Utrke 2016 - Arhiva-Komentari

Komentiranje utrka, kvalifikacija i ostalih događaja tijekom GP vikenda...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73,luka_kimi

Zaključano
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la:pa ne gubi Ferrari uopće u zadnjem sektoru koji se sastoji od tog jednog pravca, tamo su gubili po desetinku, možda dvije...najviše gube u prvom sektoru koji je kreni-stani, u srednjem su gubili dosta, ali manje nego u prvom...u trećem su najbliži
ali fora je da od vodece trojke najdeblji je Mercedes pa onda idu Ferrari i Red Bull, Mercedes si može priustit luksuz u vidu malo više downforcea koji im i generira brzo dovođenje gume na radnu temp, tu je i trakcija također di je Mercedes kao i u V8 eri moćan. ovi ostali briju krila da mogu nabildat brzina pa onda šlajdraju po tim retardnodebilnimidiotskim 90 stupnjeva zavojima
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Cuky »

di je Mercedes najdeblji? Najmanje stražnje krilo je kod Merca, a prednje krilo je već godinama pravo malo čudo tehnike.

Evo i slikovni primjer....Donji element stražnjeg krila je toliko smanjen da se uopće ne proteže skroz do ruba bočnih stranica nego završava dosta iza. Također, djelovi uz bočne stranice gdje se stvara najveći dio draga je napravljen puno puno pliće nego kod svih ostalih tako što su donji element podignuli prema gore na tom dijelu.
slika


Usporedi to sa npr. Ferrarijevim stražnjim krilom čiji je donji element dulji, tj. bliži je prednjem rubu bočnih stranica te je cijelom širinom iste dubine. Također, gornji element je puno okomitiji kod Ferrarija nego kod Mercedesa
slika



EDIT: Također, želim ubaciti prognozu za sutra:
Na startu će Vettel proći na prvo mjesto praćen Ricciardom i Rosbergom, dok će Raikkonen pokušati napasti Rosberga u T2 ali bez uspjeha. Hamilton će nastradati u sudaru u T1 sa još 2 vozača. Kad DRS bude uključen Ricciardo će proći Vettela na kočenje u T1, dok će Rosberg to isto napraviti na jurišu prema T3. U slijedećem jurišu prema T1 Rosberg će proći Ricciarda, a Vettel i Ricciardo će onda do prvih bokseva mijenjati pozicije u DRS zonama. U boksevima Rosberg će ostat naprijed, Vettel će zadržati 2. mjesto dok će Ricciardo opet imati problema u boksu i skoro izgubiti 3. mjesto od Pereza. Na kraju poredak: Rosberg, Vettel, Perez, Ricciardo, Bottas.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Bernardinac
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 473
Pridružen/a: 14 srp 2009, 12:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernando Alonso

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Bernardinac »

Haha @Cuky prilično detaljno!
Jel to proročanski san?
Ja sam za Gp Kanadu sanjao kako Alonso po kiši razvaljuje ostale al ni kiše nit razvaljivanja. :biggrin:
Sutra će biti svega.
Kimi pobjeđuje u nevjerojatnom obratu. :lol:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Cuky »

nije san nego previše vremena za razmišljanje dok se sjedi na wc-u :D
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Bernardinac
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 473
Pridružen/a: 14 srp 2009, 12:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernando Alonso

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Bernardinac »

Vjerujem ti, znam o čemu pričaš. Također omiljeno mjesto za razmišljanje, čitanje I meditaciju :D
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la dmarijon »

Prilično realna prognoza. No... trka je deterministički kaos. Zato je i volimo.
Nisam siguran da će vettel proći rosberga na startu. Rekao bi samo Riccarda
A što se tiče downforcea na mercedesu, možda fizički ne izgleda tako ali kako može biti drugačije nego kako finac kaže. Merc sličan po brzini s red bullom i ferrarijem. Očito su ga stisli da gazi i bolje prijanja u zavojima
(I to mi je dosta čudno, jer po zavojima ionako neće preticati)
Samo neka se trkaju.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la F1NAC »

