P&O - Studeni 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

dkisic6 je napisao/la:Gospodine Jergoviću, molim Vas da prokomentirate ovaj članak. Bojim se da nutra ima puno istine

How to bury a story

The best way to deal with stories that might prove to be embarrassing is to make sure that the fewest possible number of people get to read them. It is called news management. And the best way to do that is to make sure that the news breaks very late on a Friday, when the Saturday editions of the national newspapers are going to press and all but the most dedicated newsmen have gone home. That way by the time the Sunday papers are being prepared there have been other stories, particularly in the sporting world, and thus the impact of the story is lessened and it gets less space in the newspapers.

The outcome of the FIA International Court of Appeal is just such a story. The court has ruled that the appeal was inadmissable - as we suggested would happen a couple of days ago. The decision is not explainedand one has to apply to the FIA for the explanation.

This pretty much guarantees that the story will get very little coverage.

It has become a convenient non-story.

McLaren does not get the explanation about when rules are rules.

Ferrari wins the World Championship.

Bernie Ecclestone is not going to retire.
Da, vidio sam taj tekst, i prije toga sam se čuo s autorom, koji je vrlo, vrlo uvaženi novinar, i jedan od rijetkih koji ima stvaran utjecaj na svakog u vrhu Formule 1 (uključujući i Mosleya i Ecclestonea).
Sve teze apsolutno stoje. Ja bih bio jako protiv toga da Räikkönen izgubi na ovakav način naslov prvaka, ali pretpostavljam da ona FIA mora treba ukinuti sva ta silna tehnička pravila, ukoliko ih se sama ne želi pridržavati kad to nije zgodno.
Sam način na koji se (nije) odlučivalo o McLarenovom protestu, kao i medijski pritisci prije toga, govore koliko je u pravu Gordon Murray koji veli da je prvenstvena uloga FIA-e danas ne da služi našem sportu nego da nad njim ima punu (premda proizvoljnu) kontrolu. To je, kaže Murray, kao kad bi država željela isključivo kontrolirati narod koji u njoj živi, umjesto da služi tom narodu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Adriana Lima fan je napisao/la:Mladen zamolio bih vas za misljenje. Dali vi mislite da Kimi moze ovako vozit,a da je pripit i prije utrke pio alkohol?
Ja mislim da su to nebuloze i da to ljudi vjjerujeu jel su romanticari i nostalgicari za nekim vremenima kada se to mozda moglo radit al u sadasnjoj F1 po meni nikako!
Ne znam odakle vam ta informacija, ali znam da apsolutno nije točna.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Nedja je napisao/la:Odbačena Meklarenova žalba
Submitted by Petar on Fri, 16/11/2007 - 22:55.
Meklarenova žalba na odluku stjuarda na VN Brazila da se ne kazne vozači BMW Zaubera i Vilijamsa zbog nedozvoljene temperature goriva je odbačena od strane FIA Internacionalnog Apelacionog Suda.

Vilijams i BMW su bili pod istragom povodom optužbi Meklarena o nedozvoljeneoj temperaturi goriva koje je bilo dolivano u bolid za vreme trke. Međutim, stjuardi nisu kaznili vozače dva tima zbog toga, smatrajući da je bila malih oscilacija u temperaturi goriva u odnosu na dozvoljeno.

Meklaren se žalio na odluku stjuarda, i saslušanje je bilo zakazano za danas. Ali, posle višečasovnog većanja, odluka nije promenjena i žalba je odbačena.

Razultati sa VN Brazila važe i Kimi Raikonen ostaje šampion Formule 1 za sezonu 2007. Ovim je i zvanično stavljena tačka na jednu od najuzbudljivijih sezona u istoriji Formule 1.

