Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB16B]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 03 vel 2022, 07:24 Ovo crveno... razlog za promjenu plana nije Hondin strah od VW-a, pa ta suradnja još uvijek nije ni potvrđena niti je VW potvrdio da će biti u F1...
As for Red Bull, its post-Honda future appears to be heading towards a collaboration with another manufacturer in the long-term as it is expected that Red Bull Powertrains will agree on a tie-up with a Volkswagen Group brand if that company opts to enter F1 with the 2026 engine rules. (iz istog onog linka. ali imam jos linkova gde sam citao da su RB i VW na dobrom putu da saradjuju od 2026)
razlog za promjenu plana je čisto taj da RB Powertrains u 2026. može ući kao novi proizvođač koji do tada nije imao proizvedenu PU kako bi imao povlastice koje bi trebale biti dodijeljene novim proizvođačima da bi lakše nadoknadili sve godine iskustva sa PU koje trenutninproizvođači imaju. To su čak i sami iz RB-a rekli i to imaš u onom članku koji sam linkao pa nisi htio čitati
Koje povlastice? Ne razumem o kojim povlasticama govoris? To sto ce biti rastereceni jel ce motori dolaziti iz Sakure? Pa kao sto sam rekao niko Mercedesu i Ferariju ne brani da izgrade drugu fabriku ako ti mislis da je do toga. Ali zaboravio si i da se motori zamrzavaju tako da nece biti ulaganja u R&D i svi ce se baviti motorima za 2026.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB16B]

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 03 vel 2022, 08:49
A tebe to očito smeta jer ili neznas objasniti gluposti koje pises.
Zašto gluposti? Pa redovito ignoriraš činjenice koje ti navedemo i stalno tjeras svoju neku istinu.

Ne upravo ti hoces da izguras nesto svoje, postavio si mi ovo pitanje
Znaci RB inzenjeri su bar neko vrijeme imali pristup Hondinom IP?
Ja sam onda tebe pitao sta ti mislis? Nisi rekao nista.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB16B]

Post Postao/la Cuky »

tanabe-san je napisao/la: 03 vel 2022, 13:10
Cuky je napisao/la: 03 vel 2022, 07:24 Ovo crveno... razlog za promjenu plana nije Hondin strah od VW-a, pa ta suradnja još uvijek nije ni potvrđena niti je VW potvrdio da će biti u F1...
As for Red Bull, its post-Honda future appears to be heading towards a collaboration with another manufacturer in the long-term as it is expected that Red Bull Powertrains will agree on a tie-up with a Volkswagen Group brand if that company opts to enter F1 with the 2026 engine rules. (iz istog onog linka. ali imam jos linkova gde sam citao da su RB i VW na dobrom putu da saradjuju od 2026)


Tako je, očekuje se da bi trebali surađivati sa njima AKO VW odluči ući u F1... niti ulazak VW-a niti suradnja sa RB-om nisu sigurni da će se dogoditi (još).
tanabe-san je napisao/la: 03 vel 2022, 13:10
razlog za promjenu plana je čisto taj da RB Powertrains u 2026. može ući kao novi proizvođač koji do tada nije imao proizvedenu PU kako bi imao povlastice koje bi trebale biti dodijeljene novim proizvođačima da bi lakše nadoknadili sve godine iskustva sa PU koje trenutninproizvođači imaju. To su čak i sami iz RB-a rekli i to imaš u onom članku koji sam linkao pa nisi htio čitati
Koje povlastice? Ne razumem o kojim povlasticama govoris? To sto ce biti rastereceni jel ce motori dolaziti iz Sakure? Pa kao sto sam rekao niko Mercedesu i Ferariju ne brani da izgrade drugu fabriku ako ti mislis da je do toga. Ali zaboravio si i da se motori zamrzavaju tako da nece biti ulaganja u R&D i svi ce se baviti motorima za 2026.
Nisam zaboravio da se motori zamrzavaju. Ali nitko ni ne priča o aktualnim motorima, nego o onima koji će se raditi po pravilima za 2026. Naime FIA, momčadi i proizvođači motora trenutno su u dogovorima oko toga da se novim proizvođačima koji bi 2026. prvi puta ušli u F1 dodijele nekakve beneficije koje trenutni (Ferrari, Mercrdes, Renault, Honda) neće imati kako bi brže nadoknadili manjak iskustva sa hibridnim PU koje ova 4 imaju već skoro cijelo desetljeće. Točan paket beneficija još nije dogovoren, ali po svemu što sam pročitao lako moguće da bude funkcioniralo slično kao što je u MotoGP gdje proizvođač koji nije sakupio određen broj bodova u zadnje dvije godine (a boduju se pobjede i podij) ima pravo na neograničena teatiranja, više motora po vozaču prije nego dobiju kaznu za promjenu i sl...

