesti F1 osim zbog Schumachera mijenjala i izigravala pravila kako bi se usporio jedan vozač?

Naime osim onoga s bodovanjem, pa zabrana mjenjanja guma jer to ne odgovara Ferrariu, odluka bez dokaza (ne ulazim u to jeli Micha ono u Monacu radio namjerno ili ne, jednostavno nije bilo dokaza) bilo je tu još par situacija. Naime ne znam koje godine, mislim u monzi ili spa dogodila se velika razvaljotka nakon starta sva mašinerija je bila na stazi izišao je SC svi su vozili slalom oko dijelova, uglavnom kaos. U tom trenutku možda koju sekundu ranije G. Blažičko je objašnjavao pravila da zbog nesreče u prvom krugu nema SC-a nego se ponavlja start, a vozači mogu ući u rezervne bolide i ponovo startati sa svojih pozicija na gridu. Slično se desilo par utrka ranije ali ovaj puta je i Michael razvalio auto i krenuo prama boksu po T-car ali niš ovaj puta samo SC. Bilo je toga još.

Ustvari zanima me je li se to radilo još nekome velikanu ranije ?
marvin the maritian
Avatar
IvanMcLaren1
Postovi: 63
Pridružen/a: 23 kol 2007, 11:18
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la IvanMcLaren1 »

Mladene, možete li iznjeti neku svoju prognozu VN Turske? Kome dajete laganu prednost, Alonsu ili Hamiltonu, ili čak Kimiju? Na što da posebno obratimo pozornost, u kojim se zavojima može vidjeti ko je odličan vozač, osim u zavoju br. 8?

Unaprijed se zahvaljujem
Pozdrav!
Alonso & Lewis, the best
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

The Stig je napisao/la:1)Mladene, možete li reći koji Vam je najbolji auto koji ste imali priliku voziti i koji/e auto/e osobno posjedujete?

2)Kakvo je vaše mišljenje o vozačkim sposobnostima Davida Coultharda i mislite li da je u karijeri mogao postići više?
1) Najbolja je vjerojatno bila Honda NSX po Suzuki. Vozim BMW X5, i mali VW Polo (od punice).

2) DC je OK, ali nije iz najviše klase vozača. One je jedan od onih vozača za koje volim reći da su dobri koliko i njihov auto. Ali, činjenica da je dugo bio u McLarenu i, recimo, nikad se nije uspio pokazati sustavno boljim od Häkkinena jednostavno znači da nija ona naj naj klasa. Mislim da je u karijeri postigao otprilike onoliko koliko stvarno vrijedi. (To nije malo; da podsjetim, čovjek je dobio 13 GP utrka.)
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Marko FF je napisao/la:Mladene,

evo jedno pitanje vezano uz Monzu. Planiram ići pa me zanima koliko je pametno uzeti najjeftiniju kartu(netko mi je rekao da onda ne možeš svugdje šetati?)i da li ću sa njom doći do neke pametne pozicije uz stazu i imate li neki savjet gdje se najbolje smjestiti. Planiram ići iz Pule pa ako je još netko zainteresiran možemo se iskordinirati.

zahvaljujem
Ne znam točno, ali mislim da general admission karta ne dopušta da idete baš svugdje, a to je malo šteta za Monzu. Mislim da je bolje da kupite kartu za neko određeno mjesto, i onda mislim da s tim možete i u onaj središnji dio, u kojem se sve dešava. Pametna pozicija uz stazu je - kao što sam već pisao - ili prva šikana, ili Variante Ascari.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

DTF je napisao/la:Zanima me logistika selidbe jedne momcadi sa jedne utrke na drugu, jos pogotovo ako su utrke na razlicitim kontinentima. Znaci ako bi mogli opisati kad se sto od opreme pakira, kad se otprema u kamione, te kad to dolazi na sljedecu utrku... Jos bi bilo najbolje kad bi opisivali kako to rade najbolje momcadi. Sto vise napisete to mi je bolje, cak mislim da bi i za kolumnu imali dosta materijala.
Imate pravo: tema je malo pozamašna za brzi odgovor ovdje. Ali, kao što mi je već netko dao ideju za kolumnu, predlažem da i ovo bude jedna takva ideja. Dakle, jedna od idućih kolumni (ovisi o raspletu događaja u sezoni) neka bude upravo ova logistika F1 ekipa. Može?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dino Mclaren je napisao/la:Recite nam Mladene nešto o projektu Lole,timu koji je nastupio u kvalama za Australiju 1997,bio po 15 sekundi sporiji od ostalih. Kasnije su naprosto nestali.
Isto tako,vaš dobar prijatelj Allan Mcnish testirao je Lolin bolid 1995. godine na Silverstoneu.

