Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Vuksa_KC »

zonelsk je napisao/la: 11 lis 2022, 09:38
Vuksa_KC je napisao/la: 10 lis 2022, 22:49 Još dodaju da je to u biti indirektno i promoviralo Formulu 1 i praktički pomoglo i drugim momčadima :badgrin:
According to Erik van Haren, Red Bull's 'minor overspend breach' is about 1-2 million USD.
It is not in terms of car development, but due to costs such as catering and absenteeism due to illness.
Kakve veze ima za kaj je?
Potrosili su miliun USD vise od drugih sto im je ocito dalo nekakvu prednost i sad se smiju u facu svim ostalima koji su bili u budgetu.

Tipicno za FIA-u da progleda kroz prste i jos tipicnije za bahati RB i Hornera. Nadam se da njihovi navijaci uzivaju u ovome i da se mogu poistovjetiti sa vrijednostima koje zagovaraju.
Pa da, ne samo da nema veze, nego ako je na to potrošen koji milijun više, znači da je na nešto drugo koji milijun trebao biti potrošen manje.
Avatar
King iCool
Veteran
Veteran
Postovi: 3096
Pridružen/a: 07 svi 2008, 14:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Planet Zemlja
Kontakt:

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la King iCool »

U sportu gdje su milijuni dolara vrijedni vremena po krugu ovo po meni mora biti kažnjeno. Mogu oni nama sad prodavat priču da je to bilo za catering i ostale gluposti, ali činjenica je da su tih 1 ili 2 milijuna mogli završit u zračnom tunelu i dati RBu prošle godine možda desetinku ili dvije po krugu prednosti...
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Vuksa_KC »

Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Red Bull si je ispregovarao poprilično blagu kaznu za prekoračenje budžeta koje je bilo, danas je objaljeno, 2.2 milijuna $.

Priznali su prekoračenje te su za uzvrat dobili samo 7 milijuna $ kazne i 10% smanjenje vremena dozvoljenog za aerodinamička testiranja u tunelu i CFD-u.

https://www.racefans.net/2022/10/28/red ... p-penalty/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la zonelsk »

Nisam ni sumnjao da budu znacajnije kaznjeni.

Lijepo bome poteosili novce prosle godine vise nek drugi i koga briga + abu dabi sranje.

Bome posteno i sportski osvojen naslov. Vjerujem da mogu biti ponosni.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Na entry listi za 2023. vratilo se Hondino ime. Pogonske jedinice više nisu registrirane kao RBPT nego kao Honda-RBPT
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la zonelsk »

Jes, to su najavili da ce Honda imamti vidljiviju prisutnost.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Vuksa_KC »

Ali od 2026. potpuno razdvojeno
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la zonelsk »

Ili mozda skupa :]
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Cuky »

Ford se vraća u F1 u suradnji sa Red Bullom

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... 1YQ9b.html
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vettel fan
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 403
Pridružen/a: 09 lis 2007, 23:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb - Dubrava

Re: Formula 1 team - Oracle Red Bull Racing [RB18]

Post Postao/la Vettel fan »

HELMUT MARKO I SAGA O SERGIU PEREZU

Već u travnju 2022. sportski savjetnik Red Bulla istiće kako je Norris uz Leclerca jedini koji može biti rame uz rame s Verstappenom, „Jedini talentirani vozač kojeg još vidim da je u ligi Maxa i Charlesa je Norris“.

U svibnju 2022. Helmut Marko izjavljuje da shvaća ljutnju Pereza što je momčad odlučila da propusti Maxa u Barceloni.
U 45 krugu Max ulazi u box i vodeću poziciju preuzima Perez.
Max je od 45 kruga bio 3 puta u boksu, a Perez 2.
U 47 krugu iz boksa se traži da prepusti vodeću poziciju Maxu, jer je Max brži. Perez javlja u boks da to nije pravedno, ali ok.
I u 49 krugu Max ga pretječe kao da Pereza niti nema.
Helmut Marko nakon utrke izjavljuje:“ da razumije ljutnju Pereza, ali da nije tako postupio ne bi bio pravi vozač, zatim dodaje, Perez nije mogao završiti utrku na tim gumama, da su se odlučili na borbu“.

