P&O - Rujan 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

BMW je napisao/la:1)
Da li vjerujete da je ovo istina što Pedro tvrdi? Mislim naravno da inžinjeri pričaju, ali da bi baš davali korisne detalje najvećim konkurentima to ne vjerujem.
I: From the way Mr Coughlan told you this, did you understand that he was entitled to this information, or that it was something that he had obtained improperly?

Pedro DE LA ROSA: No, it was his friend. Possibly, they went to dinner together and had relations that I did not know about. I expected, as it always happened, that if they talked about engineering - Mike's passion - they would talk about their cars. In this business, I always expected Mike to tell him as well thing about our car. You give and you receive; that is how it works between drivers.


2)
Mladene da li sam vas krivo razumio čitajući vaše postove ili vi tvrdite da ovaj protok informacija nije ništa specijalno za kaznu jer timovi ionako konstantno špijuniraju jedni druge. Ne želim vas daviti sa mojim stavom samo bih želio da točno kažete da li je ovo vaš.
3)
Gledao sam skoro svaku utrku ove sezone ali imam slabo pomćenje pa me zanima da li znate možda koliko je puta netko iz MCL pretekao nekoga iz FER ili obrnuto. Pretpostavljam jako malo puta i to zbog toga zato što su na mnogo staza ili FER ili MCL jako dominantni pa nisu "blizu" jedni drugima-još jedan razlog za "dosadnu" sezonu iako je ona statistički gledano jaaako neizvjesna.

4)
Mladene da li mislite da se FIA vodila logikom "maznuli ste/imali ste pristup nećemu maznutom i niste to prijavili" i to je prekršaj, čak ako nemamo dokaza da ste to koristili, sama krađa je prekršaj"
1) Mislim da je istina. Znam iz iskustva da je F1 vrlo zatvoreni svijet u kojem informacije struje na sve strane. Svi su radili svugdje, i puno je prijatelja u suparničkim ekipama koji jednostavno diskutiraju o tehničkim detaljima, bez nekih osobitih primisli o krađi ideja. Jer, na kraju se uvijek sve izjednači, i niti jedna ideja ne ostaje nepoznata jako dugo.

2) Da, to je onošto ja znam o Formuli 1. Zbog toga je ovo kažnjavanje McLarena glupost. Radi se o drugim stvarima, i namjerama.

3) Vrlo zgodno pitanje. Malo sam pronjušio i ovak stoje stvari. Na samim startovima utrka u Maleziji su Alonso i Hamilton prešli Massu, u Bahreinu je Alonso prešao Räikkönena, u Španjolskoj je Räikkönen prešao Alonsa (ali zato je ovaj bio u pijesku nakon dodira s Massom), u Francuskoj je Räikkönen prešao Hamiltona i u Turskoj je opet Räikkönen prešao Hamiltona. Dakle, 3:3, ako se računa ta Španjolska. Pravih pretjecanja u samim utrkama bila su samo dva: u Nürburgringu je Alonso prešao Massu, i u Italiji je Hamilton prešao Räikkönena. Dakle, 2:0 za McLaren.

4) Ne. FIA je imala logiku ˝Ferrari kaže da ste maznuli, nema nikakvih dokaza da ste vi maznuli, ali maznuo je jedan od vaših i, premda nema dokaza niti da ste to koristili, sama priča oko mažnjavanja šteti ugledu Formule 1, pa ćete biti kažnjeni vi, a ne i Ferrari, iako je i jedan od njihovih maznuo i nanio štetu ugledu Formule 1˝.
Avatar
Arcadian
Postovi: 27
Pridružen/a: 19 ruj 2007, 16:10
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Beograd

Post Postao/la Arcadian »

Jos jedno pitanje vezano za Renault. Dakle, prosto mi je neverovatno da su ti isti inzenjeri, koji su stvorili dva sampionska bolida i to dve godine za redom, zaboravili svoj posao. Pogotovo, posle ovog fijaska sa tranzicijom na Bridgestone. Kako funkcionise saradnja Renaulta i Bridgestonea, po Vasim saznanjima? Koliko je ostalo tragova teskog rovovskog rata od prosle godine, na odnosima te dve korporacije?

Kako procenjujete njihove sanse za sledecu sezonu i da li je mozda na pomolu cetvoroboj (sa jos mocnijim BMW-om, naravno)? Ukoliko i naprave auto vredan borbe za vrh, ko ce biti za volanom? To im mozda predstavlja najveci problem...