Slika (izvinjavam se ako smeta,ali možda vam pomogne)
slika

Nemamo baš puno informacija o Loli,znate li vi nešto više?
Eric Broadley i njegova Lola pojavili su se u Formuli 1 nekoliko puta (prvi put 1962.), ali nikad s tvorničkom ekipom. Ovo znači da je Lola uvijek gradila F1 auto za neku drugu ekipu.
Za 1997. Broadley je prvi put pripremio vlastiti pravi F1 projekt. Auto je konstruirala njegova ekipa dizajnera i pripremala ga skoro dvije godine. Allan je bio uključen u najranijim fazama, ali nije mu se činilo da tu ima pravog potencijala, pa se brzo maknuo na druge stvari.
Broadley je zamislio lukrativnu i vrlo kompliciranu shemu financiranja cijele operacije uz pomoć nekakvog specijalnog članstva u MasterCard klubu, i sve je nekako krenulo početkom 1997. Ali, testiranja prije sezone nisu bila adekvatna. Vozači su bili Brazilac Ricardo Rosset i Vincenzo Sospiri. Ovaj drugi osobito bio je posve OK vozač.
U prvoj utrci u Australiji niti jedan se nije kvalificirao, jer je auto bio posve nerazvijen i spor. Prije odlaska u Brazil Broadley je uvidio da od velikih planova s MasterCardim neće biti ništa, i, prije nego što je ekipa došla u bankrot situaciju i ugrozi cijelu firmu Lola, odlučio je da sve išteka i definitivno prizna daje Formula 1 za njega prevelik zalogaj.
Sjećam se Brazila 1997. Neki dijelovi opreme ekipe su, zapravo, stigli u garaže Interlagosa, ali nikad i cijela ekipa.
I, to je bilo to.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Luko je napisao/la:
ferrariteam je napisao/la:Evo znam da bi ovdje trebala biti pitanja za Jergovića al samo bih htio naglasiti nesto u vezi ovih krugova tijekom utrke. Ovakav prikaz sigurno stvara probleme kod ulaska vozaca u bokseve jer moramo racunati u kojem su krugu usli u boks i u tom slucaju se slazem da bi bilo bolje da su krugovi prikazani "normalno" npr. 20/60 bi znacilo 20-ti krug utrke ali takav prikaz nam opet otezava situaciju kad zelimo znati koliko je krugova ostalo do kraja utrke tada bismo opet trebali racunati sto u sadasnjem prikazu nije potrebno.
Zelio bih samo naglasiti da je sa jednim prikazom krugova nemoguce rijesiti dvije potrebe. Jedan prikaz je bolji kod ulaska u bokseve drugi je bolji za saznanje kolko jos ima do kraja. Da se mene pita (al me se ne pita) mozda bi bilo dobro da se ostavi sadasnji prikaz i jos doda brojac ispod koji bi prikazivao koji je krug utrke. Evo mozda bi od pocetka bilo malo zbunjujuce ali vjerujem da bi svatko brzo shvatio o cemu se radi.
Evo slikovito kako sam to zamislio:
47/60
13
Gospodine Jergoviću sto Vi mislite o tome da se prikazu obje varijante?
to je i meni palo na pamet, ali mi se cinilo da je broj krugova nepotreban... nesto u stilu 47/13/60. jedan broj vise ionako nebi ukrao puno slike...
al necu vise o tome, da ne bude offtopic, ovo cisto da mladen vidi kako obicni puk razmislja ;)