Sada je KImi Raikonen definitivno sampion. SHta mislite kako to utiche na Hamiltona, da li mu je ta titula trebala ako nishta drugo onda zbog obaranja rekorda (Sumaherovog od 7 titula npr, ili onog od 4 titule zaredom)?
Ovo, koliko ja znam, nije uopće utjecalo na Hamiltona, budući da je, znatno prije ove odluke, rekao da nipošto ne želi osvojiti naslov prvaka na takav način.
Jasno, ona polovica ljudi s ovog foruma koja ne voli Hamiltona sad će reći da je papak to rekao zato da se umili publici i medijima. To je ono kad ja velim da je čovjek podigao toliku prašinu (jer je fenomenalan vozač) da sada ne može učiniti ništa dobro. Što god rekao, netko će biti protiv toga. Međutim, ja znam pouzdano da on nije iščekivao nekakvu senzacionalnu odluku FIA-e. Nisam o tome osobno razgovarao s čovjekom, ali jesu neki ljudi s kojima sam jako dobar.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:Mladene koja će po vama od ovih sporednih momčadi biti bolja iduće sezone renault ili bmw?
Dosta ovisi o tome hoće li Renault dobiti Alonsa. Ako se to desi, onda bi renault mogao biti bolji. Inače ne.
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Post Postao/la DTF »

The Greatest je napisao/la:
knele je napisao/la:odakle ti informacija da je to na dan grand prix-a
Nisam rekao da je to istina ili neistina, samo sam našao na forumima taj snimak i piše da je to bilo na dan grand prix-a
Mislim da je bolje pitanje odakle vam informacija da je to Raikkonen.
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

garx je napisao/la:pozdrav Mladene,
ja sam onaj koji non-stop drvi po Steneyu...naime, nikako da mi se u glavi poslozi cijela prica, zanima zasto mislite da Stepney i Coughlan nece biti pozvani od strane FIA-e?
za pocetak, duzni su objasniti svoja djela, i FIA bi im trebala odrediti eventualnu kaznu, zbog narusavanja ugleda sporta:)
medjutim, nije li FIA iz istog razloga (narusavanje ugleda sporta) duzna pozvati Stepneya zbog svoje izjave o obostranom curenju informacija u Ferrari Mclaren aferi?
i jos samo, mislite li da su Stepney i Coughlan stvarno imali neki svoj plan za buducnost u Hondi, pogotovo u svjetlu Brawnovog dolaska u Hondu, a znajuci za misljenje koje Brawn ima o Stepneyu?
Kao prvo, imate potpuno pravo što stalno ˝drvite˝ po Stepneyu, zato što ja mislim da ta priča nije gotova samo zato što je Ferrari dobio ono što su htjeli (konstruktorski naslov). Mislim da je stvar upravo u tome da FIA sada neće to dalje potezati jer ih više nitko na to ne tjera. Naravno da bi najprije FIA trebala sve to razrješiti. Ovako, možda će to sada preuzeti nekakvi talijanski civilni sudovi, ali, poznavajući talijansko zakonodavstvo, to se vući godinama i onda polako zaboraviti.

Ali, ovo s Hondom je osobito zanimljivo. Naravno da su Stepney i Coughlan imali full ozbiljnih planova s Hondom, a i Honda s njima, ali se onda izmaknula kad je pukla afera. Ja sam uvijek govorio da je uloga Nicka Fryja u cijeloj priči osobito sramotna jer je šutio kao znate već što, sve dok ga nisu pitali. A i tada se držao kao da s cijelom pričom nema baš ništa.
Sada, kad vidimo da je Brawn potpisao za Hondu samo tjedan dana nakon što je Fry po svim svjetskim medijima trubio kako Honda s Brawnom nema apsolutno ništa, cijela priča oko pregovora Stepneya (koji je praktički bio Brawnova desna ruka u Ferrariju) i Coughlana u Hondu, i vjerojatne namjere da svi ti dokumenti završe u Hondi a ne u McLarenu, postaje vrlo znakovita.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

The Greatest je napisao/la:
Adriana Lima fan je napisao/la:Mladen zamolio bih vas za misljenje. Dali vi mislite da Kimi moze ovako vozit,a da je pripit i prije utrke pio alkohol?
Ja mislim da su to nebuloze i da to ljudi vjjerujeu jel su romanticari i nostalgicari za nekim vremenima kada se to mozda moglo radit al u sadasnjoj F1 po meni nikako!
Molim da se ne briše ovaj komentar jer se izravno nastavlja na pitanje.

