P&O - Studeni 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad »

Mladene pozdrav,

Da li će McLareni u 2008.-oj imate startne brojeve na automobilima 22 i 23? I ako dođe Prodrive, oni bi imali brojeve 24 i 25, zar ne? Kolika je vjerovatnost (baš ovaj trenutak), da se Prodrive pojavi na gridu 2008.? Da li su to prazne prijetnje Davidu Richardsu, jer on baš nije jedan od naivaca, već prepredeni "političar" koji se zna izboriti za svoje stavove? Uostalom FIA (mislim da su oni), legalno je izabrala Richardsa (od svih preostalih kandidata, gdje je bio i Ron u igri) kao čovjeka na kojeg se mogu osloniti i dovesti pravu i stalnu vrijednost u njihovu (FIA-inu, ovo malo previše karikiram, al' ta je FIA,... stvarno,....) F1.
Zadnja izmjena: pospani gad, dana/u 05 stu 2007, 12:36, ukupno mijenjano 1 put.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

a.novak je napisao/la:Pozdrav g.Jergoviću
1 Kako vaše zdravlje!?
2Dali su istinite ove priće Brown i Alonso u Red Bullu,Pa to bi bilo pogubno za ferrari da ross ode u rb??
3 Zanima me ko mladog studenta dali postoji kakav honorarni posao za studente,vezano uz f1 tipa menagement u hrvatskoj u kakvim novinam ili sl,jer studiram poduzetništvo i sada na 2 godini ućimo kako postat Ceo cheaf executive manager(znaći poslovi dennisa todta,nažalost briatorea itd.) Dali je moguće kako doć ko naućnik do tih ljudi jer od sljedeće god ćemo morat u neku privatnu firmu tipa banke od uredi pošto je to po bologni interesira me dali se može doći tako nekako do tih velikih firmi oprostite na offtopicu ali taj me poso full interesira i vezan je jako uz f1.oprostite još jednom ali dal je moguće ikako doć do tih korporacija
4 Dali poznajete Mensoura ojjecha(kako se to prezme ćita ojjeh ili ođeh,ili??9,Kakav je on ko osoba znam da je s dennisom još od tag motora tj turbo ere i da je on doveo marlboro u mclaren u ono doba
5 Dali će ovo sve utjecati na rona i njegove procjene u budućnosti ili će jednostavno prespavat ovu sezonu.
6Dali će biti mjesta za Pavlovića sljedeće sezone u F1

7Dali je moguće da u Fom-u uvedu car condition indicator tj grafiku u kakvom je auto stanju,znaći od guma motora krila itd da to vidimo u kutu

8 Dali ima kakvih naznaka da se msc vrati na pitwall u nekakvoj funkciji

9 Dali znate gdje su bryne i martinelli koji su otišli iz ferraria?
Hvala još jednom na pažnji i oprostite ako su provokativna pitanja Hvala na odgovorima
1/ Hvala, OK.

2/ Da, to je sada vrlo ozbiljna mogućnost. I da, to ne bi bilo jako dobro za Ferrari.

3/ Naravno da je moguće doći, ali uvijek velim da se treba početi niže od Formule 1, ili vrlo nisko u nekoj F1 ekipi, i onda se polako pentrati prema onom što stvarno želite. To su sve super-profesionalne i specijalizirane sredine, i nitko vas neće niti pogledati bez da ste proveli desetak godina prolazeći kroz sve moguće faze i stupnjeve. U Hrvatskoj ne postoji - koliko ja znam - ništa što bi se moglo na bilo koji način mjeriti s načinom poslovanja jedne F1 ekipe.

4/ Čita se Mansur Ože. Da, poznajem ga vrlo dobro. On i Dennis su, prije svega, poslovno partneri, i on je čovjek koji izuzetno cijeni Dennisove menadžerske kvalitete. A Ojjeh vrlo dobro zna o čemu govori, jer je gazda TAG-a. On je sjajan lik, vrlo netipičan za Formulu 1, jer je iskren i topao kao čovjek. No, on nije taj koji je doveo Marlboro u McLaren. To se dogodilo puno prije njegovog upoznavanja Dennisa. Zapravo, Marlboro je došao u McLaren puno prije nego što je Dennis krajem 1980. kupio ovu ekipu, još u zimi 1973/74.