Veliko hvala.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

The Greatest je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
The Greatest je napisao/la:Mika Hakkinen u najboljem izdanju! Mladene, čovjek stvarno izgleda ko napušen! Sve mu je smiješno.



Pitanje za vas: Tko je ovaj čovjek koji postavlja pitanja? Po glasu čujem da nije Peter.
Ne, to je čovjek kojeg sam u to vrijeme ja zaposlio. Nije uopće bio novinar (nego marketinški menadžer), ali nije obavljao loš posao. 2002. sam konačno dobio od Ecclestonea odobrenje da Peter može obavljati taj posao, i od tada on to radi.
A tko je taj čovjek? Po glasu mi se čini kao onaj komentator sa engleske televizije.
Ne, ime je Nick Daman, i on je krajem 2001. prestao raditi taj posao.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ZL je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
Prošlog ljeta bila je vrlo aktuelna mogućnost da Alonso ode u BMW, u zamjenu za Kubicu. To bi odgovaralo i Mercedesu (zbog poljskog i istiočnoevropskog tržišta). Onda je to utihnulo.
Sada bi, mislim, da varijanta bila odlična za sve, ali je vjerojatno prekasno. Pretpostavljam da za Alonsa igraju jedino Mclaren, Renault ili Ferrari. Renault će teško platiti toliku otkupninu (a svota koju spominjete nije daleko od realne), pa onda ostaje jedino Ferrari, ili ostajanje u McLarenu.
Sigurno je da McLaren u Hamiltonu ima potencijalnog svjetskog prvaka. Ali, Dennis sigurno neće posjesti Wurza ili de la Rosu u drugi auto. Možad će za 2008. morati prihvatiti neko kratkoročno rješenje, možda čak i Fisichellu ili Ralfa. Da sam ja na njegovom mjestu okrenuo bih nebo i zemlju da dobijem Adriana Sutila.
Nadam se da se smijem nadovezati;

naime ipak je za svađu potrebno dvoje - ako Dennis ne razgovara sa Alonsom onda će biti da je i sam Alonso tvrd i nepopustljiv. Uostalom što je tu je. Moje mišljenje je da Ferrariju ne trebaju još i takve nepoznanice kao što su "kako bi to bilo kad bi Raikkonen i Alonso zajedno vozili u istom timu?" A kako bi moglo biti - pa vjerojatno je svima jasno kako bi moglo biti.
Da li bi mogli prokomentirati parfraziranu Vašu ideju: "tko god razmišljao o budućnosti Ferrarija neka okrene nebo i zemlju da dobije Adriana Sutila". Što mislite o kombinaciji Sutil-Raikkonen?
I što mislite o tome da će Alosno, Dennis, Hamilton i sponzori sada razmisliti što su i kako radilii i smisliti kako dalje jer i od goreg ima još gore, a raspad sistema je najgori, nije li?
Inače šteta, velika šteta - odličan tim taj ovogodišnji Mclaren-Mercedes....

Puno pozdrava i hvala na odgovoru
Da sam ja, recimo, gospon Ferrari, ja bih ozbiljno razmišljao prije nego se polakomim i imam u ekipi Alonsa i Räikkönena. Ali, gospon Ferrari nije ja, i vjerojatno ima u glavi tisuće komercijalnih mogućnosti koje se otvaraju mogućnošću da ta ekipa ima i ALonsa i Räikkönena.
Da, točno, da imaju mozga, u Ferrariju bi vrlo ozbiljno razmišljali o Sutilu. Ali, mislim da će se oni riješiti Masse samo ukoliko dolazi Alonso, tako da ta ideja, vrlo vjerojatno, posve otpada.
Raspad sistema uistinu je najgora stvar, ali Dennis si je sam kriv za cijelu tu situaciju. Ja sam već odgovrio ovdje što bih ja bio učinio (još krajem 2006.) na njegovom mjestu: rekao bih Hamiltonu da neće u 2007. biti kandidat za naslov jer će McLaren sve karte baciti na Alonsa, a on (Hamilton) će imati jaku sezonu za učenje. Ali, onda bih obojici rekao da će 2008. borba biti otvorena i tko god bude vodio nakon, recimo, 10. utrke u sezoni taj će onda imati prednost u potjeri za naslovom prvaka.
Ovako, nešto su, vjerojatno obećali Alonsu, ali onda je Hamilton bljesnuo i nitko nije imao hrabrosti i snage da se drži onog što se obećalo Alonsu. Logika je bila ˝već ćemo to kasnije riješiti˝, sve dok im se nije obilo o glavu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tomidix je napisao/la:Pozdrav gospodinu Jergoviću!

