Fotici i oprema

Forum za Foto utrku, kutak vaših remek-djela...

Moderatori/ce: Zweki,47

Odgovori
Avatar
Scorpyo
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 538
Pridružen/a: 01 svi 2007, 11:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: Dobre utrke

Fotici i oprema

Post Postao/la Scorpyo »

Ajmo majstori, kaj se preporucuje od jeftinijih DSLR fotica?
http://Scorpyo.pticica.com" onclick="window.open(this.href);return false;

slika

Pizda im materINA
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Re: Fotici i oprema

Post Postao/la zizi »

Scorpyo je napisao/la:Ajmo majstori, kaj se preporucuje od jeftinijih DSLR fotica?


Hasselblad??
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Nikon D40, Nikon D40X
Canon 350D, Canon 400D
Pentax K10D
Olympus E410

Svatko će ti reći da ne uzimaš kit objektiv što je i istina no mislim da na ovim aparatima je to u redu za početak a kasnije kuda koji mili moji. Kartica naravno što veća i što brža.
To bi bio moj odabir da uzimam nekog u toj klasi.

Prednosti Canona nad Nikonom nisu velike, jedino što bi te moglo privući je recimo broj točaka fokusa, čistač senzora. Možda jesam pristran ali ipak bi se odlučio za Nikon. Možda i bi Canona no pošto u buduće bi sigurno jednog dana mijenjao fotić zasigurno bi išao ponovo na neki bolji model Nikona pa tako ona oprema koju sam kupio bi mogao preseliti bez problema na novi Nikon. Recimo neki dobar objektiv, dodatne baterije itd. Recimo Možda bi i Canon bila malo bolja solucija zbog tih nekih sitnih detalja no kad pogledam višu klasu, radije bih se odlučio na Nikon D300 nego Canon 40D. Općenito ne možeš pogriješiti bilo kojeg da odabereš no gledajući u budućnost ako misliš nastaviti s tim i nadograđivat sebe i fotić onda bolje možda primiti se jednog proizvođača i biti s tim zadovoljan.
U korist D40X i D40 mogu reći to da na svim testovima su rekli kako je to naj userfriendly aparat za početnike (u dSLR svijetu). Ima čak i slikoviti prikaz kod mijenjanja ekspozicije što se dešava u aparatu.
Razlike
D40: 6M, 2,5 slike po sekundi, 470 slika s punom baterijom
D40X: 10M, 3 slike po sekundi, 520 slika s punom baterijom

Detaljne testove možeš naći ovdije.

Canon EOS 400D US tržište oznaka XTi

Nikon D40

Nikon D40X

Pentax K10D

Olympus E-410
Zadnja izmjena: Zweki, dana/u 10 sij 2008, 22:58, ukupno mijenjano 1 put.
slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

Olympus E-410 4418 kn vemil

Pentax K10D 5499 kn vemil

CANON EOS 400D 5299 kn vemil

K100D 3857,71 kn h2 shop

p.s. sorry za hasellblad. nisam mogao odoliti
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Nikon D40 (kit 18-55mm) 4.254,53Kn - Info gama

Nikon D40X (kit 18-55mm) 5.169,48Kn (samo tijelo: 4.666,26 Kn) - Info gama

Canon EOS 400D (kit 18-55mm) 4.803,50Kn (samo tijelo: 4.373,47Kn) - Info gama

Olympus E-410 (dual kit 14-42mm + 40-150mm) 5.379,92Kn (samo tijelo: 3.641,51Kn) - Info gama

Olympus E-510 (kit 14-42mm) 5.947,19Kn - Info gama

Objektivi po izboru.

Fototeh nemoj ni gledati iz razloga jer su skuplji od Info game i to za enormno više love, a za to kaj su skuplji možeš u info gami uzet još neke filtere, daljinski, sjenilo tako da nema smisla (mislim ako se odlučiš za Nikon).

Zizi, nisu Vemil i HGspot uvijek najjeftiniji. ;) :)
slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
Avatar
red_devil
Veteran
Veteran
Postovi: 2862
Pridružen/a: 02 ruj 2006, 08:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher - Ferrari

Post Postao/la red_devil »

Nisam baš neki expert, ali kad sam uzimao mislio sam dSLR i to Pentax K100D. Dosta su ga hvalili po reviewima, a bome i po forumima. Mislim da na njega idu stari objektivi i da je zato dobra kupnja.

