Promjene tehničkog pravilnika 2013/2014

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

zizi
Test vozač
Test vozač
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga

Re: Iščekivanja/predviđanja

Post Postao/la zizi » 27 stu 2012, 23:19

Cuky je napisao/la:@Kenny
To za gorivo nije prijedlog, nego su to dva članka pravilnika koja sam izostavio gore...
5.1.4 Fuel mass flow must not exceed 100kg/h.
5.1.5 Below 10500rpm the fuel mass flow must not exceed Q (kg/h) = 0.009 N(rpm)+ 5.

Što se tiče pritiska kod ubrizgavanja goriva, zizi je u krivu...
5.8.1 The pressure of the fuel supplied to the injectors may not exceed 500bar. Only those injectors
and fuel high pressure pumps specified by the FIA may be used.

kenny je pitao koliko je danas ograničenje na tlak, a to je 100 bara. 500 bara je prijedlog za 2014
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon

Cuky
Moderator
Moderator
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Cuky » 27 stu 2012, 23:25

sorry, sad vidim da je pitao za danas.
A 500 bara nije prijedlog, to je u objavljenom pravilniku tako
slika
slika 3
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

Kenny
Legenda
Legenda
Navijam za: Williams i MS
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 27 stu 2012, 23:28

Engleski mi nije toliko jak da razumijem ovo za 2014, ako se nekom da da prevde neha prevede. Hvala
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

Toon
Veteran
Veteran
Navijam za: mclaren

Post Postao/la Toon » 27 stu 2012, 23:40

5.8.1 Pritisak goriva koji dolazi u injektore ne smije prelaziti 500 bara. Smiju se koristiti samo oni injektori i pumpe koje je odredila (iliti ga specificirani su) FIA.
I Kenny to sve vrijedi od 2014. a to nije slijedeća sezona!!!
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 27 stu 2012, 23:43

Toon je napisao/la:5.8.1 Pritisak goriva koji dolazi u injektore ne smije prelaziti 500 bara. Smiju se koristiti samo oni injektori i pumpe koje je odredila (iliti ga specificirani su) FIA.
I Kenny to sve vrijedi od 2014. a to nije slijedeća sezona!!!
Hvala, znam da nije iduća, ali kada se već počelo pisat o njoj zanimalo me
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 28 stu 2012, 00:03

mislim da bi dobra ideja bila da se ove priče o promjenama pravila za 2013. i za 2014. prebace u tehnološki dio...možda tema naziva "Promjene u pravilima"?? Ili tako nešto, pa da možemo neometano i o tome raspravljati pošto vidim da nas ima koje zanima tehnologija
slika
slika 3
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 28 stu 2012, 09:23

Ima, ima. Upravo najnaprednija tehnologija je ono što me privlači ovom sportu, možda i više nego navijanje za nekog određenog vozača. Otvarajte temu ! :)
Samo neka se trkaju.

spacedoc
Test vozač
Test vozač
Navijam za: Za kog ove godine navijat

Post Postao/la spacedoc » 28 stu 2012, 10:54

jedini limit koji mi smeta su okretaji jer kad su već stavili limit na motore onda nema smisla i na okretaje , pusti motore neka se vrte koliko ide pa bi vidjeli dvoboje na limitu,
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 28 stu 2012, 12:06

Okretaji nisu problem (po mojem skromnom mišljenju)...kad su prvi put bili turbo motori oni su se vrtili na 10-12k okretaja pa smo tad imali vjerojatno najjače motore ikad u F1. Ograničenja se ni meni ne sviđaju, ali sve je to pod izlikom manjih troškova, zelenije F1 i sl.
slika
slika 3

zizi
Test vozač
Test vozač
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la zizi » 28 stu 2012, 12:14

Cuky je napisao/la:Okretaji nisu problem (po mojem skromnom mišljenju)...kad su prvi put bili turbo motori oni su se vrtili na 10-12k okretaja pa smo tad imali vjerojatno najjače motore ikad u F1. Ograničenja se ni meni ne sviđaju, ali sve je to pod izlikom manjih troškova, zelenije F1 i sl.

po mom skromnom mišljenju, tvoje skromo mišljenje je sasvim u redu :) . motori će imati veći moment (torque) tako da će tu nadoknaditi niže obrtaje.

jebala ih zelena f1 #-o
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 28 stu 2012, 12:33

Turbina potpuno mjenja krivulju snage, i čim je tu turbina više visoki okretaji i nisu toliko bitni. Primjer je auto turbo diesel s istim motorom, a različitom snagom - najčešće što je snaga veća, razvija je na manje okretaja.
Nisam siguran da bi tako bilo i kod ovih motora, ali sigurno je da je snaga direktno gdje je - "torque".

Stil vožnje će se drastično promjeniti. Najbolji motor će biti onaj koji najlinearnije proizvodi snagu. Vjerujem da će se upravo na to koncentrirati.
Cijela filozofija trošenja guma će biti skroz različita... itd.
Samo neka se trkaju.

