Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la Cuky »

zonelsk je napisao/la: 30 pro 2021, 18:01 Tako je.

Ili naprimjer reci: u 100% slucajeva kada vozac prodje sa sva 4 kotaca van staze (bjelih linija) bude kaznjen. Pa nebudemo imali ove nebuloze kak imamo sad.

I opet bi bilo slučajeva gdje bi se kukalo kako je prestrogo ili predrakonski... ali bi svatko unaprijed znao da ga čekaju posljedice za određene postupke.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 18:57 Prvo nije bilo okej da se ne puste zato se Horner javio. Ali jedini je Toto tokom cele trke prelazio granicu. Gde ti mozes glavnom sudiji govoriti kada sme ili ne sme da izbaci safety car. Svasta.
Kako mislis da nije ok da se ne puste?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la Cuky »

tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 18:57 Prvo nije bilo okej da se ne puste zato se Horner javio. Ali jedini je Toto tokom cele trke prelazio granicu. Gde ti mozes glavnom sudiji govoriti kada sme ili ne sme da izbaci safety car. Svasta.

Prema pravilima bolidi zaostali za puni krug ne moraju biti propušteni. Ako se propušta, propušta se sve. Također SC ne može napustiti stazu u istom krugu u kojem su pušteni bolidi koji zaostaju za cijeli krug, što znači da je utrka trebala završiti pod SC-om. Ili su trebali biti pušteni ranije, ali tada su još suci čistili krhotine na stazi i nije bilo sigurno ih pustiti.

Masi je imao dvije opcije:
1. završiti utrku pod SC-om
2. restartati utrku za jedan krug bez propuštanja zaostalih

Masi je zabrljao.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 30 pro 2021, 20:18
tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 18:57 Prvo nije bilo okej da se ne puste zato se Horner javio. Ali jedini je Toto tokom cele trke prelazio granicu. Gde ti mozes glavnom sudiji govoriti kada sme ili ne sme da izbaci safety car. Svasta.
Kako mislis da nije ok da se ne puste?
Pa prvo je izasla notifikacija da se zaostali vozaci nece vratiti u krug. To nije bilo u redu. I onda se Horner javio Masiju.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 23:19
zonelsk je napisao/la: 30 pro 2021, 20:18
tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 18:57 Prvo nije bilo okej da se ne puste zato se Horner javio. Ali jedini je Toto tokom cele trke prelazio granicu. Gde ti mozes glavnom sudiji govoriti kada sme ili ne sme da izbaci safety car. Svasta.
Kako mislis da nije ok da se ne puste?
Pa prvo je izasla notifikacija da se zaostali vozaci nece vratiti u krug. To nije bilo u redu. I onda se Horner javio Masiju.
Znaci nije ok da se vozaci ne propuste?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 30 pro 2021, 21:06
tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 18:57 Prvo nije bilo okej da se ne puste zato se Horner javio. Ali jedini je Toto tokom cele trke prelazio granicu. Gde ti mozes glavnom sudiji govoriti kada sme ili ne sme da izbaci safety car. Svasta.

Prema pravilima bolidi zaostali za puni krug ne moraju biti propušteni.
To je bilo do pre neku godinu Caki. Nedavno se to pravilo promenilo i zaostali vozaci se vracaju u krug.
Ako se propušta, propušta se sve. Također SC ne može napustiti stazu u istom krugu u kojem su pušteni bolidi koji zaostaju za cijeli krug, što znači da je utrka trebala završiti pod SC-om. Ili su trebali biti pušteni ranije, ali tada su još suci čistili krhotine na stazi i nije bilo sigurno ih pustiti.
Caki, postoji direktor trke. Ako on ne zna pravila ko zna? Sta je on neka budala pokupljena sa ulice? Mislim pricate o pravilima a nikad niste ni videli FIA pravilnik u rukama. Dajte se uozbiljite. Imate onaj video sa tvitera i Kultard je lepo objasnio da postoji i drugo pravilo po kome Masi moze doneti odluku kako on smatra da je ispravno u tom trenutku. A Masi je gledao bezbednost i da se trka zavrsi pod zelenom. To je i Hakinen objasnio. Mercedes nije imao slucaj i zato su obe njihove zalbe odbijene i zato su odustali od daljeg protesta.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 23:27
Cuky je napisao/la: 30 pro 2021, 21:06
tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 18:57 Prvo nije bilo okej da se ne puste zato se Horner javio. Ali jedini je Toto tokom cele trke prelazio granicu. Gde ti mozes glavnom sudiji govoriti kada sme ili ne sme da izbaci safety car. Svasta.