Pogledaj Kimija na dan grand prix monaca

http://www.youtube.com/watch?v=-VW2oAkjcJ4
Ovo je bilo popodne nakon Grand Prixa Monaka, koliko je meni poznato. Räikkönen, sam veli, ne dotiče alkohol prije sjedanja u Formuli 1 jer nema death-wish.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Formel ajnc je napisao/la:Gospodine Jergoviću, nisam baš neki veliki stručnjak, ali razmišljajući o ukidanju kontrole proklizavanja, palo mi je na pamet da bi vrhunski vozači možda mogli s vremenom biti čak i brži bez tog pomagala, jer sad će doziranje gasa u potpunosti ovisiti o vozaču, a čini mi se da nema tog softvera koji može onoliko precizno dozirati koliko to može vrhunski vozač sa savršenim osjećajem. Ne temeljim ovo svoje razmišljanje na nekim konkretnim spoznajama i podacima, nego samo špekuliram, pa vas molim da prokomentirate moju špekulaciju.

Hvala.
Apsolutno točno. To nije tek spekulacija, budući da su određeni vozači (Räikkönen, Button, Hamilton), prema mojim saznanjima na nekim stazama bitno smanjivali postotak korištenja TC-a, upravo zato da bi imali bolji osjećaj i mogli preciznije kontrolirati auto.
Avatar
garx
Početnik
Početnik
Postovi: 219
Pridružen/a: 22 ruj 2007, 12:44

Post Postao/la garx »

Mladen Jergović je napisao:
Mislim da je stvar upravo u tome da FIA sada neće to dalje potezati jer ih više nitko na to ne tjera. Naravno da bi najprije FIA trebala sve to razrješiti
nije li to ipak malo pretransparentno narusavanje ugleda sporta od strane FIA-e? ne mogu, a ne povuci paralelu s jednom politickom strankom koja afere rjesava tek kada novinari otkriju da je, npr ministar bio u nadzornom odboru brodogradilista, ili naprimjer fonda za privatizaciju u kojima se dogadjao kriminal? I, zaista je u interesu sporta da se cijela stvar rasvjetli, to jest da Stepny pojasni svoje izjave, i kaze zasto je krao podatke, i davao ih Coughlanu? iz objesti prema novoj garnituri u Ferrariju? zbog love?

Mladen Jergović je napisao
Sada, kad vidimo da je Brawn potpisao za Hondu samo tjedan dana nakon što je Fry po svim svjetskim medijima trubio kako Honda s Brawnom nema apsolutno ništa, cijela priča oko pregovora Stepneya (koji je praktički bio Brawnova desna ruka u Ferrariju) i Coughlana s Hondom i vjerojatne namjere da svi ti dokumenti završe u Hondi a ne u McLarenu, postaje vrlo znakovita.
meni je od pocetka afere najvise cudio podatak da je afera puklča zahvaljuci kopiranju dokumenata u fotokopiraoni...vidio sam Paragon na fotkama, i sumnjam da se negdje u tome kompleksu ipak nalaze i fotokopirni uredjaji:) a zasto ih izbjegavati-osim ako ne zelis da tvoji sefovi saznaju sta kopiras? ako Vi, ili mozda netko drugi, ima ideju zasto ne fotokopirati na svome stroju, (a da nije krajnje neobjektivan tifos, kojeg argumenti osobito i ne tangiraju) molim da je predstavi:)

I za kraj, kave su sanse da se Renault izvuce iz svoje afere? procitao sam starksovu post, po kojem je Mclaren izuzetno kriv (dopisivanje de la Rose i Alonsa), a Renault nije, odnosno biti ce jako tesko dokazati. ipak, Mclaren je kriv zbog narusavanja ugleda sporta, tj zbog posjedovanja dokumenata pomocu kojih je mogao steci nedozvoljenu prednost, a ne zbog namjere testiranja...a Renault ima malo vise podataka na 3 CD-a od 780 stranica.

p.s. saznao sam da se ipak radi o 3 diskete, a ne CD-a, ali i na 3 diskete moguce je spremiti dosta CAD-a
(hvala Piquet)
Zadnja izmjena: garx, dana/u 19 stu 2007, 15:54, ukupno mijenjano 2 puta.
alasko
Postovi: 2
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:44
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la alasko »

Mladene

Recimo da ste Vi Ros Brown i da ste ostvarili najveće uspjehe sa tvrtkom za koju ste radili 10-ak godina, obitelj Vam živi u Engleskoj i imate love na bacanje.

