Nürburgring

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Nürburgring

Post Postao/la 130R »

Povijest

slika
1912. u Njemačkoj počinju planovi za izgrandnju prve trajne trkaće i testne staze. Gorje Eifel jedna je od nekoliko potencijalnih lokacija. Planovi za izgradnju staze spremljeni su u ladicu 1914. kad je počeo Prvi svjetski rat, a prekidom rata 1918. na kratko su izvađeni, ali ipak se planovi odgađaju na nekoliko godina jer je Njemačka u rasulu. U travnju 1925. Otto Creuz, savjetnik općinskog vjeća Eifela, je uzeo planove za Nürburgring i grčevito ih se primio. Do rujna je Creuz uz podršku Konrada Adenauera uvjerio njemačku vladu da je staza dobro rješenje, jer bi se za izgradnju otvorila mnoga radna mjesta, koja su tada bila nužna u siromašnoj pokrajni Eifel. Vlada je osigurala financijska sredstva i počinje izgradnja prve prave trkaće staze u Njemačkoj, do onda su za utrke adaptirali javne ceste. U ranim 20-im utrka ADAC Eifelrennen održavala se također na javnim prometnicama gorja Eifel, a to je bilo nepraktično i opasno. 1926. 3000 radnika radilo je na stazi, koju je osmislio Gustav Eichler. Nordschleife (Sjeverna petlja) dužine 22,81 km i Südschleife (Južna petlja) dužine 7,75 km imali su istu 20 metara široku startno ciljnu ravninu. Kad su se staze kombinirale tvorile su 28,27 km dugu Gesamstrecke (Cjela staza).

slika
19. lipnja 1927. na prvoj utrci na Nurburgringu pobijedio je Rudolf Caracciola, šokiravši publiku vozeči po betonskim nasipima Krrusella izgrađenim za drenažu. Zavoj je nakon toga prozvan Caracciola-Karrusell, i od tada je vožnja po nasipima pravilo, a ne iznimka. 1935. več je počela era Srebrnih strijela i na utrku je došlo oko 300000 uglavnom njemačkih gledatelja. Tazio Nuvolari sve ih je šokirao svojom epskom vožnjom u 3,2 litrnom Alfa Romeu. Pobijedio je ispred osam Mercedesa i Auto Uniona koji su koristili 4,9 i 5,7 litrene motore koji su bili 100 i više konja jači od Alfe, i koji su tada dominirali utrkama u Njemačkoj. Sljedeće godine nastala je još jedna legenda Nurburgringa. Usred utrke Eifelrennen stazu je prkrila gusta magla. Nuvolari koji je do tada bio u vodstvu usporio je, kao i svi ostali, osim jednog, Bernda Rosemeyera. Vidljivost je bila 30-ak metara, ali on je nastavio voziti punom brzinom i bio je oko 30 sekundi po krugu brži od svih ostalih. Pobijedio je, a nakon utrke dobio je naslov Nebelmeister (majstor za maglu). Te iste godine na GP utrci Rosemeyer prvi put vozi stazu za manje od 10 minuta. 1938. prvi put na Velikoj nagradi Njemačke pobjeđuje Britanac, Dicka Seamana promatralo je 350000 gledatelja. Te godine je postavljen novi dio staze Stichstrasse, kako bi vozačima koji voze Sudschleife omogučilo da zaobiđu startno ciljnu ravninu, tako to postaje zasebna staza duga 5,7 km. 1939. posljednji put se vozi Gesamstrecke, GP utrke nakon toga održavaju se samo na Nordschleife, a Sudschleife je ograničena na utrke motocikala i klupske utrke. Kasnije te godine počinje 2. svjetski rat.