5/ Dennis je lik kojeg ovakve stvari kao 2007. neće previše uzdrmati. Ali, doći će, relativno uskoro, dan kad će se malo maknuti u stranu u vođenju McLarena.

6/ O ovome još ne bih mogao ništa reći.

7/ Sigurno je moguće pokazati puno više nego što je slučaj sada, ali neke ekipe (prije svega Ferrari i McLaren) se tome sustavno protive.

8/ Trenutno u Ferrariju o tome šute.

9/ Byrne provodi pola vremena kao Ferrarijev (još uvijek) savjetnik u Italiji, a pola u tajlandu, gdje je otvorio školu ronjenja. (Žena mu je Tajlanđanka.)
Martinelli se uspentrao na neku direktorsku poziciju unutar Fiatovog carstva.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

LeoZGB je napisao/la:Mladene pročitao sam na jednoj stranici da su u Renaultu odlučili da više neće imati dva jednako tretirana vozača u momčadi nego isključivo 1,2. Dal mislite da je razlog uvlačenje Alonsu da dođe k njima ili je istina ovo sto su naveli u tekstu.

http://www.autoportal.hr/formula_1/2007 ... misljenje/
Pokušao sam otvoriti taj tekst, ali mi nije dalo.
U svakom slučaju, ne znam gdje je pravi izvor ove informacije. Izgleda mi malo čudno, jer kad je Alonso bio u Renaultu, oni su već tada de facto imali prvog i drugog vozača. Dakle, ne vidim što bi se sad tu mijenjalo.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

BMW je napisao/la:1)Mladene jel znte nešto o onom incidentu gdje je Dennis napao i rasplakao onu novinarku koja je napala Hamiltona. Nekako mi je to čudno jer po vašim izjavama mi se čini da je to netipično za Dennisa.
2)Što mislite o FIA GTR prvenstvu(mislim da se tako zove). Tamo voze 550,575, MC12 i slične zvijeri. Od slabijih 911 i Viperi.
3) Koliko RBR ima love? Zbog Alonsa pitam... Znam da ste rekli da imaju puno, ali sam i čitao da su rekli da bi propali da su oni dobili kaznu kao McL.
4) Iako navijam za KR nekako mi se čini da bi bilo u redu da FIA kazni ove zbog goriva. Dakle što mislite što će biti, a što bi bilo da su završili iza Hamiltona, odnosno da ne utječu na prvenstvo.
5) Znam da niste fan Masse(nisam ni ja :D ) ali nekako mi se čini da je Kimi premalo brži od njega. Komentar molim vas.
6)Znate li koliko će Massa po novom zarađivati?
1/ Nije jako čudno jer se radi jednoj poprilično histeričnoj teti, kojoj vjerojatno ne treba puno da pukne.

2/ Dobro izgleda i dobro zvuči na stazi. Ali, meni je još bolja serija LMS.

3/ Mateschitzevo bogatstvo se procjenjuje na 3 do 4 milijarde dolara, pa vi sad vidite.

4/ U Brazilu su 4 auta sigurno prekrišili pravila. Nikad nećemo znati bi li, da nisu u jednom (manjem) dijelu utrke imali desetak konja više i da su imali drugačiju strategiju radi drugačijeg rasporeda benzina, na kraju svejedno ispred Hamiltona ili ne. U povijesti ima puno slučajeva u kojima su auti (i vozači) bili diskvalifisirani i zbog manje egzaktnih prekršaja, i u kojima su oni koji su na cilju bili iza njih onda skočili u krajnjem rezultatu. Mislim da bi se ovo sigurno dogodilo i u Brazilu da Hamilton na cilju nije bio izravno iza jednog Williamsa i dva BMW-a

5/ Räikkönen je bolji od Masse, i bit će još i bolji sada kad je napokon ukopčao kako rade Bridgestone gume i kako radi Ferrari.

