Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Rasprave o događajima (ne)izravno vezanim uz Formulu 1

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Post Postao/la popeye »

Dokle ce ove sudije ili ko vec da kaznjavaju vozace za pokusaj preticanja??? Pa treba ohrabljivati preticanja a ne dekurazirati. Kako u Nascaru voze mogli bi se ugledati na njih. Takodje i ono 'unsafe release' je glupost zesca. Pa nisu se sudarili da bi ga kaznili.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Jenson Button

Post Postao/la Cuky »

unsafe release u boksu je itekako pametno uvedena kazna. Glavni mehaničar stoji ispred svih i gleda da pusti bolid dalje tako da ne ugrožava sebe, svoju ekipu i sve ostalo ljudstvo u boksu. Možda se nisu sudarili, al cilj je smanjiti mogućnost da do toga uopće dođe.

A ovo je bio sve samo ne normalan pokušaj pretjecanja od strane Buttona
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

Pre nije bilo tog pravila unsafe release pa su se trkali i kroz pit lejn. Kao i u Nascaru. A sada moras da propustis nekog ako se nadje blizu tebe, glupost. Pa nece ga on udariti, ako ga slucajno udari pa onda ga kazni za udaranje. Ovako kaznjavaju nizasta i ubijaju trkanje.

Baton je pokusao preticati kako je znao i umeo na stazi na kojoj je to skoro nemoguce. I to treba nagraditi a ne kaznjavati. Nije ga on namerno izbacio nego su se slucajno dodirnuli tockovima, trkacki incident kakvih masu ima u Nascaru i za to tamo ne kaznjavaju. Tamo su slobodni da se trkaju u F1 su ustrojeni to mrzim.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
mrd
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 993
Pridružen/a: 20 vel 2011, 18:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Berlin

Re: Jenson Button

Post Postao/la mrd »

Cuky je napisao/la:unsafe release u boksu je itekako pametno uvedena kazna. Glavni mehaničar stoji ispred svih i gleda da pusti bolid dalje tako da ne ugrožava sebe, svoju ekipu i sve ostalo ljudstvo u boksu. Možda se nisu sudarili, al cilj je smanjiti mogućnost da do toga uopće dođe.

A ovo je bio sve samo ne normalan pokušaj pretjecanja od strane Buttona
Slazem se. Dovoljan je jedan sudar u pit lane-u da strada 20+ ljudi.
slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Jenson Button

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la:Pre nije bilo tog pravila unsafe release pa su se trkali i kroz pit lejn. Kao i u Nascaru. A sada moras da propustis nekog ako se nadje blizu tebe, glupost. Pa nece ga on udariti, ako ga slucajno udari pa onda ga kazni za udaranje. Ovako kaznjavaju nizasta i ubijaju trkanje.

Baton je pokusao preticati kako je znao i umeo na stazi na kojoj je to skoro nemoguce. I to treba nagraditi a ne kaznjavati. Nije ga on namerno izbacio nego su se slucajno dodirnuli tockovima, trkacki incident kakvih masu ima u Nascaru i za to tamo ne kaznjavaju. Tamo su slobodni da se trkaju u F1 su ustrojeni to mrzim.
Stari moj, ili pocni gledati samo Nascar ili se mani uspoređivanja Nascara i F1.

Button apsolutno nije nista mogel u tom zavoju, a Wherlain je mogu bez problema slomit vrat zbog njega.....

Baš zbog svi silnih izmjena u pravilima F1 je daleko sigurnija nego što je to bila prije....
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

mrd je napisao/la:
Cuky je napisao/la:unsafe release u boksu je itekako pametno uvedena kazna. Glavni mehaničar stoji ispred svih i gleda da pusti bolid dalje tako da ne ugrožava sebe, svoju ekipu i sve ostalo ljudstvo u boksu. Možda se nisu sudarili, al cilj je smanjiti mogućnost da do toga uopće dođe.

A ovo je bio sve samo ne normalan pokušaj pretjecanja od strane Buttona
Slazem se. Dovoljan je jedan sudar u pit lane-u da strada 20+ ljudi.
#-o

Kako onda u Nascaru niko nije stradao a ima sudara u pit-lejnu. Ima i u IndyCaru samo ne znam dal kod njih postoji pravilo unsafe release Cuky mozda zna.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

zonelsk je napisao/la:
popeye je napisao/la:Pre nije bilo tog pravila unsafe release pa su se trkali i kroz pit lejn. Kao i u Nascaru. A sada moras da propustis nekog ako se nadje blizu tebe, glupost. Pa nece ga on udariti, ako ga slucajno udari pa onda ga kazni za udaranje. Ovako kaznjavaju nizasta i ubijaju trkanje.