Prema pravilima bolidi zaostali za puni krug ne moraju biti propušteni.
To je bilo do pre neku godinu Caki. Nedavno se to pravilo promenilo i zaostali vozaci se vracaju u krug.
Ako se propušta, propušta se sve. Također SC ne može napustiti stazu u istom krugu u kojem su pušteni bolidi koji zaostaju za cijeli krug, što znači da je utrka trebala završiti pod SC-om. Ili su trebali biti pušteni ranije, ali tada su još suci čistili krhotine na stazi i nije bilo sigurno ih pustiti.
Caki, postoji direktor trke. Ako on ne zna pravila ko zna? Sta je on neka budala pokupljena sa ulice? Mislim pricate o pravilima a nikad niste ni videli FIA pravilnik u rukama. Dajte se uozbiljite. Imate onaj video sa tvitera i Kultard je lepo objasnio da postoji i drugo pravilo po kome Masi moze doneti odluku kako on smatra da je ispravno u tom trenutku. A Masi je gledao bezbednost i da se trka zavrsi pod zelenom. To je i Hakinen objasnio. Mercedes nije imao slucaj i zato su obe njihove zalbe odbijene i zato su odustali od daljeg protesta.
Za razliku od tebe, procitao sam pravilnik. I mogu pricati o njemu i clancima u njemu a ne navoditi samo novinare novinare. ( i to one koji se slazu s tvojim narativom)

Tako da ne glumi.

Tebi je pogresno da RD kaze da se auti nece propustiti.
Ok ti je da Horner se javi njemu i onda RD promjeni odluku
Ali kad Toto nesto kaze RD ti nije ok.
I na kraju me zanima, jel ok to sto je sve isred Max pustio, a pola grida nije. Pretpostavljam da je to ok?

I ti onda za sebe smatras da si vrsni znalac o F1 iitd.
Do sad te na forumu nisam vidio NITI jednom da si naveo objektivan izvor ili citirao neki clanak i argumenitrano pricao.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

Jackie Stewart: Abu Dhabi final was correct and "not Hollywood"

Former world champion Jackie Stewart sees no problem with the processes at the season finale in Abu Dhabi and is happy about a change at the top

The controversial Formula 1 season finale in Abu Dhabi has seen some critical voices, but ex-world champion Jackie Stewart is not one of them. The Scot defends the decisions of race director Michael Masi regarding the final safety car phase and says that everything was carried out in an "appropriate manner" and "correctly".

"It wasn't Hollywood. It was real, and people like that authenticity," Stewart told the Dutch edition of Motorsport.com . It was right for him to start the race again - according to him, a red flag or an end behind the safety car was not necessary.

He himself was quite enthusiastic about the end of the season: "There has never been an end like this in the history of the sport," says Stewart, describing the final as "quite extraordinary".

And with Max Verstappen there was also the right winner for the Scotsman that Formula 1 needed. Because Mercedes was at the top long enough for him. The Silver Arrows had won every single title for the past seven years, so it was time for a change.

"We just needed a new team that would win. And Red Bull was the only thing that could possibly have done that," said Stewart. "It's a great success and Max has ridden very well this year. Lewis will of course be disappointed, but he shouldn't. He's had a fantastic season too."

As a three-time world champion, the 82-year-old naturally knows what winning his first world title feels like. He says that Verstappen has now taken an important step and can now take it easy.

"Once you've won a World Cup, you've achieved something that you never thought possible. And then you can deal with it more relaxed. At least that's how it was for me," he says. "I was able to approach my second and third titles a little more comfortably, and then I stopped immediately. I had decided that beforehand."
Stjuart, Hakinen, Haug tako pravi ljudi i bez kompleksa govore =D>
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

Nisi mi odgovorio - jel ok sto polovica grida nije propustena?

Jednostavno DA ili NE. Ali sumnjam da imas ces odg.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 30 pro 2021, 23:49 Nisi mi odgovorio - jel ok sto polovica grida nije propustena?