kad smo vec kod toga, rade li se kakve ankete u svezi prijenosa, pa se nadlezni vode prema rezultatima pri odlukama, ili je to cisto unutarnja odluka, pa obicni korisnik nema nikakvog utjecaja?
s obzirom da imate nekog utjecaja u svemu tome, smatrate li da vam pomazu nekakvi komentari prijatelja, poznanika, pa i ovakve neke informacije sto pokupite po nekom tamo forumu ;)
hvala.
Kao prvo, nema ˝običnog puka˝, i ˝nekog tamo foruma˝. Meni je vaše mišljenje vrlo važno.
Inače, nema nikakvih anketa. Sve su to interne odluke, uglavnom dobre, ponekad ne tako dobre.
Budući da su me iz FOM-a sada pitali da im ponovno (makar kao konzultant, na daljinu) pomognem u analizama TV prijenosa, vaše će sugestije, zapravo, naići na nečije uši - moje. I onda imamo dosta šanse da neke od tih - dobrih - ideja vidimo i realizirane.
Avatar
One and only
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1591
Pridružen/a: 12 srp 2007, 22:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari- M. Schumacher
Lokacija: Mostar

Post Postao/la One and only »

1.Da li je istina da je Martin Brundle stvarno uspio probiti pod bolida na jednom snažnom kočenju u MC? To sam nekada davno čitao ali nisam baš siguran da je istina.

2. Greg Moore, poginuo 1999. Najavljivan je ako se dobro sjećam i u F1 kao nasljednik Gillesa Villeneuve-a. Ako možete napisati nešto o njemu.

IMHO bilo bi zanimljivo kad bi nekad u budućnosti napisali kolumnu o antiherojima F1. Znači vozači, šefovi momčadi, vlasnici... itd koje F1 neće pamtiti ni po čemu dobrom. Ovaj vaš odgovor s Lolom me podstakao na razmišljanje o toj temi.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

f-on-off je napisao/la:Prvo, pozdrav gospodinu Jergoviću. Redovno i s guštom čitam ovaj podforum od samoga početka, no nisam dosad nijednom postao jer zahvaljujući gomili raznoraznih informacija koje su stizale nije ni bilo neke potrebe. Al' ajd' da i ja iskoristim priliku…

Istinski talenti uglavnom, prije ili poslije, doguraju (ili, u krajnjoj liniji, možda „isprovociraju“ sreću?) do zaslužene slave (samo friški primjeri: recimo Hamiltona ste još davno najavljivali i evo ga odmah; Fernando je imao nešto duži put ali sad je već zacementirao svoje mjesto u povijesti… da ni ne idem prema Schumiju, Ayrtonu itd.), ali ono što bih vas ja zapravo htio pitati odnosi se na vozače koji tu sreću nisu uspjeli „isprovocirati“, a eventualno su imali sve preduvjete. Pritom ne mislim na one kojima su nesreće odnijele karijere ili čak živote, nego na one koji su svoju priliku propustili, da se tako izrazim, alesijevskom srcem vođenom pogrešnom odlukom ili sličnim spektakularno pogrešnim poslovnim, ili jednostavno nesretnim (ne nužno vlastitom krivnjom), odlukama.

Vjerujem da ste barem ovlaš dotaknuli tu temu, pa se ispričavam ako je zaista i bilo ovakvo pitanje, ali toliko ih se dnevno postavi da se teško prisjetiti je li, gdje i kad točno, nešto u tom stilu već „sletilo“. No da se vratim na pitanje, postoji li i u vašoj „riznici“ netko za čijim „strateškim pogreškama“ žalite?