Baton je pokusao preticati kako je znao i umeo na stazi na kojoj je to skoro nemoguce. I to treba nagraditi a ne kaznjavati. Nije ga on namerno izbacio nego su se slucajno dodirnuli tockovima, trkacki incident kakvih masu ima u Nascaru i za to tamo ne kaznjavaju. Tamo su slobodni da se trkaju u F1 su ustrojeni to mrzim.
Stari moj, ili pocni gledati samo Nascar ili se mani uspoređivanja Nascara i F1.

Button apsolutno nije nista mogel u tom zavoju, a Wherlain je mogu bez problema slomit vrat zbog njega.....

Baš zbog svi silnih izmjena u pravilima F1 je daleko sigurnija nego što je to bila prije....
Znaci u Monaku treba zabraniti pokusaje preticanja, pa zasto onda voze tu trku?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Jenson Button

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la:Kako onda u Nascaru niko nije stradao a ima sudara u pit-lejnu. Ima i u IndyCaru samo ne znam dal kod njih postoji pravilo unsafe release Cuky mozda zna.
To što nije ne znaci da nece, ali kao zabranis neke stvari i urediš ih smanjujes sanse da se takvo nesto dogodi.
popeye je napisao/la: Znaci u Monaku treba zabraniti pokusaje preticanja, pa zasto onda voze tu trku?
Zabranit pokusaje?????? od kud sad to??? zasto iz jedne krajnosti u drugu?

Button je napravio sranje i opravdano je kaznjen...
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Jenson Button

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la:Kako onda u Nascaru niko nije stradao a ima sudara u pit-lejnu. Ima i u IndyCaru samo ne znam dal kod njih postoji pravilo unsafe release Cuky mozda zna.
Prva i osnovna razlika: U IndyCaru i Nascaru nema više od 5 ljudi preko zida gdje su bolidi. A u IndyCaru postoji nešto po meni daleko debilnije od unsave release: vozač ako prilikom izlaska iz mjesta dodirne gumu koju je njegov mehaničar skinuo sa bolida i stavio možda malo preblizu dobije kaznu. Ista priča ako slučajno dodirne ili prijeđe preko pištolja za gume ili crijeva koje napaja taj pištolj. A tko tu može stradati pri 5-10 km/h osim gume ili pištolja? Pa svejedno kažnjavaju. Također, boksevi u IndyCaru su drukčiji. Na ovalima su sastavljeni od 3 prometne trake:
- brza traka: najbliža stazi, njom se vozi kroz boks
- srednja traka: služi za usporavanje sa brzine ograničenja do zaustavljanja u svoje mjesto ili prilikom kretanje da se dohvati brzina ograničenja u boksu prije nego se skrene u brzu traku
- radna traka: služi za zaustavljanje bolida i rad na istome.

U F1 nemaš ove srednje nego se bolidi puštaju direktno u brzu i razlika u brzini je veća te su posljedice u slučaju nezgode samim time veće.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

zonelsk je napisao/la:
popeye je napisao/la:Kako onda u Nascaru niko nije stradao a ima sudara u pit-lejnu. Ima i u IndyCaru samo ne znam dal kod njih postoji pravilo unsafe release Cuky mozda zna.
To što nije ne znaci da nece, ali kao zabranis neke stvari i urediš ih smanjujes sanse da se takvo nesto dogodi.
Pa to se nikad nije dogodilo o cemu ti pricas. Navedi mi primer kad je neko stradao u pit-lejnu od posledica sudara 2 auta?
popeye je napisao/la: Znaci u Monaku treba zabraniti pokusaje preticanja, pa zasto onda voze tu trku?
Zabranit pokusaje?????? od kud sad to??? zasto iz jedne krajnosti u drugu?

Button je napravio sranje i opravdano je kaznjen...
I to kakva kazna pitam se kad ce je odraditi :mplavi:
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Jenson Button

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la:Pa to se nikad nije dogodilo o cemu ti pricas. Navedi mi primer kad je neko stradao u pit-lejnu od posledica sudara 2 auta?

Pa nije se dogodilo zato jer je regulirana brzina u boksu i kažnjava se unsafe release. Znači zato jer se nikad nije dogodilo to pravilo treba ukinuti dok se ne dogodi da bi ga se opet uvelo?

