[Diskusija]Track limits?

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

Odgovori
vidc
Veteran
Veteran
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

[Diskusija]Track limits?

Post Postao/la vidc » 02 stu 2017, 10:57

šta mislite o ovom problemu koji već dugo vremena muči F1?

Hrpa je primjera gdje vozači sa sve 4 kotača izlaze preko bijele crte.
u zadnje vrijeme sve više vidimo kako je dozvoljeno izgurat protivnika, odnosno ne ostavit mu prostora i to se sve tolerira. na gridu ne postoji vozač koji nije napravio jedno ili drugo.
da li vam se to sviđa ili biste htjeli gledati puno čišće utrkivanje gdje vozači?

mislim da je ovo zanimljiva tema i svaki vikend se spominje neka situacija koja ime veze s ovim pa sam pomislio da bi bilo dobro da imamo temu samo za ovo da se malo raspravlja nevezano za temu o GP vikendu.

F1NAC
Moderator
Moderator

Re: Track limits? [Diskusija]

Post Postao/la F1NAC » 02 stu 2017, 11:15

Sviđao mi se prijedlog Vettela na briefingu za VN meksika. Stavit rubnike kao na nurburgringu. Odnosno pod nekim kutom tako da ako ides na njih ili previše na njih onda praktički se nasadiš na podnicu i nema ubrzanja i naravno u slučaju Verstappen-Kimi otkližeš u protivnika. Sviđa mi se ona pasica u meksiku kad se ulazi u sekciju stadiona. Ako se gleda onboard Alonso - Grosjean može se vidit na GRO-ovom onboardu kako je išao široko na tu pasicu i praktički strugao s podnicom po njoj (može se vidjeti da auto kliže samo ravno, ne sluša njegove inpute)

IMO, staza je određena bijelim linijama. Neka se drže tih linija.

Za Grosjeana referenca @1:41

slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION :D 2011

vidc
Veteran
Veteran

Post Postao/la vidc » 02 stu 2017, 11:51

da, ovakva vrsta pasica je ok,a iza neka stoje asfaltirane zone.
zanimljiv primjer s grosjean-om.
da li je alonsov potez ovdje ok il se radi o izgurivanju protivnika sa staze?
alonso je samo radio ono što se u zadnje vrijeme dopušta, nije njegova krivica. isto kako je vettel uradio max-u u prvom zavoju, ili massa vettelu u četvrtom ....

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 02 stu 2017, 12:00

vidc je napisao/la:da, ovakva vrsta pasica je ok,a iza neka stoje asfaltirane zone.
alonso je samo radio ono što se u zadnje vrijeme dopušta, nije njegova krivica. isto kako je vettel uradio max-u u prvom zavoju, ili massa vettelu u četvrtom ....
Alonso je čisto prošao. BIo je napred, Grosjeanu je prefalilo mjesta i trebao ga je pustit.
slika

Vuksa_KC
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Vuksa_KC » 02 stu 2017, 12:03

F1NAC je napisao/la:
IMO, staza je određena bijelim linijama. Neka se drže tih linija.
To sve pada u vodu radi 'izbjegavao sam sudar', 'izbjegavao sam sporiji auto', 'nisam imao kud...'
slika

vidc
Veteran
Veteran

Post Postao/la vidc » 02 stu 2017, 12:14

F1NAC je napisao/la:
vidc je napisao/la:da, ovakva vrsta pasica je ok,a iza neka stoje asfaltirane zone.
Alonso je čisto prošao. BIo je napred, Grosjeanu je prefalilo mjesta i trebao ga je pustit.
pa sad čisto i nije....između bijele linije i njegovog bolida je bio grosjean-ov, dok ga nije izgurao. ja znam da najviše volim gledat wheel-to-wheel utrkivanje, ali ovo totalno ubija mogućnost toga.
da je alonso ostavio prostor se desne strane (da je pravilima primoran na to) vidjeli bi kakav takav dvoboj dva bolida kako paralelno voze kroz zavoj.

popeye
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Mad Max

Post Postao/la popeye » 02 stu 2017, 12:37

vidc je napisao/la:šta mislite o ovom problemu koji već dugo vremena muči F1?
I to treba ukinuti. Pa secam se jedne trke Nascara kad je vozac preko trave obisao drugog tamo se slobodno trkaju tako treba i u F1.
slika

vidc
Veteran
Veteran

Post Postao/la vidc » 02 stu 2017, 14:55

zašto onda ne legalizirat i namjerno bušenje guma prednjim krilom?

Vuksa_KC
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la Vuksa_KC » 02 stu 2017, 15:20

popeye je napisao/la:
vidc je napisao/la:šta mislite o ovom problemu koji već dugo vremena muči F1?
I to treba ukinuti. Pa secam se jedne trke Nascara kad je vozac preko trave obisao drugog tamo se slobodno trkaju tako treba i u F1.
I ode sigurnost kvragu.
slika

popeye
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Mad Max

Post Postao/la popeye » 02 stu 2017, 15:28

vidc je napisao/la:zašto onda ne legalizirat i namjerno bušenje guma prednjim krilom?
To ne.
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 02 stu 2017, 15:44

po meni jedini problem sa limitima staze je taj što nije striktno određeno kako će se provoditi nego imamo situacije:
- na nekim zavojima se dopušta, na nekima se striktno zabranjuje (tipa zadnjih nekoliko godina u Silverstoneu)
- daje se sucima na procjenu je li bilo namjerno ili ne
- daje se sucima na procjenu je li stečena prednost ili ne

Po meni, poštivanje limita staze je itekako važno, u portivnom zašto uopće izgraditi staze? neka onda lijepo naprave asfaltnu površinu u obliku recimo kvadrata pa svako neka vozi kako mu se hoće.