Apdejt: Evo još jedno za istu cijenu…
U vrijeme VN Francuske i silnih peripetija oko (tada) neizvjesne budućnosti utrke, vaš prijatelj Peter Windsor – ako se ne varam radilo se o rubrici Windsor's Wisdom na itv-ovom sajtu – iznio je ideju o organizaciji VN u Le Castelletu kao ultimativnom televizijskom spektaklu: em je u Berniejevom vlasništvu, em super izgleda, em je tehnološko čudo… em nema gledatelja, ali veli, za razliku od Magny Coursa, imali bi pravu stazu.
Sad, znamo kako se francuska zavrzlama završila, ali što vi kažete hoćemo li mi vidjeti da jednoga dana nadobudni šeik spremno isplati Bernieju sve njegove zahtjeve (dobro, ovaj dio već gledamo), montira stazu u vlastito „dvorište“, ložu uz ciljnu ravninu za samoga sebe i kamere po stazi za ostatak svijeta?
1) Krenimo ni manje ni više od Stirlinga Mossa. On je definitivno nakon 1958. i odlaska Vanwalla iz Formule 1 imao neke čudne i loše odluke oko odabira ekipa, što ga je, na kraju, 1962. stajalo i karijere, ne samo prošuštenih naslova prvaka svijeta.
Potom bih spomenuo Dana Gurneya, možda najnadarenijeg vozača šezdesetih nakon Jima Clarka, koji bi sigurno mnogo bolje prošao da je 1966. otišao u Ferrari ili čak Lotus (sam Clark ga je jako cijenio) nego što je vozio auto vlastite konstrukcije.
Zatim Chris Amon, koji je bio velemajstor krivih odluka u krivo vrijeme.
Zatim Ronnie Peterson, koji je 1976. trebao otići u Ferrari, ali je to blokirao Niki Lauda.
Zatim Patrick Depailler, koji je napokon 1979. došau pravu ekipu s pravim autom, i onda polomio noge u hand-gliding nesreći.
I tako dalje, i tako dalje.

Rekao bih i ovo: od osamdesetih na dalje nešto se rjeđe dešavaju ovakvi promašaji, mislim iz razloga što svi veliki vozači imaju dobre menadžere. Kad jednom karijera krene kako treba, menadžer je tu samo da lagano korigira stvari, ali ranije, kad se lome ključne odluke, on je uistinu važan. Vele u Istri: dva magarca su pametnija od jednog magarca.

2) Paul Ricard je stvarno fantastična staza. Bar je bio kad sam je posljednji put posjetio, negdje pri kraju 1992. Poslije ju je kupio Ecclestone, potrošio brdo (plave) boje i, kažu, napravio možda najsofisticiraniju stazu na svijetu. Bez jedne jedine tribine za publiku. Ne znam, meni bi Grand Prix bez publike bio kao riba bez vina. Dobro, ali nije to to.
Moram vam reći da vaša priča s arapskim šeikom koji si iz gušta kupi utrku Formule 1 nije, kako i velite, daleko od toga što se dogodilo s Bahreinom. A ni publike ne bi bilo previše, da im karte ne dijele besplatno...
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dnohla Vopi je napisao/la:Mladene, kad smo vec kod TV pracenja, koje mi se ovako svida kao tema. Zasto Mosley, u duhu prica o priblizavanju F1 obicnom gledatelju, atraktivnosti itd. itd. jednostavno ne donese dekret kojim se kaze "postovani sefovi momcadi, nas u FIA-i lagano boli banana jel vi svoju telemetriju i radio poruke smatrate tajnom, te trazimo da do slijedece utrke omogucite pristup FOM-u do istih podataka. kome se ne svida, izlaz je druga vrata lijevo. hvala lijepo"

Mislim, F1 se u krajnjoj liniji ne vozi zbog momcadi, Jeana Todta ili Rona Dennisa, niti zbog Kimija Raikkonena i Lewisa Hamiltona. F1 se vozi zbog gledatelja, a ovakva paranoja sigurno ne doprinosi njihovom osobnom dojmu. ispada da se gledatelji moraju prilagodavati momcadima, a ne obratno. recimo takav pristup nema americka champcar serija, gdje gledatelji na stazi imaju dan kad su boksevi otvoreni, mogu sve razgledati. nema razno-raznih plahti, skrivanja automobila .... .... .... sto smo vidjeli od bossova F1 momcadi. Hvala unaprijed na odgovoru

btw, vidim da je rasprava o broju krugova aktualna. po meni bi najbolji prikaz bio do-kraja/odvozeno. recimo 45/20, ukupan broj krugova ionako samo sluzi da si covjek izracuna koliko ima do kraja, ili koji je krug, ovisno o prikazu. kod ovakvog prikaza je irelevantan. jedino ostaje na ekipi u grafici da smisli kak napravit savrseno jasnim koji je broj koji i zadnjem laiku
Eh sad, malo ste u krivu s pretpostavkom da Formula 1 postoji zbog publike. Mislim, to mislimo vi i ja, ali posve sigurno ne i spomenuta gospoda iz Formule 1. Ništa manje, ništa više. U cijeloj je stvari previše novca, interesa, tajni, straha od poraza, da bi se razmišljalo o bilo kome drugom osim o sebi.
Možda se ni vama to ne sviđa, ali to neće ništa promijeniti.