"Adios, Alonso", napisao je visokotiražni njemački tabloid Bild na temelju informacija s posljednje utrke Formule 1 u Belgiji. Nijemci citiraju izjavu šefa momčadi Rona Dennisa s VN Belgije:

"Želim s čistim odnosima zaključiti najtežu sezonu u 40-godišnjoj karijeri u autosportu. To znači da u momčadi od sljedeće sezone nikad više neće biti kontroverznih odnosa. Za McLaren će sljedeće godine voziti samo vozači koji to žele i koje mi želimo." - rekao je Dennis očito ciljajući na dvostrukoga svjetskog prvaka Alonsa.

Ovako, moje pitanje je koliko je po vasem misljenju ova izjava (ukoliko je to Ron doista mogao izjaviti posto je iz tabloida) znakovita u smislu da ce Alonso (sumnjam da ce Ron prodati svog "sina") napustiti MCM???

Druga stvar, mislite li da bi Renaultu kod otkupa Fernandovog ugovora mogao pomoći i njihov veliki sponzor ING kojemu novac ocito nije problem, a Fernando bi zasigurno bio ogromna reklama za njih... Mislim da su na vecini ovogodisnjih utrka imali velike reklame... (ispravite me ako grijesim)
Te sto se tice Alonsovog posjeta Red Bullu... Kako RB od Renaulta kupuje motore, je li moguce da su posluzili Renaultu kao "kamuflaza" te taj nacin mozda Alonso i Renault zele sakriti od ostatka svoje dogovore...
Ja Bildu nikad ne vjerujem, ali ovdje nisu mogli puno fulati ili napuhati.
Da, točno je da bi ING mogao platiti sve što Dennis želi, ali pitanje je koliko će se to uklapati u sveukupnu politiku Renaultovog bossa Carlosa Ghosna, vrlo poznatog po brizi o novcima firme koju vodi (pa, dakle, i o financijskim balansima unutar nje). Ali, možda ste u pravu: možda moć ING-a sve izgladi i riješi.
Red Bull u Belgiji vjerojatno jest služio kamuflaža. Da li Renaultu ili Ferrariju, vidjet ćemo uskoro.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dulcineja je napisao/la:Postovanje gosp. Jergovicu!

Posto se naveliko na forumu prica o mogucem prelasku Alonsa u Ferrari, mada po meni to ne izgleda bas toliko sigurna stvar, ponajprije sto je to skupa investicija za Ferrari i u neku ruku nelogicna, a drugo, Renault nema potvrdjene vozace, da li u tom slucaju Chris Dyer ostaje Kimijev trkaci inzenjer, s obzirom da je bi u tom timu bila dva izuzetna vozaca, a jedan od njih mozda cak i trostruki svjetski prvak?

Hvala!
Da, poprilično sam siguran da bi Chris Dyer ostao uz Räikkönena. Ekipe rijetko i nerado mijenjaju ta partnerstva.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

gradski je napisao/la:Mladene, koje će startne brojeve McM imati slijedece godine? Dvoznamenkaste (22 i 23)??
Vjerojatno ce PRODRIVE imati zadnja dva broja!

Mozete li nam reci zašto nema broja 13 na F1 autima?
McLaren će imati brojeve 22 i 23, Prodrive brojeve 24 i 25. (Ako Prodrive kupi gotove McLarene, četiri McLarena će biti u posljednja dva boksa, i mjesta u paddocku.)

broj 13 izbjegava se u Formuli 1 već 58 godina zbog praznovjerja. Premda, imala ga je 1976. u Engleskoj britanska vozačica Divina Galica. Nije joj baš donio sreću jer nije prošla kvalifikacije.
Avatar
Buxer
Test vozač
Test vozač
Postovi: 799
Pridružen/a: 26 kol 2006, 18:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Buxer »

