P&O - Studeni 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Avatar
Dnohla Vopi
Postovi: 28
Pridružen/a: 06 kol 2007, 12:21

Post Postao/la Dnohla Vopi »

dalibort je napisao/la:Mene zanima postoji li mogućnost da Alonso na kraju završi u Force India?
Ili možda u Super Aguriju?
a mozda odluci i testirati za Prodrive dok ovi ne nabave licencu
bolje cevap u ruci nego posao u struci

pretpostavka je majka svih zajeba
registracija
Postovi: 12
Pridružen/a: 13 ruj 2007, 05:45

Post Postao/la registracija »

Zdravo Mladene.
Da li ste imali priliku citati knjigu "The Science of Formula 1 Design" napisanu od strane Davida Tremayne. Znate li nesto o njemu ili o knjizi. Vasa prepuruka?

Vjerovatno ste culi za karting utrku koja se odrzala u Brazilu, gdje je pobjedio Shumi. Imam tu utrku snimljenu na PC-u i kartinzi izgledaju prilicno neobicno, znate li mozda koja vrsta kartinga je to, ili njihovu specifikaciju kao snaga, max brzina, cijena i sl.
Hvala, Pozdrav.
Zadnja izmjena: registracija, dana/u 30 stu 2007, 00:44, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
The Greatest
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 907
Pridružen/a: 30 kol 2007, 19:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Alonsa
Lokacija: Gunja

Post Postao/la The Greatest »

Mladene, izgleda da su se moja proročanstva pokazala istinitim. Ako Alonso pređe u Hondu, da li će sa Dugmetom imati istih problema kao što je imao sa Hamiltonom?
Avanti FER, Avanti!!!
Avatar
garx
Početnik
Početnik
Postovi: 219
Pridružen/a: 22 ruj 2007, 12:44

Post Postao/la garx »

pozdrav Mladene,

evo bas sam procitao kako Honda porice Alonsov dolazak...
i bas zato, nekako mi je to potencijalna opcija, jer kad Honda porice,
to u zadnje vrijeme znaci da je posao skoro pa gotov, flasback me napada s Brawnom i poricanjem njegovog angazmana:)

mislite li da bi Alonsu to bila pametna odluka, s obzirom na Brawna, i drugo, smatrate li da Alonso odugovlaci s Renaultom zbog potencijalne kazne za Renault, ili zato sto mu ne pase vezivanje na vise od godinu dana? tj, mislite li da ima jasne planove za 2009?

p.s. hipotetski, ukoliko Mclaren dovede Sutila ili Vettela npr. bi li imao isti tretman kao Hamilton, tj mislite li da ce Mclaren, makar indirektno (angazmanom nekog "slabijeg" vozaca), odustati od svoje politike jednakosti vozaca?
Avatar
prljavi harry
Početnik
Početnik
Postovi: 238
Pridružen/a: 21 vel 2007, 20:41
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Pula

Post Postao/la prljavi harry »

Pozdrav! Imam jedno pitanje koje zapravo i nije pitanje, ali me već dugo zanima, pa bih molio nekakav komentar (objašnjenje). Idemo malo u povijest, Mercedes Benz W196. Jednosjed, formula 1, a izgleda kao auto. Više mi izgleda da bi trebao biti u Le Mansu a ne u Formuli. Hvala na odgovoru.
Čovjek mora biti svjestan svojih ograničenja.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

gradski je napisao/la:Pozdrav Mladene!

Evo baš čitam neke članke i moram priznati da mi se čini dobrom idejom da u McLaren dođe Ralph ili Fisico. Mislim da su oboje spremni voziti bez velikih plaća i da neće praviti puno problema. Čak mi se u tom svjetlu više sviđa Ralph. Sutil bi ionako bio slobodan slijedeće godine ili mozda vec neko drugo ime.

Druga stvar koja me zaintrigirala je "fora" koju je izvela Honda na testiranjima koristeći Super Aguri. Mislite li da se vec moze osjecati utjecaj RB(mada javno nije još tada bio potvrđen) i njegovih lukavluka?
Ako ste me pitali (a nisam siguran da jeste), za mene bi Ralf bio relativno dobro rješenje za McLaren. Puno je bolji od Fisichelle, a i sumnjam da bi - u ovoj fazi svoje karijere - gnjavio oko statusa i ravnopravnosti s Hamiltonom.

