KERS

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
GT-R
Početnik
Početnik
Postovi: 326
Pridružen/a: 05 lis 2008, 10:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher i Massa
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la GT-R »

Ako se nevaram, Ferrari je jedina momčad koja je koristila na svim utrkama KERS.
Dok su drugi već u početku odustali, jer su vidjeli da nema nekog učinka i da im je to preskupo, Ferrari je nastavio sa razvijanjem i napravio ga da se gotovo nekvari (nesjećam se kada su oni imali zadnji kvar zbog KERS-a) i da ima jako velik učinak, pogotovo na startovima utrka. McLaren je još nedavno imao na jednoj utrci problem s KERS-om kod Hamiltona, i nisu koristili KERS na svim utrkama..
Jel ima igdje popis momčadi koje su i na kojim utrkama koristile KERS?
Bio bi to zanimljiv podatak.
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

GT-R je napisao/la:Ako se nevaram, Ferrari je jedina momčad koja je koristila na svim utrkama KERS.
Dok su drugi već u početku odustali, jer su vidjeli da nema nekog učinka i da im je to preskupo, Ferrari je nastavio sa razvijanjem i napravio ga da se gotovo nekvari (nesjećam se kada su oni imali zadnji kvar zbog KERS-a) i da ima jako velik učinak, pogotovo na startovima utrka. McLaren je još nedavno imao na jednoj utrci problem s KERS-om kod Hamiltona, i nisu koristili KERS na svim utrkama..
Jel ima igdje popis momčadi koje su i na kojim utrkama koristile KERS?
Bio bi to zanimljiv podatak.
Vjerovatno ima popis, a za Ferrari - na jednom GP-u su bili bez KERS-a. Sad se ne sjećam dali je to bilo preko cijelog race weekwnda ili su samo probali na treningu ali se sjećam da je Kimi rekao kako nema razlike u ležanju bolida sa ili bez...
Avatar
Arai
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1229
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 19:08
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Arai »

Evo djelomičnog KERS popisa...Nažalost popis staje nakon Monte Carla. Ferrari KERS nije koristio u Kini sigurno...
A za Silverstone sam siguran samo za McLaren, oni ga tada nisu koristili, a mislim da nije ni Ferrari.

LINK ZA POPIS
slika
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Re: KERS

Post Postao/la nikolaa »

zvjerko je napisao/la:KERS je ove sezone djelovao kao nešto dobro za utrkivanje samo zato što ga nisu imali svi - meni neće faliti... i da se ispravim zbog krivog navoda u prijašnjem postu DDD ostaje...
Koliko se ja sjecam FOTA je dogovorila ukidanje KERS-a za 2010,kao i ukidanje doubledecker difuzora.A mislim da je i FIA definirala DDD kao legalnim za 2009,ali ilegalnim za 2010..
FORZA FERRARI!!!
Avatar
Arai
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1229
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 19:08
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Arai »

nikolaa je napisao/la:
zvjerko je napisao/la:KERS je ove sezone djelovao kao nešto dobro za utrkivanje samo zato što ga nisu imali svi - meni neće faliti... i da se ispravim zbog krivog navoda u prijašnjem postu DDD ostaje...
Koliko se ja sjecam FOTA je dogovorila ukidanje KERS-a za 2010,kao i ukidanje doubledecker difuzora.A mislim da je i FIA definirala DDD kao legalnim za 2009,ali ilegalnim za 2010..
Prema posljednjim informacijama DDD je dozvoljen za 2010. god, a zabranjen za 2011... Evo LINK
slika
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Re: KERS

Post Postao/la nikolaa »

Arai je napisao/la:
nikolaa je napisao/la:
zvjerko je napisao/la:KERS je ove sezone djelovao kao nešto dobro za utrkivanje samo zato što ga nisu imali svi - meni neće faliti... i da se ispravim zbog krivog navoda u prijašnjem postu DDD ostaje...
Koliko se ja sjecam FOTA je dogovorila ukidanje KERS-a za 2010,kao i ukidanje doubledecker difuzora.A mislim da je i FIA definirala DDD kao legalnim za 2009,ali ilegalnim za 2010..
Prema posljednjim informacijama DDD je dozvoljen za 2010. god, a zabranjen za 2011... Evo LINK
hvala..pomijesao sam godine..prvo je bilo ban za 2010,pa je onda sve promijenjeno za 2011..
FORZA FERRARI!!!
Avatar
Mansell
Test vozač
Test vozač
Postovi: 605
Pridružen/a: 14 lip 2008, 17:25
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Prelog