Slučajno se pojavi tvrtka koja Vam nudi posao u Engleskoj, koja ima želju i potencijal za uspjeh i dovoljno love da financira taj uspjeh i Vas osobno.

Što bi odabrali? Ostanak u tvrtki s kojom ste osvojili sve što se moglo osvojiti i živjeti u stranoj državi ili otići u novu tvrtku koja predstavalja veliki izazov i nalazi se u vašoj državi?
Avatar
Adriana Lima fan
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2350
Pridružen/a: 07 lis 2007, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Gracac

Post Postao/la Adriana Lima fan »

Mladene od pocetka vaseg pracenja F1 mozete li opisati tko su vam bile najdraze ekipe i vozaci te dali vi navijate za ekipu ili vozace?
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Mladene što mislite bi li michael schumacher bio bolji bez tc-a ili sa tim pomagalom?
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
The Greatest
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 907
Pridružen/a: 30 kol 2007, 19:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Alonsa
Lokacija: Gunja

Post Postao/la The Greatest »

Adriana Lima fan je napisao/la:Mladene od pocetka vaseg pracenja F1 mozete li opisati tko su vam bile najdraze ekipe i vozaci te dali vi navijate za ekipu ili vozace?
Da uštedim Mladenu tipkanje. gosp. Mladen Jergović se bavi formulom 1 već 30 godina. Nisam siguran koji mu je tim bio najdraži ali mislim da je to bio Lotus. Najdraži vozač na početku Ronnie Peterson, a kasnije naravno Ayrton Senna. Nakon Sennine pogibije, gosp. Jergović ne navija ni za jednu momčad. Pokušava biti što objektivniji u svojim komentarima.
Avanti FER, Avanti!!!
Avatar
slavko
Postovi: 3
Pridružen/a: 06 lis 2007, 17:21
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Kranj & Slovenija
Kontakt:

Post Postao/la slavko »

Eno da je Mladen objektivan to je istina.Kod nas u Sloveniji nam je dobro poznat ,i je vrlo cijenjen čovjek. :p
flying finn
Postovi: 8
Pridružen/a: 03 lis 2007, 08:30

Post Postao/la flying finn »

Mladene, koji je omjer vozača koji su osvajali naslove sa najviše pobjeda u odnosu na one koji su osvojili naslov, a da nisu imali najviše pobjeda te sezone? Znate li točan broj ovih drugih?

Što mislite o ovim nekim novim vozačima koji su testirali(Zaugg, Conway, Chandok). Ima li koji šanse dobit ugovor negdje?
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

flying finn je napisao/la:Mladene, koji je omjer vozača koji su osvajali naslove sa najviše pobjeda u odnosu na one koji su osvojili naslov, a da nisu imali najviše pobjeda te sezone? Znate li točan broj ovih drugih?

Što mislite o ovim nekim novim vozačima koji su testirali(Zaugg, Conway, Chandok). Ima li koji šanse dobit ugovor negdje?
Prvak ima najviše pobjeda u sezoni
1951. Juan Manuel Fangio 3 pobjede/7 utrka
1952. Alberto Ascari 6/7
1953. Alberto Ascari 5/8
1954. Juan Manuel Fangio 6/8
1955. Juan Manuel Fangio 4/6
1956. Juan Manuel Fangio 3/7
1957. Juan Manuel Fangio 4/7
1960. Jack Brabham 5/9
1962. Graham Hill 4/9
1963. Jim Clark 7/10
1965. Jim Clark 6/10
1966. Jack Brabham 4/9
1969. Jackie Stewart 6/11
1970. Jochen Rindt 5/13
1971. Jackie Stewart 6/11
1972. Emerson Fittipaldi 5/12
1973. Jackie Stewart 5/15
1975. Niki Lauda 5/14
1976. James Hunt 6/16
1978. Mario Andretti 6/16
1980. Alan Jones 5/14
1985. Alain Prost 5/16
1988. Ayrton Senna 8/16
1990. Ayrton Senna 6/16
1991. Ayrton Senna 7/16
1992. Nigel Mansell 9/16
1993. Alain Prost 7/16
1994. Michael Schumacher 8/16
1995. Michael Schumacher 9/17
1996. Damon Hill 8/16
1997. Jacques Villeneuve 7/17
1998. Mika Hakkinen 8/16
1999. Mika Hakkinen 5/16
2000. Michael Schumacher 9/17
2001. Michael Schumacher 9/17
2002. Michael Schumacher 11/17
2003. Michael Schumacher 6/16
2004. Michael Schumacher 13/18
2007. Kimi Raikkonen 6/17

