P&O - Rujan 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
zokaf
Postovi: 32
Pridružen/a: 22 kol 2006, 22:34

Post Postao/la zokaf »

Mladene pozdrav!

Ne bi li bilo za sve nas najzanimljivije i najuzbudljivije gledati Alonsa u Renaultu, Kimija u Ferrariju a Lewisa u McLaren Mercedesu?

Svaka ekipa bi imala po jednog ''top'' vozača što bi sezonu učinilo još napetijom.
Ferrari
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

BMW je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
kompa je napisao/la:Pozdrav, g. Jergoviću

Koliki je maksimalan downforce koji se javlja u f1 u utrci, na kojoj stazi i pri kolikoj brzini bolida?
Ne znam točne podatke. Najveći potisak je uvijek pri najvećoj brzini, ali sama količina ovisi o kompromisu između količine krila i brzine. Ali, najveći iznosi kreću se negdje oko dvije i pol do tri tone.
(To me uvijek podsjeća na onu čudesnu ilustraciju Adriana Neweya koji je jednom rekao da je taj potisak više nego dovoljan da održi F1 auto u punoj brzini naglavačke na stropu tunela u Monte Carlu.)
Nisam siguran da je uvijek naveći pritisak pri najvećoj brzini jer:

http://www.formula1.com/news/technical/ ... 9/448.html

This wing made its debut back in Canada, but has been continuously developed since then in terms of new flaps and the main profile. The change here at the Nurburgring is the much lower and deeper central spoon profile (yellow detail), which has a very specific effect - it helps the front wing to stall more easily on the circuit's straights, dramatically reducing drag, hence increasing top speed. Furthermore, it also aids the stalling of the diffuser by depriving the diffuser's central section of a large quantity of air.
Posve ste u pravu. Dakle, odgovor bi bio: najveći potisak se stvara kad oblik prednjeg krila ne stvara tu aero ˝rupu˝, dakle, očito ne pri najvećim brzinama nego nešto manjim.
Nisam,očito, baš pazio na sve ove najnovije razvoje aerodinamike.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

zokaf je napisao/la:Mladene pozdrav!

Ne bi li bilo za sve nas najzanimljivije i najuzbudljivije gledati Alonsa u Renaultu, Kimija u Ferrariju a Lewisa u McLaren Mercedesu?

Svaka ekipa bi imala po jednog ''top'' vozača što bi sezonu učinilo još napetijom.
Apsolutno. I ne bi bilo problema oko ˝pariteta˝ vozača i sličnih cirkusa. I također, to je jedina prilika da se Renault vrati u vrh.
sumil
Postovi: 20
Pridružen/a: 18 srp 2007, 14:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Kikinda
Kontakt:

Post Postao/la sumil »

Poštovani gospodine Jergoviću molio bih da mi odgovorite na sledeća 2 pitanja

1. Obzirom da ste već pre par dana pisali kakva bi formula 1 bila da Mosley-a na čelu maFIA-e zamene određeni ljudi, možete li to proširiti na veći broj ljudi i usput prokomentarisati verovatnoću da se to desi (na primer Max Mosley, šanse da ostane predsednik: 50%, budućnost auto sporta pod njegovim vodstvom: nema budućnosti, lično mišljenje o njemu kao čoveku: ne smatram ga čovekom)

spisak koji biste trebali prokomentarisati:
Max Mosley
Bernie Ecclestone
Jean Todt
Michael Schumacher
Alain Prost
Peter Sauber

ko bi po vašem mišljenju bio najidealnije rešenje za predsednika FIA-e (naveden, nenaveden nije bitno)?

2. Japan je već druga zemlja u kojoj će dve staze naizmenično biti domaćini f1, postoji li mogućnost da se slično desi i u Španiji, ili da se možda VN Evrope naizmenično organizuje u Španiji (Valensija) i Francuskoj (Paul Ricard)?
Avatar
One and only
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1591
Pridružen/a: 12 srp 2007, 22:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari- M. Schumacher
Lokacija: Mostar

Post Postao/la One and only »