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 28 stu 2012, 14:02

Teško da će ti motori imat snagu kao oni iz 80ih, jer predpostavljam da će biti turbina sa malo bara. Jel bi imalo smisla te motore radit bi turbo? dobija se nešto veća massa motora, a opet mislim da nisu tako često u nižim okretajima
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 28 stu 2012, 17:45

Mislim da se priča da će biti 1,5 do 2 bara. Tema na f1technical forumu ima 150 stranica i neda mi se sada tražiti u njoj taj točan podatak.

Što se biturba tiče, nula bodova. Smije se imati samo jednu turbinu postavljenu ne više 0d 25cm od sredine bolida. Znači maksimalno 25cm lijevo ili desno od sredine. Također, ta jedna turbina neće smijeti imati promnjenjivi nagib lopatica nego će morati biti fiksne.
slika
slika 3

elder
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Lewis Hamilton

Post Postao/la elder » 28 stu 2012, 17:48

Cuky je napisao/la:Mislim da se priča da će biti 1,5 do 2 bara. Tema na f1technical forumu ima 150 stranica i neda mi se sada tražiti u njoj taj točan podatak.

Što se biturba tiče, nula bodova. Smije se imati samo jednu turbinu postavljenu ne više 0d 25cm od sredine bolida. Znači maksimalno 25cm lijevo ili desno od sredine. Također, ta jedna turbina neće smijeti imati promnjenjivi nagib lopatica nego će morati biti fiksne.
Naci nece smjeti biti recimo dvije turbine koje se spajaju u jednu?
Darkness rises when silence dies

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 28 stu 2012, 18:24

Mislim da je puno veće ograničenje zabrana promjena nagiba lopatica, nego da li će biti jedna ili dvije turbine
Samo neka se trkaju.

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 28 stu 2012, 18:50

@elder
tako je. Jedna turbina sa dva ulaza, jedan sa lijeve i jedan sa desne strane, na koje je spojen ispuh.

@dmarijon
pa mislim da je isto. Koliko moje poznavanje turbo tehnologije meni govori (a ono nije preveliko) dvije se turbine koriste zato da bi se izbjegao tzv. turbo-lag. Dakle, jedna turbina radi na nižim okretajima, dok za ovu drugu tada tlak ispušnih plinova nije dovoljno visok da bi ju pokrenuo. Ova druga se onda aktivira na višim okretajima i pomaže u dosezanju maksimalne snage motora.
Kod pomičnih lopatica promjenom njihovog nagiba se reagira kada i kako djeluju i onda nema potrebe za drugom turbinom.

To je bar moje shvaćanje turbo tehnologije o kojoj, ponavljam, nemam prevelikog znanja
slika
slika 3

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 28 stu 2012, 20:01

Neman ni ja. Ali ako se ne varam, postoje dvije vrste bi-turba. Obično se pod biturbom misli na dvije iste turbine za veću snagu (uglavnom ili isključivo kada su dva reda cilindara, što je ovdje slučaj). Ovo je što spominješ je nešto drugo, i da - daje sličan efekt kao promjeniva geometrija). Ne znam šta bi ovdje bilo efektnije. Pogovoto zbog ograničenog tlaka. Obje tehnologije su zato da se idealno iskoriste i niski i visoki okretaji.
Ako će obje biti zabranjene, osim manje snage inžinjerima je sigurno izazov i kako nivelirati turbo rupu (sve nuspojave koje sam gore spominjao).
Samo neka se trkaju.

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Navijam za: McLaren

Promjene tehničkog pravilnika 2013/2014

Post Postao/la gringo73 » 05 pro 2012, 20:39

Kao što je Cuky dao prijedlog da otvori tema u kojoj bi se rasparavljalo o promjenama tehničke prirode, evo. Za početak prebacujem sve one postove iz "isčekivanja/predviđanja" da se ne izgube u onoj masi.

2013\14 Technical Regulation Changes - Scarbsovo pojašnjenje promjena.

FIA Regulations - link na FIA-nu stranicu s pravilnicima, i sportskim i tehničkim.

EDIT: Danas je bio sastanak World Motor Sport Council u 'Stanbulu gradu, evo zaključaka:
2013 F1 Technical Regulations
- More stringent front wing deflection tests have been introduced.
- Minor changes have been made to the front roll structure design.
- There is an increase in minimum weight to compensate for an increase in tyre weight for 2013.
- Deletion of the ‘force majeure’ allowance when a car stops on the track in qualifying. The FIA will determine how much fuel the car would have used to get back to the pits and add it to the one litre sample minimum.
- All chassis will now have higher static loads applied to them (formerly only one chassis was tested to the higher loads with subsequent chassis being tested to 20% lower proof loads).