Budući da je tome tako, vaša primjedba o FOM-u koji bi trebao dobiti sve te informacije ne može pasti na plodno tlo. Znam to iz vrlo velikog osobnog iskustva.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Marvin je napisao/la:Poštovanje.

Pitanje za G. Mladena

Kako su s "jubitoa" maknuli F1 snimke ne mogu nigdje pronači snimku jednog od boljih pretjecanja u F1. Naime radi se o pretjecanju Nelsona Piqueta u autobusnoj stanici (Spa) u Bennetonu, mislim da je to bila njegova zadnja sezona. Zanima me znate li možda koga je to šišnuo i koje godine. treba mi ta informacija kako bi kompletirao neke privtne arhive koje imam.

Hvala
Piquet je 1991. u 43. (predzadnjem) krugu šišnuo Patresea u vrlo favoriziranom Williams-Renaultu, baš u bus-stop šikani. Istina, Patrese je imao mali problem s hidraulikom.
Pretpostavljam da je to ono na što mislite. (By the way, to je bila utrka u kojoj je debitirao Michael Schumacher, koji će za dva tjedna doći Piquetu u Benetton i izravno utjecati da Brazilac ode iz Formule 1.)
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

amaster je napisao/la:Gospodine Jergoviću:

Da li se ikada u povijesti formule 1 vozila utrka po malo jačoj magli?
Grand Prix Njemačke 1968. vožen je po jezivoj kiši i magli, k tome po Nürburgringu. Jackie Stewart pobijedio je s 4 minute prednosti, što je najveća prednost na cilju u povijesti Formule 1.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:Mladene tijekom povijesti događale su se situacije da vozači koji nisu imali neko veliko vozačko umijeće su postajali prvacima.Možete li navesti neke primjere vozača koji po vama nisu bili nešto osobito,a ipak su bili prvacima i obrnuto možete li navesti vozače koji su po vama bili vozački geniji ali ipak nisu bili prvacima.

Pozdrav :bye:
Ovo smo već imali, ali ajde.
Po meni, neki osobiti svjetski prvaci nisu bili Mike Hawthorn, Phil Hill, Denis Hulme i Keijo Rosberg.
Ono koji su svakako zasluživali da budu prvaci, a nisu bili, bili su Stirling Moss, Ronnie Peterson, Carlos Reutemann i Gilles Villeneuve.
BMW
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 lip 2007, 17:50

Post Postao/la BMW »

Mladen Jergović je napisao/la:
f-on-off je napisao/la:Prvo, pozdrav gospodinu Jergoviću. Redovno i s guštom čitam ovaj podforum od samoga početka, no nisam dosad nijednom postao jer zahvaljujući gomili raznoraznih informacija koje su stizale nije ni bilo neke potrebe. Al' ajd' da i ja iskoristim priliku…

Istinski talenti uglavnom, prije ili poslije, doguraju (ili, u krajnjoj liniji, možda „isprovociraju“ sreću?) do zaslužene slave (samo friški primjeri: recimo Hamiltona ste još davno najavljivali i evo ga odmah; Fernando je imao nešto duži put ali sad je već zacementirao svoje mjesto u povijesti… da ni ne idem prema Schumiju, Ayrtonu itd.), ali ono što bih vas ja zapravo htio pitati odnosi se na vozače koji tu sreću nisu uspjeli „isprovocirati“, a eventualno su imali sve preduvjete. Pritom ne mislim na one kojima su nesreće odnijele karijere ili čak živote, nego na one koji su svoju priliku propustili, da se tako izrazim, alesijevskom srcem vođenom pogrešnom odlukom ili sličnim spektakularno pogrešnim poslovnim, ili jednostavno nesretnim (ne nužno vlastitom krivnjom), odlukama.