400D mislim da nije neka sreća (barem kako sam čitao).
Ugl. Nikon je Nikon :)
.
Avatar
Scorpyo
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 538
Pridružen/a: 01 svi 2007, 11:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: Dobre utrke

Post Postao/la Scorpyo »

No dakle, hvala svima a posebno Zwekiu na onako opsirnom odgovoru.

Nekako i mene vuce Nikon D40X.

Hasselblad?????? ;o)
http://Scorpyo.pticica.com" onclick="window.open(this.href);return false;

slika

Pizda im materINA
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Hasselblad ti je jedan veliki, da prostiš, izd*k koji ima ultra super sonično puno megapixela, točnije broji 39. Uglavnom kao što se diči velikim brojem Mpixela, tako se diči sa svojom veličinom koja doslovno graniči sa blokom ytonga. Dok oskudni ISO seže od 80-400. Ni cijena ne zaostaje nasprem veličine. Košta oko 270 000kn. Izr*k? Definitivno. :D


slika

Da se nadovežem na reda. U vezi Canona sam čuo da se kvari, ljudi pričaju, a i jedna vlasnica mi je potvrdila da se njoj pokvario 2 put u 6 mjeseci. No riječ je o modelu 350D. Možda je to sve rekla, kazala i puka slučajnost da sam naletio na nekoga kome se to dogodilo.

Vjerujem da sa D40X nećeš pogriješiti. Ima drugi senzor i procesor nasprem nešto malo starijeg brata D40 a ni cijena nije toliko veća.


slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

hasellblad - rolls royce među fotoaparatima. kompanija sa tradicijom od 1841. proizvodili kamere za vojne potrebe u WWII. njihove kamere koristi nasa za misije apollo i space shuttle. fotke sa mjeseca su slikane sa njihovom kamerom. vrhunski fotografi u pravilu u svojoj ergeli drže i hasellblad. za nas amatere i obične smrtnike cijene tih aparata su van svake pameti (20 k$ +). zato sam rekao da ne mogu odoliti kada si pitao za jeftinije aparate

hasellblad
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
47
Moderator
Moderator
Postovi: 3448
Pridružen/a: 22 ožu 2005, 18:35
Ja sam: Vozač
Navijam za: Crveno
Lokacija: Žabjak
Kontakt:

Post Postao/la 47 »

ola ekipa! čim se ja maknem vi o fotićima :D
pa da se ja ubacim sa svoj (ne)pristranim mišljenjem...
NIKON all the way!! :D

Između Nikona i Canona, kad se gledaju fotići u istom rangu, postoje male razlike, a na kraju se odabire manje više srcem. Tako sam ja svog uzeo. Jedna od stvari koja mi je zapela za oko je da sam čitao da Niko ima bolju sliku od canona.

A Scorpyo, mene zanima koliko ti otprilike budžet imaš? jel ako ti je malo veći, možda bolje ubosti samo tijelo i neki bolji objektiv. 18-55mm iz kita je ok, ali će ti ubrzo postati premalo i poludit ćeš :D kao ja, LOL

i sad, nakon godinu dana, gledam malo jaće objektive. Jedini prob je što je i cijena 'jača'. Tak to ide u tom svijetu, ako hoćeš više, daj više!
Ali, ima i firmi koje rade objektive po manjoj cijeni. npr Sigma. Tako ja gledam 18-200mm sigmin objektiv za 2700kn, umjesto Nikon 18-200mm VR (Vibration Reduction) za 5200, koji mi je san snova zasad!
slika
Avatar
Mobil 1
Početnik
Početnik
Postovi: 249
Pridružen/a: 22 pro 2007, 12:36
Navijam za: Nikoga
Kontakt:

Post Postao/la Mobil 1 »