Mislio sam da su isli s drugim krilima u kvale. Ovo krilo definitivno smanjuje drag a sad s ovim centralnim dijelom nadoknaduju malo skinutog krila. I dalje vjerovatno generiraju DF na levelu rba i ferrarija mozda mrvicu manje. Trakcija im je i dalje as u rukavu
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la vidc »

ma ovo mercedesovo zadnje krilo je napravilo razliku. ovako gledajući, imam osjećaj da mu se dowonforce smanjuje što je brzina veća, i obrnuto.
logika bi bila ta da se ovaj centralnio dio koji bi trebao dati najviše downforce-a, na većim brzinama nalazi u zavjetrini centralnog usisa za motor i da na taj dio i ne dolazi toliko zraka što znači da na brzim dijelovima staze (pravci) imamo manji downforce i manji otpor što je poželjno. kad se smanji brzina onda se i zavjetrina smanji i zrak opet šamara i po tom centralnom dijelu te na sporijim dijelovima staze (zavoji) imamo veći downforce što je također poželjno.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Cuky »

Izgleda da je Bottas zabilježio maksimalnu brzinu ovaj vikend od čak 376km/h
Tom Clarkson@TomClarksonF1

Fun, fast and unforgiving racetrack in Baku. In-car data from @ValtteriBottas recorded him at 376km/h (234mph). Yow! #bbcf1 #F1
https://twitter.com/TomClarksonF1/statu ... 7729923076
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la F1NAC »

vidc je napisao/la:ma ovo mercedesovo zadnje krilo je napravilo razliku. ovako gledajući, imam osjećaj da mu se dowonforce smanjuje što je brzina veća, i obrnuto.
logika bi bila ta da se ovaj centralnio dio koji bi trebao dati najviše downforce-a, na većim brzinama nalazi u zavjetrini centralnog usisa za motor i da na taj dio i ne dolazi toliko zraka što znači da na brzim dijelovima staze (pravci) imamo manji downforce i manji otpor što je poželjno. kad se smanji brzina onda se i zavjetrina smanji i zrak opet šamara i po tom centralnom dijelu te na sporijim dijelovima staze (zavoji) imamo veći downforce što je također poželjno.
Na ravnom ne gubi toliko downforcea cisto jer zbog svoje konstrukcije smanjuje jacinu vortexa(drag) koji se pojavljuje na rubovima krila kod prelaska visokotlacnog zraka u niskotlacno podrucje
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la dmarijon »

Mercedes (svaka čast brizni) djeluje dosta osjetljiv, pimplav bolid. Barem ja imam takav utisak. Nikome ne poželi loše, ali ne bi bilo zgorega :P da (opet) imaju problema s kočnicama i puste podjednakima da trku učine zanimljivom
Samo neka se trkaju.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la F1NAC »

A Rosberg će odlepršat u daljinu ako Vettel nebude kao raketa izletio ispred. Makar svejedno će ga skurit na ravnici.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Alonso-champ
Veteran
Veteran
Postovi: 3501
Pridružen/a: 02 stu 2009, 18:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernando Alonso
Lokacija: Ljubljana

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Alonso-champ »

:biggrin: Koje sranje u GP2
Alonsista hasta la muerte..
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Kenny »

Cuky je napisao/la:Izgleda da je Bottas zabilježio maksimalnu brzinu ovaj vikend od čak 376km/h
Tom Clarkson@TomClarksonF1

Fun, fast and unforgiving racetrack in Baku. In-car data from @ValtteriBottas recorded him at 376km/h (234mph). Yow! #bbcf1 #F1
https://twitter.com/TomClarksonF1/statu ... 7729923076
Di je lik izvuko samo 376 kad je u prjenosu pisalo puno manje?
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Domi
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1381
Pridružen/a: 30 ožu 2009, 23:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher - Kimi
Lokacija: Zagreb

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Domi »

366 je najviše na kaj sam ja naišao.
"Life is about passions. Thank you for sharing mine" - Michael Schumacher, Brazil GP 2012
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Cuky »

brzina koju vidimo u prijenosu mjeri se puno prije kraja pravca.

