Utrke 2020 - Arhiva-Komentari

Komentiranje utrka, kvalifikacija i ostalih događaja tijekom GP vikenda...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73,luka_kimi

Zaključano
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Vuksa_KC »

gjoko-mkd je napisao/la: 23 lis 2020, 00:49 ...ako nešto kažu, dobija se dojam da je bilo bolje da nisu otvarali usta..
Upravo to je problem, do toga je i došlo, tj. do čega se dalo i naslutiti kad je sve to počelo. Sve što nije u skladu ili mimo s Hamiltonovim stavovima - krivo je, ne mora biti niti suprotno.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la zonelsk »

Vuksa_KC je napisao/la: 23 lis 2020, 09:03
gjoko-mkd je napisao/la: 23 lis 2020, 00:49 ...ako nešto kažu, dobija se dojam da je bilo bolje da nisu otvarali usta..
Upravo to je problem, do toga je i došlo, tj. do čega se dalo i naslutiti kad je sve to počelo. Sve što nije u skladu ili mimo s Hamiltonovim stavovima - krivo je, ne mora biti niti suprotno.
Vecina ljudi se tak ponasa, i ti i ja vjerojatno.

Zato nam i smeta kaj radi neki tamo Hamilton, ili neko deseti. Mi bi to bolje....
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Vuksa_KC »

zonelsk je napisao/la: 23 lis 2020, 13:59
Vuksa_KC je napisao/la: 23 lis 2020, 09:03
gjoko-mkd je napisao/la: 23 lis 2020, 00:49 ...ako nešto kažu, dobija se dojam da je bilo bolje da nisu otvarali usta..
Upravo to je problem, do toga je i došlo, tj. do čega se dalo i naslutiti kad je sve to počelo. Sve što nije u skladu ili mimo s Hamiltonovim stavovima - krivo je, ne mora biti niti suprotno.
Vecina ljudi se tak ponasa, i ti i ja vjerojatno.

Zato nam i smeta kaj radi neki tamo Hamilton, ili neko deseti. Mi bi to bolje....
Ne smeta kaj on radi, nego osude ako netko misli/predloži drugačije, ali čudni su putevi demokracije, što zapadnije to čudnije.
Ne radi Ham ništa loše zasad.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Cuky »

zonelsk je napisao/la: 23 lis 2020, 13:59 Zato nam i smeta kaj radi neki tamo Hamilton, ili neko deseti. Mi bi to bolje....
Ne.. smeta dvoličnost... sa jedne strane promovira na sva zvona prihvaćanje različitosti, kako smo svi isti i sl., a s druge strane diže na noge svoje fanove svaki put kad netko makar malo drukčije od njega mišljenje iznese


FP1
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Vuksa_KC »

Cuky je napisao/la: 23 lis 2020, 15:08
Ne.. smeta dvoličnost... sa jedne strane promovira na sva zvona prihvaćanje različitosti, kako smo svi isti i sl., a s druge strane diže na noge svoje fanove svaki put kad netko makar malo drukčije od njega mišljenje iznese
Točno to, ali teško to nekima shvatiti, čak i dok ideš baš to objašnjavat, odmah si u košu kontra strane.

OnT:

Prvih pola sata FP2 je test guma za 2021.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Vuksa_KC »

Kvale odgođene za 15:30 radi popravka šahta u predzadnjem zavoju.
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Slash »

Jao šta će ovo napravit Bottasovom moralu, prvi u fp1, fp2, fp3, q1, q2 i onda ga opet mazne u zadnjim sekundama taj prokleti Hamilton...zanimljive kvale do kraja.
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la popeye »

Vitaly Petrov's father was killed by unknown people two hours ago. Hope he will stay strong. I am sure he will leave the GP now.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Cuky »

Vitaly Petrov se povukao sa mjesta suca za sutrašnju utrku.
https://www.gpfans.com/en/articles/5842 ... is-father/


Ja se najiskrenije nadam da neće kroz koji dan/tjedan proizaći van da je to bila nekakva osveta zbog njegovih izjava koje su razljutile Hamiltona. Također, ako i bude, nadam se da neće ljudi kriviti Hamiltona nego one koji su to napravili.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Vuksa_KC »

Teško nažalost, internet je dom za teorije zavjere.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la F1NAC »

Ma mutio je njegov stari nesto, sjecam se bila je neka stvar pred 10 godina. Mutan lik.