Al evo jedan primjer, iz Abu Dhabija 2015. Da Bottas nije uspio na vrijeme prikočiti udario bi Buttona jače što bi poslalo Buttonov McLaren nekontrolirano prema 20 ljudi pri brzini od 80-100 km/h
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la:
popeye je napisao/la:Pa to se nikad nije dogodilo o cemu ti pricas. Navedi mi primer kad je neko stradao u pit-lejnu od posledica sudara 2 auta?

Pa nije se dogodilo zato jer je regulirana brzina u boksu i kažnjava se unsafe release. Znači zato jer se nikad nije dogodilo to pravilo treba ukinuti dok se ne dogodi da bi ga se opet uvelo?
Za reguliranje brzine u boksu potpuno razumem i to je u redu i to je u svim trkackim serijama tako, ali unsafe release??? Smesno jer nismo imali ni jedan incident gde se neko od mehanicara povredio da bi to bilo nuzno uvoditi. I kad je uvedeno, koje godine? A tolko godina se lepo vozilo pre tog pravila.
Al evo jedan primjer, iz Abu Dhabija 2015. Da Bottas nije uspio na vrijeme prikočiti udario bi Buttona jače što bi poslalo Buttonov McLaren nekontrolirano prema 20 ljudi pri brzini od 80-100 km/h
Ali zakocio je i nista se nije desilo.

Nadji mi primer koji sam trazio.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Jenson Button

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la:
Cuky je napisao/la:
popeye je napisao/la:Pa to se nikad nije dogodilo o cemu ti pricas. Navedi mi primer kad je neko stradao u pit-lejnu od posledica sudara 2 auta?

Pa nije se dogodilo zato jer je regulirana brzina u boksu i kažnjava se unsafe release. Znači zato jer se nikad nije dogodilo to pravilo treba ukinuti dok se ne dogodi da bi ga se opet uvelo?
Za reguliranje brzine u boksu potpuno razumem i to je u redu i to je u svim trkackim serijama tako, ali unsafe release??? Smesno jer nismo imali ni jedan incident gde se neko od mehanicara povredio da bi to bilo nuzno uvoditi. I kad je uvedeno, koje godine? A tolko godina se lepo vozilo pre tog pravila.
Al evo jedan primjer, iz Abu Dhabija 2015. Da Bottas nije uspio na vrijeme prikočiti udario bi Buttona jače što bi poslalo Buttonov McLaren nekontrolirano prema 20 ljudi pri brzini od 80-100 km/h
Ali zakocio je i nista se nije desilo.

Nadji mi primer koji sam trazio.



Par cm i ode covjek williamsov
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Jenson Button

Post Postao/la Cuky »

i da ne bude zabune: i puštanje bolida u putanju drugome i puštanje bolida sa neispravno pričvršćenim kotačem (dakle oba finčeva primjera) spadaju pod unsafe release
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

Prvi primer je zbog nepricvrscene gume i to je ZA KAZNU. Ali to nema veze sa onim sto sam ja trazio. Drugi primer je primer gde ipak nije doslo do bilo kakve povrede. Znaci vi nemate primer koji sam ja trazio.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Jenson Button

Post Postao/la Cuky »

Pa nije došlo do nikakve povrede zato jer postoji pravilo koje kažnjava takve greške i momčadi paze da se to ne događa. Dogodi se 2-3 puta možda u toku sezone da netko bude kažnjen jer ga je momčad pustila u putanju drugome i to je to. Da im nad glavom ne visi mogućnost kazne išlo bi se više na rizik, nebi se toliko pazilo i došlo bi prije ili kasnije do nezgode gdje bi netko poginuo, a onda bi se pitalo "a zašto nitko to nije spriječio".

Ovo obožavam kad ljudi traže primjer nečega što se eto nije tako skoro dogodilo kako bi argumentirao svoj stav da to pravilo nije potrebno, a baš zbog tog pravila se te stvari ne događaju

I opet ti ponavljam, jer vidim da nisi pročitao: i puštanje sa nepričvršćenom gumom kao puštanje u putanju drugome je oboje obuhvaćeno pod unsafe release.
Tako jednostavan članak sportskog pravilnika:
28.13 a) Cars must not be released from a garage or pit stop position in way that could endanger pit lane personnel or another driver.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Jenson Button

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la:
zonelsk je napisao/la: To što nije ne znaci da nece, ali kao zabranis neke stvari i urediš ih smanjujes sanse da se takvo nesto dogodi.
Pa to se nikad nije dogodilo o cemu ti pricas. Navedi mi primer kad je neko stradao u pit-lejnu od posledica sudara 2 auta?
???? Jesi ti slijep malo ili nemas ni malo kulture procitati što drugi pise u raspravi???

