P&O - Rujan 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
f-on-off
Postovi: 10
Pridružen/a: 22 kol 2007, 15:10

Post Postao/la f-on-off »

Evo prije nego krene Monza Madness jedno u laganijem duhu:
5 najgorih vozača koji su ikada sjeli za volan F1 bolida? Ako je to preopćenito (ako nije, može kao bonus) onda 5 onih koji su se u F1 zadržali puno duže nego što su objektivno mogli i sanjati?
sumil
Postovi: 20
Pridružen/a: 18 srp 2007, 14:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Kikinda
Kontakt:

Post Postao/la sumil »

Mladen Jergović je napisao/la:
tvojnov2 je napisao/la:Pozdrav

Jedno pitanje za vas Mladene jel znate postoji li još koji poznati dizajner staza osim Hermanna Tilkea i koja je po vama najbolja staza a da ju je napravio neki drugi dizajner?Jel još znate tko je mogao biti tako pametan da dizajnira stazu Hungaroring?
Tilke sad ima monopol kod Ecclestonea, i to je to. Davno, davno postojao je onaj Nizozemac Hugenholz (zaboroavio sam mu ime), koji je smislio Zandvoort (onaj stari) i, što je važnije, Suzuku. To je bio ponešto veći majstor od gospona Tilkea, mislim.
Hungaroring je smislio neznani junak, vjerojatno iz Mađarske.
Istvan Papp je odgovoran za Hungaroring, no kruži ne baš verovatna priča i da je prilikom posete Bernie stazu nacrtao na parčetu papira (ovo je priča koju je komentator Veljko Petrović često isticao)
Mladen Jergović je napisao/la:
SempreGilles je napisao/la:Ok, Mladene, znam da je ovo već odgovoreno, i da se prašina oko Mđarske slegla, ali ja unatoc tome (ili mozda bas zato) moram ovo postati...
Kolumna sa F1racing.hr
Što mislite?

"ČRNI MORO" I NJEGOVE ZLOČESTOĆE

piše: Goran Slavić

.
.
.

28 Aug 2007 , tekst objavio : Goran Slavić, redakcija@f1racing.com.hr
Što mislim? Ništa.
Jedan od razloga zbog kojeg ne pratim razne domaće F1 siteove je upravo u ovome: subjektivnost, naštimavanje činjenica onako kako ti paše, nepoznavanje činjenica, podložnost predrasudama, interpretiranje vijesti iz druge ili treće ruke i iz sumnjivih izvora i, naravno, čisto izmišljanje stvari.
Bez neke želje da Vam namećem svoje mišljenje, samo želim da Vam skrenem pažnju da je generalizovanje stvari ponekad opasno. Smatram da nisu svi domaći (sa prostora bivše SFRJ) sajtovi takvi kakvim ste ih opisali. Što se vesti tiče to su uglavnom prevodi vesti sa elitnih stranih sajtova koji se ne bave senzacionalizmom. Kolumne su ponekad subjektivne, ali to je u njima i dozvoljeno. Sajt na čijem smo forumu trenutno nikako ne bih okarakterisao kao loš, a ostale koje smatram dobrim neću pominjati da ne bih kršio pravila foruma.
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Pozdrav

Mladene koliko ste uvjereni da je ferrari favorit u Monzi?Jesu dovoljno dobri da se sasvim približe mclarenu u konstruktorskom poretku?
Tko od ferrarievih vozača ima veću šansu za pobjedom massa ili raikkonen?
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
The Greatest
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 907
Pridružen/a: 30 kol 2007, 19:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Alonsa
Lokacija: Gunja

Post Postao/la The Greatest »

Mladen Jergović je napisao/la:
The Greatest je napisao/la:Evo napokon je i Schumacher priznao da je dijelom zbog Alonsa otišao u mirovinu. Molim vas Mladene za komentar.

Michael Schumacher has admitted for the first time that the ascendancy of reigning world champion Fernando Alonso contributed to his decision to retire.

At the height of his championship reign earlier this decade, the seven time world champion repeatedly declared that the right time to stop will be when a younger driver starts to regularly beat him.

38-year-old Schumacher told the Spanish language magazine Gentleman this week that he decided to call it a day at the end of 2006 principally because he detected his dedication to the sport beginning to slip.

He added: "And I always said that the day a younger driver went past me would tell me that the moment had arrived to leave.
"

Schumacher also revealed that he sympathises with his 2006 championship rival, as Alonso now endures a somewhat negative relationship with the media.

"I have been astonished by the commentaries of certain journalists," the German said.

"This person is the youngest double world champion of all time, but they write that he is arrogant and inaccessible ..."
Pa, ništa, to samo znači da je Michael Schumacher dovoljno realan i inteligentan čovjek (kao što sam uvijek govorio) da zaključi kad je polako vrijeme za odlazak. Naravno, treba pripomenuti da ovo nije bio jedini razlog za njegovu penziju, nego da je Alonso samo pridonio donošenju te odluke.
Ja i dalje mislim da je glavni razlog za tu Schumacherovu odluku dplazak Räikkönena u Ferrari, odnosno nježno guranje iz ekipe od strane majstora di Montezemola.
Bez uvrede Mladene, ali ja mislim da ste nekada i vi pretjerano subjektivni. Kao prvo i ja sam napomenuo da je Schumacher "dijelom" zbog Alonsa otišao. Smatram da je Schumacher veliki vozač, jedan od 3 najbolja, ali imam utisak da su Schumacher i Hamilton kao dva BOGA u vašim očima. Mislite da Hamilton ne može pogriješiti. Zašto Hamilton ne može biti kriv u situaciji u Mađarskoj? Ili netko drugi iz ekipe? A ne samo Alonso. Lako je izaći na pobjedničko postolje i reći "žao mi je". A kada nešto ne ide na Hamiltonovu ruku on otvoreno svaki put "JAVNO" zahtjeva objašnjenje i žali se FIA-i na vlastitu ekipu! Pa to nema nigdje.
Avanti FER, Avanti!!!
Avatar
Dino@lonso
Postovi: 125
Pridružen/a: 25 tra 2007, 19:17
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la Dino@lonso »

Mislite li da je sve ovo o Mclarenu namještaljka.
Ja imam par teorija pa Vi recite koja je Vama najvjerojatnija.
1.) Alonso i Pedro su međusobno razmjenjivali podatke,i ovo sv enije laž. Zato su se tako poanšali u Mclarenu prema njemu.
2.)Ferrarijeva staza je Monza. I Ferrari žarko želi pobijediti,iako je Mclaren bio vidno brži na testovima. Ako Ferrari pobijedi,prašina će se spustiti. Ako bi Mclaren bio ispred,onda će se one kazne ostvariti i nećemo vidjeti Mclarena 2008.
3.)Hamilton je već odavno dogovorio za odlazak u Ferrari umjesto Masse,a ovim prijetnjama i stvarima htjeli bi izbaciti glavnog konkurenta iz utrk za naslov.