Jednostavno DA ili NE. Ali sumnjam da imas ces odg.
Pa sve ti je vec napisano ali evo po stoti put DA
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 31 pro 2021, 01:08
zonelsk je napisao/la: 30 pro 2021, 23:49 Nisi mi odgovorio - jel ok sto polovica grida nije propustena?

Jednostavno DA ili NE. Ali sumnjam da imas ces odg.
Pa sve ti je vec napisano ali evo po stoti put DA
Da sumiramo onda:

- ok je da Horner radi protisak na suca i sudac namon toga promjeni odluku
- .promjeni odluku koja ide ISKLJUČIVO u koristi jednog vozača na gridu - RB vozaca
- svi vozači su manje bitni / ili manje vrijedni
- kada Toro radi pritisak na suca, a sudac ne promijeni odluku nakon toga - to ti jr problem
- do prije zadnje utrke si pricao kako FIA gura Mercedes
- Max je postao prvak odlukom RD (ne suca, RD) znaci odlukom FIA-e
- to se zove utrkivanje (ili motor racing)
- kad netko brani mercedes je sore loser, i nebitan za raspravu
- svi ostali su su ti relevantni
- govoriš meni i Cukyju da nikad nismo imali pravilnik u rukama
- prije toga sam ti citirao članak iz pravilnika u kojem je jasno opisnao kako se treba odnositi prema SVIM vozacima koji su krug ili vise zaostatka
- to si odlučio ignorirati

I prije nego graknes da te napadam. Ovo su izvucene činjenica koje si ti iznio, ne moje mišljenje. (Mozes slobodno ARGUMENTIRATI svaku, pa mozda i popricano suvislo o tome. Isto tako mislim da neces)

Vidis, mozda bi ja zapravo tebe, kao i vecina ovog foruma, trebao ignorirati.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 31 pro 2021, 08:27
tanabe-san je napisao/la: 31 pro 2021, 01:08
zonelsk je napisao/la: 30 pro 2021, 23:49 Nisi mi odgovorio - jel ok sto polovica grida nije propustena?

Jednostavno DA ili NE. Ali sumnjam da imas ces odg.
Pa sve ti je vec napisano ali evo po stoti put DA
Da sumiramo onda:

- ok je da Horner radi protisak na suca i sudac namon toga promjeni odluku
- .promjeni odluku koja ide ISKLJUČIVO u koristi jednog vozača na gridu - RB vozaca
- svi vozači su manje bitni / ili manje vrijedni
- kada Toro radi pritisak na suca, a sudac ne promijeni odluku nakon toga - to ti jr problem
- do prije zadnje utrke si pricao kako FIA gura Mercedes
- Max je postao prvak odlukom RD (ne suca, RD) znaci odlukom FIA-e
- to se zove utrkivanje (ili motor racing)
- kad netko brani mercedes je sore loser, i nebitan za raspravu
- svi ostali su su ti relevantni
- govoriš meni i Cukyju da nikad nismo imali pravilnik u rukama
- prije toga sam ti citirao članak iz pravilnika u kojem je jasno opisnao kako se treba odnositi prema SVIM vozacima koji su krug ili vise zaostatka
- to si odlučio ignorirati

I prije nego graknes da te napadam. Ovo su izvucene činjenica koje si ti iznio, ne moje mišljenje. (Mozes slobodno ARGUMENTIRATI svaku, pa mozda i popricano suvislo o tome. Isto tako mislim da neces)

Vidis, mozda bi ja zapravo tebe, kao i vecina ovog foruma, trebao ignorirati.
slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

Ne zelim, neda mi se, niti planiram usporedivati odluke koje su bile za Mercedes, koje za RB. Bilo ih je tokom cijele sezone, i dobrim djelom s snjima ne slazem - pogotov zadnji dio sezone. Meni nije zapravo ni bitno jel islo neke na stranu RB ili Mercedesa.
Kao sto sam vec spomenuo - a tebi ocito treba i crtati - NISAM fanboy neke od ovih mocadi - pa me ishod prvenstva nije ni zanimao. Ti nazalost ne mozes pogledati situaciju objektivnije pa mi je ovakav post u kojem autor place ko mala curica (ima takav ton) nije nimalo cudan, i jasno mi je zasto si ga sharao.

Autor je biased prema RB i kao sto sam rekel - random post s interneta. Ocito su to jedini relevantni (tebi) izvori iz kojih cupas zakljucke.

