Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Na sastanku F1 komisije predloženo je i jednoglasno prihvaćeno da se promijeni tehnički pravilnik za 2023. te da od iduće sezone helmet cam bude obavezan dio kacige za sve vozače. Citirali su jako pozitivne reakcije fanova na taj kadar kojeg su počeli testirati prošle godine u Belgiji sa Alonsom prije nego su ove godine počeli koristiti i u prijenosima sa ponekim vozačima.

Također je prihvaćeno da se iduće godine na dva GP vikenda isproba sa smanjenjem alokacije guma sa 13 na 11 setova za suho.

https://www.gpfans.com/en/f1-news/81294 ... from-2023/


BUMP:
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Kad već ne mogu ponovo bumpirati prethodni post evo onda novi... FIA već radi na novoj generaciji bolida koji bi bili uvedeni 2026. zajedno sa novim PU. Objavljene su smjernice kojima će se FIA voditi pri dizajniranju novog tehničkog pravilnika:
1) Significantly reduced drag to improve sustainability and efficiency and complement the power unit characteristics.
2) Maintain and improve on recent lessons learned about close racing and cars being able to follow each other.
3) Reduce car dimensions.
4) Reduce or contain car mass.
5) Sustainability. Continue path towards the standardisation or simplification of strategically-selected components for cost-cutting purposes. Expand the usage of sustainable materials or technologies and focus on recyclability.
6) Continued innovation in terms of car safety, moving towards active and connected safety systems.
https://the-race.com/formula-1/f1-revea ... e-changes/





BUMP: Oba su race directora testirani pozitivno na Covid
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Cuky je napisao/la: 27 tra 2022, 07:52 Također je prihvaćeno da se iduće godine na dva GP vikenda isproba sa smanjenjem alokacije guma sa 13 na 11 setova za suho.
Vezano na ovu odluku... na ta dva vikenda na kojima će imati smanjenu alokaciju guma također će isprobati i nova pravila za kvalifikacije. Po tome svi vozači koji nastupaju u Q1 to će moći napraviti samo na najtvrđoj komponenti guma. Svi koji nastupaju u Q2 to će moći napraviti samo na Medium gumama. I za kraj u Q3 biti će moguće koristiti jedino Soft gume

https://www.racefans.net/2022/04/29/f1- ... e-in-2023/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

CEO Volkswagena potvrdio da Audi i Porsche ulaze u F1 2026. I dalje je prilično zatvren po pitanju toga sa kime će surađivati tako da i dalje postoje samo nagađanja.

https://www.racefans.net/2022/05/02/por ... ys-vw-ceo/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

F1 si je zamjenu za duhanske sponzore našla u crypto sektoru. McLaren je potvrdio suradnju sa tvrtkom OKX te sada 8 od 10 ekipa ima sponzora iz crypto sektora, bez istog su samo Haas i Williams
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Zbog toga kako je i u čijem vlasništvu zemlja u Las Vegasu postojala je mogućnost da paddock bude smješten oko 2km od staze. No F1 je našla riješenje i za to, kroz slijedeće dane F1 bi trebala dovršiti kupnju zemljišta od gotovo 160.000 kvadratnih metara na kojem će onda biti sagrađeni permanentni paddock i boksevi.

https://www.motorsport.com/f1/news/f1-p ... /10297435/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Scuderia »

A sto je s onom?

" Sparen, sparen sparen".... :roll:
Ja i zaboravio da je Vegas save za iducu godinu.... :pogled:

A nista, jos kako " aktivirati staze " u Dallasu i u Indiani i cirkus moze poceti...

A joj da, bas bi bilo cool u glavnom gradu imati utrku :frajer:
Maknuti staze ala Spa/Monza :faca: ...


:smajlkojiriga:
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Vodstvo staze u Barceloni su izračunali da bi dodavanjem tecpro ograda ispred postojećih gumenih u zavoju prije šikane pivećalo sigurnost na dovoljnu razinu kako bi se F1 mogla vratiti na klasični završetak kruga sa dva brza zavoja. Za ovu godinu je kasno, ali za 2023. planiraju imati homologirane varijantu i sa i bez šikane i dati F1 na izbor koju žele koristiti
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Vuksa_KC »

Cuky je napisao/la: 16 svi 2022, 10:43 Vodstvo staze u Barceloni su izračunali da bi dodavanjem tecpro ograda ispred postojećih gumenih u zavoju prije šikane pivećalo sigurnost na dovoljnu razinu kako bi se F1 mogla vratiti na klasični završetak kruga sa dva brza zavoja. Za ovu godinu je kasno, ali za 2023. planiraju imati homologirane varijantu i sa i bez šikane i dati F1 na izbor koju žele koristiti
Aha, ona verzija s još manje mogućnosti pretjecanja, neka ulože u to svakako :roll:

Koliko god klasična i "naša", zamijenio bi je prvim tilkedromom usred umjetne pustinje na umjetnom otoku u umjetnom moru.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Pa s novim. bolidima bi mogla biti bolja. Ova šikana je ubačena da olakša pretjecanje na startnom pravcu, ali i nije baš pomoglo. Dok kroz krug pratiš ovog ispred gume ti se pregriju i ovaj ispred na izlasku iz šikane ima puno više gripa i pobjegne da puno puta ni DRS na pravcu nije pomagao. A kako se ovi novi bolidi za sada jako dobro prate kroz zavoje ne bi bilo loše gledati ih na bržoj varijanti.

Jedino mi nije jasno kako je taj brzi layout preopasan da se homologira za F1, a MotoGO ga uredno koristi
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Vuksa_KC »

Jednostavno me staza živcira, a vjerujem i da je vozačima ko kišno jutro ponedjeljkom s obzirom koliko krugova imaju tamo odrađenih.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

A to sigurno. Staza je čak i ok za najurivati u simulacijama (opet, ovisno sa kojim i kakvim autom), ali utrke nisu baš nešto.