Mladen Jergović je napisao/la:
kompa je napisao/la:Pozdrav, g. Jergoviću

Koliki je maksimalan downforce koji se javlja u f1 u utrci, na kojoj stazi i pri kolikoj brzini bolida?
Ne znam točne podatke. Najveći potisak je uvijek pri najvećoj brzini, ali sama količina ovisi o kompromisu između količine krila i brzine. Ali, najveći iznosi kreću se negdje oko dvije i pol do tri tone.
(To me uvijek podsjeća na onu čudesnu ilustraciju Adriana Neweya koji je jednom rekao da je taj potisak više nego dovoljan da održi F1 auto u punoj brzini naglavačke na stropu tunela u Monte Carlu.)
Ako se ne varam taj auto bi naglavačke mogao voziti pri brzini od 160 km/h.
Tako nešto sam čuo jednom u prenosu od Blaža i Novaka.
slika

Hoću da budem drugačiji, pa stoga neću ostoju staviti na ignore listu :)
Avatar
Adriatic
Postovi: 53
Pridružen/a: 15 vel 2005, 19:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zadar
Kontakt:

Post Postao/la Adriatic »

Bok Mladene

vezano uz lapsuse, negdje u 80-tima(82g u Austriji mislim) navodno je Mladen Delic (nisam siguran dal je bio on ili neko drugi, al navodno je) imao zanimljiv show prilikom jednog prijenosa, a islo je nekako ovako ili u tom stilu: I trka je krenula, start je bilo los ... ali sto se dogadja?! .. nitko ne pretjece nikoga ... gledajte ih ... voze se polagano, ovo je skandal ... ovo je skandal .. nikad nisam vidio ovako
nesto!!! .. trenutak sutnje i onda, dragi gledatelji, oprostite, ovo je bio krug za zagrijavanje u tom trenutku je poželio da se otvori zemlja...
Da li se sjećate toga???????? :?:
novinar amater
Postovi: 9
Pridružen/a: 08 ožu 2007, 00:25
Navijam za: Nikoga
Lokacija: ck

Post Postao/la novinar amater »

pozdrav gosp. Jergoviću! Zanima me nekoliko pitanja.
1.u svim ovim kombinacijama za sljedeću sezonu nigdje nisam uspio pročitat ime Miloš Pavlović, dali nam možete reć oće on upast negdje kao test vozač, ne morate odat momčad...
2.Adrian Sutil po meni jako brz vozač, nekoliko riječi o njemu. šta vi mislite gdje će on iduće sezone, i možete usporedit njega i nicu rosberga? moje je mišljenje da su oni dva vrhunska vozača puna potencijala tipa hamiltona, dali se slažete sa mnom?
3.pitao sam vas prije više od mjesec dana dal će spyker bit konkurentnija momčad s novim bolidom, ispalo je da je bolid u rukama sutila "solidno" brz. šta mislite o mogućnosti da ralf dođe u spyker kao vozač, ali i kao suvlasnik tj. da istrese koji milijončić da bi se vozio u boljem bolidu jer njemu novci kao 2. najplaćenijem vozaču i nisu neki problem. a to mu je jedina mogućnost da ostane u f1, ali da ne bude zadnji.
4. Prodrive, po vašem mišljenju kakva će bit vozačka postava, i razina momčadi negdje kao red bull ove sezone, samo s manje kvarova?! hvala unaprijed!
Avatar
McLarenMercedes
Postovi: 58
Pridružen/a: 23 srp 2007, 23:02
Navijam za: Alonsa
Lokacija: Beograd

Post Postao/la McLarenMercedes »

Mladen Jergović je napisao/la: 3) Vrlo zgodno pitanje. Malo sam pronjušio i ovak stoje stvari. Na samim startovima utrka u Maleziji su Alonso i Hamilton prešli Massu, u Bahreinu je Alonso prešao Räikkönena, u Španjolskoj je Räikkönen prešao Alonsa (ali zato je ovaj bio u pijesku nakon dodira s Massom), u Francuskoj je Räikkönen prešao Hamiltona i u Turskoj je opet Räikkönen prešao Hamiltona. Dakle, 3:3, ako se računa ta Španjolska. Pravih pretjecanja u samim utrkama bila su samo dva: u Nürburgringu je Alonso prešao Massu, i u Italiji je Hamilton prešao Räikkönena. Dakle, 2:0 za McLaren.
Ako smem da dodam, ispustili ste to da je Hamilton prešao i Raikkonena pored Masse na startu u Maleziji (startovao kao četvrti, Kimi kao treći), a takođe je Kimija prešao na startu i u Španiji kada je opet startovao sa četvrtog mesta, a Kimi sa trećeg.