Ferrariju i ostalim izgradnja još jedne tvornice ne bi donijela te beneficije... ako se dogovore dobit će ih samo oni koji prvi puta dobavljaju PU 2026. ili kasnije (npr. RB Powertrains, VW, Audi, Cosworth, Toyota... bilo tko tko uđe 2026. ili kasnije)


Konkretno, ustupci koji se najviše spominju su veći budget cap za razvoj PU, dozvoljavanje više testova na dynu i slično uz već dogovorene (ukidanje MGU-H npr.)
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB16B]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 03 vel 2022, 13:30

Tako je, očekuje se da bi trebali surađivati sa njima AKO VW odluči ući u F1... niti ulazak VW-a niti suradnja sa RB-om nisu sigurni da će se dogoditi (još).
Nije to veliko "ako" Caki. Ako si pratio vesti i izjave znao bi da je to 99%. Ceka se samo oficijalna objava koja ako se ne varam treba doci sad u Februaru.
Nisam zaboravio da se motori zamrzavaju. Ali nitko ni ne priča o aktualnim motorima, nego o onima koji će se raditi po pravilima za 2026. Naime FIA, momčadi i proizvođači motora trenutno su u dogovorima oko toga da se novim proizvođačima koji bi 2026. prvi puta ušli u F1 dodijele nekakve beneficije koje trenutni (Ferrari, Mercrdes, Renault, Honda) neće imati kako bi brže nadoknadili manjak iskustva sa hibridnim PU koje ova 4 imaju već skoro cijelo desetljeće. Točan paket beneficija još nije dogovoren, ali po svemu što sam pročitao lako moguće da bude funkcioniralo slično kao što je u MotoGP gdje proizvođač koji nije sakupio određen broj bodova u zadnje dvije godine (a boduju se pobjede i podij) ima pravo na neograničena teatiranja, više motora po vozaču prije nego dobiju kaznu za promjenu i sl...
Okej i sta je lose u tome? Pa RB nikad nije napravio F1 motor a VW je napravio zadnji F1 motor pre 30 godina. Mislis da imaju neku prednost? Ja ne mislim tako. Seti se samo kako je Tojota prosla kad je usla u F1. Najveci budzet su imali a nikad nisu uspeli pobediti ni na jednoj trci.
Konkretno, ustupci koji se najviše spominju su veći budget cap za razvoj PU, dozvoljavanje više testova na dynu i slično uz već dogovorene (ukidanje MGU-H npr.)
Cekaj prvo da uvedu budget cap na motore posto to jos nije uvedeno.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB16B]

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 03 vel 2022, 13:17
zonelsk je napisao/la: 03 vel 2022, 08:49
A tebe to očito smeta jer ili neznas objasniti gluposti koje pises.
Zašto gluposti? Pa redovito ignoriraš činjenice koje ti navedemo i stalno tjeras svoju neku istinu.