Mislim da je Honda ovo izvela i bez Brawna. Jednostavno, svi ti F1 pravilnici su prepuni rupa i samo čekaju da se netko sjeti kako da ih iskoristi.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLewis je napisao/la:mladene mozete li mi malo pojasniti nova pravila o elektronici? koliko znam svima ce biti jednaka a elektronika ce se proizvoditi u mclarenovoj tvornici!! koliko to moze biti korisno mclerenu?
Uf, ovo smo imali već puno puta- Možda ne bi bilo loše čitati prethodna pitanja, i odgovore.
Budite ljubazni i malo prošećite po prethodnim stranicama na ovom podforumu; pronaći ćete odgovor(e) na vaša pitanja.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
tvojnov2 je napisao/la:Mladene znam da smo milijun puta prožvakali činjenicu da massa nije odličan vozač već vozač srednje klase ali kada bi se gledalo kakav je tko timski vozač u kojem biste onda rangu stavili massu?Ove sezone je to radio odlično i često čuvao kimiu leđa i dokazao da je dobar u timskom radu?
Kako procjenjujete njegove šanse iduće sezone?Oće li bit lošiji ili bolji nego ove sezone?

Hvala unaprijed
Massa će biti točno onoliko dobar koliko i Ferrari 2008. Pretpostavljam da on vozački ne može biti lošiji nego 2007. Jedina je (za njega) nevolja što će Räikkönen biti znatno bolji, sad kad su problemi s gumama i prilagođavanjem set-upu i ekipi Ferrarija iza njega.
U Brazilu 2007. je Kimi bio prilagođen i gumama i set-upu i Ferrarijevom načinu rada i opet je Massa bio brži. Čemu to pripisati, jel Kimiju ne odgovara staza u Brazilu, je li Massa dao 110% sebe zbog dokazivanja pred domaćom publikom nasuprot Kimiju koji je dao 90% od sebe (iako ne znam zašto) ili je riječ o nečem trećem?
Po meni, Massa u Brazilu 2007. nije bio brži od Masse. Ne znam odakle vam tolika sigurnost u toj tvrdnji. U početku utrke Räikkönen je išao manje oštro jer nije htio ništa riskirati. Ni vi ne biste u njegovoj situaciji. Kasnije je odvezao najbrže krugove (brže od Massinih, pa je tako registrirao i najbrži krug utrke) točno onda kad je trebalo, i prešao Massu kroz boksove.
OK, Massa je vjerojatno imao uputstva da nakon toga ne ugrožava više Räikkönena, ali mi ne možemo znati koliko je brže mogao ići i Räikkönen, da ulog nije bio toliki.
Brazil svakako nije bila utrka u kojoj se moglo ili trebalo procjenjivati tko je od njih dvojice brži vozač. To je bila teška taktička utrka u kojoj se jedino gledalo gdje su McLareni.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:Mladene što mislite o Ferrarijevoj pogrešci u strategiji 2006. u Madžarskoj, kada su Schumachera predugo držali na gumama za suho. Čini mi se da je to bila strahovito teška pogreška ako znamo da se je borba za naslov vodila do zadnje utrke. Jasno je da u takvim situacijama svaka odluka donosi i određeni rizik no činjenica je da se je odluka pokazala pogrešna. Je li to jedna od rijetkih pogreški Ross Browna, znate li za još koju?
Ovak na brzinu ne mogu se sjetiti drugih velikih pogrešaka Rossa Brawna, sigurno ne takvih koje su stajale naslova svjetskog prvaka.
Posve se slažem s vama: golema pogreška. Premda, navodno je Brawn tjerao Schumachera u boksove, ali ovaj nije htio, misleći da će izdržati do jraja s tim gumama. Ako je to točno, onda se radi i od rijetkoj pogrešci Schuamchera.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Slavica Ekleston

Post Postao/la Mladen Jergović »