A sada ako mogu dva pitanja.

1) Sezona 2000. kada je Schumacher osvojio treću titulu, šta je tada po vašem mišljenju falilo McLarenu za titule? Brzina jednaka kao Ferrarijeva, mnogo najbržih krugova, više podijuma, pouzdaniji auto...

2) Ono Coulthardovo zakucavanje u barijere u Australiji 1995. dok je vodio trku, je l imao neki problem ili je jednostavno idiot? Ako je on bio kriv šta su mu rekli u Williamsu?

Hvala puno.
joto
Postovi: 27
Pridružen/a: 25 kol 2007, 12:13
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Trogir

Post Postao/la joto »

Pozdrav,Mladene. Imam 2 pitanja o možda dvojici najtalentiranijih vozača koji su ikad nastupili u F1.

1. Tko je po vama bio bolji vozač: Ronnie Peterson ili Gilles Villeneuve?

2. Možete li nešto reći o sudaru dvojice dotičnih na VN Japana 1977. Vidio sam snimku te trke,nije prikazan sudar,ali snimke poslije njega su bile vrlo uznemirujuće,čak su zamućivali na TV-u neke dijelove slike sa mjesta sudara.
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Hamilton

Post Postao/la Slash »

Poštovanje g. Jergović. Zanima me koje je vaše mišljenje o Lewisu Hamiltonu. Čini se vrlo pristojan, dobar, sladak i tako dalje ali zanima me jeli to samo maska. Jer netko takav sigurno nebi psovao šefu momčadi (Mađarska). Također, na sva pitanja novinara odgovara sa početnom rečenicom ''Yeah, team did a great job again...'' pa me zanima je li to stvarno on ili samo gluma za kamere i publiku?
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Post Postao/la DTF »

Mladen Jergović je napisao/la:
BMW je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: Ne znam točne podatke. Najveći potisak je uvijek pri najvećoj brzini, ali sama količina ovisi o kompromisu između količine krila i brzine. Ali, najveći iznosi kreću se negdje oko dvije i pol do tri tone.
(To me uvijek podsjeća na onu čudesnu ilustraciju Adriana Neweya koji je jednom rekao da je taj potisak više nego dovoljan da održi F1 auto u punoj brzini naglavačke na stropu tunela u Monte Carlu.)
Nisam siguran da je uvijek naveći pritisak pri najvećoj brzini jer:

http://www.formula1.com/news/technical/ ... 9/448.html

This wing made its debut back in Canada, but has been continuously developed since then in terms of new flaps and the main profile. The change here at the Nurburgring is the much lower and deeper central spoon profile (yellow detail), which has a very specific effect - it helps the front wing to stall more easily on the circuit's straights, dramatically reducing drag, hence increasing top speed. Furthermore, it also aids the stalling of the diffuser by depriving the diffuser's central section of a large quantity of air.
Posve ste u pravu. Dakle, odgovor bi bio: najveći potisak se stvara kad oblik prednjeg krila ne stvara tu aero ˝rupu˝, dakle, očito ne pri najvećim brzinama nego nešto manjim.
Nisam,očito, baš pazio na sve ove najnovije razvoje aerodinamike.
Da, ali to je samo prednje krilo. A stražnje krilo stvara puno više potiska od prednjeg i ono pošto nema onih aero gluposti popularno od ove godine sigurno stvara najveci potisak pri najvecim brzinama. Da li znate možda koliki je omjer potisne sile stražnjih krila naprema prednjima na sporim, a koliki na brzim stazama?
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
alain prost
Postovi: 13
Pridružen/a: 27 lip 2007, 20:49

Post Postao/la alain prost »

Adriatic je napisao/la:Bok Mladene

vezano uz lapsuse, negdje u 80-tima(82g u Austriji mislim) navodno je Mladen Delic (nisam siguran dal je bio on ili neko drugi, al navodno je) imao zanimljiv show prilikom jednog prijenosa, a islo je nekako ovako ili u tom stilu: I trka je krenula, start je bilo los ... ali sto se dogadja?! .. nitko ne pretjece nikoga ... gledajte ih ... voze se polagano, ovo je skandal ... ovo je skandal .. nikad nisam vidio ovako
nesto!!! .. trenutak sutnje i onda, dragi gledatelji, oprostite, ovo je bio krug za zagrijavanje u tom trenutku je poželio da se otvori zemlja...
Da li se sjećate toga???????? :?:

Ako smijem, da bil je to pokojni Mladen Delić, sječam se te trke, kaj je već toliko vremena prošlo!? To je bilo genijalno, ali ko bi njemu mogel zamjeriti! Delić je kasnije u raznim intervjuima često spominjal tu situaciju kao jedan od svojih največih lapsusa u karijeri.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sumil je napisao/la:Poštovani gospodine Jergoviću molio bih da mi odgovorite na sledeća 2 pitanja

1. Obzirom da ste već pre par dana pisali kakva bi formula 1 bila da Mosley-a na čelu maFIA-e zamene određeni ljudi, možete li to proširiti na veći broj ljudi i usput prokomentarisati verovatnoću da se to desi (na primer Max Mosley, šanse da ostane predsednik: 50%, budućnost auto sporta pod njegovim vodstvom: nema budućnosti, lično mišljenje o njemu kao čoveku: ne smatram ga čovekom)

spisak koji biste trebali prokomentarisati:
Max Mosley
Bernie Ecclestone
Jean Todt
Michael Schumacher
Alain Prost
Peter Sauber

ko bi po vašem mišljenju bio najidealnije rešenje za predsednika FIA-e (naveden, nenaveden nije bitno)?

2. Japan je već druga zemlja u kojoj će dve staze naizmenično biti domaćini f1, postoji li mogućnost da se slično desi i u Španiji, ili da se možda VN Evrope naizmenično organizuje u Španiji (Valensija) i Francuskoj (Paul Ricard)?
1) Idući predsjednik FIA-e neće nužno biti čovjek s ove liste, niti bilo tko drugi koji nam lako i prvo pada na pamet. To je, prije svega, politička funkcija. To što si Mosley daje pravo da se svugdje petlja vjerojatno je više iznimka nego što će u budućnosti biti pravilo. Imajući u vidu taj politički moment, od ovih navedenih najvjerojatnije odgovara Jean Todt, premda je on u nekoliko navrata odbio razgovarati o toj mogućnosti. Ali, mislim da je on zapravo dosta ozbiljan kandidat. Ecclestone, Schumacher i Sauber nisu dovoljno politični, ili nemaju afiniteta za politikanstvo. Prost bi eventualno došao u obzir, ali nosi taj poveliki balast upropaštene F1 ekipe s njegovim imenom, i to je dosta veliki hendikep za njegov kredibilitet. Od svih navedenih, osim Todta i Mosleya, Ecclestone i Sauber bi za budućnost Formule 1 bili najbolji, zbog poznavanja srži sporta i inteligencije. Zapravo, najbolja bi bila kombinacija Ecclestonea i Saubera. Što se nekakvih ljudskih osobina tiče, najviše poštujem Ecclestonea (ali iz osobnih razloga; oni koji su se s njim opekli sigurno se ne slažu sa mnom), potom Saubera, pa M Schumachera, Prosta i Todta. Mosley ne spada u kategoriju ljudi koje imalo poštujem.

2) Sigurno je da će, što je više zemalja koje se guraju da organiziraju utrku Formule 1, Ecclestone imati sve više problema da sve strane i sve staze ugura u kalendar. Vjerojatno ste u pravu: bit će još nekoliko slučajeva kombinacije dvije staze pod jednim Grand Prix imenom.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Adriatic je napisao/la:Bok Mladene

vezano uz lapsuse, negdje u 80-tima(82g u Austriji mislim) navodno je Mladen Delic (nisam siguran dal je bio on ili neko drugi, al navodno je) imao zanimljiv show prilikom jednog prijenosa, a islo je nekako ovako ili u tom stilu: I trka je krenula, start je bilo los ... ali sto se dogadja?! .. nitko ne pretjece nikoga ... gledajte ih ... voze se polagano, ovo je skandal ... ovo je skandal .. nikad nisam vidio ovako
nesto!!! .. trenutak sutnje i onda, dragi gledatelji, oprostite, ovo je bio krug za zagrijavanje u tom trenutku je poželio da se otvori zemlja...
Da li se sjećate toga???????? :?:
Da, ali ne samo da je Deda to rekao, nego se još i čuo kako to vozači smiju tako puno vijugati i neprekidno blokirati jedan drugog.
Ah, dobra stara vremena...
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

