Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

Haas, Red Bull, Alfa Tauri, Alfa
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

zonelsk je napisao/la: 07 tra 2020, 00:02 Haas, Red Bull, Alfa Tauri, Alfa
Red Bull? hm sumnjam, pogotovo kad na toj listi nema Williamsa. za Haas je samo pitanje godine kad ce se povuc. Sve mi se više čini da taj njihov koncept outsourcanja ne funkcionira baš . Ukoliko i dobe elemente i slože šasiju nalik na Ferrarija, to im se ponese u početku sezone, ali kako ta ista odmiče tako njima forma rapidno pada i opet dolaze u problem da nemaju pojma di se problem dešava. Ako se ove sezone F1 ne održi nekako imam filing da će Haas u prvoj godini novih pravila jednostavno otić.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

zonelsk je napisao/la: 07 tra 2020, 00:02 Haas, Red Bull, Alfa Tauri, Alfa
nisam pitao koje bi zeleo :hehe:
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 07 tra 2020, 11:53
zonelsk je napisao/la: 07 tra 2020, 00:02 Haas, Red Bull, Alfa Tauri, Alfa
nisam pitao koje bi zeleo :hehe:
Nebi zelio da ode RB - nikako. Mislim da su dobri za sport.
Ali njima je driver iskljucivo novac i marketing koji dobivaju of F1. Ako skuze da vise para ulazu nego sto dobiju van, a to bi se lagano moglo dogoditi ako dodje do nove globalne krize - koja je pred vratima a ova situacija sa COVID-19 samo pogorsava stvari, mislim da bi mogli otici.
To ne znaci da cemo izgubiti te dvije momcadi, nego samo da vlasnik - RB ili Dieter ce se povuci. Dal bude netko kupio momcad(i) dobro je pitanje.

Williams, dok god imaju barem 80mil evra za sezonu nece otici. Oni ce se koprcati dok god mogu zbog povijesti.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Ali njima je driver iskljucivo novac i marketing koji dobivaju of F1.
to vazi za sve fabricke timove (mercedes, ferari, reno, hondu). RB-u je najveci problem Honda. ako Honda zbog ove krize ode onda su u problemu. ali to znaci da ce otici i Reno a mozda i Mecka i onda dobijamo neku sasvim drugu F1 o cijim pravilima sad ne bih nagadjao ali RB bi ostao jer nema vece platforme za promociju njihovog pica od F1. jer u najgorem slucaju bi oni bili drugi. ako pak Mecka ostane u najgorem bi bili treci. Matematika. Propasti ne mogu. Sad je najteze malim i srednjim timovima. ako se ne skresu budzeti oni nece preziveti. i tako je i u IndyCaru, Nascaru. Tamo mali timovi vec ostaju bez sponzora.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la gjoko-mkd »

Neka vrate V8-ce i neće biti manjak proizvođača motora
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

slika

VN Kanade službeno odgođena :!:
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

gjoko-mkd je napisao/la: 07 tra 2020, 18:07 Neka vrate V8-ce i neće biti manjak proizvođača motora
da su ostale V8-ice ne bi sada bilo Honde, ne bi bilo Mercedesa, a vjerojatno ni Renaulta

Imali bi Ferrari koji naravno ne bi isporučivao motore McLarenu, Red Bullu i Williamsu te Cosworth... Pitanje je bi li uopće bilo F1 više.


BUMP: Obavezno zatvaranje tvornica je produženo sa uobičajena 3 na čak 5 tjedana, ili preciznije sa 21 na 35 dana. Isto mora biti obavljeno tokom Ožujka, Travnja i Svibnja, po željama momčadi. Vrijedi za sve momčadi i dobavljače PU

https://www.motorsport.com/f1/news/fia- ... s/4778133/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 07 tra 2020, 17:11
Ali njima je driver iskljucivo novac i marketing koji dobivaju of F1.
to vazi za sve fabricke timove (mercedes, ferari, reno, hondu). RB-u je najveci problem Honda. ako Honda zbog ove krize ode onda su u problemu. ali to znaci da ce otici i Reno a mozda i Mecka i onda dobijamo neku sasvim drugu F1 o cijim pravilima sad ne bih nagadjao ali RB bi ostao jer nema vece platforme za promociju njihovog pica od F1. jer u najgorem slucaju bi oni bili drugi. ako pak Mecka ostane u najgorem bi bili treci. Matematika. Propasti ne mogu. Sad je najteze malim i srednjim timovima. ako se ne skresu budzeti oni nece preziveti. i tako je i u IndyCaru, Nascaru. Tamo mali timovi vec ostaju bez sponzora.
Vrijedi ali ne u mjeri kolko vrijedi za RB.
Neke momcadi - Ferrari, McLaren, Williams su tu i zbog proslosti. Dok god Frank/Claire su na celu williamsa, nisu samo pare motiv. Ferrari je posebna prica - bez F1 to nije isti brend.
McLaren - si radi osiguranje u ostalim serijama (zadnje Indy) u slucaju da im F1 postane "preskup".