Ja sam ti gore sumirao koje je tvoj stav prema ZAVRSNICI sezone (ne cijeloj sezoni vec samo zadnjoj utrci, octio ti to nije bilo jasno pa moram ponoviti).

Skrecem ti pozornost na tvoja dvostruka mjerila u situaciji Horner vs Toto.
Jer vidis, po meni oba su pogrijesila sa nastupom - ali tebi je samo Toto problem. Prije par godina vam je Mclaren bio problem, za koju godinu ce vam vjerojatno biti netko iz Ferrarija problem. I moram priznati savrseno se uklapas u narativ kakav furaju RB, Horner, Marko i ekipa. Ponasas se ko da proz zadnih 11 godina RB nikad nije napravio nista lose, nista u zaru borbe, nikad nisu bili u sivoj zoni itd.

Druga situacija u kojoj imas dvostruka mjerila ti je Max vs ostali vozaci na gridu. Ok je da se Maxu ocisti put kod SC prema naprijed - ali te boli briga za ostale vozace na gridu.
Pretpostavljma da bi ti isto bilo ok da je recimo Max bio 3 pa da su maknuli sve vozaca ispred njega?

Trece - ponavljam - nakons sto si optuzio mene i Cukyja da nismo vidli pravilnik u zivotu NAKON sto sam ti ja citirao clanak iz pravlinka - i pozvao te da argumentirano pricamo o temi - tvoj jedini argument je slika s drustvenih mreza nekog random lika OCITO NAKLONJENOG RB.

Pretpostavljam da je ovakav nacin komunikacije i razlog zasto si promjenio nickname dragi popaye.

Dodatno, vidis, meni je zao Maxa i RB. Jer ako izuzmeno zadnju utrku - po meni su oba vozaca i vise nego zasluzila naslov ove godine. Max ga je osvojio - ali bude zvog glupog pristupa od strane FIA-e i Masija uvjek ostalao zrno sumnje da naslov nije osvojen posteno. Za 10, 20 godina, mozda i vise se bude jos uvijek pricalo o tome i meni je zao zbog toga. Jer Max vidis nije, niti RB nist kriv u cijeloj prici koju je FIA usrala. Nije ni Mercedes kriv, za puno odluka ove sezone - jer vidis donijela ih je FIA.

Sljedece godine kad FIA napravi nesto kontra RB - mozda se budes sjetio ovog - i shvatio kaj ti pokusavam napisati od kad je sezona zavrsila.

A mozda i neces, mozda je tvoj domet gledati samo ko kaj kaze u zaru borbe ko da je to neka meksicka sapnuica.

Kad budes htio pircati o tehnickom ili sportskom pravilniku, argumentirano i donekel objektivno slobndno se javi.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 31 pro 2021, 11:30
Kad budes htio pircati o tehnickom ili sportskom pravilniku, argumentirano i donekel objektivno slobndno se javi.


Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Ocito sve kaj sam gore napisao ipak stoji za tebe.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 31 pro 2021, 14:12 :lol: :lol: :lol: :lol:
Ocito sve kaj sam gore napisao ipak stoji za tebe.
Sve sto ja imam reci nalazi se u ta dva videa :bye:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la Cuky »

tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 23:27
Cuky je napisao/la: 30 pro 2021, 21:06 Prema pravilima bolidi zaostali za puni krug ne moraju biti propušteni.
To je bilo do pre neku godinu Caki. Nedavno se to pravilo promenilo i zaostali vozaci se vracaju u krug.

Ne pričaj gluposti. Jedini koji MORAJU preteći SC su bolidi koji se nađu između vodećeg bolida i SC-a (npr. SC izađe na stazu, iza njega su dva koji zaostaju skoro cijeli krug i onda stiže vodeći koji im se približava. Ovi dvoje moraju proći SC jer prvi bolid iza njega mora biti vodeći u utrci.). To je porkiveno člankom 48.9 Sportskog Pravilnika koji glasi:
When ordered to do so by the clerk of the course the observer in the car will use a green light to signal to any cars between it and the leader that they should pass. These cars will continue at reduced speed and without overtaking until they reach the line of cars behind the safety car
Što se tiče propuštanja zaostalih to je regulirano člankom 48.12. Sportskog Pravilnika koji odluku prepušta upravitelju staze (Clerk of the course), a ne Race Directoru. Ukoliko on smatra da je sigurno da su uvjeti na stazi sigurni za sve sudionike i redare i ako je poruka "LAPPED CARS MAY NOW OVERTAKE" poslana svim natjecateljima onda su dužni SVI zaostali biti propušteni. A ne samo nekolicina nego svi. Također, isti članak kaže da jednom nakon što su zaostali propušteni SC mora još jednom prijeći ciljnu liniju prije nego se pokaže poruka "SAFETY CAR IN THIS LAP"