Di sam ja napisao da se je nesto dogodilo? (Mozda i je, mozda i nije ali ja to nisam napisao).

Ponovit cu ti cisto da bolje vidis što sam napisao:

To što NIJE ne znaci da nece, ali kao zabranis neke stvari i urediš ih smanjujes sanse da se takvo nesto dogodi.

EDIT
popeye je napisao/la: I to kakva kazna pitam se kad ce je odraditi :mplavi:
So? kazna ko kazna, suci su dosljedni pa ti smeta, da nisu opet bi ti smetalo.
To što Button (vjerojatno) nece vise odvoziti ni jednu utrku jbg sudac to ne moze znati niti je vjerojatno razmisljao o tome. Što je bitnije niti je trebao.

Dobio je kaznu koju bi vjerojatno dobio bilo koji drugi vozac....
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Post Postao/la Cuky »

da dalje ne spamamo Gumbekovu temu nastavljamo ovdje. Ukoliko se Finac i ostali moderatori slažu u ovoj bi tebi do određene granice dopustio malo žustriju raspravu. Tema je ovo o kojoj svi imamo svoja čvrsta stajališta i na pokoju grublju riječ koja je rezultat toga mislim da se može progledati
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Post Postao/la zonelsk »

Odlicnoi! thx
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la:Pa nije došlo do nikakve povrede zato jer postoji pravilo koje kažnjava takve greške i momčadi paze da se to ne događa.
Nije se dogadjalo ni ranije kad nije postojalo to pravilo. Trazio sam primer vi ga niste uspeli naci. Nije se dogadjalo jer su i tada pazili. Znaci bilo pravilo ili ne oni ce paziti. Zato je to pravilo bezveze jer ne dozvoljava trku u pit-lejnu kao sto smo pre imali. Kao sto postoji u Nascaru i IndyCaru.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Jenson Button

Post Postao/la popeye »

zonelsk je napisao/la:
EDIT
popeye je napisao/la: I to kakva kazna pitam se kad ce je odraditi :mplavi:
So? kazna ko kazna, suci su dosljedni pa ti smeta, da nisu opet bi ti smetalo.
To što Button (vjerojatno) nece vise odvoziti ni jednu utrku jbg sudac to ne moze znati niti je vjerojatno razmisljao o tome. Što je bitnije niti je trebao.

Dobio je kaznu koju bi vjerojatno dobio bilo koji drugi vozac....
Ma radi se o tome da je kazna bezveze. Kad ce pustiti vozace da se trkaju ili im je dozvoljeno preticati samo sa umjetnim DRS-om.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Post Postao/la Cuky »

jedno je utrkivat se, drugo je uljetati iz velike udaljenosti u putanju i izbaciti suparnika iz utrke...

u IndyCaru se baš i ne viđa utrkivanje u boksevima osim rijetko na ovalu gdje konstrukcija bokseva to. dozvoljava
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Post Postao/la popeye »

Nije Baton uopste bio na velikoj udaljenosti bio mu je sasvim blizu! Dovoljno za napad. A on je TRKAC i svaka mu cast na pokusaju. E sad sta se desilo, Baton je bio na pola Paskalovog bolida i ulazili su u krivinu. Baton je rekao da ga Paskal nije video (verovatno jer nije ocekivao napad) i doslo je do kontakta tockovima. Obican trkacki incident za koji pre ne bi bio kaznjen.
u IndyCaru se baš i ne viđa utrkivanje u boksevima
Ali ne postoji pravilo da kad drugi bolid prolazi blizu da ga ovaj ne sme pustiti.

Evo nasao sam odlican primer iz IndyCara gde se trkaju u boksu i gde je doslo do nesrece i gde zamisli niko se nije povredio



E to je sloboda! I jel su posle toga u IndyCaru uveli unsafe release?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Post Postao/la zonelsk »

Cek, ti svarno mislis da se to dozvoli, da se nece dogoditi neka nesreca i da netko nece biti ozljeđen?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Pravila - rasprava o (ne)potrebnim pravilima u F1

Post Postao/la popeye »

zonelsk je napisao/la:Cek, ti svarno mislis da se to dozvoli, da se nece dogoditi neka nesreca i da netko nece biti ozljeđen?
Sve sam napisao ako si pazljivo citao.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Odgovori