6/ Čuo sam cifru od 10 milijuna dolara po sezoni, što je skok od nekih 15 posto u odnosu na 2007.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

LeoZGB je napisao/la:Mladene bas sam citao jedan post od kolege forumasa u kojem je nabrojao sve sto se desilo u Imoli 94 (Barichello-sudar, Ratzenberg-pogibija, Senna-pogibija, nastradali mehanicari, nastradala publika), mozda cak nije sve niti nabrojao, ali i ovo je više nego pre strašno. Mene a vjerujem i još neke zanima jel to najcrnji vikend u povijesti F1?

Hvala i pozdrav
Bio sam tamo i neću taj vikend tako brzo zaboraviti.
Možda padne jedna kolumna o tome, ako još nekog zanima.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

ferrariteam je napisao/la:Mladene sto mislite dali su momcadi napredovale u pogledu aerodinamike tj. pretjecanja na stazi. U posljednjim utrkama auti vise nisu bili toliko nestabilni (barem je to moj dojam) prilikom voznje iza drugog auta kao sto je bio slucaj na pocetku i sredini sezone, pa ako mozete malo prokomentirati i dali imate nekakve informacije kako napreduje ona skupina inzenjera predvodjena Pat Symonds-om koja bi trebala unjeti neke novotarije u aerodinamici (npr. fleksibilna krila) s ciljem povecanja pretjecanja na stazi.

Srdacan pozdrav i veliko HVALA na ulozenom trudu i vremenu kojeg trosite na odgovore.
Mislim da smo svi imali i malo sreće jer su na kraju sezone došle staze na kojima je ipak nešto malo lakše pretjecati. Nisam siguran da je na autima bilo šta promijenjeno u smislu da bi pretjecanja (ili vožnje iz drugih auta) bila lakša.
Ta grupa je OK, i sigurno će doći do nekih pametnih zaključaka. Jedino je pitanje hoće li se to sve relativno brzo usvojiti, jer oni koji u F1 razvijaju aerodinamiku uvijek su puno brži od onih koji taj razvoj žele zauzdati.
Avatar
McLarenMercedes
Postovi: 58
Pridružen/a: 23 srp 2007, 23:02
Navijam za: Alonsa
Lokacija: Beograd

Post Postao/la McLarenMercedes »

Mladene pozdrav

1) Da li možete reći nešto o onom McLarenovom nesuđenom automobilu iz 2003. MP4-18, i kako su se oni onako dobro sa updateovanom verzijom MP4-17 koji je 2002. bio katastrofa nosili sa znatno jačim Ferrarijem i Williamsom 2003. ?

2) Imate li nekih informacija o angažmanu Nelsona Piqueta Jra sledeće sezone?

Hvala puno.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Keith je napisao/la:
LeoZGB je napisao/la:Mladene bas sam citao jedan post od kolege forumasa u kojem je nabrojao sve sto se desilo u Imoli 94 (Barichello-sudar, Ratzenberg-pogibija, Senna-pogibija, nastradali mehanicari, nastradala publika), mozda cak nije sve niti nabrojao, ali i ovo je više nego pre strašno. Mene a vjerujem i još neke zanima jel to najcrnji vikend u povijesti F1?

Hvala i pozdrav
Evo, ovdje ja mogu pomoći Mladenu. Da, to je bio najcrnji vikend u povijesti F-1 i Mladen je već napisao kolumnu o tome ''Imola-staza koju će svi pamtiti''.
Ako želiš pročitati, da ne tražiš, evo ti link: http://www.formula1.hr/clanci.php?id=20 ... sta_pogled

Nemojte se ljutiti Mladene što sam uskočio.
Nema frke. I znam da sam već imao jednu kolumnu o tome, ali u njoj sam iznio samo generalne događaje. Ima puno specifičnih detalja i pojedinosti koji se, mislim, još ne znaju, pa ću možda i to obraditi uskoro.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

raikkonen je napisao/la:Gosp. Jergovic

Negjde sam vidio da ste odgovorili na pitanje o Milosu Pavloviću. Kakva je vaša veza s njim ili su vas samo upitali jer ste dobro informirani.
O ovome još trenutno ne mogu govoriti.
Avatar
McLarenMercedes
Postovi: 58
Pridružen/a: 23 srp 2007, 23:02
Navijam za: Alonsa
Lokacija: Beograd