Sportski pravilnik, članak 48.12
If the clerk of the course considers it safe to do so, and the message "LAPPED CARS MAY NOW OVERTAKE" has been sent to all Competitors via the official messaging system, any cars that have been lapped by the leader will be required to pass the cars on the lead lap and the safety car.
This will only apply to cars that were lapped at the time they crossed the Line at the end of the lap during which they crossed the first Safety Car line for the second time after the safety car was deployed.
Having overtaken the cars on the lead lap and the safety car these cars should then proceed around the track at an appropriate speed, without overtaking, and make every effort to take up position at the back of the line of cars behind the safety car. Whilst they are overtaking, and in
order to ensure this may be carried out safely, the cars on the lead lap must always stay on the racing line unless deviating from it is unavoidable. Unless the clerk of the course considers the presence of the safety car is still necessary, once the last lapped car has passed the leader the safety car will return to the pits at the end of the following lap.
If the clerk of the course considers track conditions are unsuitable for overtaking the message "OVERTAKING WILL NOT BE PERMITTED" will be sent to all Competitors via the official messaging system.

Vidim iznad si odgovorio zonelsku da je u redu da nisu svi propušteni. Kažeš meni da RD poznaje pravilnik, a to je izravno kršenje gore citiranog članka 48.12 koji nalaže da jednom kad se propuštaju zaostali onda moraju SVI ZAOSTALI BITI PROPUŠTENI.
tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 23:27 Mislim pricate o pravilima a nikad niste ni videli FIA pravilnik u rukama. Dajte se uozbiljite. Imate onaj video sa tvitera i Kultard je lepo objasnio da postoji i drugo pravilo po kome Masi moze doneti odluku kako on smatra da je ispravno u tom trenutku.
Što se ovog tiče, umjesto da čitam mišljenja novinara i slažem se samo sa onima koji odgovaraju mojem stavu ja zapravo provjerim pravilnik. Svake godine kada se objavi novi pravilnik ja isti preuzmem u .pdf-u da si ga imam pri ruci. Nisam ga nikad pročitao "od korica do korica", ali kad god mi neki dio treba provjerim isti.

Evo ti trenutno najaktualnija verzija od 8.12.2021.
https://www.fia.com/sites/default/files ... -12-08.pdf

A evo ti da imaš spremno i trenutno najnovija verzija Sportskog Pravilnika za 2022.
https://www.fia.com/sites/default/files ... -04-30.pdf
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 31 pro 2021, 15:37
zonelsk je napisao/la: 31 pro 2021, 14:12 :lol: :lol: :lol: :lol:
Ocito sve kaj sam gore napisao ipak stoji za tebe.
Sve sto ja imam reci nalazi se u ta dva videa :bye:
A sve sto ja imam za reci, ocito sam ranije bio u pravu o nacinu tvoje argumentacije i nacina razgovora.

Cuky to je lijepo objasnio stvari iz pravilnika. A ti ili citaj to ili neki tabloid.
Imas izbor i pravo na to.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 31 pro 2021, 20:03
tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 23:27
Cuky je napisao/la: 30 pro 2021, 21:06 Prema pravilima bolidi zaostali za puni krug ne moraju biti propušteni.
To je bilo do pre neku godinu Caki. Nedavno se to pravilo promenilo i zaostali vozaci se vracaju u krug.