ANYWAY...... 92 pobjede. Mislim da njegov rekord koliki bude neće nitko skinut. Nema šanse. Svaka čast. Bottasu ni 34.2 verzija neće pomoć. Jednostavno lik je slab za Hamiltonovu kategoriju. Nakon 4 godine s Hamiltonom da nije sposoban proradit na menađiranju guma.. Nešto unbelievable

Leclerc odlično krstario do 4. mjesta. Gasly i Perez isto.

Kimijev start je bio the best of the year lako.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la vidc »

Budimo realni te brojke nisu toliko relevantne ni u Hamiltonovom ni u Schumacherovom slučaju pa ni u Vettelovom. Broj utrka je veći nego prije 30-40 godina, pouzdanost višestruko bolja, a gdje su se sve mogućnosti treninga, simulacija, usavršavanja itd itd.
Ovi moderni bolidi nisu ni nešto zahtjevni za vozit, uglavnom se štede i bolidi i gume i vozači i nema tu neke vožnje na limitu.

Trebalo bi nešto napraviti po tom pitanju i malo pokušat napravit da vozači moraju bit samostalniji i vozit sa što manje informacija, barem u utrci. Glupo bi bilo tehnologiju samih bolida unazađivat, ali trebalo bi vozače malo prepustit više osjećaju i instinktu.
Ja bih im sklonio sve displaye i stavio samo nekoliko LED koje mogu signalizirat neke probleme s bolidom, temperature, tlakovi, status baterije, goriva i slično , team radio sveo na minimum minimuma, energy recovery i deploymemt stavio da bude isključivo u rukama vozača, ne smiju imat apsolutno nikakvu informaciju o stanju i temperaturi guma i ostavio samo sigurnosne sisteme (tipa ne možeš radit recovery ako je baterija već napunjena itd)

Možda bi se svi brzo prilagodili al ako ništa nekakav izazov im treba postavit...
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Cuky »

Upravo tako, nema smisla uspoređivati ovih sa nekim starijim generacijama, a ni te starije generacije sa onima prije.

Što se tiče prepuštanja vozača samim sebi, na to možemo zaboraviti: hibridni sistem, a i kompletna PU je jako jako jako kompliciran i puno stvari može poći po krivu. S obzirom da se zbog manjih troškova i "zelenijeg" dojma ograničava korištenje komponenti momčadi, a i FIA, neće nikada dozvoliti da se komunikacija zabrani ili ograniči pa da se riskira kvarove koje se moglo spriječiti. Pokušalo se ograničiti te stvari, naletilo je nekoliko muljanja i nekoliko glupih kazni i odustalo se od toga jer to još gore izgleda po sport.

Display im također neće ukloniti: i mi u svojim autima, koji su tehnološki većini nas puno jednostavniji imamo ogromnu količinu informacija kojima možemo pristupiti. Također, tu si došao sam sebi u usta - s jedne strane želiš da se vozače pusti samim sebi bez pomoći iz boksa, a s druge strane bi im uklonio jedini alat koji im omogućuje da išta samostalno rade sa ovim bolidima. Uostalom, Racing Point (tada još Force India) je zadnja gurala sa starom vrstom displaya na volanu pa su popustili jer jednostavno nije bilo dovoljno informacija vozačima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la vidc »

Naši auti su vozila za sigurnu vožnju od točke A do točke B, formula 1 je sport gdje bih volio malo više vidjet da se ti sportaši i bore i znoje, rade greške.