Banja Luka je napisao/la:Da li ste znali da je Slavica Ekleston rodom iz sela nadomak Banja Luke i nije Hrvatica kako je mnogobrojni komentatori na HRT prisvajaju?! Sta vise dala je prilog za izgradnju Pravoslavne crkve u svome rodnom mjestu!
Koliko ja znam, Slavica je rođena u Rijeci. Roditelji joj nisu iz Rijeke. Nismo nikad pričali o tome.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Kenny je napisao/la:Juče sam čitao da Williams ne radi novi auto za iduću sezonu nego rade evoluciju od FW29, a na kraju ove sezone su pričali kako ce raditi potpuno novi auto. Mene zanima zbog čega je došlo do takve promjene
Ne znam gdje ste to čitali. U kolovozu sam bio u tvornici i razgovarao sa Samom Michaelom. Za 2008. se radi posve novi auto. Ali, u Formuli 1 svaki auto za novu sezonu ponese nake uspjelije stvari iz prethodnog modela.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

raikkonen je napisao/la:Mislite li da se Alonso malko kocka sa tim što još nije odlučio jer mjesta je sve manje.
Ne. On može sutra odlučiti i početi razgovarati s bilo kojom ekipom (osim McLarena i Ferrarija) i, bez obzira na postojeće ugovore, naći će se mjesta za njega. Zato i velim da ima uistinu jedinstvenu poziciji (vidi poslejdnju kolumnu na ovom websiteu)-
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Slavica Ekleston

Post Postao/la Mladen Jergović »

starks je napisao/la:
Banja Luka je napisao/la:Da li ste znali da je Slavica Ekleston rodom iz sela nadomak Banja Luke i nije Hrvatica kako je mnogobrojni komentatori na HRT prisvajaju?! Sta vise dala je prilog za izgradnju Pravoslavne crkve u svome rodnom mjestu!
Vrlo relevantno pitanje za F1...
Tko koga prisvaja..Slavica je iz miješanog braka to se zna..ali ona se sama
u svijetu predstavlja kao žena iz Hrvatske,a za etničke osjećaje se nikada
javno nije izjasnila...o tome možemo samo nagađati a i ne predstavlja nam
ništa bitno...ona sama Hrvatsku prezentira po svom izboru,da li je to zbog
toga što je rođena u Hrvatskoj i osjeća ju kao domovinu ili zato i što se osjeća Hrvaticom za nas je nebitno...
Što se tiče priloga koliko ih je ostavila po Hrvatskoj 10 crkava se moglo izraditi...
Inače ,ona je rođena i odrasla u Rijeci,a po nekim mojim prijateljima iz Rijeke,otac koji je Srbin nije odrastao uz nju...ovo su neprovjerene informacije no moguće je da su točne...to ti objašnjava zašto su kod nje prevladali osjećaji s mamine strane...
no čini mi se da Slavica živi u svijetu u kojem je sve to vrlo malo bitno...
a što se tiče prisvajanja tu nam barem Vi ne bi trebali prigovarati...
nemoj da počnem nabrajati...
Polako. Uopće ne znam odakle je točno koji od Slavičinih roditelja (jer, velim, o tome nismo nikad pričali - ni meni ni njoj to nije bitno), ali znam sigurno da je bila vrlo vezana uz pokojnog oca.
Pustite, ljudi, prazne priče.
Avatar
shrkec
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 540
Pridružen/a: 26 lis 2007, 08:27
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Hrv.Zagorje.
Kontakt:

Post Postao/la shrkec »

G. Jergoviću.
Zanima me dal jedna f1 momčad smije imat potpuno crn bolid?
Ak smije kojoj momčadi po vašem bi to najviše pasalo ( sličilo ) ?
slika
Porsche je Porsche , a sve ostalo su samo auti!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sepulctor je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
raikkonen je napisao/la:Da li po vama postoji vozač koji je osvojio naslov a da ga možda nije zaslužio.
Po meni, četvorica: John Surtees 1964., Keijo Rosberg 1982., Nelson Piquet 1987. i Alain Prost 1989.
Mladene, ja bih zamolio objašnjenje za prvu dvojicu. Piquet i Prost su mi potpuno logični, njih su u jednakim bolidima nadmašili Mansell i Senna, ali Surtees i Rosberg su postali prvaci u inferiornim autima i to protiv vrlo jakih protivnika - Surtees (Clark/Lotus, G. Hill/BRM), Rosberg (Pironi/Ferrari, Watson,Lauda/McLaren, Piquet,Patrese/Brabham, Prost,Arnoux/Renault). Najveći vozači (Fangio, Senna, Schumacher) nisu nikad uspjeli biti prvaci u bolidima sporijim pola sekunde od najboljih, a Rosberg je bio prvak u bolidu sporijem 3 sekunde (na kvalifikacijama)!!!
Da je to uspjelo gore navedenoj trojici, bilo bi pripisano njihovim gotovo nadnaravnim sposobnostima, a kad to uspije Rosbergu, onda je sreća i nezasluženo...