Molio bih da se izjsnite koja vam se teorija čini najistinitija. Po meni je to br.2.
slika
Prodajem F1 trke,svi zainteresirani neka se jave na MSN ili PM!
alain prost
Postovi: 13
Pridružen/a: 27 lip 2007, 20:49

Post Postao/la alain prost »

Jedno razmišljanje za komentar.
Mislim da je Hamilton, uz podršku oca, prilično proračunat tip, više nego je za neke od ljubitelja formule snošljivo.
Nesumnjivo da je terenutno možda i najpouzdaniji vozač F1, ali ne sječam se kad je neki početnik u rukama imal odmah najbolji bolid te sezone. To ga definitivno stavlja u bolju poziciju naspram drugih i na neki način mi je krivo za one odlične vozače koji takvu priliku nemaju ni nakon niza godina u f1.
Postoje potezi o kojima su govorili kolege s foruma koji mi nisu ni najmanje simpatični.
Krenimo od Monaka kad je Hamilton cvilil da ga je odredba ekipe sprečavala u pretjecanju Alonsa. To je po meni bila potpuno čista situacija u kojoj kod velike prednosti nema potrebe trošiti tehniku. Več tu je Hamilton htel inscenirati da ga se oštečuje.
I sad da pereskočim čitav niz situacija o kojima su govorili drugi pa da spomenem još i spetljavanje sa kčerkom suvlasnika Mc Larena! Slučajno?
Još samo čekam da upotrijebi adut o rasnoj diskriminaciji koji ko da visi u zraku. Moje razmišljanje je jako subjektivno, ali imam dovoljno razloga da prema malom nemam nimalo simpatija. Kak vi gledate na to? Imate li možda informacije do kojih mi nemremo, a koje bi promjenile ovakvu sliku o Hamiltonu?[/list]
Avatar
The Greatest
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 907
Pridružen/a: 30 kol 2007, 19:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Alonsa
Lokacija: Gunja

Post Postao/la The Greatest »

Mislim, postavite Sutila u taj isti Mclaren i vidjeti ćemo šta će biti. A Mladene vašu teoriju da je Alonsu trebalo dvije sezone da dokaže da je pravi vozač a Hamiltonu dvije utrke jednostavno ne mogu prihvatiti. Alonso je vozio Minardi i završavao na desetim mjestima, a Hamilton vozi super Mclaren, tako da vaša tvrdnj ne stoji. Bez ljutnje.
Avanti FER, Avanti!!!
Nedja
Početnik
Početnik
Postovi: 229
Pridružen/a: 01 kol 2007, 06:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: debenlija

Post Postao/la Nedja »

The Greatest je napisao/la:Mislim, postavite Sutila u taj isti Mclaren i vidjeti ćemo šta će biti. A Mladene vašu teoriju da je Alonsu trebalo dvije sezone da dokaže da je pravi vozač a Hamiltonu dvije utrke jednostavno ne mogu prihvatiti. Alonso je vozio Minardi i završavao na desetim mjestima, a Hamilton vozi super Mclaren, tako da vaša tvrdnj ne stoji. Bez ljutnje.
Ovime si rekao, da bi i Sutil bio bolji od Alonsa, ako je tako, Alonso je nula, ja bi se na tvom mestu tesio shto ga pobedjuje neko ko je po misljenju nekog strucnog jedan od naj debitanata ako ne i naj debitant u f1. Iz svakog posta ti se vidi subjektivnost i da Alonsa dizes u nebesa, ne znam koga pokusavas zavarati time shto pricas da nisi rekao da je samo Alonso razlog SUmaherovog odlaska, kada sebe ubedjujes da je tako.

Mladene pitanje za vas, shta mislite kakvi bi bili Sumaherovi rezultati u ovoj sezoni. Kazete kako je Ferari ove sezone najaci, prosle godine to nije bio, drugo Alonsa i Hamiltona bi docekao period privikavanja, a Sumahera vec dobro zagrejano mesto, trece ove sezone su svi na bridgstone gumama, na koje nisu navikli a M.S. je pola karijere odvezao na njima. I ako se doda da npr. Masa nishta posebno barem u bodovnom smislu ne zaostaje za Hamiltonomo, a kao reper tome stavimo da ga je Sumaher prosle sezone "ucio" da vozi, mislite li da bi on ove sezone shtrcao desetak poena iza ostatka ekipe?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

One and only je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
One and only je napisao/la:Poštovani:

1. Jeste li možda načuli o čemu se radi u vezi ovih novih dokaza u slučaju Stepneygate? Ako jeste možete da podjelite ovde s nama :) ?

2. Čitao sam nedavno da su Ferrari i BMW imali dosta problema s tom novom elektronikom koju razvija McM (doduše iz Honde su rekli da je elektronika OK). Zanima me kolko McM tu ima mogućnost da vuče vodu na svoj mlin, tj. da elektroniku razvija prema svojim potrebama, a da se drugi prilagođavaju? Ili McM dobije specifikacije od FIA-e (ili koga već) i da prema tome izrađuje elektroniku, tj. jesu oni samo proizvođač koji radi prema tuđim nacrtima ili je oni razvijaju?
1) Najnovije informacije iz Monze govore o nekakvoj seriji e-mailova koje su izmjenjivali kompe Fernando Alonso i Pedro de la Rosa (inače, stari frend Mikea Coughlana, još iz Arrowsa), a u vezi, navodno, s nekim stvarima koje je Coughlan primijenio kod McLarena i z one hrpe Ferrarijevih papira. Navodno su to ti novi dokazi o kojima priča FIA. Ali, službeno, svi šute kao zaliveni.

2) McLaren sve radi, ili bi trebao, strogo po nacrtima i uputstvima koje su dobili od FIA-e. Vjerojatno svi kukaju i gunđaju zato jer je svaka promjena teška, a onda je tu i element McLaren. Da novi ECU radi neka druga firma, vjerojatno bi galama bila manja.
Sorry, al sad imam i podpitanja :)

1. Recimo da je istina za te mailove, ima li onda FIA osnovu da kazni Alonsa i de la Rosu?

2. Da li sve momčadi dobiju te specifikacije za ECU od FIA-e istovremeno kad i McM koji ih razvija? Mislim da bi suprotno bila prevelika prednost za McM, jer bi mogli početi prilagodbe mnogo prije drugih.