slika
Ratne godine Ring je proveo u rukama vojske, 1948. predan je lokalnom stanovništvu. Stazu je trebalo temeljito obnoviti kako bi se na njoj ponovno vozile utrke. 1950. Velika Nagrada se vrača na Ring, a 1957. na stazi se ponovno rađa legenda. Juan Manuel Fangio na polovici utrke odlazi u boks, imao je 30 sekundi prednosti, ali nakon greške mehaničara na stazu se vrača sa 50 sekundi zaostatka. Počinje voziti utrku života, krug za krugom obara rekord staze koji je 1937 postavio Rosemeyer. U zadnjem krugu pretiče Collinsa i Hawthorna te pobjeđuje. Na kraju je vozio 8 sekundi brži krug nego u kvalifikacijama kad je osvojio pole. Nakon utrke je rekao: "Mislim da sam toga dana napokon savladao Nurburgring. Vozio sam na granici, uletavajući u zavoje brzinom kojom se nikad prije nisam usudio." Nakon te utrke je također izjavio da nije par dana spavao od straha koji ga je ulovio tek poslije. Na toj utrci je osvojio i svoj peti naslov i zadnji put je pobijedio. Več 1958. Wolfang von Trips prvi put vozi krug za manje od 9 minuta, nije pobijedio, a 1961. svoju posljednju GP pobjedu ostvaruje Stirling Moss. Bio je jedan od 5 Britanaca među prvih 10.

slika
1965. Jim Clark prvi put vozi krug prosječnom brzinom večom od 100 mph (160 km/h). Osvaja pole position, najbrži krug i pobjedu, vodio je od početka do kraja. 1967. na početak startno ciljne ravnine dodana je šikana Hohenrain kako bi se smanjila brzina ulaska u boks, uskoro počinju rasprave kako je staza opasna za vožnju. 1968. to dolazi do punog izražaja kad se utrka vozila po nevjerojatnom pljusku. Jackie Stewart je poveo u prvom krugu i do kraja utrke je napravio nevjerojatnu prednost od 4 minute ispred drugoplasiranog Hilla. Nakon utrke je izjavio: "To mi je do tada bila najveća ambicija da pobijedim na Nordschleifeu. Smatrao sam tu stazu najvećim izazovom za vozača i ja sam taj izazov prošao. Na sreću, nitko od vozača se nije ozbiljno ozlijedio. To je bila vjerojatno jedna od najtežih utrka Formule 1." Stewart je također stazi dao nadimak koji nosi još danas: Zeleni pakao, te je izjavio da onaj tko kaže da ga nije strah voziti na Nurburgringu ili je lud ili laže. Več 1969. Jacky Ickx odvozio je krug za manje od 8 minuta prosječnom brzinom od 175 km/h. Pobijedio je u utrci, ali kako se brzina sve više povečavala, vozači su sve više negodovali zbog sigurnosti vožnje Ringom. Tako več 1970. vozači odbijaju voziti na Ringu, a VN Njemačke je premještena na Hochenheim. 1971. nakon što su zavoji prilagođeni, izravnani, dodani kilometri zaštitnih ograda te su izglađene brojne neravnine utrke F1 se vračaju na Ring. Napravljeno je ukupno 100 promjena. 1973. boksovi i prostor za održavanje preseljeni su na Sudschleife u korist nove i poboljšane Nordschleife.

slika
1975. Ring ponovno dobiva legendu. Niki Lauda je na treningu postigao vrijeme 6:58,6 i tako postao prvi i jedini koji je izvorni 22,81 km dug Nordschleife vozio za manje od 7 minuta. Sljedeće godine Lauda gubi nadzor nad bolidom i izliječe. Bila je to zadnja F1 utrka na starom Nordschleifeu, koji je uz opasnost i neprikladan za moderne F1 utrke. Dio kod prilaza Bergwerku u kojem je Lauda izletio sad se neslužbeno zove Lauda-Link. Več te godine odlučeno je da se izgradi potpuno nova GP staza. 1981. počinju radovi na GP-Strecke koja je progutala veliki dio stare Sudschleife. Srušena je i izvorna startno ciljna ravnina i uz opsežno pruređivanje Nordschleife je skračen na 20,83 km. 1983. posljednji put se neka velika utrka vozi na Nordschleifeu, bila je to utrka World Sportscar. U kvalifikacijama Stefan Bellof, neustrašiv vozač, postavlja vrijeme 6:11,13 i to do danas ostaje najbolje vrijeme koje je netko napravio na Nordschleifeu. Najbrže vrijeme u utrci također drži Bellof, 6:25,9. Bellof je ujedno i zadnja velika legenda Nurburgringa Nordschleife.

