F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

dakle, tema je skup bolida koji su kreirani, koji su vozili na stazi, ali nikad nisu nastupili u službenoj utrci svjetskog prvenstva...

Williams FW07D - 1981
Bolid je testiran jednom od strane Jonesa u Doningtonu. Imao je 4 pogonjena stražnja kotača i 2 nepogonjena prednja kotača.
slika


Williams FW08B - 1982
Bolid je evolucija FW07D, a nije nastupio u utrci jer je FIA zabranila bolide sa 6 kotača.
slika


Lotus 88 - 1981
Za idealno korištenje ground efekta bolid mora biti jako tvrdo podešen što stvara probleme vozačima jer se svaka grba direktno prenosi na njih. Lotus je to riješio na način da je imao dvije šasije: jedna koja je sadržala vanjsku stranu bolida i ground effect krilo, a druga koja je sadržavala kokpit i motor je bila preko opruga obješena na prvu. FIA je zabranila bolid pod "pomično aero pomagalo" izlikom.
slika


Lola T95/30 - 1995
Bolid je tijekom 1994 testirao McNish za Lolin planirani ulazak u F1 1995. Kako nije pronađen veliki sponzor koji bi osigurao financije bolid je testiran i početkom 1995. te na kraju nikad nije nastupio u utrci
slika


DAMS GD-01 - 1995
Bolid je konstruiran i testiran početkom 1995. sa ciljem natjecanja ekipe DAMS u sezoni 1995. Kako nisu pronađeni jaki sponzori momčad nikad nije ušla u F1
slika


Dome F105 - 1996
Plan je bio da se u 1996. nastupi na nekoliko utrka u Europi, a od 1997. da se nastupa u cijelom prvenstvu. Dome nije pronašao dovoljno sponzora da bi se imalo dovoljno financija i nikad nisu nastupili u utrci
slika


Lola T97/30 - 1997
Momčad je ušla u prvenstvo 1997. i na prvoj utrci u Australiji nisu se kvalificirali. Kasnije se nisu više ni pojavili te je bolid ostao bez nastupa u utrci.
slika


Honda RA099 - 1999
Bolid je izrađen od strane Dallare, a korišten je u testovima gdje je ostvarivao solidne rezultate. Ta 1999. je trebala biti pripremna sezona za Hondin povratak u F1 u obliku konstruktora, no kad je Postlethwaite preminuo za vrijeme jednog od testova od projekta se odustalo
slika


Toyota TF110 - 2010
Bolid koji je Toyota pripremila za nastup u 2010. prije odluke o povlačenju koja je donesena krajem 2009. Bolid je po pričama inžinjera trebao biti bolji od svega viđenog te 2010., a izrađena su 2 kompletna primjerka. Jedan je oštećen na jednom od testova, a drugi je bio želja mnogih ekipa, no na kraju ga se nijedna nije dočepala.
slika


McLaren MP4-18 - 2003
Revolucionaran bolid koji je McLaren trebao vratiti na tron, no bio je previše krhak i nije zadovoljio crash testove. Dizajn je dodatno dorađen za 2004. gdje je šasija ojačana i aerodinamika dorađena te je postao MP4-19.
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
nikolaf1
Početnik
Početnik
Postovi: 196
Pridružen/a: 09 lip 2013, 21:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la nikolaf1 »

Najipresivniji mi je Lotus. Kakva je to grupa genijalaca bila, to je cudo jedno. :)

I voljeo bih da smo te 2010. godine vidjeli na stazi ovu Toyotu. Inzinjerska elita F1 je taj bolid komentirala kao zvijer od bolida. Tko zna? Da su ostali jos tu jednu godinu, mozda bi Toyota krenula sasvim drugim pravcem, jer prema komentarima, bolid je bio sjajan. Da je neko uspio kupiti momcad od Toyota-e, poput Brawn-a koji je preuzeo Hondu i to bi bilo odlicno, kako za nas gledatelje, tako i za tog sretnika.
FORZA FERRARI !!!
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

A priča se da je imala DDD koji je za pola masivniji bio odmah u startu od svega viđenog te sezone, imala je i EBD ukomponiran...ali eto, nije vidjela trke
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
nikolaf1
Početnik
Početnik
Postovi: 196
Pridružen/a: 09 lip 2013, 21:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la nikolaf1 »

Cuky je napisao/la:A priča se da je imala DDD koji je za pola masivniji bio odmah u startu od svega viđenog te sezone, imala je i EBD ukomponiran...ali eto, nije vidjela trke
Nazalost...
FORZA FERRARI !!!
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la F1NAC »

ovaj Lotus je brutalan, bas sam fasciniram tim principom dizajna mada nebih se bas ja pouzdao da sam vozač u par opruga haha
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

Evo i nastavak liste...ima i nekoliko bolida koji nisu bili skroz izrađeni, ali je dizajn bio spreman i neki testovi odrađeni...