3. Možete li napisati još neke špijunske skandale u F1 koji su se dešavali prije?

Hvala.
1. Ako se iz tih mailova može vidjeti i onda dokazati da je Coughlan proslijedio informacije iz Ferrarijeve dokumentacije dalje u tehničke odjele McLarena, i da su onda te informacije iskorištene izravno u konstrukciji McLarenovih auta, tada je McLaren u velikoj nevolji. Ali samo u slučaju da se to može dokazati. Može se, recimo, dogoditi - ukoliko su te priče o mailove uopće točne - da se radi samo o mail prepisci između de la Rose i Coughlana, i onda između de la Rose i Alonsa, i da dalje od toga nije išlo. Bit će vrlo zanimljivo vidjeti što se stvarno dogodilo, ukoliko uopće bude bilo moguće saznati tako nešto.

2. Sve ekipe su dobile precizne specifikacije novog ECU-a od FIA-e, čak i prije od dijela McLarena (jer radi se o posebnoj firmi unutar Grupe McLaren) koji je zadužen za proizvodnju tog sklopa.

3. Ovog ljeta sam o tome imao čitav članak u Auto Klubu, na tri stranice. Malo mi je previše sad to ovdje ponavljati. Radi se o tome da je u povijesti Formule 1 bilo puno tehničkih skandala. Ovaj posljednji, međutim, najsličniji je pravom klasičnom špijunskom slučaju (a i umiješane su dvije najjače ekipe), pa je zato dobio ogroman publicitet.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLarenMercedes je napisao/la:Mladene, možete li mi odgovoriti na dva pitanja:

1)Ako sada McLaren bude izbačen na 2 godine kao što kažu, šta mislite, da li će to biti kraj druge najveće ekipe u istoriji F1 (a za mene, kao i mnoge druge navijače McLarena najveće ekipe), ili se ipak vrate 2009. godine?

2)Znate li nešto o Briatoreovom eventualnom povlačenju iz F1, možda je malo glupo pitanje ali stvarno jedva čekam da taj ljigavac ode.

Hvala.
1) Mislim da je još malo rano govoriti da će ˝sada˝ McLaren biti izbačen iz prvenstva, jer a/ to se još nije dogodilo i b/ to kao svršen čin uzimaju dijelovi medija kojima je glavni cilj stvoriti senzaciju i zaraditi pare. FIA ima čitav dijapazon mogućnosti kazne za McLaren, ukoliko se dokaže da je McLaren učinio ono za što ga optužuje Ferrari. Ja bih pričekao idući četvrtak.
Ali, ukoliko FIA kazni McLaren ovako drakonski kao što vi predviđate, posve je sigurno da će priča biti vrlo daleko od gotove. McLaren bi se posve sigurno žalio. Ukoliko bi se ta žalba odbila, McLaren bi vjerojatno (ako bi i dalje bio uvjeren u nepravednost optužbi) tužio FIA-u i možda neke struge stranke civilnim sudovima u Engleskoj i van nje. To bi, onda, potrajalo mjesecima i godinama. Tu sad već ulazimo u razne pravne zavrzlame, ali postoji i mogućnost da se McLaren onda nastavi natjecati sve dok svi službeni i civilni pravni procesi nisu okončani. U tom slučaju vjerojatnije je da bi se došlo do nekakvih vansudkih nagodbi, pretpostavljam.
Uglavnom, stvari su puno kompleksnije nego što se mnogima čini.

2) Na žalost, Briatore se previše dobro ugnijezdio u Formuli 1 da bi sad tek tako otišao iz nje. Dakle, do daljnjega ništa od toga.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

SempreGilles je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
SempreGilles je napisao/la:Ok, Mladene, znam da je ovo već odgovoreno, i da se prašina oko Mđarske slegla, ali ja unatoc tome (ili mozda bas zato) moram ovo postati...
Kolumna sa F1racing.hr
Što mislite?

"ČRNI MORO" I NJEGOVE ZLOČESTOĆE

piše: Goran Slavić

Da Lewis Hamilton brzo uči nije nikakva tajna. Da je Lewis Hamilton vrhunski vozač o tome nitko više ne dvoji. Da je dečko elokventan i odmjerenih riječi i to je poznato, a tome se najviše čude njegove kolege kojima je najjače štivo koje su pročitali upute za mobitel. Lewis je većinu svojih manira stekao je u katoličkom koledžu u Liverpoolu, gdje zasigurno moralnih zasada ne nedostaje. Hamilton je u svijetu Formule 1 doista brzo uočio, a u novostečeno znanje potrebno je pribrojiti zločestoće i podlosti koje u tom okružju nikada nisu nedostajale. To je najbolje pokazao i dokazao na treningu za Veliku nagradu Mađarske kada se vrlo vješto pretvorio u skrušeno janje koje progoni izrazito negativno stvorenje naglašenih obrva, a koje potječe tamo negdje s Iberijskog poluotoka.

Hamilton je možda brzo učio, a kada se brzo uči često se i brzopleto uči. Jer da je bilo imalo razboritosti u njegovu razmišljanju, onda bi danas McLaren bio bogatiji za petnaest bodova na ljestvici konstruktora. Alonso je na Velikoj nagradi Mađarske maestralno odvozio treninge i ostvario najbolje vrijeme s već korištenim gumama. No teško je objasniti običnom smrtniku zašto je morao startati iz trećega reda samo zato što je tijekom treninga slušao naredbe iz svoga boksa. Teško je objasniti kako je Hamilton svojim skrušenim crkvenjačkim ponašanjem uspio startati s najbolje pozicije, pobijediti u utrci i ojačati svoju poziciju na prvenstvenoj ljestvici, premda je on bio glavni uzrok problema, a ne Alonso kako se uglavnom vjeruje.

Kao što je bilo uobičajeno McLaren je odlučio rotacijom o tome tko će prvi izići u posljednjoj fazi kvalifikacija. Jer onaj koji prvi krene ima mogućnost odvoziti krug više s manje goriva. To je prednost od 2,10 kg koja je vrijedna borbe. U Silverstoneu je Ta prdnost pripala Hamiltonu, u Nürburgringu je bilo problema, a u Mađarskoj je prema svim momčadskim dogovorima upravo Alonso morao izići prvi. No kvalifikacije su započele i Hamilton je izišao prvi iz boksa. U krugu izlaska iz boksa Dennis je pozvao Hamiltona nekoliko puta da propusti Alonsa, no ovaj nije htio popustiti možda i zbog toga što se između dvaju McLarena ubacio Räikkönen. Razljućeni Alonso putem radija žalio se momčadi i Ron Dennis shvatio je da mora nešto učiniti, a jedini prilika koja mu je stajala na raspolaganju bila je ona u boksu.