Što se Surteesa tiče, upravo sam pregledao sezonu.

Surtees odustao:
Monaco - sa 6. mjesta/mjenjač
Spa - iz vodstva/motor
Francuska - s 3. mjesta/motor
Zeltweg -iz vodstva/ovjes
U Mexicu je imao problema u prvom krugu (nisam siguran što je točno bilo, no prvi krug je završio kao 13.) da bi do kraja utrke stigao kao 2.

Clark - odustao:
Monaco s drugog mjesta /motor - na kraju završio 4.
Francuska - iz vodstva/motor
Nürburgring - s 4. mjesta/motor
Zeltweg - s 2. mjesta/mjenjač
Monza - s 3. mjesta/motor
Watkins Glen - iz vodstva/motor
Mexico - iz vodstva/motor - završio 5.

Graham Hill - odustao:
Spa - iz vodstva u predzadnjem krugu/gorivo - na kraju 5.
Zeltweg - na startu - mjenjač
Monza - na startu - kvačilo
Mexico - napucao ga Bandini /s trećeg mjesta

Kada nitko ne bi odustao - rezultati:

Clark 49 bodova
Surtees 46 bodova
G. Hill 42 boda

Samo 3 boda manje, a Lotus 25/33 je tih godina bio najbrži auto...
Uuf, mislim, lijepo što se potrudili, ali vaš je zaključak pokazatelj koliko je ponekad opasno zaključivati na osnovu statistika.
U 1964. je na snazi pravilo po kojem se na kraju računalo samo 6 najboljih od sveukupno 10 utrka. Prije posljednje utrke u Meksiku stanje (u bodovima koji su se računali) je bilo ovakvo: G Hill 39, Surtees 34, Clark 30 bodova.
U Meksiku je Clark bio skoro za sekundu najbrži u kvalifikacijama, i onda je vodio u utrci do 64. od 65 krugova. Da je pobijedio u utrci Clark bi bio svjetski prvak. G Hill je u tom trenutku bio na 11. mjestu, nakon što ga je u 31. krugu utrke (kad je bio 3.) udario drugi vozač Ferrarija Lorenzo Bandini i uništio mu sve šanse za dobrim plasmanom u utrci. Prije Clarkovog odustajanja Surtees je bio 4., pa je onda u posljednji krug utrke krenuo kao treći. Na drugom mjestu bio je Bandini, i takav rasplet donio bi naslov prvaka Grahamu Hillu (bez obzira na 11. mjesto). Onda su u tom posljednjem krugu Ferrarijevi mehaničari mahnito potrčali prema sredini kruga (pretrčavši preko paddocka, pa onda još malo uz stazu) s oznakama Bandiniju da drastično uspori, pričeka Surteesa i onda ga propusti na drugo mjesto. Bandini je prošao pored njih i nestao prema kraju kruga, nedugo zatim i Surtees. Kratko vrijeme je vladala potpuna neizvjesnost, ali onda se na cilju, punu minutu iza pobjednika utrke Dana Gurneya, pojavio Surtees, 0.7 sekundi ispred Bandinija.
Bodovi na kraju (oni koji su se računali): Surtees 40, G Hill, 39, Clark 32.
Da su se računali svi osvojeni bodovi (kao danas), bilo bi: G Hill 41, Surtees 40, Clark 32.
Vašu opasku da je Lotus bio najbrži auto tih godina treba staviti u kontekst činjenice da je Jim Clark bio uvjerljivo najbrži vozač šezdesetih. Koliko bi Lotusi bili dobri bez Clarka, nikad nećemo znati. (U rukama drugih vozača svakako nisu bili toliko brzi.)
Inače, Clark je te sezone pobijedio u 3 utrke, Surtees u 2. Ali, puno je važnije - kad govorimo o (ne)zaslužensoti naslova prvaka - to da je Clark vodio u 8 utrka te sezone, a Surtees samo u 5.