Prvak ima jednak broj pobjeda kao i drugi vozač(i) koji nisu osvojili naslov
1950. Giuseppe Farina 3/6 - Juan Manuel Fangio 3/6
1959. Jack Brabham 2/8 - Tony Brooks 2/8, Stirling Moss 2/8
1961. Phil Hill 2/8 - Wolfgang von Trips 2/8, Stirling Moss 2/8
1968. Graham Hill 3/12 - Jackie Stewart 3/12
1974. Emerson Fittipaldi 3/15 - Ronnie Peterson 3/15, Carlos Reutemann 3/15
1981. Nelson Piquet 3/15 - Alain Prost 3/15
2005. Fernando Alonso 7/19 - Kimi Raikkonen 7/19
2006. Fernando Alonso 7/18 - Michael Schumacher 7/18

Prvak ima manje pobjeda od nekog vozača te sezone
1958. Mike Hawthorn 1/10 - Stirling Moss 4/10, Tony Brooks 3/10
1964. John Surtees 2/10 - Jim Clark 3/10, Graham Hill 2/10
1967. Denny Hulme 2/11 - Jim Clark 4/11, Jack Brabham 2/11
1977. Niki Lauda 3/17 - Mario Andretti 4/17, Jody Scheckter 3/17, James Hunt 3/17
1979. Jody Scheckter 3/15 - Alan Jones 4/15, Gilles Villeneuve 3/15
1982. Keke Rosberg 1/16 - Didier Pironi 2/16, John Watson 2/16, Alain Prost 2/16, Niki Lauda 2/16, Rene Arnoux 2/16
1983. Nelson Piquet 3/15 - Alain Prost 4/15, Rene Arnoux 3/15
1984. Niki Lauda 5/16 - Alain Prost 7/16
1986. Alain Prost 4/16 - Nigel Mansell 5/16, Nelson Piquet 4/16
1987. Nelson Piquet 3/16 - Nigel Mansell 6/16, Alain Prost 3/16
1989. Alain Prost 4/16 - Ayrton Senna 6/16
Posjedujem velik izbor F1, Moto GP, Le Mans, WSBK, INDY, WRC i ostalih utrka, te nogometnih i hokej utakmica.
Svi zainteresirani za razmjenu nek se jave na pp.
Avatar
gradski
Početnik
Početnik
Postovi: 346
Pridružen/a: 12 ožu 2006, 19:46
Navijam za: Nikoga
Lokacija: purger u dalmaciji

Post Postao/la gradski »

Pozdrav Mladene!

Evo upravo čitam da je na kraju za Alonsa knjiga spala na 3 slova(Renault, Red Bull i Toyota), manje više očekivano. S malom iznimkom da Renault ne pristaje na manje od 3 sezone. Mene sad zanima jedna stvar. Ako je tome stvarno istina, onda jedino RB moze imati neke koristi od jednogodišnjeg ugovora. Pod time mislim da bi im Alonso bio jedna velika i strašna reklama,, a Dieter zna da je reklama sve.
Za Toyotu mi nije jasno da bi se upustili u jednogodišnji ugovor. Možeš biti očajan, ali opet ne tako. Sa već javno iskazanim primadona stavovima mislim da bi se kod Alonsa mogao desiti veliki nedostatak motiva ako mu vozilo nije vrhunsko, a ionako zna da ce slijedeće godine voziti za nekog drugog. Ovdje naravno mala rezerva(manja od 1%), ako slucajno Toyota napravi dobar bolid koji počne ići naprijed uz Alonsa, pa on poželi ostati.
Na kraju moje mišljenje je da bi Alonso trebao potpisati 3god ugovor sa Toyotom i opcijom na plus 2. Potegnut Pat Symondsa da dodje u Toyotu i od njih napraviti pobjednike.