Ostali - ja ih vidim samo kroz prizmu novaca na gridu. Ako dodje do krize, past ce prodaja svega pa i RB a to znaci manje kesa za F1 i ostale sportove. Ako netko podvuce crtu i kaze ok F1 kao platforma za marketing je preskupa - pogotovo da placamo 2 momcadi - vidim realan case di ce RB otic.
Po meni u danasnje vrijeme motor nije glavni problem za RB. Da i honda ode - Renault ce im bit dovoljan jer ce sigurno do 2022 jos vise motori konverigirati.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Ostali - ja ih vidim samo kroz prizmu novaca na gridu.
pa ni jedan tim ne moze opstati bez para. cak ni Ferari. ali oni su uvek u vrhu i dobijaju najvise para od FOM-a zato nikad nece propasti. dalje ja sam siguran da ako Honda mora otici odlazi i Reno jer su oni manja firma od Honde a jos nemaju rezultata. Plus Reno mora da daje pare i za sasiju i za motor a Honda samo za motor tako da ako neko od fabrickih timova ode to ce prvo biti francuzi. Ali ovde je na potezu sad FIA koja treba da skrese budzete ako vidi da 2 proizvodjaca motora nece uspeti sto za sada nije slucaj. Dakle sad se samo pregovara zbog malih timova da se snize budzeti. Da naravno da ce opasti prodaja limenki ali i prodaja automobila tako da su svi u istom sosu. RB kad vidi da ima mnogo manje prihoda prvo ce ugasiti Alfa Tauri, onda ce se povuci iz nekih drugih malih sportova i tek na kraju dolazi F1. ali sumnjam da ce F1 dozvoliti to jer to znaci da ce i oni ispod njih nestati. a to bi bio kraj F1.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Ross Brawn kaže kako su donekle sigurni da bi se moglo odvoziti barem 18 utrka ako bude moguće početi odmah na početku Srpnja. Kalendar bi organizirali tako da bi se vozilo 3 tjedna za redom, pa onda jedan tjedan pauziralo
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Sad sam sluso Zaka dva tima na koja je mislio da ce izaci su Zauber i Has. Svi razgovaraju i za sada niko nece izaci.

Zan Tod uvodi budzet cap 150 M za male timove i 300 M za velike ne racunajuci razvoj motora
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

ja mislim da bi trebalo, barem za iduću sezonu, ograničiti budžet svima na 150M... ionako će razvoj motora i bolida biti zamrznut te će nastupati sa trenutnim bolidima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

MCLAREN CAN’T CONTINUE IN F1 ‘AT ANY COST’

McLaren cannot continue in Formula 1 “at any and all costs” and an aggressive budget cap will help it stay in the championship beyond the global crisis, says CEO Zak Brown.

The British team, one of F1’s most successful of all-time, is leading a bid to have the incoming 2021 budget cap of $175m drastically reduced.

All 10 teams are either in favour of, or open to, an initial reduction to $150m but McLaren wants this to go further, as low as $100m and at least to the $130m level that F1 says it originally targeted two years ago.

The COVID-19 pandemic has wrought havoc on sporting schedules including the 2020 F1 season, which is yet to begin, and the financial consequences of lost races will be felt strongly by the championship and its teams.

Brown said the wider McLaren group has already been affected by that and if F1’s stakeholders agree to significantly alter the spending power of teams, it will help secure McLaren’s future.

“We’re quite a big brand, an iconic team,” Brown said in a Sky F1 interview. “We don’t have an unlimited chequebook and I’ve got boundaries in which I’ve been tasked by our shareholders, I need to create value for them.

“You can imagine our road car business, like a majority of businesses right now, has come to a stop for the short term.

“What I don’t have is the ability to continue in F1 at any and all costs.

“If I can go back to my shareholder base and say, look, this has impacted all of us, Formula 1’s going to be a economically more viable sport, a more competitive sport, then I’ll get tremendous amount of support to power through this.”

McLaren Racing CEO Brown recently warned that as many as four teams could disappear from the grid because of the financial consequences of the pandemic.

He reiterated that this is “realistic” but said if the situation is handled “appropriately” then all 10 teams could be saved because “the frustrating part…[is] a very successful Formula 1 is there for the taking”.

“We’re fortunate that the majority of the owners in Formula 1 have the means to continue and get through what’s a very big speed bump,” said Brown. “However, if they don’t like what Formula 1 looks like coming out of this, then what’s their motivation to stay in the sport?

“The Saubers [which operates as Alfa Romeo], Haases, these teams want to be competitive and they have the means to stay in the sport. The question is, do they want to stay in the sport?”

F1’s sporting boss Ross Brawn, joining Brown in the Sky video, is optimistic the form the championship takes beyond 2020 will be much more appealing to teams outside the current big three of Mercedes, Ferrari and Red Bull.

He said it is important to secure that future because the likes of Sauber financier Finn Rausing and disenchanted Haas owner Gene Haas will need to foot their team’s bills in the meantime.

“They’re gonna have to support their team, perhaps in the short term,” said Brawn. “And if you’re supporting your team and the prospect is to run around the back of the grid, it’s not a very exciting prospect.