Što se tiče PU, prebacivanje na manuelno može samo pojednostavit stvari. Ako nešto krene po zlu, nek krene, što da ne. Nekad prije si vozio i ako si predugo se zadržavao u crvenom s obrtajima u motor bi riknuo. Na vozačima je da paze da nešto ne pođe po zlu, savladali bi to ne sumnjam, ali ako ništa radili bi malo više, bilo bi možda i više grešaka i bio bi malo veći izazov.
Kad sam rekao dislpay, sklonio bih ovakav dislpay na kojem imaju sve, milijon nekih opcija i mogućnosti, podešavanja, informacija.
Jednostavno, sve što se može mijenjat a da ima veze s ubrzanjem, zaustavljanjem i promjenom smjera bokida ostavit isključivo na vozaču i te opcije im omogućit da isključivo sami podešavaju.
Laprdamo tu, al nešto onako razmišljam gledajući tu trku danas. Najveća drama im je "the tyres dont look good".
Ja ne sumnjam da su oni na strašno visokom nivou, ali mislim da bi ih trebalo malo više pogurat na sportskom, atletskom i mentalnom nivou jer ovo osim što rezultatski je dosadno, dosadno je i s te strane, voze ko roboti
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la speedy56 »

vidc je napisao/la: 25 lis 2020, 22:58 Najveća drama im je "the tyres dont look good".
Ja ne sumnjam da su oni na strašno visokom nivou, ali mislim da bi ih trebalo malo više pogurat na sportskom, atletskom i mentalnom nivou jer ovo osim što rezultatski je dosadno, dosadno je i s te strane, voze ko roboti
Točno to.
Najjači moment utrke, izuzev starta, je kad Bottas ulazi u pit i šokantnim ishodom događaja umjesto mekanih dobiva tvrde gume (i onda kreće laprdanje Crofta na tu temu).
Osim toga najveća uzbuđenja - drs zaobilaženja.
slika
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Slash »

Za razliku od nekih (većinu?) utrka ove sezone ova je bila meni baš dobra.
Bilo je pretjecanja u midfieldu, Sainz je kratko čak i vodio, bilo je dakle i pretjecanja za vodstvo, nije bila spektakularna utrka, ali čisto solidna.

A propos toga da vozači trebaju više raditi - kao što se stalno trubi, ne samo da je nemoguće uspoređivat različite ere nego je i neozbiljno govorit da je prije bilo teže, a sada lakše. Tko kaže da bi Clark ili Fangio bili dobri u modernim bolidima gdje vozeći 250 na sat kroz zavoj podešavaju balans kočenja za 3% na prednje kočnice. Da, s jedne strane im je bilo teže, ali fundamentalno nisu ništa radili osim mijenjali brzine i vozili. A tu razmišljaj o temperaturama guma, kočnica, motora, ERS-a, balansa kočnica, znači multi tasking na najjače i to dok voziš zvijer od bolida na rubu fizički mogućeg. Ne bih decidirano tvrdio da je jedno lakše od drugog. A Lewis je jučer pokazao da je na razini iznad svih. Po brzini Verstappen i Leclerc mu mogu parirati, ali po svemu drugome i njih strpa u džep. Još se divim kako je nakon utrke rekao ''pa da, nisam imao gripa pustio sam naprijed (Bottasa i Sainza) i mislio budem ih riješio kad zagrijem gume''...
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la vidc »

Slash je napisao/la: 26 lis 2020, 11:32 Za razliku od nekih (većinu?) utrka ove sezone ova je bila meni baš dobra.
Bilo je pretjecanja u midfieldu, Sainz je kratko čak i vodio, bilo je dakle i pretjecanja za vodstvo, nije bila spektakularna utrka, ali čisto solidna.