Kada se Fernando zaustavio posljednji put iznenadio se uočivši da mehaničari na njegov automobil stavljaju krive gume. Istodobno se i Hamilton pripremao da uđe u boks i putem radija upozoren je da smanji ritam jer se još uvijek u boksu nalazio Alonso. Radilo se na tome da Alonso dobije krug više od Hamiltona i momčad mu je naredila da ostane zaustavljen 20 sekundi, stoga nije Španjolac taj koji je opstruirao Engleza. Alonso se zaustavio u 14:57:52 i izišao u 14:58:12. U boksu su simulirali i problem s termopokrivačem. Kada je Alonso krenuo strahovalo se da predugo zaustavljanje nije utjecalo na rast temperature motora. Alonso je prešao ciljnu crtu prije kraja kvalifikacija i na raspolaganju mu je ostao još jedan krug. Hamiltonu to više nije pošlo za rukom. Poslije završenih kvalifikacija vidljiva je ljutnja na licima obaju vozača, a engleski je tisak svim raspoloživim oružjem napao Alonsa. «Baš sam znatiželjan da čujem priču koju će mi ispričati», rekao je Hamilton.

Najprije je «zaraćene strane» pozvao Ecclestone, a potom su to učinili sportski komesari. McLaren, Alonso i Hamilton morali su objasniti što se dogodilo. McLaren se branio pričom da je tehničar koji je morao voditi računa o Alonsu bio zauzet praćenjem GPS-a. Alonso je rekao da je izgubio deset sekundi samo dok je objasnio mehaničarima koje mu gume trebaju ugraditi. FIA-ini stalni komesari Tony Scott Andrew i Derek Longer te lokalni komesar Lajos Herczeg držali su dana objašnjenja nedovoljnim i kaznili Alonsa s premještanjem za pet mjesta na startnoj rešetki, jer je na nedopušten način ometao drugog vozača. McLaren je kažnjen oduzimanjem svih bodova osvojenih na ovoj utrci.

I sam Alonso bio je razočaran: «U sportskom pravilniku ne postoji norma koja regulira zaustavljanja u boksu. Na čemu se temelji ovakva kazna? Da sam krenuo i ranije, Hamilton svejedno ne bi uspio odvoziti još jedan krug». Hamilton se isprva činio uvrijeđen i žrtvom, no kada je doznao za kaznu nametnutu momčadi izjavio je: «Shvaćam da sam u poteškoćama s Ronom Dennisom. Na briefingu poslije kvalifikacija ozračje je bilo poprilično napeto. Dennis je bio ljut zbog mene. Nisam poštivao naredbe koje mi je upućivao radijem. Nisam poštivao onoga koji mi je omogućio da sada budem ovdje. Doista teška situacija (zbog toga je Ron Dennis bacio slušalice u znak ljutnje), ali na kraju je ipak potrebno činiti ono što čovjek osjeća. U tom momentu donio sam odluku da se ne podvrgnem naredbama iz momčadi i poznato je kako su se stvari odvijale. No Alonsova verzija samo je isprika u skladu s njegovim ponašanjem. Kao prvaka doista ga poštujem, ali naši odnosi nisu laki. On prvi poslije treninga nije mi uputio niti riječi».

28 Aug 2007 , tekst objavio : Goran Slavić, redakcija@f1racing.com.hr
Što mislim? Ništa.
Jedan od razloga zbog kojeg ne pratim razne domaće F1 siteove je upravo u ovome: subjektivnost, naštimavanje činjenica onako kako ti paše, nepoznavanje činjenica, podložnost predrasudama, interpretiranje vijesti iz druge ili treće ruke i iz sumnjivih izvora i, naravno, čisto izmišljanje stvari.
Znaci vas stav je taj da je Alonso namjerno varao i zasluzeno bio kaznjen? Ah, morat cu se pomirit s tim, ocito.... :? :(
Da, pa o tome smo ovdje već raspravljali milijun puta.
Ali, to ne pretvara Alonsa u zločinca. U toj cijeloj epizodi i on i Hamilton su se malo previše zaigrali, a u McLarenu su sami krivi što ih nisu ranije htjeli i znali obuzdati. Ja, kao što sam već rekao, jedino mislim da FIA nije trebala kažnjavati McLaren kao ekipu za nešto što je, u biti, bile njihova interna stvar.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sumil je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
tvojnov2 je napisao/la:Pozdrav

Jedno pitanje za vas Mladene jel znate postoji li još koji poznati dizajner staza osim Hermanna Tilkea i koja je po vama najbolja staza a da ju je napravio neki drugi dizajner?Jel još znate tko je mogao biti tako pametan da dizajnira stazu Hungaroring?
Tilke sad ima monopol kod Ecclestonea, i to je to. Davno, davno postojao je onaj Nizozemac Hugenholz (zaboroavio sam mu ime), koji je smislio Zandvoort (onaj stari) i, što je važnije, Suzuku. To je bio ponešto veći majstor od gospona Tilkea, mislim.
Hungaroring je smislio neznani junak, vjerojatno iz Mađarske.
Istvan Papp je odgovoran za Hungaroring, no kruži ne baš verovatna priča i da je prilikom posete Bernie stazu nacrtao na parčetu papira (ovo je priča koju je komentator Veljko Petrović često isticao)
Mladen Jergović je napisao/la:
SempreGilles je napisao/la:Ok, Mladene, znam da je ovo već odgovoreno, i da se prašina oko Mđarske slegla, ali ja unatoc tome (ili mozda bas zato) moram ovo postati...
Kolumna sa F1racing.hr
Što mislite?

"ČRNI MORO" I NJEGOVE ZLOČESTOĆE

piše: Goran Slavić

.
.
.

