Tehnikalije

Forum za rasprave o limenim ljubimcima na dva, četiri i više kotača...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Tehnikalije

Post Postao/la Cuky »

Nisam našao baš ni jednu prikladnu temu, pa rekoh da otvorim ovdje za ovo i možda buduća pitanja mene i drugih članova...

Pa evo imam pitanje za ljude stručnije od mene. Imam 2011 Grande Punto 1.4 8v. Trebao bih mu promijeniti ulje jer nemam pojma stvarno kada je prethodni vlasnik mijenjao. I sad, u knjižici mi piše ovako što se ulja tiče:
SAE 5W-40 ACEA C3
grade synthetic base lubricant.
FIAT 9.55535-S2 certification.
Preporučeno ulje je Selenia K P.E. (Pure Energy)

Ulje koje sam našao da je slično je Selenia K, međutim ne zadovoljava niti jednu od oznaka. ACEA A3 je te 9.55535-M2 certifikacija. I košta me ako ne naletim na neku akciju oko 170kn/2L

E sad, vidio sam u Plodinama danas na akciji za 169,99kn 4L Valvoline SynPower ulje slijedećih specifikacija
SAE 5W-40 ACEA A3/B3 A3/B4
full synthetic
FIAT 9.55535-H2 (ili M2, N2 Z2)
Ono što me zanima je: mogu li to Valvoline ulje koristiti ja u svom Puntu ili je ipak bolje da si kupim tu Seleniu?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Tehnikalije

Post Postao/la gjoko-mkd »

Kažu da Fiatova vozila najbolje rade na Selenija uljima. Dva moja bliža rođaka imaju JTD Punto i stavljaju drugačija ulja nego Selenija koja je dosta skuplja, i nemaju problema sa time

Kada sam redovno kupovao Vaš Auto Klub, pisalo je da treba paziti na specifikacije ulja...a ne na proizvođača.
Ima jedna oznaka na uljima S_/C_....gde kod oynake _ stoji neko slovo. U Auto Klubu je pisalo da što je to slovo više u ABC-di, to je ulje bolje.

Na primer SM/CK je bolje od ulja sa oznakama SK/CJ

Ali imam primer od pre mnogo godina.....kada je jedan moj drug stavio selenijevo ulje u Opel Corsu 1.4 16V...i motor je početo da lupa , škljoca i udara svim i svačim unutra
Kratko posle toga je izvadio ulje i stavio Opelovo ulje i motor vratio stari zvuk

To verovatno znači da su Selenijeva ulja puno ređa u samoj ,,konstrukciji,,
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Tehnikalije

Post Postao/la Cuky »

njuškao sam još malo i našao sam Seleniju točno ovu opisanu u knjižici, dakle Pure Energy verziju sa ACEA C3 i 9.55535-S2 certifikacijom, i čak nije tako strašna cijena - 55kn/L

A što se tiče ovog sa lupanjem to sam i ja primjetio... prije sam vozio Fiat Punto Mk2 i prethodni vlasnik je unutra imao Valvoline 10W-40 ulje. Ja sam točio to isto ulje kad sam mijenjao i auto kad miruje u leru lupa i trese prilično. Taj auto sad vozi majka, kad joj bude na redu promjena ulje točit ću joj Seleniju 10W-40 koja je napisana u knjižici pa vidjeti hoće li biti promjena. Stvarno me iznenađuje da stvar kao brend ulja koje se koristi može imati tolikog utjecaja.

PS: također sam čitao da za vrijeme dok traje jamstvo Fiat ne prizna jamstvo ako je točeno bilo koje ulje osim Selenije.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Tehnikalije

Post Postao/la F1NAC »

Nemoj kupovat ulje u supermarketu, toci ono sto pise u knjizici :D


My 2 cents.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Tehnikalije

Post Postao/la Cuky »

tako ću i napraviti sad kad sam našao ulje da nije cijena kao da je od zlata rađen haah
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Tehnikalije

Post Postao/la Vuksa_KC »

FIAT grupa Seleniu točit.
Odgovori