A propos toga da vozači trebaju više raditi - kao što se stalno trubi, ne samo da je nemoguće uspoređivat različite ere nego je i neozbiljno govorit da je prije bilo teže, a sada lakše. Tko kaže da bi Clark ili Fangio bili dobri u modernim bolidima gdje vozeći 250 na sat kroz zavoj podešavaju balans kočenja za 3% na prednje kočnice. Da, s jedne strane im je bilo teže, ali fundamentalno nisu ništa radili osim mijenjali brzine i vozili. A tu razmišljaj o temperaturama guma, kočnica, motora, ERS-a, balansa kočnica, znači multi tasking na najjače i to dok voziš zvijer od bolida na rubu fizički mogućeg. Ne bih decidirano tvrdio da je jedno lakše od drugog. A Lewis je jučer pokazao da je na razini iznad svih. Po brzini Verstappen i Leclerc mu mogu parirati, ali po svemu drugome i njih strpa u džep. Još se divim kako je nakon utrke rekao ''pa da, nisam imao gripa pustio sam naprijed (Bottasa i Sainza) i mislio budem ih riješio kad zagrijem gume''...
??
jesi ti svjestan šta znači pokušavat najbrže moguće što možeš vozit auto s manuelnim mjenjačem i kvačilom, bez servo volana? misliš da u tom svemu nisu razmišljali o gumama, kočnicama i temperaturi motora u vrijeme kad je pouzdanost i kontrola kvaliteta izrade bila puno lošija nego danas? sigurno su morali pazit i dobro vodit računa o svemu. ok, brzine nisu bile kao danas, ali bilo je opasnije, nisu se tek tako vozikali po stazi.
i to sve bez displaya u boji koji im točno govori gdje je problem i inženjera koji govori šta da točno da urade da to poprave bez da moraju razumjet šta rade.
iskreno ne vidim nikad da u zavojima pri brzini od 250 kmh nešto podešavaju, to samo ponekad rade na pravcima.
i ne bih baš rekao da puno razmišljaju o ersu i balansu kočnica, možda tu i tamo kod situacija kad treba preticat i u kvalifikacijama... ali uglavnom je to softverski sve unaprijed podešeno. imaju sav mogući info iz boksa i govore im šta da rade, imaju uvid u temperture guma itd. itd.

kažem, nema smisla samu tehnologiju toliko unazađivat, ali sam za to da se više prebaci da vozači budu ti koji upravljaju tom tehnologijom a ne softver. neke stvari sigurno treba pojednostavit u tehnoologiji na način da čovjek može time upravljat.

inače, jučer je na početku utrke padala lagana kiša i upravo zbog tog su bar malo više do izražaja došli vozači i njihova snalažljivost. o tom i govorim. glupo bi bilo imat prskalice, ali definitivno im treba otežat, učinit tu vožnju još izazovnijom, ubacit još varijabli u jednadžbu.
naravno postavlja se pitanje sigurnosti i koliko se sigurnost smanjuje takvim promjenama, ali mislim da bi se dalo to izvest
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Slash »

Htio ili nehtio priznat, tadašnji auti su bili sličniji autima koje mi vozimo, nego današnji F1 auti. Činjenica. Bili su cestovni auti na steroidima. Mijenjač, volan, gas, kočnica. Nigdje nisam rekao da su se vozikali niti da je nužno bilo lakše. Ali bome ne bih ni tako decidirano tvrdio da je bilo teže. Bilo je teže u fizičkom aspektu, ali puno lakše u mentalnom, to je moje mišljenje.

Današnji su bolidi neusporedivi sa cestovnim autima, pogledaj samo neke Hamove kvalifikacijske krugove (Brazil, mislim 2019) gdje u krugu od ispod minute i 10 sekundi jedno 5 puta prije kočenja podešava balans za koji % na prednje ili zadnje kočnice.