A evo i još jedna porcija nagađanja. Novi predsjednik FIA-e je rekao da razmatraju opciju kako bi za iduću sezonu imali 3 race directora, a uz trenutnu dvojicu nagađa se da bi treći mogao biti Masi :D
https://www.dailymail.co.uk/sport/formu ... eturn.html


A Hamilton i Mercedes su naravno ogorčeni idejom da bi se Masi mogao vratiti u F1
https://www.dailymail.co.uk/sport/formu ... eturn.html
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la zonelsk »

Ovi dva ocito ne reziraju dovoljno da bude veci show, pa trebaju prekaljenog majstora.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

VN Rusije u Sochiju neće dobiti zamjenu te će ova sezona imati 22 umjesto 23 utrke

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... 1Kc3c.html
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Scuderia »

Horner veli da je zbog inflacije lako moguce, da na zadnje 4 utrke nastupe samo 3 momcadi.
Zeli kao i ostale ekipe povecanje budgeta.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Povećanje budžeta žele RB, Mercedes, Ferrari i McLaren. Ostali koji su se izjasnili su protiv toga, a najglasniji je Alpine koji su rekli da "ako vam se putni troškovi povećaju za npr. 3 milijuna onda smanjite R&D za toliko i opet ste unutar ograničenja".


Ja sam osobno protiv toga da se povisi budget cap. Ako se mi obični građani možemo snalaziti u inflaciji bez da nam rastu plaće onda se mogu i momčadi koje imaju puno ljudi zaposlenih da se brinu o financijama isto tako reorganizirati svoje troškove da ne potroše više nego imaju na raspolaganju.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 25 svi 2022, 10:35 Povećanje budžeta žele RB, Mercedes, Ferrari i McLaren. Ostali koji su se izjasnili su protiv toga, a najglasniji je Alpine koji su rekli da "ako vam se putni troškovi povećaju za npr. 3 milijuna onda smanjite R&D za toliko i opet ste unutar ograničenja".


Ja sam osobno protiv toga da se povisi budget cap. Ako se mi obični građani možemo snalaziti u inflaciji bez da nam rastu plaće onda se mogu i momčadi koje imaju puno ljudi zaposlenih da se brinu o financijama isto tako reorganizirati svoje troškove da ne potroše više nego imaju na raspolaganju.
Zapravo slazem se. Koriste inflaciju kao izliku da dobe jos para i imaju za RND na kraju godine. Svima su pare jednake. I nek se snadju. Ak nece imat 2 krila na zadnjoj utrci, nek vozaci paze kak voze.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Vuksa_KC »

Može samo za sanacije od sudara.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la zonelsk »

Vuksa_KC je napisao/la: 25 svi 2022, 17:48 Može samo za sanacije od sudara.
Sve ili samo kad nisi kriv?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Nemoj to "kad nisi kriv".. proć će tri utrke prije nego potvrde kazne za tu utrku gdje se svađaju tko je kriv :D


Ja mislim da se budget cap ne treba dirati. Velikima je sada panika jer su naučili "ako malo zaustajemo bacimo vreću novaca na to i problem se riješi", malo su se zaletili sa razvijanjem i odjednom "a čime ćemo platit putovanja pri kraju sezone?!"... neka se snalaze, ista je situacija za sve. Ako mogu npr. Haas i Williams odraditi sezonu sa manje novaca nego li je budget cap onda i veliki mogu sa njime.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 25 svi 2022, 20:37 Nemoj to "kad nisi kriv".. proć će tri utrke prije nego potvrde kazne za tu utrku gdje se svađaju tko je kriv :D

.......
Zato sam i pitao :)
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Vuksa_KC »

zonelsk je napisao/la: 25 svi 2022, 19:09
Vuksa_KC je napisao/la: 25 svi 2022, 17:48 Može samo za sanacije od sudara.
Sve ili samo kad nisi kriv?
Svako svoje.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la zonelsk »

Vuksa_KC je napisao/la: 26 svi 2022, 08:54
zonelsk je napisao/la: 25 svi 2022, 19:09
Vuksa_KC je napisao/la: 25 svi 2022, 17:48 Može samo za sanacije od sudara.
Sve ili samo kad nisi kriv?
Svako svoje.
Jel placas i u situaciji: "Hmmmm trebamo pare za novo prednje krilo. Ups slucajno sam pokupio zidic u boxu".
:D
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Vuksa_KC »

zonelsk je napisao/la: 26 svi 2022, 09:25
Vuksa_KC je napisao/la: 26 svi 2022, 08:54
zonelsk je napisao/la: 25 svi 2022, 19:09

Sve ili samo kad nisi kriv?
Svako svoje.
Jel placas i u situaciji: "Hmmmm trebamo pare za novo prednje krilo. Ups slucajno sam pokupio zidic u boxu".
:D
A da, ali isti spec smiješ stavit jer fakat nema smisla da netko radi takvog nečeg ne nastupi jer opet, to je utrkivanje. Nije pitanje dal ćeš se slupat nego kad.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2022.

Post Postao/la Cuky »

Zašto ne bi nastupali? Ako su bili rastrošni neka potroše više nego smiju pa trpe posljedice zbog kršenja pravilnika

A Bernie Ecclestone je u Brazilu uhićen kada se ukrcavao na privatni let za Švicarsku. Naime, kod rendgenskog pregleda prtljage u torbi mu je pronađen "kompaktni automatski pištolj". Kasnije istog dana platio je jamčevinu te je pušten.

https://www.racefans.net/2022/05/26/ecc ... n-luggage/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Zaključano