Re: KERS

Post Postao/la Mansell »

Hoce li KERS u 2011. biti obavezan za sve momcadi?
F1 FSONE 2009 DELO RACING LEAGUE CHAMP
HISTORIC GTC 2011 F1-HR LEAGUE CHAMP
Mercedes-Benz 190E Cup Legends 2012 F1-HR LEAGUE CHAMP
F3000 2013 F1-HR LEAGUE CHAMP
Race of Champions 2014 BSR LEAGUE CHAMP
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

Mansell je napisao/la:Hoce li KERS u 2011. biti obavezan za sve momcadi?
Neće, neki su se več izjasnili da ga neće koristiti, znam za Lotus da su to rekli.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
King iCool
Veteran
Veteran
Postovi: 3096
Pridružen/a: 07 svi 2008, 14:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Planet Zemlja
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la King iCool »

130R je napisao/la:
Mansell je napisao/la:Hoce li KERS u 2011. biti obavezan za sve momcadi?
Neće, neki su se več izjasnili da ga neće koristiti, znam za Lotus da su to rekli.
Mislim da niti Virgin neće koristit KERS.
Avatar
47
Moderator
Moderator
Postovi: 3448
Pridružen/a: 22 ožu 2005, 18:35
Ja sam: Vozač
Navijam za: Crveno
Lokacija: Žabjak
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la 47 »

Hondin KERS

To je u biti Brawnov, tj. sada Mercedesov KERS?
slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: KERS

Post Postao/la vidc »

hm,mercedes sad ima na raspolaganju dva KERS-a...imaju materijala za napredak i doradu svoje verzije za 2011.
Avatar
Spretni Pajkan
Početnik
Početnik
Postovi: 232
Pridružen/a: 10 tra 2011, 15:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mark Webber i male momcad
Lokacija: Split,South of Heaven

Re: KERS

Post Postao/la Spretni Pajkan »

Može li netko za nas laike objasnit onako u kratkim crtama kako funkcionira taj KERS?(znan da dodaje 80 KS i da je ekološki prihvatljiv).Hvala.
RIP Ayrton da Silva Senna
1.5.1994 ~ 1.5.2011.
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Armanini »

prilikom kocenja stvara se kinekticka energija koja se prenosi u elektromotor koji puni bateriju..

eto u najkracoj crti :)
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Spretni Pajkan
Početnik
Početnik
Postovi: 232
Pridružen/a: 10 tra 2011, 15:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mark Webber i male momcad
Lokacija: Split,South of Heaven

Re: KERS

Post Postao/la Spretni Pajkan »

Aha,hvala :D
RIP Ayrton da Silva Senna
1.5.1994 ~ 1.5.2011.
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: KERS

Post Postao/la vidc »

evo malo detaljnije,iako sam i ja laik :D
recimo voziš auto i imaš brzinu 100kmh i samo pustiš gas.u tom trenutku ti ne ulažeš nikakvu energiju (gorivo ne sagorijeva itd.) a auto se ipak kreće kao posljedica prije uložene energije,odnosno osovina se i dalje vrti.dakle fazon je da se iskoristi to kretanje auta i da su u tim trenucima na osovinu priključi generator koji će proizvoditi struju kojom se pune baterije.poslije kada nam zatreba veća snaga,onda taj generator postaje elektromotor koji predaje energiju spremljenu u baterije osovini i time dobivamo snagu iz energije koja se prije nije koristila ni za što.ista stvar se dešava i za vrijeme kočenja
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Re: KERS

Post Postao/la zizi »

vidc je napisao/la:evo malo detaljnije,iako sam i ja laik :D
recimo voziš auto i imaš brzinu 100kmh i samo pustiš gas.u tom trenutku ti ne ulažeš nikakvu energiju (gorivo ne sagorijeva itd.) a auto se ipak kreće kao posljedica prije uložene energije,odnosno osovina se i dalje vrti.dakle fazon je da se iskoristi to kretanje auta i da su u tim trenucima na osovinu priključi generator koji će proizvoditi struju kojom se pune baterije.poslije kada nam zatreba veća snaga,onda taj generator postaje elektromotor koji predaje energiju spremljenu u baterije osovini i time dobivamo snagu iz energije koja se prije nije koristila ni za što.ista stvar se dešava i za vrijeme kočenja

uz malu dopunu da se energija može spremiti i u čisto mehaničkom obliku (zamašnjak ili "flywheel") pa čak i u obliku hidrauličkog tlaka (mclaren razvio tamo negdje 1997-1998)
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