Evo mene Mladene sa jednim polupitanjem. Čitam vašu kolumnu sada i tamo kažete kako će Alonso u Ferrariju ( ako pređe tamo ) dobiti jednak status kao i Kimi. E sad, meni nije jasno slijedeće, ako Alonso odlazi iz McLarena zbog tog famoznog statusa br.1 ili manjka istog, koji je njegov motiv da pređe u Ferrari gdje će ga dočekati isti takav status koji već ima u McLarenu? Nema mi tu puno logike.
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's." - Ayrton Senna, January, 1989

slika
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

booky_boy je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: A, to. To nije bio Piquet Racing (iako je postojala ideja da se tako zove, ali onda je bilo Minardi Piquet F3000), nego pokušaj Minardija da ima ekipu u Formuli 3000 1992., a Piquet je bio glavni (tj. većinski) financijer. Stepney je bio nešto kao menadžer ekipe, ali to je brzo propalo, i onda ga je na kraju 1993. John Barnard pozvao u Ferrari.
Opet pogrešno. Mora da nešto nije kako treba u toj vašoj bogatoj arhivi.
Stepney stayed on until Lotus went into decline at the end of 1988 and then moved to Benetton to work with Peter Collins - who had been team manager at Lotus with him. He would remain at Benetton until the end of 1991 when Nelson Piquet suggested that he might like to run a new team in Formula 3000 called Piquet Racing. The driver was to be a young Monagasque friend of Piquet's Olivier Beretta. The team was not a success and at the end of the year Stepney was asked by John Barnard - with whom he had worked at Benetton - if he would like to go to Ferrari to try to organize the racing team in Italy. He remained team coordinator until 2001, playing an important role in ensuring that Ferrari's reliability was first rate, and is widely seen to be one of the cornerstones to Michael Schumacher's success in recent years.
http://www.grandprix.com/gpe/cref-stenig.html

Čitam vašu kolumnu pa vas moram pitati koliko vi vjerujete da će Fernado završit u Ferrariju?? Mislim da ste mogli zaključit da čovjek ovoliko plače radi Hamiltona kako bi tek da dođe Kimiju pod noge. Isto tako mislim da pretjerujete o set up-u i Alonsovoj "tehničkoj potkovanosti". On je samo veći radnik od Raikkonena, ali gledajući ovu sezoni može se reći da su obojica nasjela na bolid u isto vrijeme (možda Alonso malo prije) dakle ja tu ne vidim ništa spektakularno što je Alonso uradio, a Kimi nije.
Naravno za nas bi bilo najbolje da završe u istom timu.
Šta mislite o ovome?

Bio bih vam zahvalan kad me ne bi banovali ili nedaj bože obrisali post.
Hvala.
Ništa nije pogrešno. Nelson Piquet je sugerirao da se ta ekipa zove Piquet Racing (kao što ste i prenijeli), ali ta se ekipa nikad nije zvala Piquet racing, nego Minardi Piquet F3000, očito u skladu s novcima koji su bili u igri.
Zbog čega mislite da bi site grandprix.com bio u pravu, a ja u krivu?
Zbog čega mislite da pretjerujem kad velim da je Alonso tehnički puno potkovaniji od Räikkönena? Vjerojatno zato jer mislite da o ovim stvarima znate puno više. Nema problema. Predlažem da onda vi odgovarate na 15 do 20 pitanja dnevno, a ja idem na pecanje.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Buxer je napisao/la:
gradski je napisao/la:Mladene, koje će startne brojeve McM imati slijedece godine? Dvoznamenkaste (22 i 23)??
Vjerojatno ce PRODRIVE imati zadnja dva broja!

Mozete li nam reci zašto nema broja 13 na F1 autima?
Pa 1 i 2 ako Hamilton ili Alonso uzmu naslov.

A i ja bi to pitao vezano uz broj 13, vjerovatno praznovjerje?!
Naravno da 1 i 2, ali čovjek je vjerojatno mislio u slučaju da naslov uzme Alonso i onda ode iz McLarena.
Avatar
Arcadian
Postovi: 27
Pridružen/a: 19 ruj 2007, 16:10
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Beograd

Post Postao/la Arcadian »

Znam da je to pomalo nalik gatanju u bob, ali i sa ovako malo podataka i shema lejauta staze Fuji, kome bi ste Vi dali prednost? Meni se u bobu javilo (napisacu pa makar se ispostavilo da lupetam gluposti), da je bar 60% staze naklonjenije McL i to je deo staze koji zahteva jako veliku aero efikasnost, gde je McL vec dokazano najbolji u ovoj sezoni. Koliko moze Kimi na stazi (pa makar i odgovarala McL), sa pravcem, od grubo 1.5km i preko 20 sekundi punog gasa i par brzih krivina na kojima bi Ferrari bio jaaako konkurentan?
Uzgred kako Vam se cini staza?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Nigel Mansell je napisao/la:Po vašem (brutalnom) mišljenju koji će biti rasplet ove sezone i gdije će alonso zavšit poslije ove godine?!

ja osobno smatram da će alonso ostat u mclarenu i da će dić prvenstvo ali da slijedeću godinu će otići iz momčadi zbog nezadovoljstva!