Vjerujem da ste barem ovlaš dotaknuli tu temu, pa se ispričavam ako je zaista i bilo ovakvo pitanje, ali toliko ih se dnevno postavi da se teško prisjetiti je li, gdje i kad točno, nešto u tom stilu već „sletilo“. No da se vratim na pitanje, postoji li i u vašoj „riznici“ netko za čijim „strateškim pogreškama“ žalite?

Apdejt: Evo još jedno za istu cijenu…
U vrijeme VN Francuske i silnih peripetija oko (tada) neizvjesne budućnosti utrke, vaš prijatelj Peter Windsor – ako se ne varam radilo se o rubrici Windsor's Wisdom na itv-ovom sajtu – iznio je ideju o organizaciji VN u Le Castelletu kao ultimativnom televizijskom spektaklu: em je u Berniejevom vlasništvu, em super izgleda, em je tehnološko čudo… em nema gledatelja, ali veli, za razliku od Magny Coursa, imali bi pravu stazu.
Sad, znamo kako se francuska zavrzlama završila, ali što vi kažete hoćemo li mi vidjeti da jednoga dana nadobudni šeik spremno isplati Bernieju sve njegove zahtjeve (dobro, ovaj dio već gledamo), montira stazu u vlastito „dvorište“, ložu uz ciljnu ravninu za samoga sebe i kamere po stazi za ostatak svijeta?
1) Krenimo ni manje ni više od Stirlinga Mossa. On je definitivno nakon 1958. i odlaska Vanwalla iz Formule 1 imao neke čudne i loše odluke oko odabira ekipa, što ga je, na kraju, 1962. stajalo i karijere, ne samo prošuštenih naslova prvaka svijeta.
Potom bih spomenuo Dana Gurneya, možda najnadarenijeg vozača šezdesetih nakon Jima Clarka, koji bi sigurno mnogo bolje prošao da je 1966. otišao u Ferrari ili čak Lotus (sam Clark ga je jako cijenio) nego što je vozio auto vlastite konstrukcije.
Zatim Chris Amon, koji je bio velemajstor krivih odluka u krivo vrijeme.
Zatim Ronnie Peterson, koji je 1976. trebao otići u Ferrari, ali je to blokirao Niki Lauda.
Zatim Patrick Depailler, koji je napokon 1979. došau pravu ekipu s pravim autom, i onda polomio noge u hand-gliding nesreći.
I tako dalje, i tako dalje.

Rekao bih i ovo: od osamdesetih na dalje nešto se rjeđe dešavaju ovakvi promašaji, mislim iz razloga što svi veliki vozači imaju dobre menadžere. Kad jednom karijera krene kako treba, menadžer je tu samo da lagano korigira stvari, ali ranije, kad se lome ključne odluke, on je uistinu važan. Vele u Istri: dva magarca su pametnija od jednog magarca.

2) Paul Ricard je stvarno fantastična staza. Bar je bio kad sam je posljednji put posjetio, negdje pri kraju 1992. Poslije ju je kupio Ecclestone, potrošio brdo (plave) boje i, kažu, napravio možda najsofisticiraniju stazu na svijetu. Bez jedne jedine tribine za publiku. Ne znam, meni bi Grand Prix bez publike bio kao riba bez vina. Dobro, ali nije to to.
Moram vam reći da vaša priča s arapskim šeikom koji si iz gušta kupi utrku Formule 1 nije, kako i velite, daleko od toga što se dogodilo s Bahreinom. A ni publike ne bi bilo previše, da im karte ne dijele besplatno...
Mladene da li se slažete da je i Hill jedan od ove skupine ako je istina ono što sam čitao da mu je McL nudio ugovor za 98 ali ga je odbio jer su oni navodno nudili većinu love vezano uz bodove, a on je rekao da ne mora dokazivati da želi pobjeđivati ili tako nešto.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Marvin je napisao/la:G: Mladene.

Jesu li se ikad u povjesti F1 osim zbog Schumachera mijenjala i izigravala pravila kako bi se usporio jedan vozač?