Objašnjenje za 1982. je puno kraće i jednostavnije. Te sezone su bolji vozači od Rosberga bili bar Didier Pironi, Alain Prost, Rene Arnoux, Nelson Piquet, John Watson i Niki Lauda. Od ovih, Pironi, Prost, Arnoux, Watson i Lauda su pobijedili u po 2 utrke, a Rosberg samo u jednoj.
Rosberg je vodio tek u 3 utrke, Arnoux u čak 10, Prost u 7, Piquet u 6, Pironi u 4.
Naravno, te godine poginuo je već u kvalifikacijama za 5. utrku sezone Gilles Villeneuve. Pironi je onda dominirao prvenstvom, sve do kvalifikacija za GP Njemačke (12. utrka sezone) kad se teško ozlijedio udarivši po kiši u Prost Renault. (Pironi više nikada nije vozio u Formuli 1.) Dvije utrke kasnije, Rosberg je prešao Pironija u poretku, i onda to vodstvo zadržao do kraja.
Rosberg je osvojio taj naslov jednostavno zato jer je vozio za sjajnu ekipu (Williams), jer mu se auto kvario manje od drugih (osobito manje od Renaulta), i zato jer mu je forma bila stalnija nego, recimo, forma Watsona, Laude ili Piqueta. Ali, on nije bio najbrži vozač te sezone. Po meni, taj je naslova prvaka daleko najnezasluženiji u čitavoj povijesti Formule 1.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

garx je napisao/la:pozdrav Mladene,
i isprike svima za OT raspravu na ovome podforumu:)

mislite li da je Alonso u sve tezoj poziciji sto se tice angazmana za 2008?
izgleda da je siguran za 2009, a je li mu to trenutno i glavni problem oko 2008?

i, koliko je Alonsu stvarno problem sto Renault ide pred "komisiju"?izglednije mi je da je to vise problem Renaultu, da nece imati dovoljno novca za platiti i eventualnu kaznu i Alonsov ugovor?
Moje je uvjerenje da Alonso nije u tako teškoj situaciji. Jedino je skoro posve sigurno da neće biti u jednom od dva najbolja auta 2008. To da, to mu vjerojatno neće pasti dobro.

Što se Renaulta tiče, nije rečeno da će kazna biti ista kao McLarenova. Može to biti, recimo, i unaprijed oduzimanje bodova, vozačkih ili konsktruktorskih. Takav scenarij svakako nije osobito privlačan, osobito ako bi se doticao eventulano osvojenih vozačkih bodova.
I dalje, već sam negdje ovdje napisao da se prvom čovjeku Renaulta Carlosu Ghosnu uopće ne mora svidjeti situacija u kojoj ova tvrtka pokupi takav enorman negativan svjetski publicitet. Njegovo željezno pravilo je da Renault drži u Formuli 1 sve dok za to ima jakog ekonomskog i marketinškog opravdanja. Ghosn je ekstremno pragmatičan biznismen kojem Formula 1 nije prva ljubav na svijetu.
Alonso to zacijelo zna.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

starks je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
garx je napisao/la:pozdrav Mladene,

u svjetlu novih dogadjaja oko Renaultovih spijunskih problema, (podaci - kompletni nacrti projekata Mp4-21 i Mp4-22, 780 tehnicih crteza - razasuti su na 11 kompjutera u Renaultu, sto kod Mclarena nije bio slucaj) koji je vas scenarij - kako bi se Renault mogao izvuci?