Koliko su realne priče oko njegova prelaska u ferrari?
Brutalno, ja mislim isto da će Alonso uzeti naslov, i mislim da će otići iz McLarena. Mislim da je Ferrari dosta realna opcija.
Ali, to su sve nagađanja. Trenutno skoro nitko u Formuli 1 ne zna točno što se dešava.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Luky je napisao/la:Pozdrav Mladene.

1.Mislite li da bi u Ferrariju bila moguća slična situacija sa vozačima kao u McLarenu kad bi Alonso otišao u Scuderiu? Meni se čini kako on i Kimi imaju neko međusobno poštovanje, no možda mi se samo čini.

2. Molio bi vas da ocijenite Kimijevu sezonu do sada. Je li ispunio vaša očekivanja.? Ovo se tiče onog maila od Widsora, ja mislim da se Kimi ove sezone dosta promijenio i sazrio kao vozač i mislim da je to tema Peterovog članka, no možda se varam.

3.Luca Fillipi?

4. Što će biti sa Paffetom, meni je toga dečka žao, kada će on dobiti priliku, možda Prodrive?
1) Alonso i Räikkönen bi funkcionirali OK, ukoliko Ferrari nikome ništa (nerealno) ne obeća. Alonsu neće biti teško prihvatiti brzinu Räikkönena, a ni ovome neće biti teško prihvatiti ako ga Alonso pobijedi. Upravo zato jer se izuzetno poštuju.

2) Räikkönen bi ispunio moja očekivanja da je do sada pobijedio u 7 ili 8 utrka. Windsorov tekst je o postepenom prilagođavanju stila vožnje Ferrariju i o sustavnom radu na tom prilagođavanju.

3) Solidan vozač, ali ništa vrlo posebno. Dobio je jednu utrku u seriji GP2 ove sezone. Radi se samo o interesu Nicolasa Todta.

4) Paffett je, navodno, u ozbiljnim kombinacijama za mjesto u Prodriveu.
BMW
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 lip 2007, 17:50

Post Postao/la BMW »

Mladene jel možete nabaviti ovu verziju transkripta?
http://formula-1.updatesport.com/news/a ... /view.html

A day before releasing the nearly 200 pages of World Motor Sport Council transcripts to the public on Wednesday, the FIA had sent the documents to both teams so that confidential technical and financial information could be redacted.

But when the PDF documents were initially made available on the internet, it soon became clear that the blackened sections could easily be revealed if copy-pasted into another text editor.

The offending copies were quickly removed from the FIA website and replaced.

But a plethora of sensitive information, including not only technical team and car details but private figures such as suspended McLaren chief designer Mike Coughlan's annual salary, and the precise weight distribution of the MP4-22 and also systems adopted by Ferrari, is therefore now widely known in various corners of the formula one world.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: 1999. i 2007.

Post Postao/la Mladen Jergović »

adelaide je napisao/la:Pozdrav gospodinu Mladenu i svima na forumu!

Evo, dva (2) mala pitanja!


1. Što je pravi uzrok MSchumacherove nesreće u 1. krugu VN Velike Britanije 1999? Jeste li možda ikada pričali sa Michaelom o tome i je li Vam rekao razlog. Nadam se da nije CONFIDENTIAL kao Sennina smrt. Gledajući to sam primjetio da su prednji točkovi kočili, a z stražnje nisam siguran. No nije mi jasno zašto MSchumacher nije niti pokušao skrenuti pa da promjeni smjer putanje? Imam osjećaj kao da mu volan nije radio. Ima li to kakvog smisla (teorija o volanu) jer sam primjetio da je Michael u VN Australije 1999. te također u VN Francuske (tokom vodstva) morao mijenjati volan kada je došao u pit-stop. Ima li to ikakve veze i jeste li pričali sa Michaelom o tome?

2. Hoće li Peter-ov fantastični tekst izaći u slijedećem F1 Racingu?
Ako neće MOLIM VAS da nam ga prevedezte u cijelosti nakon što već izađe u Brit. mjesećniku.

Hvala!

Pozdrav!
1) Otkazalo je nešto sa stražnjim kočnicama. Mislim da Schumacher je pokušao skrenuti ali je brzina bila prevelika, prednji kotači zablokirani, pa je onda izgledalo kao da nije skretao. Pričali smo o toj nesreći, i prilično sam siguran da se nije spominjao upravljač.
Inače, vola se obično ne mijenja zbog samog upravljanja nego najčešće zbog neke druge greške na autu. Kao što znate, na volanu se nalaze sve moguće kontrole, tako da se čak i problemi s mjenjačem mogu riješiti ako se promijeni volan.