Post Postao/la McLarenMercedes »

Mladen Jergović je napisao/la:
LeoZGB je napisao/la:Mladene bas sam citao jedan post od kolege forumasa u kojem je nabrojao sve sto se desilo u Imoli 94 (Barichello-sudar, Ratzenberg-pogibija, Senna-pogibija, nastradali mehanicari, nastradala publika), mozda cak nije sve niti nabrojao, ali i ovo je više nego pre strašno. Mene a vjerujem i još neke zanima jel to najcrnji vikend u povijesti F1?

Hvala i pozdrav
Bio sam tamo i neću taj vikend tako brzo zaboraviti.
Možda padne jedna kolumna o tome, ako još nekog zanima.
Bilo bi odlično kada bi napisali kolumnu o tome ako možete, mislim da veliki broj ljudi to zanima.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

schuey je napisao/la:G.Jergović.
mene zanima što ste točno vi radili u f1,s kim ste radili,koliko dugo itd. i na kraju kako da ste opće dospjeli tamo?
Bio sam šef TV produkcije u FOM-u, član odbora te firme, i izvršni producent izravnih digitalnih F1 prijenosa. To sam radio od 1990. do sredine 2002.
Prije toga sam bio u Londonu, u novinskoj agenciji Reuters,ali onda mi je Bernie Ecclestone ponudio taj posao, u početku pod lošim uvjetima i bez ikakvih garancija. Ispalo je dobro.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

pospani gad je napisao/la:Mladene pozdrav,

Da li će McLareni u 2008.-oj imate startne brojeve na automobilima 22 i 23? I ako dođe Prodrive, oni bi imali brojeve 24 i 25, zar ne? Kolika je vjerovatnost (baš ovaj trenutak), da se Prodrive pojavi na gridu 2008.? Da li su to prazne prijetnje Davidu Richardsu, jer on baš nije jedan od naivaca, već prepredeni "političar" koji se zna izboriti za svoje stavove? Uostalom FIA (mislim da su oni), legalno je izabrala Richardsa (od svih preostalih kandidata, gdje je bio i Ron u igri) kao čovjeka na kojeg se mogu osloniti i dovesti pravu i stalnu vrijednost u njihovu (FIA-inu, ovo malo previše karikiram, al' ta je FIA,... stvarno,....) F1.
Da, Mclareni bi trebali imati brojeve 22 i 23. Prodrive neće imati nikakve brojeve jer se neće pojaviti u utrkama 2008.
S tim nikakve veze nema Dennis. Williams blokira ulazak Prodrivea, ili bilo koje druge ekipe koja ne konstruira sama svoje aute, tako što blokira potpisivanje novog Concorde ugovora i uvjetuje svoj potpis ukidanjem mogućnosti da ekipe poput Prodrivea uđu u Formulu 1. Drugim riječima, Williams misli da u Formuli 1 trebaju biti samo istinski F1 konstruktori.
Budući da novi Concorde ugovor može vrijediti samo ako ga poptpišu sve trenutne F1 ekipe, jasno je da Williams svojim uvjetovanjem ima veliku moć. Ukoliko se novi Concorde ugovor ne potpiše do 31. prosinca 2007., nastavit će vrijediti stari ugovor, prema kojemu u Formuli 1 nema mjesta za ekipe poput Prodrivea. Dakle, kako god okrenuli, nula bodova za Prodrive.
Super Aguri i Toro Rosso, u međuvremenu su, čini se, postigli s FIA-om i Ecclestoneom kompromis prema kojemu još 2008. mogu sudjelovati s autima kupljenim sa strane, ali od 2009. će morati sami konstruirati svoje aute.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLarenMercedes je napisao/la:Mladene pozdrav

1) Da li možete reći nešto o onom McLarenovom nesuđenom automobilu iz 2003. MP4-18, i kako su se oni onako dobro sa updateovanom verzijom MP4-17 koji je 2002. bio katastrofa nosili sa znatno jačim Ferrarijem i Williamsom 2003. ?