Riješenje bi po meni bilo:
- strogo je zabranjeno izlaziti izvan granica staze
- svako pretjecanje ili obrana van granica staze kažnjava se vraćanjem pozicije u slučaju pretjecanja ili propuštanjem pozicije u slučaju obrane
- svaki izlazak u kvalama: poništeno vrijeme...3 poništena vremena u toku Q1, Q2 i Q3 (zajedno, ne u svakoj posebno) = diskvalifikacija i start iz boksa bez mijenjanja setupa
- u utrci dozvoliti 3 izlaska sa staze...jbg, greške se dogode svakome...kod 4. izlaska van granica ide upozorenje, kod 5. izlaska drive through. Ako nakon drive through kazne vozač i dalje nastavi izlaziti nakon 2. izlaska van ide 10 sekundi stop/go. Slijedeće kršenje limita staze diskvalifikacija.
- u slučaju da vozač izađe sa staze jer je bio izguran ili izbjegava suparnika pregledati snimke i ako nije 100% očito da je morao van nema popusta, računa mu se u ona 3 dozvoljena.

Ako su se vozači naučili na uličnim stazama držati unutar zidova (koji tamo označavaju limit), onda se to mogu naučiti i na drugim stazama.
slika
slika x4
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

Toon
Veteran
Veteran
Navijam za: mclaren

Post Postao/la Toon » 02 stu 2017, 22:52

...nedavno sam na nekom forumu (mislim da je F1 fanatic) pročitao razmišljanja nekog lika koje mi se jako sviđa...asfaltne zone su stvari koje bi trebalo ostaviti čisto zbog sigurnosti no prije njih odmah uz rub staze staviti zamke u obliku travue/pijeska koji bi kaznio izlazak sa staze (cca 1-2m širine uz sam rub staze) a nakon toga asfaltna zona "za sigurnost...mnoge nove staze su (prokleti Tilke) napravljene tako da bi bez asfaltnih zona izljetanja bilo suludo voziti na njima no ova gore "barijera" bi u dovoljnoj mjeri odvračala vozače od izlazaka sa staze...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"

zonelsk
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: FA

Post Postao/la zonelsk » 03 stu 2017, 00:20

Nekak se slazem s cukijem oko ovoga, ali bi bio dosta drasticniji jer me u zadnje vrijeme dosta to nerviralo oko selektivnog kažnajvanja od trke do trke.

Po meni treba kažnjavati svaki izlazak (sa sva 4 kotaca).
Q
-> ponisteno vrijeme -> bez iznimke (neovisno o zavaju)
Utrka
-> Svaki izlazak sa staze - recimo sekunda(ili 5 recimo na nekom kriticnom zavoju, a njih ima svega par u sezoni) kazne kod pit-stopa ili na ukupno vrijeme
-> ako si nekoga izgurao van staze, ista stvar

Volio bi da postoji neko rijesenje kao sto je kolega Toon naveo, neke skliske bijele linije ili AstroTurf (umjetna trava).
No bojim se da bi to bilo preskupo za origanizatore da se postavi na svaku stazu, a s druge strane, jednom kad zavrsis na tome tesko da ce ti ista iza toga pomoci u smislu sigurnosti tako da ne vjerujem da bi to moglo /trebalo zaživjeti.
I like to race, not to do laps alone.

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 03 stu 2017, 12:34

zonelsk je napisao/la:Nekak se slazem s cukijem oko ovoga, ali bi bio dosta drasticniji jer me u zadnje vrijeme dosta to nerviralo oko selektivnog kažnajvanja od trke do trke.

Po meni treba kažnjavati svaki izlazak (sa sva 4 kotaca).
Q
-> ponisteno vrijeme -> bez iznimke (neovisno o zavaju)
Utrka
-> Svaki izlazak sa staze - recimo sekunda(ili 5 recimo na nekom kriticnom zavoju, a njih ima svega par u sezoni) kazne kod pit-stopa ili na ukupno vrijeme
-> ako si nekoga izgurao van staze, ista stvar

Volio bi da postoji neko rijesenje kao sto je kolega Toon naveo, neke skliske bijele linije ili AstroTurf (umjetna trava).
No bojim se da bi to bilo preskupo za origanizatore da se postavi na svaku stazu, a s druge strane, jednom kad zavrsis na tome tesko da ce ti ista iza toga pomoci u smislu sigurnosti tako da ne vjerujem da bi to moglo /trebalo zaživjeti.
Paul ricard staza di ce se vozit f1 iduce godine ima one trake koje su oznacene drukcijim bojama ovisno o njihovoj abrazivnosti. Odes van papa guma. Samo su i dalje postavljene malo dalje track limitsa
slika

Odgovori