U lipnju 2022. Helmut Marko tvrdi da je ekipa našla savršenog timskog vozača Maxu a to je Perez.
Perez je 2022 potpisao dvogodišnji ugovor koji bi ga u Red Bullu trebao zadržati do kraja 2024.
Nakon potpisivanja ugovora, Helmut Marko izjavljuje da je Perez idealan timski vozač za Verstappena jer ne ulazi direktno u borbe s Maxom, nego je sposoban sam izboriti pobjedu.
Do tada je već Perez dobio naredbu iz boksa da propusti Maxa u dva navrata tijekom VN Španjolske i da ga propusti tijekom VN Azerbajđana. Oba puta Max je ostvario pobjedu.

U rujnu 2022. Helmut Marko je frustriran kako je Perez završio kvalifikacije za VN Nizozemske. (Izletio je sa staze). „Max je tokom ovih godina naučio voziti brzo bolid i zaštititi ga. Prema našim računicama, Perez je trebao završiti treći u kvalifikacijama, ali nije“. „Vjerujem da se Perez može boriti za drugo mjesto u prvenstvu“.

U listopadu 2022. nakon VN Japana, Helmut Marko naglašava da im je važnije osigurati Perezu drugo mjesto u prvenstvu vozača, nego da Max dođe do 14 pobjeda u sezoni. (Max je već osigurao naslov).
„Kada pobjeđujete uvijek želite još više. Sada smo osvojili šest vozačkih naslova, ali nikad nismo uzeli dvostruki naslov u poretku vozača, nikada nismo bili prvi i drugi. Siguran sam da Max može doći do 13 ili 14 pobjeda, ali nama je važnije Perezovo drugo mjesto u poretku vozača“.

U studenom 2022. Perez polako daje do znanja da se nalazi u nezavidnom položaju, jer smatra da Max ima malo bolji bolid od njega.
Helmut Marko na to odgovara „Uspoređuju Perezov bolid s Maxovim, i jesu li bolidi isti? Mora se prihvatiti činjenica da Perez i Max nisu na istoj razini. Jednostavno se moraju pomiriti s činjenicom da je Max poseban i nije ga moguće pobijediti. Je li to okrutno? Mislim da nije“.

U ožujku 2023. Helmut Marko hvali Perezove rezultate od kad je došao u Red Bull i da je odličan timski vozač Maxu, „Perez je preživio dvije godine uz Maxa, a da nije bio polomljen kao većina vozača (Ricciardo, Gasly i Albon). To je veliki uspjeh“, ali napominje da nisu odredili između njih dvojice tko bi trebao osvojiti naslov prvaka.

U travnju 2023. VN Australije, Perez ima problema već na trećem slobodnom treningu, a kasnije na kvalifikacijama, u prvoj rundi, završio je u šljunku.
Utrku je završio izlijetanjem sa staze.
Za te incidente s Perezom, Helmut Marko izjavljuje da nije greška bolida nego nesigurnost vozača. Istina je, imali smo problem s kočnicom u trećem treningu, ali taj smo kvar otklonili do kvalifikacija.

U lipnju 2023. Helmut Marko proziva Pereza nakon izlijetanja na kvalifikacijama za VN Španjolske (Q2), da se mora probuditi jer je i vikend prije za VN Monaka utrku završio zalijetanjem u zaštitnu ogradu. „S Perezom ne ide dobro još od Monte Carla. Mora se više koncentrirati na utrke, a ne na naslov. Cijeli vikend je sporiji tri do pet desetinki. Sada je drugi vikend u problemima“.

U lipnju 2023. Helmut Marko govori da su moguće glasine o mogućem odlasku Pereza glupost. „To su besmislice. Perezovo mjesto nikada nije bilo u opasnosti i nikada neće biti u opasnosti“. „Podsjetio sam pereza da se koncentrira na svoj posao“. „Perez je važan element u postizanju ciljeva koje smo postavili ove sezone. Želimo završiti na prvom i drugom mjestu u prvenstvu vozača i ponovno postati prvak u prvenstvu konstruktora što je prije moguće“.
„trebao bi se koncentrirati na sebe, a ne očajnićki pokušavati pobijediti Maxa. Trebao bi biti tu kada stvari ne idu po Maxovim željama“.
„Perezova dobra utrka nakon pogreške u kvalifikacijama na VN Španjolske bila je prvi korak da se vratimo u pravom smjeru“.