2) Imate li nekih informacija o angažmanu Nelsona Piqueta Jra sledeće sezone?

Hvala puno.
1/ MP4/18 je bio radikalni Neweyev dizajn koji nikad nije prošao obavezne FIA-ine crash-testove jer je bio previše lagan i previše nježno konstruiran. Na brzinu unaprijeđeni MP4/17D bio je 2003. relativno dobar više zahvaljujući svojoj pouzdanosti nego čistoj brzini. MP4/17, naime, u 2002. imao je jednu pobjedu, a MP4/17D u 2003. dvije pobjede. Ali, Räikkönen je odvozio neke sjajne utrke i dohavatio čak 7 rugih mjesta. Klasični slučaj vozača koji je znatno bolji od auta kojeg vozi.
Osim toga, 2003. je bila sezona promjene pravila u cilju usporavanja M Schumachera i Ferrarija, i prva sezona novog 10-8-6-5-4-3-2-1 sistema bodovanja, po kojem su upravo druga mjesta dobila, u odnosu na prva, na vrijednosti.

2/ Tržište vozača je trenutno u blokadi jer se čeka na Alonsa. Kad on odluči kamo će, poslagat će se i ostale kockice. To uključuje i malog Piqueta, jer o tome hoće li Alonso u Renault ili ne, ili će tamo iz Red Bulla doći Webber, ovisi i njegova sudbina.
Zadnja izmjena: Mladen Jergović, dana/u 05 stu 2007, 13:32, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
shrkec
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 540
Pridružen/a: 26 lis 2007, 08:27
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Hrv.Zagorje.
Kontakt:

Post Postao/la shrkec »

Kao prvo i prvo se ispričavam kaj sam prekršil pravilo podforuma Pitajte Jergovića.
Moje pitanje glasi : Imate li vi kakve vizije o tome tko će gdje biti?
Možete i ne morate odgovoriti ako tak mislite .
Samo da se zna da vaš odgovor neću iskoristiti za onu kladionicu jer sam ja već svoje mišljenje iznio.
slika
Porsche je Porsche , a sve ostalo su samo auti!
Avatar
pedro3
Postovi: 25
Pridružen/a: 19 lip 2007, 16:43
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la pedro3 »

Vidim da se opet prica o Senni i Imoli i da spominjete novu kolumnu, da li to znaci da cete nam napokon otkriti stvari za koje ste prije rekli da jos nije vrijeme da ih kazete? Imam jedan mozda zgodan link u vezi toga, vjerojatno su mnogi vec i vidjeli http://www.ayrton-senna.com/s-files/newsfle4.html , uglavnom kako je Williams Engleska momcad engleski tisak je davao razne, cak smijesne teorije, vjerojatno kako bi obmanuli javnost i skrenuli pozornost sa same ekipe, da se Senna onesvijestio i da je to vozacka greska, malo manje smijesne da je bila grba na tom dijelu staze zbog koje je bolid izgubio kontakt s podlogom i da je bilo krhotina, no ono sto se cini kao stvarni uzrok(barem tu tako pise) je da mu je pukla sipka modificiranog upravljaca,tj. modificirane sipke upravljaca, te nije naravno mogao skrenuti. Ta sipka je spustena kako bi Senni bolje odgovarao polozaj upravljaca, a rijeseno je tako da je navarena drugacija sipka koja je usput i bila slabije kvalitete i znatno tanja, navodno je upravo na dijelu di je zavarena doslo do pucanja. Navodno je i Patrick Head kad je vidio sta se dogadja i nakon udara uzviknuo sta je sa upravljackim sustavom!- ali kako je svjedok koji je to vidio isto bio clan Williamsa to nije nikada sluzbeno potvrdjeno. U Williamsu poklusavaju to demantirati govoreci kako Hill nije imao problema i sam Hill to kaze, ali isto tako nije sigurno da li je ikad vise tako modificiran upravljac vidio novu utrku ili je vec na sljedecoj to opet promijenjeno, a Hill je isto Englez i clan ekipe i nije cudno da je rekao da je bilo sve u redu, makar je i sam vozio riskantan bolid. Uzrok smrti se zna, no ovo je uzrok zbog kojega je doslo do izlijetanja, a naravno da se u formuli dogadjaju mehanicki kvarovi i da su mnoge nesrece trkaci incidenti, ovdje su odredjene ljude u Williamsu optuzili iz razloga sto su zanemarili sigurnost vozaca zbog nesigurnog bolida. Ja sam ukratko napisao najvaznije iz onog linka, onako kako sam ja shvatio, pa me zanima, gospodine Jergovicu, ima li sta u tome istine ili je to tek jedna u nizu teorija?
"I admire Michael immensely.Earlier his style tended to be mathematical, very calculated, like a machine. Now it is all so flowing and quite natural. Only one other has ever driven like this: Ayrton Senna, during his very best time." - Jean Alesi
McLarenovka
Postovi: 94
Pridružen/a: 25 sij 2005, 17:18
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Post Postao/la McLarenovka »