Šta vi mislite o tome?
Senna Lotus Renault 1985 i jedan kišni Portugal. Bila je to ljubav na prvi pogled.
Prva pobjeda, a svi ostali jedan ili vise krugova zaostali!
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Mladene ima li alonso još uopće ikakav poticaj ili motiv da i u budućim sezonama bude prvak?Vozeći za ove slabije momčadi(Toyota,Red Bull itd) teško da će to uspjet.
Mladene kolika je sad šansa da alonso u dogledno vrijeme dođe u ferrari budući da je todt otišao sa mjesta šefa momčadi.
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
The Greatest
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 907
Pridružen/a: 30 kol 2007, 19:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Alonsa
Lokacija: Gunja

Post Postao/la The Greatest »

Mladene, ja ne znam zašto su se svi uhvatili oko tog prelaska Alonsa u Ferrari. To se može desiti samo ako Ferrari drastično padne dolje i ako nogiraju Kimija. Ja islim da Alonso hoće ugovor u trajanju jedne sezone da bi 2009. prešao u Hondu. Rubensu bi ionako istekao ugovor, a sumnjam da bi bilo volje u Hondi da ga produže. Alonso vjerojatno cilja na tu opciju.
Avanti FER, Avanti!!!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

garx je napisao/la:Mladen Jergović je napisao:
Mislim da je stvar upravo u tome da FIA sada neće to dalje potezati jer ih više nitko na to ne tjera. Naravno da bi najprije FIA trebala sve to razrješiti
nije li to ipak malo pretransparentno narusavanje ugleda sporta od strane FIA-e? ne mogu, a ne povuci paralelu s jednom politickom strankom koja afere rjesava tek kada novinari otkriju da je, npr ministar bio u nadzornom odboru brodogradilista, ili naprimjer fonda za privatizaciju u kojima se dogadjao kriminal? I, zaista je u interesu sporta da se cijela stvar rasvjetli, to jest da Stepny pojasni svoje izjave, i kaze zasto je krao podatke, i davao ih Coughlanu? iz objesti prema novoj garnituri u Ferrariju? zbog love?

Mladen Jergović je napisao
Sada, kad vidimo da je Brawn potpisao za Hondu samo tjedan dana nakon što je Fry po svim svjetskim medijima trubio kako Honda s Brawnom nema apsolutno ništa, cijela priča oko pregovora Stepneya (koji je praktički bio Brawnova desna ruka u Ferrariju) i Coughlana s Hondom i vjerojatne namjere da svi ti dokumenti završe u Hondi a ne u McLarenu, postaje vrlo znakovita.
meni je od pocetka afere najvise cudio podatak da je afera puklča zahvaljuci kopiranju dokumenata u fotokopiraoni...vidio sam Paragon na fotkama, i sumnjam da se negdje u tome kompleksu ipak nalaze i fotokopirni uredjaji:) a zasto ih izbjegavati-osim ako ne zelis da tvoji sefovi saznaju sta kopiras? ako Vi, ili mozda netko drugi, ima ideju zasto ne fotokopirati na svome stroju, (a da nije krajnje neobjektivan tifos, kojeg argumenti osobito i ne tangiraju) molim da je predstavi:)

I za kraj, kave su sanse da se Renault izvuce iz svoje afere? procitao sam starksovu post, po kojem je Mclaren izuzetno kriv (dopisivanje de la Rose i Alonsa), a Renault nije, odnosno biti ce jako tesko dokazati. ipak, Mclaren je kriv zbog narusavanja ugleda sporta, tj zbog posjedovanja dokumenata pomocu kojih je mogao steci nedozvoljenu prednost, a ne zbog namjere testiranja...a Renault ima malo vise podataka na 3 CD-a od 780 stranica.

p.s. saznao sam da se ipak radi o 3 diskete, a ne CD-a, ali i na 3 diskete moguce je spremiti dosta CAD-a
(hvala Piquet)
Nisam sto posto shvatio koje je vaše pitanje, jer ste na puno stvari sami odgovorili ili prokomentirali.
U svakom slučaju, sumnjam da se FIA, baš kao niti ta neka misteriozna politička stranka, puno obazire na nekakav ugled koji je možda narušen samo u očima onih koji znaju gledati. To je obično manjina, kao što znate.