“So with the new car and the new economic model, particularly the income, we’re making the sport much more attractive for teams of that sort.”

BUMP

https://www.racefans.net/2020/04/08/ana ... ial-shock/
jako lepa analiza timova koji su ugrozeni a koji ce ostati
1: Highly likely to stay
2: Likely to stay
3: 50/50 either way
4: Endangered
5: Critical

Mercedes Score: 4 (remaining as engine supplier only: 3)
Ferrari Score: 2
Red Bull Score: 2 (if Honda leaves: 4)
McLaren Score: 3
Renault Score: 4
AlphaTauri Score: 4 (if Honda exits: 5)
Racing Point Score: 3
Alfa Romeo (Sauber) Score: 4
Haas Score: 5
Williams Score: 5
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

Umro je Stirling Moss. RIP

BUMP:

Francuski predsjednik je najavio ovaj vikend da se odgađaju sva velika okupljanja bar do polovice 7. mjeseca, što znači da i VN Francuske bar zasad otpada u onom terminu
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

Jean Todt na kraju iduće godine odstupa dolje s pozicije vodećeg čovjeka FIA. TOdt je trenutno u 3. četverogodišnjem mandatu, te u statutu stoji da osoba može bit na vodećoj poziciji maksimalno 12 godina.

Bit će zanimljivo vidjeti ko će se kandidrati za čelnu poziciju.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Belgijska vlada zabranila je bilo kakva javna okupljanja najmanje do 31. Kolovoza te će vjerojatno VN Belgije biti odgođena ili otkazana
https://www.gpfans.com/en/articles/5176 ... postponed/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Also discussed was a proposal to reduce the advantage of the wealthiest teams by limiting how much aerodynamic development they can do based on their constructors’ championship finishing positions. Under the plan, the leading teams in the championship each year would face tighter restrictions on their permitted wind tunnel and CFD work than their rival teams the following season.
ovo ce biti glupost ako se usvoji. onda mogu i one tegove.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la gjoko-mkd »

najbolje bi bilo neka voze Clio kup...

pa draž F1 je u tome da se ide napred u istraživanjem, nauka, tehnologija....a ne tamo neka ograničavanja da bi mogao tamo nekoi zadnji tim da uzima bodove
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Liberty Media se priprema za situaciju da možda neće moći održati niti jednu utrku u ovoj godini, a kako bi pomogli nekim timovima sa financijama počeli su i ranijim isplatama novaca iz nagradnog fonda. Inače ga timovi dobivaju postepeno tokom godine, ali nekim timovima koji su u većim problemima je isplaćeno unaprijed.

https://www.racefans.net/2020/04/24/f1- ... s-in-2020/

BUMP:
FIA uvela promjene u donošenje odluka te za neke odluke za koje je do sada bila potrebna jednoglasnost od sada će biti potrebna većina. To znači da recimo jedna momčad (Ferrari u ovom primjeru) neće moći samostalno blokirati donošenje npr. agresivnijeg ograničenja budžeta. Čak i ako bi sve momčadi koje su pogonjene njihovim motorima glasale kao i oni, opet bi bili manjina.

https://www.autosport.com/f1/news/14913 ... cut-closer
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

a veto?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Upravo dobio ovaj mail
WE WILL RACE!

Although this morning it was announced that the French Grand Prix, due to take place in late June, will not be going ahead, we are now increasingly confident with the progress of our plans to begin our season this summer. We’re targeting a start to racing in Europe through July, August and beginning of September, with the first race taking place in Austria on 3-5 July weekend. September, October and November, would see us race in Eurasia, Asia and the Americas, finishing the season in the Gulf in December with Bahrain before the traditional finale in Abu Dhabi, having completed between 15-18 races. We will publish our finalised calendar as soon as we possibly can.
Sa pridruženim linkom na kraju:
https://www.formula1.com/en/latest/arti ... kEt9e.html
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

However Carey acknowledged their plans could be disrupted by further developments in the global pandemic.

“All of our plans are obviously subject to change as we still have many issues to address and all of us are subject to the unknowns of the virus,” he said.
naravno treba sve uzeti sa rezervom. ali samo da izguraju 8 trka.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Tehnička grupa telefonskim sastankom se dogovorila o promjenama tehničkog pravila koje bi se ticale krila, podnice i ostalih djelova vanjske karoserije bolida koja bi vrijedila za 2021. Tim promjenama smanjila bi se količina downforcea koju proizvode aktualni bolidi, a koji će se koristiti i dogodine, pošto će se i dalje koristiti gume iz 2019. i tehnički mozgovi se boje da bi sile na njih mogle dogodine biti prevelike ako se nešto ne poduzme. Promjene bi trebale biti potvrđene na sastanku šefova momčadi idući tjedan.

https://www.racefans.net/2020/04/30/pla ... -proposed/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la gjoko-mkd »

navodno za ovu sezonu posle prve trke ne sme se dirati mjenjač, ovjes i šasija, da bi skratili budžet
Zaključano