novinar amater je napisao/la:pozdrav gosp. Jergoviću! Zanima me nekoliko pitanja.
1.u svim ovim kombinacijama za sljedeću sezonu nigdje nisam uspio pročitat ime Miloš Pavlović, dali nam možete reć oće on upast negdje kao test vozač, ne morate odat momčad...
2.Adrian Sutil po meni jako brz vozač, nekoliko riječi o njemu. šta vi mislite gdje će on iduće sezone, i možete usporedit njega i nicu rosberga? moje je mišljenje da su oni dva vrhunska vozača puna potencijala tipa hamiltona, dali se slažete sa mnom?
3.pitao sam vas prije više od mjesec dana dal će spyker bit konkurentnija momčad s novim bolidom, ispalo je da je bolid u rukama sutila "solidno" brz. šta mislite o mogućnosti da ralf dođe u spyker kao vozač, ali i kao suvlasnik tj. da istrese koji milijončić da bi se vozio u boljem bolidu jer njemu novci kao 2. najplaćenijem vozaču i nisu neki problem. a to mu je jedina mogućnost da ostane u f1, ali da ne bude zadnji.
4. Prodrive, po vašem mišljenju kakva će bit vozačka postava, i razina momčadi negdje kao red bull ove sezone, samo s manje kvarova?! hvala unaprijed!
1) Koliko ja znam, Pavlović pregovara s nekoliko F1 i GP2 ekipa oko mogućnost angažmana za 2008. naravno, radi se o F1 test ulozi i GP2 utrkama.

2) Slažem se, s time što osobno mislim da je Sutil možda veći potencijal od Rosberga. Također, mislim da je Hamilton bolji od obojice.

3) Morate da znati da u Formuli 1 stvari ne funkcioniraju tako. Nikad, nikad, nikad Ralf neće sam platiti za svoje vožnje. Ako dođe u Spyker (a to je poveliko ako), njegove će vožnje plaćati njegovi sponzori. Posljednji vozač koji je praktički sam plaćao svoje vožnje u Formuli 1 bio je Pedro Diniz, ali i to su zapravo plaćale kompanije njegovog oca.

4) Govori se o Paffettu i de la Rosi. Kvaliteta? U prvoj godini vjerojatno negdje na razini Red Bulla. Ali, sve će ovisiti o novcima, a trenutno se ne čini da je tu sve baš bajno.
Darac F1
Postovi: 27
Pridružen/a: 22 stu 2006, 18:26
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Darac F1 »

http://www.index.hr/sport/clanak/alonso ... 59502.aspx

molim vas da prokomentirate ovaj članak koliko god se on činio nevjerojatnim baš zbog činjenice da alonso ide u ferrari što je zbog njegovog odnosa sa jeanom totom prosto neizvedivo po mom mišljenu.

znam da ovo nije provjerena informacija ali po vašem mišljenju da li je to moguće ?

hvala.
Cesta prema Tuhelju je HIGHWAY TUHELJ !
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLarenMercedes je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: 3) Vrlo zgodno pitanje. Malo sam pronjušio i ovak stoje stvari. Na samim startovima utrka u Maleziji su Alonso i Hamilton prešli Massu, u Bahreinu je Alonso prešao Räikkönena, u Španjolskoj je Räikkönen prešao Alonsa (ali zato je ovaj bio u pijesku nakon dodira s Massom), u Francuskoj je Räikkönen prešao Hamiltona i u Turskoj je opet Räikkönen prešao Hamiltona. Dakle, 3:3, ako se računa ta Španjolska. Pravih pretjecanja u samim utrkama bila su samo dva: u Nürburgringu je Alonso prešao Massu, i u Italiji je Hamilton prešao Räikkönena. Dakle, 2:0 za McLaren.
Ako smem da dodam, ispustili ste to da je Hamilton prešao i Raikkonena pored Masse na startu u Maleziji (startovao kao četvrti, Kimi kao treći), a takođe je Kimija prešao na startu i u Španiji kada je opet startovao sa četvrtog mesta, a Kimi sa trećeg.

A sada ako mogu dva pitanja.

1) Sezona 2000. kada je Schumacher osvojio treću titulu, šta je tada po vašem mišljenju falilo McLarenu za titule? Brzina jednaka kao Ferrarijeva, mnogo najbržih krugova, više podijuma, pouzdaniji auto...