to pitam stoga jer mi se Vas prethodni odgovor na tu temu cini savrseno logicnim; samo mi nije jasno koliki zapravo manevarski prostor ima FIA da se izvuce iz ove afere, jer s jedne strane ima neugodnu mogucnost da Renault ode iz F1, dok s druge strane ima problem od 780 dokumenta (zanimljiva koincidencija) koje treba nekako sankcionirati. meni je tu narocito indikativan podatak o tih 11 kompjutora na kojima su bili Mclarenovi fileovi...nema potrebe da u umrezenom sustavu kompjutera (sto je kod Renaulta bez sumnje slucaj) skidate odredjene dokumente na 11 hardova, osim ako na tim fileovima i ne radite nesto, tj ako na tome ne radi najmanje 11 ljudi, odnosno timova! dakle, da zavrsim - ima li FIA uopce mogucnost ostati postena i j.... nakon onakve presude Mclarenu?
Jako teško. Pretpostavljam da je ovih dana glavna stvar o kojoj razmišlja Mosley upravo ova. Nema nikakve sumnje da će sve manje od kazne koju je popio McLaren biti sramota i za FIA-u i za Formulu 1. Ali, isto tako nema sumnje da je Mosley tip koji će vas gledati u oči i prodati vam brlju od priče (ne da zna pričati, nego nije normalno - rođeni političar) koja će vam se u prvoj sekundi činiti logičnom. Naravno, u drugoj sekundi vidje ćete da to nema veze s ničim .Ali, Mosley će se onda praviti da je to vaš problem, a ne njegov. Takvu taktiku ima već godinama, i do sada je prolazilo.
Poštovanje Mladene...

No to što Vas poštivam ne znači da se slažem s Vama u svemu..a po pitanju afere sa Renaultom se nipošto ne slažem...
Ja smatram da će Renault izići iz afere praktički neokrznut i smatram da bi sve drugo bilo sramota ... i da je namjera McLarena barem pokušati natjerati ALonsa da potpiše za neku drugu ekipu osim Renaulta...
Najbitnije je da se ovaj slučaj ne može usporediti sa prvom aferom već
sa aferom Toyota Ferrari...već sam objašnjavao temeljnu razliku...
U slučaju McLarene Ferrari krađa je išla između zaposlenika obe momčadi...da li je FIA uspješno dokazala da li su se u McLarenu okoristili
za Renault nije bitno...kazna je određena uz FIAino uvjerenje da su dokazali testiranje na osnovu Ferrarievih podataka...

u najmanju ruku smatram da će Renault u slučaju nepovoljnog razvoja tjerati mak na konac i sigurno uložiti žalbu,a
u krajnjem slučaju mislim da će vrlo lagano otvoriti čitav niz sličnih afera
ako bude trebalo...znate svi da su se tijekom prva afere otvorila mnoga usta(zadnji slučaj Newey) a svi su jednoglasni da je bilo jako puno slučajeva prelazaka iz jedne u drugu momčad i prenošenja dokumenata i raznih tajni....tako da vjerujem da bi Renault mogao otvoriti dosta sličnih slučajeva...samo pozove sve ove za svjedoke...

Dalje rekli ste mi da zaposlenici u F1 potpisuju kontrakt o povjerljivosti informacija...

I što piše u tom kontraktu? Kakve i još bitnije ,KOME idu sankcije u slučaju kršenja tog kontrakta?
Ja imam svoje mišljenje no nekako mi se čini da sankcije idu prema onome tko je otuđio te podatke a nikako prema momčadi u koju su došli podaci...Da li postoji nekakav kodeks tj.pravilnik koji tjera momčadi da provjeravaju zaposlenike koji dolaze iz drugih momčadi...
ako da onda bi se imalo prema čemu tretirati i kazniti Renault...
a ako ne zašto kazniti Renault za ono što svi rade...no najluđe od svega je
da se ja bojima da Renualt ima dokaze da to rade svi ostali...

Ono što mene posebno intrigira je zašto uopće potpisivati kontrakt o tajnosti ako postoji pravilnik koji štiti od iste radnje...vjerovatnije da
takvog pravilnika nema pa se zato momčadi sam moraju zaštiti od krađe
podataka...

