Formula 1 team - Mercedes AMG Petronas Motorsport [W11]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Slash
Veteran
Veteran
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje

Re: Formula 1 team - Mercedes AMG Petronas Motorsport [W10]

Post Postao/la Slash » 13 stu 2019, 10:17

zonelsk je napisao/la:
13 stu 2019, 09:29
Ne radi se u opce o tome da li je diskusija završila ili ne.
Ali takve diskusije di nema nikakve argumentacije, nikakvih činjenica, linkova itd. spada u sferu šbbkbb, pukih na klapanja i čistog žutila. Mene prvenstveno a vjerujem i ostale takve stvari odbijaju od foruma opcenito - pa i ovog.

Nakon što uloviš par minuta da dođes i vidis kaj ima novo - izgubis dobar dio vremena citajuci gluposti. Trolanja i/ili fix ideje nekog tko nije spreman na razgovor ko normalna osoba. I ne popaye ovo nije direktni odgovor tebi - da ne krenemo uopce u tom smjeru nego pojašnjenje zasto sam ono gore naveo.
+1
Kada dođem na forum obično hoću pročitati zadnje vijesti/novosti + argumentirana mišljenja, a onda moram scrollati kroz 15 postova ''moj tata je jači od tvog''.
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.

popeye
Veteran
Veteran
Navijam za: Mad Max

Post Postao/la popeye » 13 stu 2019, 11:17

zonelsk je napisao/la:
13 stu 2019, 09:29
Ne radi se u opce o tome da li je diskusija završila ili ne.
Ali takve diskusije di nema nikakve argumentacije, nikakvih činjenica, linkova itd. spada u sferu šbbkbb, pukih na klapanja i čistog žutila. Mene prvenstveno a vjerujem i ostale takve stvari odbijaju od foruma opcenito - pa i ovog.
je bas cu ja sad zbog tebe koji si btw rekao da me ignorises ici traziti neki link koji sam procito pre mesec dana. ovde kao da je zabranjeno imati svoje misljenje, ok. a kad treba Maxa vredjati prvi si u redu.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."

F1NAC
Moderator
Moderator
Navijam za: Scuderia Ferrari

Post Postao/la F1NAC » 13 stu 2019, 17:53

popeye je napisao/la:
13 stu 2019, 07:59
Diskusija je ionako bila zavrsila a ti finac ako hoces da nas 10 kojih je ostalo pise jos manje, ok.

Iskreno nemam nis protiv da nas 10 postane 9. Procitaj malo pravila ako ti nije jasno zasto su ti obrisani komentari i zasto se ljudi zale na tvoje lose posteve. Da te uputim samo
2. Besmisleni postovi čiji tekstovni, slikovni ili video sadržaji nemaju nikakve veze s temom u kojoj se nalaze nisu dopušteni.
7. Ukoliko se u određenoj temi pojavi veći broj postova koji nisu povezani s temom u kojoj su objavljeni ili ako post krši navedena pravila, F1-HR.com zadržava pravo na brisanje takvih postova bez prethodne obavijesti ili opravdanja autoru.
13. Postovi moraju biti smisleni i jasni, ne smiju se ponavljati i moraju striktno biti vezani uz temu (iznimku predstavlja podforum "Chat" gdje će se ovo pravilo primjenjivati samo u izvanrednim slučajevima).
tema je Mercedes
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011

popeye
Veteran
Veteran

Post Postao/la popeye » 14 stu 2019, 10:34

finac ja sam procito to tvoje a procito si i ti moj odgovor. red je onda da obrises i jedno i drugo ustvari obrisi sve od onog posta vesti da Volf ostaje u Evropi. i zakopajmo ratne sekire jer ja tebe ne mrzim. normalno da nam se u nekim situacijama stavovi razilaze kad ti navijas za crvene a ja za bikove ali to nije razlog da se prelaze granice odnosno vredja. ja svoju nisam presao.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."

popeye
Veteran
Veteran

Post Postao/la popeye » 16 stu 2019, 01:13

Mercedes remains - but only for the time being!

Formula 1 reporter Ralf Bach analyzes the statements of Mercedes CEO Ola Källenius to stay in Formula 1.
Am Thursday looked at the Formula 1 world to London. There, Daimler CEO Ola Källenius publicly stepped on the occasion of the Capital Markets Day in order to explain to investors, shareholders and employees how he intends to bring the financially troubled automobile group back on track in the future due to the diesel scandal.

Grundtenor: The Swede wants to save the staff by 2022 around 1.4 billion euros. Källenius "currently" but not at an exit from the Formula 1, which have called for parts of the shareholders and the workforce because of the huge austerity measures.
The Swede says: "We have won the World Cup six times in a row, which is unique and has more than paid off in marketing." Calculations have shown that the marketing of Formula 1 will result in a marketing value of around a billion a very worthwhile investment.
Alone: ​​Källenius is clever. Currently, he does not think about it. Which means : In 2020, Mercedes is certainly there. With own team and as engine manufacturer. However, he continues to leave it open as to how the Group's marketing strategy will affect Formula One.

Reason: The so-called Concorde Agreement expires at the end of 2020, obliging teams like Mercedes to start next year. An exit would result in a penalty in the three-digit million range. Källenius does not want to and can not afford that at the moment.
Whether Mercedes the new Concorde Agreement, which is valid from 2021 and a participation with own team for another five years signed, signs, is still unclear.
How To Cars MOTORSPORT learned from a reliable source: Should find a potential buyer, the team is for sale. In insider circles next to Russian chemicals mogul Nikita Mazepin and the US billionaire Roger Penske (82) as a candidate. Penske has just bought the rights to the Indycar series and the Indianapolis course. His fortune is estimated at 1.6 billion dollars, his company has great motorsport tradition.
Several times he won with his own racing team, the 500 miles of Indianapolis, 1994 with Mercedes engine. Penske is considered a confidant of the Mercedes management team. In 1995, for example, he brokered the involvement of Daimler in McLaren .
The American, whose son Jay (40) owns the Dragon team in Formula E , now wants to expand further in motorsport.
However: With the efficient hybrid engines that fit into the future visions addressed by Källenius, Mercedes should definitely stay in the premier class. This fits, as ABMS learned: Mercedes has since 2021 alongside McLaren, Force India and Williams also offered Red Bull engines . With their own team or the future Penske team, that would be five teams that Mercedes would then have to supply.
In the Red Bull headquarters, one is therefore sure: Mercedes in the future rely entirely on engines. The explanations of Källenius would still have persisted, because the Mercedes engine can be marketed as well in the worldwide transmissions as the team.
slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 17 stu 2019, 20:04

Buahaha. Bottasu crkao motor zbog pretjera e konzumacije ulja
slika

Vuksa_KC
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Vuksa_KC » 17 stu 2019, 21:33

Evo Hamo danas malo osjetio čari dok treba dati više nego što bolid pruža, tj. filling the gap, i nije se baš proslavio.
Jest da se sad opustio opravdano, ali i njega i Vettela danas rookiei i mladunci oprali.

Druge godine im neće biti ništa drukčije.
slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 17 stu 2019, 21:35

Vuksa_KC je napisao/la:
17 stu 2019, 21:33
Evo Hamo danas malo osjetio čari dok treba dati više nego što bolid pruža, tj. filling the gap, i nije se baš proslavio.
Jest da se sad opustio opravdano, ali i njega i Vettela danas rookiei i mladunci oprali.

Druge godine im neće biti ništa drukčije.
Jest ali o teamwall se malo zblesirao danas. Al da. Previse gresaka danas za njega. Utrka za zaborav
slika

Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Mercedes

Post Postao/la Ćale od Lewisa » 17 stu 2019, 22:22

Ja vjerujem da su omasili strategiju danas, isli su overcut Maxa u trenutku kad su Maxu gume ostisle. Max bi ionako morao u boks kroz 3-4 kruga a onda bi na cistoj stazi mogao jos dosta potegnuti, vettel je bio daleko iza. Naravno tesko je u strategiju ubacit faktor sc-a koji se dvaput pojavio ali sigurno da su pogrijesili prvi put sa preranim ulaskom i kod prvog sc-a da nije otisao po nove gume kad vec nebi izgubio poziciju. Tesko je sa toliko starim gumama nadoknadit i popravit stvar. Honda svakako nije bila za podsmijavanje na ovoj stazi, decki su napravili ogroman pomak.
slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 17 stu 2019, 22:47

Izgleda da Hondi leze ovo "vise" staze. Sad je li to zbog toga sto imaju manju turbinu (ako da). Izgledali su super danas. Impresivno? Mozda. Mislim lako je kad krcas motore i pijes kazne. Kad izduraju sezonu do kraja, imaju respekt.
slika

Slash
Veteran
Veteran

Post Postao/la Slash » 18 stu 2019, 09:59

Ma kakva god strategija bila i šta god Merc danas napravio, kombinacija RB&Max je bila bolja u Interlagosu i to je to. Hamilton to probao nadoknaditi dive bombom na albonu, jebiga nije upalilo. Prilično sam siguran da u borbi za naslov ne bi tako nešto pokušao :-D
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 18 stu 2019, 12:32

Upravo to. RB je jučer bio jači, vidi se i po tome da je Albon koji do sada nije imao previsokih plasmana uspio boriti se za podij. Mercedes je pokušao taktikom i nije prošlo.