Inače, Sainz i Magnussen su dobili svaki po 5 mjesta kazne zbog promjene mjenjača. Sainz će sa 13. pasti na 18. mjesto, a zahvaljujući njegovoj lošoj sreći za jedno mjesto napreduju Alonso, Gutierrez, Nasr, Haryanto i Wehrlein.

Magnussen će startati iz boksa jer su na njegovom bolidu osim mjenjača radili i promjene na postavkama ovjesa. Time će pasti sa 21. mjesta na tehnički 22.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la dmarijon »

Da, ali ne misle na onu koja se mjeri nego na onu koju gledamo live onboard.
Ni meni nije jasno ...
Ali baš izgledaju kao da bi samo tako skočili na 400 + , ali ih gnječi taj downforce
Samo neka se trkaju.
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Kenny »

Kolike su tek onda brzine bile na V10?
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Cuky »

dmarijon je napisao/la:Da, ali ne misle na onu koja se mjeri nego na onu koju gledamo live onboard.
Ni meni nije jasno ...
Ali baš izgledaju kao da bi samo tako skočili na 400 + , ali ih gnječi taj downforce
Znam da je cjepidlačenje, ali nije downforce taj koji ih gnječi...ono što ih gnječi je aerodinamički drag...otpor koji zrak pruža kretanju tvari kroz njega.
Kenny je napisao/la:Kolike su tek onda brzine bile na V10?
Najveća brzina ikad postignuta sa F1 bolidom je djelo Antonia Pizzonie za volanom Williamsa u Monzi 2004. kada je postigao 369.9 km/h. Naravno, ako si htio tim pitanjem natuknuti da su V10 bili snažniji....bio bi u krivu. Već sad su, u tek svojoj 3. sezoni ovi hibridni turbo motori snažniji od V10 u svojim zadnjim godinama. Također, u to vrijeme su bolidi imali dosta veće difuzore pa su momčadi mogle sebi priuštiti da si ekstremno srežu krila i time smanje drag. Fotka Pizzonie u tom bolidu:
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la vidc »

a da ne spominjemo koliko manje ograničenja u razvoju motora je bilo tad. današnje mašine su impresivne u svakom aspektu osim u zvučnom
Chuck Norris
Veteran
Veteran
Postovi: 3539
Pridružen/a: 16 ožu 2009, 14:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernando Alonso

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Chuck Norris »

stream?
...put u raj nije posut ružama...
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la Kenny »

Kenny je napisao/la:Kolike su tek onda brzine bile na V10?
Cuky je napisao/la:Najveća brzina ikad postignuta sa F1 bolidom je djelo Antonia Pizzonie za volanom Williamsa u Monzi 2004. kada je postigao 369.9 km/h.

Službeno, ali neslužbeno ko ove sad brzine je sigurno i brže tad, zar nije Montoya išao negdje oko 370?
Cuky je napisao/la:Naravno, ako si htio tim pitanjem natuknuti da su V10 bili snažniji....bio bi u krivu. Već sad su, u tek svojoj 3. sezoni ovi hibridni turbo motori snažniji od V10 u svojim zadnjim godinama. Također, u to vrijeme su bolidi imali dosta veće difuzore pa su momčadi mogle sebi priuštiti da si ekstremno srežu krila i time smanje drag. Fotka Pizzonie u tom bolidu:
http://www.grandprix.com/jpeg/phc/pita0 ... ia2-lg.jpg
[/quote]

A gle koliko su u stvari jači kad nemaju uvjek ERS kad im on nije pun sigurno imaju manje snage, a da moraju bit moraju to su turbo motori, a tehnologija je novija 12 godina
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la vidc »

danas ako ne budu barem 2 SC-a onda ne znam kad će :D
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la dmarijon »

Kimi ima lijepu trku. Šteta što će mu je debeli ružni suci uništiti.
Samo neka se trkaju.
Avatar
elder
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1888
Pridružen/a: 07 kol 2007, 14:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: Lewis Hamilton
Lokacija: Krapina

Re: VN Europe, Baku City Circuit, 17.-19. lipnja 2016.

Post Postao/la elder »

Ovo je dosadno
Darkness rises when silence dies
Zaključano