2013 F1 Sporting Regulations
- For safety reasons, use of the DRS during practice will now only be allowed in the place(s) it will be used on the track in the race.
- The team personnel curfew will be extended from six to eight hours on Thursday night and only two exceptions will be allowed during a season (formerly four).

2014 F1 Technical Regulations
- A new draft with numerous changes was discussed and agreed by the F1 Technical Working Group and Powertrain Working Group.
- The requirement for cars to be driven exclusively under electric power in the pit lane has been postponed until 2017.
- A number of changes have been made to the power unit regulations with the aim of limiting technology in some areas in order to reduce development costs.
- Changes made to bodywork design, originally aimed at reducing downforce and drag for increased efficiency, have reverted to 2012 specification.
- The minimum weight limit has been raised to compensate for additional power unit weight.
slika

dmarijon
Legenda
Legenda

Re: Promjene tehničkog pravilnika 2013/2014

Post Postao/la dmarijon » 12 sij 2013, 09:57

Čudno mi je da se više ne govori o tom famoznom ERS-u koji će (zamijeniti?) KERS.
To će biti KERS, ali puno jači?
Samo neka se trkaju.

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 12 sij 2013, 10:57

ERS = KERS + TERS

ERS - Energy Recovery System
KERS - Kinetic Energy Recovery System
TERS - Thermal Energy Recovery System

Pravilnik dopušta korištenje turbine i za skupljanje energije koja se kasnije može iskoristiti pritiskom na gumb, baš kao što je od 2009. KERS. KERS ostaje i dalje, tj. sustav koji skuplja energiju na kočenju koja se inače u obliku topline izgubi u zraku, a TERS koristi ispušne plinove (tj. njihovu toplinsku energiju) koja bi isto bila izgubljena u zraku. Oboje su dio zajedničkog sistema ERS kojeg vozač aktivira pritiskom na gumb i dobiva dodatnu snagu...samo neznam, nisam toliko još proučio, koliko snage i u kojem vremenskom razdoblju vozač ima na raspolaganju
slika
slika 3

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 12 sij 2013, 11:21

Navodno 161 ks kroz 13 sec., čini mi se.
Samo neka se trkaju.

gjoko-mkd
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Ferari

Post Postao/la gjoko-mkd » 12 sij 2013, 13:02

jeli zna neko dali ce se uvesti neka vrsta KERS-a na turbinu,Bilo je predloga da se stavi mali elektromotor na osovinu turbine koja ima zadatak da zarotira osovinu na nizim okretajima,kada ispusni plinovi nemaju tu brzinu da je odma pokrenu.Tako bi se izbegla t.z. turbo rupa

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 12 sij 2013, 14:23

koliko je meni poznato turbinu smiju vrtiti samo i jedino ispušni plinovi...tu su dosta ograničeni, niti smiju imati dvije turbine (jednu na višim okretajima, jednu na nižim) niti smiju imati promjenjiv kut lopatica turbine čime bi se izbjegla potreba za 2 turbine...
slika
slika 3

gjoko-mkd
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Ferari

Post Postao/la gjoko-mkd » 12 sij 2013, 16:51

negde sam citao o ovom elektromotoru na turbine(mozda u hrvatskom Autoklubu koji redovno kupujem).ovu tehnicku stvar trbalo bi da dobiju svi turbo motori na obicnim autama kad bi se dovelo do perfekcije u f1.dali je ostalo samo na predlogu,neznam.ovakav predlog je bio za 2014

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko » 13 sij 2013, 13:14

Nakon duže pauze ...

161 ks u periodu 33.1 sec.
@ gjoko-mkd

Da kao sastavni dio TERS-a: prilikom otpuštenog gasa generator između turbine i kompresora ( karikirano turbo prerezan na pola i umetnut generator ) će proitvoditi el. energiju dok će, prilikom početnog ubrzavanja, na kratko pripomoći kompresoru da se zarotira - bez te pomoći turbo bi bio preinertan zbog dodatne rotirajuće mase generatora samog po sebi = praktično neupotrebljiv. Pravilo da turbinu smiju pogoniti samo i isključivo ispušni plinovi je ispoštovano zbog definicije turbo punjača ( sastoji se od turbine koju pogone ispušni plinovi i kompresora koji tlači zrak za usis ) nigdje ne stoji da turbina mora pokretati kompresor neposredno. I malo pojašnjenje zašto samo pri otpuštenom gasu - pri ubrzavanju bi otpor generatora previše usporavao turbinu i pretvorio je na neki način u retarder (termin poznat vozačima kamiona i buseva) ...

@ Cuki

Biturbo se zasniva na ideji dva ista manja turba koji su manje inertni u odnosu na jedan veliki, dakle brže reagiraju na promjene režima rada i nema problema sa količinom stlačenog zraka jer teoretski svaki hrani samo pola cilindara tj treba osigurati pola mase i tlaka - nema nikakve veze sa brojem okretaja na kojem rade.

Odgovori