U srpnju 2023. Helmut Marko zahvaljuje bogu što je Perez pretekao Alonsa u posljednjim krugovima VN Velike Britanije. „U posljednjih deset krugova, Perez je bio najbrži vozač na gridu, a to je bilo na softu. Hvala Bogu što je završio ispred Alonsa i povećao svoje vodstvo u prvenstvu. To je naš cilj za ovu godinu. Njegova pozicija unutar momčadi uopće nije ugrožena“.

Nedugo zatim, u istom mjesecu, izjavljuje, nakon što Perez nije ušao pet vikenda za redom u Q3.
„Lando ima ugovor s McLarenom do 2025. godine, ali on je daleko najbolji među mladim vozačima i svojim mladenačkim karakterom najbolje bi pristajao Red Bullu“.

Krajem srpnja 2023. na VN Mađarske, Prvi slobodni trening, Perez udara u zaštitnu ogradu lijevom stranom bolida, gdje je stradala lijeva bočna strana, prednje krilo, ovjes i podnica. Nakon što su mehaničari osposobili bolid, Helmut Marko izjavljuje da više nemaju dostupnih rezervnih dijelova za Perezov bolid. Upitan, da li to znači da se Perez utrkuje bez rezervnih dijelova, odgovorio je „Ne, Perez ih nema“.

Krajem kolovoza 2023. Helmut Marko izjavljuje da bi mogao vidjeti jedino Landa Norrisa kao timskog vozača Maxu.

Nedugo zatim izjavljuje da u Formuli 1 ništa nije 100% sigurno, i da bi se trebalo ozbiljno popričati o nekim Perezovim potezima. „U Formuli 1 ništa nije 100% sigurno, jednostavno ne postoji neka takva stvar. Uvijek negdje postoje situacije o kojima treba razgovarati, tako ćemo raspraviti nakon VN Nizozemske“.

Početkom rujna 2023. Helmut Marko izjavljuje kako Perez nema konstantne performanse, a ističe kako je vozač McLarena, Lando Norris, prva opcija za red Bull iako je pod ugovorom.
Perez je i na VN Italije, Monza, ponovno imao poteškoća koja je na treningu rezultirala izlijetanjem sa staze i završavanjem u zaštitnoj ogradi. Poslije tog incidenta zamijenjen mu je motor, ugrađen mu je jedan rabljeni.
Iako se s 5 mjesta probio do drugog i osvojio drugo mjesto, nije baš zadovoljio čelnike Red Bulla.
Nakon te utrke izjavljuje „“ZNAMO DA PEREZ IMA PROBLEMA U KVALIFIKACIJAMA. NJEGOVA FORMA OSCILIRA. ON JE JUŽNOAMERIKANAC I NIJE POTPUNO USREDOTOČEN U GLAVI POPUT MAXA ILI SEBASTIANA (VETTELA),” KOMENTIRAO JE MARKO ZA SERVUSTV. Ima ugovor s Red Bullom do kraja 2024., dok Norris ima ugovor s McLarenom do 2025., nažalost još dugo“.
„Norris je definitivno kandidat. Već smo bili postigli dogovor s Torro Rossom (sadašnji AlphaTauri) kada je njegov menadžer odlučio u korist McLarena. Što se tiče mladosti i brzine, on bi nam jako odgovarao. Perez je već prešao tridesetu i čeka četvrto dijete. Dakle on nema druge interese, i vidjet ćemo što će dalje biti“.

Zbog ove izjave napisane velikim slovima, Helmut Marko se ispričao u priopćenju objavljenoj na web stranici Red Bulla. „“ISPRIČAVAM SE ZA MOJE UVREDLJIVE KOMENTARE I ŽELIM DATI DO ZNANJA DA NE VJERUJEM U GENERALIZACIJU LJUDI PO KULTURNIM, RASNIM I VJERSKIM OBILJEŽLJIMA,”
“HTIO SAM ISTAKNUTI KAKO CHECOVA FORMA OVE SEZONE OSCILIRA, ALI BILA JE POGREŠKA ŠTO SAM TO PRIPISAO NJEGOVOM KULTURNOM OBILJEŽJU.”

...Saga se nastavlja....
MONZA 14. RUJNA 2008. ZVIJEZDA JE ROĐENA.
Zvijezda je u mirovini.
Odgovori