28 Aug 2007 , tekst objavio : Goran Slavić, redakcija@f1racing.com.hr
Što mislim? Ništa.
Jedan od razloga zbog kojeg ne pratim razne domaće F1 siteove je upravo u ovome: subjektivnost, naštimavanje činjenica onako kako ti paše, nepoznavanje činjenica, podložnost predrasudama, interpretiranje vijesti iz druge ili treće ruke i iz sumnjivih izvora i, naravno, čisto izmišljanje stvari.
Bez neke želje da Vam namećem svoje mišljenje, samo želim da Vam skrenem pažnju da je generalizovanje stvari ponekad opasno. Smatram da nisu svi domaći (sa prostora bivše SFRJ) sajtovi takvi kakvim ste ih opisali. Što se vesti tiče to su uglavnom prevodi vesti sa elitnih stranih sajtova koji se ne bave senzacionalizmom. Kolumne su ponekad subjektivne, ali to je u njima i dozvoljeno. Sajt na čijem smo forumu trenutno nikako ne bih okarakterisao kao loš, a ostale koje smatram dobrim neću pominjati da ne bih kršio pravila foruma.
1) Eto, nije, dakle, neznani junak nego nekakav istvan Papp. Uopće nije nemoguće da mu je Ecclestone onako na brzaka skicirao nekakvu stazu na komadiću papira. Ali, niti je Bernard dizajner staza niti se drug Papp trebao toga držati kao pijan plota. Ali, takva su - 1984. - vremena bila.

2) Apsolutno ste u pravu kad velite da ne treba generalizirati. Ja nikako ne mislim da su svi naši (˝naši˝ u vašem, širem, smislu) siteovi loši. Dapače. Ali, mnoge krase osobine koje sam naveo. Što se subjektivnosti kolumni tiče, naravno da je to dozvoljeno. Ali, vaša je stvar hoćete li ˝popiti˝ nelogičnosti, faktičke netočnosti, autorove predrasude bazirane na neznanju, i čistu glupost. Moje je, tako, pravo da takve stvari ne popijem. Ovim ne želim reći da tekst koji je ovdje citiran sadrži sve ove karakteristike (premda sadrži neke). Mislio sam više općenito. I ne radi se samo o siteovima.
Avatar
Dani
Legenda
Legenda
Postovi: 5675
Pridružen/a: 28 svi 2007, 11:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona
Lokacija: Zagreb, Maximir

Post Postao/la Dani »

Moje prvo pitanje Vama. Da li smatrate da bi povratak na sistem kvalifikacija od 12 krugova ili 1 sata bio bolji nego ovaj danas , odnosno da li bi bio zanimljiviji?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

f-on-off je napisao/la:Evo prije nego krene Monza Madness jedno u laganijem duhu:
5 najgorih vozača koji su ikada sjeli za volan F1 bolida? Ako je to preopćenito (ako nije, može kao bonus) onda 5 onih koji su se u F1 zadržali puno duže nego što su objektivno mogli i sanjati?
Koji su ikad sjeli u F1 auto? Hm, evo ovako (ali bojim se da niste nikad za njih čuli):
Günther Seifert, Frank Dochnal, Tom Jones, Mikko Kozarowitsky, Otto Stuppacher.

Ovi gore se nikad nisu kvalificirali za Grand Prix utrku.

Oni koji jesu i koji su neko vrijeme vozili u Formuli 1 (više od 15 utrka), ali su ostali upamćeni isključivo po tome što su uporno plaćali za svoje vožnje:
Pedro Diniz, Christijan Albers, Taki Inoue, Gaston Mazzacane, Zsolt Baumgartner.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:Pozdrav

Mladene koliko ste uvjereni da je ferrari favorit u Monzi?Jesu dovoljno dobri da se sasvim približe mclarenu u konstruktorskom poretku?
Tko od ferrarievih vozača ima veću šansu za pobjedom massa ili raikkonen?
Ferrari je ove godine bio bolji auto na stazama s puno ravnih dijelova i brzih zavoja, McLaren je bolji u sporim zavojima. Teoretski, dakle, Monza bi trebala biti bolja za Ferrari.
Ferrariju trebaju dvostruke pobjede, ukoliko žele uhvatiti McLaren u konstruktorskom poretku.
Kimi Räiakkönen je, po meni, bolji vozač, ali ako Massa opet sjedne na pole position i povede nakon prvog zavoja, osobito u Monzi bit će ga vrlo teško preći.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dino Mclaren je napisao/la:Mislite li da je sve ovo o Mclarenu namještaljka.
Ja imam par teorija pa Vi recite koja je Vama najvjerojatnija.
1.) Alonso i Pedro su međusobno razmjenjivali podatke,i ovo sv enije laž. Zato su se tako poanšali u Mclarenu prema njemu.
2.)Ferrarijeva staza je Monza. I Ferrari žarko želi pobijediti,iako je Mclaren bio vidno brži na testovima. Ako Ferrari pobijedi,prašina će se spustiti. Ako bi Mclaren bio ispred,onda će se one kazne ostvariti i nećemo vidjeti Mclarena 2008.
3.)Hamilton je već odavno dogovorio za odlazak u Ferrari umjesto Masse,a ovim prijetnjama i stvarima htjeli bi izbaciti glavnog konkurenta iz utrk za naslov.

Molio bih da se izjsnite koja vam se teorija čini najistinitija. Po meni je to br.2.
Uf, mislim da malo pretjerujete s tolikim davanjem važnosti pobjede u Monzi. Testovi su jedna stvar, Grand Prix utrka posve druga. Čak i ako Ferrari pobijedi u Monzi, prašina oko špijunske afere neće se sleći tek tako, budite bez brige.
Ne razumijem ono pod brojem 1. Alonso i de la Rosa su obojica vozači McLarena, obojica Španjolci i vrlo dobri prijatelji. Posve sam siguran da u tim mailovima - ako postoje - nema ničeg što je moglo ili trebalo namjerno kompromitirati McLaren. Alonso možda gunđa protiv svoje ekipe, ali on je, prije svega, profesionalac. De la Rosa je također profesionalac i nije lud da izgubi (sjajno plaćen) posao na glup način. Dakle, u tim mailovima - ako postoje - sigurno se radi o nekim usputnim opaskama, koje će se sad nastojati prikazati dokazima.
Nisam baš siguran da je Hamilton već potpisao za Ferrari. Ako je, onda Nicolas Todt gubi jako puno novaca odlaskom Masse, ili bi Ferrari morao iskašljati enormne novce da se riješi Räikkönena.
BMW
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 lip 2007, 17:50

Post Postao/la BMW »

Mladen Jergović je napisao/la:
BMW je napisao/la:1.Mladene može obrazloženje kako ste zaključili da se Hamilton prilagodio oštećenom auto vrlo brzo(spominjali ste da je išao 1:30 pa da je to spustio na 1:29). Naravno da je taj scenarij moguć, ali zašto ne bi bilo moguće i da se on uopće nije prilagodio nego da je samo na početku vozio sigurnije pa kada je vidio da ga stižu malo ubrzao.
2. Da li Vas uvijek isto drži F1. Znam da ja nekada ne mogu dočekati utrku a nekada mi je svejedno jel utrka ili nije.

I onako usput da li ste primijetili u prijenosu kako je Newey gledao u McLaren prije početka utrke? Meni je to upalo u oči i učinilo mi se zanimljivo.
1. Da, ali to je ista stvar, zar ne? Ako vam nešto struže ili klepeće na autu, ići ćete automatski sporije. Kad ustanovite da trebate ići brže (jer vas stiže, recimo, Kovalainen) pokušat ćete se prilagoditi i ići brže. Izvjesno je da s autom nešto nije bilo u redu, inače on ne bi radio toliko sporija vremena po krugovima. I naravno da ćete u toj situaciji ići što sporije da biste došli do cilja. I onda ćete, ako zatreba i ako se to uopće može, pokušati ići što brže. Hoću reći, vi ste vjerojatno u pravu, ali i ja, jer je Hamilton sigurno morao prilagoditi svoju vožnju novim okolnostima.

2. Ah, meni nikada nije svejedno. Mislim da nisam propustio F1 utrku, što u živo, što na televiziji, otkako sam izašao iz vojske polovicom 1982. Otprilike nešto preko 400 utrka... I uvijek mi je GP vikend bio full specijalan vikend. F1 je moj život.

3. Newey to radi uvijek. Ide okolo s blokićem i stalno nešto bilježi. To je njegov trade-mark. I uopće ga nije sram.
Forum je malo nezgodan jer je teško točno reći što sam mislio. Recimo da postoje 2 načina vožnje sa oštećenim autom:
a) vozite istom putanjom kao i sa neoštećenim samo ranije kočite i recimo kasnije dodajete gas
b) budući da je oštećen prednji spojler zbog razumijevanja bolida i vlastite inteligencije lagano promijenite putanju tj. način prolaska kroz zavoje kako bi izvukli maximum iz bolida.
Ja sam po vašem nastupu u studio F1 zaključio da ste vi mislili da je Hamilton napravio ovo drugo i da je zato specijalno dobar, pa me zanimalo kako ste to zaključili.
A za Neweya-mislite li da bi ga trebalo biti sram? Pretpostavljam da ne budući da ste rekli da je pola fotografa zapravo na platnoj listi momčadi.

I jedno pitanje koje me zanima-što mislite o sezoni od 20-21 utrke, s tim da bi samo recimo 15 članova ekipe smjelo biti na svim utrkama(a njih bi se rasteretilo recimo zabranom testiranja nekoliko puta godišnje), 50 na maximalno 16 utrka, 150 na max 14 utrka. Znam da ste rekli da je iz obzira prema ljudima koji rade u F1 ograničen broj utrka. Iako bi ovakav limit povećao troškove 3-4 utrke više bi donijele puno novca.

Znam da je ovo malo SCI-FI ali mislite li da bi ikako bilo moguće da se Studio F1 malo produži tako da analizirate vožnju vozača pomoću onboard kamera. Ne cijeli krug, samo zavoje za koje vi znate da su pokazatelji vozačkog umijeća.

I na kraju moram vam se zahvalit na vašem trudu i pohvaliti vas na tome što ste prihvatili ovaj hobi jer je stvarno koristan. Budući da ste rekli da vam je stalo do mišljenja gledatelja- meni je sadašnja grafika prijenosa vrlo dobra osim odbrojavanja broja krugova.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

alain prost je napisao/la:Jedno razmišljanje za komentar.
Mislim da je Hamilton, uz podršku oca, prilično proračunat tip, više nego je za neke od ljubitelja formule snošljivo.
Nesumnjivo da je terenutno možda i najpouzdaniji vozač F1, ali ne sječam se kad je neki početnik u rukama imal odmah najbolji bolid te sezone. To ga definitivno stavlja u bolju poziciju naspram drugih i na neki način mi je krivo za one odlične vozače koji takvu priliku nemaju ni nakon niza godina u f1.
Postoje potezi o kojima su govorili kolege s foruma koji mi nisu ni najmanje simpatični.
Krenimo od Monaka kad je Hamilton cvilil da ga je odredba ekipe sprečavala u pretjecanju Alonsa. To je po meni bila potpuno čista situacija u kojoj kod velike prednosti nema potrebe trošiti tehniku. Več tu je Hamilton htel inscenirati da ga se oštečuje.
I sad da pereskočim čitav niz situacija o kojima su govorili drugi pa da spomenem još i spetljavanje sa kčerkom suvlasnika Mc Larena! Slučajno?
Još samo čekam da upotrijebi adut o rasnoj diskriminaciji koji ko da visi u zraku. Moje razmišljanje je jako subjektivno, ali imam dovoljno razloga da prema malom nemam nimalo simpatija. Kak vi gledate na to? Imate li možda informacije do kojih mi nemremo, a koje bi promjenile ovakvu sliku o Hamiltonu?[/list]
Mene, za razliku od vas, uopće na zanima s kim se na plaži kupa Hamilton, ili kako štampa interpretira (a vi gutate) njegove izjave. Mene zanima to što je on nevjerojatno dobar vozač automobila Formule 1. Jedan od najboljih koje smo vidjeli posljednjih godina.
I također: najbolji vozači uvijek će, prije ili kasnije, doći do najboljih automobila. To je jedna od esencija Formule 1. Ne vidim zbog čega bi nekog komu je to uspjelo prije, radije nego kasnije, trebalo osuđivati. Da se vama ukaže mogućnost da u vrlo mladoj dobi vozite Daciju ili Porsche, sigurno biste odabrali Daciju, samo zato da ljudi ne kažu kako ste arogantni? Malo sutra.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

The Greatest je napisao/la:Mislim, postavite Sutila u taj isti Mclaren i vidjeti ćemo šta će biti. A Mladene vašu teoriju da je Alonsu trebalo dvije sezone da dokaže da je pravi vozač a Hamiltonu dvije utrke jednostavno ne mogu prihvatiti. Alonso je vozio Minardi i završavao na desetim mjestima, a Hamilton vozi super Mclaren, tako da vaša tvrdnj ne stoji. Bez ljutnje.
Slažem se: postavite Suitla. I bit će super. Pa što?
Ovo s Alonsom: niste baš shvatili. Htio sam samo reći da nekom treba više, nekom manje, ali najbolji vozači uvijek, uvijek dođu u dobre aute. I Alonso i Hamilton i Sutil sjajni su vozači i prije ili kasnije sva trojica bit će u super autima. Ono što ja ne razumijem: zbog čega nekog treba mrziti jer mu je to uspjelo prije.
Uostalom, pogledajte primjer o Porscheu i Daciji iz prethodnog odgovora.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Nedja je napisao/la:
The Greatest je napisao/la:Mislim, postavite Sutila u taj isti Mclaren i vidjeti ćemo šta će biti. A Mladene vašu teoriju da je Alonsu trebalo dvije sezone da dokaže da je pravi vozač a Hamiltonu dvije utrke jednostavno ne mogu prihvatiti. Alonso je vozio Minardi i završavao na desetim mjestima, a Hamilton vozi super Mclaren, tako da vaša tvrdnj ne stoji. Bez ljutnje.
Ovime si rekao, da bi i Sutil bio bolji od Alonsa, ako je tako, Alonso je nula, ja bi se na tvom mestu tesio shto ga pobedjuje neko ko je po misljenju nekog strucnog jedan od naj debitanata ako ne i naj debitant u f1. Iz svakog posta ti se vidi subjektivnost i da Alonsa dizes u nebesa, ne znam koga pokusavas zavarati time shto pricas da nisi rekao da je samo Alonso razlog SUmaherovog odlaska, kada sebe ubedjujes da je tako.

Mladene pitanje za vas, shta mislite kakvi bi bili Sumaherovi rezultati u ovoj sezoni. Kazete kako je Ferari ove sezone najaci, prosle godine to nije bio, drugo Alonsa i Hamiltona bi docekao period privikavanja, a Sumahera vec dobro zagrejano mesto, trece ove sezone su svi na bridgstone gumama, na koje nisu navikli a M.S. je pola karijere odvezao na njima. I ako se doda da npr. Masa nishta posebno barem u bodovnom smislu ne zaostaje za Hamiltonomo, a kao reper tome stavimo da ga je Sumaher prosle sezone "ucio" da vozi, mislite li da bi on ove sezone shtrcao desetak poena iza ostatka ekipe?
Ovo spada u ono ˝što bi bilo kad bi bilo˝, ali moje je mišljenje da bi ove sezone M Schumacher vrlo uvjerljivo osvojio naslov svjetskog prvaka. Auto je odličan, nepoznanica nema, a i Massa bi i dalje mirno radio za gazdu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dani je napisao/la:Moje prvo pitanje Vama. Da li smatrate da bi povratak na sistem kvalifikacija od 12 krugova ili 1 sata bio bolji nego ovaj danas , odnosno da li bi bio zanimljiviji?
Moje mišljenje je da bi bio bolji sistem posve slobodnih kvalifikacija, ili onih oganičenih na 12 krugova, ali otvorenih za sve. Dakle, ne jedan po jedan, i bez ovih gluposti s krugovima za izgaranje benzina.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

BMW je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
BMW je napisao/la:1.Mladene može obrazloženje kako ste zaključili da se Hamilton prilagodio oštećenom auto vrlo brzo(spominjali ste da je išao 1:30 pa da je to spustio na 1:29). Naravno da je taj scenarij moguć, ali zašto ne bi bilo moguće i da se on uopće nije prilagodio nego da je samo na početku vozio sigurnije pa kada je vidio da ga stižu malo ubrzao.
2. Da li Vas uvijek isto drži F1. Znam da ja nekada ne mogu dočekati utrku a nekada mi je svejedno jel utrka ili nije.

I onako usput da li ste primijetili u prijenosu kako je Newey gledao u McLaren prije početka utrke? Meni je to upalo u oči i učinilo mi se zanimljivo.
1. Da, ali to je ista stvar, zar ne? Ako vam nešto struže ili klepeće na autu, ići ćete automatski sporije. Kad ustanovite da trebate ići brže (jer vas stiže, recimo, Kovalainen) pokušat ćete se prilagoditi i ići brže. Izvjesno je da s autom nešto nije bilo u redu, inače on ne bi radio toliko sporija vremena po krugovima. I naravno da ćete u toj situaciji ići što sporije da biste došli do cilja. I onda ćete, ako zatreba i ako se to uopće može, pokušati ići što brže. Hoću reći, vi ste vjerojatno u pravu, ali i ja, jer je Hamilton sigurno morao prilagoditi svoju vožnju novim okolnostima.

2. Ah, meni nikada nije svejedno. Mislim da nisam propustio F1 utrku, što u živo, što na televiziji, otkako sam izašao iz vojske polovicom 1982. Otprilike nešto preko 400 utrka... I uvijek mi je GP vikend bio full specijalan vikend. F1 je moj život.

3. Newey to radi uvijek. Ide okolo s blokićem i stalno nešto bilježi. To je njegov trade-mark. I uopće ga nije sram.
Forum je malo nezgodan jer je teško točno reći što sam mislio. Recimo da postoje 2 načina vožnje sa oštećenim autom:
a) vozite istom putanjom kao i sa neoštećenim samo ranije kočite i recimo kasnije dodajete gas
b) budući da je oštećen prednji spojler zbog razumijevanja bolida i vlastite inteligencije lagano promijenite putanju tj. način prolaska kroz zavoje kako bi izvukli maximum iz bolida.
Ja sam po vašem nastupu u studio F1 zaključio da ste vi mislili da je Hamilton napravio ovo drugo i da je zato specijalno dobar, pa me zanimalo kako ste to zaključili.
A za Neweya-mislite li da bi ga trebalo biti sram? Pretpostavljam da ne budući da ste rekli da je pola fotografa zapravo na platnoj listi momčadi.

I jedno pitanje koje me zanima-što mislite o sezoni od 20-21 utrke, s tim da bi samo recimo 15 članova ekipe smjelo biti na svim utrkama(a njih bi se rasteretilo recimo zabranom testiranja nekoliko puta godišnje), 50 na maximalno 16 utrka, 150 na max 14 utrka. Znam da ste rekli da je iz obzira prema ljudima koji rade u F1 ograničen broj utrka. Iako bi ovakav limit povećao troškove 3-4 utrke više bi donijele puno novca.

Znam da je ovo malo SCI-FI ali mislite li da bi ikako bilo moguće da se Studio F1 malo produži tako da analizirate vožnju vozača pomoću onboard kamera. Ne cijeli krug, samo zavoje za koje vi znate da su pokazatelji vozačkog umijeća.