2) Nemam pojma. Ako ne izađe, prevest ćemo to.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

One and only je napisao/la:U intervjuu sa Adrianom Sutilom sam čitao da neke momčadi pregovaraju s njim o mogućem angažmanu u 2008. Jeste li možda načuli o kojim momčadima se radi?
Unaprijed hvala.
Koliko sam ja shvatio, u Spykeru (ili kako će se već zvati) ga pošto-poto žele zadržati u ekipi. Bilo je nekog govora i o Toyoti.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

kompa je napisao/la:Pozdrav, g. Jergoviću

Koliki je maksimalan downforce koji se javlja u f1 u utrci, na kojoj stazi i pri kolikoj brzini bolida?
Ne znam točne podatke. Najveći potisak je uvijek pri najvećoj brzini, ali sama količina ovisi o kompromisu između količine krila i brzine. Ali, najveći iznosi kreću se negdje oko dvije i pol do tri tone.
(To me uvijek podsjeća na onu čudesnu ilustraciju Adriana Neweya koji je jednom rekao da je taj potisak više nego dovoljan da održi F1 auto u punoj brzini naglavačke na stropu tunela u Monte Carlu.)
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

edo je napisao/la:samo jedna konstatacija,ne vidim razlog da ferrari mjenja massu,koji
radi odličan posao,a te špekulacije za alonsa i ferrari su obične gluposti,jer
ferrari je zadovoljan učinkom vozača,koji bi se sada vjerovatno borili do
zadnje trke za titulu da nije bilo toliko nepouzdanog ferrarijevog bolida
i grešaka;

1.massa(Australija)
2.kimi(Španija)
3.massa(V.Britanija)
4.massa(Mađarska)
5.massa(Monza)

i sad malo razmislite gdje bi bio massa da nije imao probleme sa mjenjačem u Australiji,u V.Britaniji startao je 3 ili 4 i ugasi se auto,pa
je stratao zadnji,pa zatim ofiraža sa gorivom u Mađarskoj,gdje je massa
morao startati zadnji a Mađarska je staza gdje je nemoguće preticati,
pa onda Monza i opet tehnički problem na massinom bolidu,i onda što
massa mora napuštati ferrari???

Poštovani g.JERGOVIĆU šta vi mislite o gore napisanom???
Eh, što bi bilo da je bilo.
Nema ozbiljne ekipe u Formuli 1 koja ne bi odmah (ali odmah) zamijenila Massu Alonsom, ako bi joj se ukazala prilika.
Massa je dobar vozač ,ali ništa bolji od auta kojeg vozi. Drugim riječima, po njegovoj formi uvijek možete znati kako na kojoj stazi ˝igra˝ Ferrari. Alonso, Räikkönen i Hamilton su vozači koji mogu dodati vrijednost već dobrom autu, ili bitno popraviti vrijednost auta koji baš ne ide.
Naravno, ovdje mislim na Alonsa i Räikkönena koji su napkon riješili svoje probleme prilagođavanja novim autima i gumama.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

puba je napisao/la:Joj, završio u bodovima u Aus; Brit; Kimi dva odusajanja na utci i cca 15 bodova pa si ti misli! Kak znaš da nije Massa pogriješio u Eng? Kao što je Kimi pogriješio i Monacu?
Moja informacija iz Ferrarija je da je u Sliverstoneu Massa sam nešto sprtljao i ugasio motor.
BMW
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 lip 2007, 17:50

Post Postao/la BMW »

Mladen Jergović je napisao/la:
kompa je napisao/la:Pozdrav, g. Jergoviću

Koliki je maksimalan downforce koji se javlja u f1 u utrci, na kojoj stazi i pri kolikoj brzini bolida?
Ne znam točne podatke. Najveći potisak je uvijek pri najvećoj brzini, ali sama količina ovisi o kompromisu između količine krila i brzine. Ali, najveći iznosi kreću se negdje oko dvije i pol do tri tone.
(To me uvijek podsjeća na onu čudesnu ilustraciju Adriana Neweya koji je jednom rekao da je taj potisak više nego dovoljan da održi F1 auto u punoj brzini naglavačke na stropu tunela u Monte Carlu.)
Nisam siguran da je uvijek naveći pritisak pri najvećoj brzini jer:

http://www.formula1.com/news/technical/ ... 9/448.html

This wing made its debut back in Canada, but has been continuously developed since then in terms of new flaps and the main profile. The change here at the Nurburgring is the much lower and deeper central spoon profile (yellow detail), which has a very specific effect - it helps the front wing to stall more easily on the circuit's straights, dramatically reducing drag, hence increasing top speed. Furthermore, it also aids the stalling of the diffuser by depriving the diffuser's central section of a large quantity of air.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Arcadian je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
Arcadian je napisao/la:Kao prvo, veliki pozdrav i komplimenti za neverovatno strpljenje i trud koji ulazete na ovom forumu. Slazem se upotpunosti sa vama da je Kimi gotovo sigurno izgubio svoje sanse za osvajanje titule u ovoj sezoni. Ono oko cega se mozda necemo sloziti je da ni Hamilton nema mnogo sanse protiv Alonsa (iz mene ne progovara Fernandov fan).

No to i nema mnogo veze (mada, da li je tako?) sa mojim pitanjem. Koliko je novca(interesa) ulozeno u ovogodisnji projekat Alonso-McLaren, a koliko u Hamilton-McLaren? Kako mislite da ce taj neko ili nesto sa ulaganjem respektabilnih svota, gledati mirno kako mu investicija propada? Mislim da ce doci do, mozda `trulog` kompromisa do kraja sezone i da ce ipak ti interesi prevagnuti, te da ce Alonso ipak ostati u timu, hteo to ili ne. Fernando na kraju i nema puno opcija, zar ne? Pauza od godinu dana je tek visoko rizican potez.

pozdrav
Zanimljivo pitanje. McLaren je, prema mojim procjenama do sada uložio u karijeru Lewisa Hamiltona (uključujući i ovu sezonu) oko 6-7 milijuna dolara, a Fernando Alonso dobiva godišnje 22 milijuna dolara.
Investicija u Alonsa za 2007. nikako nije loša investicija, jer je eksponiranost McLarena, što zbog uspjeha na stazi, što zbog svega što se dešavalo van nje, bila golema. Dakle, glavni sponzori, koji su najvećim dijelom pridonijeli ALonsovom honoraru, sigurno su zadovoljni 2007. Oni sigurno neće biti presretni ako Alonso ode iz McLarena, bez obzira na to što je sada i Hamilton postao veliki medijski magnet, što je postao glavni svjetski Vodafoneov sportski ambasador (ili što već) itd. Sam odlazak Alonsa u bilo koju drugu ekipu bi značio automatski transfer sve te medijske pažnje negdje drugdje, što ni za Mclaren ni za njihove sponzore nije dobro. Za McLaren bi, zato, bolja opcija bila da Alonso pauzira, ali sigurno je da on sam neće to jako rado prihvatiti. Zato je, ukoliko Renault ili Ferrari ne plate veliku otkupninu McLarenu, vjerojatnije da će Alonso ostati gdje je i iduće godine.
Jos jedanput pozdrav.
Na tragu Vase kolumne, pretpostavimo scenario odlaska Alonsa u Ferrari. Pretpostavimo da Todt junior sa Massom ide u Toyotu, sta se desava sa seniorom? Da li je odgovor ser Brawn? Ako sam do sada na dobrom tragu, po Vasem misljenju, da li je Brawn dobra alternetiva Todtu?

McLarenu ostaje finansijski i vozacki fenomen, zlatni decko Lewis, a pored njega je po Vasem misljenju Sutil, to je ok. Medjutim, zar ne mislite da je kompletniji `paket` za McL Nico Rosberg? Mislim pre svega na marketinski aspekt i finansije. Vozacko umece ostavljamo sa strane (mada nisam uopste ubedjen u Sutilovu superiornost). Ja mislim da takav raspored snaga ipak nije nesto sto bi McL ili gos`n Ron voleli da vide sledece godine. Potpuno se slazem sa Vama da bi najradije penzionisali Alonsa, jer ako vec nije sa njima, nije bas zgodno da `ojacaju` konkurenciju, zar ne?

Veliko hvala.
Ross Brawn bi bio više nego dobra alternativa Jeanu Todtu (koji bi trebao otići negdje u visoke sfere Fiata), jer ima sve potrebne kvalitete, plus veliku tehničku potkovanost.