Što se tiče toga kako će proći Renault, teoretski sve manje od 100 milijuna dolara kazne i oduzimanja bodova iz 2007. je, naravno, čista farsa. Ali, postoje komplikacije. Glavni boss Renaulta je vrlo oštar i beskompromisan biznismen (brazilsko-libanonskog proijekla) Carlos Ghosn. On je uvijek tvrdio da će Renault ostati u Formuli 1 dok za to postoje ekonomska i komercijalna opravdanja. Naravno, ako bi FIA raspalila Renault jednako kao što je raspalila McLaren, možda postoje znatne sumnje da bi Ghosn cijelu stvar držao ekonomski i komercijalno opravdanom, bez obzira misli li da je Renault opravdano ili nevino okrivljen. Dakle, postojala bi mogućnost da čovjek jednostavno povuče Renault van Formule 1. E sad, to je nešto što FIA vrlo vjerojatno nikako ne bi rado vidjela.
Ukratko, zbog toga što je Renault ekipa koja odlukom jednog čovjeka može otići iz Formule (za razliku od McLarena koji je prava, rasna trkaća ekipa, koja uglavnom postoji zbog Formule 1, i za koju je Mosley savršeno dobro znao da može platiti 100 milijuna i da neće zbog toga izaći iz Formule 1) može se dogoditi da Renault prođe bitno bolje nego McLaren.

Unatoč nekim ranijim komentarima na ovom forumu, i unatoč onome što sada trtlja Flavio Briatore, Renault je čak i u goroj situaciji nego McLaren (jer su McLarenovi materijali bili posvuda na kompjuterima Renaultovih inženjera), premda se i ovdje vjerojatno ne radi o namjeri ekipe da mazne tuđe informacije.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

alasko je napisao/la:Mladene

Recimo da ste Vi Ros Brown i da ste ostvarili najveće uspjehe sa tvrtkom za koju ste radili 10-ak godina, obitelj Vam živi u Engleskoj i imate love na bacanje.

Slučajno se pojavi tvrtka koja Vam nudi posao u Engleskoj, koja ima želju i potencijal za uspjeh i dovoljno love da financira taj uspjeh i Vas osobno.

Što bi odabrali? Ostanak u tvrtki s kojom ste osvojili sve što se moglo osvojiti i živjeti u stranoj državi ili otići u novu tvrtku koja predstavalja veliki izazov i nalazi se u vašoj državi?
Osobno, napravio bih isto što i Brawn, premda nisam siguran da su razlozi za njegov odlazak u Hondu baš posve jednostavni.
Mislim da ima nečeg čudnog u načinu na koji je on - navodno - bio toliko dugo u Ferrarijevim kombinacijama, ali se onda ipak odlučilo da od novog posla nema ništa. Meni je to full sumnjivo i dosta mi govori o puno većoj ulozi Honde u aferi oko Stepneya nego što se čini na prvi pogled.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Adriana Lima fan je napisao/la:Mladene od pocetka vaseg pracenja F1 mozete li opisati tko su vam bile najdraze ekipe i vozaci te dali vi navijate za ekipu ili vozace?
Dugo mi je najdraža ekipa bila Lotus. Vozači koji su mi bili glavni su bili Ronnie Peterson i Ayrton Senna.
Od 1994. vrlo čvrsto više ne navijam ni za koga u Formuli 1, nego samo uživam u njoj.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

tvojnov2 je napisao/la:Mladene što mislite bi li michael schumacher bio bolji bez tc-a ili sa tim pomagalom?
On je uvijek bio sjajan u maksimalnom korištenju svih mogućih bozačkih pomagala, ali mislim da je toliko briljantan vozač da bi, zapravo, bio bolji bez TC-a.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

flying finn je napisao/la:Mladene, koji je omjer vozača koji su osvajali naslove sa najviše pobjeda u odnosu na one koji su osvojili naslov, a da nisu imali najviše pobjeda te sezone? Znate li točan broj ovih drugih?