kolike su šanse da mclaren za novog vozača uzme nekog ko nije trenutno u formuli 1, iz neke druge serije? ko bi to eventualno mogao biti... ?
Avatar
shrkec
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 540
Pridružen/a: 26 lis 2007, 08:27
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Hrv.Zagorje.
Kontakt:

Post Postao/la shrkec »

Mladene
Mene zanima dal se u f1 ikad koristio abs sistem. Ak se je koristil , kad je to bilo i koja je momčad prava koristila abs ?
slika
Porsche je Porsche , a sve ostalo su samo auti!
hmrkovic
Postovi: 13
Pridružen/a: 27 lip 2007, 18:59

Post Postao/la hmrkovic »

Evo upravo pukla vijest o eventualnom Schumacherovom povratku u F1 i to za volanom McM.Međutim tu teoriju je iznio Patrick Head, nije on neozbiljan čovjek,vjerujem, ali ima li nešto u tome ili on lupa bezveze?
legolas
Početnik
Početnik
Postovi: 228
Pridružen/a: 02 stu 2007, 19:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la legolas »

Pozdrav g. Jeroviću

Evo ovako, mene prvo zanima steti li i koliko Alonsu iz godine u godinu prelazenje u nove momcadi. U smislu prilagodbe bolidu, radnoj okolini...
Drugo pitanje: Na to ste covjeku prije mene djelomicno odgovorili na ovo pitanje, ali ne u postpunosti. Kakve su mogucnosti da neki hrvat udje kao radnik u neku momcad F1. Da li momcadi objavljuju neki natjecaj za mjesto u timu ili kao to ide. Molim vas da nam to malo objasnite.

Unaprjed hvala.
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Mladen Jergović je napisao/la:
shrkec je napisao/la:Mladene .
Dal znate možda kolko će biti široka staza na novoj uličnoj utrci?
Mislite na Singapur? Uglavnom između 12 i 18 metara, osim na onom mostu, gdje će biti samo 8 metara.
Čisto za usporedbu koliko je bila prosječno široka staza u monacu
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

Još jedna stvar zbog čega nam ne govorite ništa o milošu pavloviću vezano za njegov dolazak u f1.Jel to neko iznenađenje?
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
Luky
Postovi: 26
Pridružen/a: 12 lip 2007, 20:54
Navijam za: Nikoga
Kontakt:

Post Postao/la Luky »

Pozdrav Mladene.

Evo par pitanja:

1. Vidio sam da mislite kako će Brown biti veliki nedostatak za Ferrari sljedeće sezone, zbog toga me zanima što mislite i Baldiseriju i Domenicaliju, koji su ga zamijenili u Scuderiji.

2. Očito je da Fernando želi jednu godinu voziti u RBR - u i onda prijeći u BMW ili Ferrari 2009. godine. Ako BMW sljedeće sezone bude napredovao
(znači nekoliko pobjeda) mislite da bi se Fernando odlučio za njih ili Ferrari u tom trenutku ( pod pretpostavkom da će Ferrari zadržati svoju formu)?