Ja sam jučer navećer pregledao novi fotić što sam ga dobio.
Nisam siguran kak se zove model , ali je Olympus .
Ima 6.1 mp , zoom dosta jak .
Sprobo sam sve moguće funkcije ( makro , interijeri , opcija za sport ....)
Uglavnom ja sam zadovoljan.
Sutra ću stavit sliku kak izgleda.
Avatar
Scorpyo
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 538
Pridružen/a: 01 svi 2007, 11:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: Dobre utrke

Post Postao/la Scorpyo »

Ja sam za sada (ipak) odgodio kupnju dok ne rascistim sam sa sobom da li mi DSLR uopce treba. Inace, pikirao sam na Nikon D40X, ali sam skuzio da ima par "mana" koje bi se mogle rijesiti kod nasljednika koji ce izaci do vremena kada ja utvrdim koliko se stignem baviti fotkanjem (fakat nema smisla dati 5 i vise kilokuna za fotic koji cu koristiti par puta godisnje). :(
http://Scorpyo.pticica.com" onclick="window.open(this.href);return false;

slika

Pizda im materINA
Avatar
47
Moderator
Moderator
Postovi: 3448
Pridružen/a: 22 ožu 2005, 18:35
Ja sam: Vozač
Navijam za: Crveno
Lokacija: Žabjak
Kontakt:

Post Postao/la 47 »

i dobro da si razmislio o tome Scorpyo :) u dSLR-e ako ne misliš još ulagati, skoro da nemaju smisla. kad tad će ti zatrebati nešto.
Možda je za tebe bolja ultrazoom klasa, kao Zwekijev Sony, a mislim da netko na forumu ima i Canonov iz S serije...
To je korak do SLR-a, jako dobri fotići sa brdom funkcija!
slika
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Red ima Canona. Možda ti on može reći koju ako te zanimaju ultra zoom. Ali ipak gledajući cijene ultra zoomova, sigurno ih ne bi kupio kada već za 2000kn može se imati dSLR-a. Doduše fali zoom i tak to, ali ulaganjem teško da bi taj kompakt mogao pratiti bilo koji SLR.
Mane na koje pucaš i nisam siguran, no ako misliš na ono da do nekih stvari poput ISO bi morao prćkati po izborinuku umjesto da samo stisneš tipku koja te vodi izravno do toga... . ne znam koliko je to loše s obzirom da svi koji krenu s tim fotiće sigurno nemaju (a možda i imaju) neku ozbiljniju namjeru fotografirati, makar je sasvim moguće. No ISO i slične stvari će tu većinom i uglavnom biti na AUTO. ;)
slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
Avatar
47
Moderator
Moderator
Postovi: 3448
Pridružen/a: 22 ožu 2005, 18:35
Ja sam: Vozač
Navijam za: Crveno
Lokacija: Žabjak
Kontakt:

Post Postao/la 47 »

ajd kad je već otvorena ova tema za opremu, da se pohvalim svojom najnovijom kupnjom.

slika

daljinac za Nikona mog. Pravi patuljak, jako mali, ali pali. I jedva čekam iskoristiti ga. sad mi se otvara mogućnost snimanja jaaaaako dugih ekspozicija, woo hoo!!
Nije puno ali eto, korak po korak idem. slijedeći na popisu bi bio objektiv sa malo više zooma :)
slika
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Napokon. :D Pa čuj memory stick za PlayStation je tu negdije po veličini, po cijeni je malo jeftiniji. Tako da sve u svemu... . :D A ti radiš, ti ne moraš platit. :lol:
slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Post Postao/la Kenny »

Kakva je razlika u DSL i SLR fotićima?
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

Kenny je napisao/la:Kakva je razlika u DSL i SLR fotićima?


dslr → digital single-lens reflex
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Da bolje razumiješ.