Po kompleksnosti to je kao da kažeš da su korisnici nokie 3310 bili isto ''zaposleni'' pri korištenju mobitela kao korisnici najnovijeg androida ili iphonea. Tamo imaš sms, pozive, poruke, zmiju i bateriju koja traje tjedan dana, a tu nebrojeno mogućnosti varijabli i opcija.
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la Vuksa_KC »

Slash je napisao/la: 26 lis 2020, 12:07 Htio ili nehtio priznat, tadašnji auti su bili sličniji autima koje mi vozimo, nego današnji F1 auti. Činjenica. Bili su cestovni auti na steroidima. Mijenjač, volan, gas, kočnica. Nigdje nisam rekao da su se vozikali niti da je nužno bilo lakše. Ali bome ne bih ni tako decidirano tvrdio da je bilo teže. Bilo je teže u fizičkom aspektu, ali puno lakše u mentalnom, to je moje mišljenje.

Današnji su bolidi neusporedivi sa cestovnim autima, pogledaj samo neke Hamove kvalifikacijske krugove (Brazil, mislim 2019) gdje u krugu od ispod minute i 10 sekundi jedno 5 puta prije kočenja podešava balans za koji % na prednje ili zadnje kočnice.
Pa po mentalnome je bilo nekad koma radi nesigurnosti, pogotovo kad se ginulo iz vikenda u vikend, dovoljna greda da se opteretiš sa svakom sitnicom na bolidu (mehaničkom, dakle nepouzdanom).

Po čemu su današnji auti neusporedivi? Imaju skoro sve što bolid F1, dapače od tamo i kopiraju, samo naravno u puno jednostavnijem obliku. Uzmi u obzir samo entry level ozbiljniji sportski auto npr. 911, obični cestovni, izgubiš se u morama postavki koje se u 99% slučajeva ne koriste nažalost, isto ih možeš koristiti tijekom vožnje, prebacivanje balansa, boostove, diferencijale, traction controle...a gdje su još "ozbiljniji" automobili.
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Portugala - Autódromo Internacional do Algarve, Portimão - 23-25 Listopad 2020

Post Postao/la vidc »

Slash je napisao/la: 26 lis 2020, 12:07 Htio ili nehtio priznat, tadašnji auti su bili sličniji autima koje mi vozimo, nego današnji F1 auti. Činjenica. Bili su cestovni auti na steroidima. Mijenjač, volan, gas, kočnica. Nigdje nisam rekao da su se vozikali niti da je nužno bilo lakše. Ali bome ne bih ni tako decidirano tvrdio da je bilo teže. Bilo je teže u fizičkom aspektu, ali puno lakše u mentalnom, to je moje mišljenje.

Današnji su bolidi neusporedivi sa cestovnim autima, pogledaj samo neke Hamove kvalifikacijske krugove (Brazil, mislim 2019) gdje u krugu od ispod minute i 10 sekundi jedno 5 puta prije kočenja podešava balans za koji % na prednje ili zadnje kočnice.

Po kompleksnosti to je kao da kažeš da su korisnici nokie 3310 bili isto ''zaposleni'' pri korištenju mobitela kao korisnici najnovijeg androida ili iphonea. Tamo imaš sms, pozive, poruke, zmiju i bateriju koja traje tjedan dana, a tu nebrojeno mogućnosti varijabli i opcija.
jedno je korištenje tehnologije u svrhu poboljšanja kvalitete života prosječnog čovjeka a drugo u sportu, natjecanju, show-u. zar se ne veselimo svi kiši ili bi radije da imaju "wet mode" koji im uključi TC i ABS?