3. Autosport.com neki dan objavio je vijest pod naslovom "Hakkinen se povlači iz motorsporta". Ja iz tog članka i Mikinih izjava nigdje nisam iščitao da se on povlači iz motorsporta, veći iz DTM serije. Imate li neka saznanja o njegovoj budućnosti s Mercedesom ( malo luđi scenarij, koji je nemoguć, ali opet zanimljiv je Mika uz Lewisa u McLarenovom bolidu sljedeće sezone). :D )

4. Što mislite kako bi prošli Michael Schumacher i Mika Hakkinen da se, recimo, odluče vratiti u F1 2009. godine i da odrade cijeli zimski program testiranja, koji bi bio njihov domet.

5. Jeste li ikada gledali Garya Paffeta? Mislite li da konačno zaslužuje priliku u Formuli 1?

6. Pošto ste živjeli u Londonu i radili za Reuters možete li mi malo opisati britansko favoriziranje svojih vozača. Meni se čini da malo pretjeruju..., i to ne samo u Formuli 1 već općenito Naime, sigurno znate tko je na novoj naslovnici britanskog F1Racinga - Lewis (mislim da je ipak Kimi zaslužio naslovnicu).

7. Tko će jednoga dana zamijeniti Berniea? Taj čovjek je neuništiv, dosta je star ali se dobro drži.

Puno hvala i oprostite na puno pitanja, jednostavno me puno toga zanima,
Avatar
The Greatest
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 907
Pridružen/a: 30 kol 2007, 19:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Alonsa
Lokacija: Gunja

Post Postao/la The Greatest »

tex je napisao/la:
Đuro je napisao/la:
tex je napisao/la: ja bi na ovo djelomično odgovorio.
abs se koristio i još se koristi. pitanje - jesi se ikad pitao zašto više nema onakvik naglih blokada prednjih kotača kao recimo ranije tijekom '80-tih?
odgovor - zato jer se koristi abs sustav. kao prvo abs služi samo kao pomoč protiv blokade kotača i njihova upravljivost tijekom kočenja, a na istom sustavu radi i tc. to su zapravo isti sustav koji ima dvije funkcije, da sprečava blokadu kotača pri kočenju i proklizavanje kotoča.
neznam točno kad se počeo koristiti al negdje na početku '90-tih a tko to pojma nemam.
i ako te zanima o tc i abs-u pogledaj pod tehnologija/zanimljivosti, tamo sam stavio nešto o abs i tc-u
Znam da ovaj podforum nije mjesto za ovu raspravu, ali na ovaj tekst sam morao reagirati jer je u ovom tekstu spomenuto jedno veliko nepoznavanje spomenutih sustava ABS (anti-blocking system) i TC (traction control) i njihov način rada.

Pitao bih dotičnog mladića da mi samo objasni kakve veze imaju kočenje i pogonski prijenos bolida da se sve stavlja pod ''isti sustav'' kako on kaže?

Izrečeno je jedno veliko neznanje u poznavanju i funkcioniranju oba sustava.
pogonski prijenos i kočenje kotača nemaju nikakve veze, i molio bi gospodina koji se ovdje javlja, da raspravljamo o tome kod otvorenog posta za tc pod tehnologija. ako želi tamo možemo nastaviti raspravu
hvala lijepa
ABS je zabranjen u Formuli 1 i vjerojatno će uvijek biti zabranjen. Da je kojim slučajem dovzvoljeno korištenje ABS-a, onda ne bismo vidjeli blokiranje kotača u utrkama. A Traction Control obično ima tri postavke(dugme sa tri postavke koje se nalazi u cockpitu), tako da vozač sam odlučuje kako će biti postavljeno. U prvoj postavki traction kontrol se ne uključuje puno, tako da ako se doda previše gasa kotači će proklizati. Zadnja postavka potpun uključuje TC, tako da vozač može nagaziti na gas koliko hoće. Srednja postavlja balans između ove dvije. A dugme za gašenje TC-a se koristi jedino u zagrijavajućem krugu, jer se tada zagrijavaju gume. Mladene, ispravite me ako griješim.
Avanti FER, Avanti!!!
DTF
Postovi: 29
Pridružen/a: 08 srp 2007, 16:04