Naime osim onoga s bodovanjem, pa zabrana mjenjanja guma jer to ne odgovara Ferrariu, odluka bez dokaza (ne ulazim u to jeli Micha ono u Monacu radio namjerno ili ne, jednostavno nije bilo dokaza) bilo je tu još par situacija. Naime ne znam koje godine, mislim u monzi ili spa dogodila se velika razvaljotka nakon starta sva mašinerija je bila na stazi izišao je SC svi su vozili slalom oko dijelova, uglavnom kaos. U tom trenutku možda koju sekundu ranije G. Blažičko je objašnjavao pravila da zbog nesreče u prvom krugu nema SC-a nego se ponavlja start, a vozači mogu ući u rezervne bolide i ponovo startati sa svojih pozicija na gridu. Slično se desilo par utrka ranije ali ovaj puta je i Michael razvalio auto i krenuo prama boksu po T-car ali niš ovaj puta samo SC. Bilo je toga još.

Ustvari zanima me je li se to radilo još nekome velikanu ranije ?
Ne, jedino je stvarno FIA za 2003. promijenila pravila isključivo zato da se malo razbuca monotonija pobjeđivanja M Schumachera (i Ferrarija).
Sigurno se to nije dogodilo nikada ranije, premda su još neki vozači (i auti) bili bar jednako dominantni, da ne kažemo dosadni.
Za ove druge, individualne, slučajeve s utrka ne bih baš rekao da se radi o nekoj smišljenoj namjeri u odnosu na jednog vozača. Uglavnom se tu radi o stvarno zasebnim okolnostima svaki puta. Netko sklon jednom vozaču reći će da to nije bilo njemu u prilog, netko protiv tog vozača reći će da mu se namjerno pomagalo. Takvih je situacija u povijesti Formule 1 bilo podosta.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

IvanMcLaren1 je napisao/la:Mladene, možete li iznjeti neku svoju prognozu VN Turske? Kome dajete laganu prednost, Alonsu ili Hamiltonu, ili čak Kimiju? Na što da posebno obratimo pozornost, u kojim se zavojima može vidjeti ko je odličan vozač, osim u zavoju br. 8?

Unaprijed se zahvaljujem
Pozdrav!
Rekao bih da će Ferrari, i osobito Räikkönen, biti vrlo jaki. To je staza koja im dosta odgovara.
Kod McLarena me više zanima kako će se razvijati unutrašnja situacija.

Mislim da je zavoj 8 stvarno jedan od najboljih zavoja danas u Formuli 1, zato jer je vrlo dug, jako zahtjevan i strašno težak za odvoziti dobro, iz kruga u krug. Onaj tko je tu dobar, stvarno je dobar.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

One and only je napisao/la:1.Da li je istina da je Martin Brundle stvarno uspio probiti pod bolida na jednom snažnom kočenju u MC? To sam nekada davno čitao ali nisam baš siguran da je istina.

2. Greg Moore, poginuo 1999. Najavljivan je ako se dobro sjećam i u F1 kao nasljednik Gillesa Villeneuve-a. Ako možete napisati nešto o njemu.

IMHO bilo bi zanimljivo kad bi nekad u budućnosti napisali kolumnu o antiherojima F1. Znači vozači, šefovi momčadi, vlasnici... itd koje F1 neće pamtiti ni po čemu dobrom. Ovaj vaš odgovor s Lolom me podstakao na razmišljanje o toj temi.
1) Stvarno ne znam. Nisam nikad čuo za to, što ne mora značiti da nije istina.

2) Moore je bio sjajan Kanađanin koji je čak dosta uspješno testirao i za Benetton u Formuli 1. Da nije poginuo u 25. godini u onoj strašnoj nesreći u Fontani, možda bi danas bio etablirana F1 zvijezda. Svakako je bio dovoljan kapacitet za tako nešto, i na osnovu rezultata u seriji Champscar, ali još više i po njegovim dominacijama u nižim natjecateljskim serijama, osobito u Formuli Atlantic (baš kao i G Villeneuve).

3) Upravo o ovome sam napravio jedan poveći (i sjajno ilustrirani) članak u Auto Klubu prije jedno mjesec dana. Nije da im želim raditi reklamu, ali u Auto Klubu sada pišem sve tekstove vezane uz Formulu 1.
Zaključano