Što mislite o ovim nekim novim vozačima koji su testirali(Zaugg, Conway, Chandok). Ima li koji šanse dobit ugovor negdje?
Vozači koji su osvojili svjetske naslove a nisu osvojili najviše pobjeda u toj sezoni bili su: Mike Hawthorn 1958. (1 pobjeda, Stirling Moss 4), John Surtees 1964. (2 pobjede, Jim Clark 3), Denis Hulme 1967. ( 2 pobjede, Jim Clark 4), Niki Lauda 1977. (3 pobjede, Mario Andretti 4), Jody Scheckter 1979. (3 pobjede, Alan Jones 4), Keijo Rosberg 1982. (1 pobjeda, Rene Arnoux, Niki Lauda, Didier Pironi, Alain Prost, John Watson, svi po 2), Nelson Piquet 1983. (3 pobjede, Alain Prost 4), Niki Lauda 1984. (5 pobjeda, Alain Prost 7), Alain Prost 1986. (4 pobjede, Nigel Mansell 5), Nelson Piquet 1987. (3 pobjede, Nigel Mansell 6) i Alain Prost 1989. (4 pobjede, Ayrton Senna 6).
Dakle, ovo se dogodilo 11 puta u 58 svjetskih prvenstava do sada.

Što se tiče ovih novih klinaca, mislim da nisu nešto senzacionalno. Možda vaj Indijac ima nekih šansi, naravno radi ulaska Indije u Formulu 1. Da sam ja F1 gazda, više bih gledao u ove neke klince koji su sada u Formuli 1, kao Nico Hulkenberg ili Marko Asmer.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

gradski je napisao/la:Pozdrav Mladene!

Evo upravo čitam da je na kraju za Alonsa knjiga spala na 3 slova(Renault, Red Bull i Toyota), manje više očekivano. S malom iznimkom da Renault ne pristaje na manje od 3 sezone. Mene sad zanima jedna stvar. Ako je tome stvarno istina, onda jedino RB moze imati neke koristi od jednogodišnjeg ugovora. Pod time mislim da bi im Alonso bio jedna velika i strašna reklama,, a Dieter zna da je reklama sve.
Za Toyotu mi nije jasno da bi se upustili u jednogodišnji ugovor. Možeš biti očajan, ali opet ne tako. Sa već javno iskazanim primadona stavovima mislim da bi se kod Alonsa mogao desiti veliki nedostatak motiva ako mu vozilo nije vrhunsko, a ionako zna da ce slijedeće godine voziti za nekog drugog. Ovdje naravno mala rezerva(manja od 1%), ako slucajno Toyota napravi dobar bolid koji počne ići naprijed uz Alonsa, pa on poželi ostati.
Na kraju moje mišljenje je da bi Alonso trebao potpisati 3god ugovor sa Toyotom i opcijom na plus 2. Potegnut Pat Symondsa da dodje u Toyotu i od njih napraviti pobjednike.

Šta vi mislite o tome?
Jedna čudna stvar mi se čini sve izvjesnijom: da Alonso nije imao niti blizu gotovo rješenje kad je odlučio napustiti McLaren. Bez obzira što je tako veliko ime i sjajan vozač, to mi puno govori u njegovoj želji da po svaku cijenu ode iz McLarena.
Što se dugogodišnjeg ugovora s problematičnom ekipom - uz jako, jako puno love - tiče, dovoljno je samo pogledati Jensona Buttona, kojem su ove sezone s Hondom gotovo upropastile karijeru. Toga se i Alonso vrlo vjerojatno pribojava.
Što se tiče Pata Symondsa, on nipošto ne želi raditi van Engleske. Njemu je 1995. ponuđena astronomski novac (za tadašnje prilike) da ode u Ferrari za Schumacherom. Odbio je, a i danas govori kako je Schumacher najbolji vozač s kojim je ikada radio.
Red Bull, ne zaboravite, koristi Renaultove motore, pa je pitanje, osobito sad kad znamo kamo je otišao Ross Brawn, kako bi Renault gledao na cijeli taj transfer.
Situacija je, dakle, vrlo zanimljiva. Briatore priča o 60 posto šansi da Alonso potpiše za Renault. To, drugim riječima, znači da su šanse da Alonso ne ode u Renault skoro fifti-fifti. Za mene je to iznenađujuće pesimistično procjenjivanje.
Zaključano