Lola MB-01 - 2010
Bolid koji je Lola trebala koristiti da je dobila mjesto u F1 2010. kada su ulazile 3 nove ekipe...Lola je izgubila zadnje mjesto od Hispanije...
slika


USF1 - 2010
Jedan Jergovićev bolid...napravljena je čak jedna šasija...
slika


Ferrari 312B3 - 1973-74
Nakon što je 312B2 izgubio na kompetitivnosti dizajniran je ovaj bolid. No on nije nastupio u utrci nego je ta čast pripala novom bolidu, 312T
slika


Honda RA270 - 1964
Hondin prototip prije ulaska u F1...ono što je najistaknutije na ovom bolidu je to što ima 12 odvojenih ispušnih cijevi, po jedna za svaki cilindar Hondinog V12 motora
slika
slika


Maki F101C - 1975
Nastupio u nekoliko kvalifikacija, niti jednom se nije kvalificirao
slika


March 2-4-0 -1976
Prvi nakon Tyrella sa 6 kotača, no umjesto 4 naprijed kao Tyrell imao je 4 stražnja kotača. Testiran je u 1976 i 1977, ali nikad nije vidio utrke
slika


Ferrari 312T6 - 1977
Ferrarijeva zvijerka na 6 kotača. Razlika u odnosu na ostale je ta da je otraga imao 4 kotača na istoj osovini. Testiran je nekoliko puta, a osim što je imao problema sa kontroliranjem bio je i širi nego što pravila dopuštaju.
slika


Minardi M188-Subaru - 1988
Minardijev bolid opremljen Subaruovim motorom za potrebe testiranja. Nikad nije bio u utrci.
slika


McLaren MP4/8B - Lamborghini - 1993
McLaren je testirao Lamborghini V12 motore koje su imali namjere koristiti 1994. ali su se odlučili za Peugeot.
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
nikolaf1
Početnik
Početnik
Postovi: 196
Pridružen/a: 09 lip 2013, 21:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la nikolaf1 »

Honda RA270... Cini mi se da je dizajnerima cilj bio da osujete napade konkurenata, tako da bolid izbacuje sto je vise moguce prljavog zraka ( gledano povrsinski ).. :D

Lola MB-01 mi nekako prejednostavno djeluje.

A USF1.. vidi se i po ovom dijelu bolida da je to bila full momcad.. :D
FORZA FERRARI !!!
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

još jedan bolid....

Ferrari 637 - 1986
Predstavljen novinarima i testiran, ali nikada vožen u utrci, Ferrari 637 se od ostalih Ferrarijevih bolida razlikuje po tome što nije rađen za F1 nego za CART (današnji IndyCar). Iako neki govore da je san Enza Ferrarija bio da pobjedi u utrci Indy500 koja se vozila kao dio CART prvenstva, uvaženo je mišljenje da je ovaj bolid ništa drugo nego samo jedan od pijuna u pregovorima oko pravila koja su se ticala motora. Ferrari je nakon turba htio voziti sa svojim V12 motorom, FIA je željela pravilima motore ograničiti na V8 konfiguraciju, da bi na kraju bile prihvaćene i V8 i V10 i V12 kao dozvoljene konfiguracije motora na prijelazu iz 80-ih u 90-e.
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Kenny »

Asiatech: Maketa bolida napravljena 2002, ali se odustalo zbog nedostatka love i nitko više nije koristio njihove motore

slika

slika
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

čudno...taj bolid...ovako naizgled identičan je Minardi PS02 bolidu iz 2002. a koji je, gle čuda, koristio Asiatech motore
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Kenny »

Znam i meni previše slično izgledaju
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
nelson
Postovi: 20
Pridružen/a: 01 kol 2013, 13:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: willams

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la nelson »

ovaj bolid od wilamsa je ruzno izgledao
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

Williams FW15C CVT (Continuously Variable Transmission) - 1993
The year was 1993 and David Coulthard was Williams official test driver. When not testing race weekend preparations, the team had been in partnership with their fellow Renault engineers to produce a revolutionary automatic gearbox design for F1, dubbed continuously variable transmission, or CVT for short.