SLR> Single Lens Reflex (ovaj nije digitalan, već analogni, znači ide na film)

dSLR> Digital Single Lens Reflex (princip je u potpunosti isti kao u SLR osim što ima digitalni senzor umjesto filma)
slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
Avatar
Frane
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1198
Pridružen/a: 29 ožu 2005, 09:02
Navijam za: Nikoga
Lokacija: na tovaRRu
Kontakt:

Post Postao/la Frane »

47 je napisao/la:
i sad, nakon godinu dana, gledam malo jaće objektive. Jedini prob je što je i cijena 'jača'. Tak to ide u tom svijetu, ako hoćeš više, daj više!
Ali, ima i firmi koje rade objektive po manjoj cijeni. npr Sigma. Tako ja gledam 18-200mm sigmin objektiv za 2700kn, umjesto Nikon 18-200mm VR (Vibration Reduction) za 5200, koji mi je san snova zasad!
Taj objektiv 18-200mm od sigme, po definiciji koja vrsta slikavanja mu najviše paše?

koliko si dao za taj ultra fensy daljinac :D
ex ALONSO
Avatar
47
Moderator
Moderator
Postovi: 3448
Pridružen/a: 22 ožu 2005, 18:35
Ja sam: Vozač
Navijam za: Crveno
Lokacija: Žabjak
Kontakt:

Post Postao/la 47 »

Frane je napisao/la:Taj objektiv 18-200mm od sigme, po definiciji koja vrsta slikavanja mu najviše paše?
koliko si dao za taj ultra fensy daljinac :D
Za daljinac sam dao 230 kunića

a za objektiv, da Sigmin. Namjena mu je...opća :D

Pa nisam baš primjetio da negdje piše da je najbolji za nešto određeno. To je baš allrounder! ja taj pikiram tako da imam širokokutni i zoom u jednom! mogao bih ići s jeftinijom opcijom 55-200, al mi se ne da mjenjati leće svako malo. :D a vidjet ćemo...
slika
Avatar
Scorpyo
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 538
Pridružen/a: 01 svi 2007, 11:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: Dobre utrke

Post Postao/la Scorpyo »

http://Scorpyo.pticica.com" onclick="window.open(this.href);return false;

slika

Pizda im materINA
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Već viđeno krajem prošlog mjeseca. :D Uglavnom niš posebno ako uzmemo u obzir da je to nasljednik D40X. Jedino što se mora priznati da ima dosta zanimljivih stvari, poput senzora koji gasi LCD kada se fotić približi oku (kako bi gledali kroz okular) isto tako i ako ga se stavi na rame pa je blizu tjela LCD se gasi. Slova i brojevi na LCDu se okreću zajedno kako se okreće i fotić (okomito). Vizualni prikaz funkcijskog kotačića na LCDu itd. Uglavnom početnički DSLR, fale mu te neke stvari, a najveća zamjerka mu je isto kao i prošlom modelu, nema motoriće za autofokus, već ih mora imati objektiv.
slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
Avatar
Scorpyo
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 538
Pridružen/a: 01 svi 2007, 11:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: Dobre utrke

Post Postao/la Scorpyo »

Zweki je napisao/la:Već viđeno krajem prošlog mjeseca. :D Uglavnom niš posebno ako uzmemo u obzir da je to nasljednik D40X. Jedino što se mora priznati da ima dosta zanimljivih stvari, poput senzora koji gasi LCD kada se fotić približi oku (kako bi gledali kroz okular) isto tako i ako ga se stavi na rame pa je blizu tjela LCD se gasi. Slova i brojevi na LCDu se okreću zajedno kako se okreće i fotić (okomito). Vizualni prikaz funkcijskog kotačića na LCDu itd. Uglavnom početnički DSLR, fale mu te neke stvari, a najveća zamjerka mu je isto kao i prošlom modelu, nema motoriće za autofokus, već ih mora imati objektiv.
Ma mislim da sam u testu procitao da su mu to dodali (uz sistem ciscenja senzora i stabilizator slike), ali ne bi se kladio u to......
http://Scorpyo.pticica.com" onclick="window.open(this.href);return false;

slika

Pizda im materINA
Avatar
Zweki
Gerijatrija foruma
Gerijatrija foruma
Postovi: 6430
Pridružen/a: 03 ožu 2004, 13:44

Post Postao/la Zweki »

Scorpyo je napisao/la: Ma mislim da sam u testu procitao da su mu to dodali (uz sistem ciscenja senzora i stabilizator slike), ali ne bi se kladio u to......
Senzor za čišćenje su stavili, samo stabilizator slike nisu stavili.
slika
"The most important piece of equipment in your bag, is your attitude." by Joe McNally
Odgovori