Ne pričaj gluposti. Jedini koji MORAJU preteći SC su bolidi koji se nađu između vodećeg bolida i SC-a (npr. SC izađe na stazu, iza njega su dva koji zaostaju skoro cijeli krug i onda stiže vodeći koji im se približava. Ovi dvoje moraju proći SC jer prvi bolid iza njega mora biti vodeći u utrci.). To je porkiveno člankom 48.9 Sportskog Pravilnika koji glasi:
When ordered to do so by the clerk of the course the observer in the car will use a green light to signal to any cars between it and the leader that they should pass. These cars will continue at reduced speed and without overtaking until they reach the line of cars behind the safety car
Što se tiče propuštanja zaostalih to je regulirano člankom 48.12. Sportskog Pravilnika koji odluku prepušta upravitelju staze (Clerk of the course), a ne Race Directoru. Ukoliko on smatra da je sigurno da su uvjeti na stazi sigurni za sve sudionike i redare i ako je poruka "LAPPED CARS MAY NOW OVERTAKE" poslana svim natjecateljima onda su dužni SVI zaostali biti propušteni. A ne samo nekolicina nego svi. Također, isti članak kaže da jednom nakon što su zaostali propušteni SC mora još jednom prijeći ciljnu liniju prije nego se pokaže poruka "SAFETY CAR IN THIS LAP"

Sportski pravilnik, članak 48.12
If the clerk of the course considers it safe to do so, and the message "LAPPED CARS MAY NOW OVERTAKE" has been sent to all Competitors via the official messaging system, any cars that have been lapped by the leader will be required to pass the cars on the lead lap and the safety car.
This will only apply to cars that were lapped at the time they crossed the Line at the end of the lap during which they crossed the first Safety Car line for the second time after the safety car was deployed.
Having overtaken the cars on the lead lap and the safety car these cars should then proceed around the track at an appropriate speed, without overtaking, and make every effort to take up position at the back of the line of cars behind the safety car. Whilst they are overtaking, and in
order to ensure this may be carried out safely, the cars on the lead lap must always stay on the racing line unless deviating from it is unavoidable. Unless the clerk of the course considers the presence of the safety car is still necessary, once the last lapped car has passed the leader the safety car will return to the pits at the end of the following lap.
If the clerk of the course considers track conditions are unsuitable for overtaking the message "OVERTAKING WILL NOT BE PERMITTED" will be sent to all Competitors via the official messaging system.

Vidim iznad si odgovorio zonelsku da je u redu da nisu svi propušteni. Kažeš meni da RD poznaje pravilnik, a to je izravno kršenje gore citiranog članka 48.12 koji nalaže da jednom kad se propuštaju zaostali onda moraju SVI ZAOSTALI BITI PROPUŠTENI.
tanabe-san je napisao/la: 30 pro 2021, 23:27 Mislim pricate o pravilima a nikad niste ni videli FIA pravilnik u rukama. Dajte se uozbiljite. Imate onaj video sa tvitera i Kultard je lepo objasnio da postoji i drugo pravilo po kome Masi moze doneti odluku kako on smatra da je ispravno u tom trenutku.
Što se ovog tiče, umjesto da čitam mišljenja novinara i slažem se samo sa onima koji odgovaraju mojem stavu ja zapravo provjerim pravilnik. Svake godine kada se objavi novi pravilnik ja isti preuzmem u .pdf-u da si ga imam pri ruci. Nisam ga nikad pročitao "od korica do korica", ali kad god mi neki dio treba provjerim isti.

Evo ti trenutno najaktualnija verzija od 8.12.2021.
https://www.fia.com/sites/default/files ... -12-08.pdf

A evo ti da imaš spremno i trenutno najnovija verzija Sportskog Pravilnika za 2022.
https://www.fia.com/sites/default/files ... -04-30.pdf
Ne pada mi na pamet da to sad prelistavam Kultardu vise verujem nego tebi. Pozz. A protesti su odbijeni nemate slucaj. Ende
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 31 pro 2021, 20:42
tanabe-san je napisao/la: 31 pro 2021, 15:37
zonelsk je napisao/la: 31 pro 2021, 14:12 :lol: :lol: :lol: :lol:
Ocito sve kaj sam gore napisao ipak stoji za tebe.
Sve sto ja imam reci nalazi se u ta dva videa :bye:
A sve sto ja imam za reci, ocito sam ranije bio u pravu o nacinu tvoje argumentacije i nacina razgovora.

Cuky to je lijepo objasnio stvari iz pravilnika. A ti ili citaj to ili neki tabloid.
Imas izbor i pravo na to.
BBC i Sky su tabloidi BRAVO =D>
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 31 pro 2021, 23:00 Ne pada mi na pamet da to sad prelistavam Kultardu vise verujem nego tebi. Pozz. A protesti su odbijeni nemate slucaj. Ende

Drago mi je da sad svi vide koji je nivo tvoje komunikacije.