Ne upravo ti hoces da izguras nesto svoje, postavio si mi ovo pitanje
Znaci RB inzenjeri su bar neko vrijeme imali pristup Hondinom IP?
Ja sam onda tebe pitao sta ti mislis? Nisi rekao nista.
Apsolutno nisam napisao nista sto nije opce poznata cinjenica - kronologija stvari vezanih uz RB i Hondu.
Uz to sam napisao stvari koje je sam Helmut rekao u izjavi (a koju ti i dalje ne razumijes ili namjerno ignoriras).

Necu ti dogovarati na pitanja, na koja ti izbjegavas odogovor. Kad ih dobijemo od tebe, mozemo dalje razgovarati ko ljudi. Ako zeli s se ponasati kao dijete, samo nastavi.

Ne upravo ti hoces da izguras nesto svoje, postavio si mi ovo pitanje
Odlicno, slobodno citiras sto sam rekao a da nije tocno, ili se ti s time ne slazes. Do tad - prestani sa glupostima i optuzivanjima bez temelja.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB16B]

Post Postao/la Schumy.d »

Daj vas dvojica prestanite, molim vas... 4 stranice vaših prepucavanja koja ne vode nikuda.
Prebacite se na PP ako ne možete jedan bez drugoga, možda uvjerite jedan drugoga u nešto svoje.

Ovako listam 5 minuta dok ne naletim na neku konkretnu vijest vezanu za temu.
I ne, ne zanima me tko je prvi, zašto, kako...

Hvala na razumijevanju! :surrend:
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB16B]

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 03 vel 2022, 15:59 Necu ti dogovarati na pitanja, na koja ti izbjegavas odogovor. Kad ih dobijemo od tebe, mozemo dalje razgovarati ko ljudi. Ako zeli s se ponasati kao dijete, samo nastavi.
#-o

Ja ne izbegavam odgovor ja znam odgovor na to pitanje sto si mi ti postavio. Ali postavio sam ga tebi da vidim da li ti znas.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Predstavljanje novog bolida uživo za 2-3 minute




EDIT: A sad vidim da je i Oracle novi naslovni sponzor momčadi


I procurile fotke prije prezentacije
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Najveca promena: Nema Honde :D
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Ovo zapravo uopće nije bolid koji će RB koristiti. Ovo je show car kojeg je FIA dizajnirala i kojeg su oni i momčadi pokazivali uokolo. Čak je i oblik usisa iznad vozača identičan tome modelu.


A Honde ima na bolidu. Samo nije logo HONDA nego HRC
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 09 vel 2022, 18:31 Ovo zapravo uopće nije bolid koji će RB koristiti. Ovo je show car kojeg je FIA dizajnirala i kojeg su oni i momčadi pokazivali uokolo. Čak je i oblik usisa iznad vozača identičan tome modelu.


A Honde ima na bolidu. Samo nije logo HONDA nego HRC
Ali nisu rekli da je show car?

Ja bi rekao da je RB 18
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Evo ti RB18
A ako ti moje mišljenje nije dosta, evo ti i Scarbs koji je tehnički dopisnik za F1.com
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 09 vel 2022, 19:22
Ali nisu rekli da je show car?

Ja bi rekao da je RB 18
Kak ti sve znas. :)
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Red Bull's last 2 sponsorship deals are worth $650mill..

Oracle - $500mill for 5 years
Bybit - $150 mill for 3 years.

Red Bull ain't gotta spend a cent of their own money for the next 3 years on development and then the following 2 most of it is already covered by Oracle
:-"
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Motorsport-total: Red Bull i Porsche blizu su dogovora

Sve je izvesnije da će Volkswagen Grupa ući u Formulu 1.
Pošto nas 2026. čeka velika promena na polju dizajna agregata, otvorila se mogućnost da Audi i Porsche uđu u najbrži cirkus. Od prvog momenta Porshe je bio povezivan sa Red Bullom ali nije bilo potvrđenih informacija da su pregovori i zvanično počeli. Sada, kako prenosi Motorsport-total.com ove dve strane blizu su dogovora.