2) Ono Coulthardovo zakucavanje u barijere u Australiji 1995. dok je vodio trku, je l imao neki problem ili je jednostavno idiot? Ako je on bio kriv šta su mu rekli u Williamsu?

Hvala puno.
Apsolutno ste u pravu. Dakle, 5:3 za Mclaren.

1) Ništa. M Schumacher je te sezone bio bolji vozač od McLarenovih vozača. To je bila jedna od onih sezona u kojima je vozač bio jači faktor od automobila.

2) On je krivio nekakav automatski mehanizam za prazni hod, ali DC ima tako nekad sklonost da traži ispriku tamo gdje je nema. U Williamsu su apsolutno poludili. Još se i danas sjećaju te utrke i tog incidenta...
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

joto je napisao/la:Pozdrav,Mladene. Imam 2 pitanja o možda dvojici najtalentiranijih vozača koji su ikad nastupili u F1.

1. Tko je po vama bio bolji vozač: Ronnie Peterson ili Gilles Villeneuve?

2. Možete li nešto reći o sudaru dvojice dotičnih na VN Japana 1977. Vidio sam snimku te trke,nije prikazan sudar,ali snimke poslije njega su bile vrlo uznemirujuće,čak su zamućivali na TV-u neke dijelove slike sa mjesta sudara.
1) Ronnie Peterson.

2) Obojica su u slabim autima i nakon slabih kvalifikacija krenuli jako otraga. U 6. krugu je Villeneuve pokušao prestići Petersona (za 14. mjesto!), ali je krivo procijenio svoje kočenje prije prvog zavoja, prešao preko Petersonovog stražnjeg kotača i odletio u zrak i onda preko ograde u zonu u koju je bio zabranjen pristup. Ni Peterson ni Villeneuve nisu bili ozlijeđeni, ali je Villeneuveov Ferrari pokosio nekoliko ljudi u toj zabranjenoj zoni. Poginuli su sudac i fotograf, a još nekoliko ih je teško ozlijeđeno, i to su vjerojatno ta zamućenja na snimci.
Bilo je to prije točno 30 godina na ovoj istoj stazi Fuji.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Hamilton

Post Postao/la Mladen Jergović »

Keith je napisao/la:Poštovanje g. Jergović. Zanima me koje je vaše mišljenje o Lewisu Hamiltonu. Čini se vrlo pristojan, dobar, sladak i tako dalje ali zanima me jeli to samo maska. Jer netko takav sigurno nebi psovao šefu momčadi (Mađarska). Također, na sva pitanja novinara odgovara sa početnom rečenicom ''Yeah, team did a great job again...'' pa me zanima je li to stvarno on ili samo gluma za kamere i publiku?
Kao prvo, Hamilton nije psovao Dennisa nego su to izmislili novinari. To su, zapravo, zanimljive stvari. Jednom netko o vama izmisli i objavi i to onda ostane kao vječna istina, bez obzira što ste to i vi i ekipa demantirali. U to više nitko poslije ne vjeruje. To samo govori zbog čega se takve stvari uopće i izmišljaju: jer oni koji ih izmišljaju vrlo dobro znaju da je prvi udarac najvažniji. Sve kasnije se zaboravlja ili se na to više ne obraća pažnja.
Kao drugo, ne vidim što je loše u tome da se netko zahvali ekipi koja za njega radi. Ja, recimo, kad odlazim iz studija u kojem snimamo ˝Studio F1˝ uvijek na odlasku zahvalim svim režiserima, kamermanima, ton-majstorima i ostalima. Vrlo bi me uznemirilo kad bi mi netko rekao da to radim zbog glume ili poze.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

DTF je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
BMW je napisao/la: Nisam siguran da je uvijek naveći pritisak pri najvećoj brzini jer:

http://www.formula1.com/news/technical/ ... 9/448.html

This wing made its debut back in Canada, but has been continuously developed since then in terms of new flaps and the main profile. The change here at the Nurburgring is the much lower and deeper central spoon profile (yellow detail), which has a very specific effect - it helps the front wing to stall more easily on the circuit's straights, dramatically reducing drag, hence increasing top speed. Furthermore, it also aids the stalling of the diffuser by depriving the diffuser's central section of a large quantity of air.
Posve ste u pravu. Dakle, odgovor bi bio: najveći potisak se stvara kad oblik prednjeg krila ne stvara tu aero ˝rupu˝, dakle, očito ne pri najvećim brzinama nego nešto manjim.
Nisam,očito, baš pazio na sve ove najnovije razvoje aerodinamike.
Da, ali to je samo prednje krilo. A stražnje krilo stvara puno više potiska od prednjeg i ono pošto nema onih aero gluposti popularno od ove godine sigurno stvara najveci potisak pri najvecim brzinama. Da li znate možda koliki je omjer potisne sile stražnjih krila naprema prednjima na sporim, a koliki na brzim stazama?
Ne znam. Znam samo da je mnogostruko veći; stražnja krila su (uz, donekle, difuzor) zakon.
Ovo su sve vrlo dobra i zanimljiva pitanja. Vrlo uskoro bit ću (opet) u komunikaciji sa Samom Michaelom iz Williamsa, pa ću ga pitati ove stvari.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Darac F1 je napisao/la:http://www.index.hr/sport/clanak/alonso ... 59502.aspx

molim vas da prokomentirate ovaj članak koliko god se on činio nevjerojatnim baš zbog činjenice da alonso ide u ferrari što je zbog njegovog odnosa sa jeanom totom prosto neizvedivo po mom mišljenu.

znam da ovo nije provjerena informacija ali po vašem mišljenju da li je to moguće ?

hvala.
Pogledajte moju posljednju kolumnu na ovom siteu.
Alonsov prelazak u Ferrari je moguć, jer je sve moguće u Formuli 1. Ali, ovog trenutka ništa nije provjereno. (News Of the World je najnepouzdaniji izvor informacija kojeg možete zamisliti, pa treba pričekati neke druge vijesti.)
Zadnja izmjena: Mladen Jergović, dana/u 25 ruj 2007, 12:52, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

Mladen Jergović je napisao/la:
DTF je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: Posve ste u pravu. Dakle, odgovor bi bio: najveći potisak se stvara kad oblik prednjeg krila ne stvara tu aero ˝rupu˝, dakle, očito ne pri najvećim brzinama nego nešto manjim.
Nisam,očito, baš pazio na sve ove najnovije razvoje aerodinamike.
Da, ali to je samo prednje krilo. A stražnje krilo stvara puno više potiska od prednjeg i ono pošto nema onih aero gluposti popularno od ove godine sigurno stvara najveci potisak pri najvecim brzinama. Da li znate možda koliki je omjer potisne sile stražnjih krila naprema prednjima na sporim, a koliki na brzim stazama?
Ne znam. Znam samo da je mnogostruko veći; stražnja krila su (uz, donekle, difuzor) zakon.
Ovo su sve vrlo dobra i zanimljiva pitanja. Vrlo uskoro bit ću (opet) u komunikaciji sa Samom Michaelom iz Williamsa, pa ću ga pitati ove stvari.
To mi ne zvuči logično. U tom slučaju auto bi bio u konstantnom understeeru. U svakom slučaju me zanima što će S. Michael reći...
kompa je napisao/la: Koliki je maksimalan downforce koji se javlja u f1 u utrci, na kojoj stazi i pri kolikoj brzini bolida?
Mislim da sam negdje pročitao (sad koliko je to blizu ili daleko istini)
da pri 200km/h, F1 auto stvara oko tonu downforcea u setupu za Monzu, a za Monaco oko 1.5 tona.
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Post Postao/la DTF »

Zašto je zabranjen Ground efekt?
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Post Postao/la Slash »

Hvala na odgovoru. Samo da nešto pojasnim. Nisam ja rekao da Hamilton to radi za kamere, dapače ja sam njegov navijač, ali sam čitao dosta o tome pa sam htio samo da potvrdite ili demantirate. Ali zašto je onda Dennis u Mađarskoj na kvalifikacijama ljutito odbacio slušalice, o čemu se tu zapravo radilo?
Avatar
raikkonen
Postovi: 38
Pridružen/a: 22 kol 2005, 21:58

Post Postao/la raikkonen »

Gosp. Jergović

znam da je to rečeno i u Studio F1 čini mi se a vjerovatno ste i ovdje rekli ali sam zaboravio.

Koji posao ste obavljali dok ste radili u F1?
McLaren
Zaključano