Kad ti netko iznese ČINJENICE, tvoj komentar je ovo iznad, da ne pada ti napamet to provjeravati.

Mozda sad opet promjenis nickname i kreneš ispočetka?

Coultard praktički radi za RB, ima frendove u RB, vozi njihove bolide na eventima. Što si očekivao da ce napisati? Da je RB naslov nezasluzen? Jednako je relevantan, u ovom slučaju kao i Horner, Helmut itd. E a kaj je s ekipom koja kaze da je FIA pogriješila a nemaju veze s Mercedsom ili RB?

Na kraju dana protesti jesu odbijeni. Mercedes se neće više žaliti. Ali to ne znaci da nisu upravu ili djelomice u pravu.

Sportski rezultati se u pravilu nikad ne mijenjaju nakon sto su finalno doneseni. Sporovi sa FIAom nejdu na CAS, odnosni cijeli setup je takav da je tesko dobiti spor protiv FIAe.

I sad avi ovi komentari dolaze od osobe koja cijeli vrijeme fura neku pricu da FIA gura Mercedes. U tom slucaju ne vrijed ova tvoja rečenica?
A protesti su odbijeni nemate slucaj.
Ili to vrijedi samo kad tebi trebaju dvostruka mjerila?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 31 pro 2021, 23:02
zonelsk je napisao/la: 31 pro 2021, 20:42
tanabe-san je napisao/la: 31 pro 2021, 15:37

Sve sto ja imam reci nalazi se u ta dva videa :bye:
A sve sto ja imam za reci, ocito sam ranije bio u pravu o nacinu tvoje argumentacije i nacina razgovora.

Cuky to je lijepo objasnio stvari iz pravilnika. A ti ili citaj to ili neki tabloid.
Imas izbor i pravo na to.
BBC i Sky su tabloidi BRAVO =D>
Kad ti se i napiše direktno, ti očito nisu u stanju shvatiti neke stvari.

A uvijek si spreman saviti svaku sitnicu da furas neku svoju bolesnu teoriju.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 01 sij 2022, 09:59 Coultard praktički radi za RB, ima frendove u RB, vozi njihove bolide na eventima. Što si očekivao da ce napisati? Da je RB naslov nezasluzen? Jednako je relevantan, u ovom slučaju kao i Horner, Helmut itd. E a kaj je s ekipom koja kaze da je FIA pogriješila a nemaju veze s Mercedsom ili RB?
Znaci Kultard je slagao :lol: Pa kako ga niko nije optuzio? Hakinen, Haug Mercedesovi ljudi su isto to rekli ali i njih si precrto verovatno i oni rade za red bull :lol: =D>

Izgleda da i Britanci Stjuart, Pol Di Resta, Hil su isto iz tabora bikova :)
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la Cuky »

To što su oni rekli su njihova mišljenja. To ne mijenja činjenicu da je Masi i kompletna organizacija utrke napravila glupost sa prepravljanjem pravila u hodu.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: NOVOSTI - 2021.

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 01 sij 2022, 16:34 To što su oni rekli su njihova mišljenja. To ne mijenja činjenicu da je Masi i kompletna organizacija utrke napravila glupost sa prepravljanjem pravila u hodu.
Na koja su imali prava.

Evo i Toto je napokon ohladio glavu

“The statements [after Abu Dhabi protest] at me certainly arose from the emotion,” said Wolff to media in an online call. “I can understand that when you have won the race and therefore the title, a protest can be frustrating. I have no bad word at all against Christian, Helmut, Red Bull or Max. They were worthy competitors this year.

“We fought like never before, on and off the track, but in the end they won the championship and that has to be acknowledged. I think that it also binds us stronger together in the future. Because we may have lost the championship with the Abu Dhabi decision, but Helmut, Christian and Max are racers and we saw what happened.

“And of course there are the explanations that similar things happened against them in the season. Maybe it balances out, maybe not. But just the one decision in Abu Dhabi was so brutal, the racer in them will recognise that. I know that. Together I think we can change the rules to make the decision making more conscious and that’s in the interest of us, Red Bull and all the other teams,” summed up Wolff.


Eto trazi promenu pravila jer su ova sadasnja to Masiju dozvolila. Kraj price.
Zaključano