ja ovo još uvijek pokušavam gledat kao sport i htio bih vidjet da malo više rade, malo više izazova. to što je hamilton tu i tamo u nekom kvalifikacijskom krugu mijenjao balans kočnica je tek dijelić onog što bih ja htio vidjet. zašto ne bi svaki krug utrke to štimao da bi bio brži? zato što mora štedit gume, možda ne smiju puno čačkat balans kočnica u utrci jer mora pustit sistemu da automatski određuje balans da preko BBW puni bateriju itd itd

i kako lakše mentalno? bilo je teže. probaj zamislit mlataranje mjenjača, hoćeš li svaki put savršeno uskladit kuplung i šaltanje brzine, kod spuštanja u nižu brzinu uskladit obrtaje...jedno fulano šaltanje te izbacuje s utrke....ako je veća brzina velika je mogućnost ozljede ili smrti. danas su mjenjači poluautomatski, na dugmad bukvalno.
naravno, i nema smisla vraćat se na ono od prije, ali ima puno novih stvari koje se mogu prepustit vozaču da njima upravlja i svojom vještinom izvlači performanse a koje su automatizirane i prepuštene elektronici i softveru ili jednostavno grupi inženjera u boxu.

a ovo prije...mislim da je najmanje problem bio taj fizički aspekt. više je taj psihički pritisak,fokus, vještina, vožnja na limitu. osim toga i tad je kao i danas najbrži bio onaj koji u zavoj prođe što preciznije i sa što većom brzinom, nije da nisu morali bit precizni.

današnji bolidi i staze su ne znam koliko puta sigurniji nego nekad i neka su. nema smisla da vozači non stop razmišljaju o tom da li riskiraju život izlijetanjem. ali previše im olakšano i sve izgleda tako dosadno i savršeno pod kontrolom...osim kad padne kiša
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

VN Emilia Romagna - Autodromo Enzo e Dino Ferrari - 31. Listopad - 01. Studeni 2020.

Post Postao/la Cuky »

Informacije o stazi
slika

Satnica F1
  • FP1 ----------- Sat 31 Oct --- 10:00 - 11:30
  • Qualifying --- Sat 31 Oct --- 14:00 - 15:00
  • Race --------- Sun 01 Nov --- 13:10
Satnica F2
- NE VOZI SE -

Satnica F3
- PRVENSTVO ZAVRŠILO -

Satnica Porsche Supercup
- NE VOZI SE -


Gume
slika


Kvalifikacije
Rezultati 2006:
slika

Pole krug 2006:



Utrka
Podij 2006:
slika

Rezultati 2006:
slika

Sažeci 2006:
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Emilia Romagna - Autodromo Enzo e Dino Ferrari - 31. Listopad - 01. Studeni 2020.

Post Postao/la vidc »

zadnju šikanu su sklonili?
sve češće se pitam kako bi utrke bile dobre da nema DRS-a
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: VN Emilia Romagna - Autodromo Enzo e Dino Ferrari - 31. Listopad - 01. Studeni 2020.

Post Postao/la Slash »

Koja vremena predviđaju da će raditi 2020 auti?
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Emilia Romagna - Autodromo Enzo e Dino Ferrari - 31. Listopad - 01. Studeni 2020.

Post Postao/la Cuky »

vidc je napisao/la: 28 lis 2020, 11:22 zadnju šikanu su sklonili?
sve češće se pitam kako bi utrke bile dobre da nema DRS-a
Zadnja šikana je uklonjena tokom 2007. da bi se napravilo mjesta za proširiti bokseve prilikom njihove obnove. Izgrađena je ponovo, ali se koristi uglavnom za motociklističke utrke, dok automobilske utrke koriste kompletan pravac bez šikane.

Ovako to izgleda kad se voze moto utrke


A ovako izgleda bez šikane


Slash je napisao/la: 28 lis 2020, 11:39 Koja vremena predviđaju da će raditi 2020 auti?
Po onome što sam vidio da ljudi voze u Assetto Corsa simulaciji sa bolidima po 2020 specifikacijama vremena su između 1:10 i 1:15. Ali u stvarnosti znaju biti čak i nešto brža.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Emilia Romagna - Autodromo Enzo e Dino Ferrari - 31. Listopad - 01. Studeni 2020.

Post Postao/la F1NAC »

Inače ovaj vikend nema treninga u petak. Samo 90 min u subotu i kvale onda. Faktor iznenađenja bi mogao bit velik.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Zaključano