One FW15C test car was fitted with the new gearbox, and what followed was the weirdest sounding F1 car ever. The gearbox and engine would essentially be linked via control software to keep the rev range within the engines peak performance window, continuously. There were no gear changes, or gears for that matter in the traditional sense, as belts and pulleys were used to continuously adjust the power from the Renault engine.

This led to a very strange sight and sound of an F1 car heading into a corner and the noise of the revs being nearly the same from approach to entry to exit!

The idea was subsequently banned prior to 1994, and the car and gearbox never even saw a race weekend. The test car is now on display at the DAF museum in Eidenhoven in the Netherlands.
slika
slika
slika




Ovo je sreća...izgubiš cijelu godinu na razvoj i onda ti zabrane...
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la F1NAC »

zanimljivo ali glupo, pa zar vozač da samo sjedi i upravlja volanom?
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

pa to su u ranim 2000-im i radili kad su bili automatski mjenjači. Razlika između tih koji su bili u upotrebi i ovog koji je Williams gotovo 10 godina ranije razvijao je u tome da kod ovog Williamsovog motor uvijek radi na okretajima na kojima ima najveću snagu i okretni moment.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la F1NAC »

pa dobro al s pedalicama jos mijenjaju brzinu, ovako bi samo drzali volan bez mjenjanja
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

da, sad mijenjaju...ali od 2001. ako se ne varam pa do kraja 2003. su imali automatske mjenjače gdje nisu morali ništa sami raditi
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

Evo još jedan bolid koji nikad nije ugledao stazu...doduše, ovaj nije bio dovršen u voznom stanju, ali je postao kao 1:2 model u zračnom tunelu. Radi se o Epsilon Euskadi momčadi koja je bila jedan od kandidata za ulazak u F1 na početku 2010. ili 2011. Tada ih nitko nije shvaćao previše ozbiljno, a kad se 2010. pojavile priče da je aerodinamika bolida već u poodmaklom razvoju svi su na to odmahivali misleći da se radi o PR patci. Pred nekih 2 tjedna Racing-Engineering portal je objavio slike i video 1:2 modela u zračnom tunelu
slika
slika




Kasnije je u Baskiji došla na vlast vlada koja nije htjela više ulagati u Epsilon Euskadi pa su zbog financijskih problema i ugašeni ti planovi
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la Cuky »

bolid o kojem se i nije previše znalo do sada, Honda RA109. Svi znamo priču da je Brawn kupio momčad Honde nakon što su se Japanci povukli iz F1 i bolid koji je do tada bio razvijan je postao BGP001 i osvojio oba prvenstva te 2009. No ono što do sada nije bilo poznato da je postojao i drugi tim, smješten u Japanu, koji je paralelno sa dijelom tima smještenim u Britaniji razvijao Hondin nikada voženi bolid za 2009. Razlike su poprilično velike u odnosu na BGP001 (uži i viši nos, KERS, agresivniji stražnji kraj, puno manji i složeniji diferencijal, kompaktniji mjenjač...), a postoje neke glasine da je Honda sa razvojem ovog bolida nastavila skroz do 2011. iako nisu bili u F1, kako bi ostali u toku sa znanjima koja su druge ekipe stjecale kroz te 2 sezone (DD Difuzor npr.)

slika
slika

Detaljna analiza bolida OVDJE
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
nigel
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 lis 2014, 11:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: willams

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la nigel »

strašno mi izgleda willams iz 1981,super bolid. :-({|=
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 bolidi koji nikad nisu vidjeli utrku

Post Postao/la F1NAC »

Ferrari je tokom '76 na 312T2 testirao parcijalno zatvorene prednje kotače za smanjivanje draga kotača. No već prije 1. utrke je proglašeno ilegalno zbog pokretnih aero dijelova. Odnosno okretanjem kotača okretali su se i poklopci.

slika


Također i 4 kotača na stražnjoj osovini no zbog slabih voznih karakteristika su napustili koncept

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Odgovori