No jedna se stvar mora priznati,a to je da FIA ima poprilično sramotno neodređen pravilnik po pitanju kažnjavanja...sve se svodi na sramoćenje sporta a to daje široku slobodu onima koji određuju kazne...
u pravilniku bi trebalo pisati točno što se smije a što ne smije
Ako sankcije (kako velite) trebaju ići protiv onog tko je maznuo podatke, a ne protiv ekipe u koju su došli podaci, zašto je McLaren popio najveću kaznu u povijesti svjetskog sporta? Zašto FIA nije kaznila Coughlana i gotovo?
Priča je apsolutno ekvivalentna. FIA nije dokazala McLarenu da je kriv u onoj aferi, već da je McLarenov uposlenik primio tuđe podatke, i na taj način McLaren se ogriješio o pravilo 151c o rušenju ugleda sporta.
Renaultovi su uposlenici (njih bar 15) također primili tuđe podatke. FIA možda neće dokazati da je Renault kriv (kao niti McLaren, u smislu postojanja namjere, ili korištenja dobivenih informacija za poboljšanja performansi vlastitog automobila), ali da se Renault ogriješio o pravilo 151c barem na isti način kao i McLaren, to posve nedvojbeno stoji.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tex je napisao/la:Gospon Jergović, opet ja gnjavim sa tehnikalijama, ali možete mi reći gdje bi mogao nabaviti tehničku dokumentaciju i tehničke crteže od cijele formule, nije bitno iz koje je godine, samo da mogu nacrtati u cad alatu model formule i htio bi napraviti fem analizu.
unaprije hvala!
Već smo imali ovakvo pitanje. Nabavite knjigu o tehničkoj strani sezone 2007. koju je napravio Giorgio Piola.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:
sepulctor je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: Po meni, četvorica: John Surtees 1964., Keijo Rosberg 1982., Nelson Piquet 1987. i Alain Prost 1989.
Mladene, ja bih zamolio objašnjenje za prvu dvojicu. Piquet i Prost su mi potpuno logični, njih su u jednakim bolidima nadmašili Mansell i Senna, ali Surtees i Rosberg su postali prvaci u inferiornim autima i to protiv vrlo jakih protivnika - Surtees (Clark/Lotus, G. Hill/BRM), Rosberg (Pironi/Ferrari, Watson,Lauda/McLaren, Piquet,Patrese/Brabham, Prost,Arnoux/Renault). Najveći vozači (Fangio, Senna, Schumacher) nisu nikad uspjeli biti prvaci u bolidima sporijim pola sekunde od najboljih, a Rosberg je bio prvak u bolidu sporijem 3 sekunde (na kvalifikacijama)!!!
Ako smijem pitati koji je bolid vozio Rosberg?
Pa šta nije Schumacherov Benneton 94' bio znatno sporiji od Williamsa i Mclarena?
Rosberg je vozio Williams-Cosworth.
Ne, Schumacherov Benetton iz 1994. nije bio znatno sporiji od McLarena (koji te odnio niti jednu pobjedu), ili od Williamsa. Sa softwareom kojeg je imao, bio je - bar u prvoj trećini sezone - čak i nešto brži od Williamsa.

Ove nekakve opaske o autu sporijem 3 sekunde u kvalifikacijama, u godini u kojoj su turbo motori dominirali kvalifikacijama, ali ne i utrkama, pokazuju da stvari nikako ne treba analizirati brzopleto i bez pravog poznavanja svih okolnosti.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Igor18 je napisao/la:Gosodine Jergović evo jos jedno moje pitanje.
Imate li možda neke informacije vezane za Ralfa?
Hocemo li ga gledati i sljedeće sezone? I u kojoj momčadi?
Ovisno o tome kakve će uvjete postavljati i s kakvim će se umijećem izvaditi iz škakljive situacije u kojoj se nalazi, Ralf Schumacher može idući sezonu gledati na televiziji, može voziti za ekipu Force India (i biti 20.), i može voziti za McLaren (i biti među četiri najbolja na kraju sezone).
Čudna je ta Formula 1, zar ne?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ice on fire je napisao/la:Gospodine Jergoviću.
Kolike su po Vama šanse da Ralf ostane u Force india nakon ovih testiranja?
mislite li da može on dići taj tim?
Šanse nisu male.
Da li će on dići tu ekipu? Ne.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

registracija je napisao/la:Zdravo Mladene.
Da li ste imali priliku citati knjigu "The Science of Formula 1 Design" napisanu od strane Davida Tremayne. Znate li nesto o njemu ili o knjizi. Vasa prepuruka?