A Hamiltonov divebomb 100% sam siguran ne bi nastao da je naslov još u igri. Jer Hamilton je odrastao dosta od svojih početaka kada je jurio na sve ili ništa. Sad je postao mali Prost bi se moglo čak reć.
slika
slika -
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

popeye
Veteran
Veteran

Post Postao/la popeye » 19 stu 2019, 13:56

ovo postaje sve bolje i bolje :lol:
Has Mercedes also used the Ferrari trick?

It remains a topic of discussion in the world of Formula 1. The previous race Ferrari was under a magnifying glass after being suspected of using a tool to send more fuel to the engine. After last weekend there are also question marks about the speed of Mercedes .

Formula 1 commentator Olav Mol found it striking that the Red Bull was in no way inferior to the Mercedes on the straight and expresses his suspicions that perhaps not only Ferrari, but also Mercedes had found some extras. "After the FIA ​​has issued a directive on the engines, Mercedes is also a fraction slower than they were before," de Mol concludes at Peptalk .

"My suspicion is that Mercedes was already trying some things. It works just like that in Formula 1, when teams get rules under their nose, they go looking for the loophole," he continues. According to Mol, it is mainly the qualification that clearly shows the differences, "Previously the engines were screwed up in the qualification and you saw major differences, but since the letter that the FIA ​​sent to all teams during the United States Grand Prix , that difference is considerably smaller. "

Formula 1 commentator concludes that Honda still has not the fastest engine, although it seems that during the Grand Prix of Brazil sometimes the case with Max Verstappen who went on the straight pass to Lewis Hamilton and Pierre Gasly those with Toro Rosso was the six-time world champion in the run to the finish.
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 19 stu 2019, 18:10

Do početka nove sezone ispast će da je samo Renault bio 100% legalan i da zato imaju problema sa pouzdanošću i manjkom snage :D
slika
slika -
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 19 stu 2019, 22:35

Slusamo teorije nizozemskog komentatora koji apsolutno nema veze sa pogonskim jedinicama, te totalno ne uzima u obzir da su Ferrari i Mercedes (dobro 1 Ferrari je imao novi novcat ICE) na vec debelo izlizanim motorima dok je Red Bull ako se ne varam na 5 komada po vozacu. Al da ajmo to uzet kao strucno misljenje.
slika

zonelsk
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: FA

Post Postao/la zonelsk » 20 stu 2019, 00:09

F1NAC je napisao/la:
19 stu 2019, 22:35
Slusamo teorije nizozemskog komentatora koji apsolutno nema veze sa pogonskim jedinicama, te totalno ne uzima u obzir da su Ferrari i Mercedes (dobro 1 Ferrari je imao novi novcat ICE) na vec debelo izlizanim motorima dok je Red Bull ako se ne varam na 5 komada po vozacu. Al da ajmo to uzet kao strucno misljenje.
Puno toga ekipa oko F1 nezna ili se prave da neznaju. Mercedes bi sad trebao - nakon osigurana oba naslova nafrljit motore do kraja da se zapale i riskiraju bad pr? Da ziher. Plus Botasu crko motor - jer je ocito bio novi.
Ja bi se vise zapitao - di je Honda od njih ako skoro nova Honda sa max snagom je u egalu sa detunanim Mercedesom.
I like to race, not to do laps alone.

popeye
Veteran
Veteran

Post Postao/la popeye » 21 stu 2019, 19:02

ovo lici kao oprostaj :D
CEO Daimler: "It was really worth investing in F1"

The new CEO of Daimler Ole Källenius is grateful for the Mercedes F1 investment and therefore gives space to confirm the German company's commitment in the championship

The Swedish Ola Källenius inherited the management in the Daimler group last May from Dieter Zetsche, but has not yet been able to leave the mark of the mustachioed German manager. His new course, which will bring the group into the electric age, will also be fundamental for the fate of the Stuttgart home's sporting activities . The massive investment to win and maintain the leadership in F1, together with the resources to compete in Formula E, could be challenged by a series of aspects, first of all profit margins.

Toto Wolff recently stated that Mercedes' presence in F1 should not be taken for granted, giving some headaches to the many employees of the team and to Liberty Media. However to turn off this phrase 'incendiary' Källenius himself arrived, paradoxically after having announced a Daimler cost cut with a crazy value of almost 1 billion and a half . " We have won six consecutive world championships. It is something unique and in terms of marketing it has paid far more than expected. It is certainly to be considered as a valuable investment ", he explained in a meeting with investors in that of London.