:D :D :D :D ma nisam mogao izdržati - kinetička energija je energija kretanja, a KERS iskorištava onaj dio te kinetičke energije kada bolid usporava (koči) da bi je pohranio i poslije opet iskoristio inače je čisti gubitak. No to nije ono što je, vjerujem, Spretnog zanimalo - elektro/vudu/naprava (ne ne zafrkavam jer još uvijek se ne usuđujem to nazvati dinamo-motorom, a malo sam slabiji sa znanjem o struji) se, prilikom kočenja ponaša kao dinamo (ne sa maksimira već generator) i puni baterije da bi se te iste baterije mogle isprazniti prilikom ubrzavanja - kad se pedalira ta vudu naprava ona proizvodi struju (dinamo na biciklu), a kad pustiš struju iz baterije onda je elektromotor koji pomogne onoj V8 zujalici sa moćnih 80KS ...
... dok sam pisao i vidc se javio i pojasnio pa ako bude još nejasnoća - pitaj ...
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

zizi je napisao/la:
vidc je napisao/la:evo malo detaljnije,iako sam i ja laik :D
recimo voziš auto i imaš brzinu 100kmh i samo pustiš gas.u tom trenutku ti ne ulažeš nikakvu energiju (gorivo ne sagorijeva itd.) a auto se ipak kreće kao posljedica prije uložene energije,odnosno osovina se i dalje vrti.dakle fazon je da se iskoristi to kretanje auta i da su u tim trenucima na osovinu priključi generator koji će proizvoditi struju kojom se pune baterije.poslije kada nam zatreba veća snaga,onda taj generator postaje elektromotor koji predaje energiju spremljenu u baterije osovini i time dobivamo snagu iz energije koja se prije nije koristila ni za što.ista stvar se dešava i za vrijeme kočenja

uz malu dopunu da se energija može spremiti i u čisto mehaničkom obliku (zamašnjak ili "flywheel") pa čak i u obliku hidrauličkog tlaka (mclaren razvio tamo negdje 1997-1998)
Ajmo onda reći - pohraniti energiju u obliku pogodnom za ponovno iskorištavanje ... baterije, zamašnjak, spremnik punjen fluidom koji bitno mijenja volumen porastom temperature ...
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: KERS

Post Postao/la Cuky »

Točno to, jedino što je pravilima određeno da mora biti baterija ili zamašnjak. Drugi oblici pohranjivanja nisu dozvoljeni.
Također, mene je nekoliko frendova pitalo, pa da to napišem i tu ako kome nije jasno slučajno, makar sumnjam u to.
Dakle, pitali su me kako to da se baterija napuni čim prođu ciljnu liniju. Baterija se znači puni prilikom svakog kočenja, a ono što vidimo na grafici predstavlja ne koliko je baterija puna nego koliko je vozaču ostalo vremena za korištenje KERS-a. Dakle kad je baterija na grafici puna ima svih 6,6 sekundi, kad je prazna na grafici iskoristio je svojih 6,6 sekundi.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
mcLuke
Početnik
Početnik
Postovi: 166
Pridružen/a: 05 ožu 2011, 12:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Sjever

Re: KERS

Post Postao/la mcLuke »

Kinetic Energy Recovery Systems
Kinetička energija od gibanja bolida/toplina od kočenja - električna energija - kemijska energija - električna energija - mehanička.
Mislim da to pojednostavljeno otprilike ovako ide, demantirajte me ako sam u krivu.
"I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's." - Ayrton Senna
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

mcLuke je napisao/la:Kinetic Energy Recovery Systems
Kinetička energija od gibanja bolida/toplina od kočenja - električna energija - kemijska energija - električna energija - mehanička.
Mislim da to pojednostavljeno otprilike ovako ide, demantirajte me ako sam u krivu.
Kinetička energija/mehanička energija (pokretanje generatora pri kočenju) - električna energija - kemijska energija (pohrana) - električna energija (trošenje i nadzor količine) - mehanička ... u slučaju kada je, recimo konvencionalni KERS ...
...kada je flybrid u pitanju trebalo bi biti otprilike ovako: kinetička energija/mehanička (via cvt) - mehanička energija (zamašnjak/ci=pohrana) - mehanička/električna (pokretanje elektromotora i nadzor količine) - mehanička.

... u topicu DRS u liku sa mog posta je filmić koji pojašnjava KERS i DRS ...
Odgovori