slika
1984. otvorena je sadašnja GP staza, na prvoj utrci pobjeđuje Nelson Piquet u Brabham BMW-u. Staza nije imala nikakve veze sa Nordschleife te nailazi na kritike publike koja je htijela da barem dio staze prolazi starim djelovima, kao što je kasnije preuređen Spa. U čast otvaranja nove staze održan je koncert Rock am Ring koji se od tada održava svake godine. Na Nordschleifeu se voze razne utrke kao DTM ili 24 sata koja se održava i danas. 2002. pokrenuta je GP utrka oldtimera, a na nekim takvim utrkama automobili su vozili i po ostacima Sudschleife. 2007. se nakon 30 godina na Zeleni pakao vrača bolid F1. Nick Heidfeld je u svojem BMW Sauberu F1.06 stazu prešao za 8:34, bila je to pokazna vožnja i bolid je značajno podignut zbog izrazito neravnog terena, a u prilog nisu išle ni iznimno tvrde gume. Unatoč skraćenim prijenosnim omjerima Heidfeld je na ravnom dijelu staze "Döttinger Höhe" ostvario maksimalnu brzinu od 275 km/h.

slika
2008. počinje ponovna izgradnja zgrada pokraj GP staze. Dovršena je i zaštitna ograda za gledatelje na Nordschleife i time narušen stari ugođaj gledanja utrka na toj stazi. Svi koji su gledali utrke prije postavljanja ograde razočarani su, ostalima je svejedno jer i na svim ostalim stazama več odavno postoje takve zaštitne ograde. Ove godine Nürburgring dobiva novu atrakciju Ring Racer, tobogan smrti na kojem se osmero ljudi naglo ubrzava od 0 do 170 km/h za 1,8 sekundi. Danas se tamo nalaze i mnoge škole sportske vožnje, a po Nordschleifeu se uz naknadu možete voziti vlastitim autom. Iako su i na GP stazi bile zanimljive utrke nikad nije dosegla Nordschleife, jednu od najboljih staza svih vremena na kojoj su se veliki vozači razlikovali od ostalih vozača.
Avatar
A.Senna
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 11 tra 2008, 13:40

Re: Nürburgring

Post Postao/la A.Senna »

Nordschleife zeleni pakao sto jos reci,Jackie Stewart je rekao "ko ga je vozio i rekao da ga nije bilo strah,ili laze ili je lud".
Biti drugi znaci biti prvi medju gubitnicima....A.Senna
Avatar
racer@work
Postovi: 123
Pridružen/a: 26 ožu 2008, 19:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kubica

Re: Nürburgring

Post Postao/la racer@work »

evo malo starog majstora u BMWu M3 GTR na Ringu i Gruene Holle!

http://video.google.com/videoplay?docid ... 7458424752

i malo Porschea 956

All warfare is based on deception - Sun Tzu "The art of war"
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Re: Nürburgring

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

Nordschleife je otpočetka svoga postojanja bila otvorena za javnost,bilo kao vozač ili kao posjetitelj/gledatelj,i smatra se najatraktivnijom dionicom puta dostupnom običnim vozaču danas.Svakog vikenda većinom su omogućene vožnje,osim kad traju testiranja privatna ili natjecanja,bilo vlastitog auta bilo rent-a cara u sklopu tvrtke,uz školu vožnje,Ring TAXI (u društvu Sabine Schmidt u novom BMW M5 507 HP =185 EUR za do 3 osobe zajedno ),Drifting TAXI (kao suvozač u AC Cobri sa 425HP = 39 EUR),ili pak kao suvozač u trostrukom osvajaču 24h Nurburgringa Zakspeed Viperu (420HP = 270 EUR), a cijena izlaska 1krug na Nordschleife sa osobnim autom košta 21 EUR,dok godišnja karta za neograničeni broj km je 995 EUR.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mNemK-xK ... re=related[/youtube]

Na samoj stazi primjenjuje se Njemački zakon o cestovnom prometu,zabranjeno je obilaženje sa desne strane auta,a na određenim dijelovima staze postoje ograničenja brzine radi sigurnosti,a staza je nadzirana putem policijskog helikoptera...