I na kraju moram vam se zahvalit na vašem trudu i pohvaliti vas na tome što ste prihvatili ovaj hobi jer je stvarno koristan. Budući da ste rekli da vam je stalo do mišljenja gledatelja- meni je sadašnja grafika prijenosa vrlo dobra osim odbrojavanja broja krugova.
Ne, ne, ovo s Neweyem sam rekao zato jer ga svi u F1 paddocku zezaju zato što danas, u vrijeme super-kompjutera, i dalje žvrlja po tom svojem blokiću

Što se Hamiltona tiče, on možda i je napravio ovo drugo. Ne možemo znati.

Po mojem mišljenju, 20 ili 21 utrka je malo previše. Ecclestone je prije sam govorio (a kasnije promijenio mišljenje) kako puno nije nužno dobro, kako nije dobro da se Formula 1 previše razvodni. Naravno, u komercijalnom smislu više je bolje.
Moje iskustvo iz FOM-a u vezi s doziranjem broja utrka zaposlenicima i vanjskim suradnicima je vrlo, vrlo loše. Na kraju nitko nije zadovoljan, imate more problema s raznim dnevnicama, slobodnim danima, bonusima, preferencijama određenih utrka nad drugima. Morate znati da je svaka ekipa radni kolektiv, prepun pravih, živih ljudi i njihovih plaća, obitelji, sitnih ljubomora itd. Ukratko, određivati ljudima koje će utrke raditi a koje ne, ili ograničavati broj utrka na koje idu, brzo se pretvori u veliki problem.

Kao i sva ovakva pitanja, najbolje da i ovo uputite ravno Ivici na HRT, ili na forum Studija f1 tamo.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

The Greatest je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
The Greatest je napisao/la:Mislim, postavite Sutila u taj isti Mclaren i vidjeti ćemo šta će biti. A Mladene vašu teoriju da je Alonsu trebalo dvije sezone da dokaže da je pravi vozač a Hamiltonu dvije utrke jednostavno ne mogu prihvatiti. Alonso je vozio Minardi i završavao na desetim mjestima, a Hamilton vozi super Mclaren, tako da vaša tvrdnj ne stoji. Bez ljutnje.
Slažem se: postavite Suitla. I bit će super. Pa što?
Ovo s Alonsom: niste baš shvatili. Htio sam samo reći da nekom treba više, nekom manje, ali najbolji vozači uvijek, uvijek dođu u dobre aute. I Alonso i Hamilton i Sutil sjajni su vozači i prije ili kasnije sva trojica bit će u super autima. Ono što ja ne razumijem: zbog čega nekog treba mrziti jer mu je to uspjelo prije.
Uostalom, pogledajte primjer o Porscheu i Daciji iz prethodnog odgovora.
Došlo je do nesporazuma. Kad sam rekao postavite Sutila u Mclaren, mislio sam da ima još vozača kalibra Hamilton ili čak boljih. Ali to sve britanci napuhaju do maksimuma. To sam napisao najviše zbog britanaca. Zbilja su nekada nesnošljivi. I tio sam reći da je Alonso "DIJELOM" pretvorio renault u pobjednički bolid.
Da, možda ima vozača koji su bolji od Hamiltona. Recimo, možda ste vi bolji vozač od Hamiltona, možda je to Adrian Sutil, možda Giancarlo Fisichella. Bez da vas, Sutila ili Fisichellu postavimo u isti auto kao i Hamiltona, u istim uvjetima, to nećemo sa sigurnošću znati.
Kvaka je u tome da svatko svoju priliku uvijek koristi na najbolji mogući način. Vi ćete (možda) svoju, Sutil će (možda) svoju, Fisichella će (možda) svoju. Svatko gradi svoj život i svoje prilike sam. Ako netko izgradi svoje prilike dovoljno uspješno i dovoljno rano, sigurno ih neće izbjegavati samo zato jer će netko možda misliti da je previše rano, da ima i drugih dobrih vozača koji to zaslužuju itd.
Zato sam rekao: da vam netko da da vozite Porsche, ili još bolje, da ste sami radili na tome u posljednjih 10 godina da vozite tog Porschea , još od vremena kad ste bili klinac, vi sigurno nećete snositi baš nikakvu krivicu time što ćete ga sada voziti, ili će vam se činiti pravednim što neki ljudi (susjedi, vršnjaci, oni koji samo gledaju to što radite, a uopće vas ne poznaju...) misle da ste, zato što vozite taj Porsche, bezveznjak.

Eto, sad smo sve objasnili, pa je, nadam se, jasnije.
Avatar
The Greatest
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 907
Pridružen/a: 30 kol 2007, 19:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Alonsa
Lokacija: Gunja

Post Postao/la The Greatest »

Gospodine Jergoviću: Pošto se u Monzi "REŽU" prednja i stražnja krila do maksimuma, da li to znači da ćemo gledati puno više preticanja i da će se moći pratiti bolid ispred?
Avanti FER, Avanti!!!
alain prost
Postovi: 13
Pridružen/a: 27 lip 2007, 20:49

Post Postao/la alain prost »

Mladen Jergović je napisao/la:
The Greatest je napisao/la:Mislim, postavite Sutila u taj isti Mclaren i vidjeti ćemo šta će biti. A Mladene vašu teoriju da je Alonsu trebalo dvije sezone da dokaže da je pravi vozač a Hamiltonu dvije utrke jednostavno ne mogu prihvatiti. Alonso je vozio Minardi i završavao na desetim mjestima, a Hamilton vozi super Mclaren, tako da vaša tvrdnj ne stoji. Bez ljutnje.
Slažem se: postavite Suitla. I bit će super. Pa što?
Ovo s Alonsom: niste baš shvatili. Htio sam samo reći da nekom treba više, nekom manje, ali najbolji vozači uvijek, uvijek dođu u dobre aute. I Alonso i Hamilton i Sutil sjajni su vozači i prije ili kasnije sva trojica bit će u super autima. Ono što ja ne razumijem: zbog čega nekog treba mrziti jer mu je to uspjelo prije.
Uostalom, pogledajte primjer o Porscheu i Daciji iz prethodnog odgovora.

Dobro, zbog čega, recimo, Vi ne volite Alaina Prosta koji je po svim objektivnim pokazateljima jedan od najboljih svih vremena?
Simpatije i antipatije nam služe da bi izabrali favorite za koje navijamo i one protiv kojih smo. Samo tehničko pračenje utrka, bez emocija bilo bi suhoparno.
Zaključano