Lewis Hamilton is aware of the current situation in Daimler, but he is even more interested in Toto Wolff's choices. Some voices give the Austrian at the start, towards a prominent role in Liberty Media, side by side with Chase Carey, although Ferrari should have taken precautions precisely on this particular aspect.

The British driver has so argued his fear of losing to the wall Toto Wolff : " Obviously I don't want it to go away from Mercedes, in particular if I had to stay in F1. Everyone must be able to do what is best for a career, and it will be crucial for me to understand what he will want to do in the future . " Hamilton is ready to negotiate his contract, aware that Mercedes could ask him - in the name of cost containment and the austerity period just announced - for a downsizing at the economic level.
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 25 stu 2019, 08:22

Ispada sad da su jadni jedino od Renaulta brži na pravcu :roll:
https://www.racefans.net/2019/11/23/bot ... ights-now/
slika
slika -

vidc
Veteran
Veteran

Post Postao/la vidc » 25 stu 2019, 08:48

pa možda na većoj nadmorskoj visini to vrijedi

popeye
Veteran
Veteran

Post Postao/la popeye » 27 stu 2019, 10:56

Mercedes has won the last six consecutive drivers’ and constructors’ championships, and Daimler and Mercedes-Benz chairman Ola Kallenius recently re-stated the automaker’s commitment to F1.

“With regard to Formula 1, I think having won six championships in a row — which is a historic achievement — has been an activity that, in terms of our marketing and branding strategy, has paid off handsomely,” Kallenius said.

“Regardless if you’re a Formula 1 fan or not, you have to look at these marketing investments in a rational way. We weigh all of our marketing and media investments in terms of what’s the reach, what’s the impact, and what does it cost for us to invest?

“If you use the Nielsen method to measure the media value of our Formula 1 activities they are north of 1 billion Euros ($1.1B) per year, so an extreme reach and impact from this activity. The costs — which we would not like to disclose publicly — are probably surprisingly low because one must never forget that you both have a cost side and a revenue side in Formula 1. So as we sit here today we’re committed.
cini se da i oni ostaju. inace Penske je demantovo da je bilo ikakvih pregovora.
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 08 pro 2019, 17:42

Russell i Mercedes su za Pirelli odrađivali testiranje 18" guma i kotača
slika
slika
slika
slika
slika -

Slash
Veteran
Veteran

Post Postao/la Slash » 09 pro 2019, 10:20

Dobro zgledaju ketači!

popeye
Veteran
Veteran

Post Postao/la popeye » 10 pro 2019, 13:31

citat iz 2016
The engines are good for about 750 horsepower. Another 150 horsepower or so comes from an electric motor powered by a battery, regenerative braking, and a device that makes electricity from the heat of the engine. The combination requires insanely complex computer software to manage the whole process. Now in its third season, the new powertrain is rumored to have cost Mercedes Benz a half billion dollars to develop. So much for saving money!
otprilike $166 mil. po sezoni
slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 11 pro 2019, 21:22

Doktor u W08

slika
slika

popeye
Veteran
Veteran

Post Postao/la popeye » 16 pro 2019, 19:28

I've had a few interesting chats with engineers involved in F1 and I think I have finally managed to piece together a coherent story (notice the use of he word 'story').

As I understand it has been known even since the previous season that the fuel flow meters could be tricked into reading low using various methods such as pre-conditioning the flow in a certain manner, creating thermal gradients across the sensor or aliasing the sampling signal. To prevent this, the FIA together with the sensor supplier (I was originally told this was sentronics as I've shared on the forum but I have also heard of GILL controls from a different source) developed a functionality that integrates the measurements to calculate the total mass flow over a race distance. This can then be compared to the fuel mass declared by the team at the start of the race and the fuel mass left in the car after the race and is an effective safeguard against any FFM tricks.

However, just before the Brazil race, Mercedes and their fuel systems expert (interestingly an ex-Ferrari frenchman) summoned the FIA and presented a few ways of also circumventing the FFM total mass safeguard. I am told they showed the FIA that a pressure release valve or a tuned orifice located after the sensor could be used to return fuel to the tank at part load (eg. when the fuel flow would have been below 100 kg/h) in effect 'counting' fuel that wasn't being burned to compensate for a FFM that was reading lower than the actual flow rate. FIA's response was to confiscate Ferrari's fuel system after the race. No one I've talked to could say what the outcome of FIA's investigation was but this certainly puts the Abu Dhabi fuel mass declaration error in a very different light.

I am also told that, while not directly accusing Ferrari of cheating, Andy Cowell declared in the last post-race debrief that they are expecting Ferrari to take a significant step back for 2020 and they now consider RBR Honda their main competitor for the next season.
zanimljivo stivo
slika

Odgovori