VRIJEME AUTO VOZAČ

7:22.1 2009 Dodge Viper SRT-10 ACR Tom Coronel
7:24.3 Maserati MC12 Marc Basseng
7:24.7 Pagani Zonda F Clubsport Marc Basseng

Competition

6:11.13 Porsche 956 Gr. C Stefan Bellof
6:28.03 March-BMW 832 F2 Christian Danner

Motorcycles

7:49.71 Honda RC30 Helmut Dähne
7:21.8 MV Agusta F4 R 312 Andy "AndyPath" Carlile
7:28.8 Yamaha YZF-R1 "The Baron"

službena stranica
slika
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Re: Nürburgring

Post Postao/la Ćale od Lewisa »


tip je s M5 (e39) predriftao cijelu stazu, auto ima 400ks i vozio je po mokrom. Stvarno impresivno isplati se pogledati
slika
Avatar
Kimi the best
Početnik
Početnik
Postovi: 294
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 00:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1

Re: Nürburgring

Post Postao/la Kimi the best »

Odlican post 130R, mogu samo da dodam da je Mossova pobeda 1961 jos veca ako se zna da je vozio proslogodisnji bolid Lotusa (Lotus 18) dok su vozaci fabrickog tima Clark i Ireland vozili Lotus 21.
KR Spa 2008: I wanted to win - or nothing. It is always easy to say that by playing safe I would have probably ended in second place, but that is not the right way to win.
Avatar
Bibi
HNL kladionica velemajstor
HNL kladionica velemajstor
Postovi: 1538
Pridružen/a: 24 srp 2009, 14:31
Ja sam: Vozač
Navijam za: Marc Marquez
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Re: Nürburgring

Post Postao/la Bibi »

Evo jedan onboard snimke iz Nurburgringa:
Bilo je lijepo dok je trajalo...

24.7.2009-5.5.2013
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Re: Nürburgring

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

Nürburgring seli u Las Vegas? (autosport.hr)

-što reći?
slika
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Nürburgring

Post Postao/la Armanini »

pa nek kopiraju.. iako sumnjam da ce netko danas ic radit 20 kilometara staze, tako da sumnjam da ce to zazivjet..
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Nürburgring

Post Postao/la Vuksa_KC »

U Japanu postoji već mini kopija Norda, samo ne znam kak se točno zove.
spacedoc
Test vozač
Test vozač
Postovi: 592
Pridružen/a: 15 ruj 2009, 17:39
Navijam za: Za kog ove godine navijat

Re: Nürburgring

Post Postao/la spacedoc »

popravit sigurnost staze i takvu stavit umjesto valencije, danas s ovakvim gumama to bi bila poslastica
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Nürburgring

Post Postao/la Cuky »

da sigurno...svaki krug u boks...baš poslastica :D
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
spacedoc
Test vozač
Test vozač
Postovi: 592
Pridružen/a: 15 ruj 2009, 17:39
Navijam za: Za kog ove godine navijat

Re: Nürburgring

Post Postao/la spacedoc »

a tek kvale , prva runda 20 min imaš za samo jedan izlazak i 2 popravna kruga od kojih 1. Tak tak drugi nikak a a i ako uzmeš goriva za 3 brza prvi pati zbog goriva a drugi malo zbog guma malo goriva a treći ... Tak da u sve 3 runde jedan krug osim u možda u prvoj da odustaneš od brzog kruga pa u boks ali u glavnom nemaš pravo na grešku
slika
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Nürburgring

Post Postao/la Armanini »

teska situacija :(

http://www.autoportal.hr/index.php/novostic/4971" onclick="window.open(this.href);return false;
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Nürburgring

Post Postao/la Vuksa_KC »

Inače, za sve su krive finte poznate na našim prostorima u gospodarstvu.
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Re: Nürburgring

Post Postao/la McLewis »

Citam prosli tjedan da je staza otvorena za touristdrive, sav sretan procitam to i reko idem u nedjelju na stazu (sada zivim 30km od staze) i danas zatvorena zbog vremenskih uvijeta :( bas sam razocaran!
McLaren u <3
nigel
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 lis 2014, 11:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: willams

Re: Nürburgring

Post Postao/la nigel »

treba je vratiti u f1 koja je to odlična staza bila 20 km kroz šumu 100 zavoja.prava vozačka staza ,
Odgovori