Ja sam samo rekao da bi Sutil bio dobro rješenje za McLaren, ne da to uopće postoji kao mogućnost. Uistinu, Rosberg bi u marketinškom pogledu bio bolje rješenje za McLaren, ali morao bi platiti opaku otkupninu Franku Williamsu. Nisam toliko siguran da bi Rosberg u vozačkom pogledu bio bolje rješenje od Sutila.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Arcadian je napisao/la:Jos jedno pitanje vezano za Renault. Dakle, prosto mi je neverovatno da su ti isti inzenjeri, koji su stvorili dva sampionska bolida i to dve godine za redom, zaboravili svoj posao. Pogotovo, posle ovog fijaska sa tranzicijom na Bridgestone. Kako funkcionise saradnja Renaulta i Bridgestonea, po Vasim saznanjima? Koliko je ostalo tragova teskog rovovskog rata od prosle godine, na odnosima te dve korporacije?

Kako procenjujete njihove sanse za sledecu sezonu i da li je mozda na pomolu cetvoroboj (sa jos mocnijim BMW-om, naravno)? Ukoliko i naprave auto vredan borbe za vrh, ko ce biti za volanom? To im mozda predstavlja najveci problem...

Veliko hvala.
Najveći problem je bio u tome što je Renault bio Michelinova kućna ekipa, a Alonso njihov kućni vozač. Drugi najveći problem je bio u tome što su jako potcijenili važnost vozača, bar vozača kalibra Alonsa.
Koliko ja znam, sada su odnosi Renaulta i Bridgestonea posve OK.
Renault može natrag prema vrhu jedino ako dobiju natrag Alonsa. Inače ne. Jednako kao što bi BMW bio ekipa za vrh da su ovog ljeta uspjeli dobiti Alonsa. Ali, BMW ipak ima vrlo, vrlo solidne vozače, i ukoliko poboljšaju auto, mogu u 2008. biti vrlo blizu McLarenu i Ferarriju.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Buxer je napisao/la:Evo mene Mladene sa jednim polupitanjem. Čitam vašu kolumnu sada i tamo kažete kako će Alonso u Ferrariju ( ako pređe tamo ) dobiti jednak status kao i Kimi. E sad, meni nije jasno slijedeće, ako Alonso odlazi iz McLarena zbog tog famoznog statusa br.1 ili manjka istog, koji je njegov motiv da pređe u Ferrari gdje će ga dočekati isti takav status koji već ima u McLarenu? Nema mi tu puno logike.
Poanta je u tome da Alonso, očito, misli da su ga negdje putem ozbiljno izigrali u McLarenu. Što će reći, pala su neka obećanja koja nisu baš govorila o posvemašnjem paritetu vozača, ali se to onda malo zanemarilo, kad se pokazalo da je Hamilton takav fenomen.
Zato sam rekao da bi Ferrari morao jako paziti da Alonsu ništa specijalno ne obeća, već da od početka postavi stvari posve nedvosmisleno.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Arcadian je napisao/la:Znam da je to pomalo nalik gatanju u bob, ali i sa ovako malo podataka i shema lejauta staze Fuji, kome bi ste Vi dali prednost? Meni se u bobu javilo (napisacu pa makar se ispostavilo da lupetam gluposti), da je bar 60% staze naklonjenije McL i to je deo staze koji zahteva jako veliku aero efikasnost, gde je McL vec dokazano najbolji u ovoj sezoni. Koliko moze Kimi na stazi (pa makar i odgovarala McL), sa pravcem, od grubo 1.5km i preko 20 sekundi punog gasa i par brzih krivina na kojima bi Ferrari bio jaaako konkurentan?
Uzgred kako Vam se cini staza?
Staza je OK, osim onog zadnjeg Mickey Mouse dijela.
Inače, sve ovisi kakvi su rubnici. Ako su kao u Monzi, Ferrari se može slikati.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

BMW je napisao/la:Mladene jel možete nabaviti ovu verziju transkripta?
http://formula-1.updatesport.com/news/a ... /view.html

A day before releasing the nearly 200 pages of World Motor Sport Council transcripts to the public on Wednesday, the FIA had sent the documents to both teams so that confidential technical and financial information could be redacted.

But when the PDF documents were initially made available on the internet, it soon became clear that the blackened sections could easily be revealed if copy-pasted into another text editor.

The offending copies were quickly removed from the FIA website and replaced.

But a plethora of sensitive information, including not only technical team and car details but private figures such as suspended McLaren chief designer Mike Coughlan's annual salary, and the precise weight distribution of the MP4-22 and also systems adopted by Ferrari, is therefore now widely known in various corners of the formula one world.
Ne.
Zaključano