Post Postao/la DTF »

tex je napisao/la:
DTF je napisao/la: Za početak nemoj misliti da te napadam, vec i mene zanimaju te tehničke(inžinjerske u pravom smislu riječi) stvari u F1. A da ne kažem da mi je to i struka. Ovaj primjer s brzinom ti nije baš najbolji jel imaš dva vrlo jednostavna načina mjerenja brzine auta. Ako znaš dimenziju kotača, samo ti treba koliko puta se okrene u sekundi i znaš i brzinu(ako ne proklizuju), to je kod običnih auta. A kod F1 auta je još jednostavnije i točnije jer imalu senzore akceleracije, a vrijeme se jako dobro mjeri i samo ta dva podatka je sve što ti treba za odredit brzinu. A u vezi detektor, večina detektora kao izlaz podatak ima napon tako da definitivno ništa sa detektor ne mjeriš nego moraš izračunati, tako da interpretiraš izlazni napon s detektora. A što se tiče FOM-ovog podatka o temperatur gume, mislim da to nije podatak o temperaturi vanjske gume nego temperatura zraka unutar gume, jer je njima zbog tlaka u gumi važna temperatura. E sada kako ja mislim da oni to mjere, napominjem kako ja mislim bez nekih dokaza. Senzori tlaka nisu neka novina i razvili su se već davno i jako su precizni, pa je sve što trebamo izmjeriti, tj. imati je senzor tlaka kojeg pretpostavljam ugrade u felgu. I onda po plinskom zakonu pV=nRT, ako znamo volumen(V) i količinu(n) zraka u gumi, a tlak(p) mjerimo znamo izračunati i temperatur(T). I to je najjednostavniji način da se izmjeri, točnije rečeno izračuna, temperatura zraka u gumi. I kod inžinjerstva, što je logično se uvijek gleda kako najjednostavnije nešto riješiti, a mislim da jednostavniji i inžinjerski izvediviji nači od ovoga nema. Ispričavam se na dugom postu, ali već par puta sam napisao kratki odgovor pa se nije skužilo što hoću reći, pa sam odlučio da ubuduće pišem duže i probam sve jednostavno izreći. I samo zamolba za vas Mladene, ako ćete biti u mogućnosti priupitajte nekog o mjerenju temperature u gumama.
da primijetio sam nakraju da moja prva izvedba ima puno mana i o puno toga ovisi. druga izvedba je puno točnije šta se tiče temperatura vanjske poveršine gume, ako se nevaram bila riječ i koja je puno važnija za utrkivanje
ono šta si ti objasnio to je unutarnja temperatura samog zraka, koja nije baš nešto važnija, šta je moguće da se stavi senzor u samu felgu
šta se tiče tvoje formule ima mala greška, tj termičke jedandžbe stanja idealnih plinova, koja glasi pV=mRT, gdje je m masa plina ili pV=NRmT, gdje je N-količina kilomola plina a Rm je opća plinska konstanta. to je inaće osnovna jednadžba za termodinamike
Danas sam pun zamolbi, pa Mladene ako nije problem pokušajte saznati jel ta temperatura bila vanjska tempeatura gume ili temperatura plina u gumi. To je i polazište ove rasprave. E i ne bi se složio kao ti tako olako da je vanjska temperatura gume važnija od unutarnje. Ne sjećam se točno o kome je bila riječ ali je stražnja guma imala 0,1 bar više tlaka nego što je bilo predviđeno, te je unutarnji rub gume grebao po autu dok se guma nije razletila. I baš tu ti je važna temperatura plina u gumi, jer po jednadžbi pV=nRT, koja je usput rečeno točna, a ne one koje si ti napisao, se vidi da za isti volumen i količinu plina ako se povisuje temperaturu povisuje se i tlak.
Postoje dvije vrste ljudi; jednima je najvažnije kako izgleda, a drugima istina
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Post Postao/la McLewis »

mladene zanima me dali ce se nagodinu u singapuru voziti cjeli vikend po noci ili samo utrka? hvala
McLaren u <3
Zaključano