Vjerovatno ste culi za karting utrku koja se odrzala u Brazilu, gdje je pobjedio Shumi. Imam tu utrku snimljenu na PC-u i kartinzi izgledaju prilicno neobicno, znate li mozda koja vrsta kartinga je to, ili njihovu specifikaciju kao snaga, max brzina, cijena i sl.
Hvala, Pozdrav.
Po meni su u Formuli 1 za tehničke stvari dva najbolja novinara Giorgio Piola (uvjerljivo No. 1) i onda, za malo starije stvari, Doug Nye. Tremayne je OK, ali on je bolji za priče o vozačima i ekipama. Po meni dizajn i tehnika mu nisu najjače strane - kao ni meni. Ali, tu knjigu nisam zapravo čitao, pa govorim malo na pamet. Sigurno nije loša, ali za tehniku suvremene Formule 1, Piola je zakon.

Samo sam vidio te go-karte na snimkama. Pretpostavljam da se radi o nekoj verziji super-kartova. Dakle, negdje možda 250 ccm. Siguran sam, međutim, da možete negdje sguglati i otkriti točnu specifikaciju.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

The Greatest je napisao/la:Mladene, izgleda da su se moja proročanstva pokazala istinitim. Ako Alonso pređe u Hondu, da li će sa Dugmetom imati istih problema kao što je imao sa Hamiltonom?
Ne, jer tu - bar u 2008. - auto neće biti materijal za osvajanje naslova svjetskog prvaka.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

garx je napisao/la:pozdrav Mladene,

evo bas sam procitao kako Honda porice Alonsov dolazak...
i bas zato, nekako mi je to potencijalna opcija, jer kad Honda porice,
to u zadnje vrijeme znaci da je posao skoro pa gotov, flasback me napada s Brawnom i poricanjem njegovog angazmana:)

mislite li da bi Alonsu to bila pametna odluka, s obzirom na Brawna, i drugo, smatrate li da Alonso odugovlaci s Renaultom zbog potencijalne kazne za Renault, ili zato sto mu ne pase vezivanje na vise od godinu dana? tj, mislite li da ima jasne planove za 2009?

p.s. hipotetski, ukoliko Mclaren dovede Sutila ili Vettela npr. bi li imao isti tretman kao Hamilton, tj mislite li da ce Mclaren, makar indirektno (angazmanom nekog "slabijeg" vozaca), odustati od svoje politike jednakosti vozaca?
1/ Nikad nije glupa odluka odabrati ekipu u kojoj je Ross Brawn glavni faktor. Postoj ineki razlog zbog kojeg Alonso inzistira na jednogodišnjem ugovoru za 2008. To može biti i zato jer točno zna što će raditi 2009. On vjerojatno čeka s Renaultom zbog oba razloga.

2/ Na žalost, mislim da McLaren neće angažirati Sutila (o Vettelu nikad nije bilo govora) upravo zato da spriječi delikatnu situaciju i u 2008. Premda, osobno mislim da bi od današnjih vozača jedino Alonso ili Räikkönen mogli biti problem za Hamiltona (ili obratno).
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

prljavi harry je napisao/la:Pozdrav! Imam jedno pitanje koje zapravo i nije pitanje, ali me već dugo zanima, pa bih molio nekakav komentar (objašnjenje). Idemo malo u povijest, Mercedes Benz W196. Jednosjed, formula 1, a izgleda kao auto. Više mi izgleda da bi trebao biti u Le Mansu a ne u Formuli. Hvala na odgovoru.
U to vrijeme (1954. i 1955.) pravila su dozvoljavala pokrivanje kotača u Formuli 1. Auto je bio posve F1, osim što je imao specijalnu karoseriju koja je - radi bolje aerodinamike - prekrivala kotača. Ali, kasnije je i Mercedes na većini staza odustao od ovog dizajna i koristio klasičnije karoserije s otvorenim kotačima.
Inače, to nije jedini takav primjer. Connaught B-type (1955. do 1957.) također je, u nekim verzijama, imao karoseriju koja je prekrivala kotače, također i - vrlo neupsješno i kratkotrajno - specijalna verzija Maseratija 250F za super-brze staze.
Zaključano