Prema analizi ovog nemačkog sajta, za proizvođača iz Štutgarta ova saradnja bila bi idealna, jer Red Bull gradi potpuno novi fabriku za proizvodnju agregata u Milton Kinsu. Na ovaj način Porsche bi smanjio troškove pa u ovaj dogovor ne bi ušao samo kao dobavljač motora već i kao vlasnik određenog broja akcija. Ipak, ostaje da se vidi koliko je Dietrich Mateschitz voljan da tako nešto i uradi. Više detalja očekuje se početkom maja, kada će biti održan sastanak menadžmenta Volkswagen Grupe.

Izgleda da su Porsche i Red Bull po pitanju pregovora postigli najveći pomak, ali to nije bio slučaj sa Audijem za koga se vreuje da pregovora sa Williamsom i McLarenom.
idemooo
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Novi Red Bull ima pullrod prednji ovjes kao McLaren
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Ja ne znam ni sta je to. I u cemu je razlika od onog push rod kako se zove
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

U tome kako je aktiviran ovjes (opruga, damper i ostalo) te gdje se nalaze komponente. Kod pullrod ovhesa komponente istog se nalaze nisko dolje, a kotač je spojen takonda iste aktivira povlačenjem. Kod pushroda su montirane iznad, a aktivirane su guranjem.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 21 vel 2022, 16:05 U tome kako je aktiviran ovjes (opruga, damper i ostalo) te gdje se nalaze komponente. Kod pullrod ovhesa komponente istog se nalaze nisko dolje, a kotač je spojen takonda iste aktivira povlačenjem. Kod pushroda su montirane iznad, a aktivirane su guranjem.
Mislio sam Caki razlika konkretno sta to znaci na stazi u voznji?
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la zonelsk »

Sto se tice same voznje i ponasanja na stazi ne puno.
CoG je nizi

Ovisno kakav ti airflow treba izmedju prviog di srednjeg djela bolida odabires jednu ili drugu soluciju.

Dodano, pristup mehanickom sklopu suspenzije je s donje strane nosa (pull rod) pa je zapravo mehanicaru teze doci do njega.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Ako je ovjes dobro dizajniran vozaču zapravo ne bi trebalo biti razlike u vožnji
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 21 vel 2022, 18:33 Ako je ovjes dobro dizajniran vozaču zapravo ne bi trebalo biti razlike u vožnji
Znaci onda nije ni bitno.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Najviše ovisi o tome da se uspije postići dobra pozicija između svih komponenti kako bi se sile prenosile sa što manje gubitaka jer onda ima najmanje nagađanja kod podešavanja ovjesa za svaku stazu. Recimo kad je Ferrari u periodu 2012-2015 koristio naprijed pull rod prednji dio šasije je bio prilično visoko. Zato je "šipka" koja spaja kotač sa ostalim komponentama ovjesa unutar šasije bila prilično vodoravna što je jako odgovaralo aerodinamičarima, ali je za dobiti odgovarajuću kinematiku bilo prilično zeznuto. Ove je godine situacija ipak drukčija, prednji dio šasije je pravilima spušten niže nego što je bio do sada, dok zbog većih kotača prihvat na kotaču može biti viši te kut ispada veći.

Uglavnom, kao što sam rekao, za vozača ako je dizajn pogođen ne bi trebalo biti razlike u osjećaju. Ali bi trebalo biti prednosti povezanih sa nižim težištem i optimalnijom geometrijom ovjesa za korist aerodinamike. Samo će vrijeme pokazati jesu li McLaren i RB uspjeli ili nisu.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la tanabe-san »

Jeste nize teziste je dobro to je tako i kod motora.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Jeste dobro je jer je manja sila koja pokušava "prevrnuti" bolid u zavoju što znači da onda ovjes može biti mekši i time bolid biti stabilniji preko neravnina.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori